TWIJFEL AAN SOLIDARITEIT VAN PRAAGSE LEIDERS Dubcek poogt Russen en landgenoten gerust te stellen mm D '66: tijd nog niet rijp voor progressief Wok Gouden „Sint Lucas" nam afscheid van mevr. D. van Boxtel rwFi Visser op Veerse Meer vermist LOUWMAN PARQUI Russen lanceren ruimtestation Katholieken in Parma bezetten kerk Actie „Precedent" BRANDWEERWEDSTRIJDEN CONGRES ACHTER VAN MIERLO FRUITCORSO GOES IN GEVAAR Bisschoppen in Italië achter paus Vierde Amerikaanse generaal in Vietnam omgekomen Humanae Vitae APOTHEKERS-ASSISTENTEN IN BREDA Terugblik GROEI NAÏVITEIT BOTSING? Randversiering OUDE GENEVER DODEN TE BREDA EN ETTEN-LEUR Getuigen Vier doden AUTOBEDRIJF LUIKEN, Groenstraat 68a, Prinsenbeek, tel. 01607-508 Garage TH. DE BOEYE, Stationsstraat 29, tel. 01158-1389, Sas van Gent Garage DE AMER, Leerthouwerstr. 2, tel. 01621-2323, Geertruidenberg DE STEM VAN MAANDAG 16 SEPTEMBER 1968 VATICAANSTAD (AFP) Het presidium van de Italiaanse bisschop penconferentie die in Rome bijeen is geweest, heelt in een document zijn instemming betuigd met de pauselij ke encycliek „Humanae Vitae". De bisschoppen vroegen echter ook begrip en toegeeflijkheid voor de ge huwden die de in de encycliek ver vatte voorschriften niet kunnen na leven. De biechtvaders dienen de gehuw den die niet om egoïstische motieven geen kinderen willen hebben, maar in verband met de vaak moeilijke omstandigheden waarin zij leven, de eisen van het verantwoorde ouder schap feitelijk niet kunnen verzoe nen met die van hun wederzijdse lief de, in een evangelische geest tege moet te treden. (Van onze redactie buitenland) PRAAG De Tsjechoslowaakse partijleider, Alexander Dubcek, heeft zaterdagavond in een televisierede gezegd, dat resten van „anti-socialistische elementen" de nakoming van de Moskouse over eenkomst, die volgde op de bezetting van Tsjechoslowakije op 20 augustus, afbreuk willen doen. Dubcek zei ook, dat conservatieven probeerden het rad der geschiedenis terug te draaien. De avond te voren bad het presidiumlid Zdenek Mlynar een t.v.-rede gehouden, waarin werd gezinspeeld op mogelijke fouten van Dubcek, en die bij verschillende waarnemers twijfel hebben doen rijzen aan de eenheid en solidariteit onder de Praagse leiders. Dubcek, die in zijn rede van veertig minuten zowel de Russen als zijn landgenoten trachtte gerust te stellen, sprak weer op zijn gebruikelijke kalme manier. Hij herhaalde dat zijn land deel uitmaakt van de socialistische ge meenschap, maar legde duidelijk het accent op het eigen „humane" gezicht van het Tsjechoslowaakse socialisme. Ook liet hij nadrukkelijk uitkomen dat de belangrijkste zaak voor Tsjechoslowakije de terugtrekking der vreem de troepen is. Om die reden was een snelle normalisering met behoud van de in januari vastgestelde koers noodzakelijk. In zijn rede beloofde Dubcek, dat de partij haar open politiek zou voortzetten en geen maatregelen zou nemen achter de rug van het volk om. „Wij hebben het volk vertrouwd en het volk is begonnen ons te vertrou wen", aldus de Tsjechoslowaakse partijleider. Volgens Dubcek is Tsjechoslowa- kije's plaats in de socialistische ge meenschap. Hij verzekerde de bevol king dat hij de in Moskou gedane toe zeggingen zou nakomen. MOSKOU (RTR-AFP) De Rus sen hebben gisteren weer een auto matisch ruimtestation gelanceerd, de „Zond 5". Men wil hiermee weten schappelijk onderzoek van de ruimte verrichten. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Met een variatie op een liedje van „Les Amies Chantantes" sloot gistermiddag mevrouw D. van Boxtel-'t Sas haar dankwoord af, waarmee zij afscheid nam als secreta resse van de organisatie van apothe kers-assistenten „St. Lucas": „Voor mij begint het leven weer een beet je". De betekenis van die verzuch ting werd duidelijk toen de heer R. Hamers tijdens het vijftig jarig jubi leumfeest in de Bredase stadsschouw burg uit de doeken deed op welke wijze de landelijke secretaresse in die afgelopen 22 jaar de organisatie heeft gediend. „Het gehele orgauisatiewerk vielop u terug", aldus de heer Ha mers, die mevrouw Van Boxtel na mens Sint Lucas een kristallen glas servies overhandigde. Landelijk voorzitter W. van Boxtel maakte bij dit jubileum enkele kriti sche kanttekeningen, waarin hij het toekomstbeeld zag In het teken van de organisatorische concentratie. Wat langzaam maar niettemin on feilbaar zeker, voorzagen zaterdag avond de gelukkig nog lang niet vermoeide helden van Peyton Place in de nationale behoefte aan romantische geborgenheid, waar naar vooral tijdens de weekein den ook w« soms op schier on voorstelbare wijze kunnen hunkeren. Om vijf minuten over negen werd de broze illusie, waarvoor ditmaal in het bijzonder vader en zoon Har- rington danig tot het uiterste gegaan waren schreeuwerig en wreedaardig verstoord door: Lou van Burg, de grootste smoeshaan welke de Neder landse televisie ooit opgeleverd heeft en die ondanks zijn grandioze afgang van het vorige seizoen, dit jaar van de AVRO toch weer opnieuw blijkt te mogen. Rond elven, toen een volslagen dolgedraaide Lou het scherm al weer een tijdje geruimd had kwam de AVRO aanzetten met ene Patter son en zekere Ellis, een tweetal an dere zwaargewichten, dat elkaar die zelfde avond ergens dn het hoge noorden naar het leven gestaan had. Dank zij de niemand ontziende servi- van de AVRO konden wij van dichtbij meemaken hoe dat allemaal Precies in zijn werk was gegaan. Ge laten werden tot pulp gemept, oog leden namen onnatuurlijke propor ties aan en neusbenen hielden op te bestaan. Scènes, die een normaal wens behoorlijk misselijk maakten, maar voor commentator Koen Ver- f. „even zovele toppunten van sportief vermaak schenen. Wij jr?,n Ae,' de man nóg juichen: v j' J dames en heren, u kunt et duidelijk zien: het broekje van z't vol bloedspetters We n„„w-Vra,0en ons af' wie er toen nog i» ïjfo. Zondagavond bracht de VARA aflevering 1 van de t-v.- Si l v,an »Kermis der IJdelheid" boek waarin we het nooit ver- r geschopt hebben dan pagina 17, liilrk -j naar abe waarschijn- wa.I' °nde buis best doen zal- Al was het alleen maar door de wel wat overheersende aanwezigheid "san Hampshire het overspeli- |e vrouwtje uit de Forsyte Sage, heeft j. Van FIeur verwisseld getuiv^r van Becky> die er, de k!L alI?re,erste beelden van Kermis, ook best zijn mag. N.R. Brainstorming over de vraagstukken rond het vak van apothekers-assis tent over opleiding, wettelijke aan sprakelijkheid, ethiek, beroepsgeheim en sociale status, is gebundeld in een jubileumboek van Sint Lucas, dat de voorzitter Van Boxtel deze middag uitreikte aan NKV-Verbondsvoorzit- ter Mertens, hoofdbestuursleden, au teurs en vertegenwoordigers van zus terorganisaties. De heer Van Boxtel zag het toe komstbeeld van Sint Lucas, bezien in het licht van de actuele fusie-gedach te optimaal. De jubilerende vereniging had nog meer geschenken. Om pater Jan van Harmeien in de Kongo aan medika- menten te helpen werd een bedrag van duizend gulden overhandigd aan dokter Hermans, die dit bedrag na mens de Memisa dankbaar accepteer- De heer R. Hamers gaf zijn ge hoor een indruk van de onvermoei bare activiteiten die de scheidende secretaresse zich voor de belangen van Sint Lucas had getroost. Dankzij die inspanning groeide deze organi- satie uit van 300 naar 1200 leden. Mevrouw Merkx, die haar man we gens ziekte verving, deed dat met een eigen speech, waaruit grote waarde ring en bewondering sprak voor het verantwoordelijke werk van de apo thekers-assistente en voor de wijze waarop mevrouw Van Boxtel zich voor de belangen van Sint Lucas had ingezet. Tenslotte was het woord aan me vrouw D. van Boxtel-'t Sas die in haar dankwoord voorop stelde dat zij geïnspireerd was door haar voor gangster mej. Rutten. „Het werk voor „Sint Lucas" is een hobby gewor den. Kwantitatief mag de organisatie in het grote NKV-verband dan een baby zijn, kwalitatief is het een van de beste organisaties, met het hoog ste aantal georganiseerden". De dagbladen vinden gretig af trek bij de Tsjeehoslowaken. Een grote boekhandel heeft de namen van de vooraanstaand® Tsjecho slowaakse leiders, onder wie de door Moskou verguisde min. Ha- jek van Buitenlandse Zaken, breeduit voor de ramen gehan gen. Na een televisierede, die Zdenek Mlynar, een der secretarissen van de partij on lid van het presidium vrijdagavond hield, vragen waarne mers in Fraag zich af of er een scheuring dreigt in de solidariteit van de Tsjechoslowaakse leiding te genover de Sovjet-Unie en de andere landen van het pact van Warschau, die het land bezetten, en met name of de oppositie tegen Dubcek niet groeiende ls. Mlynar gaf toe dat politieke fouten en naïviteit van de zijde van het be wind van partijleider Alexander Dubcek factoren geweest kunnen zijn in het besluit van de Sovjet-Unie om het land binnen te vallen. Mlynar zei: „Bij ons zedelijk zuiver denken en bjj onze wensen hebben we niet voldoende rekening gehou den met deze realistische en harde wereld. Waarschijnlijk hebben we de harde realiteit onderschat". De rede duurde 45 minuten en werd 's avonds gehouden op een gun stige t. v.-tijd. Zij wordt van belang geacht gezien het feit, dat de rede werd uitgesproken na annulering op donderdag van een op de band opge nomen rede van Dubcek. ADVERTENTIE 1 PARMA (RTR) De politie in Parma (Italië) heeft zaterdag 30 be togers uit de kathedraal van Parma gedragen, die zeiden de kerk „bezet" te hebben. De betogers, merendeels links- geo riënteerde rooms-katholieken, waren o.m. gekant tegen de rijkdommen van de kerk en tegen een plaatselijk re ligieus tijdschrift. UTRECHT (AjVP) Het is te gek dat zes procent van de wereldbevol king de machtigste man ter wereld kiest en voor vier jaar een mandaat geelt om beslissingen te nemen, die met het wel en wee van de overige 94 procent te maken hebben. Dit betoogde zaterdag ds. J. Die- kerhof in Utrecht, waar hij als voor zitter van de actiegroep „Precedent" de zes weken durende actie „Pre cedent" inluidde. De bedoeling ervan is de belangstelling en het medele ven van ons land met Amerikaanse presidentsverkiezingen te vergroten. (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN Fractievoorzitter van D'66, mr. Hans van Mierlo, heeft zater dag op alle fronten gewonnen. Een overweldigende meerderheid van het congres, dat drie dagen in de Stadsgehoorzaal in Leiden vergaderde, schaar de zich achter de argumenten van Van Mierlo, dat het aangaan van ge sprekken om te komen tot een progressieve concentratie thans in de huidige omstandigheden, nog niet opportuun is. Ruim 78 procent van de congres deelnemers, deelde de opvattingen van Van Mierlo; drs. Gruyters, nog steeds aangeduid als de ideoloog en de brains van de partij, die zich opwierp als voorstander van concentratiebesprekingen, kon slechts 20 procent van de stemmen achter zich krijgen. (Van een onzer verslaggevers) l „ui...ek in Goes is zaterdag in mineur ge opend. Uit verschillende toespraken kon worden opgemaakt dat het steeds moeilijker wordt om een be hoorlijk frultcorso op de weg te brengen. De heer J. de Kam, voorzitter van het fruitcorsobestuur, zei dat er za terdag a.s. nog maar acht wagens in het corso zullen meerijden. „Min der kan absoluut niet meer," aldus de voorzitter. Hij verklaarde dat het corsobestuur meer medewerking dan tot nu toe nodig zal hebben om het c<-"-*n te kunnen handhaven. Fruitfee Annemiek Nieuwenhuij- zen had eerder al gezegd dat het stichtingsbestuur overweegt of het nog wei mogelijk is elk jaar een corso te organiseren. Burgemeester mr. F. Huber van Goes belichtte een van de achter gronden van de moeilijkheden waar mee het fruitcorsobestuur te kam pen heeft. De fruitkweek wordt ge houden op een moment, dat de prijs ontwikkeling van het fruit weinig reden tot vreugde geeft, aldus mr. F. Huber. De Middelburgse brandweer te Roosendaal. in actie tijdens de landelijke wedstrijden (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Op het terrein van de Phi- lipsfabrieken te Roo sendaal zijn zaterdag de landelijke brand weerwedstrijden gehou den. Er waren klassen voor hoge en lage druk autospuiten, gemeente lijke en bedrijfsbrand- weren. De totaal 31 equipes hadden zich voor de landelijke fina le geplaatst via gewes telijke en provinciale voorronden. Het toernooi in Roo sendaal was in het te ken geplaatst van de feesten ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van de stad. De Roosendaalse brand weer toonde zich dan ook een goed gastheer hetgeen o.m. tot uit drukking kwam in het zeer geanimeerde „na blussen" na de wed strijden. Belangstelling was er o.m. van de heer C. ter Poorten, hoofdinspecteur van het brandweerwezen m Nederland die ook de prijzen uitreikte. In de afdeling hoge en lage druk autospui ten gingen de voor naamste prijzen naar: 1 Roermond, 2 Wasse naar, 3 Leersum, 4 Hengelo, 5 Ridderkerk. De Middelburgse équi pe behaalde met 706 punten, een gemiddelde van 8,01 en een kw?1! ficatie „zeer goed" I n verdienstelijke achate plaats. Bedrijfsbrandweren: 1 Cindu Uithoorn, 2 Vre- destein Doetinchem, 3 Nijverdal ten Cate Al melo, 4 v. d. Giessen- Noord Krimpen aan de IJssel, 5 Scholten En schede. Gemeente-brandwe ren: 1 Dodewaard, 2 Oudewater, 3 Dene kamp, 4 Welsum, 5 Vi- anen. Voor Gruyters staat het nog aller minst vast, dat D'66 in een concen tratie met de P.v.d.A. ten onder zal gaan. „Als zou blijken, dat na de on derhandelingen de P.v.d.A. nog steedis dezelfde zou zijn, dan kunnen wij toch altijd het recht voorbehouden om aan heit einde van de besprekin gen nee te zeggen", aldus betoogde drs. Gruyters. Steun voor zijn denkbeeld vond drs. Gruyters o.m. in P.P.R.-voorman E. C. M. Jurgens, die als gast de gele genheid kreeg het woord te voeren. De P.P.R., die er nimmer een geheim van heeft gemaakt naar een progres sieve concentratie met de P.v.d.A. te streven, is niet bang als randversie ring van de P.v.d.A. te fungeren. „De P.v.d.A. is niet meer de partij van vroeger. Wij kunnen de P.v.d.A. ook niet in haar sop laten gaar koken, want we hebben wel degelijk een taak ails kok", aldius mr. Jurgens. Van Mierlo kreeg nog op een an der punt zijn zin. Zijn lovesong in de congresrede aan het adres van de P.P.R., die door dirs. Aarden en mr. Jurgens met dankbaar applaus werd beloond, viel ook in de smaak bij de grote meerderheid van het congres. Bijna 75 procent steunde de amen dementen van J. H. Moerkerk en T. Knoop waarin het hoofdbestuur van D'66 opgedragen wordt de afdelingen te verzoeken gesprekken aan te gaan met de P.P.R.-afdeiingen; terwille van deze gesprekken moet het hoofd bestuur van D'66 nauw contact gaan onderhouden met het hoofdbestuur van de P.P.R. Aanwezig waren in Leiden o.a.: P.v.d.A.-komerleden Den Uyl, Wiel- draaijer en Berg, dirs. Aarden groep- Aarden), de heer Lankhorst (P.S.P.), het liberale kamerlid Fortheine, NW-voorzitfer Kloos en Jean Barets, de leider van die Franse partij „tech niek en democratie", welke veel over eenkomst met D'66 vertoornt. (ADVERTENTIE) klare taal in de handige kneepfles fll,- per liter WYNAND FOCKINK WASHINGTON (AFP) De 52 jarige generaal Keith L. Ware, be velhebber van de eerste Amerikaanse infanteriedivisie in Vietnam, is bij een ongeluk met een hefschroefvlieg- tuig in de Zuidvietnamese provincie Binh Long samen met zeven andere militairen om het leven gekomen. Generaal Keith L. Ware is de vier de Amerikaanse generaal die in Viet nam de dood heeft gevonden. DE PORTUGESE premier, Antonio Oliveira Salazar, heeft, naar een woordvoerder in het Rode Kruis- ziekenhuis gisteren meedeelde „een rustige nacht doorgebracht" 'en „de verbetering in zijn toestand hield aan." (ADVERTENTIE) WOLPHAARTSDIJK De 33-ja- rige architect C. van Offeren uit Gent is zaterdagmorgen tijdens een verkenningstocht op het Veerse Meer overboord gevallen en verdronken. Een zwager van hem kon door sport vissers worden gered. De beide man nen waren met een broer van de verdronkene gaan vissen op het Veerse Meer. De heer Van Offeren en zijn zwa ger J. Daelman ondernamen vanaf dit eiland een verkenningstocht in de richting van Wolphaartsdijk. Zij voeren in een rubberboot met bui tenboordmotor en hadden een snel heid van 40 kilometer per uur. Op een gegeven moment kwamen zjj te dicht bij het binnenschip Amadant. Door een onverwachte manoeuvre viel eerst J. Daelman, meteen daar na C. van Offeren uit de boot. Sportvissers, die met de sloep Stereo op het Veerse Meer waren, zagen het ongeluk gebeuren. Zij schoten on middellijk te hulp. J. Daelman, die geen slag kon zwemmen, werd ge red. C. van Offeren, die als een goed zwemmer bekend stond, was echter niet meer te vinden. De rijkspolitie te water heeft zaterdag en zondag tevergeefs gedregd naar het slacht offer. De 76-jarlge wielrijder S. van den Heuvel uit Breda is zaterdagnacht overleden aan een schedelbasisfrac- tuur. 's Middags was hij levensge vaarlijk gewond geraakt bij een aan rijding op de Ettensebaan in Breda. Hij had geen voorrang verleend aan een Volkswagenbusje, bestuurd door M. N. uit Rucphen. De Bredase ver keerspolitie zoekt getuigen van dit ongelux. De bestuurder C. J. Struys (20) uit Sprundel is zondagmiddag om het leven gekomen, toen hij met zijn wa gen rond zes uur op de kruising Sprundelsebaan-Zundertseweg onder Etten-Leur tegen een personenwagen botste, bestuurd door M. van T. uit Oss. Twee inzittenden van de auto van Van T. moesten naar het zie kenhuis worden vervoerd, waarvan er een gisteravond naar huis kon gaan. Het ongeluk gebeurde doordat M. yan T. geen voorrang verleende aande van rechts komende atito. Er ontstond een aanzienlijke ravage. Bij een aanrijding op de weg tussen Zuidwolde en Balkbrug zijn gister nacht vier mensen omgekomen en werd een man zeer ernstig gewond. De vijf personen zaten in een perso nenwagen, die bij een inhaalmanoeu vre frontaal tegen een truck botste. Zaterdagavond zijn tussen Abcoude en Duivendrecht twee jongemannen ten gevolge van een auto-ongeluk verdronken. Gistermiddag deed zich ter hoogte van motel „Nuland" op rijksweg 55, Den Bosch-Nijmegen, een verkeers ongeval voor, waarbij een 30-jarige vrouw om het leven kwam. Een bromfietser is zaterdagavond op Terschelling door een jeep aan gereden. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. Gistermorgen is een personenauto door onbekende oorzaak op de Duin weg in Cailantsoog van de weg ge raakt en gekanteld. De bestuurder, een Westduitser, werd uit de auto geslingerd en overleed kort daarna. Een 67-jarige veehouder uit Weesp is om het leven gekomen, toen de tractor, waarmee hij op zijn land aan het werk was, kantelde en in een sloot viel. De man kwam onder de tractor terecht en stikte in de mod der van de sloot. Op een kruising in Heerenveen zijn gistermorgen twee personen auto's frontaal op elkaar gebotst met als gevolg da) tien personen werden gewond. Beide auto's werden totaal vernield. VEURSESTRAATWEG 280 LEIDSCHENDAM TELEFOON 01761 - 6911 1

de Stem | 1968 | | pagina 3