Weinig vaart in selectieploeg Concur rent str ij d wordt moordend Mijn grote hobby! is handballen j I VOORHOEDE DRAAIDE TEGEN DE GRAAFSCHAP NIET ZOALS KESSLER DAT WILDE: 2-0 Wereldtitel voor Porter RESULTAAT NEGATIEF PROGRAMMA AFDELING ZEELAND Promotie De Schelde naar derde klasse „Ronde van Sas" sterk bezet Hockeytoernooi Rapide in Hulst i111 PROOST KAMPIOEN BIJ PROÏSTAÏERS Zwakke momenten van Warrms WALCHEREN-VOORZITTER: B. S F. AMERIKAANSE ZWEMTOP Sercu verslagen Moeilijkheden Fout Regelmatig Weinig invloed Voetbal DE STEM VAN VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 r ID. H. De centrale trainingsgroep tijdens een boswandeling In de omgeving van Zeist. LONG BEACH (ANP) Bijna 400 zwemmers zullen deelnemen aan de Amerikaanse Olympische selec tiewedstrijden voor heren, die van vandaag tot maandag a.s. in het nieuwe zwemstadion van Long Beach zullen worden gehouden. Het aantal beschikbare plaatsen is 38. De Ame rikanen hebben hun hele zwempr°- giamma van deze zomer afgestemd op deze „trials", die in belangrijk heid weinig onderdoen voor de O- lymplsche Spelen. In deze moorden de concurrentiestrijd geven alleen de eerste drie plaateen uitzicht öp kwalificatie voor de nationale zwem- selectie. Mark Spltz, het 18-jarige feno meen uit Californië, die in Mexico méér goud hoopt te halen dan de vier eerste plaatsen, die Don Schol- Mark Spitz: meer medailles dan Schollander? (Van onze zwemmedewerker) SAS VAN GENT Zaterdagmid dag om drie uur zal het startsein worden gegeven voor de 34-ste „Ron de van Sas", een zwemwedstrijd °ver een afstand van 2 kilometer, Seorganiseerd door de zwem- en po loclub „De Bruinvis", uit Sas van «ent. Doordat deze wedstrijd mee- 'elt voor het klassement voor de swemkroniekbekers komen elk jaar 'ele prominente zwemmers en zwem sters naar Sas van Gent. '0 zal de bekende schoolslagzwem- aer Arthur van Oest van 't IJ uit Misterdam het gaan opnemen tegen «enk Termeer van de zwemvereni- S'ttg Tiel, die vorig jaar de Sasse ywslagbeker won. Hans Termeer Uiel) zal zijn beker moeten verde lgen tegen de uitstekend zwemmen- ,J®arm Drenth, die deze beker iri 06 won. Bij de dames zijn Anneke va j Ve.?'ten en Karin Daniels J? de partij om respectievelijk hun ®»lslag. en vrijeslagbeker te ver- orgen. Voor de Zeeuwse zwemmers zwemsters is het een test om te oen hoever zij eigenlijk bij de rest v Nederland achterkomen. Ook e i°ngens en meisjes staan Li?rs ,op het sPel- Vooral de zoni 0I?Ne Zeelandbekers zal bij- s), ,er lnteressant zijn. De achter- lomS y|n, ,e,lter' 'oudster Carita Sa ster h®ldestroom) op de leid Fr,„ ,Thet klassement Jannie den ^ucto;r) is slechts 48 secon Wetiat-nl winnares van de Haven tiet SmiKi Van afSel°Pen zaterdag, is er „n meisie Martha Wolff, de over! aan SeleSen te trachten heren pTitnq'!lS te behalen' De Ganze ris zulie^ ^op e.n Tonnie van Ma ten wie ee? strijd uitvech- van Machiri s ld|,n de Zeelandbeker Wen. Poorter -zal overne- lander in Tokio veroverde, heeft in geschreven voor 3 individuele num mers: de 100 en 200 meter vlinder slag waarop hij recordhouder is en de 100 meter vrije slag. De resultaten daarop behaald, zijn be slissend voor dë vraag of hij in aan merking komt voor de 4 x 100 me ter vrije slag en de 4 x 100 meter wisselslag. Tijdens een speciale „her kansing" op de laatste dag wil hij ook zijn plaats verdienen in de 4 x 200 meter vrije-slagploeg. De leer ling van Haines heeft vrijwillig de 200 en 400 meter vrije slag, waar voor hij eveneens door de voorkwa lificatie was gekomen, laten vallen. Er worden'gedurende de vijf da gen durende wedstrijden prestaties van hoog gehalte verwacht, speciaal op de vrije slag: op de 100 meter met onder meer Mark Spitz, de O- lympische titelhouder Don Schollan- der, de wereldrecordhouder Ken Walsh, Zac Zorn en Don Havens, Op de 200 meter met onder meer Don Schollander, die wil aantonen, dat zijn vierde plaats bij de Ame rikaanse kampioenschappen op een vergissing berustte, de 400 meter met de altijd, verrassende M. Burton te gen John Nelson en Greg Charlton (Don Schollander, Olympisch kam pioen, start niet op dit nummer), en tenslotte de 1500 meter, waarop de strijd tussen Burton en de 16-ja- rige John Kinsella zou kunnen lei den tot een nieuw wereldrecord. Op de laatste dag van de Ame rikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische dameszwemploeg heeft, zoals verwacht, Debbie Meyer het wereldrecord op de 800 meter vrije slag opnieuw verbeterd. Nadat de jonge Californische in de series al was gekomen tot een tijd van 9 min 16,4 seconden, stelde zij nog geen twaalf uur later het we reldrecord weer zes seconden scher per: op 9 min. 10,4 seconden. Het was de derde recordprestatie van de 16-jarige Californische tijdens deze wedstrijden. Eerder bracht zij 't re cord van de 200 meter vrije slag op 2 min 6,7 seconden en dat van de 400 meter op 4 min 24,5 seconden. (Van onze sportredactie) HULST In het komende week end houdt de Hulsterse Mixed Hoc keyclub „Rapide" voor de elfde maal het jaarlijkse Reinaerthockey- toernooi. Aan dit toernooi nemen ne gen heren- en vier damesteams deel. De herenploegen zijn verdeeld in twee poules en spelen een halve com petitie. Na afloop van de poulewed strijden spelen de teams nog een plaatsingsmatch. De damesploegen spelen een hele oompetitie. Morgenmiddag om half twee tre den de teams voor de eerste wedstrij den aan. Zaterdagavond volgt er voor de deelnemers een balavond in de „Koning van Engeland". Zondagmor gen om half elf wordt het toernooi voortgezet. Zondagmiddag om half tïyee beginnen de finalewedstrijden. Op de laatste wedstrijdmiddag vindt er tevens een ontmoeting plaats van de Nederlandse spelers tegen de „rest van Europa". Aam het elfde Reinaerttöernooi nemen de volgende teams deel: he ren: Rapide 1, Tienen, Douai, RBC Düren, Rapide II, Mechelen, Cam- brai, Olympia. Dames: Rapide I, Olympia, Rapide II, RBC. (Van onze speciale verslaggever) ROME De Brit Hugh (Wil liam) Porter is gisteravond op de Olympische wielerbaan van Rome wereldkampioen van de ptrofachtervolgers geworden. In de eindstrijd versloeg de man, die vorig jaar achter Tiemen Groen tweede werd, de Deen Ole Ritter. De tijd van de Brit was op de door een regenhui vrij gladde baan geen opzienbarende: 6.05.93. Ole Ritter, die geen moment kon imponeren, bedreigde Porter -hele maal niet. De Engelsman blinkt slechts uit op één onderdeel: de ach tervolging. Maar hoe goed hij dat doet bleek gisteravond. Direct nam hij een voorsprong op Ole Ritter om die niet meer af te staan. Ronde na ronde vergrootte de latere wereld kampioen zijn voorsprong en reeds op de helft van de wedstrijd was het duidelijk dat Porter wel een ver schrikkelijke inzinking zou moeten krijgen om de wereldtitel nog te ver liezen. Dat gebeurde zoals ver wacht niet. Het duurde acht secon den na de binnenkomst van Porter, voordat Ritter werd afgeschoten. In de strijd om de derde en vierde plaats tussen de Italianen Leandro Fag-gin en Pietro Guerra viel de beslissing ook al vrij snel. De oude, geroutineerde Faggin gaf zijn land genoot geen enkele kans. Hij finishte na 6 minuten 11.46 seconden. Guerra maakte een tijd van 6.16.13. RICHARD BUKACKI uit Axel is als eerste geëindigd in een prof- koers in het Belgische Putten. Hij won de massaspurt van deze 150 kilometer lange rit. In de groep van vijftig renners klas seerde Gerben Karstens zich als tweede en Leo van Dongen zich als zesde. (Van onze speciale verslaggever) ROME De Belg Leo Proost is opnieuw wereldkampioen geworden bij de profstayers. Een grote verrassing leverde de sprintfinale bij de beroepsrenners op. Wereldkampioen Patrick Sercu werd nu in de eindstrijd verslagen door de Italiaan Giuseppe Beghetto. (Van, onze speciale verslaggever) ROME De anti-dopingcontrole van de eerste dag van het wereld kampioenschap op de baan heeft een negatief -esultaat opgeleverd. D it zei de Belgische arts Marlier, lid v de medische commissie van de UCt (Van onze sportredactie) ZEIST. Een uitstekend spelend De Graafschap heeft gistermiddag op het KWB-sportcentrum in Zeist het Neder- lands elftal goed partij gegeven. De Doetinchemse ploeg trad de Oranjeselectie onvervaard tegemoet en was in het veld be slist niet de mindere. Nu dient gezegd te worden dat de man nen van bondscoacli Kessler er ook niet veel van maakten. Er zat weinig vaart in de ploeg, het plaatsen was ronduit slecht en uit de aanval kwam slechts zelden een gevaarlijk'Schot. Nee, voordat de nationale ploeg woensdag tegen Luxemburg in het veld komt, zal er nog wel het een en ander gedokterd moeten worden. Hanegem mocht enkele meters bui ten het strafschopgebied een vrije schop nemen. Met een effectvolle boog verdween de bal langs de ver bouwereerde Doornebosch (1-0). Vier minuten later was het weer raak, toen Cruyff een geraffineerd passje gaf aan Van der Kuylen die ditmaal succes had met zijn harde schot. Nu was het weer met de aanvals drift van de Oranjemannen gedaan en hoewel Doornebosch nog enkele malen handelend moest optreden bleef het bij een bescheiden 2-0- overwinning voor de elf van Kessler. Het selectieteam speelde in de volgende opstelling: Van Beveren (Sparta), Warnas (Go Ahead), Is raël (Feijenoord), Muler (Ajax) en Van Duyvenbode (Ajax); Veenstra (Go Ahead) en Jansen (Feijenoord), Van der Kuylen (PSV), Cruyff, (Ajax), Van Hanegem (Feijenoord) en Mouiijn (Feijenoord). Vooral de voorhoede draaide niet zoals George Kessler dat nu wel graag zou willen. Van der Kuylen (PSV) o-p rechte kwam slechts zel den tot een gevaarlijke actie, Johan Cruyff had kennelijk nog last van zijn enkelblessure, Wim van Hane gem (Feijenoord) plaatste bijzonder zwak en Coen Mouiijn werd te wei nig in het spel betrokken. Ook in de experimentele achter hoede, waarin Hans Ejjkenbroek, die tijdens de training bij Sparta gebles seerd was, ontbrak, liep het niet allemaal even glad. Benny Muller was wel weer over al en Rinus Israël groeide naar een grote hoogte, maar Warnas die op de voor hem vreemde rechtsachter- plaats stond en Van Duyvenbode (Ajax) hadden bepaald zwakke mo menten. In de „twee" was Wietze Veenstra duidelijk de minderen van Wim Jansen, die echter in de tweede helft licht geblesseerd het veld moest verlaten. Nee, veel positieve punten waren er voor de nationale bonds coach niet bij. Wellicht heeft Kess ler met meer plezier gekeken naar het hard werkende en vaak intelli gent spelende De Graafschap. In het begin van deze twee keer 35 minuten durende oefenwedstrijd kwam het meeste gevaar nog van De Graafschap. Möllers en Hidding eis ten alle aandacht op van Israël en Muller en de snelle Beekman bracht Theo van Duyvenbode nogal eens in moeilijkheden. Hiddink was eenmaal heel dicht bij een treffer, toen hij alleen op Van Beveren afging, maar zijn schot ging via het lichaam van de natio nale doelman net over. Aan de an dere kant probeerde allen Willy van der Kuylen het een enkele keer met een schot. Doelman Doornebosch bleek echter in een uitstekende vorm zodat daar ook al weinig eer te be halen was. Een vlammende spetter van Van der Kuylen tegen de paal was het enige wapenfeit van de natio nale aanval. Na de hervatting was Veenstra vervangen door Rensenbrink en dit bleek even een opleving te gaan be tekenen. Het bleef echter bij wat schermutselingen voor het Graaf- sehapdoel. Van Hanegem schoot een keer naast, Wim Jansen knalde in vrije positie ook al ver naast en een schot van Van der Küylen belandde hoog in de achter het doel staande bomen. Eindelijk na een kwartier spelen kwam dan het eerste doelpunt. Cruyff werd wat hardhandig van de bal gezet door Van Londen en Van George Kessler onderhield de na zijn blessure weer in de selectiegroep opgenomen Johan Cruyff enige tijd alleen voor het oefenduel tegen De Graafschap. (Van onze zwemmedewerker) TERNEUZEN Na vele jaren heeft Zeeland weer een polozeven tal in de derde klas van de polo competitie. Voor dit aangename feit zorgde het eerste team van de zwem- en poloclub De Schelde uit Terneuzen door de beslissingswed strijd tegen Donk uit Gouda in het zwembad Surae (Dorst) met 5-3 te winnen. De wedstrijd in Dorst was de derde onmoeting tussen beide teams. De eerste wedstrijd in Gouda verloor De Schelde met 2-1; de thuiswedstrijd leverde de Zeeuwen een 4-2 overwinning op, waardoor de beslissingswedstrijd noodzakelijk werd. Beide ploegen gingen voor deze derde wedstrijd bijzonder gespannen te water. De zenuwen speelden de poloërs in de eerste periode parten. Het duurde dan ook tot de tweede speelperiode eer het eerste doelpunt viel. Wisse bracht De Schelde aan de leiding (1-0). Na deze eerste goal gingen de Goudse spelers meer in de aanval en in de derde periode resulteerde dat in de gelijkmaker (Schouten). Door een fout in de Terneuzense verdediging wist Donk de leiding te nemen. Kort daarop kon Weijland zijn club echter door een strafschop weer naast Donk schieten (2-2). In de vierde periode bleef de Goud se ploeg volharden in teruggetrok ken spel en lange voorzetten naar schutter Schouten. Door dit spel werd De Schelde echter in de ge legenheid gesteld gevaarlijk voor het vijandelijke doel te komen. Doelpun ten bleven dan ook niet uit. De Poo- ter maakte 3-2 en Weijland scoor de vierde goal. In de laatste fase van de strijd keerde de spanning nog even terug toen Kiellinger door een strafschop de stand op 4-3 bracht. Kort daar op maakte Wisse echter een einde aan de onzekerheid door het vijfde doelpunt voor De Schelde te maken. In de resterende tijd hielden beide keepers hun doelen schoon, zodat 5- 3 ook de eindstand,werd. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN „Wij zijn eigen lijk in de tweede wereldoorlog pas op het idee gekomen om te gaan handballen. De Duitse soldaten speel den dat spel in Vlissingen en omdat er tijdens de bezetting niet gevoet bald mocht worden leek handbal ons een goede manier om toch in conditie te blijven", vertelt de heer J.B.D. Aerssens één van de op richters van de Vlissingse sportver eniging „Walcheren" en thans voorzitter van de voetbalafdeling van de club. De heer Aerssens helpt reeds 34 jaar lang mee aan de op bouw van Walcheren" en in die tijd heeft hij zo'n beetje alle bestuurs functies bekleed Wanneer hij dan ook over zijn grote hobby begint blijkt hij de geschiedenis van „Wal cheren" van a tot z in zijn hoofd te cheren" van a tot z in zjjn hoofd te hebben, oneindige series jaartallen en gegevens. Van alle verandering die de ver eniging (in 1934 opgericht als atle- tiekolub) door de jaren heeft om- dargajan moet de oprichting van -die nu zo succesvolle handbalafde- linig als de belangrijkste stap voor uit worden gezien. De heer Aerssens: „Nadat de atletiekafdeling was op geheven wegens gebrek aan belang stelling, wend voetbal onze belang rijkste tak van sport. Door de oor- lag kwam echter de klas in onze voetbalbeweging en schakel-den wij over op handbal. Tot 1948 werd er in onze vereniging alleen maar ge handbald, voornamelijk door heren. Na een appèl op de Vlissingse schooljeugd, dat 0:ns 94 nieuwe leden opleverde, en de aanwinst van een achttal Poolse spelers kon er in '48 weer gevoetbald worden. Daarnaast bleef de handbalafdeling echter bloei- „li en Terwijl de voetballers 17 jaar lang in de eerste klas van de afdeling Zeeland speelden, klommen de hand ballers regelmatig een stapje ho ger. De laatste jaren voeren de handbalsters van Walcheren echter het hoogste woord. In het afgelo pen seizoen zetten zij de kroon op het werk van trainer Piet Bergs door in de veldhandbal-competitie te promoveren naar de hoofdklas. De successen in de handbalsec tor hebben mede bijgedragen tot de groei van Walcheren. Telde de ver eniging bij de oprichting slechts 20 leden, momenteel zijn ruim 700 sport beoefenaars actief onder de Walcher- se kleuren. Door dit enorme aan tal was men enige tijd geleden ge noodzaakt de vereniging in een zelf standig voetbal-, handbal- en inmid dels opgerichte turnafdeling te split- ADVERTENTIE) De heer Aerssens: „Alleen op de ze manier kon de vereniging goed draaien. De organisatie was te grooit geworden voor één bestuur. De drie afdelingsbesturen hebben nu een grote zelfstandigheid. Dat wil overi gens niet zeggen dat het contact tussen de drie groepen onderling verbroken zou zijn. Eén of twee maal in de maand roept het hoofdbestuur ons bijeen om belangrijke zaken te bespreken. Daarnaast hebben wij on ze. inmiddels beroemd geworden contactavonden". Ook op de spelers en speelsters heeft de splitsing- weinig invloed ge had „Wij voelen ons nog allemaal in één vereniging. Wanneer er door de dames of heren gehandbald wordt, dan stel ik het altijd zeer op prijs wanneer daar de voetballers als supporters bij aanwezig zijn. En dat gebeurt ook andersom", aldus de heer Aerssens, die geen voorstan der is van een vierde afdeling in de vereniging", wij hebben weieens overwogen om er volleybal of bas ketball bij te nemen, maar dat heb ben we niet doorgevoerd omdat het misschien te veel zou worden. Die uitbreiding gaat dan ten koste van de reeds bestaande secties". Zowel de handballers als de voet ballers staan nu aam het begin van een nieuw seizoen, en in bedde afde lingen is men bijzonder hoopvol ge stemd. De voetballers beschikken voor hun eerste elftal, dat aan het derde jaar in de vierde klas KNVB begint, over een sterke selectieploeg van 20 spelers. De heer Aerssens verwacht van zijn spelers dit keer in de hoogste regionen zullen mee spelen. In de handbalsector is de meeste aandacht natuurlijk gericht op het eerste damesteam, dat nu ook op het veld een gooi naar de na tionale titel kan doen. De selectie- groep van de dames is in grote trek ken gelijk aan die van vorig jaar. Alleen Fien Alemarn stopte met de wedstrijdsport. Daartegenover staat echter de aanwinst van Ria van der Meijdem-De Ruijsser (ex-Olym- pus) en Wil van Keulen-Taekema (ex-Hellas). (Van onze voetbalmedewerker) TERNEUZEN Ook de competi tie van de afdeling Zeeland van de KNVB begint zondag weer. Het pro gramma voor de eerste wedstrijdzon dag luidt als volgt: le klas: DFS 1-Luctor 1, Robur 1- Noormannen 1, Domburg 1-Hulster- loo 1, Hoofdplaat 1-Sehoondijke 1, Zeelandia 1-Aardenburg 1, Patrijzen 1-Lewed. Boys 1. Reserve eerste klas: Zeelandia 2- Middelburg 4, Zeeland Sport 3-Oost- burg 2, Renesse 2-Terneuzen 3, Vlis singen 4-Honten-isse 2, Steen 2-Wal- cheren 2, Vogelwaarde 2-HVV '24 2. 2e klas A: Aardenburg 2-Ria W1, Graaw 1-Philippine 1, Biervliet 2- Groede 1, Terneuzen 4-Sluiskil 2. Schoondijke 2-Zeelarad Sport 4. 2e klas B: Domburg 2-Goes 3, Kruiningen 1-Hansw. Boys 2, Luctor 2-'s-H. Arendskerke 3, Zonnemaire 1-Dreischor 1, Cortgene 1-Zieri'kzee 3, Kwadendamme 1-DFS 2. 3e klas A: Vlissingen 5-Waleheren 3, Philippine 2-Corn Boys 3, Terneu zen 5-IJzendijke 2 Hoofdplaat 2-Bres- keras 3, Breskens 4-Schoondijke 3. 3e klas B: Ria W 2-Clinge 2, Steen 3-Axel 4, Hontenisse 3-Graauw 2, Hulsterloo 2-Koewacht 2, Vogel waarde 3-HVV '24 3. 3e klas C: Jong Ambon 1-Volhar- ding 2, Robur 2-Noormannen 2, Zee land Sport 5-Zeelandia 3, Luctor 3 Lewed. Boys 2, Patrijzen 2-RCS 4. 3e klas D: Patrijzen 3-RCS 3, Drei- schor 2-Zonnemaire 2, Volharding 1- Robur 4, Robur 3-Kwadendamme 2, Cortgene 2-SVOWK 1, Goes 4-Hans- weertse Boys 3. I

de Stem | 1968 | | pagina 21