Wilton: nu kiezen uit twee bieders Joseph Kennedy tachtig jaar Praagse leiders naar fabrieken Eindelijk vluchten op Biafra? Werkgroep maakt scholieren met ontwikkelingslanden vertrouwd I )ezeWd PRISMA7 ST.-ELOY: KEUZE OP GROND VAN HOOGSTE BOD MOREEL ONJUIST Dramatisch moment Russen eisen geld terug DUITSE KATHOLIEKEN DIJ DUIZENDEN BIJEEN IN ESSEN ei v Commentaar Middeleeuws PRINS CLAUS VANDAAG 42 Twijfel Werkgelegenheid Prijzennoodwet Johnson steeds minder populair RUSSEN: MEN VRAAGT ONS TE BLIJVEN Federatie V aticaan: geheime brief was juist Tournee Liesbeth List PIET VAN AART Haagweg 27 Breda fel 33654 A. C BROEKHUIS Grote Kerkstraal 13 Steenbergen fel 01670-3385 N.V. BALTHAZAAR J. v.d. PLASSCHE Juweher-Horioget, Burgem. Erasmusstr. 4 Tel. 01170-2629 Oostburg ANT. v. MIL-v. VELDHOVEN \A/ouwsestraai 18 Bergen op Zoom J. P. CORNET FERD. v. IERSEL Als een middeleeuwse historie ontrolt zich de strijd in de scheepsbouwwereld. De Rijn- Schelde-groep flirtte met Wilton- Feijenoord maar de geliefde ver loofde zich met de Verenigde Ma chine Fabrieken, die op hun beurt nu moeten vrezen, dat de bruid op het allerlaatst toch haar ja-woord geeft aan de eerste minnaar. De Rijn-Schelde komt wèl met een aardige bruidsschat. Voor een aan deel Wilton-Feijenoord-Bronswerk ter waarde van 1485 gulden (althans naar de beurskoers van woensdag) is zij bereid aandelen en obligaties Rijn-Schelde plus contanten te be talen, alles te zamen ongeveer 1850 waard. En dat, terwijl de Verenigde Machine Fabrieken niet verder wil len gaan dan 1525 gulden. De aandeelhouders van Wilton kun nen nog een week beslissen of zij op het aanzoek van de VMF of van de Rijn-Schelde willen ingaan. Ten zij natuurlijk de VMF met een ho ger bod komt, de aanmeldingster mijn verlengt of zich geheel terug trekt. Het hangt helemaal van de aandeel houders af. Niet van de werkne mers, niet eens van het bestuur. De reactie van de vakbond St.-Eloy, die het bestuur van Wilton voorhoudt, dat het voor een zware morele ver antwoordelijkheid staat, lijkt ons vrij zinloos. Ook als het bestuur het bod van de Rijn-Schelde ontraadt, kan het niets doen als de aandeel houders er anders over denken en toch op het bod ingaan. Maar het bestuur kan zijn stem tenminste la ten horen. De werknemers kunnen niets. En dat doet ons toch wel het meest aan de middeleeuwen den ken. Het lijkt ons mede met het oog op de toekomst, waarvoor de commissie- Keyzer zich zo bijzonder bezorgd maakt, van het hoogste belang, dat eerst uitvoerig wordt onderzocht, wat de beste combinatie is: Wilton- Rijn-Schelde of Wilton-VMF. Naar ons idee is geen enkele aandeel houder in staat zich een gefundeerd oordeel te vormen over wat in het belang van de diverse ondernemin gen en het belang van het hele land de beste keus is en dat zeker niet in één week. Er staat te veel op het spel, meer dan het belang van de aandeelhouders alleen. Dat zijn we wel met St.-Eloy eens. OEMOEAHIA (RTR) Na bespre kingen tussen Biafraanse functiona rissen en de Rode-kruisvertegenwoor- «iger dr. August Lindt, is gisteren in Uemoeahia officieel verklaard dat het ^igeriaanse regeringsbesluit waarin voedsel vluchten wordt toegestaan, wordt aanvaard. De Biafraanse autoriteiten hebben aangeboden het vliegveld Oetoeroe voor voedselvluchten te gebruiken. Uit Genève wordt gemeld, dat waar schijnlijk vandaag de eerste voedsel- viucht begint. De vluchten zouden gisteren zijn begonnen maar zijn ver daagd, door „moeilijkheden" met de oiafranen. (Vervolg van pagina 1) ROTTERDAM Van meet af aan heeft de Rijn-Schelde aangedrongen op een volledige fusie met Wilton-Fijenoord, zo stiet zij nu. „Hiermee zou een verdere samensmelting van gelijkgerichte ondernemingen op het gebied van scheepsreparatie, scheepsbouw en machinebouw tot stand komen, die een slagvaardig en daadkrachtig beleid mogelijk maakt. Er zouden dan optimale voorwaarden ontstaan voor de verdere uitgroei van de onderne mingen aan de Nieuwe Waterweg, die de best mogelijke waarborgen geeft voor de werkgelegenheid in de sector van scheepsreparatie en andere mari tieme activiteiten, een en ander geheel in overeenstemming met de aanbeve lingen vervat in het rapport-Keyzer. Niet minder belangrijk is, dat de land- activiteiten van beide groepen elkaar volledig aanvullen, vrijwel zonder overlappingen, waardoor men gezamenlijk een belangrijke sterkere positie op de buitenlandse en binnenlandse markt zal innemen dan ieder voor zich af zonderlijk". Wilton - Feijenoord - Bronswerk wilde echter niet horen van een ai- gehele fusie. Alleen één lid van de raad van bestuur, de heer J. A. Lan- gelaan, sprak zijn voorkeur uit voor een volledige fusie met de Rijn- Schelde. Toen de rest van het be stuur hem niet volgde, heeft Jhjj de wens geuit af te treden. Op dit mo ment is hij echter nog in functie. Anders dan de Rijn - Schelde en Wilton kwamen Verolme en de Am sterdamse NDSM wel tot een fusie. De laatste combinatie verwierf het door alle scheepsbouwmaatschappijen gehoopte regeringskrediet voor de bouw van een mammoetdok, dat zal verrijzen op het terrein van Verolme in de Botlek. De Rijn - Schelde en Wilton moesten zich tevreden stellen met de toezegging, dat zij te zijner tjjd in aanmerking kunnen komen voor een krediet voor de bouw van een tweede mammoetdok in de Maas vlakte. Prins Claus viert vandaag zijn 42e verjaardag. (Foto Max Koot). Op 15 juli deelden de besturen van Wilton - Feijenoord - Bronswerk en van de VMF mee, dat zij overeen stemming hadden bereikt over het aangaan van een fusie. Daarbij werd de bereidheid uitgesproken dat de afspraak tot nauwe maritieme sa menwerking tussen Wilton en de Rijn Schelde gehandhaafd zou blijven. Kennelijk was de Rijn - Schelde met deze verklaring tevreden. De heer J- H. Hupkes, voorzitter van het Rijn- Schelde-concern, verklaarde ten minste, dat zijn groep zich in het ge heel niet buiten gesloten voelde. De enige, die bedenkingen uitte, was de heer Langelaan van Wilton - Feije noord, die eraan twijfelde of de goe de relatie van zijn concern met de Rijn-Schelde gehandhaafd kon blij ven. Deze twijfel blijkt nu te zijn over geslagen op het bestuur van de Rijn- Schelde, zelfs uitgegroeid te zijn tot de stellige overtuiging, dat de sa menwerking slechts op zeer onvol komen en onbevredigende wijze kan worden gerealiseerd. Aangezien zij er ten volle van overtuigd is, dat het van het allergrootste belang is, zo wel voor de eigen ondernemingen als voor de bedrijven van Wilton-Feij- enoord en voor het algemeen belang, dat de samenwerking plaats vindt, heeft zij nu besloten tot een het uit brengen van een rechtstreeks bod. De directie van Wilton-Feijenoord Bronswerk heeft laten weten, dat zij op het ogenblik niet van plan is com mentaar te geven op de stap van de Rijn - Schelde - groep. Door de katholieke bond Si- Eloy is het bestuur van Wilton er gisteren meteen op gewezen, dat nu er twee bieders zijn, Wilton een zware mo rele en sociale verantwoordelijkheid draagt. „Indien zij nu haar keuze bepaalt louter op grond van het hoogste bod, dan handelt ze moreel niet juist en schiet ze in haar sociale verantwoordelijkheid ernstig tekort. Het kan en mag hier niet gaan om de beste keuze voor de aandeelhou ders, doch het moet een keuze zijn, die voor de continuïteit van de on derneming en van de werkgelegen heid de beste is". De bond meent, dat wanneer Wil ton nu voor de Rijn - Schelde zou kiezen de overwegingen hiervoor wel heel sterk moeten zijn. „Dan is er ook ruimte voor de vraag of de be slissing van een maand geleden, toen Wilton het bod van de VMF steunde, toch niet te lichtvaardig is geweest", aldus St. Eloy. Wilton - Feijenoord - Bronswerk telt op het ogenblik 8400 werknemers de Rijn - Schelde-groep 9100 en de VMF 23.000. (•ADVERTENTIE} Bij werkzaamheden aan een torenspits in Hollywood verongelukte een helikopter, hetgeen deze dramatische foto opleverde. Zowel de piloot, die hier onder het vliegtuig zweeft, als een tweede inzittende, die juist bezig is uit het neerstortende toestel te klimmen, kwamen om het leven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer commissie voor Economische Zaken heeft het ontwerp voor een prijzen noodwet goed ontvangen. Deze wet wil de regering de be voegdheid geven om in buitengewone omstandigheden te beschikken over bevoegdheden om onmiddellijke maatregelen tot prijsbeheersing mo gelijk te maken. PRINCETON, New Jersey (AP) De populariteit van president John son is dieper gedaald dan ooit tevo ren, zo heeft een onderzoek van Gal lup uitgewezen. Slechts 35 procent van de onder vraagden schaarde zich achter de pre sident. (Van onze redactie buitenland) HYANNIS PORT Joseph Pa trick Kennedy, de stamvader van de Kennedyclan is vandaag 80 jaar geworden. De buitenwereld zal niets van deze verjaardag merken omdat de jarige een hartaandoe- ning heeft en zich heel rustig moet houden. Joseph-Joe voor zijns gelijken - heet voor zijn familie ook wel de „oudste-Kennedy". En hoewel men in Amerika niet veel waarde aan namen hecht, is „oudste-Kennedy" een naam met symbolische waar de. In het gezin van Joseph is de oudste de baas. Hij beschikt zelfs over het doen en laten van ge trouwde zoons. Zijn bekendste zoons zijn John, de vermoorde president, en Robert de vermoorde senator en presi- dens-kandidaat. Zij hebben ge leefd volgens vaders devies: win nen, winnen en nog eens winnen". Joseph is heel zijn leven ook hard voor zichzelf geweest. Hij startte zijn carrière als zoon van een rijke kroegbaas. En hij bracht zijn fortuin bijeen door manipula ties op de beurs, in de filmwereld, in onroerend goed en in drank. Kort voor de beurskrach in 1929 verdiende hij miljoenen. Toen de beurs kelderde was zijn geld vei lig. Joseph ging ijverig verder geld te verdienen als producer van wild-west-films. Zijn laatste film, bleek door de vele sex voor de censuur onaanvaardbaar. De „oudste-Kennedy" had daar mee meteeen genoeg van de ster renwereld. Hij verkocht zijn film- belangen met een winst van mil joenen en begaf zich vervolgens in onroerende goederen. Volgens zijn makelaar verdiende hij hiermee in enkele jaren meer dan hon derd miljoen dollar. Joseph Kennedy mag volgens Nederlandse begrippen een rijk man zijn; hij behoort bij lange na niet tot de rijksten van Ameri ka. In dit opzicht heeft hij met zijn devies „winnen, winnen en nog eens winnen" niet de eerste plaats op de financiële ladder bereikt. Ook in de politiek heeft hij niet gekregen wat hij wilde. Hij wist burgemeester van Boston en lid van het Congres te worden. In 1937 werd hy, als vriend van president Roosevelt, zelfs ambassadeur in Londen. Uit deze tijd stamt de op merking van zijn vrouw: „Wij hadden de beste entree tot nage noeg alles. We gingen allemaal bij de koningin op de thee. Vooral voor de kinderen was het prach tig". Deze opmerking was typisch Amerikaans, maar niet erg diplo matiek. Haar man de ambassadeur sloeg een nog grotere flater. Hij klapte in Boston uit de diploma tieke school, kritiseerde Winston Churchill, de Engelse koning en koningin en de vrouw van pre sident Roosevelt. Nadat de reacties hierover waren losgebarsten wist Joseph dat zijn politieke carrière onherroepelijk was afgebroken. Hij verloor zijn ambassadeurschap. Tot slot van zijn openbare politieke activitei ten heeft hij Roosevelt geholpen bij het veroveren van een volgen de ambtstermijn. Op de achtergrond werkte hij ech ter verder. Hij dwong zijn zoons de politieke ladder te beklimmen. Het kostte de familie vele miljoe nen dollars. Een gemakkelijke man is Joseph Kennedy nooit geweest. Hij be steedde, zelfs nadat hij door zijn hartkwaal invalide was geworden, meer aandacht aan zjjn fortuin en aan de beursberichten dan aan zijn vrouw en kinderen. De „oudste-Kennedy" heeft zich na een bewogen leven, nu hele maal teruggetrokken. Hij heeft zijn ideeën voldoende bij de kin deren ingepompt om niet bevreesd te hoeven zijn voor het maat schappelijk leven van de volgende Kennedy's. (Van een onzer redacteuren) TILBURG Er is een nationale werkgroep gevormd, die de leer lingen van het voortgezet onder wijs in ons land op verantwoorde wijze vertrouwd wil maken met Je veie aspecten van de proble matiek van de ontwikkelingslan den. Dit geschiedt onder de naam „Operatie Injectie". De groep telt twaalf leden. Elke provincie is er in vertegenwoordigd. Er is een bureau geopend in Bloe- mendaal, in het gebouw van School en Wereld aan de Prof. Van Vloten- weg la. De heer R. B. Schmidt heeft er de leiding en zal alle belangstel lenden inlichtingen geven. Voorzitter van de werkgroep is dr. F. Keuche- nius uit Zutphen. Voor Limburg zit pater drs. M. van der Schoot, con rector van het Bernardus-college in de groep. Hij leidde vorig jaar de lepra-actie in Limburg. Dr. C. V. Lafeber, leraar aan de St.-Paulusly- ceum in Tilburg, vertegenwoordigt Brabant. De werkgroep gaat proberen plaat selijk vertegenwoordigers te werven. In voorbereiding zijn enkele werk groepen, die, op aanvraag, ter be schikking van leerkrachten worden gesteld. Het is de bedoeling van de werkgroep bij de jongeren een men taliteitsverandering ten aanzien van het gehele ontwikkelingswerk en de ontwikkelingshulp te bevorderen. „Het heeft geen zin", zo verduide lijkte een der leden van de werkgroep de gedachte die voor ogen staat, „in een grote landelijke actie 9 miljoen gulden voor Biafra in te zamelen en dan anderzijds mensen 25 miljoen te laten verdienen aan wapenleveram ties aan Nigeria. Dit is een van de zaken, die, zo menen wij, de jonge ren duidelijk gemaakt moet worden." De werkgroep ontveinst zich niet dat veel onbegrip en onverschillig heid zal moeten worden overwonnen. Ze ziet het echter als de taak van op voeders ook deze brandende kwestie in de wereld objectief onder de aan dacht van de jongiren te brengen. Het is niet de bedoeling financiële acties voor de ontwikkelingslanden te ondernemen. Wel zal de werkgroep acties met raad en daad steunen. Gel den die door scholen worden ingeza meld en aan de werkgroep worden overgedragen zal ze schenken aan het koninklijk instituut voor de tropen om de lepra in de wereld te helpen bestrijden. Als „Operatie Injectie" aanslaat in ons land zal de werkgroep proberen volgend jaar haar opvoedend initia tief een Europees karakter te geven. Daarvoor zijn al contacten gelegd met onderwijskringen, o.a. in Denemar ken, België en Joegoslavië. (Van onze redactie buitenland) PRAAG/MOSKOU De Tsjechoslowaakse leiders brengen deze week bezoeken aan fabrieken in Praag en omgeving om de arbeiders aan te sporen tot de „normalisering" van de toestand bij te dragen. Aan deze cam pagne nemen partijleider Dubeek, president Svoboda en premier Cernik deel. Volgens het partijblad „Rude Pravo" viel Dubeek een hartelijke ont vangst ten deel, toen hij de machinefabriek C K D bezocht. Hij dankte de arbeidt/s voor hun houding tijdens de moeilijke dagen. Intussen beweerde de Sovjet-Unie gisteren dat Tsjechoslowaakse bur gers de Russische troepen vragen in het land te blijven tot „de anti-socia listische en anti-staatselementen" zijn opgeruimd. Volgens het officiële pers bureau „Tass" stromen bij de Russi sche ambassade in Praag (anonieme) brieven binnen, waarin instemming wordt betuigd met „de nobele hulp" die de Sovjet-Unie en haar vier bondgenoten hebben geboden toen ze Tsjechoslowakije bezetten. De Slowaakse partijleider Husak heeft gisteren in Bratislava tot het voltallige Slowaakse centrale comité gezegd, dat er een merkbare verbe tering ïs ingetreden in de gespannen toestand in Slokwaije. Volgens radio- Bratislava gaf hij als algemene poli tieke lijn aan, het vervolgen van de in januari ingeslagen weg. Delegaties van de Tsjechische en de Slowaakse nationale raad hebben in tussen het overleg over de federali sering van het land hervat. Nog deze maand hoopt men het wetsontwerp inzake de federalisatie klaar te heb ben. De Tsjechoslowaakse luchtvaart maatschappij heeft gisteren de bin nenlandse vluchten hervat. De po gingen om het normale leven weer op gang te brengen onder Russische bezetting gsan door. Gistermiddag is het eerste vliegtuig opgestegen voor een vlucht naar Bra tislava. De Tjsechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jiri Hajek, gaat terug naar zjjn land, zo is donderdag in Bern bekend geworden. Over het tijdstip van zijn terugreis is niets bekend. VATICAANSTAD (AFP) Een woordvoerde van het Vaticaan heeft gisteren verklaard dat de woensdag door de Londense „Times" gepubli ceerde brief inderdaad van kardinaal Cicognani is. In deze brief spoort de kardinaal de bisschoppen aan de leer van de encycliek „Humanae Vitae" te ver breiden en voorlichting hierover te geven. AMSTERDAM De impresario A. Coerant heeft van het Russische staatsimpresariaat bericht ontvangen dat dit impresariaat grote schade heeft geleden ten gevolge van het niet doorgaan van de toemee van Liesbeth List en het trio Louis van Dijk door Rusland. De heer Coerant wordt voor deze schade aansprakelijk gesteld en ver zocht (een aanzienlijke som) alvast te willen overmaken via de Russische ambassade. ESSEN (DPA) Aan de 82e Duit se katholiekendag in Essen, een jaar lijks terugkerende manifestatie van rooms-katholieken, hebben gisteren duizenden mensen, verspreid over zes forums, deelgenomen. Het sterkst be zet was het forum over „huwelijk en gezin", dat door rond 5.000 mensen werd bijgewoond. De directeur van de katholieke academie in Wolfsburg, professor Georg Scherer, die hier over de ency cliek „Humanae Vitae" sprak, noem de deze zendbrief „op een beslissend punt" inconsequent. Hij zag geen we zenlijk verschil tussen de periodieke onthouding die de paus in zijn ency cliek wel toestaat en het gebruik van kunstmatige voorbehoedsmiddelen dat verboden is. HET HART EN DE BEIDE nieren van een vrouw zijn woensdag over geplant op drie mannen, door chi rurgen in de Clevelandkliniek (Ohio). De scheepsbouwondernemingen zijn weer in het nieuws. Weet u nog, dat Verolme enkele maanden gele den de kredietgarantie van de over heid kreeg voor zijn mammoetdok van 500.000 ton? Hij zal niet de enige zijn in Europa. Ook in Zwe den, in Göteborg, komt een dok waar schepen van 500.000 ton ge bouwd kunnen worden. Over ondernemingen gesproken Beckers (250 man de straat op, ze moesten het in de kranten lezen) heeft meegedeeld, dat de lakkerij in Ulft gehandhaafd blijft. De verlakke rij ook? „Nog steeds kan men op verschil lende niveaus in de KVP, onder an dere in de laatste partijraad, de men taliteit aantreffen van: wat de uit getreden radicalen willen is toch al lemaal onzin. Dit monsterlijk voor oordeel schreeuwt om doeltreffend geliquideerd te worden. Het is een teken van zwakte, dat men de dis cussie met tegenstanders uit de weg gaat". (Uit het bad van Jongeren- KVP). Klein meisje, dat zich staat uit te rekken: „Wat is uitrekken toch lek ker". Het Deélerwoud zal een maand lang gedeeltelijk voor het publiek afgesloten zijn wegens de bronsttijd van het uiild. Maar de ruimte om te wandelen i» nog groot genoeg: 150 hectare. Uit De Gelderlander: „De gemid delde bruto-opbrengst van één num mer van Margriet (advertenties, los se verkoop en abonnees) is bijna een miljoen gulden. Men kijkt natuurlijk wel even uit, eer men zo'n bron van inkomsten in de waagschaal stelt." „In de vakantie worden auto's veel te zwaar beladen. En laten de automobilisten er een paar centen bijdoen in plaats van zelf aan car burateur, benzinepomp en ventila- torriem te gaan zitten knutselen." AMosheuvelchef van de Wegenwacht) De laatste naam in het telefoon boek van Chicago is die van mijn heer Zeke Zzzypt. Hij heeft die drie z's voor zijn naam laten zetten, om toch maar zeker de laatste te zijn. Hij verdrong daarmee juffrouw Zyz- da, die maar even laatste is geweest, want vorig jaar woonde er in Chica go nog een mijnheer Zyzzy Zzyxyxxy. Zzzyezo. MERIJN (ADVERTENTIE) PRISMA SrCtsidfAifi— 1) geheel nieuwe automatic met dag- en datumaanduiding - waterdicht - incabloc doublé 165.- edelstaal 179.- 2) gouden Prisma zakhorloge - champagnekleurige wijzerplaat 295.- Molenstraat 12 Roosendaal fel. 0)650-34583 Boschstraat 44, Breda, de gehele prisma collectie Juwelier-Horloger, Zuiderhout 18, Oosterheide. MET UW GIFT AAN RADBOUD WERKT U MEE AAN DE VORMING VAN DE KATHOLIEKE STUDENT teu" o m- aan studentenparochies en -organisaties, internationale samenwerking en ontwikkelingslanden, theologische opleidingen, ^stiging bijzondere leerstoelen, democratisering wetenschappelijk U htlpen, helpt dart nu I Gireert voor U vergeet. Dank UI

de Stem | 1968 | | pagina 9