SPRINT UIT 2e KLAS Dames wonnen finale PATTERSON SNEL Publiek gunde Ellis de overwinning niet NIEUW WERELDRECORD 400 METER IN AMERIKA DEBUUT LIBERTY ZEER HOOPGEVEND Good Luck verliezer KORT IN *T DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS Herstel van Jim Ryun Dongen op dreef r 10 stuks ff^r LA VERA voor mensen die weten watgoed ZATERDAG VOETBAL HANDBAL PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 1.25 VIJFDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG lé SEPTEMBER 1968 JAN ALING en Kees Koeken 'onnen te Aesch (Zwitserland) e jaarlijkse tijdrit voor koppig ver 86,4 kilometer. Hun gemld- elde snelheid was 39.757 km per ïr. De Zwitserse favorieten aver Kurmann en Huub Hub- •hmid hadden te kampen met rie lekke banden. De tweede laats was voor de Westduitsers [orst Busters en Peter Weibel st Zwitserse koppel Rutchmann' dam werd derde. EDDY MERCKX bleek onge- aakbaar in de Romde van Ca- itanië. De laatste etappe van ineente de Momtalit naar Ear- ^cma, eindigde met een over- inning voor de Spanjaard Men- iburu. De algemene rangschik- ing: 1 Merckx (Big.), 2 Gimon- i (It.), 3 Femretd (It), 4 Ocana - o6 M. G el ar (Sp,), 35 Haiast Ned.), 42 Den Har tog (Ned.). PETER POST en Patrick Sereu ebben de zesdaagse van Lon en op hun naam geschreven, dleen de Westdiuitsera Kemper n Oldenburg eindigdien in die- >lfde ronde als de winnaars, erde werd hst koppel Begheito- ugdahl (ItaMë-Duitstanri). FRANS KISSNER (Heikant) Sgda in de nieuweiingenkaers te fieuwkerfeen beslag op de der- GUUR LELIAARD uit HeJ- vjint zegevierde te Waalwijk in e derde Lido Ronde. De uitslag an deze amaiteurwedistrijd: 1 G. eliaard 4® 100 km in 2.34.23; 8 Rowers Oosterhout)10 W. lichols (Vlijmen); 18. L. van /iel (Breda). Nieuwelingen: 1. Remijin (Goes); 7. H. van den .nker (Waalwijk); 8 Aloserie Vlijmen); 12 C. Besems (Den lout); 13 P. Joosen (Den Hout); 5 C. Geerts (Baivel). Aspiran- en: 1 A. Dekkers (Udienhout). FTIE) (Van onze atletiekmedewerker) BREDA Onder bijzonder slechte weersomstandigheden zijn de finales gehouden om het kampioenschap van Nederland, waarbij de grootste verrassing geleverd werd door de dames van Sprint, die erin slaagden kampioen te worden, voor de Spar taan uit Lisse en De Keien uit Eden. Van de Olympische kandidaten kwam alleen Wilma v.d. Berg aan de start, want Lia Louer en Ilja Kei- zer-Laman lieten wegens lichte bles sures verstek gaan. Wilma v.d. Berg won de 100 en 200 m met ruime voorsprong in 12 sec. en 25,2 sec. De dames van Sprint waren vooral zeer sterk op de technische num mers, want Carrie Roovers v.d. Bosch won het discuswerpen met 37.02 m. Jeanne v.d. Pluijm en Cor- rie Roovers waren ook goed voor een 2e en 3e plaats bij het kogelstoten, zodat uiteindelijk de eerste plaats toch nog terechtkwam bij de dol gelukkige dames van Sprint. Dat P.S.V, bij de heren zeer sterk is, was bekend. De strijd om de 2e en 3e plaats zou vooral gaan tus sen P.A.C. uit Rotterdam en Sprint, maar G.A.C. uit Hilversum zorgde voor grote spanning, want het laat ste nummer de 4 x 400 m moest de beslissing brengen, en hier toonde Sprint zijn kracht. Na een fantas tische race wisten de Bredanaars een schitterende overwinning te beha len, en wisten zodoende beslag te leggen op een mooie derde plaats ach ter P.S.V. en het Rotterdamse P.A.C. zodat zij op 29 september a.s. in Leiden moeten proberen om via kwa lificatiewedstrijden zich te plaatsen voor de hoofdklasse. Henk v. Diessen had wederom een groot aandeel in deze prachtige pres tatie, want op de 100 m noteerde hij 11,1 sec. Hij won de eerste serie van de 400 m in 49,9 sec. Pierre Tremus overtrof zichzelf door de 100 m te lopen in 11,2 sec., en de 400 m in 50,6 sec. Ed v. Venrooij won de 110 meter horden in de goede tijd van 15.6 sec., terwijl Ad Pieterse een mooie 5000 m liep. Hij werd 2e ach ter W. Diedén van P.H. Pieterse no teerde een persoonlijk record met 15.29.4 sec. Bij het polsstokhdog- srpingen sprongen drie atleten over de 3.70 m. Jack Evers sprong 3,50. Ben Lesterhuis van ^.S.V. deed nog een poging om het Nederlands re- oord hoogspringen te verbeteren, maar kwam niet verder dan 1,95 m. Dat Kees Koch het discuswerpen nog niet verleerd is bewees hij door dit nummer te winnen met een worp van 46,92 m, voor Eef Kamerbeek met 42.98 m. DAMES; 1. Sprint 12.798 pnt., 2. Spartaan 12.524 pnt., 3. De Keisen 12.089 pnt., 4. K. en K. 11.922 pnt, 5. Celebes 11.358 pnt, 6. P.A.C. 11.315 pnt. HEREN: 1. P.S.V. 19.918 pnt, 2. P.A.C. 19.242 pnt, 3. Sprint 18.758 pnt, 4. G.A.C. 18.698 pnt, 5 P.H. 18.592 pnt, 6. A.V. '40 17.573 pnt. Een van de deelneemsters in actie tijdens de in Breda gehouden clubkam pioenschappen. STOCKHOLM (ANP) Verba zingwekkend was de conditie van de 33-jarige Patterson In de ogen van het publiek de ware wereldkampi oen die in Zweden sinds de ge vechten tegen Ingmar Johansson zeer populair is. Johansson had voor het begin van het gevecht te gen Ellis nog weinig vleiend ge zegd: ..Patterson is voor mij als bokser nog maar een wrak. Ik wei ger te gaan kijken hoe hij vermoord wordt". De toeschouwers waren deze me ning kennelijk niet toegedaan en Patterson stelde hen in het gelijk. Hij gaf zo goed partij dat de uitspraak van de alleen beslissende scheids rechter „Ellis winnaar" met een storm van verontwaardiging werd begroet. Talrijke bezoekers probeerden zelfs in de ring te klim men. Politie-agenten waren nodig om de boksers te beschermen. Voor Patterson met 33 jaar zes jaar ouder dan Ellis was het zijn dertiende gevecht om de wereldtitel SOUTH LAKE - TAHOE (ANP) Lee Evans een 21-jarige student uit Californië heeft bij de Ameri kaanse atletiek - selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen een hal ve seconde van het wereldrecord op de 400 meter afgehaald. Evans maakte een tijd van 44 sec. rond. Larry James, een specialist op de kwart mij] uit New York, finishte als tweede. Hij bleef met 44,1 sec. eveneens onder het oude wereld record, dat met 44,5 op raam stond van de negeratleet Tommy Smith. Ren Freeman van New Yersey kwa lificeerde zich als derde Amerikaan se negeratleet voor de spelen met een tijd van 44,6. Evans droeg spikes met 68 punten, die nog niet door de I.A.AF. zijn toegestaan, maar vaarmee eerder deze week zeer goede prestaties wer den geleverd op de 200 meter, de 400 meter horden en het polsstok hoogspringen. Evans was van me ning dat de nieuwe schoenen zo'n vooruitgang betekenen, dat hij had durven hopen onder de 44 sec. te komen. Ter herinnering aan de ge plande boycot droeg Evans een em bleem op zijn shirt met het Olym pische motief voor menselijke rech ten. Larry James is de nieuwe wereld recordhouder op de 400 m. Hij was namelijk de enige loper die op ortho doxe schoenen liep. Een verrassing op de 400 meter was het feit dat Vince Matthews, hou der van het nog niet erkende we reldrecord van 44,5 sec, slechts een vierde plaats wist te bereiken en miste daarmee zijn uitzending naar Mexico. (ADVERTENTIE) In heel Nederland drinken steeds meer mensen 'n Elske, die gouden Kruidenbitter uit Limburg. Weet u nog wel? ELS LaVera.de echte ELS. Van Hennekens. 'n Zuiver natuurprodukt, bereid volgens een oud, geheim familierecept. ELS La Vera.Koel geserveerd. Die voortreffelijke borrel. Dat geweldige apéritief. Vrouwen drinken ook graag 'n Elske. Met suiker: ELS LaVera,Hoort u eigenlijk in huistehebben.Haal maar 'n fles. Bij ,uw slijter, 't Zal u goed doen! OfsffllewdertJ Jicq. Hennekens n.v. Beek (L) Overigens is in South-Lake-Tahoe weer duidelijk geworden, dat grote prestaties op de langere loopnum mers aanmerkelijk drukte. De Ame rikanen schenen de adem in de se ries van de 1.500 meter afgesneden te worden. In de eerste serie zege vierde Roscoe Divine in 3.58.3, voor wereldrecordhouder Jim Ryun, die dezelfde tijd kreeg toegewezen. In de tweede serie was Martin Liquori met 4.00.9 de snelste. Ryun bleek zich volkomen hersteld te hebben van de inzinking, die hem enkele dagen ge leden een plaats op de 800 meter kost te. Vandaag worden de wedstrijden in South-Lake-Tahoe voortgezet met o.a. de finale van de 1.500 meter. Job Schul, Olympisch kampioen op de 5.000 meter, moest niet minder dan vijf lopers voor laten gaan. Ook favoriet Gerry Lindgren (houder van het Amerikaanse record op de vijf kilometer met een tijd van 13.33.6) kwam ondanks een formidabele laat ste ronde toch nog 0,2 sec. te kart om Lou Scott van de derde plaats te verdringen. Eerste en tweede wer den respectievelijk Bob Day en stu dent Jack Bacheler. Een voortreffelijke tijd maakte Wil lie Davenport op de 110 meter hor den: 13,4 sec. Hij werd eerste voor Leo Coleman en Ervin Halle, die aan 13,5 ook genoeg hadden voor Mexico. Art Walker won zoals ver wacht het hinkstapspringen. Zijn 16.63 meter kon door niemand wor den benaderd. Andere atletiekhoogtepunten in het weekeinde waren Groot Brittanndë heeft tijdens wedstrijden in Porthmouth tussen de Britse Olympische ploeg en de „thuisblijvers" een nieuw wereldre cord gevestigd op de 4 x 100 meter diames. De ploeg bestaande uit Anita Neil, Maureen Tranter Janet Simp son en Lilian Board maakte een tijd van 45 seconden. De Hongaarse atleet Guyla Zsi- viotsky heeft bij wedstrijden in Boedapest zijn eigen wereldrecord kogelslingeren verbeterd. Hij slinger de de kogel bij zijn tweede poging 73 meter en 76 centimeter weg en dat was twee centimeter verder dan zijn eigen record. Jim Ryun (rechts): fraai herstel (Van onze hockeymedewerker) BREDA Onder bijzonder slechte weersomstandigheden vond de start van de hockeycompetitle plaats. Het aantal afgelastingen was legio en derhalve werd slechts een klein ge deelte van het competitieprogramma afgewerkt. HEREN 2e KLASSE A. Liberty - Hoco 20. Het debuut van Liberty in deze klasse op de goede perspectieven voor de toe komst. Beide ploegen waren goed te gen elkaar opgewassen. Voor de rust veroverde H- Wiggers (strafcorner) voor zijn club de leiding. In de twee de helft bleek de Dongense verdedi ging goed voor zijn taak berekend. Spoedig na de hervatting schoot H. Vermeer zijn club naar de 20 zege. Rapidity - Push 53. In de eerste helft van dit duel speelden de gasten een voortreffelijke partij. De 2—0 voorsprong (2 x C. v. Dijck), waar van zij zich voor de rust verzekerden was dan ook volkomen verdiend, Na de hervatting kwamen de Breda naars aan conditie te kort. De thuis club boog de achterstand tot 'n 52 voorsprong om. Waarna R- Mathijs via een strafschop de eindstand op 5—3 bracht. Were Di boekte een overtuigende zege op Forward 41. De wedstrijd Pelikaan-MOP werd af gelast. 3e KLASSE A. Zw.-Wit - DES 20. Het overwicht dat de gastheren in deze ontmoeting demonstreerden werd onvoldoende in doelpunten uitgedrukt. In de eer ste helft kwam door doelpunten van resp. N. Mallens en R. Verster de zege tot stand- Na de thee bracht een eindoffensief der gasten nog eni ge spanning, doch geen doelunten. Rapid sloot zijn bezoek aan Oir- schot met een 03 zege af. Waalwijk stuurde Olympia met lege handen huiswaarts, DAMES le KLASSE. Push - H.T.C.C. 1—1. Enige jeug dige speelsters in de voorhoede was het experiment waarmee Push de competitie opende. Een experiment dat min of meer als geslaagd mag heten. Het zwakke punt was het ne men van strafcorners- Voor de rust namen de gasten met een uitstekend doelpunt van C. de Beijer de leiding 01. In de tweede helft had de thuis club het beste van het spel. Het doel punt van A Vermolen vormde echter een te mager resultaat 11. Oranje Zwart won thuis met moei te van het gepromoveerde Venlo. De wedstrijden E.MH.C. - Keep Fit en Were Di - 's-Hertogenbosch vonden geen doorgang. 2e KLASSE. MEP - Tempo 4—1. Het eerste op treden van Tempo in deze klasse mag, ondanks de nederlaag niet onbevredigend worden genoemd. Vrij spoedig opende MEP de score 10 doch deze vreugde was echter van korte duur doordat E. Asselbergs de partijen op gelijke voet bracht 11. Nog voor de rust had de thuisclub zich van een 41 voorsprong verze kerd. In de tweede helft stonden d» gasten geen doelpunten meer toe. DES verloor op eigen terrein met duidelijke cijfers van MOP 03. De ontmoetingen Tilburg-Forward en Breda Uden werden afgelast. in het zwaargewicht. De eerste twee ronden brachten geen van bei de boksers enig voordeel. Pas in de derde ronde robeerde Ellis met se ries van beide handen het initiatief te nemen. Patterson werkte zich echter los met enkele rechtse hoe ken. De oud-wereldkampioen bleek verbazend snel ter been. Enkele ronden later stormde Ellis op zijn tegenstander in. Hij bloedde uit de neus en had een open wond onder het rechteroog. Het zag er naar uit dat hij het gevecht zou moeten sta ken, maar zijn trainer, Angelo Dun dee, slaagde erin de bloeding te stelpen. Beide boksers bleien tegen elkaar opgewassen. Patterson had enig voordeel in de elfde en dertien de ronde. Ellis daarentegen in de twaalfde. In de voorlaatste ronde verzamelde Patterson nog eenmaal al zijn krachten en trof tegen het einde na goede voorbereiding zijn tegenstander met een „rechtse" zui ver op de kin- Ellis sloeg tegen het canvas, kwam bij „acht" langzaam overeind, maar voordat Patterson zijn werk kon afmaken, klonk de gong. Ellis die er zich van bewust was een achterstand in punten te hebben opgelopen ging in de laatste ronde furieus te keer. Daarop ba seerde de scheidsrechter waarschijn lijk zijn beslissing. Ellis zou bij de tweede verdedi ging van zijn titel graag aantreden tegen de winnaar van het gevecht om het Europees kampioenschap tussen Karl Mildenberger en Henry Cooper op 18 september a.s. in Lon den. (Van onze sportmedewerker) '7 8 f' BREDA In de derde klas leed Good Luck zijn eerste nederlaag bij Dinteloord. S.V.V. deelde de winst met Yerseke, terwijl De Meeuwen bij Roda Boys de halve winst weg haalden. Sleeuwijk verloor met 30 van Terneuzense Boys. Woudrichem behaalde tenslotte zijn eerste puntje tegen Rillandia. In de hoogste klas moest S.S.C. de eer aam Landskam pioen Huizen laten. Kozakken Boys kon niet verder komen dan een gelijk spel bij C.J.V.V. Geinoord verloor von D.O.V.O. Spakenburg schoot uit zijn slof tegen 's-Gravenzande 70. Apeldoorn hield tegen Heer- jamsdam (11) de balans in even wicht. In de vierde klasse A behaalde Wit Zwart een overwinning op Rust Roest. Wjjk won van Nivo Sparta. Wilhel- mina moest zijn meerdere erkennen in Zuiliehem en Altena hield Zwa- Iuwse Boys in bedwang. Bij de streek derby Seolto - Chrislamdia, in de vierde klasse B trokken de Zeven bergenaren aan het langste eind. V.N.N. verloor de uitwedstrijd tegen Smerddek. Kloetinge overklaste Wolphaarts- dijk en Wissemkerke moest Niéuw- land een gelijk spel toestaan. Krab bend ij ke kwam aan de leiding door Kapeile met een 31 nederlaag te rug te sturen. (Van onze handbalmedewerker) BREDA De regen was bij vele wedstrijden spelbreker. Het spel had veel te lijden door het meestal dras sige veld en de gladde bal. De da mes van E.B.H.V. nestelden zich op de bovenste plaats door een over winning op Rapid met 111 en doordat S.O.A. twee punten moest prijs geven aan het Vlissingse Olym pus. De heren van Dongen herstelden zich van de nederlaag van vorige week en versloegen Walcheren met 14—11. Dames S.O.A. - Olympus: 34 Het ongeslagen S.O.A. heeft tegen Olympus twee punten moeten prijs geven. De Vlissingse ploeg speelde een goede wedstrijd en scoorde al in de eerste minuut. Een schot van Ria Nortier werd door Anne Kem per weggestompt maar de gladde bal slipte via de paal in het doel. Aangemoedigd door dit snelle suc ces scoorde Olympus nog twee maal (Lemy Jansen, Ria Nortier) zodat een voorsprong werd genomen van 03. Voor de rust wist Toos van Arendonk het eerste doelpunt voor S.O.A. in te schieten waardoor de rust inging met 13. In de tweede helft kwamen de Bre dase dames langzaam terug en met doelpunten van Erna de Jongh en Carry Spelier werd een gelijke stand bereikt van 33. De laatste mi nuten waren echter weer voor Olym pus. Leny Wijgman bracht de stand met een hard schot op 34 zodat de volle winst mee haar Vlissingen ging. Dames Rapid - E.B.H.V.: 111. De dames van E.B.H.V. versloegen Rapid op eigen veld met 111 en hebben nu zes punten uit drie wed strijden. Hierdoor staan zij boven aan de ranglijst. Het verjongde team van Rapid had weinig greep op het ge routineerde spel van E.B.H.V. Heren Rapid - E.B.H.V.: 59. De heren van E.B.H.V. speelden voor cle rust tegen Rapid een goede partij handbal en namen een voor sprong van 05. In de tweede helft kregen zij meer tegenstand. Vooral Sjef Schoonenberg was goed op dreef en schoot drie maal raak. Met nog doelpunten van Henk Verstrae- ten (strafworp) en John. de Ronde sooorde Rapid vijf maal. E.B.H.V. wist na de rust vier maal het vijan delijke doel te vinden. Heren Dongen - Walcheren: 1411. Dongen heeft in een zeer goed ge speelde wedstrijd kans gezien het sterke Walcheren op de knieën te dwingen. Dongen nam in de eerste tien minuten een voorsprong van 40 en leidde met de rust met 104. De tweede helft sloeg Walche ren terug en maakte zeven doelpun ten. Dongen schoot slechts vier maal raak. De overwinning bleef echter met 1411 toch in Dongen. HOCKEY „Een prestigeduel" noemde coach Bromberg het treffen van zaterdag op het HDM-terrein tussen het Olympisch hockeyelftal en De Batavieren Voor het front van kritisch toeziende congresgangers de algemene ledenvergadering zou enkele uren later, plaatsvinden moesten de aanstaande Mexicogan- gers hun keuze rechtvaardigen tegen een team van oude glorie (Fiolet, Mijnarends, Francis van 't Hooft) en degenen die afvielen, toen de Olym pische selectie van 25 naar 18 man werd teruggebracht. Het Olympische team vreesde de confrontatie met deze combinatie van routine en jong talent ten onrechte. Het werd een duidelijke overwinning met 30 voor de roodgehemde pupillen van Bromberg. Gisteren speelde de Ne derlandse Olympische hockeyploeg op Klein Zwitserland in Den Haag nog twee oefenwedstrijden tegen de Bel gische Olympische selectie. De Ne derlanders waren veruit superieur aan hun tegenstanders. Het resultaat van de eerste wedistrijd was 60 (rust 30), de tweede ontmoeting le verde een 31 overwinning op na een voorsprong met de rust van 20. Door deze resultaten heeft de Nederlandse hockeyploeg de oefen- campagne afgesloten met de deelcij fers 99—3. AUTOSPORT Jackie Stewart (Schotland) heeft te Reims de for mule 2-race om de trofee van Frank rijk op zijn naam gebracht. De win naar van de Nederlandse Grand Prix legde met eon Matra-Ford de 290,562 km af in 1 uur 23 min. 52 sec., hetgeen neerkomt op een ge middelde van 207,869 kilometer per uur. Stewart had slechts geringe voorsprong op de Franse Matra-rijder Henri Pescarolo. OLYMPISCHE SPELEN Verte genwoordigers van de Noorse sport federatie hebben in Oslo besloten dat zij de geselecteerden voor Mexico in staat zullen stellen inderdaad aan de Spelen deel te nemen. Er waren in Noorwegen stemmen opgegaan de Noorse ploeg terug te trekken uit protest tegen de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. BILJARTEN De Belg Raymond Ceulemans heeft in Haarlem het driebandentoemooi om de „Coupe Iwan Simonis" gew.onmen. De Belg bleef in de 5 partijen, die zij speelde ongeslagen. Zijn hoogste partijge- middelde bedroeg 1.818. De eind stand: 1 Ceulemans (Big.), 2 Scherz (Oost.), 3 Boulanger (Big.), Popijus (Ned.), 5 Hanoun (Fr.), 6 Hanoun (Fr.), 7 De Ruyter (Ned.), 8 Soe- gaard (Den.). MOTORSPORT Tijdens nationa le wegraces voor standaardmotoren en sportmachines, welke op het door aanhoudende regen en glad geworden circuit van Zandvoort wer den gehouden, reed de Bredanaar Voesenek met Ducati de snelste ron de bij de afdeling sportmachines (tot en met 250 cc.) Zijn gemiddelde snel heid was 102.129 km.u. De zege in deze race was voor Doyer (Baam) met Ducati, tweede werd de Haar lemmer Schurgers met Kawasaki. MOTORSPORT De nieuwe Ita liaanse wereldkampioen Giacomo Agostimd won in Monza ook de ze vende en laatste wedstrijd van de 350 cc-klasse. Met het hoogst bereik bare puntenaaintal van 32, dat Agos- tind reeds na zijn vierde race bereik te, werd hij titelhouder voor z'n land genoot Pasolini, die tot 18 punten kwam. Agostini legde de 155,250 km (27 ronden) af in 54.26.2 met een ge middelde van 171.116 km-u. Phil Read (Eng.) veroverde evenals de Italiaan Agostini een tweede we reldtitel. De wereldkampioen in de 125 cc-klasse eiste namelijk de race in de kwart-literklasse op. Hij beëin digde de competitie met vijf overwin ningen en twee tweede plaatsen. Bill Ivy kwam dit seizoen tot dezelfde score. Daardoor moest de gemiddel de snelheid van beide renners van alle 11 wedstrijden de beslissing brengen. Read bleek de snelste van 't seizoen in de 250 cc-klasse. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 11