A A-Ar „Men kreeg vertrouwen in Bonificatie-regel maakt prognoses bijna onmogelijk INTERESSE VAN PUBLIEK GROTER CEES RENTMEESTER BEDANKTE VOOR TRIP NAAR ZWEDEN mmmn „Er heel is in vijf jaar wat verbeterd êM Vice-voorzitter Bruggeman re IZEN! 'EISGELD Voorzitter Veerman tevreden Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen Kindergoed Tstkoll&ktie hangt klaar 1964 1965 1966 1967 1968 Wim Jeremiasse: V erantwoording weegt zwaar i GOED VOORBEREID KNWU-CONSUL BEN YSEBAERT: Moeilijkheden k jb AN ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE STEM SEPTEMBER 1968 OMLOOP VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN foon 01170- 2929 !DING AAT 50 - 52 AXEL A iU\\ .p. ontvangt u 3- EN 8 ploegen 48 renners 9 ploegen 54 renners 9 ploegen 54 renners 17 ploegen 119 renners 25 ploegen 150 renners de organisatie" TERNEUZEN In 1964 slaagden de wieier- comités van Oostburg en Terneuzen er in samen werking met De Stem met veel pijn en moeite in 48 coureurs (8 ploegen van 6 man) aan de start van de eerste Omloop te krijgen. In het komende weekend moet er aan de startlijnen in Terneuzen en Oostburg voor niet minder dan 150 coureurs (25 ploegen van 6 man) een plaatsje worden gevon den. Dit aantal naar Zeeuwsch-Vlaanderen te krijgen heeft de organisators dit keer veel minder moeilijkheden opgeleverd dan vier jaar geleden Er hoefde in veel gevallen nu zelfs geen verzoek tot de ploegbazen te worden gericht omdat velen uit zichzelf reeds om deelname verzochten. Wan neer de belangstelling voor de Omloop zich in deze lijn blijft ontwikkelen zullen de leden van het Omloopcomité er volgend jaar waarschijnlijk zelfs toe over moeten gaan ploegen af te zeggen. Waaraan is die stormachtige ontwikkeling van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen te danken? De eerste Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen werd y verreden. Janus van de Breugel (foto boven) won deze openingswedi-1 ijd. De voorzitter en vice-voorzitter van het Omloopcomité, de heren Veer man (rechts) en Brnggeman. Beiden tonen zich na vijf jaar koers dik tevreden. Op de foto rechts de hoofdinspecteur van de Terneuzense ge meentepolitie E. Hubregtsen die zijn volle medewerking geeft aan de organisators. TERNEUZEN Nog nooit is de winnaar van de eerste etappe in de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen erin geslaagd ook de eerste plaats in het eindklasse ment te veroveren. Steeds weer bleek in de laatste etappe van de Omloop dat de eerste ritwin naar iets te kort kwam in tijd hetgeen de zege tenslotte bij een ander terecht deed komen. Zo ging het in 1964 toen Wim de Wile en Coen Visser de etappen wonnen. De eindzege kwam echter bij geen van deze twee renners. Janus van de Breugel ging met de hoogste eer strijken. Hij plaatste zich in de etappen als tweede en vierde. In 1965 won Janus van de Breu gel wel een etappe, maar dit keer was het Dies Kosten die in Oostburg gehuldigd kon worden- En ook Dies Kosten was er niet in geslaagd een rit op z(jn naam te schrijven. In 1966 gaf het Koersverloop eenzelfde beeld te zien. De eerste etappe was voor Wim Dubois, de rit Oostburg - Oost burg werd gewonnen door Marinus Hoogerland, maar eindwinnaar werd Frits Hoogerheide, met een tweede en een vijfde plaats Vorig jaar ze gevierde de Vlaardingse coureur Ru- die Liebrechts zonder een eerste plaats te hebben behaald. Hij eindig de na twee etappen gelijk met Leo Duyndam (winnaar eerste rit), maar kon toch de huldiging ondergaan om dat hij zich in de laatste etappe als tweede had geplaatst na Leen de Groot, terwijl Leo Duyndam als vijfde over de streep was gegaan. Het bijzondere koersverloop in de vier voorgaande omlopen is voorna melijk toe te schrijven aan de unieke bonificatieregeling, die de organisa toren van de Omloop hanteren. Voor de winnaar geeft men namelijk 60 se conden bonificatie, voor de tweede plaats 50 voor de derde plaats 40 voor de vierde plaats 30, voor de vyfde plaats 20 en voor de zesde Piaats 10 seconden. Door deze rege ling zijn de renners, die op de eerste dag vooraan eindigen min of meer verplicht ook in de laatste etappe tot op de eindstreep door te vech ten omdat, bij de aankomst van een groep^ in dezelfde tijd, zoals vorig laar een plaatsje verschil in de klas sering voldoende kan zijn om de lei der in het klassement alsnog van zon plaats te stoten. Mede door deze bonificatieregeling is de Omloop van Zeeuwsch-Vlaan- ueren een koers geworden waarvan de uitslag bijzonder moeilijk te voor spellen is Het is al meermalen ge- esen dat de favorieten tenslotte nog net door de „rekenaars" wer den verslagen. Wanneer men echter zuiver op de prestaties van de deel- emers in dit seizoen afgaat moeten 11 ?Ur.eurs uit de ploeg van weg kant J®ddeünk als de grootste kanshebbers worden gezien. Jr?'nu de renners in hun eigen WMV\ n moet er van heD groots erK v«rwacht worden- Ongetwijfeld zal ook de rivaliteit tussen de top- coureurs onderling in de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen tot uiting ko men. De „Olympische" coureurs voor wie de Omloop als de laatste voorbereiding voor Mexico geldt, zijn stuk voor stuk in blakende conditie en men kan aannemen dat vooral zij een duidelijk stempel op deze wedstrijd gaan drukken. De heer G. Veerman, voorzitter van het comité Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen verklaart het succes van de ronde als volgt: „Bij elke wielerkoers moet je in de eerste ja ren bewijzen dat het een blijvend evenement is. Wanneer je voor de eerste maal met een ronde komt zijn er veel mensen die eerst nog af wachten om te kijken of de wedstrijd wel levensvatbaar is. Die periode zijn wij goed doorgekomen en nu begint men meer vertrouwen in de or ganisatie te krijgen. De Omloop wordt steeds populairder en dat is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het traject dat wij uit zetten.' Voor de vijfde maal leggen de deel nemende renners in het komende weekend het vertrouwde -parcours af. Zij zuilen ook nu weer vrijwel de zelfde wegen berijden die de coureurs in 1964 over gingen. En ook dat is volgens voorzitter Veerman een be langrijk winstpunt. „Wij hebben voor de eerste Omloop een formule uit gedokterd die aansloeg bij de deel nemers. In de loop der jaren heb ben wij er, op enkele kleinigheden na, niets aan veranderd. Ook daar heb ben wij een gedeelte van ons succes aan te danken.' Vorig jaar werd duidelijk dat de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen meer dan een „eendagsvlieg" zou worden. Van 54 deelnemers sprong men toen in een jaar op 119 ver trekkers en dat terwijl de organisa toren de ploegen, uit angst voor on derbezetting, op zeven man hadden gebracht. Vele merkenteams, die in 1967 voor de eerste maal naar Zeeuwsch-Vlaanderen kwamen heb ben nu opnieuw ingeschreven en mede daardoor loste het grootste probleem van de voorafgaande ja ren; hoe aan voldoende renners komen zich vanzelf op. Met de ronde groeide echter ook het financiële probleem. Maar ook voor deze moeilijkheid heeft men een oplossing gevonden. Enkele we ken geleden werd een stichting ge vormd die in de toekomst voor de benodigde financiën zal gaan zorgen. Met deze stichting hoopt men gemak kelijker in contact te kunnen treden met de Zeeuwsch-Vlaanmse overheid en de grote bedrijven. Ondanks het feit dat de stichting een zware last van het Omloopcomité heeft overgenomen, vraagt het orga niseren van - de Omloop ieder j aal meer tijd van de organisatoren. Men treedt dan ook al meer en meer in contacct met de plaatselijke wie- Iercomités in Zeeuwsch-Vlaanderen, die gevraagd worden de doorgang van de karavaan en de premies in hun gemeente te regelen. Dit alles zal moeten bijdragen tot een verdere perfectionering van de tweedaagse ronde. Over het re sultaat van de eerste vijf jaar is de heer Veerman overigens best te vreden: „De Omloop van Zeeuwxch Vlaanderen is in vijf jaar uitgegroeid tot de op-één-na mooiste ronde in Ne derland. Alleen een vergelijking met Olympias Toer kunnen we nog niet doorstaan." Sportief gezien is ei in vijf jaar in de Omloop volgens de heer Veer man veel veranderd. „In de eerste wedstrijden werd er „individueel' ge reden, terwijl de laatste jaren het koersverloop veel meer door de ploe- gentactiek wordt beïnvloed", aldus de heer Veerman. Er zijn ook zaken die zich niet wij zigen. „Zoals", somt de voorzitter op, „de medewerking van de politie. Die is nog steeds enorm. Zonder die steun waren we nergens. Vooral de adjudanten Boogaerd van de ver- keersgroep Rijkspolitie Terneuzen en hoofdinspecteur E. Hubregtsen van de gemeentepolitie helpen ons ge weldig". OVEZANDE Als er een Zeeuwse coureur in staat zou zijn de vijfde Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen op zijn naam te schrij ven, dan is dat Cees Rentmeester uit Ovezande, de man die aan het begin van het seizoen nog op de nominatie stond voor de Olympi sche Spelen in Mexico, maar door een groot aantal tegenslagen de kans op uitzending voorbij zag gaan. Ondanks alle pech boekte hij dit seizoen nog vijf overwinnin gen, eindigde hij in het algemene klassement van Olympia's Toer door Nederland op de negende plaats en won hij in dezelfde wed strijd een ploegentijdrit in het team van Smiths-Acifit- Cees Rentmeester heeft zich vast voorgenomen om het seizoen met een goede klassering in de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen af te sluiten. De Ovezandse cou reur stelt zoveel belang in de tweedaagse wedstrijd dat hij een uitnodiging van de KNWU voor een drietal wedstrijden in Zweden afsloeg om de Omloop te kunnen rijden Het wordt voor Cees Rent meester de derde maal dat hij in de Omloop van Zeeuwsch- Vlaanderen uitkomt. Tvvee jaar geleden debuteerde hij in de ploeg van Breda-Bier. Hij eiste toen in het algemeen klassement de 14e plaats voor zich op. Vorig jaar maakte hij in de Omloop deel uit van de Smiths-Acifit-combinatie, de for matie die de ploegentijdrit won. Rentmeester eindigde op de 20e plaats. Dit jaar rekent de Zeeuw se coureur minstens op een bete re klassering dan in 1967. Hij heeft ook veel vertrouwen in de Smith- Acifit ploeg, waarin volgens zijn zeggen minstens drie renneTS zit ten die goed zijn voor de eindzege. De 21-jarige Rentmeester voelt zich in een wedstrijd van tegen de 200 kilometer pas goed in zijn element Daarom is de Omloop een van zijn favoriete wedstrijden. „Het is voor veel renners natuur lijk ook belangrijk om op 't einde van het seizoen in de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen een goede klassering te behalen met het °°S op een profcontract", aldus de vierdejaars amateur uit Ovezan de, die voor volgend jaar vrijwel zeker is van een profcontract bij Smiths Het mooie, maar moeilijke, parcours van de Omloop trekt Rentmeester bijzonder aan. „Het is zwaar, vooral op de kasseien, maar dan krijg je juist de kans om te tonen wat je waard bent", aldus Rentmeester, die vorige week een dikke enkel overhield aan een val in de Ronde van Sas van Gent. „Ook de ploegentijdrit op zondagmorgen maakt de Om loop moeilijk. Ik geloof dat de meeste coureurs daar nog te licht over denken". OOSTBURG De heer P. Bruggeman, vice-voorzitter van het comité „Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen", heeft nooit aan de toekomstmogelijk heden van de Omloop getwijfeld. Het kostte hem als vice-voorzitter van wielercomité „Luctor et Emergo" (Oostburg) vijf jaar geleden dan ook geen hoofdbre kens om zijn medewerking aan het grote tweedaagse wieier- evenement toe te zeggen. „Ik wist dat de mensen in Zeeuwsch- Vlaanderen wielerminded zijn. Dat hadden we al bij vorige evenementen ondervonden. In het begin van de jaren vijftig was Oostburg bijvoorbeeld etap peplaats in de prof ronde van Ne derland. Dat bracht toen voor ons grote financiële risico's met zich mee, maar door de grote belangstelling van het publiek zijn we er toch uitgesprongen," aldus de heer Bruggeman. Het vertrouwen van de heer Brug geman in de Zeeuwsch-Vlaamse wie- lersupporters is in de laatste vijf jaar niet beschaamd. De heer Brug geman: „De interesse van het pu bliek is steeds groter geworden. Ik kan het in mijn zaak goed merken. Er wordt nu door de mensen veel over de wedstrijd gesproken". Wanneer de heer Bruggeman te rugkijkt op de eerste vijf „Omloop jaren" heeft hij er geen spijt van dat hij veel werk voor het wieler- evCnement heeft verzet. In vijf jaar is de Omloop van Zeeuwsch-Vlaan deren uitgegroeid tot een evene ment dat meetelt in de nationale wielerkringen. „Wanneer ik contact heb met de ploegleiders dan kan ik merken dat de Omloop goed aangeschreven staat. In de eerste jaren hadden we veel moeite om de renners hier te krijgen, maar nu is dat geen' pro bleem meer. Wij worden nu zelfs van de zijde van de ploegleiders be naderd", zegt de vice-voorzitter, die in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, met zijn comitéleden, voor het contact tussen de middenstanders en de Omloop-organisatie zorgt. Wat de financiële steun van de middenstanders in West-Zeeuwsch- Vlaanderen betreft heeft „Luctor et Emergo" twee zware jaren achter de rug. Aanvankelijk kon het comi té voor de twee eerste Omlopen re kenen op een behoorlijke uitkering uit de pot van de winkeliersvereni ging. In 1966 viel dat bedrag echter weg en moesten de leden van het comité alle middenstanders apart afgaan voor een bijdrage. Dat om vangrijke werk hoefde dit jaar niet te worden uitgevoerd omdat het co mité nu weer kan rekenen op een bedrag uit een gezamenlijke pot van de Oostburge winkeliers. Dit betekent een welkome ontlas ting voor de druk bezette comitéle den, die direct na de ronde alweer aan de voorbereidingen voor het volgend jaar beginnen. „Er gaat bijzonder veel werk in de organisa tie zitten", zegt de heer Brugge man. „Maar op het ogenblik hebben we een soepel lopende organisatie. Grote problemen waarop de Omloop zou kunnen struikelen zijn er niet, zodat het voortbestaan van onze wedstrijd oor de eerstvolgende ja ren wel verzekerd is". Deze speciale uitgave van De Stem voor de omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen werd samengesteld door THEO KLEIN. De foto's zijn van PIET MIJ ZEN. GOES Wim Jeremiasse, vorig jaar voorzitter van de jury in de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, debuteert dit weekeinde als wed strijdleider in de Omloop. Jeremias se volgt als zodanig Adriaan de Schipper op, die als lid van de KNWU-sportcommissie geen func ties meer in de jury mag bekleden. Het wedstrijdleiderschap van Wim Jeremiasse is een onderdeel van de „verjongingskuur" die het jury korps van de KNWU momenteel on dergaat. Samen met de heer Theu- nissen uit Utrecht werd hij onlangs als wedstrijdleider aangewezen naast de drie oudere collega's Klip (Eindhoven), Koopman (Amster dam) en Van de Berghe (Zwolle). Met zijn 28 jaar is de belasting ambtenaar uit Heinkenszand de jongste van het vijftal. Tot nu toe heeft Wim Jeremiasse in zijn loopbaan bij de KNWU alle juryfuncties doorlopen. Als „leer ling" van Adriaan de Schipper „De man die mij het vak bij bracht" klom hij snel op en ju reerde al enkele malen bij belang rijke internationale evenementen in het buitenland. Wim Jeremiasse begint in het komende weekend dus goed voorbereid aan zijn nieuwe taak. „Ik zie er niet tegenop", ver telt hij, „al is de verantwoording die tijdens zo'n wedstrijd op je rust natuurlijk erg zwaar". Verleden week inspecteerde de nieuwe ploegleider reeds de te rij den trajecten. „Een fantastisch, zeer afwisselend parcours", is zijn oordeel. „Alleen zijn sommige we gen wel wat te smal voor een deel name van 150 renners"- Wim Jere miasse overweegt om deze moeilijk heid op te vangen door één jurylid op de motor mee te sturen. Deze zou de coureurs op de smalle weg gedeelten beter in de gaten kunnen houden dan zijn collega's die met de auto'a volgen. TERNEUZEN KNWU-consul Ben Ysebaert heeft tot nu toe ieder jaar „ambtshalve" de Omloop ge volgd en is dus in staat om een ver gelijking te maken tussen de wed strijd van nu en de eerste race in 1964. „Wat de organisatie betreft is er sinds de eerste wedstrijd heel wat verbeterd", aldus de heer Ysebaert, die het succes van de Omloop voor een niet onaanzienlijk gedeelte toe schrijft aan het parcours. „De trajecten in Zeeuwsch-Vlaan deren moeten tot de beste van Ne derland worden gerekend. En dat is niet alleen mijn mening, maar zo denken er ook de leden van de sport- commissie en bondsvoorzitter dr. Va? Dijk, die er vrijwel iedere keer bi is, over. Ook de ploegleiders hebbei niets anders dan lof over het par cours van de Omloop", zegt de hec Ysebaert. Met de samenstelling van de jury heeft de KNWU-consul dit jaar wat moeilijkheden gehad. Enkele van de juryleden van de Omloop werden on langs geschorst wegens het jureren van de gentlemenkoers in Made. Daardoor werd de heer Ysebaert ge noodzaakt vervangers voor deze jury leden aan te trekken. Het grote aantal vertrekkers in de vijfde Omloop van Zeeuwsch-Vlaan deren juicht de consul van de ene kant toevan de andere kant haart het hem zorgen. Het is natuurlijk prachtig wanneer er zo'n grote be langstelling voor de wedstrijd be staatmaar er moet ergens een limiet gesteld wordenmeent de heer Yse baertdie zich in de Omloop altijd meer „te gast" dan „in functie" voelt. BEN YSEB ERT ergens een limiet

de Stem | 1968 | | pagina 19