Schaduwkabinet van viertal progressieven LET OP Wet ambulance vervoer op stapel Gesprek De Jong- Kiesinger van politiek belang KORTE MILJOENENNOTITIES Persspiegel Extra VS- troepen naar Europa TOON NAAR CANADA „TbePek heetman Thema: NAVO en Frans-Duitse banden De miljoenennota HOOFDPIJN? WITTE KRUIS RflNT bisam Commentaar Universiteiten kosteloos Nog meer voor arme landen Liever radio en t.v. dan theater VERSIERING BEZUINIGINGEN Sovjet-Unie Weg pijn... fiin! A/: ■\Aj Want -• helpt STEUN VOOR COMMISSIE-MUNTENDAM ene U\r El 1 Deze week Elan maagtabletten 'n blijvende uitkomst! Personeelsbusje tegen boom: drie doden IS ilettende televisiecritici haalden ren in hun kranteverslagen en- voorbeelden aan van de rare ier, waarop de Nederlandse tele- buitenlandse namen door Neder, se vervangt. De NCRV zond rdagavond bijvoorbeeld een pro. una uit rond de Franse liedjes- er George Brassens. larin waren termen als „Bois de ■ennes" en „Bois de Meudov" laid met „Nol in 't bos" en „Kie- lal". Maar dat is nog daar aan erkwaardiger is, wat de VPRO »e week in haar blad schreef, omroep meldde toen al, dat be de pikante en erotische passages ie liederen van Brassens gewoon gelaten waren. De kijkers, krij- de echte Brassens niet te zien, eef de VPRO. Die is voorbehou- aan de happy few die Frans ekt. ippy few zijn twee Engelse tooor- (Niet voor de kleine groep die els spreekt). eeft u gisteren op de televisie de nrede-en-toebehoren gezien? Een kwaardig schouwspel, die Prins- ag. Langzamerhand een typisch gse aangelegenheid. Dit jaar is plechtigheid trouwens al verso- i Het zal wel niet de laatste ■sobering" zijn. nkele koppen uit de avondbladen gisteravond, die onthutsend dui- jk tonen dat niet alleen elk o- je maar ook elke krant zingt zo- hij gebekt is. „Optimisme over. tomie" schrijft De Tijd. Het Pa- zoekt het in een detail: „Om- sman in troonrede aan de orde ;eld". De Waarheid weet heel. i en heel duidelijk waar het op - komt: „Miljoenennota in belang ondernemers". e andere koppen in De Waarheid en er ook niet om: „Regering dt werkloosheid in stand", „Zon- winstjaar verwacht" en het com- itaar op de Troonrede draagt als „Reactionair en agressief", cunt van de troonrede en van dit inet denken wat je wilt maar zo is het nu ook weer niet. Is u morgenvroeg om vijftttir :ker wordt gebeld, hoeft u niet te rikken. Het zal de parketwacht zijn. de, nog altijd wat deftige en li- ale Nieuwe Rotterdamse Courant ik een opvallende vergelijking en twee personen: Rudi Dutschke ,de Zuidafrikaanse dominee dr. J. Zorster, broer van de premier van d-Afrika. Rudi Dutschke is in Ne land tot ongewenst vreemdeling klaard. Mijnheer Vorstel- was on- gs in Nederland voor de Gere- neerde Synode waar hij het Zuid- kaanse apartheidsbe.eid (met suc- I verdedigde. 'orster heeft toen in Nederland '.er meer afkeurend gesproken r Martin Luther King door erop vijzen, dat er onder Kings volge- len zoveel homoseksuelen en imunisten waren (en zijn). Mis- ien begrijpt u de N.C.R. nu beter. >e N.R.C. schrijft dan: „Het ver- il tussen Dutschke en Vorster is volgende. Dutschke richt zich tegen mensen maar tegen insti- :n. Als hij mensen bestrijdt doet dat omdat hij ze als representan- van die instituten beschouwt, ster daarentegen verzet zich als tegenwoordiger van de kerk na- rlijk niet tegen instituten, hij ver- zich tegen mensen. En dan is er een verschil. Dutschke is door de ierlandse overheid wel en Vor- niet als ongewenste vreemde- gesignaleerd." eel plezier vanavond bij Nea- berg-Ajax. 'ot slot nog één politieke opmer- |g. Üit een commentaar van u i. Over de commissie die gaat aa- Iren over de openheid van de be- irsdienst, die zich volgens t> i best zou mogen bezinnen ove Troonrede: „Hoe krijgt men een ïmende kraal aan het snoer, 3 tientallen doffe kralen de na de Nederlandse maagd on - it?" lisschien wel door de Maagd bet te maken. MERIJN DE STEM VAN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 13 „Starlet", 1 groteen 12 kleine brillanten „First Lady". 1 grote en 6 kleine brillanten „Solitair ringen" metl steen vanaf 1550,- 3875,- 125,- edelsteenkundige f.g a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 oostzeedijk 155-157, rotterdatn E pessimisten hebben geen ge- Dlijk gekregen. Hun verwach ting dat de economie snel zou afglijden naar een depressie wordt door de feiten weerlegd. Het Cen traal Planbureau heeft berekend dat de opleving voorlopig zal doorgaan. Deze uitspraak sterkt de optimisten, zij beraden zich reeds over de nieuwe mogelijkheden die de gro tere economische groei oplevert. Po litici zijn voorzichtiger in hun com mentaren, zij waarschuwen dat de opgaande beweging in de economie op de eerste wijze moet worden voortgezet. Hierbij past een voorzich tig begrotingsbeleid. Dit komt in de miljoenennota voor 1969 duidelijk tot uitdrukking. De stijging van de overheidsuitgaven blijft binnen de zogenaamde structurele ruimte, die geschapen wordt door de toename van het reële nationaal inkomen en het progressie-effect van de belas tingopbrengst. Daarmede voldoet de begroting aan de Zijlstra-norm, die sinds jaren aan het begrotingsbeleid ten grondslag ligt. De financiering van het netto tekort komt niet op inflatoire wijze tot stand, wat bij een opgaande conjunctuur juist is. De pa rticu I i ere i n veste ri n gs-acti v i te i te n hebben immers bij een verbeterend economisch klimaat de neiging snel te stijgen. Dit leidt tot een grotere vraag naar financieringsmiddelen op de open kapitaalmarkt. Indien j overheid en bedrijfsleven een con-j currerende vraag naar kapitaal uit-1 oefenen leidt dit gemakkelijk tot' overspanning met als gevolg snelle rente-stijgingen. Dit gevaar is in de aangekondigde dekking van het be grotingstekort niet groot. De regering heeft aangekondigd, dat- zij het progressie-effect in de belas-! tingopbrengst geleidelijk wil com penseren door belastingverlagingen.; Dit is een politieke beslissing. De structurele begrotingsruimte die elk jaar ter beschikking is en die reëel 4,8 procent bedraagt kan worden benut voor uitgavenverhoging, be lastingverlaging of voor combinaties hiervan. Voorlopig zullen de uitga ven blijven toenemen, maar in 1970, 1971 zal een belastingverlaging tot stand kunnen komen. Het progressie effect zal dan geleidelijk worden geneutraliseerd. Deze beslissing is juist, omdat zij appelleert aan het karakter van ons belastingsysteem. Een stijging van de belastingdruk ten gevolge van de inflatie is uit oog punt van legitimiteit betwistbaar. De correctie gaat zichzelf echter finan cieren, daar een verhoging van accijnzen en motorrijtuigenbelasting wordt overwogen. Een verlichting van de directe belas tingdruk moet dus worden betaald met een verzwaring van de indirecte belastingdruk. Deze manoeuvre is voor vele betrokkenen een vestzak- broekzak-politiek. Zij is echter te verk'ezen boven het alternatief: be perking van de uitgavenstijging. In een tijd van snelle technologische en economische vooruitgang kan geen enkele regering zich veroor loven de uitgaven te miniseren. Dit zou spoedig tot onherstelbare schade van de infrastructuur leiden. De re gering heeft in haar begroting dui delijk gekozen voor een structurele aanpak. Die blijkt uit de grote be dragen die zijn uitgetrokken voor de bestrijding van de structurele werk loosheid. Wat dit laatste betreft zal het beleid selectief zijn. Wij hopen dat hieronder verstaan wordt dat de levensvatbare industrieën een steun tje in de rug krijgen, bedrijfstakken die op langere termijn geen levens kansen hebben moeten niet kunst- matig in stand worden gehouden Weer dan ooit is duidelijk geworden dat de werkgelegenheid een struc turele aanpak vereist. Toenemende rationalisatie en mechanisering zul len in vele bedrijfstakken leiden tot uitval van arbeidskrachten. De re gering heeft deze problemen onder kend en daaruit de financiële con sequenties getrokken. Wellicht zal blijken dat nog meer gelden voor dit doel ter beschikking moeten ko rten. In ieder geval mag men zich tiet laten verleiden door de con- luncturele opleving, die gepaard 9aat met een extra-beroep op ar beidskrachten. Het Centraal Planbureau verwacht een nominale loonstijging van 6,5 Pd. voor het komende jaar. Dit lijkt °ns een irreëel uitgangspunt. De vakbonden hebben reeds duidelijk •e verstaan gegeven dat de verbe terde economische situatie meer mo gelijkheden voor loonstijging in houdt. Een loonstijging van 6,5 pet 9aat bijna geheel verloren aan com pensaties voor prijsverhogingen. De arbeidsproduktiviteit is bovendien sterker gestegen dan was voorzien hetgeen meer ruimte voor loonsver hoging inhoudt. het Centraal Planbureau wijst ver manend op de nadelige gevolgen van grote loonstijgingen. Deze zou- en leiden tot grotere prijsstijgingen en derhalve tot een verslechtering van onze concurrentiepositie Voorts zouden de investeringen worden aangetast terwijl de lopende reke- n|ng van de betalingsbalans zou ver slechteren. hst is aan de vakbonden en werkge- ADVERTENTIE 1 het merk Locarbits dan heeft U de zekerheid de echte Groene Kruis Hoestbonbons te kopen. Ze zijn voortreffelijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een schaduwregering! van enkele vooruit strevende jonge politici wil 300 miljoen gulden meer voor ontwikkelingshulp beschikbaar stellen, de universiteiten kos teloos toegankelijk stellen voor iedere Nederlander, de sub sidie op de woningbouw vervangen door een huurtoeslag, krotopmiming sterk bevorderen, een loonsombelasting heffen op alle bedrijven in de Randstad-Holland. Bovendien moet er een ombudsman komen, zijn volgens de scha- duwregering in het IJsselmeer een aantal recreatie-eilandjes nodig en niet een nieuwe polder, de Markerwaard, en moeten Portugal en Griekenland uit de NAVO gestoten worden. Dat zijn enkele grepen uit de troon rede van deze schaduwregering, die donderdag voor de VARA-t.v. zal op treden. Het schaduwkabinet bestaat uit de heren mr. E. Jurgens van de P.P.R., drs. Marcel van Dam, Nieuw I,inks-P.v.d.A., de heer Moerkerk van D'66 en mr. ,T. N. Scholten van de C.H.Ü. „Het zal", aldus de VARA. „een politiek spel worden, maar dan een spel met een ernstige inslag. Wij wil len aantonen, dat het in 'Nederland met het regeringsprogram ook an ders kan". Politici en parlementaire redacteuren zullen tegenover dit scha duwkabinet een schaduwparlement vormen, dit is althans de bedoeling. De schaduwregering wil de D.D.R. erkennen, maar schaart zich niet ach ter het regime Ulbricht. Dit is een verfoeilijk regime, evenals dat van Portugal. Daarom is het schaduwka binet tegen de vervolging van men sen, die buitenlandse staatshoofden beledigen. De uitgaven van deze t.v.-regering concentreren zich op de ontwikke lingshulp, het onderw|s, de woning bouw en de „versiering van het le ven". Het wetenschappelijk onderwijs wordt kosteloos, maar de academici die hiervan profiteren, krijgen een onderwijsheffing op hun inkomens. De subsidiering van de woningbouw wordt afgeschaft. In plaats daarvan komt er een huurtoeslag voor men sen, die te weinig verdienen om nor male huren te kunnen betalen. Geld komt ook beschikbaar voor nieuwe bouwvormen, voor maatregelen te gen geluidoverlast en tegen het te kort aan speelruimte en recreatie. Op de scholen moet meer aandacht aan het „zelf doen" besteed worden, ook in de kunstzinnige sfeer. Het schaduwkabinet acht radio en tele visie belangrijker dan theater en con certgebouw. „Op dit gebied willen wij graag stimulerend werken". Alle P.B.O.'s worden afgeschaft, tenzij de bedrijfsgenoten goede rede nen aanvoeren de hunne te laten bestaan. De economische machtscon centratie moet echter doorbroken worden door een grotere openheid, meer bevoegdheden voor de onder nemingsraden, enquête- en beroeps- recht voor werknemers, beperking van het aantal commissariaten per persoon tot vijf. Het schaduwkabinet wil komen tot een meervoudig districtenstelsel, waarbij Nederland in 12 districten verdeeld wordt. De kabinetsforma teur moet door het parlement bij meerderheid van stemmen aangewe zen worden. „Dit alles kost geld. Wij zullen daarom bezuinigen: op defensie bij voorbeeld en door het voeren van een betere grondpolitiek, vermindering van subsidie en vereenvoudiging van de sociale verzekering". De inkomstenbelasting kan echter niet verlaagd worden. De eventuele ruimte wordt bestemd voor de be lastingverlaging van de lagere lonen. De kinderbijslag moet geheel gewij zigd worden. Aldus de schaduwrege ring, die donderdag voor de televisie zal verschijnen. WASHINGTON (RTR/AP) De Amerikaanse minister van defensie Clark Clifford heeft gisteren gezegd dat er 20.000 a 40.000 man extra Ame rikaanse troepen eerder naar Euro pa zullen worden gestuurd, dan oor spronkelijk was voorzien. Deze troe pen zullen meedoen aan geallieerde militaire oefeningen, naar men aan neemt rond de jaarwisseling. Volgens de minister zal de vergro ting van de troepenmacht tijdelijk zijn en heeft dit niets te maken met eventuele Amerikaanse plannen om de militaire paraatheid in Europa te vergroten als gevolg van de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije. Amerika heeft eerder 34.000 man troepen als onderdeel van een rota tie-schema uit Europa teruggehaald. Naar de New York Times weet te melden, heeft de Amerikaanse rege ring als voorwaarde gesteld, dat de andere NAVO-leden soortgelijke maatregelen treffen. Zo zou West- Duitsland zijn defensieuitgaven moe ten vergroten. In Brussel bespraken dinsdag de leden van de permanente NAVO-raad en ambassadeurs de politieke en mi litaire consequenties van de Oost- europese interventie. Vrijdag verga deren in Bonn de defensiecommis sie en de permanente raad van West- Europese Unie om zich ook met deze kwestie bezig te houden. In gezaghebbende Britse kringen in Londen acht men het waarschijn lijk dat de NAVO-raad van ministers kort na de Amerikaanse presidents verkiezingen van 5 november in Brus sel zal bijeenkomen voor hetzelfde doeL De Sovjet-Unie heeft gisteren in een door haar minister van buiten landse zaken Gromiko ondertekend memorandum bij de Verenigde Na ties aangedrongen op spoedmaatrege len ter beëindiging van de bewape ningswedloop en verwezenlijking van ontwapening. (ADVERTENTIE) (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. J versorganisaties om in de komende loonbesprekingen een beslissing te nemen. Wellicht zal het spaarloon weer de moeite waard worden om ondei ogen te zien. Invoering van net spaarloon stelt de investeringen veilig en legt de particuliere con sumptie beperkingen op, zodat een nieuwe inflatoire impuls kan worden voorkomen. Het uitgangspunt van het Centraal Planbureau komt ons wel wat pessimistisch voor. Lrs. A. A. WENTINK. üSsi&iS Van Schiphol is gistermiddag Toon Hermans met een gevolg van 16 p: sonen naar Canada vertrokken om daar in de komende vier weken een tiental voorstellingen te geven van zijn Engelse One Man Show. Van dat gevolg maken o.a. deel uit zijn vrouw Rie en zoon Maurice, zijn hulpje op het toneel Kika Mol (dochter van Albert Mol), zijn orkestje van zes musici, twee toneeltechnici, en Willem Duys (plus echtgenote), die mee reist voor het opnemen van een grammofoonplaat. In Toronto (ty-out plaats voor vrijwel alle Amerikaanse shows) komen de Amerikaanse managers naar hem kijken. Alle 10 voorstellingen zijn reeds uitverkocht. Toon (op de foto met zijn vrouw in het vliegtuig): „Ik voel me een beetje alsof ik voor Nederland wordt uitgezonden naar de Olympische Spelen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering deelt de opinie van de commissie-Muntendam, dat er snel nauwkeurige richtlijnen moeten komen, die de willekeurige exploitatie van ambulance-auto's aan banden leggen. In een gisteren gepubliceerd rap port zegt de commissie vervoer ver keersslachtoffers o.m.: „Aan uitvoe ring, inrichting en uitrusting van de ambulance-auto, alsmede aan de deskundigheid van het dienstdoende personeel ontbreekt in een groot aantal gevallen zeer veel." De com missie, onder voorzitterschap van prof. Muntendam, geeft echter geen voorbeelden van de geconstateerde tekortkomingen. De vaag omschre ven mankementen worden door de commissie toegeschreven aan de om standigheid, dat iedereen een ambu- ADVERTENTIE MAISON 11 m bb MANTELS SPEC. PRIJZEN! BREDA: Ginnekenweg 35 tel. 36834 ROOSENDAAL: Hoogstraat 32, tel. 37503 lance mag exploiteren, zonder dat er sprake is van speciale voorschriften. Deze gevaarlijke vrijheid zal nu spoedig aan banden worden gelegd. De rijksdienst voor het wegverkeer en het staatstoezicht op de volksge zondheid zijn inmiddels de geschikt heid van ambulance-auto's aan het onderzoeken. De commissie-Muntendam raadt onder meer aan verplegende en be stuurder een speciale opleiding te laten volgen en de algemene leiding van een ambulancedienst bij een arts te laten berusten. Voorts wordt een groot aantal eisen opgesomd, waaraan de ideale ambulance zou moeten voldoen. De paraatheid van de diverse am bulance-diensten heeft de laatste tijd bij herhaling kritiek opgeleverd. De commissie stelt, dat in het alge meen de eis mag gelden, dat een am bulance steeds binnen de 15 minuten na de alarmering ter plaatse is. Een parate ambulance behoort, volgens de commissie, onmiddellijk rijklaar en via de mobilofoon te alarmeren te zijn. Ernstige bezwaren worden in het rapport aangevoerd ten aanzien van het gebruik van helikopters. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bezoek, dat minister-president P. de Jong deze week aan West-Duitsland brengt, is veel meer dan een officieel bezoek alleen. De recente gebeurtenissen in Tsjechoslowakije zullen, daarvan is men in officiële kringen overtuigd, een belangrijk deel uitmaken van de gesprekken tussen de Nederlandse premier en bondskanselier Kiesinger. Wat daarvan openbaar zal worden is moeilijk te voorspellen. Feit is in ieder &eva'> <iat de gebeurtenissen en de gevolgen ervan voor de NAVO en voor de Frans- Duitse vriendschapsbanden in het vertrouwelijk overleg tussen beide staats lieden betrokken moeten worden. Zoals bekend drong West-Duitsland kort na de inval van Rusland in Tsjechoslowakije aan op een spoed- bijeenkomst van de NAVO-top om de weerslag ervan voor het Westen te bespreken. De andere NAVO- landen toonden zich nogal huiverig voor dit demonstratieve gebaar van het Westen, zoals men het hier en daar noemde. De topconferentie gaaf dus niet door, wel zal de eerstvol gende NAVO-ministerraad beheerst worden door de jongste ontwikkelin gen in Oost-Europa. Ook al is de NAVO er nog steeds van overtuigd, dat Rusland en de vier andere Oost- europese landen niet van plan waren om ook maar iets tegen de NAVO- landen c.q. West-Berlijn, of West- Duitsland te ondernemen. Dat echter West-Duitsland onge ruster geworden is, nu zich meer troepen concentreren aan zijn oost grens, begrijpen ook de andere NA- VO-landen. Dat daarbij ongetwijfeld een eventuele heroriëntatie van dp NAVO-strategie in Europa bestu deerd moet worden, ligt ook voor de hand. Deze zaken maken natuur lijk deel uit van- het overleg, dat premier De Jong en bondskanselier Kiesinger vandaag en morgen in Bonn voeren. Zij zullen de problemen zonder twijfel nog diepgaander bespreken. Want tussen Frankrijk het land, dat al zo lang een strikt eigen en nationalistische Europese politieke koers vaart en West-Duitsland bestaat altijd nog een vriendschaps verdrag. Het zou niemand verwonderen wanneer beide staatslieden in Bonn ook deze voor het verenigd Europa zeer gewichtige kwestie aan de orde zullen stellen. Natuurlijk zal niemand ontkennen, dat het vriendschapsverdrag tussen twee oorspronkelijke vijanden, die Frankrijk en West-Duitsland eeuwen lang geweest zijn, een groot winst punt betekende voor de Europese politiek. Maar nadien is Frankrijk vele eigen wegen gegaan, los van de algemeen Europese opvattingen Sinds de inval in Tsjechoslowakije is men ook in West-Duitsland aan het denken geslagen over de gevol gen van dit soort nationalistische politiek. Het zou wel eens kunnen zijn, dat het overleg tussen premier De Jong en bondskanselier Kiesinger veel opheldering zou geven over de toekomstige Europese houding van West-Duitsland. Want noch West- Duitsland, noch Frankrijk, kunnen het in de toekomst zonder een ver- ADVERTENTIE Oe echte Amerikaanse, in het rode busje met gele opdruk. Importeur Rietbergen Rotterdam Tel. 010-2311.62 ALMELO (ANP) Drie arbeiders uit de gemeente Tubbergen zijn om het leven gekomen toen het perso neelsbusje waarmee zij op weg wa ren naar de Almelose textielfabrie ken aan de rand van Almelo tegen een boom botste. Vier andere inzittenden werden ernstig gewond en zijn in zieken huizen opgenomen. De chauffeur en een negende inzittende werden licht gewond. enigd Europa stellen, althans, dit standpunt huldigt Nederland, de Benelux, nog steeds. Dat daarbij in de toekomst wat meer „Europees élan" van West-Duitsland verwacht wordt, ligt in dit alles opgesloten. Juist dit laatste geeft het bezoek van minister-president De Jong zo'n be langrijk accent. Dat de Nederlandse premier bij dit overleg in Bonn ook nadrukkelijk zal spreken over de noodzaak de ont spanning oost-west te blijven bevor deren, behoeft hierbij nauwelijks betoog. Deze opvatting heeft het ka binet gisteren in Den Haag nog eens nadrukkelijk uitgesproken en zij geldt zeker voor het internationaal overleg met andere NAVO-partners. Op de begroting van algemene zaken is voor 1969 een bedrag van 4 miljoen gulden uitgetrokken ten behoeve van de Nederlandse afdeling op de wereldtentoonstelling van Osa ka in 1970. Zoals bekend is oud-premier mr. J. Cals commissaris-generaal van de stichting wereldtentoonstelling. Op de begroting 1968 komt reeds een be drag van 3 miljoen gulden voor. Vol gend jaar, wanneer de tentoonstelling in Japan gehouden wordt, moet nog 3 miljoen gulden uitgetrokken wor den. Ter verzekering van de mogelijk heid tot voortzetting van het bestuur onder buitengewone omstandigheden zijn voorzieningen getroffen voor be scherming en bereikbaarheid van de verantwoordelijke autoriteiten op de verschillende niveaus, aldus de be groting van algemene zaken. Over de geheime uitgaven van de buitenlandse inlichtingendienst wordt opgemerkt dat sedert 1965 de voor deze uitgaven vastgestelde bedragen in het kader van de beperking van de uitgaven jaarlijks zijn terugge bracht en wel van 810.000 voor 1985 tot 600.000 voor 1968. Het is niet mogelijk dit peil van de uitgaven te handhaven, daar ook op dit artikel de prijs- en loonstijgingen hun in vloed hebben. Het is voor de goede uitoefening van de dienst noodzake lijk het bedrag voor 1969 op 690.000 te ramen. In samenwerking met het minis terie van financiën bereidt het minis terie van landbouw en visserij de verhuizing voor van een aantal offi ciële bureaus naar oostelijk Flevo land. Deze plannen worden in de loop van 1969 verwezenlijkt. Minister Lardinois van landbouw en visserij kondigt in zijn begrotings- 1969 een wetsontwerp aan, dat de kwaliteit van de landbouw- en visse- rijprodukten moet regelen. Hij wil met dit ontwerp orde scheppen in de grote hoeveelheid van verspreide re gelingen op dit terrein. Voorts ko men er wetsontwerpen voor de keu ring van pluimvee, en voor de handel in hormoonpreparaten. Dit laatste ontwerp wordt een belangrijke rege ling, die geheel onttrokken wordt aan de anti-bioticawet. Nu de vrije markt van de EEG ook voor zuivel, rundvlees en suiker tot stand is gekomen, komt in de be groting 1969 van het landbouw-ex- ploitatiefonds voor de landbouw nog slechts één nationale steunregeling voor, n.l. de verwerkingstoeslag voor vlas, waarvoor nog geen gemeen schappelijke regeling bestaat. Deze verwerkingstoeslag wordt voor 1969 geraamd op 1,5 miljoen. Alle ande re toeslagen en subsidies, zoals de melkprijstoeslag, de graantoeslag lichte gronden en de broodsubsidies, zijn geleidelijk afgeschaft. Hoewel in 1969 geen nieuwe tanks worden gekocht is in de begroting van defensie een eerste bedrag van vijftig miljoen gulden opgenomen, dat met instemming van de minister van financiën ten gunste van het tankvervangingsproject kan worden gereserveerd. Een naar verhouding groot deel van de nieuwbouwfondsen van de landmacht voor '69 zal, aldus de toe lichting op de defensiebegroting, ge bruikt worden voor verbetering van de legering. Een aanzienlijk bedrag wordt besteed voor verbetering van keuken- en eetzaalaccommodaties op verscheidene plaatsen. In 1969 zal de landmacht de be schikking krijgen over prototypen van moderne mobiele luchtafweer- middelen. Daarbij is een type, voor zien van een geheel in Nederland ver vaardigd geïntegreerd vuurleidings systeem. Daarmee zal, indien moge lijk, aan de troepenbeproevingen van de Éundeswehr worden deelgenomen. Minister Den Toom heeft een bro chure laten verschijnen („In vredes naam" die ter beschikking gesteld is van al het personeel dat behoort tot eenheden die aan de Verenigde Na ties ter beschikking kunnen worden gesteld. Zeer onlangs is nog een boekje verschenen waarin richtlijnen vermeld zijn voor het taktisch op treden in V.N.-verband en er komt nog een handboek voor aanstaande V.N.-waarnemers. De totale produktie van 't staats bedrijf „artillerie-inrichtingen" wordt voor 1969 geschat op 53.600.000 (ver koopwaarde exclusief omzetbelas ting). De post munitie neemt daarvan 40.000.000 in beslag, wapens, wapen onderdelen, optiek en instrumenten 1,8 min en gereedsschapswerktui- gen en diverse civiele opdrachten 11 min. Hieronder volgt een bloemle zing uit de commentaren die een aantal bladen aan de miljoenen nota en troonrede hebben gewijd. Het ALGEMEEN DAGBLAD consta teert dat de nieuwe begroting bijzon der voorzichtig is. „Ons economische paard", zegt het blad, „heeft jaren lang gehold en daarna is het plotse ling blijven stilstaan. Het wil nu weer vooruit, maar ruiter Witteveen viert de teugels slechts langzaam. Hij pie kert er niet over om het beest de sporen te geven. En terecht Het VRIJE VOLK vindt de rijksbe groting voor 1969 „typisch het werk stuk van een kabinet dat het bestek slechts op kort zicht heeft gezet". Het blad zegt dit van premier De Jong ook te hebben verwacht. ,flij laveert met een behendigheid, die men hem niet ontzeggen kan, langs alle klippen heen. Hij geeft hier iets en neemt daar wat, er steeds voor zorgend nooit ergens met volledig lege handen te komen". DE TELEGRAAF vindt het allemaal heel wijs en verstandig. „Het zijn geen revolutionaire plannen, maar er is sprake van een duidelijk beleid. De regering heeft wederom getracht als een goede huisvader 's lands fi nanciën te beheren. Zij wil zich niet storten in avonturen met een riskan te uitkomst". Het FINANCIËLE DAGBLAD prijst de regering-De Jong eveneens. „De regering is teruggekeerd naar meer gezonde beginselen. Dat was nodig na het illusionistische en ver boven de werkelijkheid zwevende beleid van het kabinet-Cals". HET BINNENHOF noemt deze mil joenennota de meest opwekkende die de Nederlandse burgers sedert ver schillende jaren voorgeschoteld heb ben gekregen. Meer dan één bevol kingsgroep, zegt het blad, krijgt bit tere pillen te slikken, maar we zijn resoluut op weg naar evenwichts herstel. „Wat een en ander betekent voor de lonen en prijzen in 1969 moeten de eerstkomende maanden gaan bewijzen". „Men kan zeggen", aldus DE GE Lr DERLANDER, „dat de partituur van de troonrede van dit jaar in majeur werd gecatnponeerd, met hier en daar een dissonant En daarbij denkt het blad dan aan de prijsverhoging van sigaretten, etc. „Men kan in het licht van de jongste troonrede niet zegger. dat het kabinet De Jong een specifiek conservatief kabinet is. En het komt ons voor dat de oppositie het er deswege niet makkelijker door krijgt DE WAARHEID is het daar niet he lemaal mee eens. „De in de begroting aangekondigde poging om met knij pen en schudden het Nederlandse volk in zijn rechten en in zijn porte monnee aan te tasten, is niet nieuw", zegt het blad. „Nieuw is wel de on verbloemde vreugde, waarmee in de regeringsstukken de fabelachtige toe neming van de winsten der onderne mers wordt begroet". HET PAROOL verheugt zich over het herstel van onze economie. Maar: „Is het nu helemaal nodig in een land dat op alle mogelijke manieren wor stelt met dure problemen, de belas tingbetalers ettelijke honderden mil joenen. die zij al hadden afgedragen en afgeschreven, als het ware terug te geven?" Dat geld, vindt Het Parool zou beter kunnen worden besteed aan de financiering van zaken als ont wikkelingshulp en werkgelegenheid. Het NIEUWSBLAD VAN HET NOORDEN vindt dat de troonrede de persoonlijkheid van premier De Jong weerspiegelt: voorzichtig met de centjes, een pientere kijk op wat essentieel is en een rustig besef dat in een stormachtige tijd de bakens soms verzet moeten worden. DE TIJD zegt onder meer: „Een klein land heeft diplomatieke kansen die grotere landen niet hebben. Maar in de troonrede vindt men daar niets van terug. Nergens flikkert de bril jante eigenzinnigheid en op ieder ge bied maken wij ons beslissingsvermo gen afhankelijk van de grote naties, die zich in vereniging tot machteloos heid gedoemd hebben".

de Stem | 1968 | | pagina 11