Jk. Nederland blijft ontspanning tussen oost-west nastreven Nieuwe coalitie anti-Thieu in Zuid-Vietnam Het communiqué van Moskou OORDEEL VAN PARLEMENT Mevr. Daniel in Moskou gearresteerd Biafra verder in defensief gedrongen Russen zetten Dubcek, Svoboda en Smrkovsky uren tegen de muur FORD TOONT NIEUWE MODELLEN AFSLUITING VAN ONDERHANDELINGEN jVIANN GROOTSTE VLIEGVELD-T ISJECHOSLOWAKIJE DEKMANTEL VAN VIETCONG Universiteit Nijmegen kan toevloed niet meer verwerken Oud-directeur C.B.R. reed onder invloed randen van 7tot 9. TERZIJDE HAAT bedrijfsartsen werkzaam in hernemingen PHILIPS batterijen h Soesterberg aan ramp ontsnapt HET VOORSPEL TOT INVASIE Weinig tbconder gastarbeiders Met roken ophouden is gemakkelijker geworden en bespaart f 550,- PRINSES MARINA VAN KENT OVERLEDEN Universitair comité voor Tsjechoslowaken Troepen Steun Vastbesloten gulden? Duizend? Inel en plezierig ge- |Ie privé-doeleinden! VVoorbeeld: u leent staalt dan per maand 1.727,46. U betaalt asief-rente, admini- slechts f. 12,63 per ordelij» en snel geld |ds grootste en mo- gen. 11 bellen of schrijven: eg 47,(04250) 33602. iensen van 15 k bij V D de |lingen hebt u gen een extra hema is opge rekend hebt. Vrij. Irissen zijn bij' 10. De hoogte [verschillende it in de C.A.O. rnkelijkvande itgroei-kansen it recht op 2 degenen, die 3 extra vakan- royale korting op aankopen n, waarvan U worden vrij- k door eigen eerste plaats ins praten op terecht, ook tak. D1600-24300 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 11 (Van onze parlementaire redactie) pj!N HAAG Nederland blijft ,1e ontspanning tussen oost en tresl nastreven, ondanks alles ,vas Het Tsjechoslowaakse volk aangedaan is. „De vrijheid laat zjch niet eeuwig onderdrukken. De moed van de Tsjechoslowaak se jeugd is een lichtstraal in deze droeve dagen. Deze jeugd is aan grepen door het begrip van enige vrjjheid", aldus sprak mi nister-president P. J. S. de Jong ojsfermiddag tijdens een nu en dan aangrijpende parlementaire bespreking van de gebeurtenis sen in Oost-Europa. Drs. J. M. den Uyl onderschreef flit naméns de Partij van de Arbeid, n '66 en de P.P.R. volledig: „Wij staan op dit moment wel machteloos en ons spreken hier is helaas alleen maar vrijblijvend. Maar wij moeten ondanks alles blijven streven naar een beter begrip tussen oost en west". En verder: „Wij moeten een io groot mogelijke morele pressie op Rusland. Polen, Oost-Duitsland, Hon garije en Bulgarije blijven uitoefe nen," aldus drs. J. M, den Uyl. Namens de KVP, AR en CHU had mr. B. Biesheuvel er tevoren ook al op gewezen, dat iedere negatieve af weerhouding tegenover Oost-Europa terzijde gelaten moet worden. Maar voorlopig zal de goedkeuring van de verschillende culturele ver dragen nog wel op zich laten wach ten. Ook zouden de tien kleine Eu ropese landen van voor en achter het ijzeren gordijn, die al enige tijd contacten hebben over de Europese veiligheid, binnenkort in New York op Nederlands initiatief een officiële bijeenkomst hebben. De vraag is ech ter of dit overleg wel zal doorgaan. Nederland zal het echter in geen ge val verhinderen. Premier De Jong deelde de Ka mer 's middags verder mee, dat vol gens de NAVO de Europese veilig heid door de gebeurtenissen in Tsje- choslowakije niet ernstiger dan voor heen bedreigd wordt. De NAVO zal echter wel moeten bestuderen wat ie gevolgen zijn voor het evenwicht teen oost en west, wanneer Rus sische troepen inderdaad permanent ie wacht betrekken bij de west grens van Tsjechoslowakije. De C.P.N. bleef deze middag ge heel zichzelf. Marcus Bakker ver oordeelde eveneens scherp het Rus sische optreden, maar noemde de westelijke krokodilletranen over het lot van het Tsjechoslowaakse volk huichelachtig. „Want ze zijn ont staan uit de haat tegen het commu nisme, het communisme dat ook tsjechoslowakije nog steeds aan- tegt A leen de CPN heeft in Ne derland het recht over de gebeur- a!f?/ren m dat Iand te oordelen", al ius Marcus Bakker. w« wing van de Tweede Kamer stiito iv,nnen met twee minuten ,ti moment werd echter ern- ten It i twee demonstran- h,A en,vo1 Paletten van de h T™ 06 vergaderzaal wierpen, minutfn n werden de twee evenals ril goedkoop genoemd, de zogenaamde gevoelige woorden van premier De Jong (VERVOLG VAN PAGINA I) meen?™ gehouden stuk laat, zo ie toekornst^eeni conclusies toe over Tsierhnéi p der dingen in fe Ttewakye, ondanks dat men Dubcek ?n» ,tnomf voor partijleider hij ri„ kunnen beschouwen, dat stearic ri„ c<m'ra"revoIutionair" nog erkend wordt S°V3etS ®ls partijIeider Inbfhtt P?.litieHe waarnemers vin- voor het da, voorwaavden macht f n der bezettings- maliseêrt'' a Jtoestand zich nor- vtaaBt VU~% onheilspellend. Men ""der nom.f' ^at de Sovj et-Unie P0liiïri Senng vavstaat. men bii PP! J"ngen, Londen komt 'telusie riafhf bestudering tot de Promis f zogenaamde com- een grote ovmOS- m werkelijkheid Unie betekent g Van de Sovjet- en aanhtf rif00" vaag geformuleerde de klein» ïnt„I°°-rwaarden gekoppel- den het „SIes van Moskou zou- ven tot !ln de vrije hand ge- Hilitaire blp5en interpretatie. De kokije zo,, w i ,van Tsjechoslo- Van Mosknl ns communiqué bunnen geldenV00r onbePaaMe tijd «en. g den' 20 meent men in Lon- nze parlementaire redactie! DEN HAAr o.r in ons lans ,V"rig iaa> waren d'Ke dienst™ bedrllfs*eneeskun- bedriifsartsen ^Ybl1 in totaaI 150 82 diensten waren" De" "■neniuireri verzorffden 563 on- ■ncrs. met 393.70# werkne- 99 99 v EEN OLIEMAATSCHAPPIJ heeft gisteren op Schiphol de grootste vliegveld-tankwagen ter wereld gepresenteerd. Het gevaarte heeft een brandstofinhoud van 80.000 liter, die het binnen een half uur in de tanks van de vliegtuigen kan pompen. Enkele weken geleden kwam in Duitsland een tankauto van 75.000 liter in dienst. De groot ste tankwagen op Schiphol had tot dusver een capaciteit van 41.000 liter. PARIJS (Reuter/AP)) De Noordvietnamese delegatie naar het inleidende vredesoverleg in Parijs heeft maandag de inhoud bekend gemaakt van het politie ke programma van een nieuwe alliantie in Zuid-Vietnam die het tegen het huidige bewind in Sai gon wil opnemen. Het program is grotendeels gelijk aan dat van het Nationale Bevrij dingsfront, waarvan de Vietcong de strijdkrachten vormt. Van Amerikaan se zijde wordt de „alliantie van na tionale democratische en vredes- krachten" dan ook een dekmantel van het Bevrijdingsfront genoemd. Enkele waarnemers in Parijs zien in de stap van Hanoi echter een po ging om een groep te vormen, die meer aanvaardbaar voor de Ameri kanen is dan het bevrij din.gsfront. In tegenstelling tot het program van het front spreekt de nieuwe alliantie niet van de noodzaak om „de buiten landse agresors te vernietigen", maar zij verklaart zich bereid om met de Verenigde Staten te praten over de wijze waarop de onafhankelijkheid van Zuid-Vietnam kan worden ge waarborgd, Het gepubliceerde pro gram zou op een conferentie op 30 en 31 juli in Zuid-Vietnam door een glroep intellectuelen en personen uit het openbare leven zijn opgesteld. De betrokkenen zouden direct zijn on dergedoken en sindsdien bij verstek ter dood zijn veroordeeld door de Zuidvietnamese autoriteiten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld dat de Amerikaanse am bassadeur Averell Harriman instruc ties heeft de Noordvietnamese delega tie in Parijs te vertellen niet langer te proberen zich te mengen in de bin nenlandse Amerikaanse aangelegen heden (presidentsverkiezingen) en nu ernst te maken met het zoeken naar vrede in Zuidoost-Azië. Waarschijnlijk, zo menen waarne mers, houdt deze instructie verband met het hierboven genoemde plan van Hanoi voor een nieuwe coalitie in Zuid-Vietnam, die hier en daar in Amerika beschouwd wordt als een handreiking aan de Democratische Conventie om het probleem-Vietnam wat „losser" te maken. (ADVERTENTIE) die móéten wet goed zijn! (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De vliegbasis Soes terberg is enkele maanden geleden aan een catastrofe ontsnapt. Giste ren werd tijdens een zitting van de Utrechtse rechtbank bekend, dat er op 16 april brand gesticht is bij de kerosineopsiagplaats van de vlieg basis. De brand kon tijdig geblust worden. De man, die van brandstichting verdacht wordt, de 26-jarige E. G. uit Amsterdam, stond gisteren te recht. Kort nadat de brand ontdekt was, werd G. gearresteerd. De psy chiater noemde G. niet toerekenings vatbaar en vroeg terbeschikkingstel ling. De officier kon daarmee ak koord gaan, mits die voorafgegaan zou worden door een jaar verpleging in een krankzinnigeninstituut. Uit spraak volgt over veertien dagen. NIJMEGEN (ANP) De Kath. Universiteit te Nijmegen kan de toe vloed van eerstejaars medische stu denten (nu al meer dan 300) niet meer verwerken. De absolute maxima van de jaar klasse voor de medische studenten zijn: 250 eerstejaars, 220 tweedejaar^ en 200 studenten in de klinische fase. Na de tentamens die rond Kerstmis worden gehouden, kunnen 250 stu denten worden toegelaten tot de practica van het tweede semester. Gelijke moeilijkheden doen zich voor bij de toelating van tandheel kundige studenten. MOSKOU (A.F.P.) Larissa Da niel, de vrouw van de schrijver Joeri Daniel, die een gevangenisstraf van vijf jaar uitzit, en Pavel Litvinov, kleinzoon van de oud-minister van buitenlandse zaken, zijn zondag aan gehouden toen zij probeerden op het Rode Plein een betoging te organise ren tegen de interventie in Tsjecho- slowakije. Dit werd gisteren uit gewoonlijk welingelichte bron in Moskou verno men. (Van onze redactie buitenland) ABA (Biafra) Nigeriaanse troe pen trekken op naar de Biafraanse stad Aba. Duizenden inwoners van de stad vluchten. De Biafraanse troepen bieden hard nekkig verzet. De hoogste Biafraanse militaire leiders zijn naar de stad gegaan om de strijd zelf te leiden. Door het oprukken van de Nige riaanse troepen is het vluchtelingen probleem nog vergroot. De Amerikaanse regering heeft be sloten de voedimgshulp aan de vluch telingen met 10.000 ton uit te brei den. De Stichting Oecumenische Hulp heeft tot nu toe voor ruim een miljoen gulden aan hulp geboden. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een vliegtuig vain Martin Aircharter verworven om een maand lang voedsel naar Biafra te brengen. Ver wacht wordt, dat op 4 september de eerste vlucht wordt gemaakt. In to taal zullen zestig vluchten naar Bia fra worden ondernomen. Per vlucht kan 13.000 kilo voedsel worden ver voerd. PARIJS (AFP) In de dagen die aan de Oosteuropese inval in Tsjechoslowakije voorafgingen, heeft partijleider Dubcek nog in het geheim overleg gepleegd met zijn Hongaarse collega, Janos Ka- dar. De Hongaarse partijchef zou bij die gelegenheid zijn opgetreden als bemiddelaar tussen enerzijds de Sovjet-Unie, Polen, Oost-Duits land en Bulgarije en aan de andere kant de liberale leiders in Praag. Dit staat in een artikel in het Pa- rijse blad „Le Monde" van de hand van Stanislav Budin, hoofdre dacteur van het Praagse weekblad „Reporter". Volgens hem duidde een lang gesprek, dat de Roemeense presi dent Ceausescu aan het einde van zijn bezoek aan Praag op vrijdag 16 augustus op een receptie met de Sovjet-ambassadeur had, al op de naderende crisis. Deze gedachten- wisseling werd bijgewoond door president Svoboda en partijleider Dubcek. De volgende dag was Dubcek te gen de verwachting in niet aanwe zig bij een gesprek tussen leden van het partijpresidium en een veertigtal Tsjechoslowaakse jour nalisten. Cisar, een der partijsecre tarissen, deelde met een ernstig gezicht toen mee, dat de partij leider onverwacht Praag per vlieg tuig had moeten verlaten voor een gesprek op een onbekende plaats met een niet nader genoemd per soon. Dit bleek later Kadar te zijn geweest. In het gesprek met de journalis ten had het presidium er op aan gedrongen, niet in te gaan op de polemiek die de Russische pers toen in strijd met de afspraken van Cierna en Bratislava tegen Tsje choslowakije was begonnen. Toen journalisten hun vrees uitspraken voor een gewapende actie van de Russen, verzekerde het presidium, dat er geen sprake zou zijn van een militaire interventie. Wel zei den de partijleiders bevreesd te zijn voor een provocatie, die hen zou verplichten de politie in te schakelen, waardoor weer de par tij zou worden afgeleid van het ge vaar van de zijde van „contra revolutionairen". Op dinsdagmiddag 20 augustus kwam het presidium bijeen om te spreken over het komende partij congres. In deze bijeenkomst ver weten „neo-eonservatieven" zoals Kolder en Indra, partijleider Dub cek dat hij erop uit zou zijn, zich populair te maken bij de intelli gentsia en de „contrarevolutionai ren". Kort voor middernacht ontving premier Cernik het bericht van de invasie. Iedereen was verrast en verbijsterd, behalve Indra, Kolder en Svestka, de toennialige hoofd redacteur van het partijblad Rude Pravo. Op dat ogenblik ontving Dubcek een brief van de Russische partijchef Brezjnev, waarin deze de leiders in Praag ervan beschul digde dat zij zich niet hielden aan de afspraken van Cierna en Bra tislava. Over de aan de gang zijn de inval werd echter niet gerept. Het presidium stelde een verkla ring op, waarin tegen de bezetting werd geprotesteerd, Radio-Praag bleek evenwel intussen te zijn uit geschakeld, zodat de boodschap niet kon worden omgeroepen. Door toedoen van de „stalinistische" mi nister van voorlichting, Hofman, waren voorts de telefoonverbin dingen met het buitenland verbro ken. Tenslotte saboteerden ook de inmiddels afgezette leiders van het partijblad Rude Pravo en het persbureau CTK de verspreiding van de berichten van de partijlei ding. Enkele uren later arriveerden Russische tanks bij het gebouw van het centrale partijcomité. Dubcek, Svoboda en parlements voorzitter Smrkovsky werden ge dwongen urenlang met hun gezicht tegen de muur te staan, terwijl zij met mitrailleurs werden bedreigd. Zü mochten geen gebaar maken en geen woord spreken. Tenslotte werd het drietal met onbekende bestemming weggevoerd. De an dere partijfunctionarissen werden vrijgelaten, aldus de lezing van Stanislav Budin. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De Haagse politie heeft de heer H. M. W. W., oud directeur van het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheids bewijzen (C.B.R.), die 's avonds laat vlak bij zjjn woning een geparkeerd staande auto onder invloed had aan gereden, aangehouden. De heer W. zou niet hebben ge stopt. Omstanders, die het kenteken van de wagen hadden opgenomen, waarschuwden de politie. Op het bu reau van politie werd de heer W. een bloedproef afgenomen en werd zijn rijbewijs hangende het onder zoek ingehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder buitenland se arbeiders ln ons land komt wei nig tuberculose voor. Dit heeft mi nister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) gezegd in een mondeling overieg met de vaste ka mercommissie. Alle gastarbeiders worden dan ook doorgelicht. Ook deelde minister Roolvink mee, dat. er niet meer dan achthonderd werkloze gastarbeiders zijn, op een totaal van zeventigduizend man. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Hotel Cocagne te Eindhoven is de afgelopen dagen het middelpunt van grote Ford-bedrijvig heid geweest. Gisteren werd de sluier rond die geheimzinnigheid gelicht: voor het front stonden de nieuwe Ford 12M, 15M, 17M en 20M modellen Wagens waarmee de Duitse fabriek de komende maanden het verloren terrein van de afgelopen tijd snel wil inhalen. Het was nodig dat er aan de Taunus- lijn, zoals deze serie voorheen werd genoemd, iets moest veranderen. De wagens waren niet meer zo geliefd. Niet alleen in Nederland, maar ook in grote delen van Europa. Koortsachtig is men daarom in Keulen aan het werk geslagen. De topsnelheden van de nieuwe Ford-produkten is naar gelang de motorkeuze: 12M-uitvoering tussen 130 en 135 km/uur, 15M-types tussen 135 en 164 km/uur, 17M tussen 135 en 170 km/uur, 20M tussen 155 en 170 km/uur. De nieuwe 1,8 liter kracht bron is goed voor een maximum kruissnelheid van 153 km/uur. De nieuwe serie zal vanaf 6 september op de Nederlandse markt leverbaar zijn. NEW YORK Het „Anti-Tobacco Propaganda Center" deelt mede, dat men thans het verlangen om te roken kwijt kan raken zonder er zich reken schap van te geven, dank zij een ta blet Nicocortyl dat geleidelijk de be hoefte aan nicotine doet verdwijnen. Dank zij dit tablet zijn duizenden Amerikaanse, Duitse, Zwitserse en andere rokers, waaronder artsen, de finitief met roken opgehouden. Dit tablet werd getest op 95.526 ver stokte rokers, waaronder talrijke art sen. Resultaat: 88.648 van hen (ofte wel 92,8%) hielden op met roken na 6 tot 22 dagen. Door geen sigaretten meer te hoeven kopen bespaart men jaarlijks onge veer 550, Rokers, die op hun beurt het roken zouden willen laten, worden uitgeno digd zich rechtstreeks te richten tot het Anti-Tabak Propaganda Centrum Burg. Prinsensingel 15, Postbus 123, Roosendaal. Zij behoeven hiertoe slechts een en velop met hun naam en adres aan deze organisatie te zénden. Het is ge heel gratis. 260/K*l LONDEN (AFP-Reuter) Op 61- jarige leeftijd is gisteren in het Lon- dense Kensingtonpaleis prinses Ma rina van Kent overleden aan een hersentumor. Haar twee zoons, de hertog van Kent en prins Michael, alsmede haar dochter, prinses Ale xandra, waren aan haar sterfbed. De in Griekenland geboren prinses was een van de populairste leden van het Engelse koningshuis. Zij was de jongste dochter van prins Nikolaas van Griekenland en groothertogin Helena van Rusland. In 1934 huwde zij met de hertog van Kent, die in augustus 1934 om het leven kwam door het neerstorten van een mili tair vliegtuig. Prinses Marina, een tante van ko ningin Elisabeth, vertegenwoordigde het Engelse hof hij verscheidene ge legenheden. Haar geliefde sport was tennis. 26 jaar lang is zij voorzitster geweest van de tennisclub, die de Wimbledontoernooien organiseert. In de tweede wereldoorlog ging zij een opleiding volgen tot verpleegster. Na de oorlog stelde zij zich als een van de eersten ais vrijwilligster beschik baar. DEN HAAG Op het Ministerie van Justitie wordt „hard gewerkt" aan een wetsontwerp met betrekking tot de werkstaking. De Sociaal Economische Raad heeft de minis teries van Justitie en van Sociale Za ken en Volksgezondheid al van ad vies gediend. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) heeft dit gezegd in een onderling overleg, dat hij on langs voerde met de Tweede Ka mercommissie. LEIDEN (ANP) Onder indruk van de recente gebeurtenissen is in academisch verband een initiatief genomen tot oprichting van een in- ter-universitair hulpcomité, dat zich ten doel stelt bijstand te verlenen aan Tsjechoslowaakse hoogleraren, wetenschappelijke medewerkers en in het algemeen academici, die gestrand zyn en als aanhangers van de in tellectuele vrijheid in hun land thans niet kunnen of willen terugkeren. MOSKOU (AFP) In Moskou is dingsdagmiddag een communi qué uitgegeven waarin gezegd wordt dat beide partijen, de Sov jet-Unie en Tsjechoslowakije, zjjn overeengekomen alle nood zakelijke maatregelen te treffen ter versterking van de verdedi gingsmacht van het socialistische kamp en trouw alle verplichtin gen die uit de bilaterale en multi laterale overeenkomsten die de socialistische landen hebben on dertekend voortvloeien te zullen nakomen. Het eerste deel van het com muniqué dat om 16.00 uur door ra dio-Moskou werd omgeroepen be staat geheel uit een lange opsomming van alle Sovjetrussische deelnemers aa'n de besprekingen. Als eerste worden genoemd partijleider Leonid Brezjnev, premier Kosygin en pre sident Podgorny. De troepen van het Warschau-pact die Tsjechoslowakije nu bezetten, zullen geleidelijk worden terugge trokken naar gelang de toestand van het land normaal wordt. Het communiqué zegt niets over stationering van Sovjetrussische troepen aan de Westduitse grens. Gezegd werd dat praktisch de vol ledige regeringsorganen van beide partijen aan de besprekingen hebben deelgenomen. De Tsjechoslowaakse delegatie heeft de leiders van het Kremlin gezegd dat maatregelen ter versterking van het socialisme en het bewind van de arbeidersklasse en de communistische partij in hun land zullen worden genomen. Er werd niet nader op ingegaan welke maatregelen dat zijn. Beide partijen zijn het er mee eens dat de besluiten die op de voor gaande bijeenkomsten in Cierna nad Tisou en Bratislava waren genomen, moeten worden uitgevoerd. De Rus sen hebben er tot dusver steeds de nadruk op gelegd dat een van de belangrijkste punten van deze be sprekingen werd gevormd door het besluit dat vijandige ideologieën en bourgeois-propaganda moesten wor den bestreden. Het communiqué zegt verder dat „de troepen van de verbonden lan den, die tijdelijk het grondgebied van Tsjechoslowakije hebben betre den, zich niet ln de binnenlandse aangelegenheden van de socialis tische Tsjechoslowaakse republiek zullen mengen". Na de opsomming van de namen van de 19 Tsjechoslowaakse en 13 Sovjetrussische politici die aan de besprekingen hebben deelgenomen zegt het communiqué volgens het Sovjetrussische persbureau letterlijk: „Tijdens de besprekingen, die in een vrije, kameraadschappelijke sfeer zijn gehouden, hebben beide partyen de vraagstukken die verband houden met de huidige ontwikkeling van de internationale toestand besproken, alsmede de sterker wordende impe rialistische machines tegen de socia listische landen, de toestand in Tsje choslowakije en de tijdelijke binnen komst van troepen van de vijf socia listische landen in Tsjechoslowaaks gebied. Er zijn maatregelen genomen, die ten doel hebben de toestand in de CSSR zo snel mogelijk te moralise ren", aldus het communiqué volgens het Westduitse persbureau DPA. „De leidende personen van Tsjechoslo wakije hebben meegedeeld welke stappen zy tot dit doel zullen ne men". Eerder had de Russische gespreks partner verklaard dat zij de houding van de leiding der Tsjechoslowaakse communistische partij begreep en steunde, wat betreft de methodes voor verbetering van de leiding van de gemeenschap, ontwikkeling van de socialistische democratie en de so cialistische orde op basis van het marxisme-leninisme. De leidende Sovjetrussische ver tegenwoordigers hebben zich bereid verklaard tot de „meest omvangrijke en oprechte samenwerking op grond slag van wederzijdse achting, gelijk- berëchtigdheid, territoriale inegriteif onafhankelijkheid en socialistische solidariteit". De Tsjechoslowaakse partij deelde mede dat de opperbevelhebber van de Tsjechoslowaakse strijdkrachten bevolen had, conflicten en incidenten die de rust en openbare orde zouden I kunnen verstoren, tegen te gaan. Hij gaf verder bevel, met de leiding van de verbonden troepen contact op te rremen. Wat hét te berde brengen van het zogenaamde vraagstuk Tsje choslowakije in de veiligheidsraad van de VN betreft verklaarden de vertegenwoordigers van de CSSR dat Tsjechoslowakije niet had verzocht, dit vraagstuk aan de veiligheids raad voor te leggen, en geëist heeft het van de agenda te schrappen. De leiders van de communistische partijen van beide landen hebben hun vastbeslotenheid bekrachtigd, dat zij op internationaal vlak een politiek van versteviging van de so lidariteit van de socialistische ge meenschap van landen, van streven naar vrede en internationale veilig heid zullen blijven voeren. Evenals vroeger zullen de Sovjet- Unie en Tsjechoslowakije de milita ristische, revanchistische en neo-na- zistische krachten, die de resultaten van de tweede wereldoorlog willen herzien en de onaantastbaarheid van to in Europa bestaande grenzen wil- "n schenden „resoluut afwijzen". Opnieuw werd verklaard dat men astbesloten Is, alle verplichtingen ie uit bilaterale en multilaterale ver ragen tussen de socialistische lan en voortvloeien, strikt na te volgen, le verdedigingsmacht van de ge meenschap van socialistische landen te bevorderen en de doelmatigheid van het defensieverdrag van War schau te vpi-BTot»»!

de Stem | 1968 | | pagina 9