wffizUNPf DRSH. VOGEL VANP.P.D. Vestigingsoverschot dit jaar groter dan in 1967 Hoe Sluiskil het zelf doet Nachtstroom. PZEM V oetgangersbrug Middelburg-zuid Sport in gesubsidieerd PRUSSIA© PRUZEN J. Klein Nouveauté's vindt u bij INBRAAK TE KAPELLE ALPJP LAGER: APPELMOES Nachtstroom. Iedere dag opnieuw volop heet water, dat hebt u nodig. Met een elektrische boiler bent u het goedkoopste uit. Omdat nachtstroom zo geweldig voordelig is. Zware boete voor Belgische wegpiraten Voorstel aan de raad uvu horloger In gesprek met MASSA VERKOOP HTHSë WITTE BONEN MAKREEL VINGERS W «SRüTe AMfTOZEi mefe_neici£ POOR MASSA IN Msauweasa kop». Schotels ^WV.61ASWERK 'IwOTEL^l ap-scHora.®» web bloeiT) mofcief gleizen SllR-VAASW AS^i PRUSSIA Ter reuzee1 gevallen krijger' kost Hulst guldt 1500 £uiüen IMAGO feltennisjeugd uit aauw succesvol h-T INDUSTRIE GOUDEN ZEELAND Verdachte Joegoslaaf opgespoord Hotel „DE LINDE" Raad akkoord met 2 tennisbanen Raad Schoondijke akkoord met regeling regionaal woonwagenkamp CONTAINERS GASHOUDERS (ADVERTENTIE) GEGNUAXB GEENZE6ELTJ8S ©EEN88BWHN© ©EENCREPIET liberlolTk literblik in -tomciteasous HOOG SLI K inhowöl 45fl gram E web vruchten ggie* LANGiE ^rdev(terfc<A-poite lei n goMoIrfrZilvermncl •Vcoxe- 1 v7AG. WERAAANS öeraen op zalmroos Hflcrcle- Stöenloenaen-c Vlisingen-Axel-Ter Mi DE STEM VAN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) HULST Het college van b. en w. zal vrijdagavond 20 september (19.30 uur) de gemeenteraad het voorstel doen om een aanvullend kre diet beschikbaar te stellen voor de aankoop van het beeld „De Gevallen Krijger". Het beeld is vervaardigd door de kunstenaar H. Metsers te Middelburg. De aankoopkosten be dragen 700,-, terwijl het maken van een sokkel nog eens een bedrag vraagt van f 800,- (met bijkomende kosten). In de begroting 1968 is al een krediet van f 1.000,- uitgetrokken als uitkering uit het fonds tot aan koop van kunstvoorwerpen. „Zoals in vele andere gemeenten", !0 schrijven b. en w. de raadsleden, wordt de behoefte gevoeld om op gezette tijden kunstwerken voor de ad aan te kopen". Voor het beeld zal in nader overleg met de raad een plaats worden ge kozen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Ondanks de duidelijke stagnatie in de industrie vestiging in Zeeland, waarvan de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, onlangs gewag maakte, zal het vestigingsoverschot-1968 in deze provincie groter z(jn dan dat over 1967. Men leidt dit af uit de cijfers betreffende de loop van de bevolking over het eerste halfjaar van 1960. Eén en ander betekent, dat Zeeland in drie opeen volgende jaren een vestigingsoverschot mag noteren, nadat sinds het jaar 1880 een vertrekoverschot moest worden geboekt. Wij tekenden dit op uit de mond van drs. H. H. Vogel, hoofdplanoloog van de PPD in Zeeland, die gisteren een inleiding over de ontwikkeling van Zeeland hield voor de vereniging van comptabele ambtenaren bij over heidsbedrijven. Deze organisatie hield haar bedrijvendagen dit jaar in Zee land. Een programma van excursies, inleidingen en ontvangsten, waarbij het veelal hartelijk en hoffelijk toe ging, bracht deze ambtenaren op merkwaardig snelle wijze dicht bij de problematiek waarmee Zeeland wor stelt. Dat bleek reeds uit de vragen die na de inleiding van drs. Vogel (in de Middelburgse schouwburg) werden gesteld en waarbij een opval lend aantal exacte informaties werd gevraagd. Drs. Vogel verschafte die vlot. In die vijftiger jaren, zo betoogde drs. Vogel, had Zeeland het „imago" van een landbouwprovincie te zijn. (ADVERTENTIES) (Van onze sportredactie) BIGGEKERKE Een vierW> Jgdspelers van de Graauwse t misvereniging Sint Aloy "e® je t afgelopen weekeinde een g estatie geleverd. In een achtk» r or junioren te Biggekerke be Graauwse tafeltennisjeugd a prijzen. Winnaar werd W. ,r.eic- de tweede plaats kwam b' en_ ui, en derde werd P. MatthUS* de Maat maakte het Gra taats :ces compleet door de vierde P veroveren. NACHTSTROOM betekent dat U - dank zij Uw elektrische boiler of accumulerende kachel - alle huishoudelijke stroom die U verbruikt voor praktisch de helft van de prijs krijgt. van ca 12 uur tot 2 uur 's middags van ca 11 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens en het gehele weekeinde van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 7 uur VRAAG ALLE INLICHTINGEN! Er liggen interessante folders voor U klaar: over onze speciale fornuis-aanbieding; over het huren van een elektrische boiler; over onze prachtige nachtstroomkachel; en onze wasautomaten en vaatwasmachines! Vraag die folders aan! Afdeling Voorlichting Middelburg postbus 48, Middelburg Telefoon: 01180-5351 's Nachts stroom kopen: da's slim! Maar nu zegt „de man in de straat' grif, dat Zeeland een recreatiegebied in-opkomst is, dat er kansen zijn voor industrievestiging kortom, dat Zee land een provincie met toekomst is. Men leidt dit onder meer af uit het geleidelik steigende aantal aanvra gen bij de arbeidsbureaus door men sen uit de overvolle randstad, die graag in Zeeland emplooi zoeken. Hoe het Zeeuwse imago in 1990 zal z(jn, kon zelfs de hoofdplanoloog niet voorspellen. Wel achtte hij het aam nemelijk, dat Zeeland - liggend in het krachtveld van economische ontwik kelingen rondom - en straks voorzien van betere verbindingen met de om ringende regionen, tot krachtige ont plooiing zal komen. Hiervoor bestaan concrete verwachtingen, omdat de bevolkingsdichtheid van de randstad zo dicht is en de verkeerscongesties weldra zo fnuikend worden, dat men de daardoor veroorzaakte druk wel móét afleiden naar de betrekkelijk le ge gebieden die aan de randstad grenzen. „Als men een denkbeeldige cirkel met een straal van 20 km rond om Rotterdam trekt en gaat zien hoeveel ruimte elke Rotterdammer dan heeft om te leven, dan blijkt dat er per persoon slechts 3 vierkante meter beschikbaar is!" berekende drs. Vogel. Het is dan ook een concreet stuk overhed-dspolitiek, om de bevolkings druk vanuit de randstad af te leiden naar het zuidwesten. Het daartoe ge kozen middel is: het bevorderen van industrievestiging in de randprovin- cies. Vldssingen - Sloe en Terneuzen zijn aangewezen als primaire ontwik kelingskernen en deze plaatsen bie den de industrie die zich hier wil ves tigen allerlei belangrijke faciliteiten, waarvan de voornaamste door de na tuur gegeven is: diep vaarwater, toe gankelijk voor schepen tot 60.000 ton. Daarnaast zijn Sint-Maartensdijk, Zie- rikzee en Goes aangewezen als se cundaire ontwikkelingskernen, meer bedoeld voor de kleinere industrieën. De gebieden waar zeehavenontwik keling zal moeten plaatsvinden, heb ben in zeker opzicht de wind mee. De grote industrieën, speciaal in de chemische sector, vestigen zich niet meer zoals vroeger in de buurt van de vindplaatsen van grondstoffen, maar zij prefereren een ligging „op de drempel" van grote marktgebieden, waar voldoende ruimte aanwezig is voor hun veelal zeer uitgebreide in stallaties. Zeeland bezit naast zijn toegan kelijkheid voor grote schepen en snel beter wondende verbindingen met het achterland zeehaventerrein in overvloed: tot het jaar 2000 zeker 30.000 hectare. Als ook Saeftinghe tot ontwikkeling zou worden gebracht, zal 80 procent van de tot 2000 aan te leggen nieuwe zeehaventerreinen op Zeeuws gebied gevonden worden. Géén grootscheeps plan in de Neder landse of Belgische buurprovincies, of Zeeland heeft ermee te maken. Drs. Vogel achtte het daarom beter om, in plaats van een „Gouden Delta" een „Goud-en Zeeland" in het spraakge bruik in te voeTen. De chemie, zo betoogde drs. Vogel verder, legt beslag op enorme terrei nen. Dow-chemical (Terneuzen) heeft het oog op in totaal 750 hectare. Hoechst-Vlissingen op 350 hectare. Dit zijn bedrijven, die ook in Euro poort als reuzen worden beschouwd. „Zeeland zal, als de aanzet maar goed is, een grote ontwikkeling door maken" meende drs Vogel en hij besloot: „Maar het zal er, ook als de provincie in het jaar 2000 de ver wachte 600.000 inwoners telt, goed leven blijven". De deelnemers aan de bedrijvenda gen bezo-rhten gisteren de Vitrite- fabriek in Middelburg en de stichting Werkplaatsen Walcheren. Gisteravond werden zij o-p het Middelburgse stad huis door het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstad ontvangen. OOSTBURG Een van de beide Joegoslaven die verdacht werden van autodiefstal ten nadele van J. Ie G- uit Oostburg, kon in België worden opgespoord en door de poli tie te Oostburg worden verhoord. Het gestolen voertuig werd inmiddels in België teruggevonden. Van de andere dader is nog geen spoor ge vonden. (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE Specialiteit: Westerschelde schotel. (Van onze correspondente) TERNEUZEN In een vernietigend requisitoir hekelde officier van justi tie, mr. H. Sprey, voor het Terneu zense kantongerecht fel het gedrag van twee Belgische automobilisten, die op de provinciale weg te Zaam- siag op 1 augustus jl. met een vaart van 100 km een sinister spelletje speelden van elkaar beurtelings in halen. Het waren L. R. uit Wilrijk en H. v. B. uit Waarloo, van wie alleen laatst genoemde was verschenen. Hij had het spel wel erg ver doorgedreven, door telkens als hij R. voorbijgereden was, plotseling voor hem te stoppen. Van B. was helemaal niet onder de indruk van het gebeurde. Hij ver telde in rap Vlaams, „dat hij met zijn eigen lijf en eigen wagen gere den had", en voegde hij er aan toe: „Ik heb nog met niemand last gehad". De officier noemde hem een weg- piraat, op wie als buitenlander een uitzetting uit de rijbevoegdheid wel niet zoveel indruk zou maken. Toch eiste hij deze voorwaardelijk voor de tijd van twee jaar, met bovendien een boete-van f 600,-. De Belg was hier wel even stil van, doch ontkende toen enkel nog het afremmen. Het inhalen, dat hij eerst ook ontkende, gaf hij nu toe. Kantonrechter mr. C. van Hees, maakte van de ontzegging een voor waardelijke van een jaar. Bij de boete sloot hij zich aan. De niet verschenen R„ wiens gedrag door mr. Sprey eveneens onvolwas sen en van groot gevaar voor andere weggebruikers genoemd werd, kreeg conform de eis een veroordeling thuis gestuurd van f 200,- boete. Tegen hem had de officier ook twee jaar ontzeg ging geest, doch het werd bij de uit spraak ook een jaar voorwaardelijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het ge meentebestuur aebt het moment gekomen om in de Magistraat- wijk in Middelburg-Zuid over te gaan tot de aanleg van één van de voetgangersbruggen, zoals in het stedebouwkundig plan is voorzien. Door deze brug zal het onlangs geopende winkelcentrum en het Meiveld gemakkelijker bereikbaar worden. De aanleg van het noordelijk deel van het Meiveld is inmiddels groten deels gereed gekomen. In de raads vergadering van maandag 23 sep tember zullen b. en w. de raad voor stellen tot de bouw van de brug te besluiten en daarvoor een krediet van 24.000 gulden beschikbaar te stellen. Voor een verdere afronding vam de Magistraatwijk is door het ge meentebestuur in overleg met de ste- debouwkundige een ontwerpplan Z. 1 C voorbereid. Dit plan wordt be grensd door vier wegen: de Regen tenlaan aan de noordzijde, de Schroe- weg aan de oostzijde, de doorgetrok ken Torenweg aan de zuidzijde en de Spimhuisweg aan de westzijde. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Na uitvoerige dis cussie heeft de gemeenteraad van Zaamsiag met algemene stemmen be sloten tot het verlenen van een sub sidie aan de sportvereniging „Zaam siag" en tot een principe-uitspraak in positieve zin voor de aanleg van twee tennisbanen. De heer Pladdet vond de contribu- (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE De raad van Schoondijke heeft zich akkoord ver klaard met een ontwerp gemeen schappelijke regeling tot exploitatie en stichten van een regionaal woon wagenkamp. Dit kamp zal in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen moeten wor den aangelegd. Vooral met 't oog op het onderwijs en de culturele spreiding is dit het aangewezen gebied. De aanwijzing van een lid en plv. lid had echter nogal wat voeten in de aarde. Er wa ren drie vrije stemmingen nodig al vorens men tot een gekozen lid kon beslissen. Wethouder Toussaint werd geko zen. De heer Neelen werd plaatsver vangend lid. ...want alleen een specialist is in staat u steeds de nieuwste horloges en klokken te tonen tie, die voor de verschillende takken van sport door de vereniging gehe ven worden, erg laag. Hij had liever gezien dat de leden van de secties zelf meer voor him sportbeoefening zouden offeren. De heer De Visser hief een waar schuwende vinger op om toch vooral niet te veel te subsidiëren, wat ten koste zou kunnen gaan van de zelf werkzaamheid van de verenigingen. De heer Florussen herhaalde zijn vrees dat de drom van aanmeldingen, die thans bij de sportvereniging gaan de is, wellicht zal omslaan in een te rugloop. Hij kon overigens wel de or ganisatievorm waarderen. Verder was hij van mening dat het voor een vereniging onmogelijk is zich staan de te houden alleen door de contri buties. Het nieuwe gymnastiekgebouw, waar de verschillende takken van sport door de Zaamslagse vereniging zullen plaatsvinden, werd afgelopen maandag door de scholen in gebruik genomen. De officiële opening zal plaatsvinden op 11 oktober. De sport vereniging telt het voor Zaamsiag respectabele aantal van 270 leden. De secties omvatten gymnastiek, volley bal, tafeltennis, judo, korfbal en ten nis. Er zijn dus genoeg liefhebbers voor het gebruik van het gebouw. Ook de voetbalvereniging wil in de winter de zaal huren voor de trai ning. De aanleg van 'n tennisbaan vond niet onverdeeld goed onthaal. De heer De Visser vond de generale herzie ning ,waar volgens hem de straten in de gemeente aan toe zijn, behoren tot de noodzakelijke gemeentelijke huishouding. Van pleinen en straten maakt iedereen gebruik, van sport accommodatie niet. Hij wilde dan ook weten of het eerste niet achterge steld werd bij het tweede. De voorzitter was het met deze zienswijze beslist oneens: de moge lijkheid scheppen van sportbeoefe ning is wel degelijk een taak der ge. meen te. Ook de heer Verlinde was van me ning dat de tennissport moest kunnen rekenen op de steun der gemeente. Tenslotte verenigde de raad zich in principe met de aanleg van twee ten nisbanen. Het bestuur van de sport vereniging ontving reeds veertig aan meldingen voor de beoefening van deze tak van sport. Het plan voorziet in de bouw van 267 woningen waaronder 9 bungalows In de raadsvergadering van maan dag zal ook worden voorgesteld een krediet vam 21.000 gulden te verlenen voor de aanschaf van dertig contai ners voor de reinigingsdienst. Er zijn tachtig containers in gebruik. Het gemeentebestuur heeft voorts in beginsel besloten om een aanbod van de N.V. PZEM te aanvaarden om in de verbruikersadministratie, incasso enz. vam de gemeentebedrij ven gebruik te maken van het com putercentrum van de PZEM. Door eem en ander zal een jaarlijkse be sparing kunnen worden verkregen van 40.000 tot 50.000 gulden. Sinds de omschakeling op aardgas hebbem de gashouders aan het Mo lenwater geen praktische functie meer voor het gasbedrijf. In een schrijven aan de raad, delen b. en w. mee, dat de gashouders zonder be zwaar kunnen worden gesloopt Voor gesteld wordt om het werk in twee fasen uit te voeren waarbij telkens twee gashouders worden gesloopt en het vrijgekomen terrein gedraineerd en bestraat. Op het vrijgekomen terrein zal o.m. een opslagruimte voor zwaar materiaal moeten worden gebouwd. De totale kosten worden geraamd op bijna 92.000 gulden. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL Elke zaterdag kan men ze hier vinden, de mannen van Sluiskil, die zelf van het oude Patro naatsgebouw een (zoals de tekenin gen en de werklust beloven) mooi, modern centrum maken. Het nieuwe gebouw zal zoals wij kortelings hebben gemeld bestaan uit een grote zaal voor ongeveer 250 bezoe kers, een ruime hal, twee kleedloka len die tevens als vergaderruimten dienst kunnen doen, een conversatie zaal en twee lokalen, waar in de eer ste plaats de jeugd handenarbeid kan verrichten. De drie laatstgenoemde ruimten zullen een eigen ingang krij gen. De grote zaal hoopt men nog voor het eind van dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Het zijn tot nu toe honderd dertig man die regelmatig aan het Sluis- kilse project werken. Straks hoopt men bovendien op de hulp van en kele schilders en: van de Sluiskilse dames om de zaak schoon te maken. Iedereen werkt pro deo aan het pro ject en bovendien met veel enthou siasme. (Vain onze correspondent) KAPELLE Dezer dagen is in gebroken in het bedrijfspand van de n.v. Groenleer aan de Stationsstraat in Kapelle, een groothandel in be strijdingsmiddelen voor de land- en tuinbouw. Door het indrukken van een raam had(den) de inbreker(s) zich toe gang tot het pand verschaft. De brandkast was opengebroken en uit de geldkist was een bedrag van on geveer f 1500,- verdwenen. De geld kist zelf had men laten staan. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. De n.v. was verzekerd tegen het risico van inbraak. I-IET hoofd van de christelijke school voor mavo in Axel, de heer J. Th. Klein, is de organisator van de her denkingsbijeenkomst van Axels be vrijding. „Ik hou van organiseren", zegt hij, „maar dit is wel heel simpel. Al drie jaar volgen we hetzelfde ce remonieel. Ik doe dat samen met de heren Den Doelder en Roelands. We zijn alle drie van de oranjevereni ging en dat is een echt team, van daar dat ik mensen uit die organisa tie gevraagd heb om ook hieraan mee te werken." JK woon hier nu vier jaar, maar 't is al weer hetzelfde als in Dedems- vaart: Ik kan het niet nalaten om me met de organisatie van van alles te bemoeien. Je geeft kritiek of aan wijzingen op een vergadering en dan zeggen ze: Nou, doe jij het dan. En dan doe je het. Ik vind het leuk. Na tuurlijk zit ik (volgens m'n vrouw althans) in te veel organisaties. Voorzitter oranjevereniging, voorzit ter van de christelijke sportvereni ging „Voorwaarts", het gereformeer de jeugdwerk vraagt de nodige aan dacht, ik zit in de Axelse culturele commissie, enfin, er is nog veel meer." „EEN echt gevaar voor me is dat ik van mijn werk voor de school m'n leven ga maken. Ik was rijkelijk jong, 32, toen ik hier hoofd werd en bovendien hadden we het voorrecht dat we hier experimenteerschool werden, dus: genoeg te doen. Eigen lijk ben je hier nooit mee klaar. En dan heb ik intussen nog een stapel actes gehaald en vorig jaar m'n En gels m.o. Dat heb ik schriftelijk ge studeerd. Je moet je dan natuurlijk wel een bepaalde discipline opleggen. Dat betekent bijvoorbeeld dat ik al tijd van 's avonds elf tot 's nachts twee uur studeerde. Op die tijd lukt het me 't beste. De laatste maanden sliep ik maar 'n uur of drie per nacht. Dat was nou niet bepaald uit liefhebberij, maar een heilig moe ten." „OVER die culturele commissie zou ik toch nog wel wat willen zeggen. In Axel wordt op het ogenblik hier en daar nou wel tegen „De Hallen" aan geschopt, maar men vergeet dat je hier enorm gebonden bent in Zee land. Je moet vaak contracten sluiten met gezelschappen, van wie je niet weet wat ze zullen brengen. Ik vind in elk geval wel, dat we nadrukkelijk moeten stellen, dat het cultureel centrum voor iedereen bestemd is en dat we niemand moeten afschrik- ken. Als christen hebben we te lang schuw tegenover cultuuruitingen ge staan, ik vind dat je de confrontatie niet uit de weg moet gaan. In elk geval onze kinderen komen er mee in aanraking en daar moeten wij hen op voorbereiden." ,DIE dodenherdenking zaterdag. Het was voor mij als Fries wel even wen nen, dat hier de bevrijding tweemaal herdacht wordt. Maar het is natuur lijk te begrijpen. De negentiende september is de reële datum. Toch geloof ik dat die dodenherdenking de Polen nog veel meer aanspreekt dan de Axelaars. Zaterdag zullen ze er weer zijn, zelfs vanuit Brugge en Vlissingen. Het belangrijkste bij het organiseren van zo'n plechtigheid is, dat het ook werkelijk een plechtig heid is, anders moet je het niet doen. Veel werk is er niet meer aan. Na tuurlijk organiseer ik veel. Ach, dat is een kwestie van efficiënt je tijd verdelen. Hoe drukker je het hebt des te beter lukt dat."

de Stem | 1968 | | pagina 3