1968-1969 Goese fruitfee op toernee in zieken- en verpleegtehuizen JV Tsjechen traden op in Goes SCHOONDIJKE ACHTER STREEKPLAN WEST-Z.-VLAANDEREN 's-Gravenpolder fel tegen uitlatingen minister Ontslag bedreigt veertig man Tv-kijken goedkoper PATIËNTEN WERDEN GOED BEDEELD Even uitblazen mevrouw Romantiek in haarmode rpapier voor uw pen MANN'S MARKT IDELIGER! Ploegwedstrijd in West- Z.-Vlaanderen Samenstelling commissie zeehavenoveiieg Beroepingswerk ^1 Nieuw van JovancSa. De Sterke Kous. Nu met garantie. Op perfecte Pasvorm. En op een langer Leven beschuitje ola. Slagers vakbeurs in Goes geopend Politie Middelburg let op gevaarlijke overtredingen Burgemeester zelf naar Den Haag IN ZIERIKZEE a Socialistische jeugd III Agent Koekoek ontvoerd Onmenselijke rit Consumentenvoorlichting. E de lage prijzen als de hoge u overtuigen. kan u alleen maar tot voor- Complete Queen Anne iel slaapkamer Bankstel m. 3-deurskast 695,— 975,— 225,325,— 470,— 650,— 25,— 25,— 445,— 625,— personen bij besteding van van meubels. Een een- je of kapstok tot de irood- en rankenkasten DE STEM VAN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Fruitfee Annemiek van Nieuwenhuijzen en haar hof dames Truus Koole en Lenny Weststrate hebben gisteren hur rondgang langs verpleeg- en zie kenhuizen in Goes voortgezet. Voordat echter kon worden over gegaan tot het uitdelen van fruit it ziekenhuis „St.-Joanna" en het ver pleegtehuis „Maria Terweel", die gis termiddag aan de beurt waren vooi een bezoek, bracht het fruit-trio een Bezoek aan de Veilingvereniging „Zuid-Beveland" in Goes. Daar werd het fruit in ontvangst genomen dat door de veiling aan de tehuizen is aangeboden. De dames en hun gevolg werden welkom geheten door o.a. drs. D. J. A. Butijn, directeur van de veiling en de heer J. Kakebeeke, voorzitter van de veilingvereniging. Met name de heer Kakebeeke liet in zijn welkomstwoord enkele sombe re geluiden horen. In de eerste plaats betreurde hij het diat de veilingver eniging dit jaar in verband met de grote drukte op de veiling niet met een wagen aan het fruiteonso zal kun nen deelnemen. Verder sprak hij over de moeilijk heden waar de fruitkwekers vandaag de diag mee te kampen hebben. Hij wees op de overgrote hoeveelheden fruit, die de Europese markt over stromen, als gevolg van een, zo zei hij, niet goed geplande aanplant van fruitbomen. Dan zijn er de concur- rentie-vervalsende factoren binnen de E.E.G. „Deze factoren maken voor ons de (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De Tsjechische jeugdhar- monie uit Kyjov, die een weeklang te gast is by de volksdansvereniging „Kasporgo" in Goes, heeft gisteren in deze stad een drietal optredens verzorgd. 's Morgens werd een concert ge geven voor scholieren op de Beesten markt. Vervolgens trok het gezel schap in optocht door de stad. Verder stonden er op het pro gramma een optreden op de Grote Markt en één in het ziekenhuis „St.- Joanna." Vanmiddag wordt een concert ge geven in het rusthuis „Randwijck". Vanavond is er een uitvoering in het Schuttershof. oncunrenitie bijzonder moeilijk", al dus de heer Kakebeeke. „Maar we moeten vertrouwen blijven hebben in onze zaak. We zullen er bij onze vertegenwoordigers in Brussel op moeten blijven hameren dat de con- curremtie-vervalsende factoren die nen te vervallen". Vervolgens gaf hij de fruitfee een bakje fruit, als symbool voor de par tij fruit, die de veiling haar voor de tehuizen heeft aangeboden. Tussen verschillende toespraken dooi- werd fruitfee en hofdames een ruiker aan geboden. De fruitfee liet in haar toe spraak uitkomen hoe erkentelijk zij en het bestuur van de Stichting Zeeuws Fruitcon-so, zijn voor de me dewerking van de veilingvereniging. Als stoffelijk blijk van waardering werd de heer Butijn een ets over handigd. Na een rondgang door de veiling gebouwen vertrok het gezelschap om mensen in de verpleeg- en ziekenhui zen de smakelijke geschenken te gaan brengen. Gistermiddag vonden 150 bakjes met fruit hun weg naar patiënten en verpleegden. Maandag deelde het fruit-trio zo ongeveer 400 bakjes met fruit uit. Dat gebeurde ie „Huize Den Berg", „De Rank" in het „Bergzicht"- ziekenhuis en in de verpleeginrich ting „Ter Valcke". Vandaag zullen die fruitfee en haar hofdames naar Schouwen gaan. Ook staat een bezoek aan de zaken-expo van de Goese Middenstands-Vrouwen Organisatie in de Prins van Oranje op het programma, evenals een be zoek aan het Schuttershof, waar de Tsjechische jeugdharmonie uit Kyjov een concert zal geven. (Van onze correspondent) ZUIDZANDE Op een perceel bouwland van de heer J. Risseeuw Roosendaal te Zuidzamde werden de jaarlijkse ploegwedstrijden voor W.- Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden on der auspiciën van de bond van oud- leerlingen van de rijks middelbare landbouwschool. Hieraan werd mede werking verleend door de drie stands organisaties, alsmede door de werk nemersbonden, terwijl het bedrijfs leven prijzen beschikbaar had ge steld. Na afloop gaf de heer Schee le namens de juryleden een over zicht van de geleverde prestaties, die hij als zeer goed karakteriseer de. Er is gewerkt in zeer zware klei grond en dat heeft aan de deelne mers de nodige eisen gesteld. De jury bestond uit de heren A. Beuze, H. van Geffen uit Schoon- dijke, I. de Hullu-Basting uit Cad- zand en A. van den Hemel uit IJ- zendijke. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. J. Nooteboom, Schoondijke, 235 p„ 2. A. Noë, Waterlandkerkje, 233 p., 3. J. Murre, Schoondijke, 232,5 p., 4. A. Scuppers, Nieuwvliet, 229 p., 5. J. Basting, Retranchement, 228,5 p., 6. H. Cappon, Zuidzande, 223,5 p., 7. J. de Hulster, Oostburg, 220 p., 8. T. Miedema, Schoondijke, 213 p., 9. A. van Waes, Aardenburg, 10. C. van't Westende, Groede, 204,5 p., 11. I. Haartsen, Schoondijke, 194 p., 12. E. Bonte, Sint-Kruis, 180,5 p., 13. W. Noë, Waterlamdkerkje, 180 p. (Van onzo correspondent) SCHOONDIJKE De raad van Schoondijke heeft zonder hoofdelijke stemming zijn goedkeuring gehecht aan het streekplan West-Zeeuwsch- Vlaanderen in ontwerp. Aan de be zwaren die men in 1966 bij het voor ontwerp had is grotendeels tegemoet gekomen. Het beschikbaar stellen van twee hectare grond bij landhuizen rond Aardenburg en Groede vond men wei veel. Hierdoor gaat veel cultuurgrond verloren. Voor de nutsbedrijven be tekent het ook een grote uitgestrekt heid. De heer Vercruijsse meende dat deze landhuizen niet voor iedereen (Van een onzer verslaggeefsters) GOES In schouwburg „Juliana' aan de Beestenmarkt is Goes is gis teren de regionale vakbeurs voor sla gerij. hotels, zieken- en bejaarden huizen begonnen. De beurs duurt tot en met donderdag 19 september en is dagelijks geopend van 's middags 2 tot 's avonds 10 uur. Aan de beurs wordt deelgenomen door 25 standhouders. Zij exposeren o.a. slagerij-benodigdheden, keuken-, vaatwas-, koeling-, vloeronderhoud- en snijmachines. bereikbaar zullen zijn, gezien de vele kosten, die hier aan verbonden zijn. Een aanvraag van het r.k. school bestuur om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van materieel had nogal enige kritiek. Hiermee is een bedrag van circa f 900 gemoeid. De heer Vercruijsse kon niet nalaten zijn verbazing uit te spreken over de grote omvang van vernieuwing van boeken, in totaal 530 stuks. Hij vond het onredelijk dat dit ineens wordt gedaan. Hij twijfelde zelfs aan de instelling van de inspecteur en meende, dat de ze aanvraag aan de gemeente wordt opgelegd. De waarnemend burgemeester zei, dat jonge leerkrachten, zoals die op deze school thans werkzaam zijn, vooruitstrevend zijn en dus ook voor vernieuwing vatbaar zijn. Nabij het buurtschap Oude Tol zal een brandkraan worden ge plaatst. Als nieuwe ontvanger werd be noemd de heer C. Geerse uit Veere. Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgelijke stand werden benoemd de heren T. Jacobs en C. Geerse. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Sinds maandag zijn bij het gemeentelijk politiekorps te Middelburg een brigadier en vier hoofdagenten speciaal belast met het toezicht op verkeersgevaarlijke over tredingen. Tot eind oktober zullen deze po litieambtenaren in het bijzonder let ten op het rijgedrag van fietsers en bromfietsers. Daarbij behoort het richting aangeven, binnenbocht ne men, ongeoorloofd passeren, geen voorrang verlenen, niet stoppen voor 'voetgangers op voetgangersoversteek plaatsen enz. In deze periode zullen de genoem de ambtenaren ook speciale aandacht schenken aan de komende kernthe ma-actie, n.l. „De voetganger in het verkeer". Intussen blijft de Middelburgse po litie doorgaan met een intensieve snelheidscontrole, die in een „eb- hoefte" blijkt te voorzien. In enkele weken tijds werden op dit punt meer dan 200 processen-verbaal opge maakt. Terwijl deze snelheidscontroles voorheen gedurende slechts enkele uren achtereen werden verricht, wordt nu een soort „lopende band"- systeem toegepast, waarbij de snel heidsmeter om het uur door andere politieagenten wordt bediend. Een tikje romantisch, een beeije rolkioristisch en zelfs enigszins sportief is- liin- TUWr> Pse^ voor herfst en winter 1968/1969. De naam van deze nieuwe haa „atogane" wat in het Nederlands zoveel wil zeggen als „opgerolde wo 1 ^?wel V0OT sport, spel als uitgaan biedt deze nieuwe lijn ge- mogelijkheden. Het prettige van deze nieuwe haarmode is dat ze on a i? worden toegepast bij lang, als kort haar. Wel behoort het volume irioH ia^ -T uitdrukking te komen. De verschillende variaties op dit Hot i 'n Par«s werden getoond waren alle zeer gesoigneerd en elegant. np„JS W norïig °m een dergelijk kapsel enige stevigheid te geven door een tint 1wave' teneinde de houdbaarheid te verzekeren. De nieuwe haar- briif1 uJn warm en kleurrijk met een gamma van beige blond tot kastanje- ver v,ii voklme va!n de nieuwe coiffure heeft door de opgaande lijn twee rscnillende aspecten: het ene door het als het ware doortrekken van mot ay?.pende vanaf de wenkbrauwen, het andere sterk rekening houdend "ip van kaak en mond. Het haar mag eveneens met pony gedragen hoog kanS' er vanaf of het voorhoofd van de draagster al dan niet Saltimbocca a la Agropoli Een lichte schotel voor wie de ™aanse zon in zijn maaltijd wil P even: magere runderlapjes (een pink dik- anderhalf ons tor, naar eiSen behoefte gezou- n en gepeperd, maar in ieder ge val bestreken met knoflook- Daarop een plakje gerookt (ontbijt-)spek. Oprollen en met stokje vaststeken. Gaar stoven in een frisse wijn (een glas per rolletje). Opdienen met spaghetti of een luchtige puree. Een frisse salade smaakt er uitstekend hij. Een pittige espresso tot besluit. DEN HAAG (ANP) Minister Bakker v-am Verkeer en Waterstaat heeft het parlement schriftelijk mee gedeeld, dat hij nu op korte termijn de reeds eerder aangekondigde com missie zeehavenoverleg in het leven wil roepen. De minister zet daarbij uiteen hoe hij de commissie wil sa menstellen. Voor de havenbeheerders zullen in de commissie zitting hebben ver tegenwoordigers van de gemeenten Amsterdam en Rotterdam, van de havenschappen Delfzijl, Vlissingen- Oost, Terneuzen (in oprichting) en verder nog een vertegenwoordiger van de overige havens. Namens het bedrijfsleven zullen zitting hebben vertegenwoordigers van de kamers van koophandel en fabrieken voor Amsterdam en Rotterdam, de haven bedrijven, de zeescheepvaart, de bin nenscheepvaart, het wegvervoer, het railvervoer, de zeehavenindustrie, de Nederlandse Bond van Vervoers- personeel, de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale en de Ned. Katholieke Bond van Vervoerspersoneel. Voor de rijksoverheid zullen zit ting hebben vertegenwoordigers van verkeer en waterstaat (rijkswater staat, verkeer en scheepvaart), eco nomische zaken (industrie en han del) en volkshuisvesting en ruimte lijke ordening (rijksplanologische dienst) De commissie zal onder leiding staan van een niet-ambtelijke voor zitter. Het secretariaat zal bij ver keer en waterstaat berusten. De commissie zal de regering bij haar zeehavenbeleid adviseren en het con tact tussen havenbeheerders en be drijfsleven bevorderen. (Vain o-nze correspondent) 's-GRAVENPOLDER De raad der gemeente 's-Gravenpolder heeft zich in een spoedeisende vergadering in een fel protest uitgesproken tegen samenvoeging van die plaats met de gemeente Nieuw-Kapelle. De burgemeester werd opgedragen deze mening persoonlijk aan de mi nister van binnenlandse zaken te gaan overhandigen. Onder meer dan gewone publieke belangstelling werd dit enige punt van de agenda aan de orde gesteld. Burgemeester jhr. mr. L. P. Quar- les van Ufford stelde allereerst, dat in deze vergadering afgegaan werd op een krantebericht, dat ontstaan was op een door de minister ge geven persconferentie naar aanleiding v>an de gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland. In hetgeen in de offi ciële stukken, die in de laatste jaren zijn ontvangen, is neergelegd, is geen verandering opgetreden krachtens enig officieel bericht. De burgemeester maakte duidelijk, dat b. en w. het ten zeerste betreu ren, op deze wijze van een dergelijke mening te moeten kennis nemen. „Het is een droeve zaak, dat via een krantebericht een minister ineens ge heel nieuwe stelling poneert, zonder dat de daarbij meest betrokken partij daarvan iets bekend is. Men zou haast kunnen zeggen, dat zoiets niet betamelijk is", werd opgemerkt. Aan de hand van het door b. en w. opgestelde stuk werden diverse offi ciële standpunten over de plaats van 's-Gravenpolder in de nieuwe ge meentelijke constellatie en in de ont wikkeling van de Zak v. Zuid-Beve land naar voren gebracht. Zowel G. S. van Zeeland als de staatssecretaris van binnenlandse za ken stellen in hun stukken duidelijk dat 's-Gravenpolder bij de Zak van Zuid-Beveland behoort. Ook in het door de provinciale staten van Zee land vastgestelde streekplan Midden- Zeeland is aan 's-Gravenpolder dui delijk als stimuleringskern 'n bepaal de taak in die streek toebedeeld. Op merkelijk daarbij is, volgens b. en w. dat juist oostelijk van 's-Gravenpol der de grens van dit streekplan is (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Het voltallige per. soneel van het op het Zierikzeese industrieterrein gevestigde bedrijf W. Hagen zal ontslag worden aangezegd. Het bedrijf, dat zich toelegt op de vervaardiging van bandrecorders, in strumentarium ten behoeve van het onderwijs en elektronische appara tuur, zit financieel aan de grond. Het 40 man tellende personeel zal nog een week loon worden uitgekeerd. Het was reeds enige tijd bekend dat de industrie W. Hagen, die vier jaar geleden op het industrieterrein een nieuwe hal liet bouwen, te kam pen had met moeilijkheden. Aanvankelijk baarde de perso neelsvoorziening grote zorgen. Later kwamen daar de bedrijfsvoering en de afzet van produkten bij. De ziek te van de directeur, de heer W. Ha gen, heeft eveneens bijgedragen tot de ondergang van het bedrijf. Bij de vestiging in 1964 kon de heer Hagen gebruik maken van de vesti gingspremies in de secundaire in dustriekern, een status die Zierikzee nu niet langer meer bezit. Er zijn reeds besprekingen ge weest tussen de wethouder van so ciale zaken van Zierikzee, mr. K. A. Keunig en vertegenwoordigers van vakorganisaties. De echtgenote van de directeur, die tijdelijk belast is met de afwik keling van de zaken, wil zo spoedig mogelijk komen tot liquidatie van het bedrijf. gelégd. Volgens de toelichting op dit plan zijn Kapelle en Wemeldinge vol komen georiënteerd op het Kanaal door Zuid-Beveland en de in het oos telijk deel van dit gebied op handen zijnde werken. Wat komt er van de stimulerings kern terecht, als 's-Gravenpolder bij Kapelle gevoegd wordt, was de vraag van wethouder Kompels. Vol gens hem in totaal niets. Deze kern is juist bedoeld voor de ontwikke ling van de Zak van Zuid-Beveland. De wethouder zag echter de deur bij de minister nog op een kier staan en wilde via deze kier naar binnen om duidelijk te maken, wat de mening van de streek is. Burgemeester jhr. mr. L. P. Quer ies van Ufford concludeerde uit de gehoonde meningen een grote eens gezindheid op dit punt en was gaarne bereid aan het verzoek te voldoen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) In vakkringen vermoedt men, dat dan ook de prijs van de noymale su perontvanger omlaag gaat, omdat de fabrikanten slechts één produktielijn hoeven op te zetten, waardoor mas- safabricage eenvoudiger en dus goed koper wordt. Het omschakelen van het Belgische t.v.-systeem naar de Europese nor men, vastgelegd in het Frequentie plan 1961 Stockholm, is de conse quentie van het Belgische besluit voor zijn kleuren-t.v. (nog in voor bereiding) het PAL-systeem te kie zen. Het realiseren daarvan is slechts mogelijk met in achtneming van de Europese normen. De Belgische zenders, die voorjaar 1969 in gebruik komen, staan in Genk (200 kilowatt), Oostvleteren (20 KW), Riviere (200 KW) en Froid- mont (20 KW). De zender van Genk is belangrijk voor goede ontvangst in Brabant tot aan Tilburg. Bovendien zal via deze zender het in voorberei ding zijnde tweede Vlaamse program ma van de BRT worden uitgezonden. De zender in Oost-Vleteren is vooral belangrijk voor de ontvangst in Zeeuws-Vlaanderen. Het overschakelen van de Belgi sche televisie naar het Europese sys teem heeft voor goed een einde ge maakt aan de uitzonderingspositie die België in de ether ingenomen heeft. Toen het Frequentieplan in 1961 door alle Europese landen (met uitzondering van Frankrijk, dat al vóór de tweede wereld-oorlog een eigen systeem had) werd aanvaard, stond België in tweestrijd. De Vlamingen wilden, net als Ne derland, het Frequentieplan wel aan vaarden, maar de Walen wilden per se het Franse systeem. De autoritei ten velden een Salomonsoordeel en besloten een eigen systeem op te zet ten. Een van de kenmerken was bij voorbeeld de 819 beeldlijnen, tegen de 625 van het Europese systeem. Bo vendien zond België op een andere frequentie uit. Het aantal beeldlijnen werd al anderhalf jaar geleden aan gepast, als eerste stap in een verdere integratie van het Belgische t.v.-net in het Europese. Mag ik de heer L. P. verduidelij king verschaffen aangaande de docxr mij gebezigde passage Vrede'': ak koord? Dat lijkt me noodzakelijk, niet in het minst vanwege de te vage zeg ging. „Vrede" (tussen aanhalingstekens!) ha'alde slechts aan wat op pamfletten, op spandoeken wordt geschilderd door de jongelui van de Socialistische Jeugd teneinde te demonstreren hetgeen ik, mits dat op ordelijke wijze geschiedt, NIET AFKEUR; vandaar ook het woord akkoord". Andere associaties, zoals door de heer P. genoemd (een parlementaire ondermijning van de NAVO) zou ik niet gewekt willen zien, had ik ook niet bedoeld. Tot slot een geruststelling: Mijnheer P., onderge tekende is erg gelukkig met de NAVO en zou deze niet graag ondermijnd zien; als instrument tot behoud van de vrede is ze onmisbaar! ETTEN-LEUR H. BUYKS In de nacht van donderdag 12 op vrijdag 13 september was ik op door reis uit Duitsland in de omgeving van de Havermarkt te Breda om nog een broodje te eten. Te 03.15 uur werd op de hoek van de Reigerstraat-Toren straat een automobilist, die in verbo den richting reed, (terecht) aangehou den door de bemanning van een sur veillancewagen van de gerneentepou- tie. Mijn beide medepassagiers en ik stonden OP het wegdek naar het voor val te kijken. Als een politieagent daarvan last heeft kan hij drle dingen doen: 1. Doen alsof hij geen hinder onder vindt (hetgeen in dit geval terecht zou zijn geweest); 2. Verzoeken om op het trottoir door te lopen; 3. Als een gejaagde windhond op het gezelschap afstormen en met veel bombarie bevelen om van het weg dek te verdwijnen. Nou, in de betrokken nacht heb ben wij dit laatste meegemaakt Het was typisch zo'n agent, die z'n omstre den macht ontleent alleen en uitslui tend aan het uniform. Zijn gefrus treerd optreden was zonder meer belachelijk. Maar ook angstwekkend. In deze zin, dat een gezagsdrager blijk geeft overhoop te liggen met het begrip „gezag" en de normen waar aan de uitoefening dient te voldoen. In wervingsadvertenties voor politie- beambten wordt geschermd met de ve- „le mogelijkheden tot lichamelijke ont wikkeling. Geef mij maar een zeer magere, stokstijve agent, die een goed gevulde geestelijke bagage met zich draagt. ROOSENDAAL C.V. Wat die Nijmeegse studenten klaar gemaakt hebben met Koekoek, daar voor is geen goed woord te vinden. Dit hadden nu eens niet-studenten moeten doen, dan waren ze aange zien geworden voor een stelletje huf- ters of raddraaiers. Ik weet wel als zulke studenten straks de leiding moeten nemen van onze maatschap pij, de jonge generatie er wel ver sierd op staat. BREDA D. J. D. Wederom is er een dopingsgeval in onze wielersport n.l. het. geval Eddy Beugels. Hij zou n.l. in de monsterrit Bordeaux - Parijs waar hij 4de werd doping gebruikt heb ben. Maar naar mijn bescheiden me ning zou men wanneer men een ein de aan de doping wil maken, ritten zoals deze bijna de helft in moeten korten daar ritten van ruim 500 km toch onmenselijk zijn en dan ook maar weinig meer met sport te ma ken hebben. Daar ik persoonlijk de ze rit al eens gevolgd heb, ben ik van mening dat wil men ritten zoals deze uitrijden men wel doping moet gebruiken. ST.-WILLEBRORD L. GABRIëLS KAPELLE De predikant van de Geref. Kerk in Kapelle-Biezelinge, ds H. R. Juch, heeft een beroep ont vangen van de Geref. Kerk in Hoo- geveen. Ds. Juch is vier jaar pre dikant in Kapelle-Biezelinge geweest. Het was zijn eerste gemeente. (ADVERTENTIE) JOV. De Sterke Kous. De ragfijne nylon die tweemaal zolang feeft Gegarandeerd. JOV. Die zitten perfect en u doet er langer mee. Niet goed? Geld terugl Jovanda staat er voor in. HHV J9Ef MfljH Po9tbu» 41, Hengelo (O)

de Stem | 1968 | | pagina 5