zen TOUWTREKKERIJ OM PONY-KAMP Ziekenhuisplan gunstig ontvangen P0D 79 49 110 Pn- 248 45 139 65 65 98 Caravelle 1.- 1ANN Goesenaar Bums snapt niets van: LING KOK Het „Engelse" ontbijt POSTCHEQUE- EN GIRODIENST ost Ter neuzen m J Even uitblazen mevrouw TOAST MET PEREN Lang praten Bejaardenhuizen huiten voorstel Wisselwerking Ziekenfondsen Rliodesische minister neemt ontslag Te Hulst Reünie van oud-patiënten Klokkenberg uitgesteld Bom gevonden te Breskens Auto over de kop Robeco geïnteresseerd in overname van Vereenigd Bezit Geen woord ZUID-BEVELAND Hansweert Dorpswedstrijd STUDIO voortaan laboratorium toneelgezelschap Een boekje waar alles in staat Er zijn niet voor niets al 1.600.000 rekening houders bij de Postgiro. Zij vormen het grootste gironet van Nederland. U hoort daar ook bij. U bent ook toe aan de Postgiro! 50 JAAR 1918-1968 van en voor ons allemaal Voorbestaande rekeninghouders Tè koop rode Austin 7, 53.9on ^an km. Tel. 01640-5878. wij pel iw, lio, DU- 'iat 'fo- ma lm. pri- 966, 965 uw, uw 404 uw, uw. Autoverzekeringen. Geen p*. mieverhoging op W.A., eigen risico voor jeugdige be stuurders. Inlichtingen bij jv," d'Hooghe, Tivoliweg 28. Hulitf' tel. 01140-2412. T.k. Volkswagens van '56 t m. '67. V.W. 1500 b.j. '65, 2 schade wagens en een vracht waeen Diesel b.j. '64. H. de Bruijn, Dorpsstraat 71, st.- Willebrord, tel. 01653-484. Motorrijwiel merk TriumphT"* 350 cc te koop. Te bevr. Th de Vet, Beatrixstr. 40, Clingê Auto's keuze uit 40 verschil lende merken, waaronder Opel Kadett 1966 f 2250,-, 850 1966 f 2650,-. Simca loon 1966 f 1650.-, NSU Prinz loon 1967 f 2400,-, Opel Rekord 1*5 f 5000,- Opel Reko-d 1965 f 2200,-. Op al deze auto's sre ven wij 10.000 km schrifteliikl garantie. J e Austin A 7 1965 f 2450,-, Fora Taunus 12 1965 f 1500,-, Fftïv! Taunus 17 M 1994 f 1400- nault Floride 1964 f 1550,-, Volkswagen de Luxe 1965' f f 1750.-, BMW 700 Coupé f 1600,-, Renault Major ioa? f 1850,-. Garage De Kroon Heistraat 39, Eindhoven, tal 040-12838. t*1' 'ra- Ci- aat, )67 als 161 12 au- aat, upé at, uw, 1964 17 965. "iTord Toe- us 4 L i'ord .967, be- 963. die- •d 'au- Daf !)lks- 'iat 'g ver- mo- •om- Sata- an wa- ich- za- uur t en t elas- nan- nbe- ga- u fge- 3de 1000 au- 'om- uto- :oop <lfs- Renault 4 L '66 f 1550,-, PorscïT» Cabriolet 1966 f 5750,-, Sun beam Sport 1965 f 2600,-, Volks, wagen Variant 1965 f 4750. Opel Kadett 1965 f 1875,-, Go» *0 1965 f 800,-, 2 C.V. 1963 f 475,-, Simca ArOnde 1964 f 1000,-, Volkswagen Karmann Ghia 1964 f 1875,-. Wij zijn ge opend tot 's avonds 9 uur en zondags tot 5 uur. Deze auto's staan in een ver lichte showroom en zijn door ons getest. Inruil en financie ring is mogelijk. Garage De Kroon, Heistraat 39, Eindho ven (Stratum) tel. 040-12838 Koop vertrouwd bij Garage De Kroon. T.k. Ford Mustang, bouwjaar 1965, als nieuw, 8-cilinder met stuurbekrachtiging. Tel. 01650- 3312.7 Lessen 10 autorijlessen voor f 47,51. Vervolg- én losse lessen f 50 Fonkelnieuwe VW's, Bondsau- torijschool „De Cèntrale" AanmeldingsadressenBreda Stationsplein 5, tel. 38718. Roosendaal, Boulevard 113, tel. 34097, Oosterhout. Bredasewe* 33. tel 3371 Vakantie Te koop: 2 salonwagens Cara- vanbedrijf Slaakweg Heinkens- zand. tel. 01106-659. Te koop: tour- en sta-caravans Keuze uit meer dan 30 stuks Caravanbedrijf „Slaakweg" Heinkenszand, Tel. 01106-659. T.k. caravan, nieuw, 6-pers. met voortent. Overcompleet. C. de Zwart, Kade 59, Roosen daal, tel. 33127. Huisdieren T.k. nestje zw. dwergpoedel' tjes. Vader Eng. import. Mevr. Clemens, café Dongewijk, Bre- daseweg 602, Tilburg, tel. 04250-72475. Landbouw T.k. Chevrolet truck, type 1956. 8 cilinder, loopt prima (mpet weg) tel. 01650-33438. T.k. jonge konijnen met kooi, tevens 2 handkarren. M. de Rooy, Marijkestraat 24, BOs- schenhoofd. ekking raat Telefoon 01150-2427 DAG i00 gram per stuk ter kg! DE STEM VAN DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 .v. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Ik snap niet dat ze in de Goese raad zo lang over zo'n klein bedrag kunnen bekvechten. Het is niet voor mij hoor dat ik uiteindelijk toch aan het langste eind hoop te trekken. Die 800 gulden, daar hoef ik niet van te leven. Maar ik blijf zo lang ais ik kan volhouden, omdat ik die kinderen, die bij mij komen paardrijden, zo graag hun pleziertje gun"; De heer A. Burgs, zo langzamer hand een bekende figuur geworden in Goes en omstreken zit, overigens zonder dat hij daar zelf om gevraagd heeft, weer in de moeilijkheden. Van wege zijn hobby: het ponykamp. „Anderhalf jaar geleden heb ik na de nodige moeite met toestemming van burgemeester en wethouders met oud materiaal een opstalling ge bouwd in het bosplan Zuid van Goes. Ik heb nu acht paarden rondlopen en het enige wat ik wil is de kinde ren hier in de stad wat ontspanning bieden. Ik heb geen enkele zakelijke bedoeling met mijn pony-kamp. Er komen geregeld zo'n 40 tot 50 kinde ren, die 5 gulden betalen voor een uur rijles. Én echt, alle opbrengst gaat op aan de paarden. Ik houd heus geen cent over van die rij school. Integendeel. Er moet ieder jaar een paar honderd gulden bij." IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIII Dit is een van de modellen van het Londense huis van Dior. Onder tle witte wollen jas met een brede rand bont aan de zoom wordt een Jveneens witte lange broek gedragen. lloe'1 bestaat helemaal uit het- "eltde w'"e bont als dat aan de jas- ,.m ('a,'nei''n8e» met bont komen hij veel andere modehuizen voor. "■"■■I'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIUI Het aanbod van peren is dit sei zoen vrij groot en de prijzen zijn re delijk. De Clapp's Favourite is een heerlijke, sappige handpeer, groen geel van kleur met een rode bles. Ook iin gerechten leent deze peer zich tot allerlei heerlijke combina ties, zoals bijv. de Toast Williams. Rooster 4 boterhammen en be smeer ze met boter. Snijd een plak ham vam 100 g in kleine blokjes en leg deze op de toast. Leg vervol gens een gehalveerde geschilde peer (van het klokhuis ontdaan) op de ham. Bestrijk de peer met iets ma yonaise en leg tenslotte een plakje jonge kaas op de halve peer. Leg de toast op een bakplaat, schuif deze in een voorverwarmde oven en laat ze er ongeveer 5 minuten in staan, tot de kaas begint uit te smelten. Het „echte" Engelse onitbijt met ham en eieren, braadworst, padde stoelen, nieren tomaten en natuur lijk toast en marmelade, bestaat blijkbaar alleen nog maar in hotels. De Engelse huisvrouw gaat nog maar zelden 's morgens vroeg al met braadpan en pollepel aan het werk. Dit blijkt uit gegevens, die een Britse ïevensmiddielenfirma heeft gepubliceerd met betrekking tot de ontbijtgewoonten in 1968 in het Ver enigd Koninkrijk. Daaruit kan men lezen dat er bijvoorbeeld nauwelijks nog liefhebbers bestaan voor „por ridge", de stijve in water gekookte havermoutbrei, waaraan men zelf naar believen melk en suiker toe voegt. Slechts 2 procent van de be volking eet nog „porridge" bij het ontbijt. Het doorsnee Britse gezin maakt gebruik van licht verteerbare graanprodukten, zoals „corn flakes" en voorts natuurlijk boterhammen en vruchtensappen. In hotels ligt de zaak evenwel anders. Daar eten rei zigers nog wel een „echt" ontbijt, nok al doen zij dat thuis niet. In ho tels neemt 65 procent van de gasten 's morgens nog een kop thee, terwijl in de huisgezinnen dit percentage slechts 20 procent bedraagt. Ook is het niet meer zo, dat alle Engelsen alleen maar thee drinken. Volgens de gepubliceerde gegevens is in het gebied van Londen koffie de eerste drank van de bevolking en thee van slechts 27 procent. Deze cijfers be reiken een zeker evenwicht als men van het zuiden naar het noorden gaat, waarbij koffie echter nog steeds een klein overwicht houdt. In zuid west Engeland is het percentage ge lijk en slechts in Schotland, Wales en Ierland wordt meer thee dan koffie gedronken. Maar wat nu de problemen zijn? De schuur voldoet niet aan de eisen des tijds. De heer Burgs is al lange tijd met de gemeente bezig om een nieuw onderdak voor zijn ponykamp te krijgen. B. en w. zijn zelf met het voorstel gekomen een schuur van de n.v. Zeeuwse Fruitteeltmij. ten be hoeve van het pony-kamp naar Goes- Zuid te verhuizen. „Maar die ver huizing gaat een hoop geld kosten. Het gevolg is dat ze me nu een huur willen vragen die ver boven mijn krachten gaat", aldus de heer Burgs. „Ik ben genegen 250 gulden huui per jaar te betalen. B. en w. kunnen daar mee akkoord gaan. Bovendien heeft het college de raad voorgesteld 600 gulden in de vorm van subsidie aan het ponykamp te geven als tege moetkoming in de jaarlijkse lasten van die schuur". De heer Burgs kan er niet over uit, dat een dergelijk voorstel zoveel stof tot discussie in de jongste raads vergadering heeft gegeven. Velen bleek die verhuizing en subsidie van 600 gulden niet zo lekker te zitten. „Ik denk dat ze bijna een half uur over dit gevalletje zijn bezig ge weest". Het eind van het liedje was dat het voorstel in die vergadering te aangehouden en woensdag 18 septem ber opnieuw aan de orde zal worden gesteld. Ais de heer Burgs niet op korte termijn een andere schuur krijgt, weet hij niet waar hij straks met zijn paarden naar toe moet. Op advies van de gemeente heeft hij de oude schuur in Zuid, waar hij nu de be schikking over heeft, niet opgeknapt, omdat „er toch gauw iets anders voor in de plaats zou komen". Maar dat gauw duurt nu al onge veer een half jaar. „Als het aan b. en w. lag, tja, dan had ik die andere schuur al" gelooft de heer Burgs. „Maar die raad, en die ambtenaren onder elkaar. We zullen maar af wachten wat de komende raadsver gadering ons brengt. Ik zal zorgen dat ik er bij ben, wat dacht je. Maar als dat geharrewar zo blijft dan zal het er van komen dat ik moet op houden met m'n ponykamp De heer A. Brugs. 'k snap het niet (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/BREDA Het nati onale ziekenhuisplan, dat staatssecre taris R. Kruisinga in de vorm van een wetsontwerp ziekenhuisbouw bij de Tweede Kamer heeft ingediend, is over het algemeen gunstig ontvangen. Alleen wordt hier en daar betreurd, dat de bouw van bejaardenhuis bui ten het voorstel is gelaten. Dr. Festen, voorzitter van de Provin ciale Raad voor de Volksgezondheid in Brabant meent dat 't provinciaal bestuur er 'n belangrijke verantwoor delijkheid bij zal krijgen wanneer het wetsontwerp zal worden aan vaard. Hij acht de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Noord- Brabant voldoende uitgerust om het provinciaal bestuur in deze be langrijke materie van advies te kun nen dienen. De raad heeft daarom in principe al besloten een permanen te commissie van deskundigen in het leven te roepen, die de raad zal kun nen helpen bij de opstelling van een provinciale planning. De heer Th. Bos, directeur van de Provincieie Raad voor de Volksge zondheid in Zeeland, juicht het gro te aandeel, dat de provincies in de planning zullen krijgen, toe. De om standigheden per provincie kunnen z.i. zeer verschillend zijn. Het ziet er naar uit, dat in Zee land geen commissie van deskundi gen zal worden benoemd. Wel heeft de raad onlangs een commissie in het leven geroepen, die zich speciaal zal bezighouden met de planning van de bedden in ziekenhuizen en verpleeg tehuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer M. Almekinders te Mid delburg, lid van de ziekenhuiscom missie (deze commissie adviseert de regering over de bouw van zieken huizen in Nederland), is bijzonder gelukkig met het wetsontwerp. Er is z.i. hier en daar nogal eens wild ge daan met de bouw van ziekenhuizen. De ziekenhuiscommissie kon daaraan weinig doen, vooral niet in gebieden waar de bouw geliberaliseerd is. Hierdoor konden ziekenhuiskwesties als die in Vlissingen en Bergen op Zoom ontstaan. De heer Almekinders betreurt het, dat de bouw van bejaardenhuizen buiten het wetsontwerp valt. Er is een duidelijke wisselwerking in de bezetting van ziekenhuizen, verpleeg tehuizen en bejaardenhuizen. Er zou daarom volgens de heer Almekinders ook een integrale planning van deze gebouwen moeten zijn. Dr. J. Weiten te Knegsel, die kort geleden promoveerde op het proef schrift „Bejaarden in ziekenhuizen" is dezelfde mening toegedaan. In zijn proefschrift heeft hij duidelijk aan getoond dat er 'n sterke relatie is tus sen de bezetting van ziekenhuizen, verpleegtehuizen en bejaardenhuizen. Niet minder dan 25 tot 30 procent van de bewoners van bejaardenhui zen is verplegingsbehoeftig. Dr. Weiten is van mening, dat de juiste planning van het aantal zie kenhuisbedden in de toekomst zal staan of vallen met een deskundige aanpak van het probleem in de pro vincie. Hij hoopte in dit verband dat er in de regio meer samenwerking zal ontstaan dan tot nu toe valt waar te nemen. Dr. Festen vindt het, in tegenstel- stelling tot dr. Weiten en de heer Almekinders, niet zo erg dat de be- j aardenhuizen buiten het wetsont werp vallen. Wanneer men de be jaardenhuizen in de planning wil be trekken moet volgens hem hetzelfde gebeuren met de bejaardenhuisves ting thuis. Het probleem zou z.i. zo omvangrijk en ingewikkeld worden dat niemand er meer uit zou komen. De ziekenfondsen hebben het wets ontwerp met instemming begroet. Mr. Swenker uit Nijmegen, voorzitter van het Gemeenschappelijk Overleg Ziekenfondsen, verklaarde desge vraagd, dat de „ordening" van de ziekenhuisbouw een ontstellend moei lijke zaak is, die tot nu toe nooit op gelost kon worden zonder een wet telijk kader. Op de vraag of dit ge leid heeft tot verkeerd plannen en zelfs verspilling, antwoordde hij ontkennend. „Ik persoonlijk vind van niet. Wat wel gebeurt is dat geleide lijk meer ziekenhuizen gebouwd wor den zonder overleg met andere zie kenhuizen. Dat kan leiden tot een eenzijdige hoeveelheid bedden in een bepaalde streek." Mr Swenker acht het redelijk, dat in het wetsontwerp het nationale be leid gedragen wordt door regionale planningen. „Er zijn enkele provin cies Brabant en Gelderland bij voorbeeld waar de provinciale ra den voor de volksgezondheid plan ningen hebben gemaakt voor de ver pleegtehuizen. Die planningen kre gen veel bijval van de rijksoverheid. Met ziekenhuizen hebben ze zich nog nooit beziggehouden, maar als ze goed geadviseerd worden, dan zullen de provinciale raden er wel in slagen om ook de ziekenhuisbouw te plan nen. Mijn persoonlijke mening is, dat het wetsontwerp een redelijke po ging mogelijk maakt". Mr. L. Andriessen, secretaris van de Bond van R.K. Ziekenfondsen, gaf te kennen, dat veel afhangt van de criteria, die de rijksoverheid bij het afgeven van de vergunningen zal hanteren. „Met ziekenhuisbouw heb ben de provinciale raden geen en kele ervaring", zei hij. „Dit probleem heeft zoveel kanten, dat we als zie kenfondsen eerst goed met elkaar moeten praten, voordat we een oor deel over het wetsontwerp kunnen geven", aldus de heer Andriessen. De ziekenfondsen zullen hét wetsotn- werp vrijdag bespreken. SALISBURY (Rtr./AFP). In Sa lisbury is gisteren bekendgemaakt dat Lord Graham, minister van buiten landse zaken en defensie van Rhode- sië, is afgetreden. Premier Smith heeft het ontslag aanvaard. (Van onze correspondent) HULST Wegens het tragisch ongeval dat het leven kostte aan de ziekenverzorgster mej. H. J. J. A. E. van Dongen en de ziekenverpleger de heer P. Reineking, beiden werk zaam in „De Klokkenberg" in Bre da, is de traditionele reünie van oud patiënten van De Klokkenberg, die ditmaal op zaterdag 14 september a.s. in Hulst zou worden gehouden, uit gesteld. Onderdeel van deze jaarlijk se reünie is een voetbalwedstrijd tus sen een tam van oud-patiënten en de Ontspannings Vereniging Klokken berg. (Van onze correspondent) BRESKENS Bij graafwerkzaam heden bij de vroegere woningen in de Bloemendijk is een bom uit de laatste wereldoorlog opgegraven. Het was een bom van 250 kilo en uiterst gevaarlijk, daar de slagpen bloot en gaaf was. De hulpverleningsdienst heeft de bom ter plaatse gedemon teerd, waarvoor een aantal omwo nenden hun huizen moesten verlaten. (Van onze correspondent) BRESKENS Op de rijksweg Breskens-Schoondijke nabij de Kate- lijneweg is een auto, bestuurd door U.W. uit Schoondijke, over de kop geslagen. Dit gebeurde tengevolge van een aanrijding die hij had met een auto bestuurd door G.H. uit Sluis W. kwam uit de richting Schoondijke en wilde de Katelijneweg links in slaan. Hierbij werd hij ingehaald door H.H. kwam in de sloot terecht, terwijl W. over de kop sloeg. Beide auto's liepen zware materiële schade op. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM Het bestuur van n.v. Rotterdams Beleggings Consor tium voert besprekingen met het be stuur van n.v. Vereenigd Bezit van 1894. Ter tafel kwam een aanbod van Robeco om de houders van aandelen Vereenigd Bezit voor te stellen hun aandelen om te wisselen in aandelen Robeco en/of Rolinco en/of Utilico, zo deelde Robeco mede. Een publika- tie hierover zal binnen enkele da gen worden gedaan. (ADVERTENTIE) Vervolg van pag. 1 den geregistreerd en dat opheldering zou kunnen verschaffen over de oor zaken van het ongeluk. Er zijn twee mogelijkheden: of het instrument is door de golfslag afgedreven, of het ligt op de bodem van de zee, die ter plaatse ongeveer 1000 meter diep is. Duikers en kikvorsmannen uit Saint-Raphael en Nice hebben onder water naar slachtoffers gezocht. Wat zij zagen konden zij nauwelijks ver tellen. Een van hen zat na terugkeer aan de bar van het vliegveld in Nice met het hoofd in de handen en een ver trokken gezicht. Hij kon geen woord uitbrengen. Op het vliegveld van Nice is een salon gereserveerd voor de familieleden van de slachtoffers, die stonden te wachten op de aan komst van de Caravelle. Zij werden de gehele dag op de hoogte gehouden van wat er op de plaats van de ramp gebeurde. Toen er geen enkele hoop meer was ging iedereen langzaam zijns weegs. (Van onze correspondent) Het bazarcomité, gevormd uiit le den van harmonie Scheldegalm, voetbalvereniging Hansweertse Boys en gymnastiekvereniging Sportlust, gaat zaterdag a.s. zijn eerste dorps- wedstrijd organiseren. Deze wedstrijd wondt een sportief treffen in de geest van het televisie spel Interland. Het eerste treffen vindt plaats tussen de scheepswerf en het aannemersbedrijf Van dier Straaten. De winnaar hiervan zal op latere datum in het strijdperk moe ten treden tegen de voetbalvereni ging Hansweertse Boys, welke ver eniging thans in het bezit is van de vorig jaar veroverde wisseltrofee. Voorafgaand aan deze wedstrijden, die gehouden zullen worden om cir ca half acht op het dorpsplein, zal een muzikale rondgang plaatsvinden. Om zeven uur zullen de harmonieën EMM uit Kruiningen en Scheldegalm uit Hansweert gezamenlijk het dorp rondgaan. Na afloop van de spelen zal men met een rad van avontuur trachten de onkosten te dokken. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, heeft in een brief aan de toneel groep Studio meegedeeld, dat zij de groep voortaan als laboratoriumto neelgezelschap beschouwt. Met ingang van het seizoen 1968- 1969 ontheft de minister de toneel groep van haar taak als spreidingsge zelschap. De minister kwam tot haar con clusie na kennisneming var een ad vies van de raad voor de kunst. U bent toe aan de voordelen van de postgiro U hebt immers een salaris, of andere inkomsten! Dan is het veiliger en handiger dat geld op uw postrekening te hebben. Dan kunt u met één pennestreek al uw rekeningen betalen, of het automatisch laten doen. Heel eenvoudig. Zo spaart u tijd, moeite èn geld: de overschrijvingen zijn gratis, de enveloppen ook en bovendien heeft u voor de verzending geen postzegel nodig. Via de Postgiro kunt u ook makkelijk sparen bij de Rijkspostspaarbank en bij Spaarbank Centrale Volksbank, Algemene Spaarbank voor Nederland en Spaarbank voor Protestants Nederland. Contant geld opnemen is geen probleem. Zolang het.postkantoor open is kunt li terecht. En de Postgiro zorgt ervoor dat u door handige dagafschriften altijd een duidelijk overzicht van uw financiën hebt. Bij elk postkantoor ligt een nieuwe brochure voor u klaar: „Wat u met uw postrekening kunt doen...". Daar staat alles in. is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd.

de Stem | 1968 | | pagina 5