Laar: n AMES AMES DANK ZIJ KENTERING IN WEERBEELD Tarweoogst voor grootste deel reeds binnengehaald Aabe 27.*? 24.®° 29.®° Moerdijkplan gaat door, ook zonder Shell Chemie ECKERS Partizanenkoor liet goede indruk achter te Goes Even uitblazen mevrouw in damesmode papier voor uw -pen >e stem totaal uw krant ZLM: Goede kwaliteit bij pootaardappels Werkloosheid in augustus met 6400 teruggelopen UITBLINKERS Meubelfabrieken „WILMA" nodigen uit... Industrieschap geïnstalleerd, Ploegwedstrijd uitgesteld mt neemt n Tel Aviv Zwijnd recht autotips Koop nu voordelig Zwijndrecht Zieke pruimen Instant puddingpoeder Tuinbouw Sexuele opvoeding Hometrainer II Breda-Geel Iernt opt? Officiële opening winkelcentrum Middelburg Zuid DE STEM VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 5 nen die ontslagen zul- heeft roodgloeiend ge laal, Breda Rotterdam, rsoneelsleden te mogen .uilen eveneens moeten oeilijker worden, even- er drs. L. J. M. van de -gen op Zoom zei giste- echt geen prettige dag. rgelijke zaak. Men ver- we klagen. Maar is een blijkt dat we met ver- ïspanning industrieën ekken". zei aan de poort: „Na ies zullen we helemaal meer verkopen. Het is Irijf, maar de top-tech- e grove fouten gemaakt, e bedrijven zijn er mis- n". tail tenslotte: Een tien- rs van het bedrijf in de ■ij en plaatwerkerij avond overgewerkt. Een ht van een ander he rorden afgewerkt. (AP) Het volksfront jjding van Palestina, een isaties van de Arabieren tegen Israël, heeft ver- et verantwoordelijk was ;te ontploffingen in Tel is de organisatie waren 'ingen bedoeld als ver- s voor de aanvallen op i Jeruzalem op 18 augus- „Prijsdaling gebruikte auto's". Bezoekt onze 3000 m2 showruimte. AUSTIN 1100 1966 FIAT 850 1965 FIAT 850 1966 FIAT 1100 1966 FIAT 1300 1965 FIAT 1500 1966 FIAT 1800 1961 opel kadett 1964 opel rekord 1965 opel rekord 4-drs1965 3pel rekord coupé 1965 Popel rekord 1700 1966 si MCA 1300 gl 1965 si MCA 1500 gls 1967 ford 12 M 1964 ford 12 M 1965 ford tourniet ST.CAR l?64 RENAULT R10 1966 Tevens keuze uit: 60 st. V.W. KEVER 1200 - 1300 - 1500 met/zonder schuifd. vanaf 1250,- 40 st. V.W. groot model 1500 - 1600 vanaf 2000,- BESTEL en KLEINBUS en onze KAMPEERWAGEN AMESCADOR voor 4 personen. a/d RIJKSWEG DORDT/R'DAM 01850-26755 (ADVERTENTIE) GOES Dank zij het vele goede weer in augustus kon een groot gedeelte van de tarweoogst on der redelijke omstandigheden worden binnengehaald. Dit kon worde ngeconstateerd in de jong ste vergadering van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Land bouw Maatschappij. In een eer der gehouden vergadering lieten de bestuursleden bijzonder pessi mistische geluiden horen over de vooruitzichten ten aanzien van de oogst. Toen werd geconsta teerd, dat er voor de Zeeuwse boeren en tuinders dringend be hoefte was aan goed weer. Het grootste gedeelte van de tar weoogst is momenteel binnen. De eerste voorlopige indrukken zijn, volgens het dagelijks bestuur van de Z.L.M, dat de opbrengsten hier in tegenstelling tot bijvoorbeeld de gerst redelijk genoemd kunnen wórden- Minder optimistisch toonde de vergadering zich over de vooruit zichten inzake de prijsontwikkelin gen voor diverse land- en tuinbouw- produkten. Volgens het bestuur doet het prijzennivean vrezen, dat de rentabiliteit van het boerenbedrijf verder in gevaar komt en dat de inkomsten de grote investeringen, die zowel bij het kleine als bij het gro tere bedrijf noodzakelijk zijn, niet toelaten. De vergadering hield zich verder uitgebreid bezig met de uitbreiding van het Sharkavirus onder de prui- menopstanden. Hoewel de ziekte ook vorig jaar op beperkte schaal werd waargenomen, is nu, mede door de grotere pruimenoogst en de scherpe re controle, een groter aantal geval len van deze ziekte waargenomen. Hoewel de ziekte niet zo algemeen verbreid is als bijvoorbeeld vorig jaar het perevuur, is toch in een aantal gevallen een rooiplicht afge kondigd voor aangetaste bomen. Het bestuur heeft er begrip voor, dat de ze maatregel genomen moet worden uit fytosanitaire overwegingen, maar dit neemt niet weg, dat hierdoor een aantal telers ernstig gedupeerd is. Het bestuur besloot de ontwik kelingen ten deze nauwlettend te vol gen. De vergadering was van oor deel, dat een regeling voor de gedu peerde telers op zijn plaats zou zijn en besloot het initiatief te nemen om te komen tot een onderzoek naar de mogelijkheden om de rooiplichtige telers een tegemoetkoming in deze schade te kunnen verstrekken. Uitvoerig behandelde de vergade ring ook de gevolgen voor de land er tuinbouw van de invoering van de wet belasting op de toegevoegde waarde, die op 1 januari a.s. van kracht zal worden. Hoewel met name waar het de .landbouwregeling" betreft, nog een aantal aanvullende richtlijnen van de minister van Financiën tegemoetge- zien moeten worden, was de verga dering, zich baserend op de gegevens die tot nu toe bekend zijn, van oor deel, dat de nieuwe wet belangrijke consequenties met zich mee zal bren gen- Met name de mogelijkheid, die in de wet wordt gegeven om al dan niet van de landbouwregeling ge bruik te maken, zal met grote zorg vuldigheid door ieder individueel be keken dienen te worden. Gezien de ingewikkeldheid van de materie is het echter gewenst, al dus het bestuur, dat de boer en tuin der zich tevoren terdege laat voor lichten door deskundigen. Het bestuur zal zich op korte ter mijn beraden hoe, in nauwe samen werking met 't boekhoudbureau van de Z.L.M., aan deze voorlichting op de meest efficiënte wijze gestalte kan worden gegeven. Bij een eerste beschouwing was de vergadering van oordeel, dat in een groot aantal gevallen deze nieu we belasting kostenverhogend zal kunnen werken. Gezien de algehele economische situatie in de land- en tuinbouw, die bepaald geen reden tot optimisme geeft, moet iedere maat regel, die kostenverhogend werkt, dus ook een eventuele kostenverho ging tengevolge van de nieuwe be lastingwet, als ongewenst aange merkt worden. In zijn overzicht van de situatie in de akkerbouwsector wees de heer J B. Becu er op, dat er een toe nemende tendens schijnt te zijn om te eenzijdig te spreken over de si tuatie, waarin onze produktiesector zich momenteel bevindt. Veelal wordt volgens hem, zonder dat men de problemen kent, die spe cifiek zijn voor de agrarische be roepswereld, al te lichtvaardig ge oordeeld over zaken, die van essen tieel belang zijn voor het bestaan van boer en tuinder- Vergeten wordt ook, de belangrijke bijdrage, die het agrarische bedrijfsleven levert aan de totale export van ons land, en eveneens is uit het geheugen geraakt, dat er in het recente verleden tij den waren, dat ons land zijn eigen Instant pudding is wel instant, maar geen pudding. Wel instant om dat ze zeer snel klaar is, geen pud ding omdat ze niet zo stijf wordt dat ze kan worden gekeerd. Of dit een voor- of nadeel is, is een kwestie van persoonlijke smaak. Er is overigens nog verschil tussen de diverse merken: het ene levert een pudding-achtiger, het andere een vla-achtiger resultaat. Dit is een conclusie van een ver gelijkend onderzoek van twaalf mer ken instant puddingpoeder. Elk van deze poeders wordt in de smaken vanille, caramel, chocolade en fram bozen onderzocht. Dat hier eigenlijk ten onrechte van pudding wordt ge sproken kan men de fabrikant overi gens niet verwijten. Volgens de wa renwet is dit de benaming die hij gebruiken moet. Behalve aan berei dingstijd en consistentie wordt in dit onderzoek ook aandacht aan even tuele conserveermiddelen en kleur stoffen besteed en uiteraard aan de smaak. Tenslotte worden de prijzen van instant pudding uit een pakje, ge wone pudding uit een pakje en „ei gen" pudding naast elkaar gezet. Instant pudding is niet duurder dan gewone pudding-uit-een-pakje. Het is wel wat duurder dan mdizena pudding waarvoor men zelf de ingre diënten bij elkaar haalt. Maakt v Werc'en tot dusver geen chenille spreien voor kinderbedjes ge- Lindrsn r deze verSeten groep heeft een Nederlandse fabrikant nn Pastelti t'en ontworPen. De kinderspreien zijn leverbaar in een aantal zoals pu* en enkele speelse, speciaal op kinderen afgestemde dessins, Intei- r, s en kevertjes. Deze spreien worden gepresenteerd op de Wordt gh°r fl968, öie van 8 tJn' 13 septembr in de Jaarbeurs te Utrecht agrarische produkten meer dan nodig had. De vergadering achtte het van groot belang, dat in een dergelijke situatie de consument een objectie ve voorlichting over de gehele mate rie krijgt. De vergadering wees in dit verband ook op de betrekkelijkheid van overschotten met een verwijzing naar de graanoverschotten van eni ge jaren geleden in Amerika die in korte tijd verwerkt zijn. Nu de Europese landbouw zich binnenkort gaat beraden over haar directe toekomstplannen, en de be slissingen gaat nemen inzake het verder te voeren landbouwbeleid, op nationaal en internationaal niveau, is een duidelijke stellingname nu meer dan ooit gewenst, aldus het bestuur. De vergadering was van oordeel, dat voortgegaan dient te worden bij de vervolmaking van het nog zo jon ge E.E G.-landbouwbeleid op basis van he4 huidige systeem, waarin nog diverse onderdelen ontbreken. Het bestuur denkt hierbij in het bijzon der aan een tendens van de gelijke pro duktie voorwaarden. De vergadering nam met genoe gen kennis van de resultaten van een inmiddels ingesteld onderzoek naar de kwaliteit van de pootaard- appelen in Zeeland. Hieruit blijkt, in tegenstelling tot eerdere geruch ten, dat de kwaliteit van de poot- aardappelen van deze oogst van de-, zelfde goede kwaliteit is als die van vorig jaar. De heer P- J. J. Dekker wees in zijn overzicht op de moeilijkheden, waarin velen in de tuinbouw verke ren, als gevolg van het lage prijs peil. Voor menige ondernemer is de toestand zorgwekkend. Bij de glas- produkten is er een grote aanvoer van tomaten en komkommers, die tegen lage prijzen worden verkocht. Gehoopt wordt dat straks een her stel zal intreden. Wat de fruitteelt betreft is er momenteel sprake van een crisis bij de peren. Aanvankelijk was gedacht om, evenals vorig jaar, de interventieregeling af te stemmen op klasse II. De prijs van Clapp's Favourite daalde echter zo laag, dat het Centraal Bureau voor de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In augustus is het aantal werkloze mannen met 6400 teruggelopen tot 45.900. Eind augustus 1967 waren 55.400 man nen zonder werk, 9500 meer dan dit jaar. De cijfers wijzen er op dat voor het gehele land de werk gelegenheid geleidelijk verbetert! Eind augustus was van de afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking 1.6 percent werkloos. Dat percentage was; juli 67: 2.1 percent, augustus 1967: 1.9 percent, juli 1968: 1.8 per cent. Bij de vrouwen waren eind vo rige maand 8000 werklozen, 700 meer dan twaalf maanden geleden, maar 900 meer dan eind juli. De werkloosheid bleef het grootst in Limburg (3.8 percent). Don volgen Drente (2.6 percent), Groningen (2.3 percent), Noord-Brabant (2.2 per cent), en Overijssel (2.1 percent). Over het algemeen werd de grootste terugloop in werkloosheid geconsta teerd in gebieden met de meeste werklozen. Alleen Limburg vormde hierop een duidelijke uitzondering. Ruim tien percent van de werkloze mannen was jonger diae 19 jaar. Dit aantal is lager diain eind juli en eind augustus van vorig jaar. Van de 4800 werklozen jongeren benedien 19 jaar wais bijna die helft een maand tevo ren nog niet bij het arbeidsbureau als werkzoekende ingeschreven. (Vervolg van pag I) Het Fiber Wovenprocédé heeft, zo meent AaBe, een grote toekomst. Er varingen ermee in de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië bewijzen dat. De AaBe-fabrieken maken naast de kens en plaids nog kamerstoffen, mantelstoffen, rokstoffen en overgor- dijnstoffen. De Tetem heeft haar pro- duktie voor het grootste deel gericht op de vervaardiging van dekens van synthetische vezels. Binnenkort brengt zij een geheel nieuw type sprei op de markt. In het communiqué wordt gecon cludeerd dat commerciële bundeling van beide bedrijven niet alleen een aanzienlijke uitbreiding van de pro- duktie zal brengen, maar tevens de positie van de bedrijven in de E.E.G. aanzienlijk zal versterken. Het is be slist niet de bedoeling, dat tengevolge van de samenwerking nog personeels leden zullen worden ontslagen. Het is duidelijk dat AaBe door deze samen werking er naar streeft haar export pakket aanzienlijk te vergrotqn. Tuinbouwveilingen kortgeleden be sloot om ook voor klasse I de gele genheid voor interventie open te stel len. Dit vooral om de bodem van de markt hoger te leggen en daar door de telers te steunen in hun moeilijkheden. Ook in andere opzich ten wordt gestreefd naar een zo gun stig mogelijke toepassing van de in terventieregeling. Bij de appels is de situatie iets beter dan bij de peren. De vroegste rassen brachten ook te leurstellende prijzen op, doch het verloop bij de James Grieve is tot nu toe iets meegevallen, dank zij een grofe vraag uit het binnenland- De prijs van dit ras ligt hoger dan in 't buitenland. Overigens blijft de aanvoer van perziken en druiven uit Italië en Frankrijk groot, wat een druk betekent op 't prijspeil van onze appelen en pruimen. De prui men geven dit jaar een topoogst, doch de geldelijke resultaten zijn matig. Overigens spelen ook in de tuinbouw en de veeteelt dezelfde pro blemen als hierboven genoemd voor de akkerbouwsector. (ADVERTENTIE) De nieuwste mode. Loaferpump met modieuze diabolo- blokhak. In dadel met alggroen. Leuke, moderne Swift-pump met hoge blokhak. In espresso met dadel, of blauw met liguster. Chique pump in chroom- leer met plooigarnering.y geheel leer gevoerd. Keus uit zwart, bruin en blauw. Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 70 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht Als U een uitstapje maakt naar de Belgische Kempen, vergeet dan niet dat in Zoersel één der grootste en zeker de MOOISTE Meubelhal van heel Europa staat. In dit prachtige chaletgebouw worden alle soorten meubelen verkocht volgens het „ZELFBEDIENINGS-SYSTEEM". Een volkomen nieuwe for mule voor de meubelhandel, die, zoals gebleken is, bijzonder goed in de smaak valt door haar originaliteit. De toegang is geheel vrij en er is niemand die U tijdens uw rondgang zal aanspreken. Wel krijgt u op verzoek uitstekende adviezen. Daarbij tarten de prijzen elke concur rentie. De Wilma Meubelhallen zijn zeer gemakkelijk te bereiken. Slechts 3 kilometers ten zuiden van Oostmalle, langs de autoweg naar Lier vindt U het opvallende chaletgebouw onmiddellijk links van de weg. Open van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 20 uur. Ook op zaterdag en zondag, maar dan tot 19 uur. Alleen vrijdags gesloten. WILMA MEUBELEN P. V. B. A. Oostmallebaan 154, ZOERSEL Tel. (03) 72.03.68 of 72.12.72 (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN Bij de installatie van de raad van bestuur van het industrieschap Moerdijk, gisteren in Zeven* bergen, heeft voorzitter H. E. M. Scliafminée verklaard dat de aanleg van het 2000 ha metende industrieterrein door gaat, ook als Shell-Chemie zou besluiten zich elders te vestigen. De Brabantse commissaris van de koningin, die de raad installeerde, plaatste de activiteiten van de drie in het schap samenwerkende ge meenten (Zevenbergen, Klundert, Hooge en Lage Zwaluwe) tegen de achtergrond van de zorgwekkende werkgelegenheidssitutie in Brabant. Daarbij herinnerde hij aan het verlies vn 11.500 industriële arbeids plaatsen in één jaar. „Gisteren ver nam ik echter," zei hij, „dat de arbeidsmarkt in Brabant een duide lijk en verblijdend herstel ten goede te zier geeft. Een blijvend herstel? Ik ben geen profeet. In de laatste tien jaar is duidelijk gebleken dat de arbeidsmarkt in Brabant uiterst kwetsbaar is." Hij noemde in dit verband de zware concurrentie van de Brabant omringende gebieden bij het aan trekken van nieuwe industrieën, en de grote omvang van de lange- afstandspendel. De heer Schaminée zei dat van* de 5000 pendelaars in 1967 in het gebied Roosendaal- Zevenbergen er 3000 op Rotterdam pendelden. De drie samenwerkende gemeenten tellen 1300 pendelaars, 20 procent van de beroepsbevolking. Rotterdams burgemeester Thomas sen zei in wat hij „een gezellig bab beltje" noemde, dat het hem altijd verbaast dat men in Nederland niet GOES In het programma, waar van de opbrengst zal worden bestemd voor de chronisch zieken en gehandi capten in de provincie Zeeland, trad in een uitverkochte „Prins van Oran je" te Goes het Joegoslavisch In validen Partizanenkoor uit Ljublja na op. Dit concert van het onge veer 60 man sterke mannenkoor werd georganiseerd door de Lions Club uit Goes. Aangezien een programma ont brak (en waarschijnlijk hadden vele namen ons toch niet veel w - zer gemaakt waf de te zingen num mers betrof), was het goed, dat tus sen koor en zaal de heer Hoek een korte Nederlandse verklaring van de te zingen stukken gaf. Het koor maakte als geheel een zeer goede indruk; somtijds was de mannen- zang misschien iets aan de forse kant, in ieder geval werd er met overgave gezongen en men wist zo wel het pianissimo als het fortis simo te beheersen. Deze avond werd muzikaal geopend met de beide volksliederen, waarbij we het Wilhel mus (zonder de geijkte fouten) met veel genoegen beluisterden. Voksliederen, gepaard gaande aan strijd- en rebelliezang, wisselden el kaar af voor de pauze, waarbij naast veel a capella zang af en toe de ac cordeon ook nog een steentje tot het succes van deze avond bijdroeg. Pittige marsliederen kon men naast diep ontroerend gezongen treurlie deren beluisteren- Het was jammer dat bij het lied dat handelde over „De colonne" (een karakteristieke compositie die ging over soldaten die door weer en wind marcheer den) het vele uiterst zacht zingen door rinkelende geluiden van in de aangrenzende zaal voor de pauze ge reed gezette kopjes en lepeltjes werd gestoord. Er waren ook enige composities van dirigent Radovan Cobec; niet modern van opzet, maar toch wel met een eigen tintje. Jammer dat zijn compositie „De morgen" qua intonatie niet helemaal uit de verf kwam, omdaf de tenoren nogal de toneerden. Sommige liederen had den aan het slot soms verrassende wendingen, zodat men muzikaal ge sproken wel eens de „verkeerde" kant werd opgestuurd, doordat de melodie niet geheel volgens patroon verliep. Het optreden oogstte bij de volle zaal een storm van applaus, een applaus dat deze gasten uit Ljubljana wel verdienden. A.L. weet dat Brabant evenveel werk lozen heeft als het hele Noorden. Hij sprak over „de lotsgemeenschap van Rotterdam en Brabant", alle tegenstellingen van het verleden ten spijt. Rotterdam kreeg veel Brabantse lof toegezwaaid. De heer Schaminée prees „de algehele bereidheid" tot helpen van de technische diensten van de Maasstad. Hij noemde deze „het beste ingenieursbureau van Nederland". Commissaris Kortmann viel hem bij. „Wij hebben weinig ervaring met scheepvaart- en havenzaken," zei hij. Hij dankte Rotterdam ook voor de steun die het Brabant gegeven heeft in het Delta-overleg. Zeer nadrukke lijk prees de commissaris de rijks overheid, vooral het departement van Economische Zaken, dat volgens hem veel begrip opbrengt voor de benar de situatie van Brabant. De bijeenkomst werd onder ande ren bijgewoond door gedeputeerde P. H. Coppes, het Tweede-Kamerlid drs. Th. Westerterp, en vertegenwoordi gers van de ministeries van Econo mische Zaken, Verkeer en Water staat, Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening, Financiën, en de dienst der Domeinen. „We hebben er over gedacht ook Zeeland uit te nodigen," zei voorzitter Schaminée, „maar we hebben het toch maar niet gedaan." De heer Schaminée sprak ook over de aanvankelijke scepsis van de be volking ten aanzien van het plan, „Zelfs de gemeenteraden hadden er moeite mee," zei hij. Dit jaar is er echter meer aan de verwezenlijking van het project gedaan dan in de afgelopen tien jaar, en ongeloof is nu rotsvast geloof geworden. Volgende week zullen de Brabant se staten hun goedkeuring moeten hechten aan de uitbreiding van het industrieterrein tot 2000 ha. Com missaris Kortmann (naar het woord van de heer Schaminée „de grote stimulator en bemiddelaar die bij nacht en ontij voor ons klaar staat") zei te vertAuwen dat het hoogste bestuursorgaan in de provincie be grip zal hebben voor de vergroting van het terrein. Hij herinnerde aan de verbetering van de infrastructuur in West-Bra bant, waaraan rijk en provincie hard werken. Hij noemde rijksweg 17, de Maasroute, de afvalwaterleiding naar de Westerschelde, het Mark-Vliet- kanaal, en de op handen zijnde ge meentelijke herindeling van Noord west-Brabant. „De zelfstandigheid van de ge meente is een groot goed, maar geen doel in zich zelf," zei dr. Kortmann. Doel van de gemeentelijke herinde ling moet het welzijn van de bur gers zijn. Log had hij voor de samen werkende gemeenten die, het her indelingsplan ten spijt, „broederlijk en eendrachtig" op de ingeslagen weg voortgaan. De heer Schaminée wees nog op de moeilijkheden. Zo zullen 60 landbou wers het veld moeten ruimen. „In samenwerking met de regering zal het wellicht mogelijk zijn dat de bedrijven naar elders verplaatst kun nen worden," hoopte hij. ZUIDZANDE De ploegwed* strijd, georganiseerd door de oudleer- lingen van de landbouwschool te Schoomdijke op 7 september a.s. om 't kampioenschap van W.-Zeeuwsch- Vlaanderen zal ten gevolge van het slechte weer uitgesteld worden tot zaterdag 14 september a.s. Met belangstelling heb ik de pagina over seksuele opvoeding gelezen. Ik vind dat de ouders dit zelf moeten doen. Zij moeten aan hun kinderen, naar ge lang leeftijd, bevattingsvermogen enz., persoonlijk de voorlichting geven. Ver der een eerlijk antwoord op alle yra- gen. De tijd dat de kinderen opgevoed worden met verhalen van onkuisheid en doodzonde is gelukkig voorbij, maar niettemin is de tijd zeker zo verwar rend. Om dus een kind en later de oudere jongen en het meisje psychisch gezond door het leven te laten gaan zonder al te veel complexen, meen ik dat wat God in de mens heeft ingelegd ook op een mooie manier aan hen ken baar moet worden gemaakt. Met daar bij de verantwoordelijkheid en verplich tingen naar gelang leeftijd en ontwik keling. Wat de voorbehoedmiddelen betreft, dit is op het moment wel het onder werp van de hedendaagse jeugd en dat kan zeer gevaarlijk zijn. Ook daar moet de jeugd goed in worden voorgelicht. Als men hen niet juist opvoedt, dan zullen zij gaan experimenteren. De meisjes en jongens die nog in de puberteit zijn moeten allereerst wor den voorgelicht. Wie zal dit doen als de moeder nog kleurt als zij wil vertellen dat ze misschien in blijde verwachting is? Als zij zich soms schaamt voor haar dochter of zoon van 16 of ouder. Het is dus ook van groot belang dat de nu nog jonge ouders serieus worden opgevoed. Als deze een fijn en juist inzicht heb ben, dan helpen hun kinderen him ouders en omgekeerd in de tijd dat hun moeder een kindje draagt en krijgen zij tevens meer respect voor elkaar. Men mag vele dingen niet verdonke remanen want zij zoeken en door ver antwoordelijkheid op hen te leggen maakt men hen vaak trots wat alleen maar beide partijen ten goede kan ko men omdat men dan ook respect voor elkaar kweekt. Ik bedoel heus niet dat men geen seksuele samenleving mag hebben voor het huwelijk. Ik ben het daarover niet met mezelf eens. In het ene geval zal een jong stel er rijp door worden en men zal een gelukkig huwelijk tegemoet gaan. Maar dian ook bij bepaalde personen en onder be paalde omstandigheden kaïn het mis schien zelfs goed zijn om op die manier niet uit elkaar te groeien. Van de andere kant kan het onher stelbare gevolgen hebben. Wees er daarom dus voorlopig voorzichtig mee. Onze jeugd is goed en wil vooruit Maar onze jeugd wil radicaal behan deld worden en zij zal, mits wij hen eerlijk opvoeden, als flinke mensen een toekomst opbouwen. OOSTERHOUT MEVR. A. E.-E. In de krant van donderdag 29 aug. staat een stuk van de psycholoog Grun- wald over het record breken op een home-trainer. Van wat die man zegt is veel waard, maar niet alles. Omdat hij zelf uit het noorden komt moet hij het zuiden niet discrimineren. Ik vind iemand die een week dag en nacht op zo'n fiets zit ook stapelgek, maar hij doet het uit zichzelf, hij wordt niet ge dwongen. Valt hij dood van dat ding, dan is het zijn eigen schuld. Maar zo iemand sleept niemand anders mee, wat bij andere sporten, die met een Hoofd letter geschreven worden, wel het ge val is. Denk maar aan auto- en motor races, boksen enz. Maar wat deze dr. Grunwald aan hei eind van het artikel schrijft vind ik misselijk. Hij zegt: zo iemand wordt door de lage commercie gebruikt en de verdienste ervan is dat de renner signaleert hoever men in de streek is afgedaald. Dat is volgens mij toch wel idioot gezegd. Vroeger scheen het noorden neer te kijken op het zuiden, maar dat is vol gens mij nog uit overgrootmoederstij d. Alsof ze boven de rivieren nooit iets geks uithalen! GILZiE MEVR. P. BOOMAARS- DE BRUYN Breda heeft het tot voor kort met één behoorlijke wegverbinding moeten doen, namelijk naar Rotterdam. Daar is nu bijgekomen de weg naar Utrecht-Am sterdam, die zijn voltooiing nadert. Dat zijn dan verbindingen noordwaarts. Worden de beloften waar gemaakt, dan aal er eindelijk ook eens een weg naar Antwerpen komen, die via de nieuwe tunnel aansluiting geeft op een auto weg naar Gent en Lille, waar de auto weg naar Parijs begint. Aan een zuidoost-verbinding is nog weinig aandacht geschonken. Wij moe ten m.i. met zijn allen ook fel pleiten voor een autoweg van Breda naar Geel, alwaar een prachtige verbinding met Luik en Duitsland voor ons gereed ligt. Waarom moeten wij blijven voortsuk kelen op het boerenkarrepaadje naar Chaam en Baarle-Nassau? Waarom kan Duitsland met zijn veel lagere autobelasting een perfect wegen net hebben en moeten wij met onze duurste auto's van de wereld op middel eeuwse kronkelpaadjes blijven rijden? Wil men van Breda een centrum van de Benelux maken, dan zullen er toch eerst wegen moeten komen. BREDA, J. VAN GOOL (ADVERTENTIE) ELKE DROGIST HEEFT HET! (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG Donderdag 12 september zal het buurtwinkelcen trum „Welsinge" aan de W. Thi- bautstraat in Middelburg-Zuid offi cieel worden geopend. De openings plechtigheid zal worden verricht door mevrouw Drijber, echtgenote van de burgemeester van Middel burg.

de Stem | 1968 | | pagina 5