NOORDVIETNAMESE BIJVAL VOOR STANDPUNT MANSFIELD EN GOLDBERG Druk op Amerika zwaarder KREDIET VAN 2 MILJARD DOLLAR VOOR ENGELAND Wilton-F ijenoord wordt gesplitst Voor u f1.000,- of Russen tevreden over Tsjecho- slowakije De Gaulle Liét grote karwei nadert Steun voor pond sterling at er uchtzit. en raadje warmte! Ruim 200.000 doden door hartkwalen in V.S. de bank waar ook zich thuis voelt j Wm: inkt. nu al bekken. a in kuis cheppen. ook niet? 790 iMANN ilAmbiWMm vtmMnnmm.n r b..u.. binnen $aan!J7 MENING IN PRAAG: Duizenden op bezoek bij ministerie CRM tierste Kamer wij ook hogere vergoedingen Wijziging Strategie Helikopter Veiligheidsraad vergadert opnieuw Hitte in Etna meer dan 1000 graden TOUWTREKKERS ZIJN HET EENS Pastoor gaat bij Rome in beroep tegen besluit van bisschop Verduistering van f 14.000 Toestand Salazar ongewijzigd flO.OOO,- en voor u „De Banier" contra homoseksualiteit Nieuw Dow-bedrijf in Delfzijl? I iiÉggi I pullover van 100% |<elijk te wassen, zo I. Keuze uit een range laat 116 warenhuis I-u. i DE STEM VAN DINSDAG 10 SEPTEMBER 196b tl PARIJS/SAIGON (Reuter/AFP/AP) De woordvoerder van de Noordvietnamese onderhandelingsdelegatie in Parijs, Ngoeyen Than Le, heeft Amerika er gisteren op een pers conferentie aan herinnerd, dat een volledige staking van de luchtaanvallen voldoende is om echte vredesbesprekingen te openen. De recente verklaringen van senator Mike Mansfield en Arthur Goldberg, de oud-afgevaardigde in de Verenigde Naties, die gepleit hebben voor een onvoorwaardelijke staking van de luchtaanvallen noemde hij „realistisch". PRAAG (Reuter/A.F.P./A.P./A.N. P.) De Russen schijnen tevreden te zijn over de ontwikkelingen in Tsje- choslowakije. In welingelichte krin gen in Praag werd gisteren gezegd dat de Tsjechische leiders tamelijk optimistisch zijn teruggekeerd van de besprekingen die zij in het week einde gevoerd hebben met Vasily Koesnetsov, de Russische onderminis ter van buitenlandse zaken, die al enige dagen in Praag is. Hij heeft onder meer gesproken met president Svoboda, partijleider Dubcek en premier Cernik. In Praag werd gisteren gezegd dat deze laatste naar Moskou vertrokken was voor besprekingen, die voornamelijk zou den gaan over economische onder werpen. Ondanks deze berichten over een mildere stemming in Moskou heeft de Pravda, het partijblad van de Sov jet-Unie, gisteren zijn aanvallen op Tsjechoslowakije onverminderd voortgezet. Volgens het blad gaat de normalisering in Tsjechoslowakije te langzaam. Er moet krachtig worden opgetreden tegen de „contra-revolu tionairen" in het land, aldus de Prav da. De K.L.M. zal vanaf donderdag haar diensten op Praag, die na de invasie waren stopgezet, weer nor maal uitvoeren Ook de Sabena gaat van donderdag af weer normaal op Praag vliegen. Vanuit Praag zouden de vluchten vandaag weer normaal uitgevoerd worden. Gisteren was het vliegveld echter nog bezet door Rus sische en Bulgaarsche troepen. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka heeft gisteren zijn werkzaam heden hervat. Het bureau onderbrak zijn werk op 21 augustus. In Amsterdam hebben tot dusver 50 Tsjechen, die tijdens de invasie in ons land waren, verlenging van hun visum aangevraagd. Geen van hen heeft asiel aangevraagd. Volgens Oostenrijkse grens-autori- teiten hebben Tsjechoslowaakse grenswachten zondagavond het vuur geopend op drie mensen, die uit Tsjechoslowakije wilden vluchten bij de grenspost Wullowitz, ten noorden van Linz. De drie vluchtelingen, mannen, werden gepakt. Het is niet bekend of zij verwondingen opgelo pen hebben. Een Oostenrijkse functionaris heeft gezegd, dat de laatste nachten op ver scheidene punten aan de Tsjechoslo waakse kant van de grens met Oos tenrijk schoten zijn gehoord. De functionaris meent, dat dit een be wijs is, dat de grens nu strenger be waakt wordt. RIJSWIJK (ANP) Naar schat ting meer dan achtduizend burgers hebben de afgelopen dagen het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk in Rijswijk (Z.H.) hij gelegenheid van het „open huis" bezocht. Een alleszins geslaagde con frontatie met het werk van de amb tenaren kon dit naar-buiten-treden worden genoemd. Het „open huis" trok van heinde en verre belangstelling, ook van bui tenlanders. Onder deze groep was ook een Noorse parlementaire dele gatie. 'Van onze parlementaire redactie) Het is te verwach- cn dat de meerderheid van de Eer- af, eF haar steun zal geven aan si., re®ennSsv°orstel om de vergoe- mgen voor leden van de Tweede te trokken tot f 40.000.— diensten Van bepaalde andere ver- Een commissie van de Eerste Kamer i._ grote lijnen met de voorstel en instemmen. dat e„f 1 jden ziin echter van oordeel, van Ho -nf ve,rS°edingen voor leden Eenaft tweede Kamer worden aan- met dè f j 'ets moet gebeuren de Eerste Kamér"8®" V°°r lede" V3" Op een vraag wat er zou gebeuren als de aanvallen daadwerkelijk zou den worden gestaakt, zei hij: „We hebben herhaaldelijk verklaard dat de twee partijen dan over zaken van wederzijds belang zouden spreken, waardoor de weg naar een vreedza me oplossing van de kwestie-Vietnam op basis van nationale rechten open ligt". De leider van de democratische frac tie in de Amerikaanse senaat, Mans- field, meent dat de standpunten van de delegaties bij het vredesoverleg in Parijs over Vietnam „in hun huidi ge vorm niet te verzoenen" zijn, maar dat een wijziging van de Amerikaan se houding resultaten mogelijk zal maken, Mansfield zegt dit in een rap port aan de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen naar aanleiding van de besprekingen die hij vorige week tijdens zijn bezoek aan Europa heeft gevoerd. Mansfield heeft gesproken met Russische, Tsje choslowaakse, Franse, Roemeense, Hongaarse, Westduitse en Britse lei ders, en bovendien in Parijs met de leden van de Amerikaanse delegatie naar het overleg met Noord-Vietnam. Hij heeft president Johnson een ver trouwelijk rapport overhandigd. Mansfield ziet volgens zijn rapport aan de senaatscommissie een oplos sing in wijziging van de Amerikaanse militaire strategie. Men moet niet proberen, „zoals nu het geval is, onze militaire macht op heel Zuid-Vietnam te laten rusten". Een verandering van strategie zoals hij voorstaat, zou stopzetting van de bombardementen op het noorden mo gelijk maken, zonder groot risico voor de Amerikaanse troepen. Dan zou gestreefd moeten worden naar de vorming van een regering van nationale eenheid in Saigon, waarin opgenomen „de nationalistische ele menten die tot dusver buitengeslo ten zjjn of uit vrees voor represailles het zwijgen hebben bewaard". De laatste fase zou een staakt-het-vuren zijn en het begin van onderhandelin gen tussen het nieuwe bewind en het nationale bevrijdingsfront. Om deze ontwikkeling te bekronen zou naar het oordeel van Mansfield een nieuwe conferentie van Genève of een gro tere vredesconferentie in Parijs moe ten worden gehouden, waarop een vredesplan voor heel Zuidoost-Azië kon worden besproken. Bij het neerstorten van een helikop ter in Zuid-Vietnam zijn zondag de Zuidvietnamese brigade-generaal Troeong Kwang An, zijn vrouw, een Amerikaanse kolonel en drie andere militairen om het leven gekomen. Er zijn tegenstrijdige berichten over de oorzaak. Van officiële zijde werd vernomen dat de helikopter door de Vietcong naar beneden was gescho ten, maar Zuidvietnamese militaire kringen spraken van een ongeluk. Het gebeurde acht kilometer van het kamp Doec Lap, in het centrale hoogland. NEW-YORK/TEL AVTV (Reuter) AP). Op verzoek van Israël komt de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vanmiddag opnieuw bijeen om de spanning tussen Israël en Egypte te bespreken. Volgens de Israëlische woordvoer der kan de verklaring, die de raad gistermorgen uitgaf, slechts als een interim-maatregel beschouwd wor den. In deze verklaring werden beide partijen opgeroepen zich aan het be stand te houden. Gisteren was het rustig langs het kanaal Wel werd er korte tijd ge vochten tussen Israëlische en Jor daanse troepen in de vallei van de Jordaan. In de Israëlische kranten hebben gisteren diverse militaire deskundigen verklaard, dat het Egyptische artil lerievuur in het weekeind langs het Suezkanaal geleid werd door Russi sche officieren. Zij meenden voorts te weten, dat Egypte langs het kanaal een grote vuurkracht geconcentreerd heeft. Terwijl Rijn-Schelde met de VMF in de clinch ligt over het aandelen bezit van Wilton-Fijenoord werkt de grootste concurrent van deze scheepsbouwondernemingen, Verol- me/NDSM rustig door. Op de werf van de NDSM nadert het moment, waarop de twee stukken van de mammoettanker Melania aan elk aar gelast worden. Dat gigantische karwei, waar de hele internationale scheepsbouw gespannen naar uit ziet, zal in het komende weekeinde gebeuren. De twee helften van het schip liggen nu nog los. Volgende week zullen ze één schip vormen: een tanker van 200.000 ton, het grootste schip dat ooit in ons land gebouwd is en het eerste schip van dit formaat, dat op deze wijze ge bouwd is. (VERVOLG VAN PAG. 1) Uit de mei-crisis trok De Gaulle drie conclusies: Het Gaullisme heeft er zich goed door heen geslagen en hij, De Gaulle Is de enige die dat kon; Hervormingen zijn nodig; duidelijk is gebleken waarheen het systeem van de politieke partijen leidt: naar dictatuur. Tot de hervormingen behoren de afschaffing van de senaat, die met de sociaal-economische raad hervormd zal worden tot een raadgevend li chaam voor economische en sociale zaken. Tot die hervormingen behoren ook de medezeggenschap van de be drijven en decentralisatie, waarover een referendum zal worden uitge schreven. De medezeggenschap in de bedrijven werkte De Gaulle, overi gens zeer vaag, als volgt uit: „Wie in een bedrijf werkt moet er bij geïn teresseerd zijn. Hij moet op de hoogte zijn van de gang van het bedrijf, voorstellen kunnen indienen en de zekerheid hebben dat naar hem ge luisterd wordt. Zoals de aandeelhou ders in een onderneming hun geld geven, zo leveren de arbeiders het werk van hun handen. Wettelijk zal worden voorgeschreven dat de direc tie periodiek iedereen ontvangt, die wat goeds te zeggen heeft. De verte genwoordigers van het personeel moeten in geheime stemming worden gekozen. De produktie behoeft daar niet onder te lijden. Alleen op die manier kan er aan klassenstrijd een einde worden gemaakt. Op de hervorming van de universi teiten ging De Gaulle niet diep in. Dat onderwerp laat hij over aan zijn nieuwe minister van onderwijs, Ed. gar Faure. Wel maakte De Gaulle duidelijk dat de universiteiten auto nomie krijgen, maar dat bezetting van lokalen, boycotten van examens of politieke propaganda niet zullen worden geduld. CATANIA (AFP) De gassen die ontsnappen uit een onlangs gevormde krater aan de noordoostkant van de Etna hebben een temperatuur van 1.070 graden. Het ls voor het eerst in de geschiedenis van de vulkanologie dat men dergelijke metingen heeft kunnen doen. Prof. Haroun Tazieff van de universiteit van Brussel, on der wiens leiding de onderzoekingen worden verricht, ls van mening dat het zeer waarschijnlijk gaat om bran dende waterstof. NEW YORK (AFP) In de Verenigde Staten sterven jaarlijks ruim 200.000 mensen aan hartziekten. Dezen zijn onder te verdelen in drie cate gorieën: een groep van 80.000 die niet tijdig een ziekenhuis kan bereiken, een categorie van 40.000 die zonder operaties genezen kan worden en een aantal van 80.000 patiënten die alleen door nieuwe vormen van chirurgie te redden zijn. Voor de eerste groep is een goede preventieve behandeling de enige oplossing. Dit heeft de directeur van de Amerikaanse gezondheidsdienst, Cooper, mndag meegedeeld op een internationale congres voor cardiologie. Het blijkt dus dat elk jaar 80.000 Amerikanen voor harttransplantatie in lamnerking komen en dat het op grond hiervan nodig is het zoeken naar donors te organiseren, aldus dr. Cooper. Hij gelooft dat 260.000 mensen die jaarlijks overlijden In aanmerking komen om als donor te fungeren. i, (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Rijn-Scheldegroep en de Verenigde Machinefa brieken Stork-Werkspoor hebben overeenstemming bereikt over de koop van Wilton-Fijenoord-Bronswerk. Wilton zal worden gesplitst in een maritieme en een landdivisie. De Rijn-Scheldegroep krijgt het maritieme deel van Wilton-Fijenoord. De landdivisie, waaronder de machinefabriek Bronswerk wordt toegewezen aan de VMF. De overeenstemming is bereikt tij dens een gesprek tussen de besturen van de V.M.F. en Rijn-Schelde. Het resultaat is een gezamenlijk bod op de aandelen Wilton-Fijenoord. Voor een aandeel van 1000,- nominaal wordt in ruil gegeven van ieder: een ƒ250,- aandeel en ƒ500,-, zeven een achtste procent obligatie. Er wordt een dividend gegarandeerd van 12 procent. De overeenstemming is bereikt na een weekend vol gevechten rond het aandelenbezit van Wilton. Voor de aandeelhouders van Wil ton is het er toch niet minder verwar rend op geworden. Het overtroeven de bod van Rijn-Schelde, dat in de pen zat, bereikte hun wel niet, maar ze zaten met het bod van V.M.F. en Rijn-Schelde en sinds zaterdag met een verhoogd bod van de V.M.F. Nu Is daar sinds gisteren via een offi cieel communiqué een nieuw en ge combineerd bod bijgekomen. Deze omwisseling staat open tot 12 sep tember. Het bod van Rijn-Schelde en van V.M.F. (twee maal) is ingetrok ken. Bij Wilton-Fijenoord is men teleur gesteld over de hele gang van zaken rond de overname van het bedrijf. Het overtroevende bod van V.M.F. werd uitgebracht zonder overleg met Wilton. Rijn-Schelde, die als tweede op ongebruikelijke wijze het fusie-strijd perk betrad, met een nieuw en hoger bod, heeft veei belang bij Wilton- Fijenoord in verband met een te hou wen mammoetdok voor supertankers. Rijn-Schelde, waarin opgenomen de Rotterdamse Droogdokmaatschap pij en de scheepswerf De Schelde, heeft Wilton nodig om tegen de pas ontstane scheepsbouw-reus Verolme/ N.D.S.M. te concurreren. Ook voor de toewijzing van een re geringskrediet voor de bouw van een mammoetdok is een (gedeeltelijk) sa mengaan van Wilton en Rijn-Schelde van groot belang Voor de V.M.F. was het belangrijk dat Rijn-Schelde, waarin twee ma chinefabrieken, niet een te groot be lang kreeg op het gebied van ma chinebouw. Wat nu is bekend geworden over de overeenstemming tussen Rijn- Schelde en V.M.F. is naar de mening van de metaalbedrijfsbond N.V.V. een fase in het gevecht om de Neder landse scheepsbouw. De metaalbe drijfsbond verwijst voorshands naar zijn voorlopige commentaar van vori ge week: „Er zullen nog meer ont wikkelingen volgen". Wat de nu bereikte overeenstem ming aangaat, moet worden afge wacht hoe het „land-deel" van Wil ton-Fijenoord-Bronswerk, zo in het concern van de V.M.F. kan worden Ingepast dat de werknemers die in dat bedrijfsonderdeel werken ook daar zullen kunnen blijven werken. Dat betekent tegelijkertijd dat de V.M.F. mede verantwoordelijk moet worden geacht voor Wilton-Fijen oord-Bronswerk. BAZEL/LONDEN De Bank voor Internationale Betrekkingen (BIB) heeft gisteren de verkla ringen over een nieuwe interna tionale lening aan Engeland offi cieel bevestigd. De lening van 2 miljard dollar wordt verstrekt door de centrale banken van 11 westerse landen en Japan. Het grootste deel van het tienjarige krediet wordt verstrekt door Amerika en West-Duitsland. Engeland zal het krediet gebruiken om een deel van de reserves, die landen van het sterling-gebied in Londen aanhouden, te garanderen in ruil voor een toezegging van die lan den, dat zij de rest van hun reserves niet in andere valuta's zullen omwis selen. De nieuwe lening, bedoeld als steun voor het pond sterling, krijgt een rentevoet van tussen de zes en zeven procent, de geldende rentevoet op de Eurodollarmarkt. Engeland hoeft pas over drie jaar te beginnen met de terugbetaling van de dollars. Van de twee miljard dollar four neert de Bundesbank vierhonderd miljoen dollar, zo heeft een van haar directeuren, dr. Otmar Emmmger, medegedeeld. Dat bedrag is vijftig miljoen dollar hoger dan oorspron kelijk het plan was, maar Frankrijk kon niet deelnemen aan de trans actie. Van de overige landen is niet bekend hoe groot hun aandeel zal zijn. Sir Leslie O'Brien, gouverneur van de Bank of England, Het zich giste ren bij zijn terugkeer uit Bazel in Londen niet bepaald optimistisch uit over de kansen van Engeland om spoedig in staat te zijn aan zijn ver plichtingen te voldoen, hoewel hij verklaarde dat het krediet van twee miljard dollar zou helpen. Het internationale krediet, zo zei hij op een persconferentie op London Airport, „verwisseld eigenlijk de ene schuld voor de ander. We hebben nu een schuld in dollars. Wij hebben harde dollars gekregen waarmee de schulden in sterling kunnen worden worden afgelost". O'Brien zei tenslotte dat de Britse handel met het buitenland sedert de devaluatie van het pond verleden jaar november „teleurstellend is ge weest". „Ik geloof wel dat het goed zal komen. We moeten het goed krij gen maar een uiteindelijke op lossing is nog ver weg". (Van onze redactie binnenland) MAASTRICHT De pastoor van de St.-Mathijs-parochie in Maastricht heeft bij het voorlezen van het bis schoppelijk besluit om in het centrum van de stad drie parochies samen te voegen een protestverklaring afge legd en aangekondigd tegen dit be sluit in beroep te gaan hij de Congre- gatio De Clero te Rome. De pastoor verklaarde „dat het volksgeweten geen inspraak heeft ge had en dat de bisschoppelijke beslis sing is genomen onder bewezen druk van het dekenale centrum". De afkondigingen van het besluit tot centralisatie zijn in de O. L. Vrou webasiliek, waarvan de pastoor op vakantie is, en in de Sint-Servaes zonder commentaar gebleven. De pastoor van de St.-Mathijs stelde nog dat er geen enkel gegrond argu ment is aan te voeren voor de ophef fing van deze parochie. Zowel op gronden van billijkheid en van ge voelsmatige en pastorale aard is zelf standigheid der parochies geboden. Vooral protesteerde hij tegen de procedure waarop dit besluit is geno men. Het hele centralisatie-plan in n.l. volgens hem een proefballon in het raam van structuurplannen om pastoor» weg te werken. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse politie heeft de 40-jarige au tomobielverkoper J. van den O. ge arresteerd, die de afgelopen twee maanden een bedrag van ongeveer 14.000,heeft verduisterd ten na dele van een in de Maasstad geves tigd automobielbedrijf, verse klanten ontvangen en niet aan Het geld had de verkoper van di- zijn werkgever afgedragen. Volgens de politie is van de 14.000,vrij wel niets meer over. (Van onze redactie buitenland) LISSABON De toestand van president Antonio Salazar van Portu gal is nog steeds ongewijzigd. Dit hebben professor Eduardo Coepho, Salazars lijfarts, en neuro-chirurg Antonio Marques maandagmorgen, 48 uur na de operatie, aan de pers meegedeeld. Salazar mag tot het eind van deze week geen bezoek ontvangen. Hij had een rustige nacht gehad. de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doel- einden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Aflossing in maximaal 36 maanden op gunstige voorwaarden. Bijvoorbeeld: 3.000,- in handen, be taling in 18 x f183,15. Of: ƒ10.000,- in handen, betaling in 36 x ƒ332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbij zijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de per soonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 250 vestigingen in Nederland. DEN HAAG (ANP) „De Banier" het weekblad van de Staatkundig Ge reformeerde Partij onder hoofdre dacteurschap van de fractieleider van de SGP in de Tweede Kamer, ir. C. N. van Dis, doet deze week een beroep op de regering „ingrijpende maatregelen" te nemen tegen homo seksualiteit. Zij dient, aldus het blad, het voor beeld van Zuid-Afrika te volgen, waar volgens de Zuidafrikaanse „Die Kerkbode" een wetsontwerp is inge diend, dat beoogt homoseksuele daden te straffen met maximaal drie jaar gevangenisstraf en een boete van ten hoogste 300 rand. „De Banier" zegt het artikel In „Die Kerkbode" te hebben overgeno men, omdat het daarin beschreven kwaad in ons land maar al te veel vuldig straffeloos wordt bedreven. .Zuid-Afrika mocht dan ook wat dit gruwelijk kwaad betreft voor de Nederlandse regering wel een voor beeld zijn. Het is haar dure roeping om te gen dit kwaad ingrijpende maatrege len te nemen", aldus „De Banier". ROTTERDAM (ANP) Nog voor het eind van het jaar zal de directie van Dow Chemical beslissen of zij in Delfzijl een chemische fabriek zal vestigen. Deze beslissing hamgit af van de planmen die Dow Chemical heeft met een terrein van 2200 ha bij Schoonloo in Drente, waarvoor in maart 1966 een concessie-aanvrage werd inge diend voor het winnen van zout. Als de fabriek in Delfzijl komt dan zal deze, aldus een woordvoerder van het Dow-concern, van behoorlijk» omvang zijn en werk kunnen bieden aan enkele honderden arbeidskracht ten.

de Stem | 1968 | | pagina 9