Kwartier lijkt vijftien uur in Saunabad NORTON FILTER KING DUJARDIN ALLEEN „KUNNE BIJ KUNNEBADEN IN BBEDAAS INSTITUUT Vakbonden niet geheel eens met loonwet OMWISSELING AMSTEL IN HEINEKEN Statussymbool Mannelijk geslacht Hartkloppingen Adembenemend Martelend U rookte nog geen filter? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die er is! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size 25 voor f 1,50 Norton Filter King Size - rijp, vitaal, echt... INSTEMMING WERKGEVERS Drie evenementen in schoenindustrie 7 DE STEM VAN VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 7 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het is er dan toch eindelijk van gekomen. Breda heeft een al jaren als schrijnend gevoelde achterstand ingehaald. De bewoners van deze goede en vooruitstrevende stad hoeven zich niet meer achterge steld te voelen ten opzichte van zoveel Neder- en buitenlanders. Want met ingang van vandaag is Breda een heus sauna-instituut rijk. Voorwaar een vooruitgang die zij het wat laat de Bredanaars in één klap mee voert in de vaart der saunabadende volkeren. Ook op het gebied van deze uit Finland overgewaaide badcultuur kan Breda dus voortaan een woordje meespreken. Verantwoordelijk voor deze emancipatie is de heer C. de Vos, die buiten de sauna chef van de afdeling Planning bij het Bredase metaalbedrijf Ambac is. Beroepshalve heeft hij de stichting van de eerste Bredase sauna-inrichting goed voorbereid en het resultaat mag gezien worden. Het statige herenhuis Chassésingel 1dat de heer De Vos voor dit doel aankocht, werd getransformeerd in een even doelmatig als chique saunapaleis, „Mesa Cosa" genaamd, afgeleid van de spreuk Mens sana in corpore sano. (Een gezonde geest in een gezond lichaam). Gistermiddag heeft de heer G. L. W. Sliepen, directeur van de VVV- Breda Vooruit, Breda's sauna-eer steling ten doop gehouden. Vele genodigden waren er getuige van. Om maar meteen mogelijke voor- hoofdfronsende en voor de hand having van gevestigde zeden in de bres staande lezers en lezeressen gerust te stellen zij hier meegedeeld dat gemengd saunabaden in „Mesa Cosa" (vooralsnog) taboe is. Kun ne bij kunne dus. Nou ja, men kan ook niet alles tegelijk hebben in- Het saunabad komt er in ons land steeds meer in. De laatste ja ren is het aantal sauna-instituten sterk toegenomen. Steeds meer mensen ondervinden aan den lijve de weldadige uitwerking van het saunaritueel. Het begint er zelfs op te lijken dat het bezit van een sau na een statussymbool aan het wor den is. Er zijn fabrikanten die een saunacabine met alles er op en er aan bij de klant thuisbezorgen en opzetten. Deze privé-saunabaders zullen dan wel ongeveer over een douchecel denken als de douchebe- zitters over de zaterdagse wasbeurt in de tobbe van weleer. Maar laten we „Mesa Cosa" bin nenstappen. Directeur De Vos. een rijzige man met een pietsje zorge lijke blik achter de brilleglazen („De laatste weken ben ik enkele kilo's afgevallen en dat komt niet alleen door de saunabehandeling") begroet ons hartelijk. Een breedge schouderde jongeman stelt hij aan ons voor als bedrijfsleider Wim van Wezel, gediplomeerde sportleraar en masseur. Via de receptie komen de bezoe kers in de verkleedruimte. Daar naast in de relaxkamer, noden ver stelbare ligstoelen tot heerlijke ont spanning tijdens of na de saunabe handeling. De wanden zijn in stijl betimmerd met beukenhout. Een koffiezetapparaat en een ijskast met frisdranken wachten op de eerste dorstige afnemers. Voor de dames onder de clientèle zijn er kapspie gels en een haardroogapparaat. „Zelfs voor krulspelden hebben we gezorgd', zegt de heer De Vos. Hij vertelt: „Ik liep al lang met het plan voor een saunainstituut in Breda rond. Bergen op Zoom en Tilburg hebben er een en waar schijnlijk volgt spoedig Roosendaal dit voorbeeld. Waarom Breda dan niet? Begin juni van dit jaar had ik mijn opzet klaar. Ik informeerde hier en daar naar een geschikt pand. Met dit pand aan de Chas sésingel. dat nu mijn eigendom is heb ik echt geboft. Het stond al twee jaar leeg. Van binnen zag het er heel redelijk uit en voor mijn doel leent het gebouw zich heel goed. Natuurlijk heb ik er het een en ander aan moeten opknappen, maar veel gebroken en gesloopt hoefde er niet in te worden". De heer De Vos is dankbaar ge stemd jegens de gemeentelijke in stanties die hem bij de uitvoering van zijn saunaplan vlot ter wille zijn geweest. „Naast een bouwver gunning moest ik toestemming van de politie hebben, want volgens de politieverordening exploiteer ik een badinrichting. Maar nergens staat iets over een saunainrichting. Ik heb het gevoel," zegt de heer De Vos, „dat de gemeente eigenlijk zelf al met plannen rondliep om een saunagelegenheid te creëren en dat men nu wel blij is met dit particulier initiatief". „Aangezien het Finse saunabad in Breda nog niet gemengd mag zijn, moeten wij U vragen om ie mand van het mannelijk geslacht te sturen, die dan de hele cyclus van het nemen van een saunabad kan meemaken". Aldus luidde een van behoedzame zorg getuigende passage in de uit nodiging, die de heer De Vos aan onze redactie stuurde. Hij zegt met een spijtig gebaar: „Tja, het is nu eenmaal niet an ders. Gemengd saunabaden mag in Breda niet. Zelfs aan clubjes van bevriende echtparen mag ik het niet toestaan. Maar wie weet gaat men daar spoedig anders over denken. Je moet niet vergeten dat zo'n sau na-instituut voor verreweg de mees te Bredanaars volstrekt nieuw is. Onbekend maakt onbemind. Hoe meer mensen met de sauna kennis maken, hoe eerder de bedenkingen uit de weg worden geruimd". De heer De Vos rekent op zo'n 250 tot 300 bezoekers per week. Een saunacyclus varieert van 1 tot 2 u. Per keer kunnen 30 a 35 mensen zich aan het saunaritueel en bijkomende behandelingen als spieroefeningen, massage en hoog- tezon onderwerpen. De dames staat een schoonheidsspecialiste ter be schikking. Kan iedereen zomaar in de sau na? De heer De Vos: „In onze fol ders waarschuwen we de mensen die er niet helemaal zeker van zijn of een saunabad wel goed voor hen is, hun huisdokter te raadplegen. Het is niet uitgesloten dat je van een saunabad hartkloppingen krijgt, maar voor ieder normaal gezond mens is er geen vuiltje aan de lucht. Een saunabad wordt, ook door dok ters, steeds meer aanbevolen als een vorm van ontspanning van lichaam en geest. En dat is in deze jachtige zenuwslopende tijd vaak hard nodig". We gaan op de invitatie van di recteur De Vos om de weldaad van de sauna zelf te testen in. Kle ren uit, zwembroek aan bestijgen we de trap naar de conditieruimte. Hometrainers, halters, wandrekken, een roeitoestel en een drietal mas sageapparaten om de overtollige pondjes (of kilo's) welvaart weg te werken. Een weegschaal regis treert onverbiddelijk het resultaat van het fietsen op de plaats, het ballen der bicepsen en het schud den en trillen van de massagegor dels. Dan onder de warme douche om de eerste zweetdruppels weg te spoelen. Als Adam gelijk stappen we even later de houten saunacabine binnen. Een adembenemende hitte waarbij de heetste woestijnwind vergeleken een verfrissend briesje is, valt ons gloeiend op het blote lijf. Het is of de adem de longen verschroeid. Duizenden naalden prikken de huid van alle kanten. „Negentig tot honderdtien graden Celcius", stelt saunagenoot De Vos aan de wand tevreden vast. „Lek- met een blik op de thermometer ker temperatuurtje, niet?" We gaan op de houten banken zit ten. Althans we proberen het, want ook die zitplaats lijkt een gloeiende kookplaat. Dan voelen we het vocht uit de huid trekken. Eerst traag, dan in steeds frequentiere straal tjes. De atmosfeer wordt bijna onver draaglijk benauwd. „Laat ik er eens wat water opgooien", zegt onze gastheer. Zodra het vocht het stapeltje vuist grote stenen op de kachel beroert, verdampt het met een hels gesis. Het is helemaal om te stikken in het kamertje. Het zweet verlaat tappelings onze poriën. Onze tong voelt aan als perkament. Met toe geknepen ogen gluren we naar de In een temperatuur van 90 tot 110 graden Celsius klok. Vijftien minuten voor de eer ste ronde is de vaste prik, had sau- nabeul De Vos gezegd. Het lijken vijftien martelende uren. „De eerste keer hebben de meesten het inderdaad nogal te kwaad met die warmte, maar het went heel gauw. Na een paar maal kun je die droge hitte best verdra gen", troost hij. De open deur is een ware verlos sing. De koude douche of de on derdompeling in het bad met ge woon leidingwater is vreemd ge noeg een onvoorstelbare opkikker. Geril of gebibber is er absoluut niet bij. Een forse badhanddoek om onze lendenen gedrapeerd liggen we even later prinsheerlijk uitgestrekt op de ligstoel in de relaxruimte bij te komen van het sauna-evenement. Wat soezerig nippen we aan onh glas koude limonade. Als achter een dik gordijn horen we de heer De Vos vertellen dat wie zich aan de masserende handen dat wenst zich aan de masserende handen van dhr. Van Wezel kan toe vertrouwen. Na de rustpauze kan men het saunaritueel net zo veel keer als men wil herhalen. Maar doorgaans houdt het bij twee of drie saunabaden wel op. Als afslui ting van de saunacyclus wordt een lauwe douche genomen met gebruik van de originele berkenzeep, waar mee ook de Finnen zich wassen. De heer De Vos heeft al veel gunstige reacties op de opening van zijn saunainstituut ontvangen. Hij verwacht onder meer veel bezoe kers uit sportkringen. De voetbal vereniging De Baronie o.a. heeft al toegezegd met een groep van 20 man te zullen komen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) World Registration Pending li (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - UTRECHT Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen kan in grote lijnen wel met het deze week ingediende wetsont werp op de loonvorming instemmen. Het wetsontwerp komt op een groot aantal punten overeen met de ge dachten die er bij het werkgevers verbond hierover leven. De vraag is of het wetsontwerp op de praktische uitvoerbaarheid niet enkele zwakke punten heeft. Dit wordt thans be studeerd. De drie vakcentrales juichen het toe dat er een nieuwe wettelijke re geling voor het systeem van loonvor ming komt. Maar de vakbeweging heeft bedenkingen tegen de beper kingen, waarmee de loonvrijheid in het wetsontwerp wordt omgeven. Ge vonden wordt dat de minister van Sociale Zaken te grote macht heeft om in de vrijheid in te grijpen. In de wet moet duidelijker worden aangegeven, dat slechts in uiterste gevallen kan worden ingegrepen. Dit geldt bijvoorbeeld voor het afkeuren van 'n bepaalde c.a.o. Ook moet dui delijker worden vermeld op welke gronden de minister van Sociale Za ken de lonen en andere arbeidsvoor waarden kan bevriezen. De huidige tekst van het wetsont werp wordt al te vrijblijvend gevon den. Gemeend wordt voorts, dat de bepaling die invoering van geleide loonpolitiek mogelijk maakt, niet past in een wet op de vrije loon vorming. De vakcentrales zullen zich op kor te termijn gezamenlijk beraden over de nieuwe loonwet. Van de zijde van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond werd ons desgevraagd meegedeeld, dat men niet enthousiast is over het feit dat het kabinet de vrije loonpolitiek heeft aanvaard. AMSTERDAM (ANP) Uiterlijk op vrijdag 20 september kunnen hou ders van aandelen, certificaten van aandelen en van in niet-royeerbare certificaten van gewone aandelen converteerbare obligaties Amstel Brouwerij hun stukken omwisselen in die van Heineken's Bierbrouwe rij Maatschappij en Heineken's Be legging en Beheer Maatschappij. Uiterlijk vrijdag 27 september zal worden bekendgemaakt of het aan bod gestand wordt gedaan. Blijkens de voorlopige resultatenre kening van de Amstel Brouwerij over de periode 1 januari t.e.m. 30 juni 1968 bedraagt de winst, na afschrij vingen en belasting, f 2,04 min. tegen f 2.04 min. over deze periode in 1967 en f 4,53 min. over geheel 1967. De geconsolideerde winst van Hei neken's Bierbrouwerij over de perio de van 1 oktober 1967 t.e.m. 30 juni 1968 bedraagt na afschrijvingen en belasting, f 18,12 min. (f. 14.61 min.), tegen f 20,75 min. over geheel 1966- 1967. Het ligt in de bedoeling van Hei- neken over het boekjaar 1967-1968 een onveranderd dividend van veer tien procent voor te stellen. U bent waarschijnlijk blij dat tt in een democratische maatschappij woont. En na de invasie in Tsjecho- slowakije bent u misschien wel dol blij met uw vrijheid, uw gelijkheid en uw broederschap. Maar beseft u wel wat dat op een gegeven moment allemaal kan kosten? Neem nu dit bericht: „Washing ton, 12 sept. (AP) Het verblijf van troepen tijdens de conventie van de democratische partij in Chicago heeft, volgens een schatting van het minis terie van defensie, 1.376.501 dollar gekost. Daarbij is niet inbegrepen de soldij". Dat is ruim vijf miljoen gulden voor een weekje democratie in Chi cago verdedigen! Ze bestaan nog. De oma's die er gens achter boven in de linnenkast zuinig een fles Lourdes-water bewa ren, omdat „je immers nooit weet". De kinderen van een vriend van me hebben ook zo'n oma. Op een goede dag waren ze op bezoek bij oma en op een gegeven moment ontdekten ze de fles. Het was een warme dag en wat doe je dan. Die fles leegdrin ken. Maar dan ga je nadenken, want wie zet er nou een fles water in de linnenkast? Daar heeft oma vast een bedoeling mee gehad. En dan wordt ze vast boos, als ze merkt dat de fles leeg is. Gauw naar beneden, de fles stiekem onder de kraan en terug in de kast. Geen haan die er naar kraait. Tenminste, als je niet te nieuws gierig bent. 's Avonds thuis vraagt het kroost aan moeder wat oma met een fles water in de kast doet. En moeder, die argwaan gaat krijgen, belt oma op. Wat blijkt? Oma had die fles Lourdes-water al twintig jaar in de kast staan, omdat je im mers nooit weet". Angstig blikt het ouderpaar naar de kinderen: zien ze nog niet bleek? Ben je niet misselijk? Heb je geen raar gevoel in je maag? Stel je voor: twintig jaar oud watert Maar er gebeurt niets, de kinderen blijven kerngezond. Zie je wel, zegt oma, dat moet je eent met gewóón water proberen! Arthur Ashe, zoals bekend een ne ger, heeft na zijn jongste overwin ning op Tom Okker gezegd: „Als ik in New York een flat zou willen hu ren, kan ik nog steeds niet overal terecht, kampioen of niet". Hij vindt zijn eigen kampioenschap niet genoeg: ,Jiet idee van black po wer, zwart aan de macht, dat is ook mijn idee". D4t moet het worden: BREEDAA. Ze hoeven zich overigens in en om Breda niets voor te stellen van het tempo waarin het te verwachten, respectievelijk te vrezen gemeente lijk herindelingsplan gerealiseerd zal worden. Zoals u deze week hebt kun nen lezen, is de memorie van ant woord over de gemeentelijke herin deling van Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds niet in de Tweede Kamer ge bracht, doodeenvoudig omdat de ambtenaar van het ministerie, die deze zaak behandelt, ziek is gewor den. Aldus de chef van die ambte naar, minister Beernink. Stel je voor dat die ambtenaar ontslagen wordt! Weg gemeentelijk herindelingsplan. MERIJN. (Van onze correspondent) WAALWIJK Een rij van eve nementen voor de Ieder- en schoen industrie volgt elkaar op. Schoenen- expo te Utrecht, Semaine du Culr, Parijs en schoenenbeurs te Dussel- dorf, om de meest belangrijke te noemen. Deelnemende fabrikanten en handelaars waren de laatste we ken druk met de voorbereidingen be zig. De vraag naar overleder blijft goed en de toekomstverwachtingen zijn niet ongunstig. De overleerin- dustrie heeft belangrijke orders in chroom en analine volnerfleer. Ook de lederwarenindustrie neemt meer af. Voor technisch leer handhaaft zich de vraag zowel voor binnen- als buitenland De markt van zoolleer bleef onver anderd, zowel wat vraag als prijzen betreft. Ook voor overleer komt er geen verandering in het prij zenbeeld. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 7