I 66 komt met wensen Meningen pro en contra over veiligheidsgordel Laatste resten van openlijk protest in Praag verdwenen Kerk i' in beweging Episcopaat Duitsland wil ook met leken praten Gekozen premier Eerste kamer weg Districtenstelsel Geen splinterpartijen begin volgend jaar verplicht verwijt Minimumloon Vrijheid Met roken ophouden is gemakkelijker geworden en bespaart 550,- Optreden Weense ijsrevue gaat door Anderhalf jaar voor flessentrekker gulden hebben -ge- Hoop niet opgeven EERSTE KRANTEN WEER VERSCHENEN Over encycliek ENGELS Nog dit jaar nieuwe kardinalen President Bundesbank: Op den duur kans op revaluatie Westduitse Mark DESKUNDIGEN Drie jonge inbrekers gearresteerd Moskou wenst wijziging Westduitse Oost-politiek MAN VOUWT PONY OP IN AUTO DAGBLADEN OPROEP PRAVDA HAJEK Parlementaire delegatie naar Roemenië DE STEM VAN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1968 11 Vier leden van de Commissie Staatsrecht van D'66 gisteren tijdens het bekendmaken van de wensen. V.I.n.r. de heren Boeren, Schwarz, Plate en Verhagen. (Van onze pari. redactie,) DEN HAAG Begin volgend jaar zal de bloedproef, om te constateren ol iemand gedronken heeft, bij ernstige verdenking verplicht worden ge steld, zoals wij gisteren in een groot aantal edities nog konden melden. Behalve aan deze en andere alcohol-bepalingen denken de ministers Bak ker (Verkeer en Waterstaat) en Polak (Justitie) nog aan de invoering van een aantal andere veiligheidsmaatregelen. Een van de meest ingrijpende is de te verwachten verplichting op de aanwezigheid van veiligheidsgordels. Er zijn nog maar weinig landien waar de veiligheidsigoirdiel een ver plicht stuk in de auto-uitrusting is. Volgens de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) was medio 1964 slechts tien tut vijftien procent van de Neder landse personenauto's met vedlig- heidsgordels uitgerust. De SWOV, die het ministerie heeft geadviseerd de gordels verplicht te stellen, heeft aanwijzingen, „dat de afloop van het onge val voor de inzittenden min der ernstig is als er gordels worden gebruikt". Ook die RAI gelooft stellig in het nut van veiligheidsgordels. Wie het verplicht stellen van de gordels wel sterk aanvecht is prof. Van der Burcht, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft, des kundige op het gebied van de auto mobieltechniek. Hij is een fervente tegenstander van de verplichte auto gordel: „Iedereen moet de vrijheid hebben zelf te bepalen welke risico's hij wil lopen. Het is onomstotelijk vastgesteld, dat in een bepaald aantal gevallen de gordel geen levens heeft gereld, maar integendeel mensenle vens heeft gekost. Juist door het ge bruik van een gordel kan een auto mobilist omkomen. Bovendien is bij een frontale botsing met een snelheid van meer dan zestig kilometer per uur het rendement van een veiBg- heidsgordel nul". De ANWB is bijzonder ingenomen met de nieuwe bepalingen, speciaal wat betreft de veiligheidsigordels en 4e invoering van minimumsnelheden. (ADVERTENTIE) SEW YORK Het „Anti-Tobacco Propaganda Center" deelt mede dat non thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich reken schap van te geven, dank zij een ta blet Nicocortyl dat geleidelijk de be sefte aan nicotine doet verdwijnen. Dank zij dit tablet zijn duizenden Amerikaanse, Duitse, Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, de- faitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 ver stokte rokers, waaronder talrijke art sen, Resultaat: 88.648 van hen (ofte wel 92,8%hielden op met roken na o tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks onge veer 550,—. Rokers die op hun beurt het roken zouden willen laten, worden uitge nodigd zich rechtstreeks te richten tÜ Anti-Tabak Propaganda Cen- ™m Burg. Prinsensingel 15, Postbus Afd. 260 K*l, Roosendaal. Rij behoeven hiertoe slechts een en- eiop met hun naam en adres aan oeze organisatie te zenden. Het is geheel gtatis. DEN HAAG (ANP) De wereld première van het winterprogramma van de „Weense IJsrevue", donder dag in de Houtrusthailen in Den Haag, gaat door. Hét ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de Ne derlandse toonkunstenaarsbond (NT- B) om de revue geen vergunning te verstrekken om in Nederland op te treden, indien de ijsrevue geen Ne derlandse musici zou engageren. De Utrechtse politie heeft gister nacht gastvrij onderdak verleend aan twee chimpansees 5,5 en 3 jaar oud van de Weense ijsrevue. De oppasser-dresseur Lueiaen Meij er was uit Duitsland naar de veeart- senijkundige dienst in Utrecht gere den, omdat een van de beide schaat sende apen tijdens een optreden een botje in zijn rechteronderbeen had gebroken. iillillllillllllllliu: Sllllllllllll ARNHEM (ANP) De officier ,™'«itie bij de rechtbank in Arn- t mr- F. O. Leusink, heeft gis- j,.;11, yderhalf jaar gevangenisstraf ijf' te8ton de 43-jarige zwervende "«bewerker W. V. Va, A eerste maanden 0„ "et vorig jaar links en rechts he»f m ,e Sir°-cheques uit. Door ge- mee ,fer!and benadeelde hij daar- h-„j t juweliers en verschillend atm "ars in foto- en grammofoon- We„o -r °P kosten van de spoor- en ,n veisde hij naar Wenen. Parijs da, hi erPen Hij zou voor meer (Door dr. Alfred van de Weijer o.f.m. Cap.) De bisschoppen conferentie van Latijns-Amerika is thans halverwe ge. Niemand kan zeggen hoe zij zal aflopen. Van Istendael, expert op ontwikkelingsgebied en lid van de pauselijke commissie justitia et pax, is uitgesproken pessimistisch. Hij meent dat de paus met zijn openings rede een te voorzichtige koers heeft uitgezet en hij is bong dat de confe rentie zich nu gedwongen zal voelen, om deze koers aan te houden. Bis schop Helder Comoro daarentegen heeft voorspelt, dat de conclusies van de bijeenkomst eerder hard zullen uitvallen dan gematigd. Hij meent dat Medellin niet beneden het niveau van populorum progressio kan blij ven, hetgeen zou gebeuren indien zij zich hield aan de recente verklarin gen van paus Paid us in Bogota. De komende dagen zullen uitma ken, wie van de twee het gelijk aan zijn zijde krijgt. Het gaat' er nu om, de schone uitspraken van rapporten en redevoeringen in harde munt om te zetten. Gezien de verdeeldheid die er op de conferentie heerst, gezien ook de nadruk die door behoudende elementen steeds maar weer gelegd wordt op de noodzaak van het bewa ren der eenheid, is te vrezen, dat op vele punten compromissen zullen worden gesloten. En dan krijgt die Franse priester gelijk, die op een persconferentie in Medellin uitriep, dat er kennelijk twee kerken bestaan, die van de dappere encyclieken en die van de voorzichtige diplomatieke uitspraken. Wat er in de conferentie zaal precies omgaat is niet bekend: de deuren worden angstvallig geslo ten gehouden. Daarbuiten ageren van de ene kant de jeugd en van de an dere kant enkele hyper conservatie ve prelaten. Wat de jeugd doet, lijkt opvallend veel op wat we zagen in Uppsala: zij beleggen teach-ins in een café, protesteren tegen het clerikale karakter van de conferentie, roepen om daden inplaats van mooie woor den en organiseren een vasten-dag. Het lijkt allemaal een beetje onmach tig, maar Uppsala heeft bewezen dat het dat niet hoeft te zijn. Voornaamste woordvoerder van de hyper conservatieven is ook buiten de vergaderzaal bisschop Proenca Sigaud. Hij beschuldigt de conferen tie ervan, dat zij in tegenspraak komt met de uitspraken van de paus, ageert tegen de „subversieve" actie van enkele deskundigen en houdt staande dat de kerk zich met geeste lijke zaken moet bemoeien, niet met politiek en economie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D '66 heeft in twee studierapporten haar voorlopige wensen bekendgemaakt voor de wijziging van het kiesstelsel en het Nederlands staatsrecht. De belangrijkste en nogal ingrijpende wijzigingen zijn: De door de kiezer rechtstreeks gekozen minister-president zoekt zelf zijn ministers. Het kabinet moet in normale omstandigheden vier jaar regeren. De Eerste Kamer moet verdwijnen. De leden van het parlement worden gekozen door middel van het distric tenstelsel. D '66 denkt aan ongeveer vier parlementsleden per district. De stemprocedure moet vereenvoudigd worden. De kiezer moet namelijk zelf zijn voorkeur voor zijn kandidaten kunnen bepalen. Splinterpartijen bemoeilijken het parlementaire werk. Zij moeten door middel van de vereenvoudigde stemprocedure (kiesdeler per district) uit het parlement geweerd worden. „Het parlement is geen opiniepeiling." Kabinetswisseling mag niet plaatsvinden zonder nieuwe verkiezingen. Regeringsbeleid en minister-president moeten inzet van algemene ver kiezingen zijn. D '66 heeft een deel van deze wij zigingen reeds in haar partijprogram staan. In de studierapporten zijn de nieuwe opvattingen uitgediept, omdat men een duidelijker beeld moest heb ben voor de meningsvorming binnen de staatscommissie grondwets- en kieswetswijzigingen. Voorop blijft bij deze partij staan, dat de minister-president aan de hand van een door hem ontworpen regeringsprogram door de kiezer rechtstreeks gekozen moet worden. De Tsjechische partijleider Alexander zijn toespraak op de bijeenkomst van communistische partij in het afgelopen MÜNCHEN (KNP) In navolging van het Nederlands episcopaat heb ben de Duitse bisschoppen besloten om na hun eerste reactie op de pau selijke encycliek over de geboorten- regeling een gesprek met mensen van de wetenschap en katholiek gehuw den te entameren. Deze discussie, welke behalve de gehuwden ook the ologen, antropologen, sociologen en artsen omvat, zal het materiaal moe ten leveren, aan de hand waarvan de bisschoppen later kunnen komen tot een diepgaande uitspraak over de geboortenregeling in verband met de encycliek van de paus. Deze mededeling van de bisschop pen volgt na een korte verklaring, gezegd, dat men respect moet hebben waarin zij op 30 augustus hadden voor een gewetensbeslissing, die af wijkt van de voorschriften in de encycliek. De Belgische moraaltheoloog prof. dr. M. de Wachter s.j., hoogleraar aan de universiteit van Leuven heeft voorgesteld, dat bisschoppen, pries ters, theologen met het hele kerk volk uit België aan Rome zouden vragen het volledige dossier van de commissie, die de paus heeft gead viseerd over de methoden van ge boortenregeling, voor publikatie vrij te geven. Prof. De Wachter verde digt zijn voorstel in een artikel in het dagblad De Standaard. In Londen is een hulpfonds opge richt voor priesters, die vanwege hun verzet tegen de encycliek over de geboortenregeling in moeilijkhe den zijn geraakt. Op het ogenblik zijn in Engeland reeds 11 priesters uit hun werk gezet en daarmee bro deloos gemaakt. In dit systeem is de minister president ook verantwoordelijk voor de hoofdlijnen van het regerings program. Dit in tegenstelling tot de bestaande situatie. Als gevolg van de voorgestelde veranderingen moeten de ministers benoemd en ontslagen worden op voordracht van de minis ter-president. Een systeem, dat ver gelijkbaar is met de Engelse methode, waarin de premier eveneens zijn keuze bepaalt. De studierapporten van D '66 wij zen er thans op, dat over de benoe ming en het ontslag van de ministers afspraken met verschillende groepe ringen gemaakt kunnen worden. Omdat de minister-president recht streeks gekozen wordt, kan zijn re gering volgens de ideeën van D '6f niet zonder meer door het parle ment naar huis gestuurd worden. Hij moet voor zijn regeringsprogram wel steeds een meerderheid in het parlement vinden, vooral omdat zijn program tevoren niet door bepaalde fracties goedgekeurd is. ROME (KNP) Welingelichte kringen in Rome verwachten met grote stelligheid, dat paus Paulus nog voor Kerstmis een consistorie zal bij eenroepen voor de benoeming van nieuwe kardinalen. FRANKFORT (RTR) De pre sident van de westduitse centrale bank, Karl Blessing, heeft gisteren verklaard, dat West-duitsland op den duur toch wel genoodzaakt zou kun nen zijn over te gaan tot revaluatie van de mark, als andere westelijke landen kruipende inflatie blijven to lereren. Zoals bekend is de laatste tijd weer gespeculeerd over de mogelijkheid dat de Duitse mark revalueert. Voorlopig moet de bondsrepubliek volgens Blessing een inflatoire ont wikkeling in het binjnenJamd voorko men door middel van kapitaalexport en een stabiel, fiscaal beleid. De meeste partijen, die de recht streekse keuze van een minister president afwijzen gronden hun af wijzing juist op deze kwesties. Vol gens deze partijen is het praktisch onmogelijk, dat een minister-presi dent kandidaat gesteld kan worden, zonder dat tevoren met de partijen, die hem kandidaat stellen, overeen stemming bestaat over zijn regerings program. Deze overeenstemming be tekent op zichzelf reeds een goed keuring door deze partijen. Het ver wijt van D '66, dat in de bestaan-de situatie het kabinet te veel afhanke lijk is van de regeringspartijen, blijft volgens de tegenstanders ook bij een gekozen minister-president onver kort bestaan. Met verkiezingen van het parle ment door middel van het meervou dig districtenstelsel wordt volgens D '66 bereikt, dat iedere parlemen tariër een allround politicus moet zijn. Hij heeft zelf het persoonlijk vertrouwen van de kiezer in zijn dis trict verworven. „Het is geen gemis, dat op deze wijze geen gespecialiseerde deskun digen meer tot kamerlid gekozen worden. Deskundigen horen thuis in de staf van de parlementsleden, waar zij een onmisbare steun vor men," aldus de studierapporten. „Een kamerlid moet wel vrij zijn in de plenaire kamervergaderingen en in de commissie-vergaderingen deskundigen mee te brengen en on der zijn verantwoordelijkheid het woord te laten voeren," meent D '66. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse recherche heeft drie jon gens van 12, 13 en 16 jaar gearres teerd, die zich hebben schuldig ge maakt aan een serie van 22 inbraken in de Rotterdamse stadsdelen Schie- broek en Hillegersberg. De buit die het drietal daarbij vergaarde was niet groot: f 1.000,-. De schade die zij bij de inbraken aanrichtten was ech ter aanzienlijk. Dubcek tijdens de Tsjechische weekeinde. BONN (DPA) De Sovjet- Unie verlangt een wijziging van de Westduitse politiek ten aan zien van Oost-Europa. Dit blijkt volgens betrouwbare kringen in Bonn, uit het „Papier" dat de Russische ambassadeur Tsarap- kin maandag bij zijn onderhoud met bondskanselier Kiesinger heeft achtergelaten. In het stuk sfeflit Moskou dot de gebeurtenissen in Tsjecho slowakije zuiver een aangelegen heid van het „socialistische kamp" vormen. Bonn wordt ver weten tegenover dit kamp een vijandige houding aan t/e nemen, hetgeen de Sovjet-Unie niet kan toestaan. (Vervolg van pagina I) De jaarlijkse aanpassing bracht de heer Van- Lier tot een amendement om bij die aanpassing slechts de loon ontwikkeling te betrekken, opdat ook de laagst betaalden zouden delen in de welvaartsstijging. Hij werd ook hierbij gesteund door o.a. de heren Janssen, Nypels en Wiebenga. Ande ren toonden zich wat voorzichtiger, al waren zij het in hun hart wei eens met de heer Van Lier. Als men het minimumloon erg hoog stelt, zo formuleerde de heer Maenen zijn be hoedzaamheid, dan zou het wel eens kunnen zijn dat er geen verhouding meer bestaat tussen loon en prestatie, zodat men degenen, voor wie de regeling geldt, met uitstoting zou kunnen bedreigen. Mej. van Leeuwen stelde, dat men degenen, die men wil steunen, wel eens uit de markt zou kunnen prij zen, zeker in een tijd, waarin nog werkloosheid voorkomt. Deze twee kamerleden zouden dan ook de zoge naamde gemengde index wel willen aanvaarden, zij het nadrukkelijk met de aantekening „tijdelijk". Minister Roolvink moet het aanpassingsme chanisme dus spoedig herzien. De heer Kikkert wees bij dit punt nog eens op het standpunt van de vakbeweging, dat het minimumloon nu al „nergens" meer zou zijn, als in het verleden de gemengde index zou zijn aangehouden. De vakbeweging wil dan ook de loonindex gehanteerd zien om het minimumloon een reële betekenis te laten houden. Tenslotte de minimum vakantiebij slag: voorgesteld is, dat werkgevers niet verplicht zijn meer vakantiegeld te betalen dan zes procent van het dubbele van het minimumloon. De De heer van Lier verduidelijkte: over wat boven dé 14.000 gulden per jaar wordt betaald, behoeft geen vakan tiegeld te worden uitgekeerd. Daar door kunnen met name de midden groepen worden getroffen. Een grens is wel aanvaardbaar, maar die moet liggen op circa 28.000 gulden, dus vier keer het minimumloon. De he ren Rietkerk, Maenen en Kikkert en mej. van Leeuwen steunden deze ge dachte, zij het voor 3 maal het mi nimumloon. De radikaal Janssen mikte met de heer Van Lier op het viervoud. Tal van sprekers betuigden instem ming met het feit, dat de regeling zo wel voor mannen als voor vrouwen zal gelden. Vandaag in de loop van de middag zal minister Roolvink antwoorden. AFGEVAARDIGDEN van negen mil joen Britse vakverenigingsleden heb ben gisteren in Blackpool hun stem uitgebracht voor gelijk loon voor mannen en vrouwen. Hiermee heb ben zij zich opgesteld tegenover hun leiders. UTRECHT (ANP) De politie in Utrecht heeft op de Utrechtse Be- neluxlaan de 23-jarige woonwagenbewoner J. W. van E. uit Tubbergen aangehouden, omdat hij een te grote passagier vervoerde. Achter in de per sonenauto de achterbank was verwijderd stond in gebogen houding een pony, die een dergelijke vervoersmethode niet prettig vond. De politie heft het dier overgebracht naar de gemeentelijke veestallen. De woonwa genbewoner kan zijn eigendom terugkrijgen als hij zorgt voor betere ver- voerBmoeeiijkhedien. Een secretaresse op de Tsjechoslowaakse ambassade in Den Haag sorteert de post, welke dagelijks in grote hoe veelheden binnenstroomt, ojn. tienduizenden prentbrief kaarten van de jeugd. (Van onze redactie buitenland) PRAAG/MOSKOU De laatste resten van het openlijke protest van een deel van de Tsjechische bevolking tegen de bezetting vin zijn land zijn gisteren onder druk van een- Russisch ultimatum ver dwenen. Het betrof hier een soort erewacht die door een aantal jongelui werd gehouden bij het Sint-Wenceslasmonument, waar op de dag van het binnentrekken van de troepen een jongen van 14 jaar werd gedood. Deze bijeenkomsten van jongelui zijn met ingang van 13.00 uur onze tijd gisteren verboden. De anti-Russische leuzen en aan plakbiljetten zijn nu vrijwel overal verdwenen. Volgens de plaatsvervangende pre mier Frantisek Hamouz zijn de troe pen in verschillende delen van het land teruggetrokken naar „militaire gebieden". Hij zei dat hij ervan over tuigd was dat ze spoedig uit de ste den zouden verdwijnen. Radio Bratislave meldde dat Hon gaarse troepen die in het zuidelijk deel van Tsjechoslowakije waren, het land aan het verlaten zijn. Volgens de New York Times zijn de Oostduitse troepen die hadden deelgenomen aan de bezetting van Tsjechoslowakije, binnen drie dagen na de bezetting reeds terugtrokken, zonder dat er ruchtbaarheid aan werd gegeven. Volgens dit blad werd dit gedaan, omdat de Russen zich realiseerden dat de aanwezigheid van Oostduitse troepen in een buurland zou kunnen worden uitgelegd als een schending van de Potsdam-overeenkomst van 1945, waarbij de Duitse herbewape ning werd verboden. Gisteren zijn voor het eerst twee dagbladen verschenen in Praag. Ru- de Pravo en het anvondblad Vecerni Praha, die in hetzelfde gebouw wor den gedrukt. Volgens onofficiële berichten zou den op 15 september de internatio nale vluchten van en naar Praag worden hervat. Twee ministers die op het moment van de bezetting van het land in Joe goslavië waren, zijn gisteren naar Praag teruggekeerd. Het betreft hier de minister voor het plan, Frantisek Vlasak, en de minister voor de reken kamer, Stefan Gasparik. De Tsjechoslowaakse regering heeft na afloop van de besprekingen van maandag een oproep tot het volk ge richt, die gisteravond in „Vecerni Praha" werd gepubliceerd. „Wij zijn er in geslaagd, te zamen met de be volking datgene te bereiken wat on mogelijk leek: onze medeburgers van de eerst nodige behoeften te voor zien. Met steun van het hele volk zal de regering het land in een toestand kunnen brengen, die haar in staat stelt over een akkoord inzake terug trekking van de troepen te gaan on derhandelen", aldus de oproep. Het Tsjechoslowaakse centrale partijcomité heeft zijn presidium op gedragen alles te doen om de zo spoedig mogelijke terugtrekking van de bezettingstroepen van het War- chaupact te bewerkstelligen. Ook kreeg het presidium opracht het veer tiende partijcongres voor te bereiden en bijeen te roepen. Tsjechoslowaakse kringen hebben gezegd dat dit congres, oorspronke lijk vastgesteld voor 9 september, nu misschien pas over enkele maanden zal worden gehouden. Deze besluiten van het centrale co mité zijn gisteren door het partijor gaan „Rude Pravo" bekendgemaakt in het eerste nummer dat sinds de bezetting van de eigen persen is ge komen. In een uit vijf punten be staande resolutie keurde het centrale comité de onderhandelingen in Mos kou tussen de Russische en Tsjecho slowaakse leiders „in die kritieke da gen" na de invasie goed. Het Russische partijblad Pravda heeft gisteren gezegd dat de toestand in Tsjechoslowakije „voortdurend meer stabiel begint te worden" en voor de eerste keer sinds geruime tijd maakt het blad geen melding van contra-revolutionaire krachten in Ts j echoslowakij e. Ook in andere Russische bladen werd een dergelijke houding aangenomen. Het Poolse blad „Zycie Warzawy" is echter niet tevreden over de re sultaten van de bijeenkomst, die het Tsjechoslowaakse centrale partijco- mité het afgelopen weekeinde in Praag heeft gehouden. Het sprak gis teren van „een compromis dat geen rekening houdt met de realiteit in de huidige situatie". Het Russische regeringsorgaan „Iz- vestia" heeft gisteren een felle aanval gedaan op de Tsjechoslowaakse mi nister van buitenlandse zaken, Jiri Hajek, die er van wordt beschuldigd, gepoogd te hebben de buitenlandse politiek van zijn land te wijzigen door toenadering te zoeken tot het westen en in het bijzonder tot de bondsre publiek. De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Nederland; de heer V. S. Lavrov heeft gisteren op zijn verzoek een be zoek gebracht aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, om een mededeling van zijn re gering over de toestand in Tsjecho slowakije over te brengen. De ambassadeur heeft daarbij tevens melding gemaakt van de wens van de Sovjet-regering om de goede betrek kingen van de Sovjet-Unie met het westen en met Nederland in het bij zonder te handhaven. Minister Luns heeft van deze ge legenheid gebruik gemaakt de am bassadeur opnieuw de ernstige be zorgdheid van de Nederlandse rege ring over de situatie in Oost-Europa onder ogen te brengen, met het ver zoek hiervan mededeling te doen aan zijn regering. Aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Sovjet-ambassadeur in België bracht een dergelijk bezoek aan mi nister Harmei. SCHIPHOL (ANP) Een uit 13 leden van de Eerste- en Tweede Ka mer der Staten-Generaal bestaande delegatie is gisteren onder leiding van P.v.d.A.-fractievoorzitter Neder- horst van Schiphol naar Boekarest vertrokken voor een officieel bezoek van een week aan Roemenië. Volgens drs. Nederhorst, bij zijn vertrek op Schiphol, stelt juist onder de huidige omstandigheden en de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije de Roemeense regering er hoge prijs op, dat het bezoek doorgang vindt. De delegatie zal dan ook door de Roemeense partijleider Nicolae Ceau- sescu en door de algemene vergade ring worden ontvangen. Dat Roeme nië nog door Russische troepen zou kunnen worden bezet, wordt niet meer aannemelijk geacht. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat van de 13 parlementa riërs alleen mr. Geertsema (WD) per trein naar Boekarest reist, om dat hij zich in een vliegtuig niet op zijn gemak voelt. WEGENS WINKELDIEFSTALLEN is de 58-jarige vrouw B. van O. uit Am sterdam aangehouden. Zij opereerde in Amstelveen, Amsterdam, Den Haag, Eindhoven en Nijmegen.

de Stem | 1968 | | pagina 9