nan 2.98 4.90 16.90 29.80 1.98 5.90 8.90 14.90 5.90 8.75 ard WATER mgen v. Petro-chemisch complex fabrieken niet naar Antwerpen of Moerdijk m GESPREK OVER TERUGTOCHT VAN RUSSEN l3ifk!io(j|- Romeinse curie op het oorlogspad tegen theologen HIPPIES IN HET STRUWEEL VEROLME vraagt N.S. speciale pendel- treinen Cernik kondigt aan: Ingrid, als Ben vanavond komt... pas dan goed op je Noilly Prat! Verplicht aanvullend pensioen voor alle werknemers Voorlopig één mammoetdok PROF. HaRING IN TOESPRAAK x Tapi jthandel uw van de Amerika geeft spionagetaak Pueblo toe CASHMERE MANTELS KOEKOEK DOOR STUDENTEN ONTVOERD vsch-Viaanderen" an en knderkleding hzo voorts Zuid-Af rika Gunstige ontwikkeling Belgische economie Basis Gulf coast Shell Handel Regering herhaalt: Universiteit Adelbert NW STELT VOOR: ST.-JANSTEEN e uit een luxe bonbon- l AT IS! Feestprijs DFFEN, 150 cm stoffen, 150 cm zijde, 140 cm 90 cm 150 cm Feestprijs FEESTPRIJS FEESTPRIJS STPRIJS FEESTPRIJS en. duurde zijde. \R UW VERTROUWEN DE STEM VAN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 GULF KIEST ROTTERDAM (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ROTTERDAM Gulf Oil Corporation lieeft na veel be raad besloten in Europoort-Rotterdam een petro-chemissch complex van fabrieken neer te zetten dat in totaal 200 mil joen gulden zal kosten en in de zomer van 1970 zal moeten draaien. Andere kanshebbers voor vestiging van Gulf waren Antwerpen en Moerdijk. Het complex, waarvan de bouw reeds begonnen is, omvat een naftakraker (capaciteit van 300.000 ton ethyleen per jaar), een cutneen- en een stry- cheenfabriek. De produkten, die deze fabrieken leveren, zijn bestemd voor andere Gulf-vestigingen in Europa. Ze zullen bovendien op de vrije markt worden gebracht. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Verolme zoekt al bijna een jaar ruim 2000 metaalarbeiders die op de werf Rozenburg in Botlek moeten hel pen bij de bouw van de acht mammoettankeTs, die Verolme nu in opdracht heeft en die voor het grootste deel ook in de Botlek op stapel gezet zullen worden. Dure wervingscampagnes in bin nen- en buitenland hebben een paar honderd man opgeleverd, lang niet genoeg om de opdrachten op tijd klaar te krijgen. Na een mislukt vliegtuigplan heeft Verolme nu het idee gelanceerd met speciale sneltreinen werkkrachten uit het noorden van het land en Oost- Brabant en Limburg aan te voeren en 's avonds weer naar huis te bren gen. Verolme ziet hierin trouwens ook mogelijkheden voor andere mam moet-metaalbedrijven, die werk krachten tekort hebben. Een eerste officieus contact met de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht heeft Verolme geleerd, dat het in schakelen van extra treine- een zeer kostbare zaak is, die bovendien met het oog op de dienstregelingen niet een-twee-drie te realiseren is. De Spoorwegen zeggen dan ook in een eerste al evenmin officiële commen taar, dat het Verolmeplan alleen een kans maakt wanneer dat zou gebeu ren op basis van een contract over vele jaren, waarbij Verolme in de praktijk huurder zoii worden van een aantal speciale treintoestellen. De zaak is in studie bij de N.S. zowel als bij Verolme. Overigens is het plan van Verolme alleen van betekenis voor werkkrach ten, die inderdaad zeer ver weg wo nen en niet met een bus binnen een uur in de Botlek kunnen zijn. Een extra trein voor pendelaars uit West- Brabant en zelfs de Zeeuwse eilan den zou geen tijdwinst geven, Verolme zal de verwezenlijking van zlJn plan om in Zuid-Afrika een scheeps- en reparatiewerf te vestigen e"ige tijd moeten opschorten. Volgens een Reuterbericht uit Pre toria heeft de Zuidafrikaanse minis- V.an econoiT>ische zaken, Jan Haak, bekendgemaakt dat de regering Vatl t(l~Afrika heeft besloten om een definitieve beslissing ten aanzien van de voorgestelde vestiging uit te Ta' ^°mmentaai van Verolme: - u de Engelse bladen circuleren al maanden geruchten dat Zuid-Afrika e plannen had afgewezen. De En gelsen zijn n.l. zelf ook van plan daar en werf te beginnen. Vergeleken met e. berichten is het nu bekendge- mo van <3® Zuidafrikaanse regering voor ons niet teleurstellend. weg naar Zuid-Afrika is voor ons tog met afgesloten". bedrhvioa JT De economiscbc zich i- u ln BeIgi® ontwikkeld zin algemeen in gunstige Verrassend^ 13 t0^ °P heden geen waar»! conjunctuurherleving nisterion0men' Dit ver'claart het mi- Brussel iVan ..eco?on»ische zaken in zicht pi," ,Z!jn 3°ngste maandover- aan 'dat ?ke,nt Mer overigens bij ook' geeiTwe 1? ?f£e]open drie Saar inzinkfno werkellJke conjuncturele "zinking is vastgesteld. Vooral dat laatste is nieuw want tot nu toe hebben de grote oliemaat schappijen veelal zelf de grondstof fen voor hun chemische fabrieken geproduceerd. Gulf vertrouwt er op dat de grondstoffen, die in Euro poort gemaakt zullen worden, vrij gemakkelijk op de vrije markt ver kocht zullen kunnen worden. Hier mee is in feite de eerste commerciële petrochemische industrie in Europa gelanceerd. Gulf is niet naar Antwerpen ge gaan ondanks de vele gunstige faci liteiten, die deze havenstad te bieden heeft. Gulf koos uiteindelijk voor Rot terdam omdat men de basis voor de petrochemische industrie in Antwer pen toch minder stevig achtte. Ver der is er in Antwerpen op dit mo ment minder behoefte aan ethyleen dan in het Waterweggebied. Gulf is ook niet naar Moerdijk ge gaan, maar zeker niet omdat Gulf niet gelooft in dit nieuwe industrie gebied. Het tegendeel is eerder waar. Alleen heeft Gulf gemeend niet naar een nieuwe vestigingsplaats om te moeten kijken waar er nog op eigen terrein in Rotterdam-Europoort plaats genoeg was voor een chemisch complex, met alle voordelen voor in tern vervoer vandien. Heeft Gulf dus Moerdijk niet voor zichzelf nodig, de vice-president, de heer Wm. C. King, heeft in Rotter dam tijdens een persconferentie wel degelijk laten uitkomen dat hij er op vertrouwt dat Nederland voortgaat met het scheppen van een aantrekke lijk en concurrerend (tegenover Ant werpen) investeringsklimaat. Gulf heeft daarop mede zijn eigen plannen voor Rotterdam afgestemd. Gulf zal zelfs van zijn kant proberen poten tiële afnemers van de produkten van de chemische fabriek in Europoort te bewegen zich in Nederland te ves tigen. De heer King zei voorts van oor deel te zijn dat Nederland in Europa dezelfde rol kan vervullen als de „Gulf Coast" (gebied in de V.S., waar olie-industrieën en petrochemi sche bedrijven zijn geconcentreerd). Hij verwachtte dat de nieuwe vesti ging van Gulf-Chemie in het Euro- poortgebied evenals in de Verenigde Staten de stoot zal geven tot een explosieve groei van de petrochemi sche industrie. Hü noemde in dit verband de ligging van Rotterdam uitermate gunstig. „Rotterdam, waar de Rijn in de Noordzee komt en waar een uitge breid systeem van waterwegen be staat, biedt het goedkoopste vervoer naar het industriële art van Europa, Waarschijnlijk zijn de vervoersmoge lijkheden hier beter dan die aan de „Gulf Coast" in de Verenigde Sta ten", aldus de heer King. De Shell begint binnenkort met de bouw van een nieuwe steiger voor de ontvangst van tankers van omstreeks 200.000 ton in Europoort en wel in de Beneluxhaven. De gemiddelde grootte van de tankers die ii Europoort hun ladingen ruwe olie voor de Shell- raffinaderijen lossen bedraagt thans ongeveer 60.000 tot 70.000 ton. Iedere maand meren ongeveer 40 van deze superschepen aan de Shellsteigers in het Rotterdamse havengebied af. In november verwacht de Shell in Euro poort de 2000ste tanker. PRAAG (DPA/AFP) De Tsjechoslowaakse nationale ver gadering heeft gisteren met alge mene stemmen haar goedkeuring gehecht aan het regeringspro gram, zoals premier Oldrich Cer nik dat had ontvouwd. Er waren 277 van de 300 parle inentsleden aanwezig. Het wetsvoorstel waarbij we derom toezicht op de massamedia wordt ingesteld, kreeg de steun van 275 afgevaardigden, terwijl twee zich van stemmen onthiel den. In dit ontwerp wordt gezegd, dat het om een tijdelijke maatre gel gaat, maar er wordt geen ter mijn genoemd. De nationale vergadering aanvaard de voorts een wetsvoorstel inzake de vrijheid van vergadering en van ver eniging, alsmede een ontwerp betref fende het nationale front, waarin alle partijen en massa-organisaties in het parlement zijn verenigd. Tenslotte keurden de afgevaardig den nog 'n aantal economische maat regelen goed. In zijn regeringsverklaring heeft pre mier Cernik aangekondigd, dat er binnenkort met de Russen op rege ringsniveau zal worden gepraat over de geleidelijke terugtrekking van de bezettingstroepen. Deze terugtrekking zou overigens afhangen van de „normalisering" van de toestand in Tsjechoslowakije. De omgekeerde volgorde' eerst terug trekking van de vreemde troepen en dan normalisering noemde hij on mogelijk, gezien de akkoorden van Moskou. Hij kondigde ook aan, dat de rege ring het Pact van Warschau wil ver sterken en de uit dit verdrag voort- ADVERTENTIE) vloeiende verplichtingen nauwgezet zal nakomen. In dit verband deelde hij mee, dat er spoedig een nieuwe nationale defensieraad zal worden ge vormd. Sprekend over de buitenlandse po litiek verklaarde Cernik, dat zijn re gering belang hecht aan een verster king van de veiligheid van Europa. Hij keerde zich tegen „de militaris tische, revanchistische en neo-nazis- tische krachten in de Bondsrepubliek, die de gevaren voor de vreedzame ontwikkeling in Europa vergroten." De premier betoogde dat Tsjecho Slowakije er niet verantwoordelijk voor was, dat de Veiligheidsraad zich met de gebeurtenissen in dat land had bemoeid. Dit was het werk van „enige andere staten" geweest. „De ingetreden situatie kan echter alleen worden opgelost door rechtstreekse onderhandelingen met de staten, waarvan de troepen ons land zijn bin nengemarcheerd", aldus Cernik. In Den Haag worden jongelui, die wegens uiterlijk of kleding moeilijkheden ondervinden bij het verkrijgen van een baan sinds eni ge tijd geholpen door een speciaal arbeidsbureau, „het arbeidsbureau voor hippe jongeren". Een van de mogelijkheden, die het bureau aan biedt, is werk in de plantsoenen dienst, zoals hier het schoonmaken en wieden van het rododendron plantsoen bij de jeugdherberg Ockenbnrg. (ADVERTENTIE) Hij sprak waarderend over de han delsbetrekkingen en de samenwer king met de staten van de Oosteuro- pese economische gemeenschap, de Comecon, in het bijzonder de Sovjet- Unie. Overigens was de regering in Praag, naar hij zei, ook zeer geïnteresserd in de economische relaties met andere landen. Over de samenwerking met Moskou noemde hij enige cijfers. Zo was bij zijn bezoek in het begin van deze week aan Moskou overeengeko men, dat de Sovjet-Unie volgend jaar haar graanleveranties met 300.000 ton tot 1,6 miljoen ton zal vergroten. Voorts zal Moskou zijn aardolie-export naar Tsjechoslowa kije komend jaar met 500.000 ton tot 9,3 miljoen ton uitbreiden. WASHINGTON (Reuter) Ame rika heeft toegegeven dat het verken ningsschip Pueblo opdracht had Rus sische vlooteenheden te bespioneren en voor de Noordkoreaanse kust elek tronische afluistering te bedrijven. Met goedvinden vam het Pentagon publiceerde het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken een ko pie van de geheime instructies die op 5 januari aan de Pueblo waren ver strekt, bijna drie weken voordat Noordkoreaanse kanonneerboten het schip opbrachten. De publikatie vain het document heeft voornamelijk tot doel, de Noordkoreaanse beschuldigingen te ontzenuwen als zou de Pueblo op dracht hebben gehad vreemde kusten tot op drie mijl te naderen. De Noordkoreanen houden vol dat het schip hun territoriale 12-mijl- strook heeft geschonden. Volgens de nu bekendgemaakte instructies moest de Pueblo een minimumafstand van dertien zeemijlen tot de kust be waren. Marine Donkerbeige Donker beige Camel In alle maten v,a. 225, Elegante damesconfectie Ginnekenstraat 153 Hoek van Coothplein Breda Tel. 01600-34965 'S MAANDAGS DE GEHELE DAG GESLOTEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse re gering is verrast geweest door de ont wikkelingen in de scheepsbouwwe- reld. Een delegatie van de regering heeft dit gisteren meegedeeld in een gesprek met vier vertegenwoordigers van vakbonden, die betrokken zijn bij de splitsing van Wilton-Fijenoord- Bronswerk. De twee minis ters, die zeiden de bezorgdheid van de werknemersorganisaties voor de werkgelegenheid in de overgangsfase te delen, herhaalden het standpunt van de regering, dat er op dit moment geen plaats is voor een tweede mam moetdok. Ze deelden verder mee, dat tussen Verolme en de N.D.S.M. de besprekingen over samenwerking voor het mammoetdok begonnen zijn. Ze verwachten dat deze bedrijven zullen voldoen aan de voorwaarde voor de kredietgarantie voor het mammoetdok, dat deze besprekingen voor 1 januari voltooid zijn. Hij drinkt geen vermouth. Zégt hij. Maar als je vermouth Noilly Prat is moet je wel opletten. Want als hij die één keer geproefd heeft, is je fles tweemaal zo gauw leeg. Haal er nog één, IngridHij kómt terug! NOILLY PRAT. VERMOUTH VAN GROTE KLASSE. Frans Verbunt Co, N.V.- Tilburg - Importeur WASHINGTON (KNP) De conservatieven in de Romeinse curi< zijn vastbesloten de pauselijke beslissing over de geboortenregelin? aan te grijpen om te laten zien, dat pauselijke encyclieken hoger staan dan decreten van een concilie. Dit heeft de bekende prof. dr Bernard Haring, moraaltheoloog aan het Alphonsianum in Rome verklaard in een inleiding voor het bijbels liturgisch instituut in Canon City in de Verenigde Staten. Als bewijs voerde hij hiervoor aan dat hij reeds verschillende waarschu wingen had gekregen van de congre gatie voor de geloofsleer, het voor malige H. Officie in Rome. Hij was gewaarschuwd zo zei hij dat hij: geen verschil mag constateren tus sen de huwelijksencycliek „Casti Connubii" van Pius XI en de tekst van het Tweede Vaticaans Conci. lie over het huwelijk; niet mag stellen, dat de paus aan de concilietekst gebonden is en de leer van het concilie niet mag beschouwen als doctrinaire bron gelijkwaardig aan Casti Connubii. Prof. Haring verklaarde het we reldwijde protest tegen de pauselijke encycliek over de geboortenregeling een grote vooruitgang te vinden ver geleken bij vroeger tijden. Hij herin nerde hier aan de encycliek van paus Innocentius IV (12431254). Zonder dat ergens in de kerk geprotesteerd werd leerde deze encycliek „hoe oude vrouwen moesten worden gemarteld en heksen verbrand moesten wor den". „Wij kunnen ons heden ten dage niet veroorloven om 5 eeuwen met ons protest te wachten. Nu zien wjj dat óf de kerk breekt en het pau selijk gezag verloren gaat of dat alle vitale elementen de kerk verlaten en dat alleen de onderdanige elemen ten-blijven. Wij zijn daarom verplicht onmiddellijk te spreken". Prof. Haring beklemtoonde dat „de paus uit het isolement verlost moet worden of dat hij anders ingemuurd wordt door een curie, die zich meer bezorgd maakt om haar eigen ge zicht dan om oplossingen". Deze scherpe uitspraken van prof. Haring kwamen tegelijkertijd met een verscherping van de verhouding tussen het Amerikaanse episcopaat en een groep theologen. Het aantal theologen, filosofen en canonisten, die de anti-encycliekver- klaring, afkomstig van de katholieke universiteit van Washington, hebben ondertekend, is reeds gestegen van 420 tot 509. Kardinaal O'Boyle heeft een on derzoek aan de universiteit gelast. Later heeft kardinaal O'Boyle in een persconferentie verklaard, dat iedere aanval op de encycliek nood zakelijkerwijs een aanval is op iede re vorm van gezag. Hij voegde eraan toe: „Zelfs wanneer de paus niet ex cathedra spreekt, zijn de gelovigen, de priesters ook, verplicht zich zon der meer aan deze leer te onderwer pen". „Wanneer er verschil van mening bestaat tussen mij en mijn broeders in het bisschopsambt uit Nederland, België en Duitsland, dan zal ik dit ter beoordeling aan de paus voorleg gen", aldus kardinaal O'Boyle in een brief aan zijn priesters. De Nederlandse Adelbertvereni- ging is van mening dat de pauselijke encycliek over de geboortenregeling een nadere bezinning over de wijze van gezagsuitoefening in de kerk „thans meer dan ooit noodzakelijk maakt", aldus het zo juist versche nen orgaan van de vereniging. BENNEKOM (ANP) Het Tweede Kamerlid de heer H. Koekoek heeft een aanklacht wegens mishandeling ingediend tegen acht Nijmeegse studen- ïs de heer Koekoek gewond geraakt. Hij heeft zich onder doktersbehandeling ten, die hem donderdagavond hadden ontvoerd in een bestelauto. Daarbij moeten stellen. Twee van de acht studenten kwamen donderdagavond bij de woning van Koekoek met het voorwendsel dat ze hem wilden fotograferen bij het plaatsnaambord van Rennekom. De heer Koekoek stapte in hun auto, maar merkte al gauw dat de studenten doorreden in de richting Wageningen. Hij gelaste hen te stoppen, maar hieraan gaven ze geen gehoor. Toen wist de heer Koekoek de chauffeur met geweld tot stoppen te dwingen. Er onstond een handgemeen, waarbij de heer Koekoek en een student wor stelend uit de auto rolden. De politie van Ede heeft zeven van de acht studenten gearresteerd en ingesloten. Bij verhoor bleek, dat de studenten, die tegen de heer Koekoek hadden gezegd dat ze uit Utrecht kwamen, een grap wilden uithalen. Het wsa de bedoeling de boerenleider mee te nemen naar Nijmegen om hem daar tijdens een studentenbijeenkomst te laten optreden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ongeveer de helft van de werknemers in het particulie re bedrijf heeft boven hun AOW geen aanvullende pensioen verzeke ring. En van vele werknemers is de pensioenvoorziening bijzonder bg- perkt van omvang. De vakbeweging vindt dat hierin dringend verbete ring moet worden gebracht. Een doorwrochte studie van het pgn- sioenvraagstuk is neergelegd in het rapport „Pensioen voor allen", een studie van het wetenschappelijk en scholingsinstituut van het NW. Hier in wordt gepleit voor een verplichte aanvullende pensioenverzekering voor alle werknemers, welke gedachte het ho Ibestuur van het NVV onder schrijft. Het inkomen waarover pre mie zou moeten worden betaald zou een plafond van f 35.000,- moeten hebben. Het rapport beseft dat met het verwezenlijken van de gewenste pensioenverzekering wel wat tijd is gemoeid en gaat ervan uit dat dit binnen 10 tot 15 jaar moet zjjn ge beurd. Uitgangspunt van het plan is dat de gepensioneerde op basis van 40 tot 45 jaar premiebetaling aan AOW en aanvullend pensioen 70 procent van het laatste bruto inkomen krijgt uit gekeerd. De premies zouden voor de laagstbetaalden op 4 tot 5 procent gesteld moeten worden, maar voor mensen met een groter inkomen zou den de premies veel hoger moeten liggen en wel op 20 procent van de loonsom voor werknemers met een inkomen van 30.000 gulden. In het rapport van het NW wordt verder de suggestie gedaan om oude re werknemers geleidelijk te laten wennen aan de vele vrije tijd waar over zij na hun 65e jaar beschikken. Dat zou kunnen gebeuren door werk nemers van zestig jaar en ouder een steeds langere vakantie te geven. Bij voorbeeld: 61 jaar een week vakantie meer, 62 jaar twee weken meer, 63 .laa"- drie weken meer. Zo'n regeling zou geleidelijk kunnen worden inge voerd, aldus het rapport. DE 47-JARIGE James Elbert Single- ton, die op 5 september in een zie kenhuis te Houston in de Amerikaan se staat Texas een nieuw hart kreeg, is vrijdagmorgen overleden. EEN POOLSE MATROOS die van daag in de haven van Londen over boord is gesprongen van het vracht schip „Wolin" werd door havenarbei ders uit rivier de Thames gered. De matroos werd naar een politiebureau overgebracht. EEN BAILEY-BRUG over de Zuid willemsvaart bij het Belgische plaats je Bree is donderdagavond onder het gewicht van een passerende vracht wagen bezweken.

de Stem | 1968 | | pagina 9