DELTA-KUST VRAAGT GROTE INVESTERINGEN T oeristenbelasting niet nadelig voor Zeeuwse recreatie is OLIETANKER RAAKTE LEK Perecrisis duurt nog steeds voort Verkeer over Westerschelde toegenomen Keetie Hage gehuldigd ZEER GROTE OOGST Westlands oogsttrio op bezoek In gesprek met Wies Coone Verblijf Toekomst RÖnCaÊaimt te graVen Schelde" Uitbreiding Verkeer Diploma's voor geslaagden Bestuurssehool Geen interventie TE MIDDELBURG Symposium over vliedbergen DE STEM VAN DONDERDAG 5 SEPTEMBER <968 (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE/MIDDELBURG „Het provinciaal be gluur van Zeeland gelooft niet, dat invoering van toeristen belasting voor alle verblijfsrecreanten een nadelige uitwer- king zal hebben op het binnen- en buitenlandse toerisme- Er zijn buitenlandse voorbeelden die deze mening staven. Als er in het afgelopen seizoen een toeristenbelasting -was ge weest, die ook de kampeerders had getroffen, dan zou de bruto-opbrengst daarvan alleen in Zeeland ruim 1,3 miljoen gulden hebben bedragen. Bij deze „begroting" is uitgegaan van een bijdrage per persoon, per overnachting van één kwartje"! Dit iel de heer A. L. van Geesbergen, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, gisteren in Kortgene tijdens een persexcursie, die door de ANWB was georganiseerd. De heer van Geesbergen toonde zich een groot voorstander van een toeris tenbelasting, omdat uit de opbrengst daarvan allerlei noodzakelijke recrea tievoorzieningen kunnen worden ge troffen, die nu wegens geldgebrek bjj de gemeenten de tekentafels niet verlaten. Zich bewust van de be zwaren die men in de Horecasector tegen deze voor ons land nieuwe be- lastingvorm heeft, zei de heer Van Geesbergen, dat men een gewenste maatregel niet mag nalaten. Wijzend op de discussies die hierover worden gevoerd zei hij, dat er toch nauwe lijks bezwaar tegen kan bestaan om de recreanten voor het bezoeken van objecten die veel geld hebben gekost, te laten betalen. Als voorbeeld noem de hij: parkeergeldheffing op speci aal voor de recreatie aangelegde par keerterreinen. Zoals bekend ligt er een wetsontwerp bij de Tweede Ka mer, waarin de mogelijkheid van het invoeren van een toeristenbelasting wordt geopend. Na te hebben geschetst hoe de recreatie voor Zeeland één der drie voornaamste welvaartsbronnen is (naast de landbouw en industrie) gaf de heer Van Geesbergen een in ventaris van Zeeland-vakantieland. 350 hectare droog strand. 1500 hectare bevaarbaar water in het Veerse Meer. Drie toeristische routes van de ANWB. Een heel' pakket van unieke at tracties in de vorm van stede- schoon, Zeeuwse gerechten e.d. Honderden campings, waaronder er zeer vele zijn met een uitste kende accommodatie. De toenemende omvang van de ver- blijfsrecreatie bewijst dat de provin cie aan populariteit wint. In 1957 no. teerde men rond één miljoen toeristi sche overnachtingen. Tien jaar later bedroeg dit aantal 5,4 miljoen! De uit komst voor dit seizoen is nog niet be kend, maar volgens ramingen zal het aantal toeristische overnachtingen in 1968 ongeveer gelijk zijn aan dat van 1967. De slechte zomer, de langzaam op gang gekomen stroom nit Frank rijk en de magnetische werking van het zonnige zuiden zijn daar volgens de heer Van Geesbergen debet aan. Voor het Jaar 1980 wordt het aantal toeristische overnachtingen in Zee land op 10 miljoen geraamd, waarbij wen dan te maken zal hebben met oen kleine miljoen echte verblijfs recreanten. In 2000 de oudejaars avond voor onze oude wereld kan bet aantal toeristische overnachtin gen in Zeeland tot 20 of 25 miljoen zijn opgelopen. In de streekplannen 'n de provincie worden ontwik keld, houdt men met die groei reke ning, ook wat betreft de toenemende belangstelling voor de zogenaamde "tweede woning" in Zeeland. Van de 5000 stenen „tweede wo Sen" in Nederland, stonden er in Wb6 niet minder dan 1300 in Zeeland. de bouw in de povincie is vrijge geven, wordt een sterke stijging van «e belangstelling voor de tweede wo sing verwacht .^at het ruimtelijk beleid betreft, nent de aandacht van planologie ®?'uur zich meer en meer op net achterland, waarbij de heer Van eesbergen wees op het recreatieplan e bendracht", dat in samenwerking assen Brabantse en Zeeuwse ge- jneenten wordt ontwikkeld. Hier gaat net om een recreatiegebied van 2.0" afi_'are opgespoten land. De specie is tc?e. ^,d dat Zeeland „nee" zal moe weiio.ir. peP aan de recreanten zal tiiri oo u°,0lt' o£ pas over zeer lange van w BÜ een optimale groei 1995 m -Vrandtoerisme, zal men in «s moeten rekenen op zo'n 350.000 strand"8'2,0, ?nden aan de Zeeuwse is kan W v. iedere?n inschikkelijk i» k„10 'veereen bèwkli badSast in strand °Ver tien vi dat jaar 1985 vierkante meter w-en ongewisse factor hierbij is, de liltakust Vtra" juitbreiding langs de strandvorm- d.e nieuwe diiken zaI k gebeur? g optreden- zoals r segat B?aangS,de dam in het 1 «at. Hierdoor komt een nieuw nu al Veer are aal tot stand dat dankbaar uit de han den van moeder Natuur wordt aan vaard. Er zijn enorme bedragen no dig, om te voorzien in de behoeften die uit het massatoerisme volgen. Al leen al voor de komende vijf jaar zal er 80 miljoen gulden moeten worden geïnvesteerd. De provincie, noch de Zeeuwse gemeenten kunnen deze ka pitale som opbrengen. Zeer urgent zijn de plannen voor aanleg van kustrioleringen in gebie den, die op warme zomerdagen een tienvoudige „bevolking" tellen. De heer Van Geesbergen zei in dit ver band, dat bij een werkelijk warme zo mer, de exploitanten van kampeer terreinen een bevel tot sluiting als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt. De campinghouders worden ook be laagd door de vrees, dat het wets ontwerp Hygiëne Kampeerplaatsen, ongewijzigd tot wet zal worden ver heven, waarbij dan het aantal toege laten kampeerders per nuttige hectare op 200 wordt gesteld. Speciaal op strandcampings zou een norm van 300 tot 400 beter bij de werkelijke be hoefte passen. Ir. C. A. Kuysten, directeur Ver keer en Recreatie van de ANWB deelde ons mee, dat het onderwerp „Hygiënische maatregelen", waartoe aanleg van kustrioleringen wordt ge rekend, aan de orde zal komen op de recreatie-studiedag die de ANWB in de loop van november belegt. Ir. Kuysten wees ook op de rem mende werking die op de groei van de recreatie in de provincie Zeeland kan worden uitgeoefend door zijn bij zondere geografische hoedanigheden en zijn niet adequate hoofdverbindin gen: Rijksweg 58 en de veren over de Westerschelde. Enige verlichting van dit dreigende probleem zag hij in sterke stimulering van het openbaar vervoer. De directeur van „Het Veerse Meer", de heer H. P. Huysman, gaf tijdens een rondvaart op deze „speelvijver van Zuidwest-Nederland", een wa penschouw. Het Veerse Meer telt 7 jachthavens, met in totaal 1525 lig plaatsen. Het meer is, ook op de druk ste dagen, nog lang niet „vol". Er zijn evenwel nog allerlei voorzieningen nodig, zoals watersportcampings, ver pozingssteigers e.d. In het westelijk deel van het meer is het mogelijk nieuwe jachthavens te graven. Steeds talrijker wordt het aantal buitenlandse watersporters. Van de 5241 schepen en scheepjes die in 1967 door de sluizen van Veere geschut werden, waren er 3552 van Neder landse herkomst. Verder noteerde men: 891 Belgische, 595 Engelse, 199 Duitse, 67 Franse en 17 Amerikaanse vaartuigen. Tien vaartuigen waren van verschillende andere nationalitei ten. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Tijdens een bijeenkomst van dagelijks bestuur, directeur, do centen en leerlingen van „De Be stuurssehool Zeeland" te Goes is af scheid genomen van de geslaagde leerlingen van deze school. Tijdens de bijeenkomst vond de uitreiking plaats van getuigschriften en diplo ma's. Voor het diploma gemeente-admi nistratie I slaagden uit de klas Goes: de heren P. A. Capelle te Oosterland, W.G. Doornenbal te Zie rikzee, E.C. van Immerseel te Goes, J. A. Jobse te Goes, J. de Pooter te Axel, R. Schenk te Goes, C. Sin- ke te Yerseke. Uit de klas Middelburg slaagden voor dit diploma: de heren II. J. van den Berge te Middelburg, J.C. de Haan te Aagtekerke, J. Schroevers C. de Smit en C.J.K, Steutel, allen te Vlissingen. Behalve het diploma kregen zij te vens het getuigschrift van „De Be stuurssehool Zeeland". Ook aan een tweetal kandidaten van de opleiding waterschapsadministratie, die slaag den voor het unie-diploma water schapsadministratie, kon dit getuig schrift worden uitgereikt. De ge slaagden zijn de heren C. J. Boeije uit Axel en W. M. Schiettekatte uit Middelburg. Voor het diploma gemeentefinan- clën slaagde de heer M. C. Abra- hamse uit Sint-Laurens. (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN De aantallen pas sagiers en auto's die in juni van dit jaar over de Westerschelde werden vervoerd zijn aanzienlijk groter dan de aantaUen die in juni van het vo rig jaar werden vervoerd. Het aantal vervoerde passagiers bedroeg over juni 1968 686.535 en over juni 1967 657.181. In juni 1968 werden 200.348 auto's over de Wes terschelde gezet. Vorig jaar juni be droeg dit aantal 170.201. Gedurende de maanden januari tot en met juni 1968 werden totaal 2.715.856 passagiers met de provin ciale stoomboten vervoerd. Geduren de hetzelfde tijdvak bedroeg het aantal vervoerde auto's 901.510. Over dezelfde tijd in 1967 werden 2.674.994 passagiers en 832.776 auto's vervoerd. In juni 1968 bleven totaal 32.031 auto's achter op de verschillende aanlegplaatsen. In juni 1967 waren er 12.804 achterblijvers. „lang zal ze fietsen r (Van onze correspondent) GOES Gistermorgen is wereld kampioene Keetie Hage door 500 leerlingen van de Vakschool voor meisjes in Goes gehuldigd. Keetie studeert op deze school voor lerares naaldvakken en zit momenteel in de tweede klas. Reeds in de vroege morgen wachtte deze klas haar op bij het station in Goes. De zeventien meisjes droegen borden waarop „Keetie in 't goud" stond. Met veel gejuich werd zij verwel komd. Hartelijk feliciteerden de klas genoten haar met kleurige bloem stukken en stevige omhelzingen. In optocht trok men naar de school aan de Bergweg. Voor de school en op de hekken dromde iedereen samen om de wereldkampioene te begroe ten. In de kantine volgde een grootse bloemenhulde door alle leerlingen en het onderwijzend personeel. In korte tijd had zich op het toneelpodium een ware bloemenzee gevormd en stond Keetie met de armen vol bloe men (zie foto). De directrice mej. A. Waalwijk bracht in een korte toespraak hulde aan Keetie die voor haar land op zo'n voortreffelijke wijze het wereld kampioenschap wist te behalen. „Na deze schitterende prestatie en de huldiging in Italië en in het Olym pisch stadion in Amsterdam vinden wij het reusachtig fijn, dat je van morgen weer gewoon naar school bent gekomen om ook je studie weer flink aan te pakken. Boven alles zblijf je heel eenvoudig en het is juist daarom dat wij zo blij voor je zijn." Na de spontane huldiging werd door alle aanwezigen uit volle borst een zeer toepasselijk feestlied gezongen. „Lang zal ze fietsen - lang zal ze fietsen in de gloria". Keetie zelf zei er dit van: „In Italië en Amsterdam was het alle maal erg fijn maar voor mijzelf was dit het mooiste." (Van een onzer verslaggevers) PAAL Het Belgische tankschip Pionier 9 van de Antwerpse rederij WICO, beladen met 860 ton zware stookolie en gesleept door de Pionier 1, kwam gistermorgen in ernstige moeilijkheden op de Westerschelde. Door het kordate optreden van de bemanning der beide tankers kon worden voorkomen, dat de Pionier 9 zonk. Later op de dag kon het schip, dat onderweg was van Rotterdam naar het Belgische Wanze bij Huy, zijn reis voortzetten. De Pionier 9 was onderweg door de Pionier 1 op sleep genomen we gens een defect aan de motor. Naar alle waarschijnlijkheid liep hét tank schip door het raken van de dam bij Hansweert een lekkage op, waardoor langzaam water binnenstroomde. Onmiddellijk werd begonnen met het overboord pompen van het wa ter. Door het vooroverhellen van het schip stroomde een hoeveelheid olie uit de tanks. „Veel is het beslist niet", aldus de kapitein. „Honderd liter misschien. Daar zat niemand last van hebben." Hij bekeek het overigens zeer nuchter. „Och", zei hij, „als zoiets gebeurt dan weet je wat je te doen staat. We hebben direct geprobeerd het schip op de zandplaat te zetten en dat is gelukt. In de namiddag kon de lading van de Pionier 9 worden overgepompt in een derde tankschip van rederij WICO, zodat de reis kon worden voortgezet. Zo werd het water overboord gepompt (Van onze correspondent) GOES Uitzonderlijke grote perenoogsten en een late start van het seizoen tekenen het in middels op gang gekomen pere seizoen 19681969. In Frankrijk, Nederland en België geldt een crisis-toestand voor dit produkt. In telers- en handelskringen heerst een uiterst gedrimeerde stemming. Voor de kleine maten, waarvan er juist dit jaar zoveel zijn, is er prak tisch geen afzetmogelijkheid en ook de grotere brengen zeer lage prijzen op. Er blijft veel fruit aan de bomen hangen of er onder liggen. West- Duitsland, het importland bij uitstek, heeft een zeer grote oogst en dit werkt verlammend op de internatio nale handel. Dit zegt het Produkt- schap voor Groenten en Fruit in een heden uitgegeven marktoverzicht voor peren. Italië raamde eerst de perenoogst van dit jaar op 1249 miljoen kg maar een tweede oogstraming van dit land spreekt over een te verwachten pro- duktie van 1590 miljoen kg tegen het vorig jaar 1315 miljoen kg. De Fran se oogst van tafelperen wordt ge schat op ruim 400 miljoen kg dat is bijna een kwart meer dan het gemid delde van de laatste jaren. Met in gang van 16 juli werd in Frankrijk een verhandelingsverbod afgekondigd voor de kwaliteitsklasse 111 van de vroege rassen en voor de kleine ma ten. Toch is er sinds 22 juli in Frank rijk sprake van een crisistoestand. In Spanje is de perenteelt de laatste ja ren aanzienlijk uitgebreid. Het vorig jaar had Spanje een misoogst, nu is er sprake van een recordoogst, In België rekent men dit jaar op minstens 100 miljoen kg peren dat is de dubbele hoeveelheid van het vo rig jaar. Bij alle rassen hangen de bo men afgeladen vol. In België is op 16 augustus een perecrisis ontstaan. Deze duurt nog steeds voort. Ook uit West-Duitsland komen be richten over een recordproduktie. De oogst van dit land wordt geschat op 520 miljoen kg, dat is ongeveer 30 procent meer dan het vorig jaar. (Van een onzeer verslaggeefsters) GOES Druivenprinses Wilma Jansen, bloemenfee Inneke Scholtens oogstfee Nelly van Schie, die dit jaar de Westlandse oogstfeesten in Naald wijk opluisteren, hebben gistermid dag een bezoek gebracht aan Huize Den Berg in Goes. Het trio liet weliswaar lang op zich wachten, maar de muzikale ontvangst in een feestelijk aangeklede zaal was er niet minder hartelijk om. De prin ses en feeën kwamen trouwens niet met lege handen. Voor alle kinderen en het inwonend personeel van Hui ze Den Berg brachten zij druiven mee. Vanuit Goes vertrokken de prinses en feeën gisteren tegen de avond naar Wolphaartsdijk. Daar werd een bezoek gebracht aan de Henri Du- nant", die aan boord ruim 70 Dor- drechtse gasten ligplaats had gekozen in de landbouwhaven. Over de situatie in Nederland zegt het Produktschap voor Groenten en Fruit dat de omvang van de pere oogsten hier altijd aan grote schom melingen onderhevig zijn. De han- delsproduktie wordt dit jaar geschat op 140 miljoen kg tegen het vorig jaar 72 miljoen kg. Sinds 28 augustus is er in Nederland sprake van een perecrisis ingevolge de EEG bepalin gen. Grote hoeveelheden peren zijn reeds uit de markt genomen. In tegenstelling tot het vorig jaar, heeft de Minister van Landbouw be paald dat er in het seizoen 1968-1969 geen interventie zal plaatsvinden in die zin dat de overheid in geval van een ernstige crisis produkten uit de markt zal nemen tegen de aankoop prijs. Er zal volstaan worden met het (onder bepaalde voorwaarden) ver lenen van overheidssteun aan telers- verenigingen die een bodemprijsre geling toepassen. De export van Nederlandse peren heeft thans weinig te betekenen. De perecrisis duurt nog steeds voort. In elk geval nog gedurende de gehele week. (Van een onzer verslaggever») MIDDELBURG Het historisch- geografisch dispuut Cluvérius en het gezelschap Scaldiamos, beide be staande uit studenten in de sociale geografiex aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zullen op zaterdag 26 oktober in Middelburg een sym posium houden over het onderwerp: „De vliedbergen in het kustgebied van Vlaanderen, Zeeland en Zuid- Holland. De volgende deskundigen zullen op dit symposium een referaat hou den de heer M. de Bruin, adjunct bibliothecaris van de provinciale bi bliotheek van Zeeland te Middelburg prof. dr. M. Hesiinga, hoogleraar in de sociale geografie aan de vrije universiteit te Amsterdam, drs. H. Halbertsma, wetenschappelijk hoofd ambtenaar van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort, en ir. J. A. Trim- pe Burger, wetenschappelijk ambte naar van dezelfde dienst te Aarden burg. Naast deze sprekers zullen ook dr. W. Braat te Oegstgeest en drs. P. van der Feen te Domburg in een forum plaats nemen. Vooraf gaande aan dit symposium zal op vrijdag 25 oktober ter oriëntatie een excursie worden gehouden, die on der leiding zal staan van de heren De Bruin en Trimpe Burger. „UREN in den ronde kennen ze me. In België noemen ze me „Wies den Hollander". Da's eigenlijk vreemd voor 'n Belg. Want ik ben Belg van geboorte. Jazeker, al woon ik hier al van 1913. Op het laatst van de oorlog zijn we getrouwd. M'n vrouw vindt het nog maar steeds niks ge daan dat er in haar paspoort „vreem deling" staat. D'r vader en d'r moe der en die hun vader en moeder wa ren allemaal Sassenaars en zij ook. Maar ja, ik ben Belg en volgende maand word ik al 77, dus 't is wel goed zo." DE heer Aloys (in de wandeling Wies) Coone is dit jaar vijftig jaar bolder bij de Sasse vereninging „Ons Ge noegen", waarvan hij tevens het oud ste lid is. „Maar", zegt hij, „op m'n tiende; geloof ik, stond ik m'n man netje al met bollen. Thuis hielden we café. Dat was op Wachtebeke. Als er dan een klant kwam om te bollen, dan zei m'n vader: „Pak ik 'm of pakt gij 'in", 't Is een kwestie van aanleg, hé. Vandaar dat ik bij de grote prijskampen zo dikwijls als d'n eerste heb gebold." „DIT jaar trouwens nog in Oostburg. Ik ben koning van onze vereniging en het scheelde maar een puntje of ik was daar in Oostburg keizer ge worden. Ik werd daar in elk geval kampioen van Nederland. En dat is geen opscheppen. Kijk maar 'ns naar al die bekers en medailles. Schilde rijen zijn er zelfs bij en die asbak heb ik dit jaar als prijs gekregen van de burgemeester van Oostburg. Ja, 't zijn zware dingen waarmee gebold wordt. Hebt ge ze wel 'ns gevoeld? Da's een gewicht, hé, maar ik kan ze nog goed wegschieten." „VROEGER, dan ging ik overal op de fid s naar toe. Kijk, da's nog een foto van '62. Toen werd ik koning in Zei- zate. In '58 werd ik kampioen in Ertvelde en ik heb 't 'ns gehad in Sleidinge, waar ik vier dagen achter een d'n eerste heb gebold van twee honderd bolders. In België bollen de vrouwen ook veel. Hier niet. M'n vrouw heeft 'ns ene keer meegebold. Dat was hier in Sas, vlak na de be vrijding. Toen ik nog alles met de fiets deed, ging m'n vrouw nooit mee, maar tegenwoordig hebben heel wat bolders een auto en dan kunnen we met z'n tweeën meerijden. Op de fiets is niet te doen. Heen gaat wel, maar terug is te veel." ,IK heb hier altijd op de coöperatieve gewerkt als kraanmachinist. Zelfs nog vijfentwintig jaar met paard en wagen. Dat was een andere tijd. Nee, dan heeft onze zoon het verder ge schopt. Die heeft altijd maar gestu deerd. Op z'n drieëntwintigste was ie al leraar op een ambachtschool in Ede. Da's een eind uit de buurt. Hij iheeft nog even in Vlisingen gewoond, maar nu is hij directeur van een l.t.i. in Oude Wetering. Da's achter Lei den. Hij is onze enige zoon, ja, maar hij woont wel erg ver uit de buurt."

de Stem | 1968 | | pagina 3