Is de vaste oeververbinding geen project voor Europese investeringsbank? ETI verwacht in '75 twaalf miljoen overnachtingen bad) ralt- „MAGNETISCHE" NIKKELEN GULDEN BOOSDOENER IN AUTOMATEN Snel groeiend verkeer over de Zeelandbrug fijnste en koffie gezond KOFFIE «HUE DIRECTEUR VERBURG (ETI) VRAAGT ZICH AF: MOERDIJK fis én waar Middenstands bonden fuseren r Ttlutsaers S~elh erijen VIERDE ZEEUWSE RAPPORT VREEMDELINGENVERKEER ROUTE ROTTERDAM - VLISSINGEN ONTDEKT U 7FELA N r> i n l s J G S In gesprek met Joop Zomer eekend ater )NDAAG ORGEN Aderlating Tolgeld Route Toerisme Koffiedrinken en toch goed slapen? echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ ie meubel: jeugdcentrale in Kapel- organiseert voor de 2 jaar en ouder het ko tend een kampweekend ping „Vredenburg" te toom. Ongeveer 60 jon. zich hiervoor opgege- trekken vanavond. De kkeren in de boerderij is in een grote tent. Met 1 en andere festiviteiten ekend vorden doorge- agavond hoopt men weer e keren. Etiënne Steijaert uit aaide te Utrecht het be- ma van het dameskap. aterdag 7 sept. Hans- sn 15.27 uur, Temeuzen uur, Vlissingen 2.12 en 'emeldinge 3.53 en 16.13 R MTJIDEN Ihnis 10-12 en 14-17 uur ran Raymond de Meester ieck en Jos. But. r Apenplaneet 14 jaar 10 uur dag varkens en schapen 20 uur ring f Music a.l. ikt en verdoemd 18 Jaar uur ntra de vampiervrouwen t MUIDEN huis 10-12 en 14-17 uur 'an Raymond de Meester eek en Jos. But. nne 20 uur telt Rosegracht: Gelegen. fhtiging. ten in het park a.L LE 14.30 uur Schieting ertelt 18 jaar IDE 4.30 uur nde wip le 15 uur g ijs 15 uur Schieting w 20 urn- slecht 18 Jaar 19.30 uur Bal Music a.L en 21 uur tra de vampiervrouwer 21 uur 1 Jaar 15 uur Schieting 1£ ZOMS MZ/CH ?f}f>TBEVeEl. CATEM DE STEM VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zal de Europese Investeringsbank, die het tot haar taak rekent om belangrijke infrastructuurwer ken te „helpen" financieren, bereid zijn een steentje bij te dragen aan het financieringsplan voor de vaste oeverver binding over de Wester schelde? Deze vraag wierp de directeur van liet E.T.I. voor Zeeland drs. M. C. Verburg, gisteren op tijdens een bij eenkomst in De Braakman voor een gezelschap van Nederlandse en Bel gische journalisten. Drs. Verburg gaf een voorzichtig antwoord: „Neder land levert al jarenlang bijdragen aan de Europese investeringsbank, maar deze instelling heeft tot nog toe in geen enkel Nederlands projekt geld geïnvesteerd. Er is wellicht een kans, dat de bank, nu er een projekt ter tafel ligt dat van internationale allure is en geheel beantwoord aan de eisen, die de bank voor infrastruetuurobjekten stelt, bereid zal zijn een bijdrage te leveren". Het gaat zoals bekend om een pro jekt dat meer dan een half miljard gulden gaat kosten, waarvoor de eer- ite tien vijftien jaar geen beroep op de rijksoverheid kan worden ge daan. Voor financiering door belan gengroepen is mogelijk, maar drs. Verburg was er niet zeker van of de binnenlandse kapitaalmarkt alleen In staat zal zijn om enkele jaren ach tereen een aderlating ter grootte van 90 miljoen gulden per jaar te door staan. „Gelukkig", zo zei hij, „bestaat de mogelijkheid om ook in België geld op te nemen en als ook de Euro pese investeringsbank zou bijsprin gen, dan staat het financiële sein voor de toekomst op veilig". De E.T.I.-directeur herinnerde er aan, dat er - tot aan het ogenblik dat het rijk de exploitatie van de vaste- oeververbinding kan overnemen - tolgeld zal moeten worden geheven. Rekening houdend met de nieuwe verhouding tussen rijksbijdrage en bijdragen van de gebruikers van de verbindingen over de Westerschelde, kwam hij tot een te verwachten tol geld van f 3.20. Over het tracé, waarop de deskun digen van rijkswaterstaat momenteel studeren, merkte drs. Verburg op, dat het naar een oude Duitse defi nitie „de opleving van een econo misch landschap" mogelijk zal ma ken. Dit zou optimaal kunnen ge beuren als er tussen de Randstad Holland en het Noordfranse in dustriebekken drie voorname ver keersaderen, elk met hun eigen ty pische functie, zouden komen: de Zoomsweg, de E-3 en de z.g. „Delta route" waarin de vaste oeververbin ding over de Westerschelde dient te worden opgenomen. Deze gedachten- gang wijst aan de vaste-oeverbinding een tracé toe, dat ergens in de buurt van Temeuzen op Zeeuwsch-Vlaams gebied terecht komt. Drs. Verburg plaatste de betekenis van de vaste-oeverbinding niet alleen ln het perspectief van de industria lisatie en de zeehavenontwikkeling in het Zuid-Westen (in Noord-België »n Zuid-West-Nederland samen tot een capaciteit van 20.000 ha in 1980!) waar ook in dat van de recreatie. Hjj voorzag in het jaar 2000 een toeristische invasie in het Deltage bied van 6 tot 7 miljoen verblijfre- creanten en een aantal overnachtin gen van 70 miljoen. Over de zeehaven en industrieterreinen zei hij nog, dat de bijdrage die België aan het areaal in dit deel van de Benelux tot 1980 kan bieden nog niet officieel bekend is. Volgens zijn eigen informaties kwam het echter neer op een veel voud van de 7.000 ha die in Zeeland tot 1980 beschikbaar zullen komen. „De totale capaciteit zal dicht in de buurt van de 20.000 ha, in 1980, lig gen", zei de heer Verburg, er aan toevoegend, dat men van dit gewel dige areaal dat in 2000 kan oplopen tot 50.000 ha waarvan 30.000 in Zee land, niet moet schrikken. „Dertig bedrijven van het formaat van Mobil- oil en onze terreinen zijn voi", zo besloot hij. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De fusie tussen de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond en het Nederlands ver bond van Middenstandsverenigingen (beide „neutraal") is definitief. De nieuwe gezamenlijke organisatie heet het koninklijk verbond van on dernemers en telt ongeveer 100.000 ondernemingen, 70.000 van de KNMB en 30.000 van het NVM. Katholieke en protestantse midden standers hadden reeds eerder tot een federatief samengaan besloten. (ADVERTENTIE) TILBURG Gespecialiseerd in ALLE BONTSOORTEN Onze jarenlange ervaring is uw garantie HEUVELSTRAAT 101 Tel. 04250-22913 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het E.T.I. voor Zeeland heeft zijn vierde rapport over het vreemdelingenverkeer in Zeeland bekendgemaakt. Het nieuwe rapport begint niet op te merken, dat vroegere prognoses door de wer kelijkheid sterk zijn overtroffen. In 1959 verwachtte het derde recreatie rapport van het E.T.I. voor 1964 on- (ADVERTENTIE) VERKRIJGBAAR BIJ UW SLIJTER/WIJNHANDELAAR Importeur: N.V. Bredasche Wijnhandel, Breda. OOK ALS PRALINES BIJ DE GOEDE CHOCOLATERIE/BANKETBAKKERIJ geveer 3 miljoen overnachtingen. In feite werd het aantal van 4,5 miljoen in 1965 al gepasseerd en in 1967 waren het er bijna 6 miljoen. Zeer vele gemeenten hebben pro- jekten ontwikkeld die op uitvoering wachten. In de provinciale streek plannen krijgen zij een planologische coördinatie. Het E.T.I. houdt zich in tensief bezig met de rentabiliteit van deze plannen. In alle plannen, aldus het E.T.I., profileert zich een stuk Deltaplan, direct of indirect. „Zij maken het Deltaplan op het stuk van de recreatie eerst echt rendabel", aldus drs. M. C. Verburg in zijn in leiding. Hij pleit voor een betere marktverkenning in de toekomst. „Een bedrijf of bedrijfstak met een omzet van ruim 100 miljoen gulden zou zich zonder markt-analyse niet kunnen handhaven. Het verblijftoe- risme, dat deze omzet in Zeeland haalt, zal op de duur in een chaoti sche situatie komen te verkeren als het marktonderzoek uitblijft", merkte hij op. De nieuwe prognoses van het E.T.I. lijken stoutmoediger dan voor gaande. Van 6 miljoen toeristische overnachtingen in Zeeland in 1967 wordt een verdere groei tot ruim 12 miljoen overnachtingen in 1975 mogelijk geacht. Het aantal slaapplaatsen in de pro vincie zal naar schatting toenemen van bijna 100.000 in 1966 tot ruim 170.000 in 1975. Het aandeel van campings en huisjesterreinen zal hoog blijven (ruim 60 procent) on danks de sterkere procentuele groei in de overige sectors. De toeristische impuls van de laatste jaren, zo heeft het E.T.I. vastgesteld is vrijwel uitsluitend ver oorzaakt door de Nederlanders. Het aandeel van de Nederlandse over nachtingen is daardoor gestegen van 65 procent in 1964 tot 74 procent in 1967. De provincies met de hoogste belangstellingspercentages zijn Noord-Brabant, Zuid-Holland uiteraard Zeeland zelf. In 1967 hebben circa 1,7 miljoen dagtoeristen per auto of per touring car Midden-Zeeland bezocht. Hier onder bevonden zich minstens 800.000 buitenlanders, voornamelijk Belgen. De bestedingen van de verblijftoe- risten worden voor 1967 berekend op 104 miljoen gulden. De investeringen ten behoeve van de overnachtings accommodatie zullen tot 1975 jaar lijks gemiddeld circa 20 miljoen gul den bedragen (Van een onzer verslaggevers) BREDA De nikkelen guldens, die sinds kort door de Nederland se Bank in omloop werden ge bracht ter vervanging van de zil veren, v/orden door tal van auto maten niet geaccepteerd. Voor sommige automaten blijken ze te licht te zijn. Het grootste pro bleem is echter, dat de nikkelen gulden magnetisch is en het me chanisme van de automaten blok keert, aldus de heer M. Pijnen burg, die als tabaksgrossier te Breda veel automaten exploi teert. Winkeliers en andere automaten- exploitanten zijn daarom genood zaakt voorzieningen in hun automa ten aan te laten brengen, die dit eu vel verhelpen- Sommige fabrikanten proberen de automaten geschikt te maken voor zowel zilveren als nikkelen guldens. Dit is echter een tijdelijke maatre gel. Als straks overwegend nikkelen guldens in omloop zjjn, zullen de automaten definitief op deze munten worden afgesteld. Deze dubbele om schakeling kost in een aantal geval len f 75,- per automaat. Niet alleen sigaretten-automaten, maar ook kousen-, bloemen-, mu ziek-, en wisselautomaten, die met guldens worden gevoed, moeten aan de nikkelen guldens worden aange past. Er liggen nog meer verrassingen in het verschiet. Met name voor de exploitanten van (veelal oude) siga retten-automaten, die op guldens en kwartjes zijn afgesteld. Op de derde dinsdag van september zal blijken of minister Witteveen van Financiën een nieuwe accijnsverhoging voor ta bakswaren in zijn begrotingskoffer tje heeft zitten. Het is niet uitgesloten, dat met ingang van 1 januari 1969 voortaan f 1,75 (voorheen f 1,50) voor een pakje sigaretten moet worden be taald. Dit betekent, dat de „guldens en kwartjes automaten opnieuw moeten worden afgesteld. Vele winkeliers voelen zich door deze maatregelen gedupeerd- Zij kunnen de extra ombouwkosten ner gens verhalen. «Mm» #-1— r~s ra LJ D (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De belang stelling voor de Zeelandbrug, vooral van de zijde van vracht vervoerders, neemt snel toe. In de eerste helft van dit jaar steeg het verkeer, in vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar, met vijftien procent. In ron de cijfers betekent dat, in de eer ste zes maanden van dit jaar bij na 61.700 auto's méér over de brug rolden. (Vervolg van pag. 1) brief en niet die van Rotterdam?" Er zijn, zo is ons gebleken, drie brie ven in het spel Een brief van Zeeland, d.d. 10 juni, aan de minister van Verkeer en Wa terstaat, Noord-Brabant en Zeeland. In deze brief tekent Zeeland protest aan tegen een eventuele zeehaven ontwikkeling bij Moerdijk, en wordt ook de vraag gesteld of het zin heeft het Reimerswaalplan te blijven steu nen, als Brabant tegelijkertijd pro beert een zeehaven te stichten bij Moerdijk. Een brief van Rotterdam aan Zeeland, d.d. 15 juli. Volgens mr. Van Aartsen schrijft Rotterdam daar in over een Moerdijk dat bereikbaar gemaakt kan worden voor schepen van 40.000 ton. „Maar die brief noemt de heer Thomassen niet!" Een brief van Brabant aan Zee land, d.d. 14 augustus, die mr. Van Aartsen „kort, maar bevredigend" noemt. In deze brief wordt duidelijk gesteld dat Moerdijk geen alterna tief voor Reimerswaal is. Zeeland heeft zijn medewerking aan het Rei merswaalplan dan ook voortgezet. Commissaris Kortmann zei giste ren in Zevenbergen nog eens na drukkelijk dat het niet gaat om het graven van een nieuw kanaal tus sen Rotterdam en Moerdijk, maar om het oprekken van de bestaande vaarwegen „binnen de redelijke grenzen van evenredige investerin gen en een toelaatbare waterstaat kundige ingreep." Zinspelend op de verhoudingen tussen de Delta-partnei-s, verklaarde dr. Kortmann „dat bij alle betrokke nen een groeiend begrip bestaat voor het nut en de noodzaak van een stu wende industriële ontwikkeling in Noordwest-Brabant, een gebied dat centraal gelegen is ten aanzien van de Brabantse stedenrug." De Zeeuwse commissaris Van Aartsen in Middelburg: „Tegen dit Moerdijk hebben wij nooit bezwa ren gehad, maar Rotterdam maakt het Zeeland zo moeilijk. Als Rotter dam nu maar eens duidelijk en zon der voorbehoud zei: geen zeehavens op Voorne en Putten en geen zee haven bij Moerdijk. Maar Rotterdam houdt altijd een achterdeurtje open. Dat irriteert ons. Het irriteert ons ook dat Rotterdam ons voortdurend in de schoenen schuift dat wij tegen dit Moerdijk zouden zijn." (ADVERTENTIE) Wy weten allemaal hoe belangrijk slaap is voor ons welzijn. Wie diep en lang genoeg slaapt, voelt zich prettig en ener giek. Vele mensen die niet tegen coffeïne kun nen, drinken 's avonds en soms al 's mid dags geen koffie meer. Zij kunnen dan rustig inslapen om van een gezonde nachtrust te genieten. Toch kunnen ook deze mensen koffiedrinken - zelfs 's avonds laat - omdat er Koffie Hag is. Vrij van coffeïne en vrij van andere schadelijke stoffen. Deze superieure kof fiebonen zijn dubbel veredeld. Daarom spaart Koffie Hag niet alleen hart, ze nuwen en bloedsomloop, maar ook maag, lever en gal. Er gaat werkelijk niets boven zo'n kopje lekkere, geurige en... gezonde koffie als Koffie Hag, Echte koffiebonen... maar coffeïnevrjj. De sterkste stijging kwam voor; rekening van de zware vrachtauto's.! Hier bedroeg het stijgingspercentage niet minder dan 53,6 procent, of wel 5670 vrachtauto's De n.v. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij conclu deert dan ook, dat het zakelijk ver keer de weg naar de brug steeds be ter weet te vinden. Als verklaring voor de grotere belangstelling wordt opgegeven, dat automobilisten en vrachtvervoerders ontdekken, dat de route Viissingen-Rotterdam of om gekeerd via de Zeeuwse route ruim dertig kilometer korter is dan de route via de Moerdijk terwijl ook het verkeersbeeld op de Zeelandroute aanmerkelijk rustiger is. In de sector lichte vrachtauto's is een toename geboekt van 17,7 pro cent. Ofschoon de toename van het aantal personenauto's, 13,4 procent, in procenten het geringst was, le verde deze categorie toch het grootste aantal auto's meer op, nl. niet min der dan bijna 51.000. In totaal pas seerden in de eerste helft van dit jaar bijna 431.000 personenauto's de Zeelandbrug. Hiermee blijkt de brug in toenemende mate de functie van vlotte verbindingsschakel tussen Zee land en de Randstad Holland te gaan vervullen. De Brugmaatschappij ver wacht opnieuw een belangrijke groei van het verkeer na het gereedkomen van de tunnel bij Heinenoord. Deze tunnel zal een belangrijk ob stakel in de route van Zeeland naar Rotterdam, die nu nog wordt ge vormd door de Barendrechtsebrug over de Oude Maas wegnemen. De tunnel komt op ongeveer een kilo meter ten westen van deze brug. (ADVERTENTIE) MET zijn 52 jaren blijft hij, elke dag te midden van zeshonderd vijftig jon ge meisjes, een man met een jeugdige inborst, die volop geniet van al die lieftalligheid. Als een vader van veel- honderd dochters. De deuren van het Mencia de Mendoza-lyceum te Breda zijn opengegaan voor het nieuwe schooljaar. Concierge Joop Zomer zal ook in dit 10e jaar van de school, dat op 10 september begint het middel punt zijn, waar een groot deel van het dagelijkse reilen en zeilen van de schoolgemeenschap om draait. „ER is geen vak waarover zoveel mis verstanden zijn, dan het mijne", ver telt hij in zijn „glazen huisje", vlak bij de entree van zijn school. „De meeste mensen menen, dat je con cierge wordt als je overal mislukt bent. Ze menen ook dat je hier een luizeleven hebt. Vergeet het maar." „MIJN dag begint om zeven uur 's mor gens, want om half acht is de school- mis. Tijd om in de kantine te lunchen tussen de middag heb ik niet. Ik sla gauw een boterham naar binnen, hier in mijn hokje en dat vinden de meis jes wel eens gek. Tussen de middag ben ik namelijk bezig met de over blijvers. Een hels lawaai, maar wel gezellig. Ze eten wat, drinken een kopje koffie, zingen of spelen blok fluit. Na afloop moeten er een stuk of zes, samen met mij, aan de afwas". „DAT is het praatuurtje. Als je die jonge dingen van de eerste klas bij je hebt, kun je nog praten in de trant van Hans en Grietje of Rood kapje en de wolf. Met de meisjes uit de hoogste klassen kun je echte ge sprekken voeren. Die moet je, als oudere, partij kunnen geven. Ik leer veel van hun doen en denken. Ik leer hen vooral begrijpen. Soms begrij pen zij mij. Ik heb in zaken die hen interesseren een ander, een ouder, standpunt. We Ieren zodoende van elkaar en dat geeft een fijn gevoel". „IK heb zelf ook kinderen. Hier zit ik elke dag tussen een paar honderd jonge mensen. Dat mij niemand aan komt met verhalen van: de jeugd van tegenwoordig deugt niet. Dat is ge woon niet waar. Het zijn prachtkin- deren. Ook al dragen ze wel eens gekke kleren. Dat hoort gewoon bij hun leeftijd. Als ik ze vraag waarom draag je dat, zeggen ze lachend: zo maar!" „IK heb als militair over de hele we reld gezworven. Ik voel me hier thuis. Ik woon vlak bij de school en ben al tijd bereikbaar. Tientallen keren per dag sta ik klaar voor allerlei zaakjes die even snel geregeld moeten wor den. Een concierge is een man, die voor elk probleem-potje een dekseltje moet vinden. ,HET contact met de jeugd gaat zo heerlijk ongedwongen hier. Ze zijn spontaan, die kinderen. Dat geeft een hele hoop werkplezier. Als je op straat, bij de bushalte of zo, een beetje vriendelijk goeiendag zegt te gen zo'n kind, dan denken de men sen: kijk, een oud vies mannetje. Hier groeit dat contact vanzelf. Het fijnste is het om met de meisjes te praten, te horen wat hen bezighoudt. Daar denk ik 's avonds vaak over na." „IK kom uit het leger. Als adjudant had ik veel te maken met de oplei ding van rekruten. Ik heb dus al jarenlang tussen de jeugd gezeten. Alleen ben ik nu van de mannelijke naar de vrouwelijke kunne overge stapt." „EIGENLIJK is elke dag van het jaar een feestdag voor me. Maar laten de mensen niet denken dat concierge aan een school een erebaantje is. Je bent altijd in touw. Ik heb dagen dat ik zestien, zeventien uur bezig ben. Vooral als er 's avonds wat te doen is in de school. Ik moet er toch altijd bij zijn. Ze kunnen de concierge niet missen." EN deze concierge, die opgaat in aijv beroep, WIL ongetwijfeld niet gro gemist worden

de Stem | 1968 | | pagina 3