Per 1 januari 1970 kan herindeling Z.-Beveland feit van zijn SNEL ORDE IN CHAOS Texoprint koopt TUMA GEZONDHEIDSDAG IN MIDDELBURG MINISTER MR. J. BEERNINK Zebrapaden niet afschaffen ARBEIDER VINDT IN WAGONWAGEN BRIEF UIT TS JECHOSLOW AKIJE Vier „Vredesmarkten als voorbereiding op Zeeuwse Vredesweek Nog geen einde aan perecrisis TREIN ONGEVAL Zeg uw collega's koe het er hier aan toe gaat „Bejaarden in ziekenhuizen Den Uyl en Tans onder vuur Beschoten bij het scheren In gesprek met C. Backx KNELPUNTEN BORSSELE Spoedig Reiizentrarisport van Goes naar Engeland VEILIG VERKEER EN ANDEREN Activiteiten Statenleden op bezoek in Zeeuws Museum Opname Forum GEVANGENE ONTSNAPT Dader: „Ik mikte op een musje SANDIE SHAW VERKOOPT SCHOENEN 3 DE STEM VAN DINSDAG 10 SEPTEMBER 196^ (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De minister van Binnenlandse Zaken, mr. J Beernink verwacht, dat de grenswijzigingen van de gemeenten op Zuid-Beveland op 1 januari 1970 een feit kunnen zijn. Voor de ge meentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen verwacht hij dezelfde ingangsdatum. De memories van antwoord terzake zullen met spoed verschijnen. Dit verklaarde de bewindsman gis teren op een persconferentie, die hij gaf na een oriëntatiebezoek a Zuid-Beveland, dat hem, naar hij zei een duidelijker inzicht had gegeven in diverse facetten van de grenswij ziging. De minister heeft n.I., verge zeld door een lid van het provincia le bestuur van Zeeland, de „knel punten" in het Zuidbevelandse ge bied bezocht. Enkele maanden geleden bracht de minister een soortgelijk bezoek als dat van gisteren aan West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Na dit bezoek deelde hij mede, dat zijn memorie van ant woord op korte termijn tegemoet kon worden gezien. Deze memorie is echter nog steeds niet versche nen. Minister Beernink verklaarde waar om. Een hoge ambtenaar van zijn departement, belast met de uitwer king van de memorie van antwoord is ziek geworden. Dezer dagen heeft hij zijn werkzaamheden hervat. Mr. Beemink kon nu met steLigheid toe zeggen, dat de beloofde spoed in derdaad betracht kon worden. Baronielaan 59, Breda (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH „Wat is er in hemelsnaam gebeurd?" vroe gen de mensen die met treinen uit West-Zuid-Beveland en Walche ren werden aangevoerd en gister avond in Rilland-Batli het ver zoek kregen om over te stappen in autobussen. Hetzelfde vroegen de automobilis ten zich af, die pal langs rijksweg 58 de chaos aanschouwden die door het ongeluk op de onbewaakte overweg was aangericht. Het oponthoud, dat de automobilis ten in de Kreekrakpolder ondervon den duurde slechts betrekkelijk kort. De hulpdiensten van de N.S. en de rijkspolitie waren zeer bedreven in het scheppen van orde in de chaos. Het verkeer werd geregeld, terw.jl wet behulp van een tractor bij schijn- werperlicht het wrak van de veron gelukte vrachtauto van de rails en uit de berm van de weg werd getrok ken. Vijfhonderd meter verder was de ongevallentrein uit Roosendaal bezig wet het weer in de rails zetten van net voorste draaistel van de trein, net baanvak was a) direct na het on geluk stroomloos gemaakt, waardoor 's voorkomen, dat men bii de eerste hulpverlening nog slachtoffers van eiektrocutie had moeten noteren. Mr. Beernink wilde niet op de in houd van zijn memorie vooruitlopen. Wel kon uit zijn mededelingen wor den opgemaakt, dat er betreffende de „knelpunten" in het herindelings plan, nog wijzigingen mogelijk zijn. Deze knelpunten zijn te vinden in de huidige gemeenten Wolphaartsdijk, Wilhelminadorp Kattendijke, Hans- weert, De „zak" van Zuid-Beveland, Borssele en het Sloegebied. De mi nister speelt met de vraag of Wol phaartsdijk met de nieuwe gemeente Goes zal worden samengevoegd of dat er nog een andere mogelijkheid voor dit watersportdorp is. Met be trekking tot Goes kon, zo zei hij, de vraag rijzen of er niet één grote gemeente West-Zuid-Beveland moest worden gevormd. De relatie Kattendijke - Wilhelmi- nadorp is wegens de onderlinge ver bindingen niet zo vanzelfsprekend gebleken als in het wetsonderwerp werd verondersteld. Het zal wellicht meer voor de hand kunnen liggen om Wilhelminadorp binnen de in vloedssfeer van Goes te brengen. Kattendijke zou tot de nieuwe ge meente Kapelle Kunnen gaan beho ren in plaats van samen met Wilhel minadorp een nieuwe gemeente Kat tendijke te gaan vormen. Een gedeelte van het gebied aan de oostkant van het Kanaal door Zuid-Beveland zou in aanmerking kunnen komen om bij de nieuwe ge meente Kapelle te worden gevoegd, terwijl voor Hansweert de nieuwe gemeente Reimerswaal als bestuur lijk centrum lokt. Zeer spoedig na de botsing versche- P„r -er autobussen, die de gestrande gers en P°st overnamen. Vracht- bJ'eas kwamen om de rest van de trein vervoerde naar de gM bestemming te bren- ,.Jot.laat in de avond wemelde het bsnJTUr--Perigen- Zi-> stonden ver- het o naar c,e gevolgen van «tnVdnede b0tSinê' He' m0" blok vrachtwagen, een In™, u van een halve ton, was evenel1 de versnellingsbak kiln's oS 'G,en Sletstuk van honderden vU',,„ 5eide zware onderdelen lagen honderden meters van de overweg fis de rails, Het voortbestaan van Borssele, straks (wellicht) omgeven door een industrieel gebied, achtte de be windsman verzekerij. Althans voor zover het de kern Borssele betreft. Desgevraagd zei de minister, dat er bij gemeentelijke herindelingen rekening zal worden gehouden met hetgeen er historisch gegroeid is. Een voorbeeld hiervan vindt men in de herindelingswet Walcheren, waarin b.v. Arnemuiden en West- kapelle als zelfstandige eenheden zijn blijven bestaan, hoewel de huidige ontwikkelingen duidelijk wijzen op een spontane groei naar nieuwe, grotere eenheden. ,,Er is geen en kel bezwaar tegen om nu of in de toekomst met zulke nieuwe reali teiten rekening te houden", vond de bewindsman. (Vari een onzer verslaggeefsters) GOES Men is vanaf de Appara ten- en Ketelfabriek Den Haag N.V. te Goes gisteren begonnen met een transport van vijf grote indampappa- raten, bestemd voor een zoutfabriek in de buurt van het Engelse Liver pool. De apparaten dienen voor de pro- duktie van zout, dat verkregen wordt door het meervoudig indampen van uit de aardbodem gepompte pekel. De afmetingen van de apparaten va riëren in diameter van 4, 5tot 5,5 me ter en zijn tussen de 11 en 12,5 meter lang. Het gewicht ligt tussen de 25 en 39 ton. Vier van de vijf te trans- oorteren apparaten kunnen in hun geheel worden vervoerd. Het vijfde apparaat moet in drie delen worden getransporteerd. (Van een onzer verslaggevers) „Zebrapaden moeten niet afgeschaft worden". Dit is de mening van enkele officiële instanties in antwoord op een uitspraak van officier van justitie H. Niemeyer in Leeuwarden. Volgens hem zou het beter zijn om de voetgangersoversteekplaatsen af te schaffen omdat de meeste automobi listen ze negeren en voetgangers ang stig gaan reageren. Het Verbond voor Veilig Verkeer acht dit een zeer persoonlijke opvat ting van de desbetreffende officier. Het probleem als zodanig leeft niet bij de minister van Verkeer en Wa terstaat. Integendeel, er wordt steeds meer aandacht besteedt aan de ze bra's. Op 1 januari 1968 werd de mini male breedte van de voetgangers oversteekplaats van 2,5 m op 4 m ge bracht. Het ligt ook in de bedoelihg een nieuw verkeersbord te plaatsen bij deze oversteekplaatsen om ze dui delijk aan te geven, zodat ongeluk ken zoveel mogelijk vermeden kun nen worden. Ongelukken die op deze plaatsen ge beuren vinden hun oorzaak in het feit dat sommige zebrapaden ongun stig gelegen zijn. In 1961 zijn op te grote schaal voetgangersoversteek plaatsen aangelegd en soms niet op de geschiktste plaatsen. Deze mening van Veilig Verkeer wordt gedeeld door de ANWB, het ministerie van Verkeer en Water staat en de verkeerspolitie van enke le grote steden. Men is het er una niem over eens dat de uitspraak van •de officier van justitie in Leeuwar den niét in zijn algemeenheid op gaat. Overigens is het alleen maar in het belang van de voetganger toch de grootste voorzichtigheid in acht te nemen. H(j is, ook op zebrapaden, de meest kwestbare deelnemer aan het verkeer. Een goed samenspel tussen automobilist en voetganger blijft een eerste vereiste. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De N.V. TUMA uit Hilvarenbeek 21 personeelsleden gaat volgend jaar april verhuizen naar Tilburg. Het gehele geplaatste aandelenkapitaal van de n.v. is over genomen door N.V. Texoprint. Het nieuwe bedrijf van TUMA komt op het industrieterrein-oost van Tilburg en zal er 11.000 vierkante meter van in beslag nemen. Het Hilvarenbeekse bedrijf is ge specialiseerd in het vervaardigen van schuimstof-textielprodukten en het samenvoegen van textilia met synthe tische materialen. TUMA blijft zelfstandig werken. Het is mogelijk dat uitbreiding van de activiteiten in Tilburg, met steun van Texoprint, uitbreiding van de personeelsbezetting nodig maakt. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De heer B. Totté uit Kloosterzande deed zater dagmiddag tijdens zijn werk bij een industrie in de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone een merkwaardige vondst. Toen hij de koepel van een inet chloor gevulde wagonwagen, juist gearriveerd uit Tsjechoslowa- kije, opende zag hij tot zijn verba zing een grote gele envelop liggen. Daarin trof hij vijf pagina's van Tsjechische kranten, die in eerste week van de bezetting door de Rus sen waren verschenen; een drietal pamfletten, waarvan één voorzien van aantekeningen en ondertekend met zeven namen en een brief in het Duits geschreven, afkomstig van een Tsjechische bedrijfsleider. „Die man heeft natuurlijk op het nippertje kans gezien deze envelop in de wagon te verstoppen", ver moedt de heer Totté. „Waarschijn lijk is hij belast met het dirigeren van wagonladingen naar de ver schillende landen in Europa". „Toen ik de koepel van de wagon opende zag ik die envelop liggen. Zo'n wagon wordt gelost via slan gen die ik moest aansluiten. Ik dacht bij mezelf: er staat geen ge adresseerde op, dus is het spul voor de vinder". De heer Totté vond het bij nader inzien toch wijzer om zijn chef te raadplegen. „Hij zei: je moet zeil maar weten wat je er mee doet. Ik ben zelf helemaal niet in politiek geïnteresseerd, maar ik was toch wel benieuwd wat er in die brief stond en ik zou ook graag willen weten wat die notities op dat enê pamflet beduiden. De brief is on dertekend, maar ik wil toch liever niet, dat de naam bekend wordt. Dat zou voor de man in kwestie misschien moeilijkheden kunnen op leveren". De Tsjechische bedrijfsleider schrijft o.a. dat de bezetters in zes dagen tijd zeer veel schade hebben aangericht en dat er zonder onder scheid geschoten wordt door de Russen op vrouwen, kinderen en mannen. Verder vertelt hij, dat ver schillende gebouwen beschoten zijn en dat de bezetters zeer brutaal op treden. „We vragen u", schrijft hij letter lijk, „deze brutaliteit van de Sovjet unie, Bulgarije, Polen, Hongarije en de DDR niet te veronachtzamen. Zeg uw collega's asjeblieft, hoe het er hier aan toe gaat en dat wij alle maal in Tsjechoslowakije de bezet ters niet willen. We willen alleen vrijheid, zonder de Sovjet-Unie. We willen onze zaken zelf behartigen in vriendschap met de rest van de wereld". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Woensdag zal in Zeeland de eerste van vier „vredes markten" worden gehouden, die een actief beleven van de vier vredes week van 22 tot 29 september moeten stimuleren. De werkgroep Interker kelijke Vredesweek, die onder auspi ciën van de Zeeuwse contactgroep Jeugd en Oecumene, deze vredes markten organiseert hoopt dat vooral leidinggevende personen uit kerke lijk en onderwijskringen, politieke partijen, vakbonden enz. hier de no dige inspiratie zullen opdoen om hun eigen omgeving tijdens de vredes week tot een discussie over dit onderwerp te kunnen brengen. De eerste vrecLesmarkt is in Goes in het jeugdcentrum De Veste. De deu ren gaan daar om acht uur open. Op donderdagavond 12 september is men in Middelburg, waar men vanaf 20 uur terecht kan in het Hervormd Kerkcentrum aan' het Koorkerkhof. Vervolgens verhuist de markt naar Temeuzen, waar de „tenten" worden opgeslagen in het Kath. Maatschap pelijk Centrum aan de Leeuwenlaan. In Zierikzee heeft de marlet plaats in zaal „Internos". Aan de Inrichting van de markt werkt tekengroep „Pa let" te Goes mee. Bezoekers van de markten kunnen aain een viertal stands materiaal rond het onderwerp vrede verkrijgen. Dat onderwerp spitst zich dit jaar toe op de Europese Situatie, Als thema is gekozen: „Eu ropa: verzoening vrede, veiligheid'' Zo zijn er een oost-weststand en een V.N.-stand. Het materiaal is o.a. af komstig van de Pax Christie- en de Shaloomgroep. Op de markt is voorts een „sprekerehoek", waar men ter zake doende kwesties aanhangig kan maken. Op deze markten kan men ook het „cahier" verkrijgen, dat ter gelegenheid van de Vredesweek 1968 is verschenen. In dit cahier zijn arti kelen opgenomen van een aantal des kundigen over onderwerpen van oor log en vrede. Tenslotte wordt ook een film ver toond, „Vrede en verzoening in Eu ropa", die speciaal voor de vredes week werd vervaardigd. Doordat men nog aan de film bezig was toen de Russen Tsjechoslowakije binnenvie- (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Het is, aldus een schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland aan Provinciale Sta tenleden, de bedoeling, dat tijdens de statenvergadering van maandag 16 september een bezoek wordt ge bracht aan het Zeeuws Museum in de Wagenaarstraat te Middelburg. Het bezoek zal 's middags plaats vinden tussen 12 en 1 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland houdt op woensdag 16 okto ber een gezondheidsdag in de schouwburg te Middelburg. Deze dag zal worden gewijd aan het on derwerp „Bejaarden in ziekenhui zen". De heer A. J. Kaland, voorzitter van de provinciale raad, zal de deel nemers aan de gezondheidsdag 's morgens om half elf in de schouw burg welkom heten. Vervolgens zal dr. J. B. V. Weiten, directeur-genees heer van „Dommelhoef" in Eindho ven, naar aanleiding van zijn proef schrift „Bejaarden in ziekenhuizen" een inleiding houden. Drs. H. W. Hietkamp, hoofd van het bureau Zee land van het ministerie voor Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, zal een co-referaat houden, waarbij speciaal de sector open be- jaardenwerk zal worden belicht. Mej. W. J. H. Westera, inspectrlce van de bejaardenoorden in Zeeland, zal in een co-referaat aandacht schenken aan het gesloten bejaarden- werk en speciaal aan de opname- politiek van de bejaardenoorden. 's Middags zal een co-referaat wor den gehouden door de heer M. L. Al- mekinders, economisch directeur van de stichting „Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland" Hij zal de economische aspecten van de intra-murale bejaar denzorg toelichten. Daarna houdt de heer B. H. van Boeyen, arts en geneesheer-directeur van de verpleeginrichting „Der Boe- de" een inleiding over het opname- beleid in verpleeginrichtingen en zie kenhuizen. Tenslotte zul een forum, dat zal bestaan uit de sprekers van die dag onder voorzitterschap van de heer Th. A. Bos, directeur-arts van de pro vinciale raad voor de volksgezond heid in Zeeland, vragen beantwoor den van de deelnemers aan de ge- zondheldsdag. len, is cle film hoogst actueel. De werkgroep die zich met een sctirljven tot alle kerken, scholen schoolverenigingen, politieke groepe ringen enz. heeft gericht, hoopt dart men allerwegen zelf activiteiten zal ontplooien. In de kerken wordt op de eerste zondag, 22 september, en de laatste, 29 september, over het thema ge preekt. In Vlissinigen zal het Contact van Kerken een gezamenlijke dienst Houden. In Kapelle Biezelinge belegt de plaatselijke werkgroep, op de tweede zondag een interkerkelijke vredes- dtenst. Hier zal op 24 september een forumavond worden gehouden. De actieve werkgroep im Kapelle-Bieze- hnge organiseert ook het vervoer op donderdag 28 september naar Goes, waar men de film „De bom" („The War Game") kan gaan zien. De film wordt vertoond onder auspiciën van de oecumenische jongerengroep Goes. Na aifloop zal er gelegenheid tot dis cussie zijn. Op het „Zilveren Schor" te Arne muiden zal van vrijdagavond 2 tot zondag 29 september een weekeinde worden gewijd aan het thema „men taliteitverandering noodzakelijk voor een op weg gaan naar een Europese en mondiale vorm van samenleving". Andere activiteiten door de gehele provincie, die naar men hoopt in de Vredesweek zullen worden ontplooid, waren de werkgroep donderdag nog niet bekend. Ofschoon geen directe binding met de werkgroep bestaat zal het Zeeuwse Vredescomité een werk zaam aandeel aan de Vredesweek hebben. Dit comité zal o.a. in Vlissin- gen een forumavond beleggen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Deze nogal vergaande nota is bij de andere bestuursleden niet- Nieuw-Linksers slecht gevallen. Als gevolg hiervan kwam men gis teravond bijeen, om te trachten de nota voorlopig uit de openbare dis cussies te houden en er eerst intern stevig over te praten. Dit is echter onmogelijk gebleken, omdat de kern kwesties uit de nota al bekend ge worden zijn. De moeilijkheden binnen het par tijbestuur hebben ook reeds weerslag binnen de socialistische Tweede-Ka merfractie gehad. Daar hebben zich de laatste tijd soms heftige menings verschillen ontwikkeld tussen aan hangers van Nieuw-Links en andere fractieleden. Ondanks deze partijproblemen van de P.v.d.A. hebben de P.P.R. en thans ook de P.S.P. te kennen gegeven met de P.v.d.A. te willen praten over de mogelijkheden tot een progressieve concentratie. De Pacifistisch Socialis tische Partij steunt in dit verband de opvattingen van de Politieke Partij Radikalen, dat het gesprek een oriën terend karakter moet hebben en dat moet worden nagegaan hoe de con tacten aan de voet in de top benut kunnen worden. Bovendien wil de P.S.P. in dit oriënterend gesprek we ten, hoe de standpunten van de P.v. d.A. zijn in een aantal belangrijke po litieke vraagstukken, zoals buiten landse politiek, de NAVO, de kern bewapening en de binnenlandse fi- nancieel-economische en sociale op vattingen voor de toekomst. ALKMAAR (ANP) Zondagavond is de 21-jarige uit Haarlem afkomsti ge L.H. uit het huis van bewaring te Alkmaar ontsnapt. Van H. profiteerde van een momenteel aan de gang zijn de verbouwing, wist het dak te be reiken en sprong naar de vrijheid. De man, die veroordeeld was wegens diefstal, moest nog een gevangenis straf uitzitten tot 1969. Tot op heden ontbreekt ieder spoor van hem. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De heer A. Gelens aan de Tiiburgseweg in Breda stond zich zaterdagavond rond zeven uur te scheren, toen hij plotseling een stekende pijn ach ter zijn rechteroor voelde. Hij keek eens goed in de spiegel en zag dat er een rond gaatje ach ter zijn oor zat. Bij nader onderzoek bleek dat in de muur twee windbuksko geltjes zaten. In het gesloten gordijn voor de balkondeur zaten eveneens enkele gaatjes. Later op de avond voelde de politie de 15-jarige F. de L. aan de tand. Deze gaf toe dat hij rond zeven uur met een windbuks op een musje had geschoten, dat op een waslyn op het balkon van de heer Gelens had gezeten. De windbuks werd in beslag geno men en de jongen kreeg een proces-verbaal. In het Diaconessenhuis werd een pleister op de wonde gedaan. LONDEN (A.P.) De pop zangeres Sandie Shaw, die onder meer naam gemaakt heeft door barrevoets te zingen, verdient nu geld met de verkoop van schoenen. „Waarom niet?", vroeg zij. „Ik loop niet alty'd barrevoets, alleen als ik op het toneel sta". De schoenen werden toege voegd aan het assortiment kle dingstukken die al onder haar naam worden verkocht. DE BELGISCHE BOERENBOND heeft maandag spoedmaatregelen van de E.E.G. en de Belgische regering geëist in verband met de crisis waar in de Belgische zuivelsector verkeert als gevolg van overproduktie van melk en boter en scherpe concurren tie van o.a. Nederlandse kaas. (Van onze correspondent) GOES Er is nog steeds geen einde gekomen aan de perecrisis, die sinds 28 augustus heerst op de Nederlandse fruitveilingen. Ook bij de jongste ijkveilingen lag de gemiddelde prijs van Clapps Fa vorite klasse 1 boven 60 mm weer beneden de crisisprijs van 28,24 per 100 kg en dat betekent dat de crisis ten minste nog een paar marktdagen duurt, dat wil zeggen tot en met woensdag a.s. Wat daarna gebeurt, hangt af van de dagelijkse prijsontwikkeling. Zolang de crisis duurt, worden de peren uit de markt genomen tegen de ophoudpryzen die het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen hiervoor heeft vastgesteld. Vanaf 28 augustus is dit ook op de Zeeuwse fruitveilingen met grote hoeveelheden peren het geval ge weest. De uit de markt genomen peren worden vernietigd of tot veevoer bestemd. Toch is er vorige week in Zeeland wei sprake geweest van een prijsher stel voor de betere kwaliteiten pe ren. Hiervan vond dan ook weinig of geen doordraai meer plaats. Dit bleef steeds beperkt tot de mindere rassen en kwaliteiten, waarvoor de consument geen blelangstelling heeft In Zeeland is er op het ogenblik een ruime aanvoer van de pererassen Triumphe de Vienne en Beunre Har dy. Dat zijn twee rassen van zeer goede kwaliteit en deze kunnen vlot worden verkocht. De prijzen zijn niet hoog maar toch redelijk. Goede kwa liteiten klasse 1 Triumph de Vienne doet op de veilingen tussen 40 en 45 cent per kg en Beurre Hardy noteert voor de grote maten klasse I kwali teit tussen 40 en 50 cent per kg. Dat is weliswaar aanzienlijk min der dan de laatste jaren voor deze fijna handperen werd betaald, maar de zeer grote oogst maakt in dezen wel wat goed. Voorlopig zullen deze twee rassen het aanvoerbeeld op de Zeeuwse fruitveilingen beheersen. Weldra zal ook de pluk gaan beginnen van Con ference, maar deze peer wordt meestal voor een groot deel opgesla gen in de koelhuizen. ,ER zijn in het dameskappersvak veel beunhazen en ze beconcurreren elk aar bij het leven. Geef mij maar het herenvak", zegt de Bredanaar C. Backx met zijn vijfentwintig jaren sinds kort Neerlands jongste leraar herenkappen. JONGEMENSEN trekken niet meer zo hard aan het herenvak", meent hij, „en daardoor zijn de cursussen dun bezet. Een goede uitbouw van de opleiding is daarom moeilijk iv Nederland. En ook kostbaar. Er zijn veel jonge mensen, die de dure op leiding niet kunnen betalen. Het he renvak trekt óók niet meer, omda kleinere herenkappers, in de dorpen bijvoorbeeld te weinig verdienet voor de uren, die ze maken. Wij heb ben hoge prijzen omdat de tijd, dii we aan een klant besteden betaalc moet worden. Veel mensen begrijpen dat, anderen niet". DE vader van de jonge leraar, een gerenommeerd Bredaas kapper, heef. in de opleiding van zijn zoon, dui zenden guldens geïnvesteerd. „Ik za als de tijd aangebroken is, vaders zaak overnemen. Ik denk niet dat ik ooit les ga geven, maar het is we' leuk om de jongste leraar te zijn. Ik was vijftien en nog op school toen ik al les kreeg". „ALS je een moderne zaak wilt op zetten, moet je van herenhaar meer weten, dan alleen dat je het knippen kunt. Het snijden bijvoorbeeld (bij werken met een scheermes), föhnen, frictioneren, wassen, toepassen van verstevigers enz., zijn belangrijke za ken, die je moet beheersen als je een all-round kapper wilt zijn. Dan is er het nieuwe terrein: de haar stukjes. Zeer duur, omdat het zo ar beidsintensief is, maar voor vele mensen een geweldige oplossing. Er komt heel wat vakmanschap bij kij ken om een haarstukje uit te zoeken, op te zetten en te kappen". ALS de jongelui van de gezellen- school komen en het diploma in de zak hebben, staan ze met twee linker handen in de zaak. Er moet dan nog heel wat aan hun opleiding en prak tijkervaring gebeuren. Ze hebben het in het begin, vooral in een zaak als de onze, niet gemakkelijk". „BEHALVE het leraarsdiploma van de Vakraad voor het kappersbedrijf we deden met zijn dertienen examen in Utrecht heb ik in de loop der jaren andere cursussen gevolgd: het damesvak bijvoorbeeld en het parfu merievak. DE mannen gaan over het algemeen slecht gekapt. In de grote steden is dat beter. De meeste mannen hebben er het geld niet voor over, want goed kappen vereist goede vakmensen en goede vakmensen zijn duur. De slechtst gekapte mannen zijn Ameri kanen en Britten. De beste: Fransen en Duitsers. Die haal ik er zó uit."

de Stem | 1968 | | pagina 3