Extra heffing op loonsom van industrieën in de Randstad JAMIN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND k: PLAN REGERING DE JONG GAUW HAIJSN BESTEM Televisie kijken in grens streek goedkoper Tv -camera's bewaken verpleegsters in Heerlen Zenuwoorlog Ajax- FC Nürnberg bouillontabletten andaag in E.H.B.O. wordt verplicht voor rij-examen- kandidatei) editie voor zeeland Dezelfde temperaturen Commentaar Anders dan verwacht advocaatbonbons Stilzwijgen over spaarloon Sigaretten en tabak duurder Democratisering van samenleving - no.25920 108e jaargang Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16, felefoon 22341Postgiro 1114111. woensdag 18 sept. 1968 WEERBERICHT Half tot zwaar bewolkt. Plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind, Weinig verandering in tempera tuur. KANTOREN ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 33581 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TEL. 4780 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT i TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 m&Êm ''".v'-V; vf ..-.''sfeS LOF EN KRITIEK OP MILJOENENNOTA HET kabinet-Cals is ten val ge bracht, omdat fiet met veel tam-tam een maatschappij hervorming tot stand probeerde te brengen en daarbij zoals het toen heette, met geld smeet. Het kabinet- De Jong timmert minder aan de weg. Maar het is, zoals uit de tweede begroting van dit kabinet blijkt, een koers aan het uitstippe len, die in feite niet zo heel veel verschilt van die van het kabinet- Cals. En de rekening mag er ook zijn: de rijksuitgaven vragen het ko mende jaar ruim 26 miljard. Het te kort bedraagt 2,5 miljard gulden. Duidelijke punten van overeenkomst tussen beide kabinetten zijn een constant hoog peil van rijksuitgaven omwille van allerlei noodzakelijke gemeenschapsvoorzieningen (en daarom geen reële belastingverla ging) en democratisering van de maatschappij, beginnend bij de cen trale overheid. Ook het kabinet-De Jong heeft be grepen, dat de burger in deze tijd grotere vrijheid en meer medezeg genschap verlangt. Daarom is deze regering vóór grotere openbaarheid, vóór verantwoordingsplicht van bur gemeesters, vóór inspraak van de burger bij het opstellen van belang rijke plannen, vóór grotere rechts zekerheid (parlementaire ombuds-) man) en vóór het geven van meer bevoegdheden aan de onderne mingsraden. Op een ander heel belangrijk punt, de bevordering van de werkgele genheid, is nog geen vergelijking te maken. Voorlopig moeten we ge noegen nemen met de mededeling, dat de bestrijding van de structurele werkloosheid een van de belang rijkste doelstellingen van het rege ringsbeleid is. Wat dit in concreto betekent zal moeten blijken uit een nota over het regionale industriali satiebeleid, die dezer dagen bij het kabinet zal worden ingediend. Deze nota wordt een toetssteen van het sociaal-economisch beleid van dit ka binet. Overigens niet de enige toets steen: heel belangrijk is ook de vraag hoe de regering, als de loon ontwikkeling beperkt dient te blij ven, de andere inkomens laat mee betalen aan een „evenwichtig groei proces" Het zou onaanvaardbaar zijn als hiervoor alleen van de loon- trekkenden een bijdrage zou wor sten geëist. Afgezien van de onzekerheid over not werkgelegenheidsbeleid en de inkomensverhoudingen is er in Troonrede en Miljoenen-nota veel te vinden, dat aanspreekt. Komen die aansprekende beleidslijnen bij het kabinet-De Jong voort uit innerlijke overtuiging? Of zijn ze min of meer afgedwongen door „links"? Wie zal "®t zeggen In ieder geval lijkt dit kabinet - het wordt dikwijls een overgangskabi'net genoemd en route op een weg, die als straks de Partijvernieuwing in Nederland zal 2lin uitgekristalliseerd kan leiden naar een werkelijke hervorming van <te maatschappij. te de hoofdpunten van het beleid van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk schrijft minister Klo-mpé: „Het stre wn js dg) |,ecjier iid van gemeen_ aP kan deel hebben aan de wel vaart en aan wat de welvaart mo- 9e»jk maakt." Dit is andere taal dan le van de regeringsverklaring, waarmee het kabinet-De Jong zich j"s® iaar geleden gepresenteerd sett. De uitspraak van minister ompe heeft de Troonrede niet kun st halen. Desondanks getuigt deze an een ander beleid dan aanvanke- l< van het kabinet-De Jong werd verwacht. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De regering over weegt de industrialisatie buiten de Randstad te bevorderen door bedrij ven, die zich in overig Nederland vestigen, via een zgn. loonsomheffing, een (loon) kostenverlaging te bezor gen. Aan de Sociaal-Economische Raad is gevraagd over deze heffing en de problemen die er aan vastzit ten, advies uit te brengen. De miljoenennota noemt de „gerich- (Van onze sportredactie) NEURENBERG De zenuwoorlog is er weer. De zenuwoorlog voor elk belangrijk Europa-cupduel. De strijd wordt gevoerd tussen FC Nürnberg-trainer Max Merkel en Ajax-oefenmeester Rinus Michels. Wel is het zo goed als zeker dat Johan Cruyff, het idool van de Ajax- aanhang mee zal spelen in- de Am sterdamse formatie. Michels wenste de speculaties hieromtrent echter niet te bevestigen. Hij wil de slimme Merkel tot vlak voor de wedstrijd in het onzekere laten. Pas vanmid dag om vijf uur zal Michels dp samenstelling van zijn elftal bekend maken. (Zie ook sportpagina.) (ADVERTENTIE) te" bevordering van de werkgelegen heid, vooral ter bestrijding van de structurele werkloosheid, „een van de belangrijkste doelstellingen van het regeringsbeleid". In totaal wordt hiertoe voor 1969 één miljard gulden uitgetrokken. Een meer gedetailleerde uiteenzet ting van de plannen ter bevordering van de regionale industrialisatie zal worden gegeven in een nota, die mi nister De Block (Economische Zaken) binnenkort zal indienen. Dezer da gen wordt voorts een Raad voor de Arbeidsmarkt ingesteld, die met na me de regionale werkgelegenheid en de werkloosheid onder oudere werk nemers gaat bestuderen. De loonsomheffing, die de regering overweegt is ingegeven door de over weging, dat de traditionele regionale verschillen in de lonen nagenoeg ver dwenen zijn. Die verschillen maakten het bedrijven vroeger aantrekkelijk zich buiten het westen te vestigen. Een loonsomheffing met name op bedrijven in de Randstad, zou weer een verschil in loonkosten doen ont staan en daardoor de regionale in dustrialisatie bevorderen. Ter bevordering van de regionale werkgelegenheid wordt voor 1969 rond 181 miljoen uitgetrokken, voor de steun aan bedrijfstakken 157 mil joen. Daarvan gaat 151 miljoen naar de mijnindustrie. Ter bevordering van de werkgelegenheid voor be paalde groepen van personen wordt 486 miljoen beschikbaar gesteld. Daarbij komen dan nog 279 miljoen voor bepaalde werkloosheidsuitke ringen. In de troonrede is verder toe gezegd, dat de regering de vestiging van nieuwe bedrijven zal stimuleren alsmede de ontwikkeling van „nieu we produkten en technieken". Een vriendelijk gestemd Den Haag heeft gisteren de koninklijke familie toegejuicht tijdens de rij toeren naar en van het Binnen hof, waar de koningin de Troon rede uitsprak. Hier op het balkon van het paleis Lange Voorhout v.l.n.r. prinses Margriet, prinses Christina, mr. Van Vollenhoven, koningin Juliana, prins Claus en prins Bernhard. Een uur tevoren had hier een groep van 50 jonge lui „Leve de republiek" staan roepen. Dit, een voortijdig langs de route ontplofte rookbom en een paar niet ontplofte bommetjes die de politie in papierbakken ontdekte, vormden de enige dis sonanten op prinsjesdag 1968. Uitgebreid nieuws over en com mentaren op de miljoenennota op de pagina's 7 - 9 - 11. Het vestigingsoverschot in Zee land zal volgens drs. H. Vogel, hoofdplanoloog van de P.P.D. in Zeeland, in 1968 groter zijn dan in 1967. Pagina 3. De Kleine Stem op pagina 10. Op het binnenplein van kasteel Doornenburg in de Betuwe lijkt de klok vier eeuwen te hebben stilgestaan. R.T.V.-pagina. Tijdens de luchtvaartshow te Farnborough worden volgens onze luchtvaartredacteur goede zaken gedaan. Pagina 17. Rusland dreigt met terugtrek king uit de EUFA. Sportpagina. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel ISO gram van 8 S voor 75 U niet duur wel heerlijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Troonrede en miljoenennota hebben gisteren reeds vele commentaren uitgelokt, zowel bij politici als bij het bedrijfsleven. De reacties lopen sterk uiteen; wat de politici betreft zijn ze sterk verbonden met de plaats, die men in het parlementaire spel; inneemt. Terwijl de oppositie spreekt van fantasieloze stukken, vin den de regeringspartijen dat de beleidsvoornemens van visie getuigen en perspectieven openen op een evenwichtige econo mische ontwikkeling. De vakbeweging stelt zich zeer kritisch hebben bijgedragen tot het evenwichtsherstel, een te zware re- op en vindt met name, dat de werknemers die zo belangrijk kening gepresenteerd krijgen. Ook in politieke kringen meent men, dat er niet alleen een loonpoli tiek moet worden gevoerd, maar dat ook de overige inkomens (uit winst) beheerst moeten worden. Overwegend is de opvatting, dat behoedzaam moet worden gemanoeuvreerd om het evenwichtsher stel te continuëren. Het werkgelegenheidsbeleid roept bij velen vraagtekens op. Hier zal verduidelijking dringend nodig zijn. De drie Nederlandse vakcentrales hebben hun ernstig misnoegen uitgesproken over de inhoud van troonrede en miljoenennota. Het kabinet wil het gewenste evenwicht in de economie kennelijk he reiken ten koste van het inkomen van de werknemers en met hand having, zelfs verbetering van de overige, dat zijn de winstinkomens, aldus de werknemersorganisaties. Zij vinden dit des te verwerpelijker, omdat uit alle gisteren gepu bliceerde documenten heel duidelijk is geworden, dat juist de werk nemers, door matiging van hun looneisen in 1968, zo'n grote bijdrage hebben geleverd tot het herstel van de economie, dat de regering zelf signaleert. Van werkgeverszijde Is echter gesteld, dat dit herstel vooral zijn oorzaak vindt in overbesteding elders en dat uiteindelijk de groei naar het even wicht trager zal gaan dan nu het geval is. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales vindt, dat vele maatregelen, die de regering aankondigt, ten nadele van de werknemers werken. De taxatie van de stand van de economie, gisteren gepubliceerd, bevestigt onze stelling van mei, aldus het overlegorgaan, dat er geen aanleiding is tot een ingreep in de vrije loonvorming. Het overlegorgaan betreurt het, dat de regering zwijgt over de voorstellen van de vakbeweging betreffende invoe ring van spaarloon en dergelijke. De regering legt naar zijn mening te zware nadruk op het loonbeleid, hoewel er bepaald ook wel andere instru menten zijn om een evenwichtige economische groei te bereiken. De Federatie van Christelijke Werkgeversbonden vindt het teleurstellend, dat de belastingen zullen blijven stijgen en dat geen mogelijkheden zijn gevonden om althans het progressie-effect in ons belastingsysteem te neutraliseren. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, in gelijke geest sprekend als de FCWV, wijst er op, dat als er gesproken, wordt van een gezonde economische groei er sprake is van een gemiddelde situatie. De situatie in de verschillende sectoren van het bedrijfsleven verschilt namelijk sterk. „Onze economie heeft de weg ingeslagen die naar evenwichtsherstel voert. Het beleid moet gericht zijn op een beheerste voortzetting van het groei proces". Deze openingswoorden van de miljoenennota, die prof. Witteveen (Finan ciën) gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend, kenmerken het voor zichtig optimisme, dat ten grondslag ligt aan het regeringsbeleid voor 1969. Vertrouwend op een verdere welvaartsgroei zijn de rijksuitgaven opgevoerd tot ruim 26 miljard en is een tekort geaccepteerd van 2,5 miljard. Terzelfder- tijd wordt echter de loonontwikkeling afgeremd en de beloofde belastingverla ging zeer beperkt gehouden. Vóór 1972 komt er geen reële belastingverlaging. Waar al sprake is van belastingverlaging, wordt deze weer opgevangen door lastenverzwaring. Zo worden in 1969 o.m. sigaretten en kerftabak duurder en de huren worden met zes inplaats van vier procent verhoogd. Voor 1970 worden nu al aangekondigd een verhoging van de accijnzen (o.m. benzine), van de motorrijtuigenbelasting en van de opcenten op het rijks wegenfonds. Komende prijsstijgingen, onder meer als gevolg van de invoe ring van de BTW, zullen zo veel mogelijk voor de lagere inkomens worden gecompenseerd. De ouderdomsuitkeringen worden met één procent verhoogd. Uit de troonrede blijkt, dat de regering bereid is mee te werken aan een verdere democratisering van de samenleving. Er komt een onderzoek naar de mogelijkheden van een grotere open baarheid van het centrale bestuur. De verantwoordelijkheid van de burgemeesters en van b. en w. wordt nader geregeld. De ondernemingsraden krijgen meer bevoegdheden. De regering is vóór de aanstelling van een parlementaire ombudsman. Het stakingsrecht wordt geregeld. In het algemeen staat de regering open voor het verlangen van de bur gers, met name van de jongeren, meer inspraak te hebben in' de gang van zaken in de samenleving. Ondanks de invasie van Tsjechoslowakije blijft de regering bereid de ont- spanningspolitiek voort te zetten. Over een opvoering van de defensie wordt (nog) niet gesproken. In politieke kringen neemt men echter aan, dat als de Russen in Oost-Europa op volle oorlogssterkte blijven, aan een verhoging van de militaire paraatheid niet te ontkomen zal zijn. De regering houdt verder vast aan het zelfbeschikkingsrecht van Nieuw-Guinea. Zij hoopt, dat de ingestelde Benelux-regeringsconferentie nu zo spoedig mogelijk zal wor den gehouden. De ontwikkelingshulp wordt met 92 miljoen verhoogd. In 1971 zal hiervoor één procent van het nationale inkomen worden uitgetrok ken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het overschakelen van het Belgische televisienet op het Eu ropese CCIR-systeem in het voorjaar 1969 en de bouw van vier nieuwe zenders langs de Belgisch-Nederland se grens, betekent voor de t.v.-kjjker in de Nederlandse grensstreek: Dat hij voor het kijken naar Bel gische t-v.-programma's niet langer aangewezen zal zijn op de kostbare uimverseelointvaniger, maar dezelf de mogelijkheden heeft met de su- parontvanger, die twee tot driehon derd gulden goedkoper is. Dat de ontvangst van de Belgische programma's met name in Brabant en Zeeland subliem zal zijn. Insi ders vermoeden: zelfe beter dan tot nog toe met de kostbare umiverseel- omtvangers. Uniiverseelon.tvangers zijn t.v.-toestel- len met een ingebouwde eenheid voor ontvangst van het, van de Eu ropese normen afwijkende, Belgische systeem. Deze eenheid maakt het toestel 150 tot 250 gulden duurder. De universeeloratvanger zal straks, tegen begin 1969, els België met de ombouw gereed is, geheel van de Ne derlandse markt verdwijnen. (VERVOLG OP PAG. 5) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is akkoord gegaan met de aanbeve lingen, die de commissie-Mun tendam heeft gedaan ten aanzien van de Eerste Hulp bij Ongeluk ken. De in 1964 ingestelde com missie dringt er in het gepubli ceerde rapport o.m. op aan en kele EHBO-vuistregels verplicht te stellen voor de rij-examen- kandidaten. Het kabinet heeft ook zijn fiat gegeven aan de andere voorstel len van de commissie: Verplichte EHBO-Iessen in het voortgezet onderwijs. Voorlichting en propaganda via radio en t.v. Verplichte diploma-cursus voor alle militairen. Verplicht stellen van het di ploma voor gezondheidszor- gers, sportinstructeurs en po- litie-beambten. Controle van de EHBO-hulp- posten langs de wegen. (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Het verpleeg sterstehuis bij het De We verziekenhuis In Heerlen en de naastgelegen woonflat zullen binnenkort in de nachtelijke uren worden be waakt door twee alziende t.v.-camera's. Er zal ook een camera bij de ingang voor eerste hulp van het zieken huis worden aangebracht. Doel van deze moderne hulpmiddelen is kostenbe sparing. Met deze drie t.v.- camera's kan één portier het 's nachts voor het hele zie- kenliuiscomplex wel af. Via drie monitors in de portiers loge blijft hij het overzicht houden op de ingangen van het verpleogsterstehuis, woonflat en eerste-hulpin- gang. De portier kan van zijn stoel af ook al deze in gangen openen en sluiten. Dit bespaart veel personeel. Over een dag of veertien moet het gesloten t.v.-circuit zgn geïnstalleerd.

de Stem | 1968 | | pagina 1