STADSKERNEN MOETEN SNEL „IN DE STEIGERS" a_uljl" PRISMA Zoek ze alle drie OP 64 VELDEN 1 '«Ml» I JÊ W Suppoost ontslagen wegens contact met bekende onderwereldfiguur V VOGELS IN DE LUCHT S.ER-commissieHoogbouw beter taxisysteem krotopruiming De muizen De vakantie W. J. MUHRING t Isbib U ZULT SPOEDIG VERGETEN DAT U PIJN IN UW RUG HAD I II I I „PISTOLEN PAULTJE" BOOD DOCHTERTJE VLIEGREIS AAN PIET VAN AART Haagweg 27 Breda Tel. 33654 A. C. BROEKHUIS Grote Kerkstraat 13 Steenbergen Tel. 01670-3385 N.V. BALTHAZAAR Molenstraai 12 Roosendaal Tel. 01650-34583 J. v.d. PLASSCHE ANT. v. MIL-v. VELDHOVEN J. P. CORNET FERD. v. IERSEL JAN DE SNOEPER ARA, DE HUISBEWAKER DE STEM VAN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 27 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Het probleem van de verstikkende stadskernen kan niet alleen met reconstructie worden opgelost. Intensiveren van de bebouwing is een zinloze investering als niet tevens de verkeers-, vervoers- en parkeermogelijklieden worden vergroot. Reconstructie is niet meer dan een lapmiddel. Stadskernvernieuwers moeten her structurering als motto in hun vaandels dragen. De gordiaanse knoop moet nu worden doorgehakt. Een volgende generatie zou zich wel- cens voor een totaal onoplosbaar probleem gesteld kunnen zien". Dit is de mening van de studiegroep Bestudering Stadskernen, die voort komt uit de commissie opvoering produktiviteit van de Sociaal Economische Kaad. De studiegroep, bestaande uit deskundigen uit handel, van de centrale en gemeentelijke overheid, stedenbouwkundigen en financiers, hebben ter bestudering van het urbanisatieprobleem onder meer een bezoek aan de Ver enigde Staten gebracht. Zij hebben hun ervaringen en conclusies samengevat in de gisteren gepubliceerde brochure „Steden in steigers". Men stelt wel eens de vraag hoe veel meesterpartijen er per jaar wor den gespeeld. Wanneer wij onder een ineesterpartij verstaan een par tij, gespeeld in een toernooi, waar van minstens de helft van de spe lers de meester- of de grootmeester titel bezit, dan komen we op onge veer 2000 per jaar. Bedenken wij dat het voor de praktische speler van het grootste belang is de gang van za ken in de toernooiwereld te volgen, dan ligt hier voor hem een niet on aanzienlijke taak. Hij moet ten eer ste de belangrijkste partijen weten te vinden en ten tweede zal hij deze partijen moeten bestuderen. Een Joegoslavisch initiatief heeft geleid tot de oplossing van het eerste probleem. Elk half jaar verschijnt te Belgrado een verzameling van de belangrijkste partijen van de afge lopen zes maanden. Over het tweede probleem hoe deze partijen te bestu deren willen wij hier niet spreken: dat is o.a. een kwestie van goede organisatie, beperking en selectie. Aan de „Sahovski Informator" van het tweede halfjaar 1967 ontlenen wij de onderstaande partij, die weer eens laat zien dat de geniale Tal juist door zijn geprononceerde agressieve stijl uiterst kwetsbaar is. Wit: Bukic Zwart: Tal Toernooi te Budva (waar Tal achter Kortchnoj met Gligoric de tweede plaats deelde) 1. d2-d4, Pg8-f6 2. c2-c4, c7-c5 3. d4- d5, e7-e6 4. Pbl-c3, e6xd5 5. c4xd5. d7-d6 6. e2-e4, g7-g6 7. Fgl-f3, Lf8-g7 8. Lfl-e2. 0-0 9. 0-0, Tf8-e8 10. Pf3-d2 (Een bekende variant van de Be- noni die in eerste instantie leidt tot een gevecht om goede posities op de damesvleugel) 1 0Pb8-a6 11. f2-f3, Pa6-c7 1„. a2-a4 (Aldus verzekerd zich wit van veld c4 voor zijn paard) 12. Pf6-d7 13. Pd2-c4, Pd7-e5 14. Pc4-e3 (De vreugde is niet van lange duur geweest) 14f7-f5 (Deze gewaagde voortzetting geeft wit weldra aanknopingspunten1 voor oen aanval op de koningsvleugel) 15, f3-f4. Pe5-f7 16. e4xf5, g6xf5 17. Le2-d3, Dd8-f6 18. Tfl-f3, Lc8-d7 19. Ddl-c2, Pf7-h6 20. Lcl-d2, Te8-e7 21. Pc3-dl, Pc7-e8 22. Tf3-g3, Df6-d4 (Een ongemotiveerde uitval, die ern- stige consequenties heeft) 23. Pdl-f2, Kg8-h8 24. Ld2-c3!, Dd4x f4 (Deze pion is zwaar vergiftigd maar zwart had niet anders) -»■ Pf2-h3, Df4-h4 26. Tcl-fl, Lg7-d4 Zwart handhaaft de spanning. Ten onrecMe: met 26. Lc3: 27. Dc3: Df6 28. Pf5:. Dc3: 29. bc3:, Pf5: 30. Df5:. Lf5: 31. Tf5:, Pg7 had zwart w"!!?. ansen gehouden) 11 °h4-f6 28. Lc3xd4, c5xd4, l 5' ph6xf5 30. Ld3xf5, Ta8- 31. Dc2xc8ü Stelling na 31. Dc2xc8 '1 'let wor>der: een diep bere gend damesoffer) <L Ld7xc8 32- Lf5xc8, Te7-el-f 33 pgjl) volgt zeer sterk fG Kgl'-f2, Df6-e7 34. Lc8-e6, Telxe6 (Gedwongen; 34. Pg7 wordt be- antwoord met 35. Tf7) 37'. Tt4-6f7' K4f Tg3"f3' Pf6"g8 (Op 37. - - De6: 38. Th7:+ bene vens 39. pg5+) 40 d4-d3 39. Tf7-f8, Dh4-d4+ Kf2-fl Zwart geef het op. De studiegroep beveelt een uiterst krachtige aanpak van het probleem aan en wel op korte termijn:. „In piaats van meer ambitieuze, zeer lange voorbereidingstijd vergende plannen wordt de realiteit gediend door maatregelen, die zonder veel tijdverlies kunnen worden doorge voerd. Daarom dient het streven naar nieuw te creëren wegen te worden uitgesteld. Allereerst moet gebruik worden gemaakt van voor zieningen, die elders blijken te vol doen". In dit. verband geeft de studiegroep onder meer ter overweging: Hoogbouw in stadscentra. Vestiging van z.g. self-contained units, waarin woon-, parkeer-, winkelgelegenheid en dienstver lening worden ondergebracht, krotopruiming en verwijdering van verouderde voorzieningen, waardoor ruimte ontstaat voor winkelcentra, kantoren en het toenemende verkeer. Een verbetering van verkeers- en vervoersvoorzieningen in de centra. Het verkeersvraagstuk ziet de stu diegroep als het centrale punt in de verstedelijking. Aanbevolen wordt onder meer toepassing van de sta pelmethode, d.w.z.: de verticale scheiding van het verkeer. „Hoe kostbaar dit ook is, het is de eni ge moderne methode om te woeke ren met de schaarse centrumgrond", aldus het rapport. De S.E.R.-com- missie beleit voorts een groot aan tal noodzakelijke verkeers voorzienin gen: Betere integratie van rijkswegen en het stedelijke verkeersnet. Parkeergarages langs de binnen- nenring van de steden. Ontlasting van de binnenstad voor betere verbindingen tussen de buitenwijken. Vrije banen voor het openbaar vervoer. invoering van frequent rijdende opstap- of minibussen. Kritiek heeft de studiegroep ten aanzien van de Nederlandse taxi: „In Parijs, Londen en New York ge bruikt men duidelijk herkenbare cir culerende taxi's, die binnen enkele minuten beschikbaar zijn. Het in Ne derland nagenoeg ontbreken van dit systeem staat optimale benutting van het taxiwagenpark in de weg. Het veel stilstaande te weinig benutte ma teriaal resulteert in een duur taxi apparaat. De primaire taak aanvul ling van het openbaar vervoer blijft onvervuld", aldus het rapport, dat aandringt tenslotte op een nationaal plan voor het derde kwart van deze eeuw. Toegegeven wordt dat dit een dure aangelegenheid zal zijn. Drs. J. A. Bakker (minister van Verkeer en Waterstaat) en ir. W.F. Schut (minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening), maakten tot hun ambtsaanvaarding deel uit van deze studiegroep. Tot de deskun digen behoren voorts o.a. directeuren van Peek en Cloppenburg, C. en A, V. en D„ de burgemeester van Eind hoven ir. H. Witte, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond de heer P. G. van der Weele, de directeuren-generaal van de ministeries van Economische Za ken en van Verkeer en Waterstaat, de burgemeester van Groningen, de heer J. J. A. Berger. (ADVERTENTIE) PIJNLIJKE BEENSPIEREN? VERMOEIDE RHEUMATISCHE PIJNEN? VOETEN? DAN IS DIT BERICHT VOOR U I Huisvrouwen, vertegenwoordigers, serveersters, politieagenten, timmerlieden, verpleegsters, duizenden mensen, die dag in, dag uit, uren achtereen op hun voeten moeten staan, hebben nü de wonder baarlijke effectieve nieuwe methode ontdekt om van rug- en spierpijn af te komen. Een manier om de pijn in beenspieren weg te nemen, om pijnlijke voe;en te verzorgen vlug en gemakke lijk U kunt deze bijzonder nieuwe methode om uzelf een opmerkelijk gemak te verschaffen, zelf ont dekken! Bel of schrijf: NIAGARA THERAPY EINDHOVEN. Molenberg 58. REUSEL. NBr. Tel. 04976-266 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een suppoost van het Nederlands Leger museum te Leiden, is op staande voet ontslagen omdat hij een vliegreis voor zijn ernstig ziek doch tertje heeft geaccepteerd. Deze ervaring heeft de heer J. Choufour te Lei den opgedaan, toen hij bij de directeur van het mu seum de heer A. C. Paar- dekooper werd ontboden. Deze was door een per soneelslid ervan in kennis gesteld, dat de suppoost van de heer P. Wilking, landelijk beter bekend als „pistolen Paultje", een vliegreis was aangeboden voor de bijna 10-jarige Betty Choufour, die aan leukemie lijdt en als har- tèwens te kennen had ge geven een keer te mogen vliegen. De heer Wilking bezoekt elk jaar een paar keer het museum en maakt dan een praatje met de suppoost. Bëgin van deze week deelde „Pistolen Paultje" in een expressbrief aan de heer Choufour mee dat het meisje donderdag 12 sep tember met het vliegtuig naar Barcelona kon vlie gen en weer terug. De brief was evenwel foutief geadresseerd en kwam in handen van de directie. De heer Choufour werd op het kantoor geroepen, waar men vaststelde dat de suppoost relaties had met een onderwereldfi guur. „Daar moet dan wel wat tegenover staan", was de conclusie. Ook werd de heer Choufour gevraagd of hij wapens in zijn bezit had. De heer Choufour ver telde ons gisteren dat hij tijdens de oorlog lid was .geweest van de Leidse verzetsgroep „Van Vuren" en door de Duitsers naar een Frans krijgsgevange nenkamp in Duitsland ge deporteerd was. Na de oorlog was hij door de be handeling in het kamp in valide en als t.b.c.-patiënt naar Nederland terugge keerd. „Ik spuug op wa pens. Ik kan geen wapen meer zien", had hij tegen de directeur gezegd. Nu hem is gebleken dat hij ervan verdacht wordt in een wapensmokkel be trokken te zijn geraakt, heeft hij bij de Leidse po litie een klacht ingediend wegens aantasting van zijn goede naam. Op het bu reau van de Leidse politie was gisteren nog geen schriftelijke klacht bin nengekomen. Formeel is de heer Choufour volgens de le germuseum-directeur niet ontslagen. Hem werd al leen de deur gewezen. „Ik kon naar boven om mijn tas met mijn brood trommeltje te halen en naar huis gaan", vertelde de heer Choufour, die zich de affaire erg heeft aange trokken. Vooral voor Bet ty vond hij het verschrik kelijk. De reis is gisteren niet doorgegaan, maar werd overgeboekt naar de volgende week. Dan vliegt het meisje naar Barcelona en keert na een half uurtje pauze op het vliegveld weer terug. (ADVERTENTIE) PRISMA 1) 100% waterdicht - incabloc ehockproof - onbreekbare veer - plat model - edelstaal 125.- V PRISMA dameshorloge 2) incabloo ehockproof-100% waterdicht dus óók bestand tegen (nat) huishoudelijk werk 99.- Juwelier-Horloger, Burgem. Erasmusstr. 4 Tel. 01170-2629 Oostburg Wouwsestraat 18 Bergen op Zoom Boschstraat 44, Breda, de gehele prisma collectie Juwelier-Horloger, Zuiderhoul 18, Oosterheide. BR 36*68 Jongens en meisjes die in de stad wonen kunnen als zij hun ogen open houden en weten waarnaar ze moe ten uitkijken, evenveel plezier heb ben bij het kijken naar vogels als hun vriendjes op het platteland. Op de tekening staan 15 verschil lende soorten vogels. Bekijk ze zorg vuldig en lees eens goed wat hier onder over die vogels geschreven staat. En als je dan eens een mid dag in de lucht tuurt zie ie mis schien wel een van de vogels die je hierboven afgebeeld ziet. 1. Zeemeeuw. 2. Wilde eend. lange nek, snelle vleugelwieken. 3. Havik een snelle vlieger, snel le vleugelslagen onderbroken door lange zweefperioden. 4. Visdiefjekleiner en sierlijker dan de zeemeeuw en gemakkelijk herkenbaar d'oo» de diepe inham in zijn staart en de smalle puntige vleugels. 5. Koekoek lange vleugels en lange staart. Hij lijkt een beetje op de valk. 6. Duif. een bekende vogel die overal voorkomt, heeft een snelle vlucht die af en toe onderbroken wordt door een glijvlucht. 7. Fazant is erg langzaam en maakt nogal wat geluid tijdens het vliegen. 8. Sperwer is iets kleiner dan de havik. 9. Kievit., een vogel die tijdens het vliegen allerlei acrobatische toe ren uithaalt en om zijn eigen as kan draaien. 10. Ekster een langzame vlieger met een lange staart die op en neer wipt. 11. Kraai een nogal plompe vo gel die in ons land veel voorkomt. 12. Wulp. 13. Goudplevier een snelle vlie ger. 14. Uil een stille vlieger die het liefst te voorschijn komt als het schemert of donker is. 15. Alk vliegt op grote hoogte, stopt plotseling en zweeft in de lucht met korte vleugelslagen ter wijl hij de grond afspeurt naar buit meestal muizen en insekten. Mevrouw de Bruin komt een slagerij binnen. Ze kijkt eens om zich heen wat ze vandaag zal nemen. De keus is groot genoeg. Maar je ziet het zelf zeker ook al. Op de tekening staan drie dringen die bepaald niet in een slagerij thuishoren. Kun jij ze alle drie vinden? SI ua i 'f, -oW .(jyoOAUAfV Jan de Snoeper is een jongetje dat zo graag snoepjes eet. Op een dag ging hij naar de kabouters. Op de hoge kerkberg stonden de kabou ters te kijken. Ze vroegen Jan waar om hij zoveel snoep at. „Omdat de tovenaar van de kabouters dat £c- zegd heeft", zei Jan. Henk, een ka bouter, vroeg „Hoe kan jij in ons buis?" Jan zed: „de tovenaar heeft mij omgetoverd on ineens was ik net zo groot als jullie". „O Jantje, is dat zo?" „Jazeker", zei Jantje en hij nam weer een snoepje. Maar toen kreeg hij een hevige prik in zijn achterwerk en hij wipte omhoog, weer een prik en weer omlaag en weer omhoog enz. Jantje de snoeper zei: „Voortaan eet ik nooit meer snoep, ais het feest is misschien wel, maar anders nooit meer". En de kabouters noem den hem voortaan Jan Slim. Marijke van Hijfte Torenweg X, Groede In een groot huis woonde de famir lie Bruinsma, en ook een kleine fa milie. Dat waren de muizen. Vader muis, moeder muis en Witbefje de muis, woonden op zolder. Op een dag belde er een oud vrouwtje aan. Riet deed de deur open en het vrouwtje vroeg: „Jon ge juffrouw, heb je misschien oude kranten in huis?" Riet zei: „Ik weet het niet, ik zal even kijken". Ze liep vlug de trap op en keek op zolder in de kast. Daar, ja, daar tussen die zakken lag er een hoop oude kranten. Ze pakte, en toen Ze werd doodsbleek. Want voor haar ritselde een muis. O, help!!! gilde ze en ze rende de trap af. Op de helft van de trap kwam ze haar broertje Jan tegen. Die vroeg; „Waar ga jij heen?" „Ik?" zei Riet, „Er zitten muizen daarboven". „O", zei Jan, „ga het maar tegen moe der zeggen" Intussen was Witbefje de muis vlug naar het holletje tussen de planken gegaan. Hij was zo bang geworden van die gil. Hij zei het tegen moeder muis. Die zei: „We gaan verhuizen". En toen gingen ze verhuizen. Riet heeft daarna nooit geen muizen meer gezien. Jos v.d. Westeinde (9 jaar) Scherp Bierseweg 24, Groede (klas 4) D'r was een jongen die Koos heette en toen hij de 6e klas afge lopen had moest hij naar een kost school. „We moeten zijn papegaai Ara maar weg doen", vond moeder, „Als Koos er niet is om hem te ver zorgen kunnen we niets met hem doen. „Maar moeder toch", snikte Piet, „hoe kan u dat toch doen. Met wie moet ik dan spelen in de vakantie" Hierop gaf moeder geen antwoord. Kops ging naar bed. Op die avond liepen er twee maonen door de straat, waar Koos woonde. „Da's een mooi huis voor een kraakj e", zei Henkie en wees op het hu- Koos. „Er staat een raam open. Kom mee". Maar voordat ze bij het buffet waren, schrokken ze op van een hels geschreeuw. „Pliesie, plie- sie, pliesie", gilde Ara. „Wat is dat", schrok moeder. Koos kwam de kamer van moeder en vader binnen. „Moeder! vader! boeven. Ara roept steeds Pliesie, pliesie kom". Vader vloog het bed uit en ging naar beneden al roe pend. Moeder belde de politie op. „Mooi werk", zei deze later toen ze allen aan tafel zaten met een kop koffie om van de schrik te be komen. „Het waren de boeven dte al zo lang bezig waren". „Moeder?" vroeg Koos, „nou hoeft Ara niet weg he?" „Natuurlijk niet zo'n huisbewaker kurmen we niet missen". Verteld door Wint van Goch. I In de vakantie hebben we niet ai- leen gezwommen, maar wij hebben van onze pastoor een misdienaars- reis gehad naar Limburg, daar heb ben we geklommen en gespeeld. We zijn nog in Vaals op de kabelbaan geweest. Je zat hoog boven de grond Onder zag je wat bergen en een poort waar je door heen kon. Toen wij weg gingen van de kabelbaan zijn we naar de grotten geweest. Daar was het erg donker. Daarom ging er een man met een petro leumlamp mee. Je zag er grote ste nen dieren die een man had ge maakt. Het waren allemaal een beetje zanderige paden. Het was er wel prettig hoor. Om een uur of zes gingen we naar huis. Onderweg de den we nog spelletjes in de auto. We stopten ook nog wel eens, dan mochten we even op het gras spe len. Toen reden we weer door naar de dubbeldekker. Op de dubbeldek ker kregen we een glaasje limona de. Dan gingen we op de boot wan delen. Na een poosje was de boot in Perkpolder. (Ik ging er af). We gingen er af. Toen reden we direct naar huis. Een paar moeders ston den te wachten bij school. Ik was om kwart voor twaalf thuis. Die week daarvoor was het de kinder- week. Dat waren spelen voor de kinderen. De eerste dag was het knobbeirit en ringsteken op fietsen, tekeningen op het strand getekend, stokbrood bakken en er waren ook nog zwemwedstrijden. Ik heb de he le vakantie veel plezier gehad. Eric van de Heuvel, Groede, 4 AVy f Getekend door Anita Knaapen, Akkerstraat 29, Ulvenhaut.

de Stem | 1968 | | pagina 41