MARK SPITZ EN DON SCHOLLANDER VORMEN EEN SCHRIL CONTRAST Jim Hmes behaalde mooiste overwinning Op politiek gebied verschillen die twee radicaal van mening! Grote troeven van de Amerikaanse zwemploeg Zandegu won mini- etappe in Catalonië Hoek-Veeretopduel in de zaterdagcompetitie Matt Busby nodigt rel-schoppers op de thee OLYMPISCHE SELECTIESTRIJD Debuut van All Ready in Z.K.B. RIVALEN Spassky leidt Terreinvoordeel beslissend? Eykenboom tweede atletiekcoach NTS-Sport ook naar Zeeuwscli-Vlaanderen Hoogteprobleem KORFBAL Maar hun pijp stoppen ze graag uit hetzelfde pakje. Voortrekker Pijptabak is aan geen gene ratie gebonden. Gewoon, eerlijke tabak zonder franje. Misschien we! de beste naturel pijp tabak, die u voor 1,25 per pakje kunt kopen! VOORTREKKER PIJPTABAK VAN THEODORUS NIEMEYER EDDIE MERCKX ...tweede... TREMP (AP) De Italiaan Dino Zandegu heeft de vierde etappe van dc wielerronde van Catalonië gewon nen. Hij legde de 60 km van Viella naar Tremp af in een uur, 57 minu ten en 57 seconden. Tweede werd de Belg Eddie Merck*, gevolgd door zijn landgenoot Ward Seis, beiden in dezelfde tijd als Zan degu. 4 Ramon Saez Spanje 1.58.00, 5 Johnny Schleck Luxemburg zt, 6 Roger Swerts België zt, 7 Ferretti Italië zt, 8 José Antonio Momene Spanje zt, 10 Felice Gimondi Italië zt. De etappe, die oorspronkelijk 151 km lang zou zijn, werd verkort tot 60 km omdat een storm de oorspronkelijke route bijna geheel had verwoest. De gehele etappe hebben de renners in een dicht peloton gereden. Oor spronkelijk was de etappe zeer berg achtig met vooral de La Bonaigua* piek, die 2072 meter hoog is, als grodt obstakel. Maar deze pas werd verme den omdat de organisators van me ning waren dat de weg te gevaarlijk was geworden door de storm. Ferretti heeft de leiding in het al gemeen klassement met 18.23.47, ge» volgd door Merckx met 18.23.50 en Gimondi in dezelfde tijd. Verdere stand in het algemeen klassement: 4 Luis Ocana Spanje 18.23.54, 5 Manuel Galera Spanje 18.25.22 6 Joaquin Ga lera Spanje 18.25.23, 7 Domingo Pe- rurena Spanje 18.25.41, 8 Eduardu Castello Spanje 18.26.05 9 Amgel Iba- nez Spanje 18.26.08, 10 Lino Casletto Italië 18.26.08. Atletiek Manfred Matusehews- ki, de tweevoudige Europese kampi oen op de 800 meter, heeft in Er- lurt een achthonderd meter gewon- in 1 minuut en 46.4 seconden. Matuschewski, die oorspronkelijk niet was opgenomen in de Oostduit- se ploeg voor Mexico-city, verze kerde zich door zijn prestatie alsnog van uitzending naar de Olympische Spelen. (Van onze sportcorrespondent) NEW YORK Hoewel het wereldrecord van de Amerikaan se zwemmer Mark Spitz op de 400 meter vrije slag (4.7,7) al weer werd verbeterd door zijn landgenoot Ralph Hutton, die tij dens de Amerikaanse kampioen schappen in Lincoln voor een tijd van 4,06,5 zorgde, kan Spitz toch wel de grote winnaar worden van het komende Olympische zwem- festijn te Mexico. Dat komt om-« dat, als hij geïnterviewd wordt, de naam Schollander valt. En als er iets is dat Spitz wil, dan ise het Schollanders record van 16*° vier gouden medailles in verbeteren. De Amerikaanse zwemmers, die in 1967 negen van de vijftien wereld records vestigden, hebben daar dit seizoen nog een reeks nieuwe top tijden aan toegevoegd. Prestaties die doen verwachten dat de Yankees in Mexico weer de hoofdrol zullen ver vullen. Van de generatie die in Tokio het erepodium mocht betreden, is voor wat betreft de heren eigenlijk al leen Don Schollander overgebleven. Deze, op 30 april 1946 te Charlotte geboren student van de Yale-univer- siteit was in 1963 de eerste zwemmer die de 200 meter vrije slag in minder dan twee minuten zwom. Hij maakte namelijk een tijd van 1 min. 58,8 sec. Eigenlijk was hij al op 25 maart 1962 in het nieuws gekomen, toen als eer ste zwemmer de 220 yards aflegde in minder dan 2 minuten: 1.59,7. Hij vestigde dit in Santa Clara en veegde daarna iedereen van de recordlijst met tijden, die de vorige prestaties deden verbleken- Als men nu de voorbereidingen van Spitz en Schollander voor de komen de Olympische Spelen te Mexico aan dachtig bekijkt, dan komt men tot dë ontdekking dat beide zwemmers een schril contrast vormen. Schollander is de regelmatigheid in persoon en altijd goed geluimd. Hij is de man die tot het uiterste gaat en bewijst dat sport een deel van zijn leven is. Daartegenover is Spitz een hongerige high-school boy, die evenveel wil presteren als Schollander in 1964. Door toedoen van hun coach, de bij na legendarische George Hainés, heb ben ze elkaar toen voor de eerste maal ontmoet. „Nee, we zijn geen vijanden", zegt Spitz. „Ik veronderstel dat ik me al tijd aan hem heb opgetrokken, want met vier gouden Olympische medail les stond hij aan de top. Als inen maar weet, dat hij er deze keer geen vier zal bemachtigen. Misschien bij de estafette drie stuks en een op de 200 meter individueel, maar zeker niet op een andere manier. Maar ja, je weet nooit. Hij bljjft een gevaar lijke concurrent". Schollander gaf toe dat Spitz hem soms klein kreeg. „BIJ de Amerikaan se zwemkampioenschappen won die knaap drie titels. Op de 200 meter vrije slag won h(j met 1.57, terwijl mijn 1.58,5 slechts goed was voor een vierde plaats. Mijn nederlaag op de 100 meter vrije slag woog bijzon der zwaar door 53,7 tegen 53,6 voor Spitz". Er is maar één man die, beter als ieder ander, de onderlinge rivaliteit tussen Spitz en Schollander kent, na melijk hun coach George Haines. Maar het is begrijpelijk, dat hij daar niet over wenst te praten, want Hai nes is coach van het Amerikaanse zwemteam en herrie kan de ploeg- geest alleen maar vertroebelen. KIEW (AP) De Russische schaak grootmeester Boris Spassky en Viktor Kortchnoi hebben remise gespeeld in de derde wedstrijd van hun serie om te bepalen wie tegen de wereldkam pioen mag uitkomen. Spassky leidt thans met 21 in de serie van 12 ont moetingen. De winnaar zal uitkomen teigen wereldkampioen Tigran Pe- trosyan om de wereldtitel. Schollander is houder van het we reldrecord op'de 200 meter vrije slag (1.55,7), Mark Spitz voert de wereld ranglijst aan met 55.7 op de 100 meter vlinderslag, 110 yards vlinderslag (56.3) en 200 meter vlinderslag (2.05,7), terwijl beide zwemmers mee hielpen het wereldrecord 4 x 200 me ter vrije slag op 7.52,1 te brengen. Mark Spitz werd geboren te Modes to (Californië) op 10 februari 1950 en begon op 6-jarige leeftijd met zwemmen. Hij was negen jaar oud, toen hij voor het eerst deelnam aan wedstrijden. Zijn ouders wonen in Oakland. Martin Collins, de Britse assistent van George Haines in Santa Clara, zegt: „Om Marks perspectieven te kennen hoeft men alleen maar de lijst van de Amerikaanse zwemcompetitie te be studeren". Mark Spitz is echter bang voor het gebrek aan zuurstof en het drukverschil in het op 2300 meter hoogte gelegen Mexico City. „Toen ik daar trainde", aldus Spitz, „was het net of ik 50 meter onder water ge zwommen had. Ik vind, dat je lang in Mexico moet zijn om daar aan te wennen". Op het ogenblik mikt Mark Spitz op twee vlinderslagafstanden en de 100 en 400 meter vrije slag. Maar men moet echter niet verbaasd zijn, wan neer hij zich met het oog op Mexico alleen zal concentreren op de vlin derslagafstanden, pure sprint en es tafettes. Ook Charly Greene moest Jim Hines laten gaan op de 100 meter. LONDEN (AP) Leeds United gaat in samenwerking met de politie een gesloten tv-circuit aanbregen om het gedrag van de toeschouwers te con troleren. Politie en functionarissen van de club zullen in een kamer on der de tribunes opletten op toeschou wers die zich misdragen. Zodra iemand agressief begint te worden of een fles het veld opgooit zullen zij via walky-talky's de politie op de tribunes waarschuwen. Leeds heeft veel moeilijkheden gehad met zich misdragende toeschouwers,) hoofdzakelijk tieners. Percy Wood ward, voorzitter van Leeds United, zei te weten dat andere clubs belang stelling hebben voor de proef. Chelsea heeft nadat het herhaaldelijk gewaarschuwd had tegen wangedrag van tieners meegedeeld dat bij wijze van straf gedurende een maand jon gens de volle prijs voor de staantri- bunes moeten betalen. Normaal krij gen zij 50 procent reductie. Sir Matt Busby, de manager van Manchester United, wil langs diplo matieke weg een oplosing voor de moeilijkheden vinden. Hij heeft de moeilijke jongens op de thee genodigd in het Old Trafford-stadion. „Als ik met hen kan spreken, kan ik er mis>- schien achter komen wat zij willen bereiken. Blijkbaar zijn het de jon gens tussen 15 en 17 die alle moei lijkheden veroorzaken. Ik wil ze ver tellen dat het een aanfluiting is als zij sjaals in de kleuren van Manches ter United dragen terwijl zij de grote naam van de club door de modder halen". (Van een onzer voetbalmedewerkers) TERNEUZEN In de eerste klas van de zaterdagcompetitie van de KNVB afdeling Zeeland kan Beve landers tegen Midddelburg het be wijs leveren dat men dit seizoen niet veel voelt voor degradatieperikelen, 's Heer Arendskerke moet in staat worden geacht VCK te kloppen. Topduel is de wedstrijd tussen Hoek en Veere. Het terreinvoordeel zal hier de doorslag geven. Kats en We- meldinge wachten nog op de eerste overwinning en het zou niet ver wonderlijk zijn als dit zaterdag ook zo bleef met andere woorden, een puntenverdeling. Meeuwen 2, vorig jaar nog kampioensploeg, bezet nu de laatste plaats. Zeeland Sport gaat de dupe worden van hun drang naar boven. Mevo tenslotte kan leider Arnemuiden 2 voor een zware opgave plaatsen. Het programma: le klas: Beve landers 1 - Middelburg 5, 's-Heer Arendskerke 1 - VCK 1, Hoek 1 - Veere 1, Kats 1 - Wemeldinge 1, Meeuwen 2 - Zeeland Sport 5, Mevo 1 - Arnemuiden 2. 2e klas A: Be- item 1 - 's-Gravenpolder 1, Borssele 1 - Kapelle 2, Bruse Boys 1 - SKNWK 1, DFS 3 - SVD 1, Nieuwdorp 1 - Brouwershaven 1, WIK 1 - Duive- lamd 1. 2e klas B: Colijmsplaatse Boys 1 - Serooskerke 1, RÜlandia 2- Zaamslag 1, Spui 1 - Heinkenszand 1, Term. Boys 2 - KJoetimge 2, Vlis- simgem 6 - Nieuwdorrp 2, Waarde 1- Oostkapelle 1. 3e klas A: Brouwers- DEN HAAG, (ANP) De Ko ninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft bondstrainer Ton Eykenboom (Bergschenhoek) bij het Nederlands Olymlsch Comité voorgedragen als tweede coach naast Wil Westphal voor de Nederlandse atletiekploeg, die deelneemt aan de Olympische Spelen in Mexico-City. De 32-jarige Ton Eykenboom is sedert enkele jaren onder andere de vaste coach van de nationale da- mesploeg bij interlandwedstrijden. (Van onze sportredactie) HILVERSUM In het program ma van NTS-Sport op zondagavond, zal ook aandacht besteed worden aan de tweedaagse Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, die dit week end verreden wordt. De uitzending is op Nederland I. MAX MERKEL ...zoeken... BAZEL (ANP) Als het oude gezegde in de theaterwereld, dat een slechte generale een goede pre miere voorafgaat, ook in de voet balwereld opgang doet dan zullen de supporters van FC Niirnberg volgende week woensdag in de eer ste wedstrijd van hun club tegen Ajax in het toernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen na afloop van de ontmoeting de overwinning kunnen vieren. Al leen men kan het zich na de 0-0 van de Duitse landskampi oenen tegen FC Bazel van dinsdag avond nauwelijks voorstellen. Trainer Max Merkel geeft echter de moed nog niet op. „Wij moeten zaterdag erin sla gen in de wedstrijd, tegen 1860 München de uiteindelijke aanvals- formatie te vinden, die de weg naar succes in de Europabekerwedstrijd Openstelt", zei Merkel na afloop van de wedstrijd tegen FC Bazel. Hij voegde daar nog aan toe: „Wij moeten deze wedstrijd tot een goed einde brengen anders kunnen we onze biezen wel pakken". Welke wegen hij bewandelen wil is zelfs de clubtrainer nog niet he lemaal duidelijk. In München zal hij het weer met een andere va riatie proberen. Ludwig Muller zal bet middenveld helpen versterken. Zijn plaats als binnenspeler zal dan door de Deen Johny Hansen worden ingenomen. Maar de Weense trainer weet wel heel goed dat daarmee de zaak niet verholpen is. Strehl of Beer, Nüssing of Küpers? Dat zijn de grote vraagtekens. Bo vendien is er dan nog de terugkeer van Georg Volkert, van wie Mer kel zulke grote verwachtingen had. Wat Volkert in Bazel presteerde was nauwelijks het aanzien waard. De drie maanden schorsing, die hem door de Duitse voethalbond was opgelegd, lieten zich terdege gelden. Toch zal Merkel Volkert opstellen, want alleen op die ma nier zal de jonge linksbuiten weer in staat zijn zijn oude vorm terug te vinden. De grote moeilijkheid bij FC Nürnberg is dat de omscha keling van de verdediger op de aanval nog te stroef verloopt. Als dat eenmaal wat soepeler gaat zal Nürnberg er zeker in slagen elke tegenstander te overwinnen, zo re deneert men In Nürnberg. haven 2 - WIK 3, Brouwershaven 3- Meve 2, Diiiveland 2 - WIK 2, SKNWK 2 - Bruse Boys 2, ZSC 1- DFS 4. 3e klas B: Meeuwen 3 - Middelburg 6, Oostkapelle 2 - Dom burg 3, VCK 2 - GPC 1, Veere 2- Bevelanders 2. 3e lilas C: GPC 2- Arraemuiden 3, Nieuwland 2 - Sluis 1, Serooskerke 3 - Vlissiragen 7, VCK 3- Zeeland Sport 6. 3e klas D: 's-Gra- venpolder 2 - Heinkenszamid 3, Boede- keoskerke 1 - Nieuwdorp 3, Kloetin- ge 4 - Borssele 2, SSV 1 - 's-Heer Arsnidskprke 2, Wolf aartsdijk 2 - 's-Gravetnipoüder 3. 3e klas E: Hein- kenszaind 2 - Krabbendijke 3, Ka pelle 3 - Hoedekonskeriae 2, Kloetki- ge 6 Kloetimge 3, Kruiningen 2 - Colijnspl. Boys 2, Wolfa&rtsdijk 3- Wissenkerke 2. 3e klas F: Kapelle 4 - Kloetinge 5, Rillamdia 3 - Scfeore 2, Wemeldinge 2 - SSV 2. 3e klas G: AZV 2 - Hoek 2, AZW 3-Hoek 3, Oostburg 3 - Zaamslag 2, Sluis 2 - Temn, Boys, Tern. Boys 3 - Phi lippine 3, Tern. Boys 4 - Spui 2. SOUTH LAKE TAHOE, (ANP) Jim Hines heeft tijdens de Ameri kaanse Olympische selectiewedstrij den in het hooggelegen South Lake Tahoe de mooiste overwinning uit zijn atletiekloopbaan behaald. De 22-jarige atleet won de finale 100 meter voor zijn grote rivalen Char lie Greene, Mei Pender en Ronnie Ray Smith. De Noordamerikaan liet voor de tweede keer op één dag en voor de derde maai binnen 24 uur een tijd van 10 seconden rond afdrukken. Hines lijkt voorbestemd oin in Mexico de voetsporen van Bob Hayes, in Tokio goud, te druk ken. Mel Bender had de beste start en bleef tot halverwege aan de leiding voor Ronnie Ray Smith, maair Hines verdrong Pender na 60 meter van de eerste plaats en stond deze, on danks fel aandringen van Charlie Greene, niet meer af. Hines, Gree ne, Pender (ook al in 3964 op de Spelen aanwezig) kwalificeerden zich voor de Olympische Spelen, ter wijl Smith waarschijnlijk in de esta fetteploeg zal uitkomen. In de twee halve finales 400 meter horden verbeterden bijna alle atle ten hun persoonlijke record. De 21- jarige Geoff Vanidierstock won de eerste serie in 49,2 sec., slechts eem- tieinde seconde bóven het wereldre cord van Rex Gawley. Het is tevens de beste jam-prestatie. Verder slaag dien alleen de atleten Glenn Davis (VS) en Salvatare Morale (Italië) er in de geschiedenis van deze loop in deze tijd te verwezenlijken. Ron Whitney bleef eentiende seconde achter bij Vanderstock. De 25-jarige Tom Wyatt zegevierde in de andere halve finale. Hij noteerde 49,3 sec. Hier finishte Boyd Gittins met 49,5 sec. als tweede. In de finale kogelstoten moest Randy Matsan ervaren, dlat hij niet de enige kandidaat is voor Olym pisch goud. Twee landgenoten wis ten hem te overtroeven, de Califor- nische kolos George Wood's stootte de kogel naar 20 meter en 73 cen timeter, de beste worp uit zijn loop baan, en Dave Maggard kwam in zijn eerste poging tot 20 m 53. Mat- son, die in zijn tweede poging tot 20 m 45 reikte moest zich tevreden stellen met de derde positie, overi gens nog goed genoeg voor uitzen ding naar Mexico. Twee weken ge leden had Woods Matson in Houston ook al verslagen. Zonder onverwachte gebeurtenis sen verliepen de halve finaleraces 800 meter. Het blijkt dat de tijden op de langgre nummers op grote hoogte toch aanzienlijk meer „te lijden hebben" diain op de kortere loopnummers. Wade Bell won zijn serie in 1.48,0, voor Mark Winzen- fried en Jim Ruyn, die zich niet forceerde en uitsluitend op „plaat sing" liep. De andere race werd een prooi voor Tom Farrell. Zijn tijd wias beduidend minder: 1.49,6. In de series 3000 meter steeple stelde George Young zich kandidaat voor de eerste plaats in de eind strijd. Hij maakte de snelste tijd: 9.11,0. (Van onze korfbalmedewerker) TERNEUZEN In de eerste klas van de Zeeuwse Korfbal Bond zijn na de tweede competitiedag nog 3 ploegen ongeslagen en zonder pun tenverlies- Vedo, Zuidwesters en Luctor. De eerste twee gaan zater dag uitmaken wie dat predikaat nog even mag dragen. Het is waarschijn lijk dat Vedo het zal redden tegen de Souburgers. De derde ploeg Luc tor krjjgt Blauw Wit op bezoek en hoewel de Terneuzenaren het niet gemakkelijk zullen krijgen, moe ten ze zonder puntenverlies kunnen blijven. Tjoba II kan met zijn routine de balans in haar voordeel laten door slaan tegen Olympia. Animo II heeft zaterdag het eerste punt veroverd en tegen Atlas kunnen dat er drie wor den. In de tweede Mas het eerste op treden van AU Ready uit Zierikzee. Bij Blauw Wit 2 - K.V.L. en Elto- Zuidwesters hebben de thuisclubs de beste papieren. Animo 3 - Volhar ding zal niet ver van een gelijk spel afliggen. Het programma: I: Luctor 1 - Blauw Wit 1, Tjoba 2 - Olympia 1, Vedo 1 - Zuidwesters 1, Animo 2- Atlas 1. II: Swift 3 - AU Ready, Animo 3 - Volharding, Blauw Wit 2 - K.V.L., Elto - Zuidwesters 2. UIA: Atlas 2 - B.K.C., Stormvogels 2 - Tjoba 3, Vedo 2 - Ondo 2. IIIB: Togo 2 Tjoba 4, Zaamslag - Olym pia 2. Junioren: Animo - Volhar ding 1, Swift 1 -Volharding 2, Blauw Wit - Togo, Swift 2 - Stormvogels. Adspiranten A: BKC - Blauw Wit A, Animo A - Stormvogels A, Swift A- Swift B. B: Atlas - Stormvogels B, Swift Snel - K.V.L., Zuidwesters- Ondo A. C: Stormvogels D - Ani mo C, Ondo B - Swift Vlug, D: To go B - Blauw Wit B, Elto - Luctor A, Volharding - Tjoba A. E: Zaam slag - Luctor C, Togo C - Olympia B. Pupillen A: Animo Hip - Swift A, Blauw Wit A - Atlas, Tjoba A- Stormvogels A. B: Stormvogels B - Animo Kick, BKC - Zuidwesters, KVL - Swift B. C: Olympia - Luc tor, Zaamslag - Blauw Wit C. (ADVERTENTIE) V-768

de Stem | 1968 | | pagina 15