TERRE HOOGS Reimerswaal is bepaald geen fictie De Stem vrijdag 6 september a.s. C. A. van Gelder Camping- sanitair blijkt te voldoen Evenl uitbla Hermine van Wieringen DE BOO, ARCHEOLOOG IN HET VERDRONKEN LAND VAN ZUID-BEVELAND" Rauw groenteslaatje Niet arm Aandacht NIVE voor het kleinere bedrijf Ledenvergadering T af eltennisvereniging Middelburg-Zuid Kampioenschap van district 16 Oud leven Herrijzend land afwezig VIER GESLACHTEN Overa I Lezers van DE STEM HUN krant De verbouwing, waartoe ik had besloten, om mijn uitgebreide cliëntenkring nog meer van dienst te kunnen zijn en in een nog prettiger omgeving te ontvangen is voltooid. Daarom doet het mij een groot genoegen, u te kunnen mededelen, dat de van mijn gemoderniseerde en aan de eisen des tijds aangepaste zaak, plaatsvindt op RECEPTIE VAN 3 TOT 5 UUR. Tevens kan ik u berichten dat mijn herfst- en wintercollectie met modellen van vooraanstaande internationale huizen, zóals DESARBRE, MUNROSPUN, BARRIE, SAINT JOSEPH, ERICA RöSSLER en vele anderen thans vrijwel volledig binnen is. Naast een grote keuze in tricot- en yersey japonnen en -mantels, vindt u een ruim assortiment in de zo geliefde in gedistingeerde elegante nieuwe lijnen en kleuren, met bijpassend de rokken in vele modellen. Uw bezoek in de komende weken, zal ik, als steeds zéér op prijs stellen. Onze deuren voor de verkoop staan wijd voor u open vanaf zaterdag 7 september 's morgens 9 uur. MANTELS PULLOVERS VESTEN ROKKEN DEUX- EN TROIS-PIèCES PANTALONS JAPONNEN (Van een onzer verslagge1 AMERSFOORT De sani voorzieningen op de meeste peerterreinen in Zeeland en Brabant zijn behoorlek goed is de voorlopige conclusie de heer Verdouw, directeu cretaris van de Stichting N< landse Kampeerraad. In de tweede helft van juli e de eerste week van augt werd op vierhonderd pla; een onderzoek ingesteld naa sanitaire situatie onder de kampeerterreinen in Neder die samen een capaciteit he van 700.000 slaapplaatsen. Di finitieve resultaten van de quête zullen eerst over en maanden bekend zijn. Alhoewel de eerste indrukken Zuidwest-Nederland niet ongui zijn heeft de heer Verdouw enkele bedenkingen. Voor Zeeland geldt ev<| voor het gehele kustgebied d het hoogseizoen de campings c bezet zijn. Volgens de adviezen, de Kampeerraad verstrekt, is jt aantal van tweehonderd kampeer per hectare wel het maximaal laatbare. Maar er zijn heel wat camp aan de kust, die deze norm ir topweken aanzienlijk overschrij Hierdoor komen dan uiteraard sanitaire voorzieningen letterlijl het gedrang. Zo behoort bij voorb een kampeerterrein minimaal toilet te hebben per 25 kampeer<| maar het komt in het hoogseil nog wel eens voor dat >,<ai maar I toilet is op zestig gasten. Wat j voor gevolgen heeft laat zich ra! Ook de watervoorziening en de i gelegenheid schiet op drukke d<- langs de kust nog al eens te' als men bedenkt, dat één kraan twintig kampeerders geen overb ge luxe is. In het binnenland is wel nooit sprake van een overbe ting van de campings. De sanit problemen zijn er dan ook vaak n der ernstig dan aan de kust en de watersportgebieden. Maar in het binnenland en 1 geldt ook voor W.-Brabant wc nog dikwijls gezondigd tegen de giëne door de verhuurders van k Het gebruik van verschillei groentesoorten in de vorm van i „rauw slaatje" valt bij velen, die e de proef hiermee hebben genon zeer in de smaak. Een nieuwe vondst is 'deze mar van groente eten geenszins zoals voorbeeld blijkt uit een recept in i kookboek van omstreeks 1800. Kool wordt hiervoor zear fijn raspt of geschaafd en aangemaakt r azijn of citroensap, slaolie, zoet zc kruiden en stukjes appel. Alle ki soorten en bladgroenten kunnen sla worden gebruikt, evenals wor knolselderij, knolraap en wit Een rauw groenteslaatje sma goed zoioel bij de boterham als (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Op het verlanglijstje van degenen die Zuidwest- Nederland een grote industriële ontwikkeling toewensen, staat er gens helemaal onderaan de naam „Reimerswaal". Een tijdlang heeft „Reimerswaal" als een kleurige bal door de vergaderzalen der auto riteiten gerold. Nu ligt hij stil. Af en toe hoort men de naam nog eens vallen, maar dan is het meestal in verband met een ultimatum. In Zeeland zegt men dan: „Als Noord-Brabant onze plannen voor het Sloe niet steunt, dan steunen wij het Reimerswaalplan niet! „Men zou kunnen denken, dat Reimerswaal zomaar een woord is. Een fictie. Ons fascineerde de vraag' wat „Reimerswaal" in concreto is. Wie daar uitvoerig over wil worden inge licht, die komt met wat geluk te recht bij de heer A. A. J. de Boo, hoofdonderwijzer van de school te Kwadendamme en al sinds zijn jeugd (hij is nu 48) een verwoed amateur- archeoloog. Drie van zijn zes zoons delen zijn belangstelling voor de oudheidkunde. Ontelbare uren heb ben de heer De Boo en zijn zoons doorgebracht in wat genoemd wordt „Het verdronken land van Zuid-Be veland", dat in verband met de zee havenontwikkeling wordt aangeduid als „het Reimerswaalgebied". Na de gemeentelijke herindeling in dit deel van Zuid-Beveland zal de naam „Reimerswaal" op de wegwijzers verschijnen. Dan is het opnieuw rea liteit. „Het moet in begin november 1530 geweest zijn", vertelt de heer De Boo, dat bij een vloed, die ,„de kwade Sint-Felix" werd genoemd, dat in de buurt van Lodijck, weste lijk van het stadje Reymerswale gelegen, een gat in de dijk werd ge slagen. Een oncontroleerbaar verhaal vertelt, dat de heer van Lodijck, toen hem het kwade nieuws werd ge bracht, uitriep: „Mooi zo! Dan kan de zee een haven voor ons graven! Dit vroegtijdig staaltje? van zee havenontwikkeling nam echter al spoedig dusdanige vormen aan, dat het gat in de Lodijck niet meer te dichten viel. Vele landerijen liepen onder water, maar omdat elk van het tiental dorpen in het land van Reymerswaele zijn eigen dijkjes had, leek de catastrofe beperkt. Het mid dengebied, een kom of „poel" zal het eerst zijn ondergelopen, terwijl Rey merswaele en de dorpen, die langs de randen van de poel waren ge bouwd, goeddeels droog bleven. Twee jaar kon men het nog uit zingen. Toen, weer tijdens een no vemberstorm, brak de zee zich met woest geweld baan, alles met zich meesleurend. In de kerk van Rey merswaele stond, volgens oude kro nieken, het water wel acht voet hoog. Men heeft geen idee hoeveel men sen er verdronken zijn, maar het moeten er duizenden zijn geweest. Eén slachtoffer wordt in de kronie ken met name genoemd. Dat was een zekere zuster Kaere, die aan zinsbegoochelingen leed en die tij dens de overstroming haar hoofd in een wijnvat stak en op deze wijze reddeloos verdronk. Nog hielden veel dorpen het uit, maar het was slechts een kwestie van tijd. Toen werd al les aan het water prijsgegeven. Het land Reymerswaele moet wel varend zijn geweest De vele oudheid kundige vondsten van de heer De Boo in de verdronken dorpen Nieu- lande, Tolseynde en op enkele ande re plaatsen onder de rook van Krab- bendijke wijzen daarop Het blijkt ook uit de hoogte van de leges, die de pastoors in het dekenaat moesten be talen. „Waarschijnlijk deed men aan landbouw en veeteelt en in mindere mate ook wat 3)111 visserij", zegt de heer De Boo. Hit zijn oudheidkundige vondsten honderden, misschien wel duizenden Het is alsof één van die mensen uit het verdronken land van Reimerswaal ons door de ogen van dit beeldje van het Chris tuskind aanziet. in getal, heeft hy 'n privémuseum opgebouwd, dat is ondergebracht op de zolder van het huis van zijn sus- ter. Hij toont ons prachtige potten uit de 13e en 14e eeuw, sommige prachtig versierd. Hij wijst ons op een miniatuurbeeldje, voorstellende het kindje Jezus; 'n volkomen gaaf fragment uit een kerkraam, olie lampjes, stenen met een taps gat, waar doorheen de wol gesponnen werd, de schalen van ganze-eieren, resten van schoenen met spitse, om gebogen neus, tegeltjes van een bij zonder klein formaat, sommige met Romeinse motieven!, een „vetvan- ger", zijnde een visvormige, stenen schaal, die de vroege Zuidbevelan- ders in het vuur plaatsten om het van het geroosterde vlees druipende vet op te vangen. Er zijn stukjes glas, ruitvormig gesneden, waar doorheen eeuwen ge MIDDELBURG Het Nederlands Instituut voor Efficiency, afdeling Zeeland heeft voor de bijeenkomsten van deze winter een centraal thema gesteld nj. „Goed ondernemen in het kleinere bedrijf". Het lezingenpro. gramma omvat in totaal zes bijeen komsten waarvoor steeds een ter za ke deskundige spreker zal worden uitgenodigd en die achtereenvolgens zullen worden gehouden in Middel burg, Vlissingen, Goes, Middelburg, Terneuzen en Goes. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van de tafeltennisvereniging „Middel burg-zuid" heeft donderdag 5 sep tember om acht uur 's avonds, een algemene ledenvergadering uitge schreven. De vergadering wordt ge houden in de gymzaal. Het wordt een historische verga dering voor de nog jonge vereniging. Men wil namelijk trachten de statu ten en het huishoudelijk reglement vast te stellen. Aansluitend op deze vaststelling kan koninklijke goed keuring worden aangevraagd, waar mee de vereniging rechtspersoonlijk heid verkrijgt. Na de pauze wordt een bestuursverkiezing gehouden. Aan de orde komt verder een be spreking van het nieuwe speelser zoen. (Van onze correspondent) YERSEKE Op de doelen van St.- Sebastiaan te Yerseke werden de persoonlijke kampioenschappen van distric'. 16 verschoten. Kampioen voor 1968 werd de heer Leen de Koeyer vari St.-Sebastiaan (Yerseke) met 215 punten. Tweede de heer J. Bon gers van St.-Sebastiaan (Ovezande) met 214 punten en derde de heer C. Koopman van St.-Jan (Zierikzee). Verdere uitslag: Meeste achten: J. Bongers St. Sebastiaan (Ovezande). Meeste zessen: P. Schreurs St.-Sebas- tiaan (Ovezande). leden het licht viel op de gebogen hoofden van gelovigen in hun vele kerken. Er zijn ook de archeologi sche rebussen,- zoals een 13e-eeuwse groene pot, die, afgaande op zijn or namentiek, uit Aardenburg of België afkomstig moet zijn. Talloze voorwerpen zijn met einde loos geduld door de heer De Boo en zijn zoons gerestaureerd. Zij "hebben allemaal hun eigen verhaal. Het verhaal van hun vondst, het ver haal van hun restauratie en ten slotte, het verhaal dat deze dingen zelf fluisterend vertellen aan de ro mantische ziel, die in dit Reimers- waalmuseum wordt rondgeleid. Menselijk leven is hier verstard en verstild tot wat' scherven, een paar gereedschappen, een putdeksel met het huisteken erop. Maar wie de o- gen toeknipt ziet de mensen vna het land van Reymerswaele aan hun dagelijks werk. Waar praten zij over? Misschien over de grote brand, die het stadje in 1520, niet zolang voor de „kwade sint Felix" teisterde, mis schien over de mogelijkheden om in de poel wat aan ontginningswerk te doen. Wie weet hadden sommigen wel machtsdromen. Reymerswaele lag tenslotte als een soort Gibraltar in de 'vaarweg van zee naar Ber gen op Zoom. Wat niemand kon vermoeden was dat „Reimerswaal", na vele eeuwer uit de wateren zou herrijzen om me de de motor te worden van een groot scheepse ontwikkeling. Ja, Reimerswaal herrijst, al gaat het langzaam. Sinds vorig jaar groeit er op de sliblaag, die het verdron ken land overdekt, een taaie, vezel achtige grassoort, die het proces van aanslibbing krachtig bevordert. De archeologen weten dat het dan gauw gebeurd zal zijn met hun op gravingswerkzaamheden. Veel is er trouwens door onbekwaam verricht spit- en graafwerk verwoest. De heer De Boo wordt bijna kwaad ais hij erover spreekt. Als hier de bulldozers beginnen te grommen zaï er ongetwijfeld nog veel worden ont dekt. Maar tenslotte zullen ook de vaag zichtbare omtrekken van de dorpjes, van kerken en van hèt stad je Reymerswaele onder meters dik ke zandlagen verdwijnen. Als he'. nieuwe Reimerswaal realiteit wordt dan is het reële Reimerswaal nof slechts een droom, een herinnering aan een glansrijke tijd voor de ar cheologen, zoals de heer De Boo. Hen unieke archeologische vontfsj aas deze „vetvanger", die te niddeleeuwers in het vuur Matsten waarboven zjj ht( >lees roosterden. Het afdruipen- ie vet werd opgevangen in dj; visvormige stenen baksel. Vaag zijn de contouren jiclif. baar van een eikehouten rejes- put iti Nieulande, een der noor delijkste dorpen in het land ws I Reymerswaele. INTERNIST tot 27 september as. Waarnemer dr. Schulte, spreekuur vlg. afspraak via het Juliana Zieken huis. een - - Tr dagelijks welkome huisvriend in meer dan 80.000 gezinnen Josephus Herreweyers, 68 jaar, voorheen te St.-Jan- steen, zijn zoon: Alfred Victor, 43 jaar, zijn klein zoon: Johan, 20 jaar, en zijn achterkleinzoon: Ka- rel-Johan, groeten vanuit Chicago alle bekenden. over mee kunnen praten I met kennis van zaken I dat geeft zelfvertrouwen, dat dwingt respect af. kunnen overal over meepraten door de weloverwogen informatie van de uiterst vakkundige redactiestaf van EXCLUSIVE KNITWEAR Wilhelminastraat 8 BREDA Telefoon 01600-32459 - 'S MAANDAGS DE GEHELE DAG GESLOTEN DE STEM^VAN^DONDERDAGSSEPTEMBER 1968

de Stem | 1968 | | pagina 4