Al Betogingen op W enceslasplein TSJECHEN REAGEREN OP MOSKOU: VAN DERI HOOFT HEKJE 3LV0 Conventie moet zich uitspreken over Vietnam JAMIN eenkrant is net een vrouw MNGINRICHTING Twee minuten stilte in de Kamer MMNEN? and" [AAMSLAG DUBCEK „Wantrouwen ongegrond en schadelijk5 SYOBQDA: „Wij werden gesterkt door uw trouw" SMRKQVSKY: „Ik hoop dat u verstandig zult reageren" Recordbreker naar het ziekenhuis E ZAAMSLAG 9 of 01158-1918 N,V' Uitfl" Ml'' Naerland,a I c, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j M. Mes, P. v- M- Vercauteren, IL v. 't Westende. DAGBLAD VOOR ZEELAND EEN HORLOGER lingtextiel beien rbedekking nmeubelen etmeubelen e ledikanten rassen spreien pkamerkleedjes plete slaapkamers nkamers toeken lerkamers Praag-Moskou BEPERKING SVOBODA IJSBERG (Van onze redactie buitenland) STILTE WERD OVERSTEMD DOOR LAWAAI VAN ALLEDAG ANDAAG IN VERKOCHT VERTROUWEN vanille toffees JAARGANG No. 25902 "irectaurDr. W. A. J. M. Horkx HoofdredacteurL. Leijendekker Kedictieraad t J. M. A. C v. Dongen (Jrtlüi Breda - Relgerstraat 16 ld. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Ma* WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers f 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage t 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden oo aanvraag gaarne verstrekt. eau v00t de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1. telefoon^8030 - Bureau voor^Ze^uwsch-\riaanderen^-IUj£l^teet^ OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). ersfoort) - Z1ERIKZEE ^VERBITTERING EN TELEURSTELLING SCHOOLWEG 1 hoek Noordstraat TERNEUZEN TEL. 01150 - 3517 Tel. 01150 - 2137 Terneuzen srzorgen uw complete woning- Automobielbedrijf F. v. Oosterhout euzen tel. 01150-2395 J'lst tel. 01140-3191 Het Tsjechische volk is als morele overwinnaar te voorschijn ge komen uit de socialistische „broeder"-strijd met de Sovjet-Unie. Voor het eensgezind verzet van een weerloos volk zijn tanks moeten wijken. Geruggesteund door die weergaloze houding van hun men sen zijn de als gevangenen, als „verraders' weggevoerde leiders van Tsjechoslowakije als triomfators in Praag teruggekeerd. I Tsjechoslowakije dus duidelijk moreel ovenwinnaar. Maar is dat voldoen de? Het is op het ogenblik nog vol strekt onzeker of Praag voldoende vrijheid heeft behouden om een eigen beleid te voeren. In 1956 hebben de Russen de Poolse leider Gomoelka een soortgelijke overeen komst afgedwongen. Heden ten dage zit Polen uitzichtloos aan de Sovjets vastgeketend. Heel belangrijk is ook het tempo, waarin dj landen van het Warschau pact hun troepen zullen terugtrek ken. Hun aanwezigheid blijft als een zwaard van Damocles boven Dubcek en de zijnen hangen. Die bezettings macht is overigens niet alleen een Tsjechisch probleem. Als de Russen ostentatief een groot aantal tankdi visies gaan legeren aan de Tsje- chisch-Westduitse grens, ontstaat een situatie die heel West-Europa aan gaat. Hat komt ons voor dat de verdere ontwikkeling in Tsjechoslowakij e en ln andere communistische landen be- 'angrijk beïnvloed kan worden zo wel door de houding van de Tsje- en a's door de standpuntbepaling van de vrije wereld tegenover Mos- ™- De Tsjechen zullen de deugd van zelfbeheersing hoe moeilijk nu ook - moeten blijven beoefenen u de westerse wereld dient te be- *e en dat het volharden in een e e afweerhouding schadelijk is voor de wereldvrede. |e wereldvrede wordt ook niet ge- len door een halfzacht idealisme. raag heelt oonieuw geleerd dat en realistische, waakzame houding genover Rusland geboden is. Dat isme gebiedt ook te blijven zoe- ri naar verdere ontspanning. Daar- dion^W° 00'< de belangen ge- jii ^an de Tsjechoslowaken en com*vnjheidzoekenden in de c°mmun,stische wereld. Plaatselijk regen meegedeeld avond: Ml' geldLg tot van" °p™'ne hn'iKMle5; "?aar 00k kans rins in Geinig; verande- Hr n Temperatuur. ma r*0" OP 5-«, onder 19.34; op T2.53, onder 21.18. Dubcek zei dat de bezettingstroepen onmiddellijk de kwartieren die voor hen waren vastgesteld, hebben be trokken en dat sommige eenheden het land al in de nacht van maandag op dinsdag hadden verlaten. De partijleider, wiens stem nu en dan stokte, verklaarde „dat al onze' acti viteit er op gericht moet zijn de alge hele aftocht van de bezettingstroepen zo snel en zo ordelijk mogelijk te la ten verlopen". Hij vroeg daarbij be grip voor het feit, „dat de vrijheid tijdelijk beperkt zal moeten worden, om de terugkeer naar normale om standigheden mogelijk te maken". Dubcek sprak van een „realiteit, die niet slechts van onze eigen wil af hankelijk is". Het ontkennen van die realiteit zou kunnen leiden tot on rust en anarchie en dat zou, zo waar schuwde Dubcek, bijzonder gevaarlijk zijn. „Wij kunnen ons nu weer belasten met het doen functioneren van de in stellingen van onze republiek. De noodzaak tot normalisatie brengt ook een tijdelijke en gedeeltelijke beper king van de vrijheidsmening, zoals we die gewend waren geworden met zich mee. De bevolking", aldus Dubcek, „moet echter beseffen dat, hoe eerder de toestand wordt geconsolideerd, hoe eerder wij erin zullen slagen uit onze huidige ingewikkelde situatie te ko men". Dubcek verzocht de bevolking ver trouwen te hebben in het gezonde in zicht van de partij en vroeg alle func tionarissen de richtlijnen te eerbiedi gen die hij ais eerste secretaris van de partij zou uitvaardigen. Hij deelde mee het bevel over de volksmilitie op zich genomen te hebben. In een eerdere verklaring over het resultaat ~an de ondehandelingen in Moskou, zei president Svoboda voor de Tsjechische radio: „Wij zijn ervan overtuigd, dat wij u niet teleurgesteld hebben. Wij hebben bij de onderhan delingen de volledige terugtocht van alle vreemde troepen kunnen berei ken". Voordat het zover zou zijn, had elke Tsjechoslowaakse burger de plicht zich volmaakt rustig te houden, aldus Svoboda. De Tsjechoslowaakse presi dent dankte geroerd voor de steun en de standvastigheid van de Tsjechoslo waken, die voor de onderhandelings delegatie der Tsjechoslowaken in Moskou een zeer grote steun geweest waren. De voorzitter van het Tsjechoslo waakse parlement, Josef Smrkovsky, werd door de bevolking uitbundig toe gejuicht. Dinsdagochtend protesteerden de Tsjechoslowaken nog met een alge mene staking van een kwartier tegen de bezetting van hun land. Uit de Russische hoofdstad zijn in middels ook de partij- en regerings delegaties van Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland en Polen vertrokken. Het communiqué over de onderhan delingen in Moskou (zie pagina 9) laat naar de mening van westelijke diplomaten in de Russische hoofdstad vele vragen open. Men vergelijkt het met de spits van een ijsberg, waaron der, onder de oppervlakte, een lange reeks van nauwkeurig omschreven gedragsregels voor de Praagse her vormers is verborgen. In Moskou wordt ertegen gewaarschuwd, de po sitieve aspecten van het document voor de Tsjechoslowaken te overschat ten. (ZIE VERDER PAGINA 9) PRAAG/MOSKOU/MüNCHEN -- Sovjetrassi- gche troepen hebben gisteravond stellingen be trokken langs de Tsjechisch-Westduitse grens. Dit is een van de uitvloeisels van het gisteren in Moskou gesloten compromis tussen Tsjechoslowakije en zijn vijf ..bondgenoten" van het Pact van Warschau. Dit compromis is door de Tsjechoslowaakse bevolking met zeer gemengde ge voelens ontvangen. Partijleider Alexander Dubcek duidelijk oververmoeid en eerder op de dag al door een flauwte bevangen bezwoer in een radio toespraak het volk dan ook elk bloedvergieten en wanorde te voor komen. „Elk wantrouwen in de overeenkomst is ongegrond en schadelijk", aldus Dubcek die overigens ook zei dat een houding van onderworpenheid niet gewenst is. DEN HAAG: De Tweede Ka mer is gisteren in bijzondere zitting bijeengekomen om de gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije te bespre ken. Tijdens de twee minuten stil te in de Kamer werden er van de publieke tribune pamfletten naar beneden geworpen, waarvan hier een beeld. Voor een verslag over het Kamer debat zie pagina 9. HULST - BREDA - AMSTER DAM De twee minuten stilte voor Tsjechoslowakije zijn gis teren overstemd door lawaai. De meesten hielden zich niet stil. En al stonden honderden bussen en 300 treinen stil, de aktie heeft weinig indruk gemaakt. Groepscommandanten van de rijkspolitie in Zeeland vertelden: „In het verkeer is niets van de aktie te merken geweest. Ieder een reed door". De grote ponten voeren, want er was geen op dracht om midden op de Schelde stil te blijven ligen. Dat zou trouwens ook „absurd" geweest zijn volgens insiders. In de Utrechtse binnenstad was weinig van de twee minuten so- lidariteitsstilte te merken. Au tomobilisten, fietsers en brom fietsers die wel stopten, deden dat voor rode stoplichten. Op de Dam in Amsterdam is door duizenden met grote ernst stilte in acht genomen. De Dam was een stilte-eiland, want el ders in de stad ging men ge woon zijn gang. In Den Haag „werd algemeen aan de aktie deelgenomen. Toch reed een en keling door. Roosendaal vertoonde het nor male beeld. Niemand hield stil. Ook in de Bredase binnenstad was ondanks het aankondigen van de aktie met klokgelui, niet veel van stilte te bespeuren. Het bedrijfsleven deed voor zover ons bekend hele maal niet mee. De gepolste be drijfsleiders vertelden, dat men niet wilde meedoen of dat het produktieproces niet berekend was op een paar minuten stop pen. Bij de middenstand lag het an ders. De meeste winkeliers had den hun bedrijf gesloten. Maar zij sluiten al jaren rond dit tijd stip. CHICAGO (Reuter/AFP/AP) Twee van de drie democratische kandidaten, de senatoren McCarthy en McGovern, zullen de Demo cratische conventie in Chicago een duidelijke uitspraak vragen over het Vietnamheleid. Zij konden zich niet verenigen met het standpunt over Vietnam, dat de programmacommissie van de partij na lange discussies in het verkiezingsprogram opnam. In grote lijnen is dat programma afgestemd op de campagne van Hum phrey. Het voorziet in de stopzetting van alle luchtaanvallen op Noord- Vietnam, mits de veiligheid van de Amerikaanse strijdkrachten gewaar borgd is en Hanoi blijk geeft van me dewerking. Verder wordt voorgesteld om onderhandelingen te beginnen over een geleidelijke vermindering van de oorlogshandelingen en terug trekking van Amerikanen en Noord- vietnamezen uit Zuid-Vietnam. Ge streefd moet worden naar vrije ver kiezingen in Zuid-Vietnam waaraan ook het Nationale Bevrijdingsfront (de Vietcong) moet deelnemen. McCarthy en McGovern willen on middellijke beëindiging van de bom bardementen op Noord-Vietnam en de vorming van een coalitieregering in het zuiden. Op de conventie heeft Humphrey een paar kleine formele overwinnin gen behaald. In de delegatie van Texas (105 stemmen) zou niet genoeg plaats ingeruimd zijn voor minderheidsgroepen als negers en Mexicanen. Een door McCarthy geïn spireerde actie om 50 stemmen op nieuw toe te wijzen, werd door de conventie afgewezen. Volgens de laatste tellingen van gisteravond is de aanhang van Hum- ZUIDOOST-SPANJE wordt getroffen door een ernstige droogte, die ver moedelijk de ergste is in 50 jaar. In Murcia, Alicante en Cartagena is drinkwater gerantsoeneerd. De rivier de Segura is geheel drooggevallen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De 41-jarige Theo Mos sou uit St.-Willebrord is gisteren, na dat hij 153 en een half uur op een hometrainer had gezeten, in het St.- Igna'tiusziekenhuis opgenomen. GGD en politie werden in de zaak gemengd toen enkele supporters de zwaar over spannen Mossou trachtten te bewe gen zijn poging een aanval te doen op het wereldrecord fietsen op home trainer niet op te geven. Er zijn ge ruchten, dat de man doping is toege diend. (ZIE VOORTS PAGINA 3) phrey groeiende. Hij zou, volgens Associated Press, kunnen rekenen op 940 stemmen, nog 372 te weinig voor de nomatie. McCarthy en McGovern winnen maar zeer weinig. Met zeer gemengde gevoelens heeft de Democratische conventie de uit slag van de laatste „poll" ontvangen. Volgens Louis Harris zou Nixon op dit moment zes procent meer stem men krijgen dan Humphrey. Deze verschuiving ten gunste van Nixon wordt, zo meent men, vooral veroor zaakt zijn door Tsjechoslowakije. N.K.V. en N.V.V. gaan samen in Vlissingen koophuizen bou wen. Pagina 3. „Het besef van de slavernij is reeds de halve vrijheid". Des kundigen geven hun mening over de ontwikkeling in Oost- Europa. Pagina 7. Het voorspel van de Russische invasie in Tsjechoslowakije. Pagina 9. Nog steeds geniet oud-opera zanger Henk Angenent een gro te reputatie. Pagina 11 Dries Helsloot bereikt door de „tegenstand" van zijn eigen gangmaker de finale. Pagina 13 In Nederland bestaan 144 ver schillende merken lippenstift. Pagina 15 (Van onze redactie buitenland) PRAAG Een menigte van duizenden woedende inwoners van Praag trok gisteravond in rijen van 25 man naar het parlements gebouw onder het roepen van leuzen als: „Wjj willen niet leven op onze knieën". De betogers gaven uitdrukking aan de zorgen en boosheid van miljoenen Tsjechen over het bijzonder onduidelijke en volgens velen nog altjjd onheilspellende „compromis" van Moskou. Het centrale comité vain de Tsje choslowaakse communistische partij gaf gisteren via radio-Praag een pro clamatie uit waarin het liet weten „met bitterheid en teleurstelling ken nis te hebben genomen van het com muniqué over de onderhandelingen in Moskou". Maar wij zullen geen afstand doen van onze soevereiniteit en vrijheid, aldus het centrale comité. „Wanhoopt niet, alles is niet verloren". Men is er niet in geslaagd onze wettige re gering omver te werpen en ook niet om de bezetting blijvend te doen zijn. Dit is voor een zeer groot deel te danken aan de fiere en bedachtzame houding van ons volk. Het Tsjechoslowaakse parlement gaf eveneens een verklaring uit. Hierin werd gezegd dat het zich het recht voorbehoudt de besluiten van de regering nauwkeurig te bestu deren opdat de soevereiniteit en de vrijheid van het land gewaarborgd blijven. Tijdens de grote betoging in Praag gisteravond betoogde, hangend uit een raam van het parlementsgebouw, een afgevaardigde Poldiniafc, dat de volksvertegenwoordiging geen ak koord zal steunen dat indruist tegen de vrije meningsuiting of tegen de soevereiniteit van het land. Hij kreeg luidie toejuichingen toen hij verzekerde dat het parlement „niet instemt met het communiqué van Moskou". „Wij zullen ons best doen deze republiek democratisch, soeverein en vrij te maken", aldus de afgevaardigde. Volgens radio-Midden-Bohemen verzamelen zich ooik inwoners van Praag bij het kasteel Hradcany, de ambtswoning van president Svoboda. Het radiostation riep de bevolking op, niet te demonstreren, maar naar huis te gaan. Men is beducht voor demonstraties omdat er nog steeds Russische troepen en tanks in Praag zijn. De Tsjechoslowaken zijn in het al gemeen diep teleurgesteld en ver bitterd dat de bezettingstroepen blijven. „Wij zijn verkocht", was een com mentaar dat veel werd gehoord. In een café waar de radio de rede van president Ludvik Svoboda uitzond lieten de mensen hun tranen de vrije loop. Voor de Tsjechen is het moeilijkst te verteren dat geen datum Is vast gesteld voor de terugtrekking van de bezettingstroepen. Ofschoon de Sovjettamiks en pant serwagens van de groite pleinen in Praag zijn verdwenen staan zij nog in zijstraten en op strategische pun ten zoals het ministerie van Defen sie en Binnenlandse Zaken. Het radiostation-Noord-Moraivië heeft meegedeeld dat ofschoon het personeel volledig vertrouwen had in hun wettige vertegenwoordigers die in een buitenlands land hadden moe ten onderhandelen het compromis moet worden verworpen. „Wij wei geren het akkoord te erkennen tot dat dit door de gehele bevolking is erkend. Wij doen een beroep op alle fabrieksarbeiders en landgenoten ons standpunt te steunen". Het station meldde ook dat een vergadering van de leden van de regionale organisatie van de communistische partij zou worden uitgeschreven. „De nog steeds vrije zender in Midden Slowakije" eist dat zij die met de Russen hebben gecollaboreerd zich zullen moeten verantwoorden. Hier mee werd vermoedelijk gedoeld op de Tsjechoslowaakse leiders die na de onderhandelingen niet uit Moskou zijn teruggekeerd. Het station Brno meldlcte dat een opgewonden menigte zich op straat verzamelde. Het riep op de kalmte te bewaren. Het station-Zuid-Mora- vië herhaalde de verklaring welke de plaatselijke partijorganisatie eerder had uitgegeven en waarin elk com promis van de hand werd gewezen. Het buitengewone congres van de Slowaakse communistische partij, dat op het ogenblik in Bratislawa bijeen is, veroordeelde Vasü Bilak als een „verrader". Verscheidene andere personen, van wie geen namen zijn genoemd, zijn uit de partij gestoten. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 250 gram van 85 voor 75 mr niet duur wel heerlijk Werkelijk, een krant is net een vrouw. En wij die haar maken, zijn er allemaal een beetje mee getrouwd. Een goed huwelijk mogen we wel zeggen, 't Is een gezellige dame met een neus voor nieuws. Maar ze is ook rad van tong. En tamelijk eigenzinnig van karakter. Gaat u maar na: '"t Oog wil ook wat" sprak onze lieve ega een tijdje terug en maakte resoluut een afspraak met een schoonheidsspecialiste. Zónder ons te raadplegen. Zónder overleg me( u. Tja. Maar wat doe je eraan? Een krant is net een vrouw! Maar we houden u op de hoogte. Morgen op deze plaats méér nieuws!

de Stem | 1968 | | pagina 1