T sjechoslo waakse pers weer tot zwijgen gebracht gsm Biafranen niet verontrust over stedenbezetting SMRKOVSKY VRAAGT OM BEGRIP VOOR MAATREGELEN Smoeshaan" verboden Honderden kinderen zwerven in woestijn Explosie in Tel Aviv Minimumloon in kamer Teer wagen gekanteld ontzet universiteit Top Hajek Protest pastoraal concilie tegen Alfrink-plakkaten Intellectuelen JONGE Chauffeurs Politie in Tokio Commissie bestudeert onlusten in Chicago tijdens conventie Adviseur van Biafraanse regering r>n Mgr. Zwartkruis: Gesprek met Michaëllegioen onvruchtbaar Mishandelingen in Braziliaans weeshuis Na aardbeving in Perziê Steun voor Britse priesters die om pil zijn geschorst Oost-west-metro in Rotterdam President Kongo- Brazzaville afgetreden Vliegramp in Bulgarije: 50 passagiers dood DE STEM VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 11 (Van onze redactie buitenland) PRAAG Ingrijpende censuur-instructies zijn gisteren in Tsjecho- glowakjje bekendgemaakt. Tegelijk heeft de leiding van het land opnieuw de steun gevraagd van de bevolking om mee te werken teneinde te voldoen aan de voorwaarden die voor de terugtrekking van de bezettingstroepen gesteld zijn. De zes punten tellende instructie aan het adres van de Tsjecho- slowaakse redactiebureaus verbiedt publikatie van alles wat als kritiek kan worden beschouwd door de Sovjet-Unie en zijn bond genoten van het Warschau-Pact die de harde lijn volgen, zo is in welingelichte kringen vernomen. oTsjechoflowake-i in Wenen voor het gebouw van de Zwitserse ambassade, om een inreisvisum te krijgen. Maar uit een hoofdartikel van het partij-orgaan „Rude Pravo", waarin gisteren de aanwezigheid van vreem de troepen in het land „een wrede realiteit in ons huidige leven" werd genoemd, blijkt, dat de pers vast besloten is om van de vrijheid, die haar nog is gelaten volledig gebruik te maken. „Rude Pravo" publiceerde giste ren ook een interview met Josef Smrkovsky, voorzitter van het par lement, waarin deze de burgers vroeg om begrip voor de „maatregelen die genomen zijn om de verantwoorde lijkheid te vervullen vain de verplich tingen van het akkoord vain Moskou". Smrkosvky zei, dat hij openhartig wiidie verklaren dat het „aan onze kant absoluut noodzakelijk is om het akkoord van Moskou punit voor punt na te komen, opdat de andere kant dit ook doet". In communistische kringen werd gisteren tegengesproken dat deze week opnieuw een topconferentie met de leiders van het Kremlin zal worden gehouden. Wel zullen bin nenkort weer onderhandelingen tus- fen Praag en Moskou moeten ko men over de uitvoering van het te rugtrekken van de bezettingstroepen. Tot dusver is geen nadere uitleg ge geven van het begrip „normalisatie", waar die terugtrekkinig van afhangt. Ook zouden er economische onder handelingen ophanden zijn. In de instructies voor de censuur, een van de belangrijkste punten waartoe de Tsjechoslowaakse leiders rich in Moskou hebben verbonden, staat onder meer: Geen publikatie van enig nieuws of commentaar betreffende de Sov jet-Unie, Hongarije, Bulgarije, Oost- Duitelamd of Polen, dat door deze landen en hun partijen als kritiek kam worden opgevat. Geen publikatie van enig kritiek op de grondbeginselen van het soci alisme, op de Tsjechoslowaakse corn- mmistische partij, op de andere par tijen en op de positie van het natio nale front, alsmede op het Tsjecho slowaakse leger en op de politie. Het overnemen van kritische commen taren uit het buitenland is ook ver boden. De term „bezetters" of „bezet ting" mag niet gebruikt worden. In commentaren op de buiten landse politiek mag die leuze neutra liteit niet gepopulariseerd wonden. Alleen het officiële standpunt van de Tsjechoslowaakse regering mag ge publiceerd wonden. Dit Slaat vooral op het Pact van Wsnchau. Verscheidene Sovjetrussische kran ten schreven gisteren dat nog steeds anti-socialistische krachten de „nor malisering" van Tsjechoslowakije pro beren te voorkomen. Dat wordt als sterke aanwijzing gezien voor onte vredenheid van de leiders van het Kremlin met de maatregelen die Dub- cek tot dusver heeft genomen. ROTTERDAM (KNP) Het pas toraal instituut der Nederlandse kerkprovincie heeft een telegram gezonden aan bisschop Franz Hengs- tach van Essen, waarin het protes teert tegen plakkaten die de Una Voce Catholica Gruppe uit München op de vooravond van de Duitse Katholiekendag heeft aangebracht op aanplakzuilen in Essen en die bele digend zijn voor kardinaal Alfrink en de Nederlandse katholieken. In het telegram wordt dringend fevraagd dat de plakkaten verwij derd worden en dat de Katholieken dag zich van deze verdachtmakerij distantieert. A- van Heek, secretaris van ae Nederlandse vereniging voor de Latijnse liturgie heeft zich in een verklaring namens de vereniging verontwaardigd gedistantieerd van de plakkatenplakkerij. Heit omgaan vasn die Russische com munistische partij „De Pmaivd'a", heeft gisteren ontkend dlat Rusland en de Verenigde Staten de wereld onder ling verdeeld zouden hebben in twee invloedssferen. „De Briavdia" noemde de berichten als zou het Kremlin het Witte Huis van te voren hebben ingelicht over de invasie van Tsjechoslowakije en het Kremlin van Washington d>e ver zekering gehad zou hebben dat de Amerikanen niet tussenbeide zouden komen, belachelijke leugens. Ook in Washington werden deze berichten ontkend. De Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jiri Hajek, op wie in de Sovjet-pers felle aanvallen wor den gedaan, bevindt zich sinds zater dag in Zwitserland. In Praag wordt verwacht dat hij binnenkort onder druk van het Krem lin zal aftreden. De Tsjechoslowaakse minister van openbare werken, Jozef Trokan, die zich met twee collega's in Belgra do bevond toen zijn land werd over rompeld, is naar Praag teruggekeerd. Zo werd in Belgrado gemeld. De twee anderen, Vlasak en Gasparik, waren al eerder teruggekeerd. Nieuwe ontkenningen zijn gisteren gepubliceerd van een massale vlucht of arrestatie van intellectuelen. Een van die ontkenningen had de vorm van een verklaring, die ondertekend was door een aantal vooraanstaande liberalen, die volgens die geruchten gearresteerd zouden zijn. De internationale organisatie van journalisten welke haar hoofdzetel in Praag heeft, heeft ook verklaard dat er geen Tsjechoslowaakse jouranlis- ten gearresteerd zijn. (ADVERTENTIE) klare taal *YN"AN'D HM !w|j G£NEV£R in de handige kneepfles f 10,50 per liter WYNAND FOCKINK ™.KI0, <AP) De politie heeft ..Jf™' gedaan in het gebouwen- Mplex van de Nihon-universiteit linw C,en,tr"m van Tokio, waar 132 die ?cn'en werden gearresteerd hadrt» r drie maa"den geleden "'doen verschanst. teeo„ 5tu?enten verweerden zich stoeien t1^?1 met ste"en, flessen en Persorén Z gevecht werden 23 Wond (waarbu 20 agenten) ge- tenf"i!!!nn^er^ P°htiemannen moes- caden ee,n we® banen door barri- dere an'fssenaars, stoelen en an- h«3eho?wtcomnplex.t0egangen t0t - znei!Udeliten eisen hervormingen "tuur Zeggenschap in het be- ufzettmo universiteit alsmede de gejirnp! v?n rector-magnificus Sji- tuuctionar!ssen.n universitaire Het ministerie van binnenlandse za ken verklaart ook in „Rude Pravo", dat geen maatregelen genomen zijn om de „persoonlijke vrijheid" van culturele werkers te „beperken", Het ministerie zegt dat geconstateerd is, „dat zij normaal werken en actief deelnemen aan het openbare leven". De politie van Praag heeft een waar schuwing verspreid welke ook in „Rude Pravo" is gepubliceerd, dat chauffeurs van het „buitenlandse le ger" dikwijls verkeersongelukken veroorzaken, omdat zij de voorramgs- regels negeren. De autorijders in Praag wordt aangeraden bijzonder voorzichtig te zijn, „aangezien de chauffeurs van de buitenlandse mili taire wagens onze verkeersregels niet kennen". CHICAGO (AP) Burgemeester Richard Daley van Chicago heeft een commissie ingesteld die een onder zoek zal instellen naar de gebeurte nissen rond de democratische con ventie. Tevens heeft hij de drie grote Amerikaanse televisiemaatschap pijen verzocht om een uur zendtijd om uit te leggen „wat er precies is gebeurd". Daley verklaarde op een perscon ferentie „in> verband met de onnauw keurige berichtgeving van alle nieuwsmedia tijdens de conventie heb ik een commissie opdracht ge geven een volledig verslag te maken van de incidenten die tijdens de con ventie zijn voorgevallen". Een beeld uit Bratislava: kinde ren spelen op een klimrek (voor- grand) terwijl even verderop een Russische pantserwagen staat opge steld. DEN HAAG (ANP) Do bezetting van steden in Biafra door federale troepen uit Nigeria brengt voor Biafra geen feitelijke verandering in de strijd tussen de twee landen. Dit Is de mening van dr. P. Okigbo, economisch adviseur van de Biafraanse regering, die op doorreis van Scandinavië naar Afrika enkele dagen in Nederland verblijft. HAARLEM (ANP) Op grond van artikel 221 van de gemeentewet heeft de burgemeester van Haarlem een herhaling verboden van de voorstelling van „De Smoeshaan" in de Stadsschouwburg'. De voorstelling mag wel door gaan wanneer wordt voldaan aan zijn voorwaarde, nl. het achterwege laten van de vertoning van een voorwerp, dat het mannelijk geslachtsdeel voor stelt. De burgemeester woonde dinsdagavond de première van dit stuk bij, dat wordt gespeeld door de toneelgroep „Centrum". „De Smoeshaan" is een blijspel van Plautus, een verhaal over een ij dele hansworst. Gisteren heeft de burgemeester een brief aan de directeur van de Stads schouwburg en aan de toneelgroep „Centrum" geschreven, waarin hij op merkt, dat bepaalde onderdelen van de aankleding en de regie van de toneeluitvoering van „De Smoeshaan" in strijd zijn met de openbare zede. De bezwaren richten zich tegen het tonen van en het manipuleren met een voorwerp, dat het mannelijk geslachtsdeel voorstelt. Op artistieke gronden heeft de directie van de toneelgroep „Centrum" bezwaar gemaakt tegen het besluit van de burgemeester. De tweede voor stelling van gisteravond was besloten, voor enkele genodigden. De serie van „De Smoeshaan", die in Amsterdam in de Kleine Comedie zal worden ge geven en die drie weken zal duren, zal normaal doorgang vinden. Er is nog geen enkele reactie van bezoekers ontvangen. Wel is er in de gangen over het onderwerp gesproken, maar niemand heeft b.v. da zaal verlaten, of heeft van afkeuring blijk gegeven. (Vervolg van pagina 1) Geen enkele moeite had de bewinds man met het verzoek van tal van zijden, om de zogenaamde maat schapvissers niet onder deze wet te laten vallen. Hij erkende, dat maat schapvissers een andere positie inne men dan werknemers, ze zijn deel genoten. (Maatschapvissers zijn zelf standige vissers, die de opbrengst van de visvangst onder elkaar verdelen, b.v. de Urker vissers). Hij vond het echter niet zo opmer kelijk, dat hij ze in eerste instantie wel in het wetsontwerp had opgeno men. want andere sociale wetten zoals werkloosheidswet en de wet op de arbeidsongeschiktheid zijn wel op hen van toepassing en daartegen is weinig of geen verzet gerezen. De minister wilde nu echter wel bezien of de maatschapvissers wel onder de werking van die andere wetten moe ten blijven. Evenmin had de minister er bezwaar tegen, dagbladbezorgers buiten de wet op het minimumloon te houden. In het wetsontwerp is voorts be paald, dat in het algemeen wordt uit gegaan van een werkweek van 45 uur voor het toekennen van 't minimum loon en dat bij korter werken het minimumloon naar evenredigheid, wordt verlaagd. Vanuit de kamer was erop aangedrongen, hier niet te spreken van 45 uur, maar van een voor de werkzaamheden normale werkweek. Op kantoren wordt im mers meestal korter gewerkt en juist kantoorpersoneel zal nogal eens gaan profiteren van de nieuwe wet. De minister toonde zich ook wel bereid in dit opzicht iets te doen. De minister zei voorts, dat hij een realistisch dispensatiebelei;} wil voe ren. Wie toestemming vraagt om een lager loon dan het wettelijke mini mum te betalen, zal duidelijk moeten aantonen, dat dispensatie onvermij delijk is. Tenslotte nog de kwestie van de minimum-vakantiebijslag. Het wets ontwerp schrijft een vakantiebijslag van 6 procent voor tot een salaris van 14.000 gulden per jaar: over wat meer verdiend wordt behoeft dus vol gens de wet geen vakantiebijslag te worden uitgekeerd, tenzij b.v. een c.a.o. anders bepaalt. Van socialistische zijde was gevraagd die grens op 28.000 gulden te bepalen, terwijl de KVP'er Maenen had aan gedrongen op een grens van 21.000 gulden. De minister gaf de voorkeur voor de suggestie-Maenen» Dr. Okigbo heeft enkele jaren ge leden als economisch adviseur van de Nigeriaanse regering deelgenomen aan de besprekingen over associatie van Nigeria met de EEG. Op een persconferentie in Den Haag herhaal de dr. Okigbo nogmaals het Biafraan se standpunt, dat de strijd tussen zijn land en Nigeria niet op militaire wijze kan worden opgelost, omdat het con flict zuiver menselijke achtergronden heeft. Volgens dr. Okigbo zijn in de afgelopen 14 maanden ongeveer 4,5 miljoen mensen uit Nigeria naar Biafra gevlucht, omdat zij in. Nigeria niet langer zeker waren van hun le ven en ze daar niet langer de meest noodzakelijke bescherming genoten van de kant van het leger en van de politie. Van de 14 miljoen inwoners van Biafra zijn volgens cijfers van dr. Okigbo 8 a 8,5 miljoen Ibo's, de rest niet-Ibo's. Omdat Nigeria herhaalde lijk heeft betoogd, dat de niet-Ibo's niets zouden voelen voor het Bia fraanse bewind en geporteerd zouden zijn voor aansluiting bij Nigeria, heeft de regering van Biafra volgens dr. Okigbo voorgesteld om een volks stemming onder de niet-Ibo's te la ten houden om hun standpunt dui delijk te laten uitkomen. Dit zou o.m. gebeurd zijn tijdens de besprekingen in Kampala en in Addis Abeba. De anti-Nigeriaanse gezindheid van de niet-Ibo's blijkt echter, aldus dr. Okigbo, alleen al uit het feit, dat zij vluchten, zodra er Nigeriaanse troepen in hun buurt ko men. De niet-Ibo's leveren voor de eenheid van Biafra anderzijds wel problemen op, omdat er tussen de groepen onderling soms moeilijk te overbruggen verschillen op gods dienstig terrein zijn. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De bisschop van Haarlem, mgr. Th. Zwartkruis, heeft in een brief aan het Michaël-Iegioen zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over de gang van zaken hij een ge sprek, dat hij als vertegenwoordiger van het episcopaat op 26 juni jl. met het hoofdbestuur van dit legioen ge had heeft. De bisschop beklaagt zich er over, dat van dit gesprek niet de letter lijke notulen zijn gepubliceerd, maar een door een legionair gemaakte samenvatting. Hij acht verder con tact met het Michaël-Iegioen on vruchtbaar. Bijzonder verstoord is mgr. Zwart kruis over de wijze, waarop zijn toe spraak, dienende als uitgangspunt voor het gesprek, is weergegeven. Het Michaël-Iegioen heeft deze toe spraak in nagenoeg losse zinnen ver knipt, terwijl na elke zin een com mentaar van het legioen wordt ge geven. RIO DE JANEIRO (Rtr.) Drie duizend mensen hebben gedreigd de eigenaar van een particulier weeshuis bij Rio de Janeiro te zullen lynchen omdat hij en zijn vrouw kinderen hebben mishandeld. De vrouw van de eigenaar is aangehouden, naar de man wordt gezocht. Er zijn 47 kinderen in het tehuis, allen onder de 12 jaar. Volgens de politie heeft een medisch onderzoek de verklaringen van kinderen be vestigd, dat zij zijn blootgesteld aan uithongering, mishandeling en aan randing. De politie deed vorige week vrijdag een inval na een mededeling van buren dat de radio hard speelde het was 's avonds laat en de kinderen carnavalsliederen zongen, Het bleek dat dit gebeurde om het gegil te overstemmen van een kind dat mishandeld werd. De politie vond een jongen van tien jaar die geketend op de vloer lag. Hij vertelde te zijn geslagen met een ketting en een bos sleutels. Vijf van de kinderen in de inrich ting kregen een voorkeursbehande ling. Met hen werd reclame gemaakt om geld in te zamelen. De politie is begonnen in de tuin te zoeken naar de lijken van kinderen, die daar zou den zijn begraven. TEHERAN (AFP) In het woes tijngebied van de Perzische provincie Chorassan hebben reddingsploegen honderden zwervende kinderen aan getroffen, die in paniek de door de aardbeving verwoeste dorpen waren ontvlucht. Dit heeft een functionaris van het Perzische Rode Kruis de „Rode leeuw en zon", verklaard bij zijn terugkeer in Teheran nadat hij het gebied had doorkruist. Sommige van de kinderen waren on der de puinhopen vandaan gekropen, waarin zij hun ouders hadden zien omkomen. Zij dwaalden met verstar de blik rond en schreeuwden van angst, wenneer men ze riep of wilde benaderen. In het dorp Kakrk, dat vrijwel ie weggevaagd, en in Datsje Bayaz is de stank, die van onder de puinhopen opstijgt, zo doordringend, dat de red dingsploegen gebruik moeten maken van gasmaskers. Men vreest voor het uitbreken van epidemieën. Het Nederlandse Rode Kruis zal 1000 dekens naar het gebied sturen. LONDEN (DPA) Een pas opge richte zich onafhankelijk noemende organisatie zal Britse r.-k. geestelij ken, die vanwege het pauselijke ver bod van de „pil" hun ambt willen neerleggen, steun verlenen hij om scholing voor andere taken. De organisatie staat onder auspi ciën van de protestantse lady Asquit en drie Tooms-katholieken, onder wie een arts en een lid van het Lager huis. Zij zeggen, dat hun minsten» elf priesters bekend zijn', die op een of andere wijze om genoemde reden zijn geschorst, terwijl tachtig andere r.-k. geestelijken hebben laten we ten dat zij het niet met de jongste encycliek eens zijn. UTRECHT (ANP) Een lege teerwagen heeft een hele nacht een rijbaan van de rijksweg Arnhem- Utrecht nabij Maarsbergen versperd. De wagen was in de zachte berm terechtgekomen en gekanteld. Door de mist konden takelwagens pas een uur later de gestrande teerwagen te hulp komen. Gistermorgen echter om half tien was de toestand weer normaal. De teer-auto (een zgn. sproeiwagen, die de teer rechtstreeks op de weg verspreidt) kon met enige blikschade zijni tocht op eigen kracht voortzetten. ROTTERDAM (ANP) In het gis teren verschenen Metro-rapport 5 hebben vier gemeentelijke diensten in Rotterdam aanbevelingen gedaan over de bouw van een oost-west-me trolijn in de Maasstad. De vier diensten hebben berekend dat het eerste deel van deze nieuwe lijn, welke langer zal zijn dam het be staande lijntje Rotterdam Centraal station-Zuidplein, rond 1976 klaar zal kunnen zijn. De kosten van dit metro traject worden geraamd op 325 mil joen gulden. BRAZZAVILLE (RTR) Presi dent Massamba Debat van Kongo- Brazzaville, die sinds de onlusten van eind vorige week in zijn paleis onder arrest heeft gestaan, is gisteren af getreden. De voorlopige regering van kapi tein Raoul Alfred zal het land blij ven besturen. Massamba Debat was begin vorige maand bij een coup afgezet, maar een dag later in zijn functie hersteld. (Van onze redactie buitenland) WENEN In Sofia is vanmiddag officieel bekendgemaakt dat dinsdag avond in het gebied van Burgas aan de Zwarte Zee een Bulgaars ver keersvliegtuig van de lijn Dresden- Burgas is neergestort. Vijftig van de 89 passagiers en de gehele bemanning kwamen om het leven. Eerder was al uit niet-officiële bron vernomen dat het een Iljoesjin 18 van de maatschappij „Bulair" was. FRANKRIJK heeft gisteren de con trole op de wisselkoers opgeheven, die aan het einde van de grote sta kingen van het voorjaar werd in gesteld. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Het centrum van Tel Aviv is gisteren kort voor het middaguur opgeschrikt door drie ont ploffingen. Er zou een man zijn ge dood en 49 personen zijn gewond. De ontploffingen vonden plaats in de buurt van het centrale busstation, een netwerk van nauwe straatjes vol voetgangers en verkeer. Volgens officiële berichten werden de ontploffingen veroorzaakt door ex plosieve ladingen. Minstens vier personen zjjn aange houden als verdachten en overge bracht naar een politiebureau. Onge veer 200 kwade Israëli's stonden voor het bureau. Een journalist verklaarde De politie beschermt hier de verdachten tegen woedende Israëli'*,, dat h(j de Israëli's een van de vier mannen had zien slaan en trappen. De man was vermoedeiyit een Arabier. De explosieve ladingen waren In vuilnisbakken geplaatst voor het res taurant, en bij een bushalte. Twee bussen werden beschsadigd. Uit Cairo werd gisteravond een communiqué verspreid door het Pa» lestijnse bevrijdingsfront, waarifi gezegd wordt dat het front verant woordelijk is voor de ontploffing in Tel Aviv.

de Stem | 1968 | | pagina 9