Meningsverschillen bij rijksoverheid blokkeert aanleg nieuwe zeedijk Begroting Axel '69 vol goede plannen Is de geen Euroj BOOSD< Voorlopige oplossing van bestuur na herindeling Tholen ,~MAGNE' VERGADERING WATERSCHAP ZUID- BEVELAND STUURT MINISTER BRIEF BOSCH OPTIEK VLISSINGEN TERNEUZEN Mgr. J. Bluyssen nodigt missionarissen naar Den Bosch Predikanten te zwaar belast LUCKY LUKE: BILLY THE KID DIRECTE1 Ontwikkeling Zuidwest- Nederland heeft weerslag EVEN KIJKEN Verfraaiing Cultureel Woningbouw Wachten Gelijk Watersnood Toekomst WALCHEREN Weer een nieuw bankgebouw open Biervliet Clinge „Brede Watering" heeft nog geen voorstel voor bouw van gemaal Huldiging Ella Deurloo Schouwen-Duivehnd VOORSTEL UIT KAMER: Kapelle Kampweekend Examens Hoogwater en waar Taken VANDAAG MORGEN Aderlati Tolg€ Roi Toerisr DE STEM VAN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 (ADVERTENTIE) U verwent Uzelf? Verwen uw ogen eens door een bril met ontspiegelde glazen te dragen. Ze hef fen hinderlijke spiegeling op, voor Uzelf èn voor degene met wie U in ge sprek bent. Heel prettig en ook rustgevend! Gediplomeerd opticien Gediplomeerd kontaktlenzenspecialist Temeuzen Noordstraat 16 Tel. 01150- 2337 Hulst Horte Nieuwstraat 3 Telefoon 01140—2327 (Van een onzer verslaggevers) AXEL De gemeente Axel is er In geslaagd om de gewone dienst van de gemeentebegroting 1969 slui tend te maken met eiger middelen. Gunstige omstandigheden hierbij wa ren: de verhoging van de uitkerin gen uit het gemeentefonds, de wer king van de algemene wet bijzonde re ziektekosten en de inwerkingtre ding van de wet op het voortgezet onderwijs. Daardoor komen de kosten en bij dragen voor dit onderwijs, die voor heen door de gemeente betaald moes ten worden, nu voor rijksrekening. Het totaal van de uitgaven van de gewone dienst wordt geraamd op f 4.554.170,40. Dit betekent een ver hoging van de uitgaven ten opzichte van 1968 met f 349.200. In deze ver hoging is begrepen een toename van de kapitaalslasten van f 108.770 Dit schrijven b. en w. in de memo rie van toelichting bij de gemeente begroting. „Ondanks het gebrek", aldus het col lege van b. en w. „aan de zo nood zakelijke financieringsmiddelen, blij ven we er naar streven om Axel als woongemeente zo aantrekkelijk mogelijk te maken en het woon- en leefklimaat nog verder te verbete ren". Daartoe is dit jaar voor het eerst de bijdrage aan het fonds Stadsverfraaiing geraamd. Deze bij drage komt in de plaats van de jaar lijkse storting van eer> bedrag in het cultureel fonds. Een voorstel om de verordening op het cultureel fonds van de gemeente in te trekken en de regeling van het fonds stadsver fraaiing vast te stellen, zal tijdens de behandeling van de begroting worden gedaan. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Editie Zeeland ABONNEMENTSPRIJS: 13,40 per kwartaal (excl. 50 cent incassokosten), f 4,50 p. maand (excL 5 cent incassokosten). KANTOREN: Steenstraat 14, Hulst, tel. 01140-3751. Klokstraat 1, Goes, tel. 01100-8030. Huisaansluitingen telefoon EXPLOITATIE ADV.: L. K_ M. de Jong (inspecteur), Terneuzen, teL 01150-4281. Th. de Bakker, Terneuzen, tel. 01150-2601. C. Steenbakker, Hulst, tel 01140-3168. M. Bogers, Oostburg, tel. 01170-2893 C. Menu, Goes, tel. 01100-8030. REDACTIE: A. Koopman, Middelburg 01180-7438 J. Hüsken Terneuzen, tel. 01150-3296. J. Robesin, Hulst, tel. 01140-2005. Ch. Schets, Middelburg, tel. 01180-7764. Mej. S. Maaskant, Goes. teL 01100-5689. Er liggen momenteel plannen ge reed om de toeristische infrastruc tuur te verbeteren. De verzoeken om subsidie zijn inmiddels bij de betref fende instanties ingediend. „Dat dit jaar nog het cultureel centrum „De Halle" aan het John F. Kennedyplein in gebruik wordt genomen, stemt tot voldoening", al dus b. en w. in de memorie van toe lichting. „Hiermede zal een einde gekomen zijn aan het vacuüm, dat ontstaan is als gevolg van de slui ting van de grote zaal van ,,'t Cen trum". Nu deze nieuwe en moderne accommodatie beschikbaar is zullen meer culturele activiteiten mogen worden verwacht. Dit vindt z'n weer slag in de raming van enkele be grotingsposten". De woningbouw in Axel kan tot nog toe vrij intensief worden ge noemd. In totaal zullen in de loop van 1968 160 woningen gereedko men, waarvan 48 bejaardenwoningen; met de oplevering van de in aan bouw zijnde 88 woningen in plan West zal tegen het eind van het jaar 1968 een aanvang worden gemaakt, Inmiddels zal dan, naar b. en w. aannemen, weer begonnen zijn met de bouw van een aantal woningwet- en premiewoningen. In dit verband menen b. en w. er op te moeten wijzen, dat er duidelijk tekenen zijn, dat de ontwikkeling van Zuidwest-Nederland stagneert, met name wat de industrialisatie betreft. Dit zal stellig ook zijn re- percusies hebben voor de ontwikke ling van de gemeente Axel. „Hoewel met voldoening kan wor den geconstateerd, dat door het rijk vele miljoenen beschikbaar gesteld zijn voor verbetering van de infra structuur in ons gebied", zo zeggen b. en w„ „moet toch met leedwe zen worden geconstateerd, dat het zo noodzakelijk vervolg hierop: de verdere industrialisatie stagneert". Op uitvoering wegens het ontbre ken van financieringsmiddelen wach ten de navolgende projectende bouw van het gymnastieklokaal bij de school aan de Burchtlaan; de aanleg van de rioleringen te Spui, Margrette en Sassing; de aanleg van de weg naar de sportterreinen; de aanleg van het parkeerterrein Hofplein; het verder bouwrijp ma ken van gronden in het exploitatie plan Oost-West; de verbetering van de betonwoningen in het exploitatie plan Oost-West; het bouwrijp maken van de gronden in het saneringsge- bied; de parkaanleg aan- de Zuid- singel. Voorts zijn de volgende plan nen in voorbereiding: de aanleg van het parkeerterrein aan de Kerk- dreef; het verwerven van gronden in de nieuwe bestemmingsplannen; de aanleg van een nieuwe begraaf plaats in plan Zuid en de aanleg van een nieuw zwembad. B. en w. spreken de hoop uit, dat spoedig de nodige geldmiddelen zullen wor den toegewezen om deze plannen waarvan verschillende reeds bestek- klaar op uitvoering liggen te wach ten te kunnen realiseren. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De algemene verga dering van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beve land" zal in een brief aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat haar diepe teleurstelling uitspre ken over de gang van zaken bij de voorgenomen aanleg van een nieuwe zeedijk over de schorren voor de Emmanuëlpoider. Tevens zal de minister worden mee gedeeld, dat de vergadering noodge dwongen het voorstel van het dage lijks bestuur heeft aangenomen om nu het bestaande tracé van de zee dijk van de polder Waarde, van de Emmanuëlpoider en van de buiten berm van de zeedijk van de polder Waarde op Deltahoogte te brengen. De vergadering besloot de minister verantwoordelijk te stellen voor deze dijkvakken. Dijkgraaf P. J. J. Dekker stond tij dens de gistermiddag in de Koren beurs te Goes gehouden vergadering uitvoerig stil bij de verwikkelingen rond de aanleg van een nieuwe zee dijk. Volgens de dijkgraaf deed de eigen aardige situatie zich voor, dat on danks de verkregen goedkeuring de aanleg van een nieuwe zeedijk niet kon worden uitgevoerd. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening had n.l. laten weten, dat hij overwoog bezwaren te maken te gen de indijking van de schorren, omdat deze van grote natuurweten schappelijke waarde werden geacht. De dijkgraaf wees erop, dat de aan schrijving van de minister, die geba seerd was op de overgangswet Ruim telijke Ordening, niet meer is ge volgd door de mededeling dat ook in derdaad bezwaar werd gemaakt te gen de uitvoering van de werken. Was dit wel gebeurd, dan had het waterschap tegen dit ministeriële be sluit bij de Kroon in beroep kunnen gaan. Volgens de dijkgraaf zou de kans dan groot geweest zijn, dat het waterschap in het gelijk zou zijn ge steld, omdat de ministeriële waar. schuwing niet, zoals de wet schrijft, „onverwijld" was verzonden. „Aangezien binnen zes maanden na dagtekening van deze waarschuwing geen bezwaarschrift was ontvangen, leverde de overgangswet Ruimtelijke Ordening geen hinderpaal meer op voor de uitvoering van het dijks- werk", aldus de heer Dekker. „Toch kon nog niet met het werk worden begonnen, omdat nog geen beslissing was genomen over het verlenen van de in juni 1964 aangevraagde indij kingsconcessie". Enige tijd geleden deelde de minis ter van Verkeer en Waterstaat mee, dat de aanleg van een zeedijk over de schorren een onderwerp van langdurige regeringsberaad is ge weest, waarbij de bezwaren van de staatssecretaris van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk op grond van de natuurbeschermingsbelangen zijn afgewogen tegen de waterstaat kundige voordelen, welke indijking van de schorren zou bieden. „Het resultaat van de belangenaf weging is geweest dat die van de na tuurbescherming de doorslag hebben gegeven en dat geen concessie wordt verleend", aldus de dijkgraaf. Toege zegd werd dat de gemaakte voorbe- reidingskosten door het rijk zullen worden vergoed en dat de meerdere kosten van het verhogen en verzwa ren van de bestaande zeedijk even eens voor 100 procent worden gesub sidieerd. De „teleurgestelde" dijkgraaf, die sprak namens een „ontgoocheld" be stuur gaf toe, dat natuurbescher mingsbelangen groot kunnen zijn: „Maar ze vallen toch in het niet bij algemene veiligheidsbelangen", vond hij. Het beleid, zoals dat terzake door het betreffende ministerie is gevoerd, noemde hij volkomen in strijd met de waterstaatstaak. „Voor diegenen, die de watersnoodramp in 1953 heb ben meegemaakt en de verschrikkin gen daarvan van nabij hebben gezien of de gevolgen ervan hebben onder vonden is het ten enemale onbegrij pelijk dat de goedgekeurde plannen voor de dijkaanleg gefrusteerd kon den worden. Al met al bekruipt ons meer en meer de vrees, dat, hoe ver der wij van het rampjaar verwijderd raken, de rampindrukken bij velen gaan vervangen. Dit acht ik een be nauwend perspectief voor de toe komst, temeer wanneer we bedenken dat nog 25 kilometer van tonze zee dijken langs de Westerschelde op Deltahoogte gebracht moet worden". „Hopelijk zullen we in de toekomst gespaard mogen blijven voor me ningsverschillen tussen verschillende diensten van één rijksoverheid, die door een regeringsbeslissing tot een oplossing moet worden gebracht", zo zei de heer Dekker. Als enige antwoord op de vraag wat het waterschap nu stond te doen, kon zi. alleen worden voorgesteld het bestaande düktracé op Deltahoogte (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de nieuwe Vlissingse wijk Paauwenburg is op woensdagmiddag aan de Alexander Gogelweg een tweede bankgebouw in gebruik genomen, n.l. van de Raiffeisenbank Koudekerke. Eer. der dit jaar werd aan deze zelfde straat het „drive-in"-kantoor van de Vlissingse Nutsspaarbank geopend. De opening van de Raiffeisenbank werd gistermiddag verricht door de heer A. Oudkerk, rayon-inspecteur van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. De sleutel werd hem aan geboden door Jeannette v.d. Linde, dochtertje van de heer M. v. d. Lin de, directeur van dit nieuwe kantoor. De bank is ondergebracht in een fraaie laagbouw, ontworpen door he architectenbureau Steen en Tuinhof, dat zelf het rechterdeel van dit ge bouw in gebruik heeft genomen. Wsstkapelle Oud-papieractie Ten behoeve van het uniformenfonds zal het fan farekorps O.K.K. zaterdag a.s. we derom oud-papier ophalen. Begonnen wordt vanaf het Marktplein om 13.00 ZEVAC-kaartleesrit De ZEV AC stelt vandaag de liefhebbers van kaartleesritten weer in de gelegen heid deze sport te bedrijven. Men krijgt een vol half uur de gelegen heid om de route in te tekenen om vervolgens te zien voor welke ver rassingen de „uitzetter" de deelne mers weer zet. De inschrijving voor deze avondrit heeft plaats in het res taurant „De Kraghe". Tennistoernooi Op het gemeen telijk tennisveld te Biervliet heeft de plaatselijke tennisclub T.V-B. een tournooi georganiseerd. De prijswinnaars waren: meisjes junioren: 1 Marlies Ingels, 2 Riet van Waes. 3 Loes van Waes; jongens junioren: 1 George Gernaert 2 Bram de Meijer, 3 Martien Ver- duit; dames senioren: 1 mej. M. Blomme, 2 mej. R. Ingels, 3 mevr. Cysouw- van Driel; heren senioren: 1 Van Hijfte, 2 Bax 3 Thomaes. Na afloop reikte de voorzitter, de heer P. J. R. Bax, de prijzen uit- Wandelmars De jeugdgroep De Zwaluwen zal op 5 oktober een wan delmars organiseren. Aan deze mars nemen zowel groepen als individue- len deel. De af te leggen afstanden bedragen vijf, tien en vijftien kilo- meter. Mej. T. Bracke, leidster van de jeugdgroep, is nog druk bezig met de organisatie. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Dijkgraaf P. J. J. Dek ker van het waterschap „De Brede Watering van Zuid-Beveland" heeft het in de gistermiddag in de Koren beurs te Goes gehouden algemene vergadering betreurd, dat de verga dering nog geen voorstel kon wor den gedaan over de bouw van een nieuw gemaal in Borssele. Hij zei, diat de aanvankelijke plan nen hierover van het dagelijks be stuur driegen te worden doorkruist. Een schetsplan en een kostenraming zijn voor dit gemaal reeds opgesteld. Als plaats van stichting was de om geving van de uitwateringssluis ge kozen. De kans bestaat echter, dat het gemaal op een andere plaats gebouwd zal moeten worden, wanneer de plan nen voor de aanleg van zeehavens in Borssele doorgang zullen vinden. De dijkgraaf deelde mee, dat over dit onderwerp overleg gaande is met het havenschap Vlissingem-Oost. Binnenkort is een standpuntbepaling van het havenschap te verwachten. „Een belangrijk punt hierbij is in hoeverre het havenschap bereid zal zijn de meerdere kosten voor haar rekening te nemen, die voortvloeien uit de bouw van een gemaal op een andere plaats dan bij de uitwaterings sluis", aldus de heer Dekker. Het voorstel om in de Heer Jans polder een nieuw dieselgemaal te stichten werd door de vergadering aangenomen. Het gemaal dient voor de bemaling van ongeveer 6300 ha van het ruilverkavelingsgebied De Poel-Heinketnszamd en de Calamiteu- ze Willem-Anna polder (ongeveer 300 ha). te brengen, zij het dan ook dat vol gens hem nu niet „de grootst moge lijke graad van veiligheid" zal wor den verkregen, wat bij de aanleg van „gestroomlijnde dijken, zonder in- en uitspringende hoeken en zonder be bouwing" wel het geval zou zijn ge weest (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, heeft de missionarissen, die thans in zijn bisdom op vakantie zijn, uitgenodigd voor een „open hof'-ontvangstmid- dag. De bisschop heeft te kennen ge geven, dat hij graag met allen per soonlijk kennis wil maken in een ongedwongen samenzijn. De midda gen zijn gepland op 12 en 13 sep tember op Mariënburg in Den Bosch. In een brief aan de missionarissen zegt mgr. Bluyssen: „De Nederland se Kerk zal niet slagen in haar her vormingspogingen, als ze haar mis sionaire opdracht niet opnieuw over denkt en als ze daarvan niet een wezenlijke toetssteen maakt van haar hervormingswil". (ADVERTENTIE) Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 meubeu Iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande (Van onze sportredactie) GOES Op vrijdagavond 27 sep tember wordt de Goeise atlete Ella Deurloo in de Prins van Oranje te Goes dioor d:e leden van de atletiek vereniging AV '56 gehuldigd voor het behalen van de Nederlandse titel ver springen. BRUINISSE (ANP) De her vormde predikanten op Schouwen- Duiveland hebben op een kringver gadering van predikanten besloten geen godsdienstlessen meer te geven op openbare scholen in de gemeenten waar een vacante predikantplaats is. De dominees vinden zichzelf te zwaar belast door de vele vacatures op het eiland. De betrokken gemeenten zijn Bruinisse, Dirksland, Brouwershaven, Scharendijke, Renesse, Noordwelle, Serooskerke en Kerkwerve. Drei- schor en Noordschouwen zijn een ge combineerde gemeente. Binnenkort verlaat ook ds. A. Lam uit Zierikzee het eiland, waar dan alleen ds. As sendorp overblijft. (Van een onzer verslaggevers) THOLEN Samenvoeging van gemeenten heeft vaak het euvel, dat het bestuur verder van de bestuur den komt af te staan. De wetgever moet veelal kiezen tussen het geven van voorrang aan de grootst moge lijke efficiency (de schaalvergroting terwille van eigentijdse bestuurlijke, administratieve en technische voor zieningen) en het benutten van de optimale mogelijkheden voor de plaatselijke democratie (een nieuwe en zo direct mogelijke band tussen de bestuurders en bestuurden). Een tussenweg kent het Neder landse bestuursschema niet. Met het voorbeeld van de herindeling op het eiland Tholen voor ogen, heb ben drie leden van de vaste com missie voor Binnenlandse Zaken aan de minister een tussenoplossing voor gesteld. De voorstellers zijn toe vallig alle drie burgemeester, die over hun visie de mening van de betrokken minister zouden willen ho- Deze drie kamerleden de he ren C. A A. van Beek (K.V.P.), P. Bode (C.H.U.) en M. W- Schakel (ARP) gaan van de overweging uit, dat in het eilandgebied Tholen geen sprake is van ineengroeiende woonkernen met één dominerende centrumgemeente doch van afzonder, lijke, plaatselijke eenheden, elk met een nog duidelijk van de andere plaatsen afgescheiden eigen lokale gemeenschap Daar wordt de eis voor schaalvergroting voor het ge meentelijk bestuur nagenoeg uitslui tend gemotiveerd door de noodzaak van samenballing der bestuurlijke, ambtelijke en technische potenties. Verlies van de plaatselijke eigenheid spreekt hier zeer sterk. Daarom achten genoemde drie le den van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken de vraag actu eel, of voor gebieden, zoals met na me Tholen, niet dient te worden ge zocht naar een andere bestuurscon- ceptie. Daarbij kunnen de voor de streek belangrijke taken worden op gedragen aan het te vormen nieu we centrale bestuur, in casu aan de nieuwe gemeente voor het eiland Tholen en aan die plaatselijke ge meenschappen (de op te heffen ge meenten) kunnen die zaken worden overgelaten, die, zonder het grotere geheel te schaden, in de lokale sfeer kunnen worden behartigd. Dan zou de mogelijkheid bestaan de lokale democratie en de directe band overheid-bevolklng, althans ten dele, in stand te houden. Een plaat selijk bestuurscollege voor elke on der de vergrote gemeente ressorte- rende lokale eenheid zou tevens in houden dat een belangrijk groter aan tal inwoners direct bij het zij het hier dan belangrijk ingeperkte openbaar bestuur betrokken wordt, dan bij de vorming van een gemeen teraad zonder meer voor de gehele eilandgemeente het geval zou zijn. Deze bestuursopzet zou bovendien be. tekenen, dat elke lokale gemeen schap een permanent eigen orgaan zou hebben, dat haar belangen bij de centrale overheid kan voorstaan en anderzijds, dat die centrale ge meentelijke overheid zou beschikken over een goede verbindingsschakel met de afzonderlijke delen, waaruit de gemeente bestaat. In zulk een op zet zou gedacht kunnen worden aan een door de plaatselijke bevolking (analoog aan de wijze waarop en de periode waarvoor de gemeenteraad gekozen wordt) te kiezen bestuurs raad, bijvoorbeeld uit een gelijk aan tal leden als op grond van het inwo nertal voor een eigen gemeenteraad zou gelden en met een door die be stuursraad te kiezen of op diens voordracht door een hogere bestuurs- instantie te benoemen voorzit ter- De geref. jeugdcentrale in Kapel- le-Biezelinge organiseert voor jeugd van 12 jaar en ouder het ko mende weekend een kampweekémi op de camping „Vredenburg" t. Bergen op Zoom. Ongeveer 60 jon. gelui hebben zich hiervoor opgege, ven. Zij vertrekken vanavond. Ds meisjes bivakkeren im de boerdenj en de jongens in een grote tent. M« sport en spel en andere festiviteit^] zal het weekend vorden doorge. bracht. Zondagavond hoopt men wee huiswaarts te keren. UTRECHT Etiënne Steijaert uit Graauw behaalde te Utrecht het ie. diendendiploma van het dameskap. persvak. Morgen, zaterdag 7 sept. Hans- weert 3.20 en 15.27 uur, Terneuzen 2.44 en 14.49 uur, Vlissingen 2.12 ei 14.21 uur, Wemeldinge 3.53 en 18.13 Aan deze bestuursraden zou een aantal in de wet omschreven taken kunnen worden opgedragen, alsmede die taken en bevoegdheden, welke hun door de gemeenteraad van de eilandgemeente Tholen worden toe gekend. De heren Van Beek, Bode en Scha kel geven in dit kader als voorbeeld o.a. vaststelling politieverordening (verlenen ontheffing); sluiting van drankgelegenheden (politie-uur) dansvergunningen; toepassing drank wet; feesten en vermakelijkheden; sport; openbare vertoningen; optoch ten, wedstrijden processies, e.d.; markten, kermissen, staanplaatsen; winkelsluitingswet; collecten; wet op de kansspelen) strandvonderij; kam peren en recreatie. Uiteraard moeten deze bestuursra den de belangen van hun gebied bij het gemeentebestuur voorstaan en adviezen uitbrengen over zaken, wel ke hun bestuursgebied aangaan. ST. ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuis 10-12 en 14-17 urn Schilderijen van Raymond de Meeste de Betzenbroeck en Jos. But. GOES Grand 20 uur Apenplaneet 14 jaar Grote Markt 10 uur Prov. fokveedag varkens en schapet WEMELDINGE Gemeeutehuis 20 uur Raadsvergadering MIDDELBURG City 20 uur The Sound of Music a.l. 23.30 uur Naakt en verdoemd 18 Jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur Superman contra de vampiervrouwen 18 jaar ST. ANNA TER MUIDEN Voorm. Raadhuis 10-12 en 14-17 uur Schilderijen van Raymond de Meester de Betzenbroeck en Jos. But. IJZENDIJKE Café de Lozanne 20 uur Jongerensociëtelt TERNEUZEN Politiekantoor, Rosegracht: Gelegen heid tot bezichtiging. Luxor 20 uur Op blote voeten in het park a.l BOSCHKAPELLE A. Stallaart 14.30 uur Schieting OOSTBURG Ledel 20 uur Een dokter vertelt 18 jaar KLOOSTERZANDE Willem Teil 14.30 uur Schieting staande wip Hotel De Linde 15 uur T.B.C.-schieting 1 HULST P. Leeraert-Nijs 15 uur Schieting Bioseoopgebouw 20 uur Mooimaar slecht 18 Jaar IJZENDIJKE Vier Emmers 19.30 uur Bal MIDDELBURG City 20 uur The Sound of Music a.L VLISSINGEN Alhambra 19 en 21 uur Superman contra de vampiervrouwet 18 jaar GOES Grand 19 en 21 uur Apenplaneet 14 Jaar KOEWACHT J. de Vliegher 15 uur Schieting koetsieb, unzult wel eegep dingen nebben beleefd in <js beroep i- Nou en of fur neb tegen de md/anen gevochten. tegen de daltons. tegen uosse games... maas ouwe will heeft het ee altgo goed afgebracht., zal een ouwe taaie zoals ouz/cn dandooa een straatbengel laten ban3ma/zenv (Van een MIDDELBURG Zal het tot haar taak rekent ken te „helpen" financi» dragen aan het finaneie binding over de Westers Deze vraag wierp de directeu het E.T.I. voor Zeeland drs. Verburg, gisteren op tijdens e_ eenkomst in De Braakman voo gezelschap van Nederlandse er, gische journalisten. Drs. Verbui een voorzichtig antwoord: „h land levert al jarenlang bijd aan de Europese investeringt maar deze instelling heeft tot nt in geen enkel Nederlands pi geld geïnvesteerd. Er is wellicht een kans, da bank, nu er een projekt ter tafe dat van internationale allure i geheel beantwoord aan de eisen de bank voor infrastruotuurobjd stelt, bereid zal zijn een bijdra^ leveren". Het gaat zoals bekend om een Jekt dat meer dan een half mil gulden gaat kosten, waarvoor de ite tien ft vijftien jaar geen be op de rijksoverheid kan worden daan. Voor financiering door be gengroepen is mogelijk, maar Verburg was er niet zeker van o binnenlandse kapitaalmarkt allee staat zal zijn om enkele jaren tereen een aderlating ter grootte 90 miljoen gulden per jaar te d staan. „Gelukkig", zo zei hij, „bes de mogelijkheid om ook in Be geld op te nemen en als ook de Ei pese investeringsbank zou bijsp gen, dan staat het financiële sein i de toekomst op veilig". De E.T.I.-directeur herinnerde aan, dat er - tot aan het ogenblik het rijk de exploitatie van de ve oeververbinding kan overnemer tolgeld zal moeten worden gehe Rekening houdend met de nie verhouding tussen rijksbijdrage bijdragen van de gebruikers vai verbindingen over de Westersche kwam hij tot een te verwachten geld van f 3.20. Over het tracé, waarop de desk' digen van rijkswaterstaat momem studeren, merkte drs. Verburg dat het naar een oude Duitse d nitie „de opleving van een eco misch landschap" mogelijk zal i ken. Dit zou optimaal kunnen beuren als er tussen de Rand; Holland en het Noordfranse dustriebekken drie voorname i keersaderen, elk met hun eigen pische functie, zouden komen: Zoomsweg, de E-3 en de z.g. „De route" waarin de vaste oeververl ding over de Westerschelde dien' worden opgenomen. Deze gedachi gang wijst aan de vaste-oeverbin-c een tracé toe, dat ergens in de bi van Terneuzen op Zeeuwsch-Vla gebied terecht komt. Drs. Verburg plaatste de betek van de vaste-oeverbinding niet all in het perspectief van de indust lisatie en de zeehavenontwikkelin het Zuid-Westen (in Noord-Be en Zuid-West-Nederland samen een capaciteit van 20.000 ha in 19| maar ook in dat van de recreatie Hij voorzag in het jaar 2000 toeristische invasie in het Delta bied van 6 tot 7 miljoen verblij| creanten en een aantal overnachj gen van 70 miljoen. Over de zeehaj

de Stem | 1968 | | pagina 2