STRIJD TEGEN MELAATSHEID Hef is veel erger dan u denkt Zakenmensen willen golfbanen en baden langs autowegen Arme continenten krijgen tekort aan melkprodukten MEUWSEN Volgens ramingen F.A.O. SCHOLEN VRIJ bij geboorte prinsenkind Bonaparte VERZEKERINGSAGENT REKENT VERDUISTERING Ontheffing van huurbelasting mogelijk TORPEDO- BOTEN IN AANVARING Vakantie voorbij! Dan meteen een hemelsblauw overhemd kopen! y GEHEUGEN OERWOUD IN OPNIEUW VERLOF VERZADIGING TOENAME KEIJZER TAPIJT KAMERBREED - -fr *v;¥ 7 DE STEM VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 9 (Van een onzer redacteuren) TILBURG Twintig mei, vorig jaar, kwam er abrupt een eind aan het werk dat zuster Tarcies Mathilde Bogers tientallen jaren op de Molukken en de Kei-eilanden voor de melaatsen had gedaan. Na 47 jaar moest ze „naar huis". Als jonge vrouw van 28, gediplomeerd verpleegster, was ze uit Tilburg naar die verre missie in Nederlands-Indië gegaan. Als oude vrouw van 75 jaar, lichamelijk gebroken, getekend door het zware leven van onafgebroken wer ken en een ernstige huidziekte, moest ze haar leprozerie St.- Liduina in Langgoer verlaten. zorgd. Maar in haar gedachten is ze nog steeds in Langgoer, bij de vervallen leprozerie, die zonodig moet worden herbouwd en uitge breid, bij de vele honderden melaat sen op de Molukken, de vrouwen, mannen en kinderen, die zijn uit gestoten en die kunnen genezen, als ze maar goede medische hulp en verzorging krijgen. „Ach, ik begrijp nu wel dat monseigneur, handelend vanuit zijn verantwoordelijkheid, gelijk heeft gehad. Maar ja, dat nietsdoen doet me pijn, Er is daar nog zoveel te doen. De melaatsen kunnen ge nezen. Ik heb daarvoor jaren ge werkt, en nu. „Monseigneur Sol kwam op rie zaterdagochtend met me praten. Ik zei natuurlijk dat ik me best voelde. Maar ik was in enkele maanden 24 kilo afgevallen. U gaat morgen naar Nederland, zei hij". Als ze dit vertelt, rustig wegge doken in een fauteuil in het moe derhuis van de Dochters van Onze- Lieve-Vrouw van het Hilig Hart aan de Bredaseweg 291 in Til burg, wordt de herinnering aan dit bittere moment haar opnieuw te machtig. Ze buigt het grijze hoofd, wrijft met de handen over de ogen, slikt en blijft even doodstil zitten. „Ik had zo gehoopt te mogen sterven, waar ik m'n hele leven heb gewerkt, te midden van mijn melaatsen", zegt ze zachtjes, aar zelend. Woorden die eigenlijk voor niemand bestemd zijn. Onthullen de woorden, die getuigen van een zware zielestrijd. Ze is nu een goed jaar in Nederland terug, ziek en zwak. Ze wordt er prima ver dik zou al mijn landgenoten willen toeroepen: Doe nog iets, doe méér. We komen er zo niet. Het is veel erger dan u denkt. We kunnen die stumpers toch zo maar niet laten wegrotten! Het zijn toch ook menselijke wezens, net als u en ik? Het zijn toch on ze medemensen?" Een karakterlsiteke zin uit zus ter Tarcies' bedelbrief. Reeds heeft haar actie meer dan f 100.000 op gebracht. Pastoor Bus, veertig jaar in hetzelfde gebied, Moluk ken en Kei-eilanden missionaris en nu ook in Nederland herstellend, helpt haar. Hij noteert precies wat er aan geld binnenkomt. Want de leprozerie moet nu ein delijk goed op poten worden ge zet op Langgoer. Dan pas kun nen de duizenden melaatsen er heen worden gebracht, kunnen ze worden genezen. Om daarvoor nu geld te krijgen, geeft zuster Tar cies nog alle energie die zfj over heeft. Daarvoor heeft ze een giro rekening geopend: 1555333. Het gaat haar niet om persoon lijk succes. Ze heeft zich vijftig jaar voor de melaatsen ingespan nen. Ze zal dat blijven doen tot ze niet meer kan. En ze hoopt nn maar dat vele Ned»rlanders het mogelijk zullen maken dat Lang goer, „haar Langgoer", tot een modern centrum voor de bestrij ding van de melaatsheid zal kun nen uitgroeien. Dan zon ze eindelijk rust heb ben en kunnen genieten van een 'evensavond zonder verdriet en zorgen in dat haar eigenlijk toch ze vreemde propere klooster-rust- huls in Tilburg. Deze tengere, zwakke, zwaar- zieke vrouw, vertelt met terughou dendheid over haar leven. Frag mentarisch, bewust veel weglatend, verzachtend, relativerend. Ze be seft niet dat zich uit dat verhaal bij haar toehoorder een beeld vormt van een dappere, onverzet telijke vrouw, die alles wat zij had 47 jaar lang heeft gegeven voor doodzieke medemensen, voor mensen, die door hun omgeving werden uitgestoten, die in de rim boe moesten leven van wortels en wat sago of rijst, terwijl de witte pest hen verminkte, hun ledema ten wegrotten. Merkwaardig scherp is het ge heugen van zuster Tarcies voor data. Ze weet precies, na al die ja ren, op welke dag ze aankwam op Groot-Kei. Zonder aarzelen noemt ze de datum van haar arrestatie door de Japanners en haar inter nering op Ambon, in 1942, en la ter in 1943 haar overbren ging naar het „goede" kamp Kam- pili bij Makassar. Toen ze in de twintiger jaren op Groot-Kei arriveerde, begon ze haar werk voor de melaatsen. „Ik moest het oerwoud in om ze op te zoeken. De dorpsbewoners wil den niets vam ze weten. Ze waren bang voor besmetting. De stakkers waren al blij met wat rijst, een handvol katjang en tabak. Medicij nen waren er niet, een dokter was niet te krijgen". Maar de leprozerie, die ze er gens op een afgelegen kaap op Groot-Kei leidde, ver weg van de bewoonde wereld, trok de zieken aan. „In 1933 hadden we er 113 pa tiënten. Genezen konden we ze niet. Wel verzorgen". Later ging ze naar Merauke en in 1940 stichtte ze de eerste le prozerie op de Tanimbareilanden. Ze werkte er met twee zusters en er was een arts. Dat werk van liefde, medemenselijkheid zeggen we nu, werd afgebroken, toen de Japanners kwamen. Internering volgde. Die duurde jaren. In het kamp verpleegde ze, vanzelfspre kend, de zieken. Na de Japanse capitulatie moest ze zelf worden opgenomen in een ziekenhuis tn Makassar, Stella Maris. „Daarna ging ik enige maanden naar Au stralië om op te knappen", voegt ze er aan toe alsof ze zich voor die tijd van rust en nietsdoen wil verontschuldigen. Kortom, in september 1946 kwam ze terug op Langgoer. Alles was er verwoest door de Japanners. Nog 57 van de meer dan 100 pa tiënten waren in leven. Het gevecht tegen de vreselijke ziekte, de uit angst geboren tegenwerking van de bevolking en de bittere armoede, begon opnieuw. Uit niets bouwde ze op een af gelegen plaats een armoedige le prozerie op. Spoedig had ze enkele derhuis van de Dochters van de honderden patiënten. Er verrezen, van riet, een mannenhuis, een poli kliniek en een internaat. En men denke daarbij vooral niet aan wat we in Nederland onder zulke be grippen plachten onder te brengen. Maar zuster Tarcies en haar me dewerksters waren er blij mee. „Het was zeer eenvoudig", zo zegt ze zelf. En dan licht haar ge laat plotseling op, haar levendige grijze ogen krijgen glans. „In 1948 kregen we voor het eerst diaso- ne". Met dat medicijn kon ze de vreselijke ziekte effectief gaan be strijden, eerst, bij wijze van proef, bij vier patiënten! Toen bij twintig. „En daarna was er geen houden meer aan. Iedere zieke wil de diasone hebben. Na enkele ja ren hadden we heel wat zieken kli nisch genezen. We moesten ze nog zes jaar houden om absolute ze kerheid te hebben". In 1950 kreeg deze dappere vrouw haar eerste Europese ver lof. Dertig jaar van de zwaarste Zuster Tarcies, 76 jaar, vecht nog steeds voor „haar" melaatsen, nu vanuit haar Tllburgse rusthuis. opofferingen had ze er toen opzit ten. Als ze erover vertelt, lijkt ze zich te schamen voor dat verlof. „Per slot van rekening wist ik in 1920, dat ik nooit meer terug zou komen". In aansluiting op dat verlof volgde ze in Djakarta een lepracursus. Toen ze vanuit de hoofdstad van Indonesië terugkeerde naar de le prozerie had ze voor f 65.000 aan medicamenten en melkpoeder bij zich. Van de ruim 2500 ampullen met; serum tegen de lepra waren er echter nog maar enkele tiental len over, toen ze op Langgoer aan kwam. Dieven hadden hun slag geslagen! De jaren gingen voorbij. Zuster Tarcies werkte, zwoegde, vocht te gen onwil en haar eigen steeds slechter wordende gezondheid. En de melaatsheid op de Molukken en op de Kei-eilanden nam toe. Van jaar tot jaar. De Indonesische re gering kon er niet veel aan doen. Opvangcentra ontbraken. Toen het besluit viel in dat on metelijke gebied één centrale le prozerie in te richten, waren er ze ker al duizenden melaatsen. Ze zwieren door de oerwouden wacht ten ziek en arm op de verlossing uit hun lijden door de dood, ver weg van wat eens hun dorpsgeno ten, hun familie, was geweest. Ze waren, en zijn nog steeds, bron nen van besmetting. En zeker één miljoen gulden is nodig om vanuit de centrale le prozerie St.-Liduina afdoende hulp te kunnen bieden. Daarvoor is zus ter Tarcies nu een actie begon nen. Want zo lang ze het kan zal ze blijven vechten voor „haar" me laatsen. Duizenden brieven schrijft ze, bedelbrieven. Niet voor zich zelf, maar voor mensen, 20.000 ki lometer ver weg. Voor doodzieke mensen! tIv?" een onzer verslaggevers) ..HAAG Een deze maand oor rijkswaterstaat verzonden cir- r™"' waarin bepaald wordt, dat 'Wkstations lanSs de rijkswegen kof- me'k via automaten mogen «Kopen is door oliemaatschappijen «stemming begroet De maat- lipt-s zien hierin "en teken, dat iio uu ™cer begrip gaat tonen voor w»„ van de over f® rijks- ,sen rijdende automobilist. Want (lc zakenwereld, die zich w ''et.snelverkeer langs de grote li>n?„ 'aa-t de servicever- «S aan de automobilist wel een a ander te wensen over. Het rijk, zo wordt gesteld, houdt zen .sPe!regels over de voorzienin- n eigen handen en geeft te wei- sa? ,gelegentleid om meer service automobilist te verlenen. De elte aan de serviceverlening, die Wordt®nwerejd voor ogen staat, den V r rijkswaterstaat bestre den UJS -ïan meni"S. dat de rijks- strnmL om een optimale door stroming van het verkeer te berei- &peet r jgs passen uitsluitend de 0v noodzakeiyke stopplaatsen, de hek„ f»Vers in filosofie over o fen van de automobilist rijkswegen woedt in feite een harde strijd tussen het rijk en de zakenwereld. Wij spraken met de lieer G. T. Kroon, hoofd bureau ves tigingsplaatsen rijkswaterstaat. Hij zegt: „Rijkswegen worden en werden aangelegd voor verzorging van het grote doorgaande verkeer. Dit ver keer moet zo gemakkelijk en onbe lemmerd mogelijk kunnen rijden. Daarom zijn er in principe zo wei nig stopplaatsen gerealiseerd". Hij voegt er aan toe: „Vanuit dit stand punt geredeneerd zien wij benzine stations langs de grote weg in teite als een noodzakelijk kwaad. Ze kun nen de beweging van het verkeer belemmeren". „Daarom staat o.m. in de door ons afgegeven vergunning, dat geen ne- venbedrijven 'ojj de benzinestations mogen worden uitgeoefend. Want verkoop van b.v. branchevreemde artikelen zou een regelmatige gang van het verkeer kunnen belemmeren omdat die een grotere aantrekkings kracht zouden kunnen hebben Uit dat standpunt gezien is daarom ook de stichting van b.v. quickservicestations bij de benzinestations uit den boze. Want die trekken mogelijk verkeer aan, dat niet op de rijkswegen thuis hoort. De wachttijden hierbij' zullen korter zijn dan bü de garages in de stad het geval is. In het alge meen zijn we van mening, dat de essentiële behoefte van de automobi list op de grote weg niet zo groot ts. Nodig zijn tankstations, die te vens kunnen fungeren als plaatsen waar 'n klein motorisch mankement kan worden verholpen. Water en lucht voor vagens dient klaar te zijn, alsmede een telefoon en EHBO- artikelen. Verder zijn nodig rust plaatsen en horecabedrijven", aldus ie heer Kroon. JJe zakenwereld meent echter, dat de automobilist een grote (re) servi ce langs de weg wenst. In toenemen de mate komen op het kantoor van rijkswaterstaat aan de Van Hogen- tioucklaan te Den Haag aanvragen binnen voor vergunning ter realise ring van voorzieningen voor de au tomobilist langs de rijkswegen. Ver zoeken werden ingediend voor op richting van jkelter- en microgolf banen, speelterreinen, ponymaneges saunabaden, speelautomaten, verga- ierruimten, zwembaden en super markten. Deze voorzieningen al dan niet behorend tot de wegrestau rants. Feit is de veranderde rijstijl van de automobilist, die heden ten dage minder snel de grote weg ver laat dan voorheen het geval was. Hiermee neemt de behoefte van de ze weggebruiker toe. Rijkswater staat ziet dit ook. In verband hier mee wordt gewerkt aan een aantal zaken die verbetering zullen moeten brengen. Het rijk wil echter niet zo ver gaan als de zakenwereld wenst. „Er wordt gewerkt aan plannen, die moeten leiden tot oprichting van algemene wegrestaurants op rijks- terrein net aan de grote weg. De verzorging in deze restaurants moet aangepast zijn aan de gemiddelde weggebruiker. )uur eten bijvoor beeld zal hierin niet tot de moge' lijkheden behoren. Degenen, die wat wensen, zullen de rijksweg moeten verlaten. Verder streven we naar uitbreiding van het aantal rustplaat sen. Plannen bestaan om hierop toi letvoorzieningen aan te brengen. Het besluit, dat automatenkoffie en -melk bij tankstations mag worden verkocht, kan ook gezien worden in het kader van groeiend begrip van rijkswaterstaat voor de grotere wen sen van de automobilist", aldus de heer Kroon, die vertelt, dat er nog enige specifieke pleisterplaatsen voor chauffeurs zullen worden opgericht op grond van eerder gedane toezeg gingen. (Van onze landbouwmedewerker) BREDA Het maandelijkse bulletin van Landbouw-Economie en Land- bouw-Statistiek van de FAO (Voedsel- en Landbouworganisatie van de Ver enigde Naties) is een onvolprezen bron van kennis en wijsheid over de ontwikkeling van de landbouw. Volgens een van de laatste nummers van dit bulletin aai tussen nu en 1975 de vraag naar melk en melkprodukten in de ontwikkelingslanden sneller toenemen dan de produktie. Maar de werkelijke invoer in die landen zal sterk geremd worden door een tekort aan betaalmiddelen. In de ontwikkelde landen daaren tegen zal de produktie sterker toene men dan de vraag en de mogelijkheid tot rendabele export. Het gevolg hier van zal zijn dat de prijzen zullen stij gen in de landen met een laag inko men en dat tegelijkertijd een neer waartse druk op de prijzen zal wor den uitgeoefend in de export-landen. In 1975 verwacht de F.A.O. een we- reldproduktie van 447 miljoen ton aan melk en een vraag van 466 mil joen ton. Er zal dus een tekort zijn van 19 miljoen ton melk. De F.A.O. baseert deze mening op de verwachting van de toename van de bevolking en van het inkomen en op de prijzen die ge baseerd zijn op 1961-1963. De vier belangrijkste melkpro- ducerende gebieden in de wereld zijn Noord-Amerika, de E.E.G., Noord- Europa en Oceanië. De toename van de melk zal voornamelijk veroorzaakt worden door een toename van de pro duktie per koe. De maatregelen die genomen worden om het inkomen van de landbouw te ondersteunen zijn ook een prikkel geweest om de produktie op te voeren, maar evenzeer vormen zij een reden om de consumptie te doen afnemen. De jaarlijkse consumptie in de ont wikkelde landen heeft ongeveer het verzadigingspunt bereikt. Deze consumptie varieert van 700 kg per persoon per jaar in Finland tot 300 kg in de Verenigde Staten. De F.A.O. voorziet een geringe toena me van de consumptie voor West- Europa, maar bespeurt een neiging tot daling in de Verenigde Staten, Ca nada, Australië en Zweden. De produktie in de Sovjet-Unie is tussen 1955 en 1965 ongeveer met 5 procent per jaar toegenomen. In Po len was dit 3 procent per jaar. Deze grotere produktie is bijna geheel op genomen door de binnenlandse markt en door de markten van de Oostblok landen. Volgens de F.A.O. zal de to tale produktie in Oost-Europa in 1975 122 miljoen ton bedragen en de vraag ongeveer 103 miljoen ton. Dit zou de gemiddelde consumptie in deze stre ken brengen op 174 kg per persoon per jaar ofwel 50 kg meer dan in 1963. In de andere ontwikkelde landen en he- bulletin spreekt dan over Ja pan, Zuid-Europa en Zuid-Afrika verwacht men een toename van de vraag van 17 miljoen ton. De vraag zal vooral toenemen in Japan, waar de jaarlijkse consumptie per persoon zal stijgen van 26 kg in 1962 tot 90 kg in 1975. Deze landen zullen waar schijnlijk iets meer dan 25 miljoen ton produceren en de consumptie zal 31 miljoen ton bedragen. De melkproduktie in de ontwikke lingslanden heeft in de afgelopen tien jaar geen gelijke tred gehouden met de toename van de bevolking, hoewel er all: moeite is gedaan om de pro duktie te doen toenemen met behulp van ontwikkelingsprogramma's. De F.A.O. verwacht dat de vraag naar melkprodukten in de ontwikke lingslanden zal toenemen van 71 tot 120 miljoen ton, meer als een gevolg van de snelle bevolkingsgroei dan van verbetering van de levens standaard in de ontwikkelingslanden varieerde de conspmptie per persoon in 1962 van 11 kg in Zuid-Oost Azië tot 91 kg in Latijns-Amerika. De F.A.O. verwacht dat dit in 1975 respectievelijk zal bedragen 15 en 105 kg. In de streken zal als er snel ontwikkelingsprogramma's worden ingevoerd de produktie in 1975 ge stegen zijn tot 91 1/2 miljoen ton, maar dit is nog lang niet voldoende om te voorzien in de behoefte van eén snel groeiende bevolking. DEN HAAG (ANP) De Rijks Voorlichtings Dienst heeft gisteren bekendgemaakt dat na de te ver wachten blijde gebeurtenis in het ge zin van prinses Beatrix en prins Claus de scholen een dag gesloten zullen zijn. Vindt de bekendmaking plaats bij de nieuwsuitzending van zeven uur 's morgens dan zal nog die zelfde dag vrij worden gegeven. Vindt de bekendmaking later plaats of op een zondag, dan zal de volgende dag vrij worden gegeven. De ambtenaren krijgen geen vrij. Na de officiële bekendmaking zal van alle overheidsgebouwen gevlagd worden met de oranje wimpel. Vindt deze bekendmaking plaats na 16.00 uur of op een zondag, dan zal de vol gende dag gevlagd worden. Aan de bevolking wordt de raad gegeven een zelfde gedragslijn te volgen. (ADVERTENTIE) EEN TAPIJT MOTECHT m *^01 P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Een Alkmaarse ver zekeringsagent is gearresteerd op ver denking van verduistering en vals heid in geschrifte. De man, de 45- jarige J. F., heeft zichzelf bij de politie gemeld. Zijn bekentenis heeft een uitgebreid politie-onderzoek op gang gebracht dat zich uitstrekt tot verschillende plaatsen en steden- in ons land, onder andere Arnhem en Rotterdam. F., die als free-lance verzekerings agent voor verschillende maatschap pijen werkte, zou in totaal negen be drijven hebben opgelicht voor een bedrag van meer dan 65.000 gulden. De Alkmaarder inde sinds 1966 ge regeld premies voor alle soorten van verzekeringen. Hij droeg de gelden evenwel niet af aan de rechthebben de maatschappijen. Tot de gedupeerde instellingen behoren on-der andere De Zwolsche, Ons Belang en de RVS. Naar de politie verwacht zal het on derzoek geruime tijd in beslag ne men. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting) en staatssecreta ris Grapperhaus (Financiën) hebben bij de Tweede Kamer een wijziging op het wetsontwerp Huurdersbijdra- gen ingediend. Volgens deze wijzi ging kunnen huurders van woning- wetwoningen, die boven hun huui op grond van hun inkomen een ex tra-bijdrage moeten betalen in aan merking komen voor ontheffing of verlaging van de bijdrage. Voorwaarde is dat moet worden aangetoond, dat zij in het jaar, waar in de huurdersbijdrage wordt gehe ven een aanzienlijk lager inkomen dan in de twee jaar daarvoor hen ben. Minister Schut wil met deze wij ziging tegemoet komen aan ernstige bezwaren, die in de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp huurdersbij- dragen bestaan. Bij de bepaling van de hoogte der huurdersbijdrage moet namelijk om technische redenen uit gegaan worden van het inkomen van twee jaar tevoren. Intussen kan het inkomen van een huurder belangrijk zijn verminderd. Dat is bijvoorbeeld het geval bij iemand, die met pen sioen gaat. Dat er boze en slechte mensen op de wereld zijn, is natuurlijk geen nieuws voor u. Daarvoor hoeft u de voorpagina's van een paar kranten maar eens goed te lezen. Dit is een berichtje over een zakkenroller, een kleine" booswicht. Toen paus Paulus zondag in Castel-Gandolfo een toe spraak hield, rolde de man de zak ken van een Oostenrijkse generaal, die zich onder de menigte bevond. Pauselijke gendarmes arresteerden hem en 'gaven de generaal zijn por tefeuille met drie duizend gulden terug: De zakkenroller werd opge borgen in een gevangenis met een overigens weinig toepasselijke naam* Regina Coeli, hetgeen betekent: Ko ningin van de hemel. Een veel slechtere man is naar mijn mening Kosygin, een van de grote leiders in Rusland. De New York Times meldt een onthullend staaltje van anti-semitisme, dat in Rusland de laatste tijd welig tiert De nu uit alle organen verwijderde Tsjechoslowaakse politicus Kriegel nam deel aan de besprekingen in Bratislava van de communistische landen. Op die bijeenkomst zel Kosyglnt „Wat doet die jood uit Galllcie hier?'* Toen Kriegel wilde antwoorden, beet Kosygin: „Hou je bek, vent." Wie een hond wil slaan, vindt licht een stok. (Nederlands spreekwoord). In Stuttgart is dezer dagen een geologisch museum geopend, waar van een 14-jarige jongen,., directeur is. In vier jaar tijd heeft hij, als hobby, meer dan 2000 geologische voorwerpen verzameld. Zijn vader, een fabrikant, is daar zo trots op dat hij zijn zoon een aan eigen tentoon stelling geholpen heeft. Het museum is natuurlijk alleen in de weekeinden open en op woensdagmiddag. De an dere dagen moet de directeur naar school. Interessant verhaal uit de Haagse Post: filmster Marina Schapers zat een week in de cel (voor een ver keersovertreding) en kreeg van haar minnaar, de componist Peter Schat een telegram toegestuurd. Hij deelde haar daarin mede, dat hij haar een theeworstje zou sturen, waarin een nagelvijl zou zitten. De directeur van de gevangenis verbood Peter Schat om zijn geliefde te bezoeken. Hij wai te gevaarlijk™ Gevoel voor humor is een gave, die onder regenten opvallend weinig voorkomt. Sterker nog: mensen met gevoel voor humor zijn geen regent, Zou zo'n gevangenisdirecteur nu werkelijk Peter Schat gevaarlijk vinden? Ik vraag me dat met enige verbazing af. In Friesland is een vereniging op gericht tot behoud van de Friese spelling. Zoals wij in het Nederlands problemen hebben met onze spel ling. Zoals wij in het Nederlands problemen hebben met onze spelling (weet u wel: kado in plaats van ca deau), hebben de Friezen dat ook. Een groep modernen wil een zeer fonetische spelling invoeren, waarte gen zich de genoemde vereniging verzet. Want, zeggen ze, in die spel ling zou de taal visueel onherken baar worden. Of ze nu nieuw of oud spellen, het blijft een apart volkje, die Frie zen. MERIJN. (ADVERTENTIE) De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. (ADVERTENTIE) FLENSBURG (DPA) De West- Duitse motortorpedoboten „Wiesel" en „Zobei" zijn in het Skagerak met elkaar in aanvaring geweest. Een mi litair verloor het leven en een werd gewond. Juist onder dat bruine terug-van-vakantie kleurtje staat zo'n hemelsblauw, eierschaalkleurig of zachtgroen shirt fantastisch... en mannelijk! Kom uzelf daarvan onmiddel lijk overtuigen, bij Meuwsen. Keus uit honderden mode shirts (natuurlijk ook de komplete Arrow-kóllektle!) en trouwens: keus uit alles wat maar goede herenmode is, van „David Niven" kamerjas tot militante trenchcoat. Prijzen? Shirts al vanaf f 14.90 (loop er eens binnen!) BREDA - EINDSTRAAT 19, TEL. 35673

de Stem | 1968 | | pagina 7