r/i TERREINEN AAN DE KUST IN HOOGSEIZOEN OVERBEVOLKT Rennies Zeeuwse bedrijven vragen naar geschoolde „bedieningsvaklui" Verkoop Tiengemeten aan Rotterdam nog niet bevestigd A.R.-fractie T weede Kamer m Brabant Conflict om Moerdijk Stichting Nederlandse Kampeerraad Even uitblazen mevrouw Olympische ploeg in Roosendaal Jongetje (3) verdronken SUPERHUISVROUW VAN DE INDUSTRIE papier voor uw ^pen Camping- L.t.s. 'en beginnen met opleiding m sanitair blijkt te voldoen Vaste kampeerders Rauw groenteslaatje AFWASMIDDELEN Brandend maagzuur, Bromfietser over bal „gestruikeld'* Kanaal Gent-Terneuzen Proeffabriek Ook kinderen West-Irian Baronie Minister Lardinois bij trekpaardendagen 4 acas archeologische vondst „vetvanger", die de iwers in het vuur waarboven zij het derden. Het afdruipen. erd opgevangen in dit 'e stenen baksel. h de contouren zicht- een eikehouten regen- ieulande, een der noor dorpen in het land van oaele. <s.\ DE STEM VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT De sanitaire voorzieningen op de meeste kam peerterreinen in Zeeland en West- Brabant zijn behoorlijk goed. Dit is de voorlopige conclusie van de heer Verdouw, directeur-se cretaris van de Stichting Neder landse Kampeerraad. In de tweede helft van juli en in de eerste week van augustus werd op vierhonderd plaatsen een onderzoek ingesteld naar de sanitaire situatie onder de 3500 kampeerterreinen in Nederland, die samen een capaciteit hebben van 700.000 slaapplaatsen. De de finitieve resultaten van de en quête zullen eerst over enkele maanden bekend zijn. Alhoewel de eerste indrukken over Zuidwest-Nederland niet ongunstig zijn heeft de heer Verdouw toch enkele bedenkingen. Voor Zeeland geldt evenals voor het gehele kustgebied dat in het hoogseizoen de campings over bezet zijn. Volgens de adviezen, die de Kampeerraad verstrekt, is een aantal van tweehonderd kampeerders per hectare wel het maximaal toe laatbare. Maar er zijn heel wat campings aan de kust, die deze norm in de '.opweken aanzienlijk overschrijden. Hierdoor komen dan uiteraard de sanitaire voorzieningen letterlijk in het gedrang. Zo behoort bijvoorbeeld een kampeerterrein minimaal één toilet te hebben per 25 kampeerders, maar het komt in het hoogseizoen nog wel eens voor dat .ej, maar één toilet is op zestig gasten. Wat dit voor gevolgen heeft laat zich raden. Ook de watervoorziening en de was gelegenheid schiet op drukke dagen langs de kust nog al eens tekort als men bedenkt, dat één kraan per twintig kampeerders geen overbodi ge luxe is. In het binnenland is vrij wel nooit sprake van een overbezet ting van de campings. De sanitaire problemen zijn er dan ook vaak min der ernstig dan aan de kust en in de watersportgebieden. Maar in het binnenland en dat geldt ook voor W.-Brabant wordt nog dikwijls gezondigd tegen de hy giëne door de verhuurders van kam peerboerderijen, die grote groepen jonge mensen ontvangen, waarvoor eigenlijk geen voorzieningen zijn ge troffen. De heer Verdouw vindt het geen ramp als jeugdgroepen zelf hun latrines bouwen, mits dit maar goed gebeurt en de groepen niet al te groot zijn. In Zeeland kampt men op tal van plaatsen met de verwerking van het afvalwater van de campings. Op de zandgronden heeft men daar over het algemeen minder last van. De sanitaire situatie rond de jacht havens laat soms ook te wensen o- ver. Vooral in tijden dat men een invasie van watersportliefhebbers te verwerken krijgt. De kampeerraad adviseert de beheerders van dergelij ke havens in het hoogseizoen tod- letwagens te huren. Ben niet al te kostbare oplossing, waardoor wordt voorkomen, dat de watersporters het oppervlaktewater verontreinigen. De Kampeerraad een adviseren de stichting voor rijk, provincie, gemeenten en particulieren hecht bijzondere waarde aan de sanitaire voorzieningen op de kampeerterrei nen, omdat uit een onderzoek van vorig jaar bleek, dat het aantal vas te standplaatsen buitengewoon groot is. Het zal in verband met een toe name van de vrije tijd in de toe komst zeker nog stijgen. Op de kampeerterreinen in Zee land en Brabant werd vorig jaar rond 28 procent van de staanplaat sen voor drie maanden of langer verhuurd. Men noemt degenen, die minstens drie maanden per jaar 'n standplaats hebben op een camping „vaste" kampeerders. Vroeger was het op vele plaatsen ondenkbaar, dat iemand zo lang zijn tent of caravan op een en dezelfde camping liet staan, maar tengevolge van het weekendtoerisme is dit prak tisch overal een normale zaak ge worden. Sommige campinghouders geven er blijkbaar de voorkeur aan vaste kampeerders, omda tdezen onge acht hoe het weer gedurende het seizoen zal worden him een vast- inkomen garanderen. Hierin schuilt een gevaar voor de zogenaamde „toeristische" kampeerders, die niet overal meer kunnen gaan en staan waar zij willen. De heer Verdouw waarschuwt er voor voldoende ruimte te laten voor de toeristische kampeerders, wier verblijf op een camping varieert van het middagmaal, hetzij als enige groente, hetzij als een fris en kleur rijk toevoegsel. Het gebruik van verschillende Groentesoorten in de vorm van een jouw slaatje" valt bij velen, die eens oe proef hiermee hebben genomen, zeer in de smaak. Een nieuwe vondst is 'deze manier "en groente eten geenszins zoals bij voorbeeld blijkt uit een recept in een kookboek van omstreeks 1800. Kool wordt hiervoor zear fijn ge raspt of geschaafd en aangemaakt met ozijn of citroensap, slaolie, zoet zout, kruiden en stukjes appel. Alle kool soorten en bladgroenten kunnen als j 0 voorden gebruikt, evenals worte- leu, knolselderij, knolraap en witlof. Een rauw groenteslaatje smaakt Goed zowel bij de boterham als bij Afwasmiddelen worden verkocht in flacons van uiteenlopend model, waarop de inhoud niet altijd wordt vermeld. Het vergelijken van de prij zen van de diverse middelen wordt de huisvrouw daardoor niet gemak kelijk gemaakt. Men herleidde daar om alle prijzen tot die van eenzelfde hoeveelheid. Het resultaat varieer de van ca. één gulden tot ca. vijf gulden per 1000 gram Van een pa rallel tussen de prijs en kwaliteit bleek geen sprake. Alle middelen wa ren voor de afwas bruikbaar; de on derlinge verschillen waren zo ge ring, dat ze in het gebruik nauwelijks zullen worden opgemerkt. Daarom adviseert men een keuze uit de goed kope merken te doen. Een mohair jersey jurkje uit de Kriesemer- collectie in de kleuren rood, donkerblauw en flessengroen. Een aantrekke lijk model voor de komende herfst, geschikt voor jong en oud en te dragen bij verschillende gelegenheden. 1 tot 21 dagen. Zij brengen name lijk een levendige, attractieve sfeer op de terreinen en zorgen voor de nodige variatie. Het ras van de echte trekkers, üle 's avonds op een kampeerterrein aan komen, daar overnachten en de vol gende morgen weer opbreken en ver der reizen, lijkt uit te sterven. Mis schien is hun aantal nog wel net zo groot als vroeger, maar zij vallen minder op, omdat het aantal lang- kampeerderg zo enorm is toegeno men. De Kampeerraad verzet zich te gen de zogenaamde dagtarieven, die hier en daar aangewend worden om de trekker-s te weren. Bij een dag tarief moet een trekker voor één overnachting staangeld betalen zowel voor de dag van aankomst als voor de dag van vertrek. Buitenlanders, die in Nederland op doortocht zijn, hebben hierover bij de A.N.V.V. meerdere malen geklaagd. In het buitenland kent men namelijk alleen het nachttarief, aldus de heer Ver douw. Hij vindt het overigens wel recht vaardig, dat houders van kampeer terreinen een speciaal weekendtarief berekenen voor mensen die op za terdagochtend vroeg komen en op zondagavond laat Pas weggaan. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL Aan de Ronde van Roosendaal die vandaag verre den wordt, is ook een amateurkoers verbonden. Het belooft een zeer in teressante wedstrijd te worden, om dat de gehele Olympische wegploeg aanwezig is. Naast Cees van Dorst, Leen Poortvliet, Tiny van Hasselt (om maar enkele namen te noemen) nemen dus ook René Pijnen, Joop Zoetemelk, Jan Harings, Leen de Groot, Henk Nieuwkamp en Fedor den Hertog deel. De amateurs gaan om half vier van start. DE ZWITSERSE theoloog Karl Barth (82) is gisteren in een ziekenhuis opgenomen voor een kleine operatie. Mej. H. B. uit Bergen op Zoom is op de Augustalaan met haar brom fiets op een over de weg rollende voetbal gereden. Zij kwam te vallen en moest voor onderzoek overge bracht worden naar het ziekenhuis. De jongelui, die op de weg hadden gevoetbald, waren verdwenen voor de politie arriveerde. TIENGEMETEN/WASSENAAR - Nergens zijn de geruchten, dat Rotterdam het eiland Tienge meten zou willen aankopen in verband met de havenontwikke ling bij Moerdijk, bevestigd te krijgen. Opmerkelijk is echter wel de uit lating van Ir. F. Posthuma directeur van het Rotterdams Havenbedrijf „Ik kan helemaal geen commentaar le veren". Hij staat bekend als iemand die de pers nooit uit de weg gaat. „Ik besef", aldus Ir. Posthuma „dat ik voor het eerst van mijn leven geen commentaar moet verkopen". Hij zei wel, dat hij nog nooit met de directie van de N.V. over de Maat schappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen Eiland Tiengemeten heeft gesproken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Maandag 9 september bezoekt de Tweede-Kamerfractie van de AR, onder wie oud-minister Bies heuvel van landbouw, de provincie Brabant. Op het programma staan bezoeken aan het industrieschap Moerdijk, de Kamer van Koophandel in Breda, vi sites aan Helmond en Eindhoven. Het bezoek wordt besloten in het pro vinciehuis in Den Bosch, waar het provinciaal bestuur de kamerleden ontvangt. Het ziet er naar uit, dat bij deze gelegenheid de aandacht van de fractie gevestigd wordt op de proble matiek van dit gewest, meer speciaal de industrialisering en daarbij de werkgelegenheid, opnieuw brandend actueel geworden door de schokken de cijfers in het ETI-N jaarverslag 1967. Tiengemeten, gelegen in het Ha ringvliet tussen de Hoeksche Waard en Goeree Overflakkee, is binnen- en buitendijks gemeten honderd hectare groot. Het eiland is particulier bezit. Er wonen ongeveer 120 mensen; landbouwers en huin knechts. Mr. F. W. W. Baron van Tuijl van Serooskerke uit Wassenaar, commis saris van de N.V., bevestigde, dat de N.V. „absoluut niet in contact staat met de gemeente Rotterdam over verkoop van het eiland". Enige jaren geleden heeft met na me Shell een bod op het eiland ge daan. Dat bedrijf wilde toen insteek- havens maken op Tiengemeten. Het water rondom het eiland is bijzonder diep. De burgemeesters van de gemeen ten Zuid-Beijerland en Gouwswaard, waartoe het eiland behoort, hebben eveneens verklaard totaal niets van enige onderhandeling af te weten. De nota ruimtelijke ordening heeft het gebied 'n agrarische bestemming toe gekend. „Voorlopig maak ik me niet in het minst van streek", aldus bur gemeester A. Schout van Zuid-Beijer land. Over het kanaal dat de gemeen te Rotterdam door de Hoeksche Waard wil laten graven, zei hij: „Dit zou mooi gecombineerd kunnen wor den met industrievestiging op het eiland maar over de eventuele aan leg van een kantaal zal de minister raad zich eerst moeten uitspreken en zal het ook met het eiland zijn. De meeste aandelen van de N.V. zijn in handen van de dochters van oud-eigenaar Baron van, Brienen die met Franse en Engelse adelijke per sonen zijn getrouwd. De president- direoteur van de N.V. woont in Parijs. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het 3-jarig zoon tje Roelof Giethoorn, aan boord van het motorschip „Roelofje" is in het kanaal Terneuzen-Gent, tegenover de Terneuzense scheepsbouwmaatschap pij over boord gevallen en verdron ken. De vader die het kind over boord zag vallen sprong het onmid dellijk na, maar toen hij het aan boord had gebracht, bleek het reeds te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De proces operator oftewel de bedienings vakman is de machinist van het chemische bedrijf. Hij drukt op een knop en de machine loopt. Hij is de superhuisvrouw, die kookt zonder pollepels. En ze hebben hem hoe langer hoe har der nodig, in de chemische, in de zuivel-, in de frisdranken- en in de levensmiddelenindustrie en ook in de bierbrouwerij. Naar dit nieuwe soort vakman wordt ook in Zeeland steeds meer gevraagd. De basisopleiding is echter nog maar nauwelijks begonnen. „We lopen eigenlijk al jaren achter, want de automatisering is al lang aan de gang", zeggen de heren A. F. H. Spijker en A. J. Risseeuw, directeur en adjunct-directeur van de lagere technische school in Terneuzen. „Het is een nieuw vak", zeggen de heren. „Je moet er zitvlees voor hebben en iemand die graag met z'n handen werkt, kan er beter niet aan beginnen. Het vak vraagt inzicht, doorzicht en verantwoordelijkheids gevoel. De bedieningsvakman heeft de veiligheid van een bedrijf in han den, hij gaat om met kapitale machi nerieën en hij moet een productiepro ces aan de gang houden, waarbij elke kleine hapering direct al tienduizen den kan kosten. Hij verdient er ook naar". „Ze hebben het procesindustrie ge doopt. Zo kun je alle industrieën noe men waar men een stof een chemi sche verandering laat ondergaan. De jaaromzet bij de procesindustrie in Nederland bedraagt meer dan de helft van de omzet van de gehele indu strie. Maar er werken veel minder mensen dan in die rest, want juist in de procesindustrie is men druk bezig met automatisering. En in een geauto matiseerd bedrijf heb je vaklui no dig". „Natuurlijk is het mogelijk, iemand zo onder de koeien vandaan te halen en hem achter een schakelbord te zet ten. Je zegt tegen hem: als die meter op dat cijfer staat, doe je dit en als dat lampje gaat branden, loop je niet hard weg, maar dan roep je die en die. Zo heeft men het ook gedaan in de bedrijven. Het kon niet anders. Het gaat ook wel, maar niet goed, want zo'n man heeft onvoldoende inzicht in wat er gaande is onder z'n handen. Hij kent het proces niet en weet van de techniek die het proces mogelijk maakt. Nu geven de bedrij ven zelf inmiddels wel een opleiding maar die is natuurlijk nog steeds heel vaktechnisch. Het is geen basisoplei ding, waarbij je wat inzicht krijgt. Die basisopleiding vraagt de in dustrie aan ons als technisch school". „Al jaren leveren we geen vaklui meer af aan de maatschappij. Dat kan niet meer. De specialisatie in alle be roepen is zo groot geworden, dat we de ambachtsschool moesten opdoeken We zijn technische school geworden en wat we de leerlingen meegeven is:be- kendheid met materialen en enig in zicht in technieken. De rest gebeurt, <>ia het leerlingenstelsel, op de be drijven. Daarop geeft de l.t.s. weer de theoretische aanvulling in speciale cursussen". „Iets dergelijks gaan we nu doen met het nieuwe vak van bedienings vakman. Een jongen die hier komt, gaat na zijn jaar brugklas een jaar naar de afdeling hout of metaal. Dat is nodig om hem enige handvaardig heid bij te brengen, Ook in de proces techniek moet hij zijn handen kunnen gebruiken. Misschien loopt hij op z'n werk drie uur achter elkaar alleen maar te controleren of alle meters, regelaars, lampjes en knopjes goed staan, maar dan loopt er ineens iets mis en moet hij wat gaan doen. Wat hij dan moet doen en vooral ook waarom, dat leert hij in de twee laat ste jaren van zijn opleiding. De eigen lijk cursus zou je kunnen zeggen, maar in die eerste jaren moet er voor gezorgd zijn, dat hij wat kan doen, dat z'n handen niet verkeerd zitten. Heeft hij die vier basisjaren achter de rug, dan kan hb in heel wat be drijven terecht, maar dan begint ook zijn eigenlijke vakopleiding pas. Die duurt ook weer twee of drie jaar, in het bedrijf en op de school. Ook voor hem geldt het leerlingenstelsel". „Zoals het er industrieel in Zeeuwsch- Vlaanderen op het ogenblik uitziet De procesoperator is de superhuis vrouw, die kookt zonder pollepels. heeft men hier jaarlijks vijfentwintig nieuwe procesoperators nodig. Als de industrialisatie zich voortzet, kunnen dat er natuurlijk ineens veel meer woraen. Maar vijfentwintig per jaar is al de moeite waard. De industrie vraagt er om en wij hebben de aan vragen voor onze „proeffabriek" (want die hebben we nodig) al in Den Haag liggen. Officieel zijn we al gestart, want die proeffabriek, met laboratorium en p raktïkumlokaal hebben we toch niet eerder dan over twee jaar nodig". „In die laatste twee jaar krijgt de toekomstige bedieningsvakman na tuur- en scheikunde en probeert men hem enig inzicht bij te brengen in de meet- en regeltechniek. Eigenlijk zou je dat beter instrumentatietech niek kunnen noemen. Het gaat er im mers om, dat hij er enig idee van heeft, hoe zijn instrumenten nu eigen lijk werken". „Het is ongetwijfeld een interes sant vak. Maar het loopt bepaald nog niet storm wat het aantal leerlingen betreft. Het is ook allemaal nog erg onbekend. Metaalbewerken of bak ker, dat zegt ze wat en dat zegt ook de ouders wat. Maar als die straks wat beter op de hoogte zijn en ook de tweede jaars er enig idee van be ginnen te krijgen dan zou het wel eens kunnen zijn, dat we ze moesten afremmen. Het is per slot een modern beroep met vele mogelijkheden, ook hier in Zeeland". Algemeen bekend is het feit, dat er ln de wereld, tenminste in een groot deel ervan, honger geleden wordt. Veel wordt er echter gedaan om die nood te lenigen. Zou het ook niet wenselijk zijn ook de kinderen daarin te betrek ken? Immers zij mogen gerust weten, dat hun broertjes en zusjes in sommige streken van Afrika en Azdë wegkwijnen van honger en dat er honderden kinde ren tengevolge hiervan de dood tege moet treden. Wij zouden hen kunnen wijzen op het feit, dat wij in weelde baden, als we beschouwen wat de kin deren in die arme landen lijden. We kunnen hen aansporen om ook wat bij te dragen van hun spaarcenten ten behoeve van hun arme broertjes en zusjes. Zeker, die bijdragen zijn klein, maar alle beetjes helpen. Ieder stukje brood is voor hen van grote waarde. Wij leren hen daardoor om anderen te helpen en vooral om die honger te be strijden. Jong geleerd, is oud gedaan. HUYBERGEN, BR. AMBROSIUS „Als ik een Papoea was, dan koos ik voor Indonesië", zo sprak mr. Van Thiel bij zijn terugkeer met de parle mentaire commissie uit Indonesië, waar mee eigenlijk bewezen is, dat het niets uitmaakt of je wél of niet in een be paald land geweest bent om over apart heid, discriminatie of nog erger te kunnen oordelen, want als mr. Van Thiel net als wij thuis gebleven was, dan had hij, ook net als wij in de re portage van „Brandpunt" die, en dat moet er dan wél bijgezegd worden onverwacht en ouderwets objectief was, kunnen waarnemen, dat van alle in West-Irian geïnterviewde Papoea's, niet één (zelfs niet de op een eenzame hoge post geplaatste) een goed woord overhad voor de bezetter, die voor hen ook geen enkel lichtpunt laat, als presi dent Soeharto afwisselend verklaart, dat er wél en dat er niet een volks stemming zal plaatsvinden en dat, zo als „Brandpunt" liet zien en horen bij monde van de beruchte naar West- Irian gezonden commandant van de Siliwangi-divisie „vrijheidsstrijders niet als politieke gevangener. zullen worden beschouwd, maar als misdadigers, die (volgens Indonesisch recept, gelijkstaan de met liquidatie) in kampen zullen worden „opgevoed". De enige hoop voor de in de steek ge laten Papoea's is nu nog de speciale af gezant van Oe Thant, de Boliviaanse diplomaat Fernando Ortiz Samz, die voor toezicht op de „stemming" in West-Irian is aangewezen nu minister Luns zich ook politiek heeft laten bij zetten in het wassen-beelden-theater. Als „Brandpunt" zijn West-Irian-re- portage nu eens aan Fernando Sanz ter beschikking stelde! BREDA, W. N. Naar aanleiding van het ingezon den stuk van vrijdag 16 augustus zou ik de heer J. B. uit Breda willen vragen hoe hij het kan bepa len dat een speler zoals Frans de Jong nog niet in Baronie thuis hoort. Tot op heden is Frans de Jong de eerste maar ook de enige speler van Baronie die in twee wed strijden, waarvan hij er maar een heeft mee gespeeld het winnende en enige doelpunt heeft gescoord. Daarbij wordt in °en verslag van een wedstrijd van Baronie steeds zijn naam Frans de Jong (ex- VCW'er) genoemd. Dus toch wel een teken, dat deze speler opvalt. BREDA P.P. Vervolg van pag. 1 len in het Westerscheldebekken zich reeds duidelijk af. „Er is", zo zei hij gisteren „al 2 1/2 jaar stilstand in de industrievestiging in Zeeland. Als een vooraanstaand Rotterdammer ons verwijt dat wij in twee jaar willen bereiken was de Maasstad pas na twintig jaar heeft bereikt dan zeg ik, dat we, als het zo door gaat, wel 200 jaar kunnen wachten". Het is intussen bekend dat men niet alleen in Zeeland bezwaren heeft tegen de zeehavenpolitiek die in Rotterdam wordt gevoerd. In de Partij van de Arbeid, waarvan mr. Thomassen lid is, ontmoet de burge meester van Rotterdam steeds meer verzet tegen zijn havenpolitiek. Tij dens een studiedag van de P.v.d.A. in Noordwijkerhout zaterdag j.l. zou dit verzet duidelijk tot uitdrukking zijn gebracht. Intussen heeft mr. Thomassen tij dens het chemie-congres in Rotter dam ook verklaard dat de onderwer pen „regionaal havenbeheer" en „na tionaal havenbeleid" om ernstige be studering vragen. Als het havenbe heer een nationale zaak is of wordt dan is er volgens burgemeester Tho massen maar één forum voor open bare verantwoording: het parlement. DEN BOSCH Minister ir. P. Lardinois (Landbouw en Visserij) zal vrijdag 13 en zaterdag 14 sep tember de nationale kampioenschaps tentoonstelling van „Het Nederiand- sche Trekpaard" in Den Bosch be zoeken. Ook de commissaris van de ko ningin van Noord-Brabant zal acte de presence geven. Uit het buiten land komen officiële deputaties van vijftien verschillende landen. Ook al le Nederlandse landbouwattaché's zullen aanwezig zijn.

de Stem | 1968 | | pagina 5