KAMERLID: SUCCES TOTO BEDRIEGLIJK Toomey sterkste op de tienkamp Volop werk voor biljarters Belgische atleet nam doping BELANGSTELLING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN GROEIT VERA CASLAVSKA Onrust ernstige handicap. 100 GULDEN UEFA blijft bij nieuwe cup-loting Merckx leidt Dichtbij wereldrecord Wolfshohl weer op de fiets Aantal clubs steeg tot vijftien hengelaars superieur OKKER-ASHE OP DE T.V LIEVEN BEZIT LIEFST VIER WERELD RECORDS Zeeuwse dammers naar Dordrecht Speedboat-coureur Zwitserse leiding Nürnberg-Ajax 11 DE STEM VAN DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 (Van onze sportredactie) BREDA Voor liet eerst in de geschiedenis van de atle- tieksport is er een geval van doping aan het licht geko men. Gisteren maakte de Belgische Atletiek Unie be kend dat inarathonkampioen Josef Rombaux uit Brugge bij de titelstrijd amfetamine gebruikte. Men schorste hem levenslang en ontnam hem het kampioenschap. De strijd om de Belgische ma rathon-titel vond zaterdag 31 au gustus plaats in Tessenderlo. Winnaar Josef Rombaux arri veerde totaal uitgeput en was de enige van de vijf (eerst aanko menden) die niet aan het con- troleverzoek kon voldoen. De met het toezicht belaste arts Du bois verzocht de kampioen toen zich daags erna te melden. Vol gens de reglementen mocht dat want voor de urineproef heeft men tijd tot 24 uur na de finish. Rombaux verscheen met een doktersattest (hy zou op de voor avond van het kampioenschap slaappillen hebben genomen) en de mondelinge verklaring dat hij na de wedstrijd in totaal 20 fles jes cola (dat coffeïne bevat) dronk. In het laboratorium van de Gentse professor De Vlees schouwer kwam men echter tot de conclusie dat Josef Rombaux doping gebruikte, amfetamine. Daarop nam de Belgische atletiek unie harde maatregelen: de titel werd Rombaux (grote kandidaat voor de Spelen in Mexico) ont nomen (Fergisson, de nummer twee, is nu kampioen verklaard) en hij mag nooit meer aan wed strijden deelnemen. rt0Zr.RICH (ANP) Het bestuur van ne Europese Voetbal Unie (UEFA) ï-f j besloten de protesten van Rus- Polen, Hongarije, Oost-Duits- na en Frankrijk tegen de gewijzig- loting voor de Europa-cup-toer- °'en naast zich neer te leggen, aandag is in Zürich het besluit ge nen, dat de splitsing in een Oost- hinHa! "fsteuropese groep blijft ge in UEFA ging daartoe op wwa5?*?13 0V6r' omdat gevreesd van a fir113 de inval van de landen watrHnL arschauPact in Tsjechoslo- 7ni,a diverse Westeuropese ploegen Oost F weigeren tegen elftallen uit uost-Europa uit te komen. DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamerlid drs. E. C. Vis ser (D'66) meent dat de sporttoto „nieuwe stijl" veel van zijn aan trekkelijkheid verliest doordat de eerste prijs door een te groot aan tal winnaars moet worden ge deeld. Drs. Visser heeft er dan ook bij minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur Recreatie en Maatschappe lijk werk, op aangedrongen het ini tiatief te nemen tot overleg met het bestuur van de nationale sporttotali- sator over de eerste ervaringen met de toto „nieuwe styl" en genoemd bestuur te bewegen naar wegen te zoeken die tot verhoogde aantrekke lijkheid van de toto kunnen leiden. Met name zou de minister kunnen suggereren op niet al te lange ter mijn bijv. met ingang van januari 1969 over te gaan tot uitbreiding van het aantal wedstrijden per kolom van 13 tot 15, voor het geval in de prijsverdelingsbeeld in de komende periode geen ingrijpende verandering komt. „Het „succes" van de nieuwe toto", zo verklaart drs. Visser zich in zijn schriftelijke vraagstelling aan de mi nister nader, „zoals zich dat voordoet in sterk verhoogde inleg en prijzen geld is bedrieglijk. De kiem voor een nieuw verval van de toto is al ge legd, wanneer de curieuze situatie zich voordoet dat niet zozeer zij, die géén prijs hebben gewonnen, zich te leurgesteld betonen, maar juist de genen die wél in de prijzen vielen. Het optimisme van de totodirectie lijkt dan ook weinig gegrond." Met de toto „nieuwe stijl" doelt vraagsteller o.m. op de met ingang van het nieuwe voetbalseizoen ver hoogde hoofdprijs van een ton tot maximaal een half miljoen en op de mogelijkheid om per formulier een hoger bedrag in te leggen. TARREGA (AP) De Belg Eddie Merckx heeft de tweede etappe van de wielerronde van Catalonië gewon nen en de leiding in het klassement overgenomen van zijn landgenoot Guido Reybroeck. Merckx versloeg in de eindsprint de Italiaan Felice Gimondi. SOUTH LAKE TAHOE (ANP) Bill Toomey heeft in South Lake Ta hoe tijdens de Amerikaanse selectie wedstrijden voor de Olympische Spe len de tienkamp gewonnen met het indrukwekkende totaal van 8222 pun ten. Hij bleef hiermee slechts 8 pun ten van het Amerikaanse record (op naam van Russ Hodge) verwijderd en had het wereldrecord, dat met 8319 punten in het bezit van de Westduit ser Kurt Bendlin is, binnen zijn be reik. Als de 29-jarige Amerikaanse geweldenaar op de 1500 meter een tijd van 4.31,5 had gelopen zou hij de prestatie van Bendlin precies geëve naard hebben. Toomey realiseerde echter 4.47,2. De gedetailleerde resultaten van de Californische onderwijzer zijn verder: 100 meter in 10,5, twee meter hoog, 13,91 met de, kogel, 7,79 meter ver, een prachtige 46,4 op de 400 meter, 14,7 sec. over de 110 meter horden, 44,55 rn met de discus, 64,18 m speer werpen en 4 meter polshoog. Ter vergelijking diene de prestaties vanv Kurt Bendlin, die op 13 en 14 mei van het vorig jaar te Heidelberg tot 8319 punten kwam; 10,6 - 7,55 - 14,50 - 1,84 - 47,9 - 14,8 - 46,31 - 4,10 - 74,85 - 4.19,4. Toomey zal naar Mexico vergezeld worden door Rick Sloan, die tweede werd met 7800 punten en Tom Wad- dell met 7706 punten. De grootste verrassing was de uitschakeling van (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Op 21 septem ber komt een team van de provin ciale Zeeuwse Dam Bond in Dor drecht uit tegen een ploeg van het district Dordrecht. Aan de hand van de inschrijvingen werd de Zeeuw se formatie samengesteld uit vijftien hoofdklasse-rs, vijftien eerste-klas- sers en twaalf jeugdspelers. Russ Hodge, houder van het Ameri kaanse record met 8230 punten, die met een beenblessure niet verder kwam dan de tiende plaats met een totaal van 7186 punten. Bill Toomey achtte zichzelf na af loop tot meer in staat: „Ik ben nog niet in topvorm. Het was helemaal niet mijn bedoeling een aanval op het wereldrecord te ondernemen. Ik heb me alleen maar proberen te kwa lificeren zonder een blessure te ris keren". Over zijn concurrentie in Mexico zei hij: „Ik denk dat ik tij dens de Spelen tussen de 8200 en 8300 punten moet komen om de Duit sers en Russen te verslaan." Toomey zag zich twee jaar geleden een wereldrecord ontnomen, toen zijn 8234 punten werden afgekeurd omdat de horden niet reglementair zouden zyn opgesteld. Door de aanmeldingen van Con cordia (Tern.) en Dalinga (Sluis kil) is het aantal clubs in het KNBB- district gestegen tot vijftien, hetgeen bijna een verdubbeling betekent van de acht verenigingen waarmee het district vier jaar geleden werd op gezet. Alle leden van de KNBB moe ten in Oost- en Midden-Zeeuwscli- Vlaanderen gezocht worden. De laatste bij de KNBB aange sloten vereniging in het westen, IJzendyke, werd enige jaren geleden opgeheven, zodat het spelersmateri aal van de bond in Zeeuwsch-Vlaan deren nu alleen nog maar bestaat uit enkele biljarters die bij verenigingen in het oosten zijn aangesloten om in officiëële wedstrijden te kunnen uit komen. PARIJS (ANP) De Duitse wieï- renner Rolf Wolfshohl, die zondag tijdens de wegwedstrijd Bordeaux- Parijs ten val kwam en na aankomst ln Parijs uitgeput in elkaar zakte, is gistermiddag uit het ziekenhuis „Cochin", waar hij ter observatie was opgenomen, ontslagen. Wolfshohl heeft geen nadelige ge volgen ondervonden van de valpartij. Hij besloot zelfs dezelfde avond nog in een wielerwedstrijd te Blois te starten. Dit wil overigens niet zeggen, dat er in W.-Zeeuwsch-Vlaanderen niet gebiljart wordt. De heer R. Diele- man, 'oprichter van het district Zeeuwsch-Vlaanderen, schat het aan tal niet-aangesloten clubs in het. wes ten op twintig. „Wanneer alle vereni gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen zich bij ons district zouden aansluiten kwamen wij zeker op vijftig leden", zegt de heer Dieleman, die de terug houdendheid van vele cltïbs tegen over de biljartbond als volgt ver klaart: „De meeste mensen denken nog steeds dat de bond er alleen maar is voor de sterke biljarters- Maar niets is minder waar. De laat ste jaren wordt er juist veel aandacht aan de lagere regionen besteed". Zolang het aantal clubs met twee per jaar blijft stijgen is men in Zeeuwsch-Vlaanderen echter al te vreden. Ieder jaar kunnen de activi teiten van het bestuur, bestaande uit de heren Koek voorzitter h Van den Boogaert (penningmeester), Claeys- sens (secretaris), Meeuwsen (wed strijdleider), Leeraamt (wedstrijdlei der teams) en Verlinde (belast met de samenstelling van het mededelin genblad van het district), nog steeds worden uitgebreid. Behalve de wed strijden klein-biljart driebanden be gint men dit seizoen voor de eerste maal met een competitie voor teams. In het algemeen hoeft er over het spelpeil in Zeeuwsch-Vlaanderen niet te worden geklaagd. In vergelijking met vier jaar geleden wordt, er beter gespeeld, alleen is er nog een ge brek aan topspelers. Th. Platjouw zal voorlopig in de eerste klas kader 47-2 groot-biljart en de eerste klas libre groot-biljart wel de enige Zeeuwsch-Vlaamse deelnemer blijven Voor de deelnemers in de tweede klas kader, R. Dieleman (Axel) en H- Vernooij (Sluiskil) bestaat er dit jaar echter een kans dat er twee spelers bijkomen, 'zodat er in een poule van vier Zeeuwsch-Vlamingen gespeeld zou kunnen worden. Voor die verbetering zouden eventueel P. Frijzer (Terneuzen) en S. Claeyssens (Sas van Gent) kunnen zorgen door naar de tweede klas te promoveren. Het programma van het KNBB- district Zeeuwsch-Vlaanderen voor het komend seizoen luidt: eindstrijd vijfde klas libre van 5 tot 12 oktober, organisatie KOT, Axel, eindstrijd tweede klas bandstoten van 19 tot 26 oktober, organisatie De Kroon, Hulst; vierde klas libre van 2 tot 9 november, organisatie Grensvrienden Koewacht; eerste klas bandstoten van 16 tot 23 november, organisatie HBC, Hulst; derde klas libre van 30 november tot 7december, organisatie POP, Axel; tweede klas libre van 28 december tot 4 januari, organisatie De Kroon, Hulst; beker-kader van 4 tot 11 januari, organisatie nog niet bekend; eerste klas libre van 18 tot 25 januari, organisatie KOT, Sas van Gent, tweede klas driebanden van 25 januari tot 1 februari, organisatie De Kroon, Hulst; hoofdklas libre van 1 tot 8 februari, organisatie KOT, Sas van Gent; eerste klas driebanden van 1 tot 8 maart, organisatie DÓS, Hoek; hoofdklasse bandstoten van 22 tot 29 maart, organisatie ABC, Axel. Er zullen tevens een drietal voor- wedstrijden voor nationale kampioen schappen wo-rden verwerkt. Te be ginnen met de voorwedstrijden derde klas kader van 22 tot 29 september, organisatie Dalinga, Sluiskil. Van 22 september tot 3 november volgen de voorwedstrijden extra klasse libre or ganisatie Concordia, Terneuzen. Ten slotte zullen de voorwedstrijden drie banden klein-biljart worden gespeeld De organisatie hiervan ligt waar schijnlijk in handen van DOS, Hoek. De datum moet nog worden vastge steld. an onze sportredactie) AXEL Met voorwedstrijden in de vijfde klas libre is het vierde seizoen van het biljartdistrict Zeeuwsch-Vlaanderen ingezet. Het toernoooi in de vijfde klas libre zal dit jaar weer gevolgd worden door een lange reeks evenementen, waaraan enkele honderden biljarters deelnemen. Nieuw zijn in de komende competitie de voor wedstrijden driebanden-klein-biljart die waarschijnlijk door DOS (Hoek) georganiseerd zullen worden. Behalve deze wedstrijden staan er nog een vijftiental belangrijke toernooien op het program ma, waardoor de biljarters tot april volgend jaar in de gelegenheid worden gesteld hun favoriete sport vrijwel doorlopend in wedstrijd verband te beoefenen. e R. Dieleman: veel aandacht voor lagere regionen. Vera Casiavska: handicap. PRAAG (A.P.) Vera Casiavska, de Tsjechoslowaakse wereldkampioe ne turnen en voornaamste kandidate voor een (of meer) gouden medail le^) op de Olympische Spelen in Mexico-City, heeft haar training moeten onderbreken tijdens de Rus sische inval in haar land. Maar: „Ik zal alles doen om enige mededing sters (vooral de Russinnen) te laten zien wat In Tsjechoslowakije gym nastiek betekent. Maar dan moet de toestand toch wel weer vrij snel nor maal worden. Het is ook voor mij hij zonder moeilijk om me onder deze omstandigheden volledig te concen treren. Je zenuwen kunnen er niet tegen". De Tsjechoslowaakse turnploeg was in een trainingskamp in de plaats Sumperk, toen Tsjechoslowakije werd binnengevallen. „Wij schrok ken. Niemand dacht meer aan trai nen. Er waren geruchten dat er maatregelen zouden worden geno men tegen allen die het „manifest van 2000 woorden" hadden onderte kend. Ik was daar ook bij. Ik was niet bang, maar men raadde mij wel aan om het land te verlaten. Ik ben ondergedoken bij mensen. Vijf dagen heb ik helemaal niet kunnen trai- (Van onze hengelsportmedewerker) KOEWACHT Niet minder dan 131 hengelaars uit Nederland en Bel gië namen deel aan het groot inter nationaal hengelconcours dat was ge organiseerd door de Koewachtse hen gelsportvereniging op de viswateren „Het Grote Gat" en „De Konijnen- putten". Het werd een Belgische aan gelegenheid. Bij de 35 prijswinnaars bevond zich slechts een Nederlander die op de 18e plaats eindigde. De uitslag was als volgt: „De Ko- nijnenputten": 1. Th. v. d. Abeele Lerne (B) 142 pnt.; 2. A. de Bont Gent (B.) 138 pnt.; 3. A. Garré Gent (B.) 131 pnt. „Het Grote Gat": 1. A. de Blauwer Ekeren (B) 109 pnt.; 2. P. Bouters Gent (B.) 105 pnt.; 3. D. de Vleeschouwer Zelzate (B.) 79 pnt. Verder waren de prijzen gezamen lijk van beide wateren: 4. G. Neve- jans Wachtebeke (B.) 125 pnt.; 5. R. Vervaet Wachtebeke (B.) 119 pnt.; 6. C. Wanzele Gent (B.) 87 pnt.; 7. M. Busk Zelzate (B.) 86 pnt.; 8. E. Merick Gent (B.) 84 pnt.; 9. A. Boone Gent (B.) 76 pnt.; 10. Th. Thys Wach tebeke (B.) 73 pnt. De enige Neder lander kwam op de 18e plaats: J. de Schepper Koewacht 53 pnt. HILVERSUM (ANP) De NTS zendt vanavond, dinsdag, om 22.05 uur via Nederland twee een repor tage uit van de in Foresthilis ge speelde finale herenenkelspel in de open Amerikaanse tenniskampioen schappen tussen Tom Okker en Ar thur Ashe, nen. Ik hielp de mensen kolen op te slaan in hun kelder. En dat was een uitstekend werk". Gevraagd naar haar algemene re actie op de „tragische gebeurtenis sen", zei Vera Casiavska: „Wij heb ben gehuild en wij waren helemaal niet in staat om enkele feiten te be grijpen, maar hierin waren wij niet de enigen". „Wat denkt u nu van de Olympische Spelen?" „Wij zijn vergeleken met de anderen gehan dicapt. De anderen kunnen zich on gestoord voorbereiden, terwijl wij ach, het heeft geen zin er over te praten. Misschien zal de wereld het begrypen. Heus, ik zal alles doen om mijn rivalen te laten zien wat gym nastiek in Tsjechoslowakije bete kent". De Tsjechische turnploeg heeft inmiddels de training weer hervat. Vera Casiavska: „Het enige wat we nu nog willen is met rust gelaten worden". NEURENBERG (ANP) Als scheidsrechter voor de wedstrijd FC Nürnberg-Ajax (eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen), die op 18 september wordt gespeeld, is aange wezen de Zwitser Gilbert Droz. Grensrechters zijn André Ceretti en Ernest Guignet, eveneens uit Zwit serland. De Duitse voetbalbond heeft overi gens een waarschuwing tot het be stuur van de Duitse kampioensclub gericht en verzocht maatregelen te nemen om het afschieten van vuur pijlen op de tribunes te voorkomen. Na afloop van de competitiewedstrij den tegen Borussia Mönchen Glad- bach had scheidsrechter Helmut Fritz zich daarover beklaagd. (ADVERTENTIE) Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bi] Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. (Van onze sportcorrespondent) DEN BOSCH Vier wereld records, waarvan slechts weini gen het bestaan kennen, zijn in handen van een Nederlander. Herman Lieven, Bosschenaar, is deze Nederlandse „ster". Zijn sport: outboard-racing. Keihard over het water „glijden" (eerder dan varen!) in een klein, fel gekleurd bootje. Herman Lieven deed dat gedurende één uur, twee uur, vier en zes uur als snelste speedboat-coureur ter wereld. Hij haalde snelheden van meer dan 100 kilometer uit zijn 125 pk-motor. De coureur draagt een grote helm met gezichtsbeschermer en over zijn overal een stevig zwemvest. Want er kan van alles gebeuren. Het wateroppervlak is een grillig parcours. Gelukkig gebeurt het maar zelden dat een speedboat-coureur bij een hoge snelheid uit zijn boot wordt ge tild. Maar de kans is, altijd aan wezig. Om ongelukken met de voortrazende (onbestuurde) boot tegen te gaan, heeft de Union Internationale Motonautique een dwingende veiligheidsmaatregel voorgeschreven. Geen coureur mag starten, als men niet aan zijn overal 'n kortsluitschakelaar heeft bevestigd, die rechtstreeks verbonden is met de motor. Wordt hy onverhoopt uit zijn boot geslingerd, dan valt de mo tor onmiddellijk stil. Hieruit blijkt wel dat de beoefenaren van het outboard-racen zich wel degelijk bewust zijn van de ge weldige krachten, waarmee zy de strijd aanbinden. Aan veilig heid wordt by deze sport veel aandacht besteed. Herman Lie ven (op de foto in volle actie) is daar een voorbeeld van.

de Stem | 1968 | | pagina 11