Delta kan paradijs voor de hengelaars worden Geknipt voor de lezer „ZEEUWSE STROMEN'' WORDT OPGEHEVEN i greep, omdat tijdig maatregelen ge nomen kunnen worden voor een ver standig visserij-beleid en viswater- beheer in deze delta- Het is nu al zo, dat het Veerse Meer in beheer aan de hengelsportorganisaties is ge geven. Verwacht mag worden, dat aan deze federatie van delta-henge laars, met de hengelclubs uit de om geving van Rotterdam en andere belanghebbenden, in de naaste toe komst het beheer over alle afgeslo ten deltawateren, zoals de Grevelin- gen, zal worden opgedragen. Alles natuurlijk in nauw overleg met de Directie Visserijen, de dienst Sport en Beroepsvisserij en andere instel lingen, die wijze beheersadviezen aan de hengelclubs kunnen geven, die nu al erg gelukkig zijn met het nationale forel-experiment op deze wateren. Het zal nog tot 1979 duren voor de gehele delta, na de sluiting van de Oosterschelde, zoet wordt. Tot die da tum is er nog een uitgebreide oes ter- en mosselteelt op de Ooster schelde. Vele recreanten en zeker de hengelaars en wormenspitters hebben ernstig rekening gehouden met de zakelijke belangen van deze oester- en mosselkwekers en andere be roepsvissers, die op deze wateren tijdelijk of zelfs blijvend hun brood moeten verdienen. Er is de laatste jaren moor-d en doodslag geweest op de banken van Yerseke en de Grevelingen over het spitten van za gers en zeewormen. De beste plek ken om het dure zageraas te steken zitten nu eenmaal tegen of op de oester- en mosselpercelen, die grote schade van deze spit-expedities on dervinden. Er zijn al hechtenisstraf- fen voor deze vernielingen gegeven. Wie elders buiten de oester- en mos selpercelen toch op verboden gebied steekt, loopt kans op een fikse boe te. Er zijn trouwens krachtens het „baggerreglement" vergunningen van Rijkswaterstaat nodig om op de slikken te mogen steken of te spit ten. Er is heel terecht een verwoede actie gaande tegen het misbruik, dat wormenspitters en ook zeehengelaars van de moeilijk te controleren del ta-situatie maken- Nog onlangs wer den zelfs enkele Belgen betrapt, die bezig waren fuiken te lichten. Zon der de Belgische sportvissers te zeer te belasten, moet toch gezegd worden, dat het aantal overtreders een opvallend percentage Belgen om vat. De oester- en mosselkwekers hebben zelfs met de gemeente Yer seke een snelle speedboot aangekocht om op de banken beter in ondiep water te kunnen controleren. Er wor den zelfs oesters en mosselen ge stolen. Een aantal klachten van het bedrijfsleven is beslist gegrond, al moet de zaak nu ook weer niet over dreven worden. Van de zijde van de wormenspitters (we bedoelen dan de bonafide womenspitters) en sport vissers wordt gesteld, dat er nog steeds een aantal voormalige oester- en mosselpercelen is, waarop geen (Van onze hengelsportmedewerker) bedrijf meer wordt uitgeoefend. De ze banken zij-n nog steeds niet vrij. Ongetwijfeld is in het recente verle den al een aantal percelen voor het spitten van wormen (op vergunning) vrijgegeven, maar het zou best mo gelijk zijn tot een wat ruimere re geling te komen, die ook de betrok ken kwekers geen schade doet. Er is zo menen ingewijden, een goed compromis mogelijk. Van de zijde van de georganiseer de sportvissers zou men dan best akkoord kunnen gaan, met flinke sancties tegen lieden, die dan toch nog in overtreding zouden zijn. Men zou, om een voorbeeld te noemen, dergelijke lieden voor korte of lan ge tijd kunnen uitsluiten van hengel- vergunningen, looprechten op de dij ken of andere visrechter in het ge hele delta-gebied en dergelijke soli dariteit zou ook door de betrokken overheidsdiensten beslist op prijs worden gesteld. De opheffing van het „Bestuur voor de Zeeuwse Stromen" schept een nieuwe situatie, die de volle aandacht van de georganiseerde sportvisserij vraagt- De hengelsport hoopt ook in de delta, waar dit al mogelijk is, een prioriteit te krijgen op het. viswater, althans een met de beroepsvisserij gedeeld visrecht en dito beheer te veroveren. Het zal dus mede van de nieuwe richtlijnen voor de delta-wateren afhangen wat er gaat gebeuren. Hoe zal de status zijn van de afgesloten nog zoute wa teren Het zijn actuele vragen, omdat in de naaste toekomst bij verzoeting van de delta ook een totaal nieuwe visstapel zal moeten worden opge bouwd met zoetwatervis en vissoor ten, die in een overgangsperiode met kleine zoutpercentages goed kunnen gedijen. Op de internationale motor- en rijwieltentoonstelling in Keulen werd voor het eerst deze „Motograzielle/Liftboy" getoond. Een han dig brommertje, dat een snelheid van 40 kilometer per uur haalt en gemakkelijk in een hoekje is weg te zetten. De prijs in Duitsland be draagt 695 mark. Op-art, pop-art en waarom geen body-art vroeg de Deense illustra tor-cartoonist-fotograaf Erik Schrader zich af. Gebruik makend van de aanwezige „hulpmiddelen" liet hij zijn fantasie werken. Het resul taat is slechts één van de vele mogelijkheden, zegt Schrader. YERSEKE Begin 1969 wordt een koninklijk besluit verwacht, waarbij met ingang van 1 maart 3969 het „Bestuur van de Visserij op de Zeeuwse Stromen" zal wor den opgeheven. Deze reorganisa tie houdt verband met de uitvoe ring van bet Deltaplan, dat van het Zeeuwse Stroinengebied ge leidelijk binnenwater maakt, waar ook de oester- en mosselteelt zeer waarschijnlijk zal moeten ver dwijnen. De reorganisatie betekent in elk geval, dat het visserij reglement op de Zeeuwse Stromen, dat tot nog toe van kracht was. komt te ver vallen. Publiekrechterlijk gaat de instelling van het bestuur van de Zeeuwse Stromen naar het Ministe rie van Landbouw en Visserij, dus de Directie Visserijen. Privaatrech terlijk gaat de heie zaak naar de Dienst der Domeinen, waaronder het Bestuur van de „Zeeuwse Stro men" nu ook al in de telefoongids te vin-den is. Er gaat dus een totaal nieuwe situatie ontstaan. Er zal een nieuw reglement, althans een aantal nieuwe rechts-, gebruiks-, en be- heersregels en beslist een zicht op een nieuw beleid rond de delta ko men, die na de afsluiting van de Oosterschelde in zijn totaliteit gaat verzoeten. Wat dat betreft is deze reorganisatie een zeer gelukkige in- DE STEM VAN DONDERDAG 12 SEPTEMBER 196b Dean Rusk, de minister van buitenlandse zaken van Amerika (op deze foto in sporthemd), heeft in Washington met de Republikeinse presidentskandidaat Richard Nixon een gesprek gehad over de hui dige buitenlandse politieke problemen. In een witboek over de onlusten in Chicago tijdens de Democratische conventie, zegt het gemeent bestuur van de stad, dat „de ongeregeldheden georganiseerd zijn door bekende agitators met het do de bijeenkomst te verstoren". Als voorbeeld werden twee soorten wapens getoond, die zijn gebruik links een honkbal met spijkers en rechts een exemplaar van de giftige spinnen, die werden gebruikt. Dit is de in West-Duitsland gebouwde derde trap van de „Europr raket", die op 11 november vanaf de Australische basis Woomera ge lanceerd zal worden. Deze derde trap draagt een test-satelliet var Italiaanse makelij, die in een ellips-vormige baan om de aarde zal moeten komen.

de Stem | 1968 | | pagina 17