NEDERLANDSE ASTRONOMEN MAKEN JACHT OP BEGIN VAN HET HEELAL I door H Sat 2 satellieten> die nu Laatste gebied van Antarctica nu ook verkend DENKEN WORDT ZICHTBAAR OP TELEVISIESCHERM TELEVISIE-SATELLIET VOOR DE JAREN ZEVENTIG 50.- m MT m m [den. latie anaf D\1 uoeket. jdis vofFie, r gebrand slier NIEUW! ZILVERMERK 1.98 irachtige haard nits uisvol taglijke I in d 6 cornmunicatie-exPl°sie J DE STEM Gemalen koffie. Vacuum verpakt. Handig voor week ends. Gemakkelijk als reserve voor on verwachte situaties. kosten! I u een indruk verwarmings- en Cévékon- t De vermel- eerd op een jeratuur van ntemperatu'ur windsnelheid Met de nieuwe radio- elescoop in Westerbork zullen de Nederlandse astronomen onze Melk weg kunnen verlaten mn verre sterrenstelsels 'e bestuderen. In de velden bij het Drentse Westerbork, waar de herinnerin gen aan een afschuwelijke epi sode uit de tweede wereldoorlog nog tastbaar aanwezig is, verrijst een gigantische constructie van beton en staal, die met zijn twaalf op de hemel gerichte schotelantennes alleen maar aan een tot werkelijkheid gestolde toekomstdroom van een science fictionschrijver doet denken. Strikt genomen heeft de nieuwe synthese-radiotelescoop, die hier voor de Nederlandse ster renkundigen wordt gebouwd, echter niets met de toekomst maar alles met het verleden te maken. Het is een uniek instru ment, waarmee de wetenschap miljarden jaren wil terugreizen in de tijd, naar de dagen toen het heelal, zoals wij dat kennen, nog maar pas geboren was. De radio-astronomie is een nog Jonge wetenschap die zich na de tweede wereldoorlog onstuimig heeft ontwikkeld. Nederlandse ster renkundigen als Van de Hulst, Oort en Muller hebben in deze ontwik keling een belangrijk aandeel ge had, Zij zijn zelfs vooropgegaan "ij het in kaart brengen van het Melkwegstelsel, een enorm karwei dat in de jaren vijftig werd uit- Sevoerd in samenwerking met Au stralische radio-astronomen. De Merlandse onderzoekers deden hun pionierswerk met een radio telescoop, die 12 jaar geleden op 'e Drentse heide bij Dwingeloo "erd gebouwd. Dit instrument waarvan de schelpvormige antenne een middellijn van 25 meter heeft, was destijds het grootste ter we reld. Maar binnen een paar iaar was de Nederlandse radiotelescoop wolkomen overvleugeld door reus achtige radiokijkers, die in Enge- and, Amerika en Australië werden TOuwd. Voor de Nederlandse stonomen was het toen al duide- d dat zij snel de beschikking over en veel groter instrument moes- krijgen e wedloop naar steeds grotere en duurdere apparaten is een ty perend verschijnsel van de moder- ni na'ffrwetenschappen. Het is tin zoz?er een kwestie van pres- hoewel dit soms wel mee deelt - maar van een noodzaak de aard van het onderzoek W wordt geboren. Kernfysici hebben steeds grote re deeltjesversnellers nodig om die per in de geheimen van de fantas tisch kleine atoomkern door te dringen- Hun collega's die helemaal aan de andere kant van de schaal der schepping werken moeten steeds grotere en gevoeligere te lescopen hebben om de licht- of radiostraling van verre werelden te kunnen waarnemen. Onze ogen kunnen slechts een zeer klein deel van de straling die uit de kosmische ruimte komt waarnemen. Dat kleine deel van het golflengten-spectrum noemen wij licht. Aan de ene kant wordt het lichtspectrum begrensd door het ultraviolet en aan de andere kant door het infrarood. Voorbij het infrarood wordt de golflengte van elektromagnetische trillingen steeds groter. Dit is het immense gebied van de radiogolven. Veel zichtbare en onzichtbare objecten in de ruimte stralen veel krachti gere radio- dan lichtgolven uit. Als onze ogen gevoelig waren voor radiogolven, zou de sterrenhemel er veel minder rustig uitzien dan nu, maar met zijn explosies en dui- zendkleurige lichtsluiers de indruk geven van een groots en eindeloos vuurwerk. Omdat onze menselijke zintuigen zo weinig kunnen waarnemen van wat er werkelijk gebeurt in de kos mische ruimte, heeft de weten schap de hulp van instrumenten ingeroepen. En verreweg de be langrijkste daarvan zijn de radiote lescopen, kunstmatige radio-ogen die zwakke radiogolven opvangen en concentreren in een ontvanger, die er een beeld van vormt. Nu hebben radiotelescopen ten opzich te van normale optische kijkers een geweldig nadeel: hun schei dend vermogen is veel kleiner of populair gezegd: ze kunnen min der scherp „zien". Een naburig ster renstelsel als de Andromede-nevjel bijvoorbeeld, kan met een grote telescoop als die van het Califor- nische Mount Palomar zo scherp worden waargenomen dat afzonder lijke sterren in de spiraalnevel zichtbaar worden. Voor het radio-oog van de radio telescoop in Dwingeloo is de An- dromeda-nevel echter niet meer dan een wazige vlek, waarin geen enkel detail is te onderscheiden. Het scheidend vermogen van een radiotelescoop kan worden ver groot door de schaalvormige ont- vangantenne groter te maken- Dit is dan ook gebeurd. Na de radio telescoop in Dwingeloo werd in het Engelse Jodrell Bank een reus achtig instrument gebouwd, waar van de antenne een middellijn van 75 meter heeft- Dit is nog altijd de grootste beweegbare te lescoop ter wereld. Er zijn intus sen al weer apparaten gebouwd, die nog groter, maar minder be weegbaar zijn, zoals de 80-me- ter radiotelescoop in het Ameri kaanse Greenbank en een instru ment in een krater op Puerto Ri co, dat alle records slaat met een schaalantenne van 300 meter mid dellijn Toch komt met de bouw van zul ke reusachtige enkele radiotele scopen snel de grens van de prak tische mogelijkheden in zicht. Om een radiotelescoop te bouwen, die de Andromeda-nevel even scherp waarneemt als de kijker op Mount Palomar zou een schaalantenne no dig zijn met een middellijn van enkele kilometers iets wat construc tief eenvoudig niet te verwezenlij ken is. Daarom hebben de radio-as tronomen hun ooevlucht gezocht in vaak bijzonder slimme kunstgre pen: de synthese-radiotelescoop bij Westerbork is daar een goed voorbeeld van. Het Nederlandse instrument be staat uit 12 afzonderlijke schaal- antennes, elk even groot als de radiotelescoop in Dwingeloo en draaibaar gemonteerd op een 25 meter hoge stalen voet. De 12 an tennes staan op een rij die pre cies in de richting oost-west loopt, met onderlinge afstanden van 144 meter- De twee buitenste anten nes kunnen heen en weer rijden op 300 meter lange stalen rails. De totale lengte van de opstel ling bedraagt bijna twee kilome ter. Waar het nu om gaat is, dat de twaalf afzonderlijke antennes samen een even groot scheidend vermogen geven als een enkele monsterantenne met een midden lijn van 1,5 a 2 kilometer. Ze kun nen uif een centraal punt worden bediend en maken allemaal precies dezelfde bewegingen en vormen dus samen eigenlijk éép instrument. De radiotelescoop in Westerbork is het resultaat van een project dat 10 jaar geleden werd opge zet en dat destijds nog aanzienlijk ambitieuzer was. Het plan was toen om in Benelux-verband vlak bij de Belgisch-Nederlandse grens een gi gantische kruisvormige radiotele scoop te bouwen met twee haaks op elkaai staande rijen antennes ter lengte van vijf kilometer. Deze Be- nelux-kruisantenne, die in het we reldje van radio-astronomen begrij pelijk veel belangstelling trok, stierf een tamelijk geruisloze maar zeke re dood toen België zich uit het project terugtrok. Nederland kon niet genoeg geld opbrengen om er alleen mee door te gaan en zo werd het ontwerp vereenvoudigd tot wat nu de synthese-radiotele scoop in Westerbork wordt. Niette min zullen de kosten van het in strument niet ver onder de 20 mil joen gulden blijven- De Nederlandse radio-astrono men zullen hun werkterrein met de nieuwe radiotelescoop enorm kunnen uitbreiden. De telescoop in Dwingeloo is wegens zijn gering scheidend vermogen alleen bruik baar voor het onderzoeken van radiostraling uit onze' „eigen" Melkweg. Met de synthese-radio telescoop zullen de onderzoekers een geweldige sprong buiten ons sterrenstelsel kunnen maken, naar andere melkwegstelsels zoals de An dromeda-nevel, naar de geheimzin nige sterachtige objecten, die „qua sars" worden genoemd en op wat langere termijn ook naar de nog raadselachtiger „pulsars", die als navigatiebakens in de ruimte in een perfecte regelmaat korte, radio signalen uitzenden. „Het grootste wild waarop wij willen gaan jagen", zei onlangs de Leidse sterrenkundige prof. dr. J. H. Oort, „is het onderzoek van de structuur en evolutie van het heelal"- De ouderdom van het heel al wordt thans geschat op ongeveer 10 miljard jaar. De synthese-radio telescoop zal vele miljarden licht jaren ver in de ruimte kunnen doordringen, verder dan welke an dere radiotelescoop ter wereld. Dit betekent dat de radio-astronomen in Westerbork straks vanaf vol gend jaar even zoveel miljar den jaren terug in het verleden kunnen reizen. De radiostraling van verre sterrenstelsels en „qua sars" is al honderdduizenden eeu wen onderweg geweest, voordat zij als een zwakke fluistering de an tennes in Westerbork bereikt. Zij zal de onderzoekers een beeld geven van hemellichamen en gebeurtenis sen in de ruimte, zoals die waren toen het heelal nog jong was. De Nederlandse onderzoekers ho pen met de nieuwe radiotelescoop dingen en gebeurtenissen te kun nen gadeslaan van acht tot negen miljard jaar geleden. Professor Oort: „We beginnen het eind of beter gezegd het begin van het heel al te benaderen" En een ander as pect: „Misschien kunnen we ook meer te weten komen over de vorm van het neelal of het in zichzelf gekromd is en te vergelij ken met de driedimensionale vorm van een boloppervlak, of dat het zich tot in het oneindige uitstrekt" I I Amerikaanse Hughes vlieg- I "^rieken hebben in samen- et™g met Europese firma's 1 „j11 [eusachtige nieuwe commu- I i«'esatelliet ontworpen, die I i3l r °Pnemen tegen de ver- I liet eJaren 2eventig. De satel- I ,,i le ffleer dan een ton weegt, I 'ai een on u I w 23 keer grotere capaci- I e» Wn dan de Early Bird I «ast, u ^merikaanse Comsat- I t»et(]C w°i'den geëxploi- Deskundigen van Comsat hebben becijferd dat er het komende de cennium behoefte zal ontstaan aan een vierde generatie van verbin- dingssatellieten van grote capa citeit, groot vermogen en een lange levensduur. binatie kunnen overzenden. Het bijzondere van de satelliet is, dat het zendvermogen zal worden ge concentreerd in twee „schijnwer perbundels" die op dichtbevolkte gebieden op aarde kunnen worden gericht. De exploratie van Antarctica is nu in grote lijnen voltooid met een 1300 kilometer lange tocht van een internationale expeditie door het laatste grote onbekënde gebied van het witte continent. De expeditie begon op 5 december 1967 en keerde op 30 januari van dit jaar op haar basis terug. Het was het derde en laatste onderdeel van een drie jaar durend program ma om het laatste nog niet in kaart gebrachte deel van Ant arctica te onderzoeken. Norman Peddie, een Ameri kaanse geofysicus, die de negen man tellende expeditie leidde, zei dat de onderzoekers geen verras sende dingen op hun tocht waren tegengekomen. „Het gebied was grotendeels een vlakke, witte woes tijn van hard samengepakte sneeuw op een anderhalve tof drie kilome ter dikke ijslaag, zonder bergen of dalen", aldus Peddie. „Hier en daar werd de eentonigheid van het winterse landschap onderbroken door een paar kilometer sastrugi door de wind gevormde ijsri chels van maximaal 45 centimeter hoogte". Peddie verklaarde dat zijn groep bestond uit onderzoekers uit de Verenigde Staten, België en Noor wegen. De drie jaar durende ont dekkingsreis door het nog onbe kende gebied van Queen Mauds- land was georganiseerd en gefi nancierd door de Amerikaanse Na tional Science Foundation. De eer ste tocht werd gemaakt in de Zuid- poolzomer van 1964-'65 en de twee de in 1965-'66 De derde expeditie vormde de laatste schakel. Het doel van deze tocht was de weten schappelijke exploratie -van het ge bied tussen 0 en 60 graden ooster - lengte in de richting van Afrika. De expeditie vloog van McMur- do Sound, de voornaamste basis van Amerika in het zuidpoolge bied naar het zuidpool station, waar men drie dagen bleef om te wennen aan de hoogte die op het zuidelijkste puntje van de aarde ongeveer 3000 meter bedraagt. Van daar'vlogen de expeditieleden naar het Plateau Station, waar zij op een hoogte van 3800 meter drie we ken bleven om hun tocht voor te bereiden. De wetenschappelijke aspecten van de expeditie omvatten onder zoekingen op het terrein van de glaciologie, de seismologie, aard- mechanisme, meteorologie en het leefmilieu in deze koude streken. De Europeanen in de groep wa ren Willem de Brueck, een gia- cioloog van de universiteit van Brussel en de universiteit van Ohio en Yngvar Gjessing, een Noorse natuurkundige van de universiteit van Bergen- „Spoedig na ons vertrek van het Plateau Station" aldus dr. Peddie, „kruiste onze route het spoor van een Russische expeditie, die vorig jaar maart van de Pool der On toegankelijkheid naar de Russische basis Novolazarevskaya aan de Prinses Astridkust was getrokken. We vonden op ongeveer 300 km van het Plateau Station een achter gelaten Russische slee. In de har de sneeuw zagen we hier en daar ook sporen van de zware rups- bandvoertuigen van de Russen, hoe wel er negen maanden waren voor bijgegaan sinds die sporen waren gemaakt. Dit bevestigde een van de opmerkelijkste dingen in het ■zuidpoolgebied de geringe sneeuwval op de hoogvlakte. Het trof ons hoe lang het moet heb ben geduurd voordat sneeuw en ijs dit continent hadden gedekt. De expeditie trof ook een verzameling lege dieselolievaten aan, die door een andere Russische expeditie in 1964-'65 was achtergelaten op het punt, waar de terugtocht naar de kust werd aanvaard- Na het verlaten van het gebied dat eerder door Russische expedi ties was doorkruist, trok de groep bijna 500 kilometer diep het onbe kende gebied van Queen Mauds- land in. Vervolgens werd een rech te hoek gemaakt en nog eens 450 tot 500 kilometer afgelegd. Aan het eind van het traject werden de expeditieleden en hun uitrusting opgepikt door een C 130 Hercules transportvliegtuig van de Ameri kaanse marine en 2500 kilometer teruggevlogen naar McMurdo Sound. De expeditie maakte op haar laatste tocht gebruik van twee gro te „sno-oats", rupsbandvoertuigen die elk een voertuig met brand stof en vier sleden met uitrusting en voedsel trokken. Een derde klei nere sno-cat sleepte nog eens drie sleden- Dr. Albert Crary, een Ameri kaans Zuidpool-onderzoeker zei na de terugkeer van de expedi tie „Er zijn geen grote gebie den meer die niet zijn onder zocht, ofschoon er nog veel moet worden gedaan. Het zal nog wel even duren voordat we elk hoekje en gaatje van Antarctica hebben gezien". Is het mogelijk iemands ge dachten te lezen met een of an der apparaat Nog niet, maar in Utrecht is een techniek ont wikkeld, die in zekere zin het denken zichtbaar maakt: het denken van schakers, het den ken van dronken en nuchtere automobilisten, de gedachten van kijkers naar reclame, het denken van kinderen met lees- blindheid en verschillende an dere psychologische situaties. Het idee stamt uit Engeland, maar de televisie-afdeling van het instituut voor film en we-, tenschap in Utrecht heeft het geperfectioneerd en tot een be langrijk hulpmiddel voor aller lei takken van wetenschap ge maakt. Tijdens een onlangs gehouden congres van het International Te levision Comittee ontving het Utrechtse interuniversitaire insti tuut een van de drie plaquettes voor de meest vooruitstrevende technische bijdragen. Het in Utrecht geperfectioneerde apparaat heet televisie-oogmarkeerder. Het kan controleren waar iemand naar kijkt. De proefpersoon wordt op minitieuze wijze „verankerd" in een soort vliegersstoel, een lamp je wordt op één van zijn ogen ge richt en de reflectie er van wordt opgevangen in een televisiecame ra die de oogreacties registreert. Voor dp proefpersoon staat een monitor waarop bepaalde beelden zichtbaar worden, bijvoorbeeld een schaakbord, een advertentie, of een verkeerssituatie. He+ beeld van' de monitor en de lichtreflectie wor den gemengd waardoor tenslotte via lichtpuntjes in het beeld zicht baar wordt gemaakt welke weg het oog over het beeld heeft gevolgd. Op deze manier zijn de reac ties van schaakamateurs en groot meesters met elkaar vergeleken. De proefpersonen kregen vijf se conden de gelegenheid om beroem de partijen van Russische schaak meesters te bekijken. Vastgesteld kon worden dat bijvoorbeeld Jan Hein Dormer veel efficiënter denkt dan een schaakamateur. De televisie-oogmarkeerder werd ook gebruikt voor een onderzoek, naar leesmoeilijkheden van kinde ren. Een soort leesblindheid werd vastgesteld als kinderen gebiolo geerd bleven kijken naar woorden als „vader" en „school". Op die manier konden psychische en neu rologische hiaten worden opge spoord Honderd automobilisten werden via deze televisie-oogmarkeerder gestest op hun reactievermogen. Vijftig van hen hadden vijf bor rels op. Ze keken naar een filmpje met 20 a 30 moeilijke verkeerssi tuaties. Alles was zoveel mogelijk echt nagebootst- Zelfs het ver keersgeluid. Een computer kwam er aan te pas om de resultaten beeldje voor beeldje te analyse ren. Duidelijk werd dat alcoholge bruikers hun ogen vastkleven aan moeilijke verkeerssituaties, over dreven kijken naar verkeersborden en gauw in verwarring raken bij moeilijkheden. Aan andere proefpersonen wer- dene motionele plaatjes vertoond, waardoor latente uitingen van sa dism» (masochisme bijvoorbeeld) konden worden opgespoord. Bij ad vertenties, waarin half naakte vrou wen voorkomen, valt op dat man nen eerst naar de ogen van de vrouw kijken, vervolgens naar de bustes en de navel en pas veel la ter naar haar sieraden, waarop de ogen van een vrouw het eerst wor den gericht. De waardering van films kan door de televisie-oogmarkeerder ook worden geregistreerd. Op welk moment ontstaat een situatie van vermoeidheid bij het kijken naar een film? De televisie-oogmarkeer der heeft daarop al vaak antwoord gegeven, hetgeen voor het insti tuut voor film en wetenschap van groot belang is bij zijn werk voor alle Nderlandse universiteiten en hogescholen. Ter begeleiding van de studie worden in Utrecht veel films en televisie-opnamen ge maakt. Vliegers kunnen ook met het apparaat worden getest en in the orie is het zelfs mogelijk het te kening lezen door bijvoorbeeld een architect of een uitvinder te tes ten via een computer daarvoor een examencijfer te laten geven- Het is sinds enige tijd ook moge lijk om met kleur te werken en zo de kleurreacties in de beoorde ling te trekken. Dit is onder meer belangrijk in de reclamepsycholo- gie. Een fabrika .t van waspoeder gaat tegenwoordig niet over ëën nacht ijs als 'hij de kleur van een verpakking moet samenstellen. Het wasmiddel moet er ook aan trekkelijk uitzien als de man des huizes boodschappe,. doet. Vast gesteld werd dat verschillende kleuren de man niet aanstaan. Ongeveer 300 proefpersonen heb ben tot nu toe in de „stoel" van het instituut voor film en wetenschap gezeten. Er waren ook mensen bij met oogafwijkingen. Slechts in één geval (een scheel kijkende man) mislukte de proefneming. In alle andere gevallen werden de moge lijkheden tot verder onderzoek ver ruimd of Zuid-Amerika en Noord-Ame- rika. Twee extra-antennes, van het type dat ook op de Amerikaan se Surveyqrmaanverkenners werd gebruikt, zullen de gebieden be strijken, die buiten de „schijnwer pers" vallen. worden verplaatst, terwijl de zend- bundels toch op dezelfde gebieden van de aarde gericht blijven. Het zendvermogen van de satelliet meer dan 3.000 watt per schijn- werperskanaal zal zo groot zijn dat op aarde kan worden vol- De Intelsat 4, zoals het ontwerp van lughes wordt, genoemd, zal gelijktijdig 6.000 telefoongesprek ken of 12 kleurentelevisie-program ma's of welke willekeurige com Voor transatlantische verbindin gen kunnen de bundels bijvoorbeeld worden gericht op West-Europa en het oosten van ..e Verenigde Sta ten, op Europa en Zuid-Amerika De hoofd- en nevenanten nes kunnen afwisselend vanaf de aarde worden ingeschakeld- De an tennes zullen ok draaibaar zijn, zodat de satelliet in de ruimte kan staan met kleine ontvanganten- nes, met een middellijn van 10 me ter- De satelliet z»l zeker 10 jaar lang in de ruimte kunnen blijven werken. Als het ontweip door Comsat wordt aanvaard zullen er vigr vluchtexemplaren van de Intelsat 4 worden gebauwd. Het eerste ruimtevaartuig woidt vervaardigd in de Hughesfabriek in Califurnië De Europese onderaannemers zul len lier plaatse deelnemen aan het eerste ontwerp en de ontwikke ling. Met de aldus verkregen erva ring zullen ze later in hun eigen fabrieken verschillende onderdelen en systemen voor de volgende sa tellieten fabriceren. Het derde en vierde vluchtexem- plaar zullen worder. samengesteld en getest in de fabriek van Bri tish Aircraft Corporation in Bris tol. Daar zullen dan ook de onder delen van de andere Europese fa brieken samenkomen- De Engelse fabriek Ferranti zal de zonnecel len leveren. Thomson Houston en Hotchkiss Brandt in Frankrijk te- lemetrie- en besturingssysteem, Te- lefunken in Duitsland zonnecellen en de Fpaanse firma Kolster Ibe- rica apparatuur voor die elektri sche energie-omzetting. De Intelsat 4 satelliet moet worden gelanceerd met een Ti- tan-IIIB-Agena raket en op een hoogte van bijna 36.000 kilome ter in de ruimte boven een vast punt van het aardoppervlak blijven hangen.

de Stem | 1968 | | pagina 19