Nederlandse steun voor Tsjechen Democraten vergaderen achter prikkeldraad troepenbewegingen Ivan russen, roemenen en zuidslaven Kerk beweging MODERNE KEUKENS VAN 't KEUKENCENTRUM in Er gebeurt iets met Na pauselijke reis: WAARDERING EN TELEURSTELLING Nigeria bombardeert opnieuw landingsbaan Rode Kruis Humphrey Vietnam- beleid VIETNAM IS HET GROTE TWISTPUNT iele kracht el in over- ït karakter ranturismo um aan rij- lewijze dat niet "tam" rimum van uur èn een id van 0-80 in91/2 sec., rijsklasse? LWtoschotnWff 'tiMscitm Moedige reactie W ilson wil geen sancties tegen Oost-Europa Solidair Noorwegen 6357 verkooppunten losse nummers f 0.75 Tricotagefabriek afgebrand Jongen gedood door bliksem PHILIPS batterijen Veiligheid Stemmen Politie DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 11 lator.geensmeer- :ontinue regelbare Uederbekleding). ir in Zweden. >05 140-2058 78-412 „NOORD" 7991 7792 !RS 04 160-4583 <1 ZN. 25 01150-4564 'SOWJE'T UNIE NISLAW- =CHÓÊST :.D APEST/* "e;'leo HONOARI JE/ IsZEGE^ ROEMENIE SPANNING IN GEHEEL OOST-EUROPA (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST/BELGRADO/ WENEN. Niet alleen in Tsjechoslowakije maar ook in Roemenië en in Joegoslavië neemt de spanning met de dag toe. Aan beide zijden van de laatste twee landen met hun communistische buurstaten, van wie zij zich openlijk gedistancieerd hebben, vinden troepen bewegingen plaats. Onze correspondent in Wenen meldden gisteren, dat niet alleen langs de Russisch-Roemeense grens maar ook langs de Hongaars- Roemeense grens sterke Russische eenheden opmarcheren. Zij wor den bovendien versterkt door Russische elite-eenheden, die voor het grootste deel gemotoriseerd zijn. 1III1IIIIIIIIIIIIIIIU: wil""» (Door dr. A. v.d. Weyer o.f.m. cap.) De reactie van 75 Belgische intel lectuelen op de encycliek „Humanae Vitae" is ons uit het hart gegrepen. Vooral omdat zij de moed hebben de ze encycliek zonder meer „een ver gissing" te noemen. Anderen, ook in ons land, hebben zich beijverd om met behoud van de encycliek een ze kere ruimte te scheppen voor een milde pastoraal en voor de beslis singen van het persoonlijk geweten. De Belgen vinden dat geen eerlijke oplossing van het conflict. Zij vragen zicli met zorg af of degenen die zo spreken niet de weg opgaan „van een onevangelisch, compromis met de waarheid en een dubbelzinnige pas toraal, die de vergissing van de en cycliek moet opvangen en goedma ken". Natuurlijk is het waar, dat alge mene gedragsregels door ieders per soonlijke gewetensuitspraak moeten worden geactualiseerd. Maar de span ning tussen beide polen wordt on houdbaar als die persoonlijke gewe tensuitspraak in de meeste gevallen tegen die regels ingaat. Eveneens is het waar, dat geestelijke begeleiders de taak hebben, om genoemde regels met begrip voor de persoonlijke si tuatie van iedere gelovige toe te pas sen. Maar als die toepassing in feite neerkomt op een negeren van de re gels, dan is de hele toestand funda menteel ongezond. Men kan de mo raal niet behandelen als een stuk elastiek, dat naar believen kan wor den opgerekt. Er komt een punt. waarop het elastiek gedoemd is te breken. Waar het om gaat is het behoud tan onze intellectuele en gelovige eerlijkheid. Wanneer wij ervan over tuigd zijn, dat de encycliek op een uergissing berust, dan dienen wij de moed te hebben, om dat te zeggen. En met te proberen, hoever het elastiek kan worden opgerekt. (A.F.P./Reuter) - Pre- "ïlson van Engeland heeft zich gesproken tegen economische rait, e" een opschorting van de olt betrekkingen met de vijf "5s.urop.ese landcn die Tsjechoslo- aH:|e zijn binnengevallen. ij waarschuwde het Lagerhuis, l n,!erband met de kwestie in P eazuting bijeen was gekomen, te- besluiTen 01 cl1* overwogen vii'Rj eers'e les voor ons en onze ve tt ,en moet zijn dat het defensie- den^1 Ian de NAV0 moet wor- Be*n.andhaafd", aldus Wilson. Hij bon ec?tei: °P dat de"NAVO ïn'de tot «m l ,aVen ook geworden is den «rit ®"?ePermg die de voorwaar tssckeppen tot een ontspanning tot Ook Hongarije trekt, zo melden diplomatieke zegslieden in Wenen, een sterke troepenmacht samen in het grensgebied. Normaal hebben de Russen in Hongarije ongeveer 25.000 militairen gestationeerd, maar op dit moment zijn er 80.000 Russische mi"l- tairen in Hongarije. In de Zuidslavische hoofdstad Bel grado is gisteren vernomen, dat een onbekend aantal reservisten onder de wapenen is geroepen. Zondag werd al bekend, dat de verloven waren in getrokken en dat geen soldaten werden gedemobiliseerd. De afgelo pen dagen zijn er grote troepenver plaatsingen geweest naar de grens met Hongarije. Een regeringswoord voerder zei hierover, dat het maat regelen zijn, die in het betrokken ge bied normaliter genomen worden in situaties als deze. Uit Boekarest kwam zondag al het bericht, dat Roemeense troepen zich samentrekken langs de grenzen met Hongarije, Bulgarije en Rusland. De twee presidenten van Joegosla vië en Roemenië hebben elkaar in het weekeinde ontmoet te Vrsac in Joogoslavië. De twee landen hebben gisteren opnieuw de interventie van Rusland en de vier andere landen sterk afgekeurd. De Roemeense com munistische partij verklaarde zich gisteren in haar blad solidair met het Tsjechische volk. De president van Roemenië, Ceauceseoe, eiste gisteren in een toespraak tot een menigte van 20.000 mensen de terugtrekking van de troepen uit Tsjechoslowakije. Het centrale comité van de Zuid slavische communistische partij heelt gisteren de interventie veroordeeld als „in strijd met de essentie en de belangen van het socialisme". De mi litaire actie van Rusland en de ande re heeft opnieuw bevestigd, aldus de partij in een resolutie, dat de po litiek van blokvorming geen waar borg vormt voor vrede in gelijkwaar digheid en onafhankelijkheid. tassen oost en west. trederfe,r.Ste ™inister noemde het op- nrtvl1^ Sovjet-Unie en haar ..daad oxe bondgenoten een die het sheven6rdUidelijke agTessie" '^aad van 111 elk gevaT-" on.tspanning> dat Pro wui S zou bemoeilijken. moest worden voortgezet, Noorwegen heeft gisteren de mili taire verloven ingetrokken en zijn grensbewaking versterkt. De Noorse minister van defensie zei, dat dit een normale maatregel is tijdens interna tionale crises. De grens van Noor wegen met de Sovjet-Unie is 160 ki lometer lang. Volgens in Den Haag ontvangen inlichtingen is dit een maatregel, die Noorwegen alleen genomen heeft, en het is geen NAVO-stap. De NAVO heeft wel de nodige voorbereidingen getroffen voor eventuele verder gaande gebeurtenissen. Andere feiten rond de gebeurtenis sen in Oost-Europa zijn Oost-Duitsland laat geen buiten landse voertuigen meer toe in de dis tricten Leipzig, Dresden en Karl Marxstadt, aldus het Beierse ministe rie van binnenlandse zaken. Deze dis tricten liggen in de gebieden waar Oostduitse troepen opereren. De voorzitter van de Tsjechoslo waakse vereniging van journalisten Peter Kettner, is naar Oostenrijk ge vlucht. Hij deed een beroep op alle journalistenbonden om het geweten van de wereld te mobiliseren. „Wij weten zelf welke geweldige kracht in de pers steekt", aldus Kettner. De sinds woensdag vermiste 17-ja- rige dochter van de Slowaakse com munist Bilak is in Moskou, zo is gis teren gebleken. Haar vader neemt daar deel aan de besprekingen. In Slowakije is gisteren een Rus sisch transportvliegtuig neergestort. Het toestel is een Antonov 12, dat 75 tot 100 passagiers kan vervoeren. Na dere bijzonderheden zijn niet be kendgemaakt. In Oost-Duitsland is de „burger lijke mobilisatie" afgekondigd, zo verluidt in West-Berlijn. Als gevolg van deze order worden alle bedrijven dag en nacht bewaakt door kaderle den van de communistische partij en van de „arbeidersmilitie". De helft van het wagenpark der fabrieken moet voortdurend beschikbaar blij ven en voor elke dienstreis is een vergunning nodig." (ADVERTENTIE) Oostenrijk heeft zijn troepen in het gebied langs de grens met Tsje choslowakije in verhoogde paraat heid gebracht. GENEVE (Reuter/AP) Nige- riaanse vliegtuigen hebben zaterdag voor de tweede keer binnen een week de geneutraliseerde landingsbaan van het Rode Kruis in Biafra gebombar deerd. Niemand werd ernstig gewond, aldus een mededeling van het inter nationale Rode Kruis. Ook radio-Biafra maakte melding van het bombardement. Zoals bekend hebben federale vlieg tuigen dinsdag jongstleden eveneens de landingsbaan gebombardeerd. Het bericht werd in Lagos niet be vestigd. Een woordvoerder voor de federale regering zei te twijfelen of er overeenstemming bereikt werd in Addis Abeba over lucht- en land- corridors voor het aanvoeren van voedsel voor de van honger sterven de Biafranen. Nigeria blijft het gebruik van ge neutraliseerde landingsbanen binnen Biafra verwerpen, aldus de woord voerder, tenzij de voedselvluchten eerst federaal gebied aandoen voor inspectie. De Rode-Kruisorganisaties van Noorwegen, Finland, Denemarken en Zweden hebben vier vliegtuigen ter beschikking gesteld van het interna tionale Rode Kruis voor leniging van de nood der vluchtelingen in de Ni- geriaanse burgeroorlog. De toestellen zullen binnen enkele dagen op Fer nando Poo aankomen, zo is in een officieel communiqué van het Rode Kruis meegedeeld. De organisatie beschikt reeds over een DC-6. Een Ierse missionaris, Dermot Doran, die 7 jaar in Biafra gewerkt heeft, ver klaarde in New York, dat er in Biafra per dag 3000 mensen van de honger sterven. (Van onze redactie binnenland) BREDA De Tsjechen krijgen nog steeds morele steun uit Neder land. Het is opvallend, dat zelfs de schooljeugd hierbij niet achter blijft. In Weert hielden 1000 middelbare scholieren een protestmars. Bijna 2000 leerlingen van het voortgezet onderwijs deden in Zwolle hetzelfde. Het actiecomité van jongeren uit Goes verzamelt handtekeningen van middelbare scholieren onder een pe titie. De Algemene Studentenvereniging Amsterdam verzoekt studenten hun kamer enige tijd af te staan als voor lopig onderdak voor gestrande Tsjechen in Nederland. - Een groep van 44 kajotters heeft in een brief aan de Russische ambas sade diepe teleurstelling uitgesproken over het Russische ingrijpen. Zij me nen (na een recent bezoek), dat de actie van Rusland in tegenstelling is met alles wat zij daar van de kant van de bevolking hebben ervaren. De afdeling Rotterdam van de so cialistische jeugd gaat met andere jongerengroeperingen ook handteke ningen verzamelen. Een dergelijk verzoek is eveneens gekomen van de Tsjechoslowaakse reisvereniging en het vliegbedrijf in Amsterdam. De Poolse oud-strijders in Neder land noemen de actie van het Poolse leger schandelijk. Zij verklaren zich solidair met de Tsjechen. Mr. Berkhouwer (kamerlid) zegt: „Hoe triest de aanleiding ook is, het is een verademing te zien, dat oplo pen en protesten zich nu eens richten tegen Russische ambasades in plaats van tegen Amerikaanse. Tsjechen in ons land kunnen gratis naar huis rijden met twee bussen, die vorige week Nederlandse toeristen uit Tsjechoslowakije terugbrachten. Zoals de zaken er thans voorstaan zal de Tweede Kamer in september waarschijnlijk geen goedkeuring hechten aan een cultureel verdrag met Rusland. Schrijvers, journalisten en ande ren hebben ook hun medeleven met de Tsjechoslowaken betuigd. CHICAGO (Illinois) (AFP/AP) Vice-president Hubert Humphrey heeft aan de vooravond van de ope ning der democratische conventie in Chicago, het Vietnambeleid van pre sident Johnson „fundamenteel ge zond" genoemd. De voornaamste kanshebber op de democratische presidentskandidatuur zei in een vraaggesprek voor de te levisie dat het regeringsbeleid gericht is op „een vreedzame regeling, onder handelingen, ontwikkeling van een constitutionele regering in Zuid-Viet- nam en op veiligheid en vrede in ge heel Zuidoost-Azië". Hij gaf toe dat er enige „nuanceverschillen" tussen zijn opvattingen en die van president Johnson inzake Vietnam bestaan. Humphrey onthulde dat de Ameri kaanse regering tijdens de reet 1 e luwte in de strijd in Vietnam zonuer resultaat bij Hanoi gepleit heeft be sprekingen te beginnen over de we derinstelling van een gedemilitari seerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam. De Gallup Poll heeft bekendge maakt dat de Amerikanen twee tegen een van mening zijn dat Richard Ni xon beter een oplossing zal weten te vinden voor de oorlog in Vietnam dan Hubert Humphrey of Eugene McCarthy. Als het gaat om Nixon-Humphrey geeft 54 procent Nixon de beste kans de oorlog te beëindigen. 27 procent Humphrey. (Door dr. Alfred van de Weijer) Het bezoek van paus Paulus aan Latijns-Amerika heeft in de we reld maar weinig aandacht ge trokken. Het werd volledig over schaduwd door de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. En misschien moeten we daar niet eens over treuren. Wat wij over zijn bezoek hebben gezien, gehoord en gelezen, adem de een sfeer, die het in Latijns- Amerika nog wel doet, maar die bij ons de nodige vraagtekens op roept. Te vrezen is, dat veel Euro peanen, die de reportages op de televisie hebben gevolgd, eerder van de kerk vervreemd dan er toe genaderd zijn. Dit kan onmogelijk aan de paus persoonlijk verwe ten worden: het is van hem be kend dat hij liever als doodgewo ne pelgrim behandeld zou wor den dan als staatshoofd. Maar ook een paus kan in deze niet krijgen wat hij hebben wil: dat heeft zelfs Joannes XXIII moeten ondervin den. Overigens is het niet de specta culaire buitenkant, waarnaar zo'n reis beoordeeld moet worden. Reeds voor het vertrek van de paus naar Bogota hebben com mentatoren in alle toonaarden verklaard dat het ging om wat de paus er zou zeggen: over de kloof tussen arm en rijk, over het ge bruik van geweld en het goed recht van revolutie, over het pro bleem van de geboortenregeling en over de modernisering van het kerkelijk leven. Wat heeft de pausreis onder deze aspecten op geleverd Het verdient grote waardering dat de paus zich zonder terughou dendheid aan de zijde van de ar men heeft gesteld in hun strijd voor een menswaardig bestaan. Van hem kon men moeilijk anders verwachten. Hij hoefde niet eens een concreet program uit te stip pelen, hij hoefde alleen maar te verwijzen naar zijn encycliek „Po pulorum Progressio". Wanneer kerkelijke en wereldlijke leiders zich door deze encycliek laten lei den, kan er inderdaad een oplos sing voor het hoofdprobleem van Latijns-Amerika gevonden wor den. Dat sommigen dit pertinent weigeren zoals ze in het verle den geweigerd hebben zich iets van Rerum Novarum, Quodragesi- mo Anna en Mater en Magistra aan te trekken is de paus be kend. Daarom had hij wat ons be treft tegen deze conservatievelin- gen gerust nog wat harder van leer mogen trekken. Wie de zijde der armen kiest dient zich duide lijk van de rijken te distantiëren. Ook de afwijzing van geweldge bruik bij het streven naar hervor mingen lag in de lijn der verwach tingen. Wij vallen de paus daarin bij, ook al hadden we graag een woord van waardering gehoord voor hen die een andere mening zijn toegedaan en aan wier eer lijke bedoelingen geen moment getwijfeld kan worden. De ont wikkelingen in Tsjechoslowakije speelden de paus in de kaart, om dat daar het geweldloos verzet te gen een fysieke overmacht een veel effectiever middel bleek dan een terugslaan met kracht van wapenen. De vergelijking tussen beide situaties gaat echter niet he lemaal op. De massa van het Tsje chische volk is behoorlijk ontwik keld, politiek bewust en actief, terwijl er een hechte eenheid blijkt te bestaan tussen het volk en zijn leiders. In Latijns-Amerika is dat allerminst het geval. Daar analfabetisme op grote schaal, dof fe berusting in een onafwendbaar lot, diepe kloof tussen een kleine bevoorrechte bovenlaag en een arme onderdrukte massa. Wat de Tsjechen momenteel lijkt te luk ken is derhalve voor Latijns-Ame rika nog geen reële mogelijkheid. Wat de paus heeft gezegd over de encycliek „Humanae Vitae" vonden wij teleurstellend. Hij ver klaarde dat de meerderheid van de katholieken zich achter de daarin gedane uitspraak over de geboortenregeling heeft geplaatst, hetgeen op z'n minst betwijfeld moet worden. Uiteraard kon men niet van de paus verwachten dat hij zijn encycliek zo kort na pu- blikatie zou laten vallen. Maar wel had hij iets kunnen zeggen over de wijze waarop het ontwikke lingsvraagstuk kan worden opge lost, zolang men de geboortenre geling alleen langs de weg van periodieke onthouding mag prak tiseren. Misschien had hij zelfs kunnen zeggen dat zijn encycliek alleen het ideaal weergeeft, dat uiteraard niet in alle omstandig heden gerealiseerd kan worden, en dat hij in die gevallen de keu ze van het minste kwaad (het ge bruik van voorbehoedmiddelen) goedkeurt. Maar iets dergelijks hebben wij uit zijn mond niet mo> gen vernemen. Alles bijeen hopen wij op een positief resultaat van deze reis. Ook al zijn kerkelijke en wereld lijke leiders niet al te hardhandig aangepakt, zij kunnen er toch niet meer aan twijfelen in welke rich ting de paus hen hebben wil. De politieke en economische macht hebbers zullen zich van zijn di rectieven niet al te veel aantrek ken: die hebben voor hetere vuren gestaan en laten zich zelfs door het evangelie niet gezeggen. An ders ligt het bij de kerkelijke lei ders. Ook al kregen zij in voor zichtige bewoordingen de wacht aangezegd, zij zullen er niet bui ten kunnen op de thans lopende bisschoppenconferentie een posi tief sociaal program uit te stippe len, dat gezien de bewogenheid van enkele bisschoppen, veel jon ge priesters en leken, hopelijk ook ten uitvoer zou worden gelegd. En dat kan een ommekeer voor kérk en wereld van Latijns-Amerika betekenen. (ADVERTENTIE) Baronielaan 59, Breda ALMELO (ANP) Een felle brand met een grote rookontwikke ling heeft gistermiddag de tricotage- fabriek Sesa n.v. in de binnenstad van Almelo totaal verwoest. De schade wordt op meer dan een mil joen gulden geraamd. Veertien dagen geleden was de produktde iin deze 60 jaar oude fa briek gestaakt. De aandeelhouders van de meer dan 100 jaar oude naamloze vennootschap hadden be sloten het bedrijf te liquideren per eind 1968, omdat de belangrijkste financier, de heer Ludwig van Heek, onlangs is overleden. Het personeel is onlangs reeds overgenomen door andere bedrijven. EWIJK (ANP) In Ewijk aan de Waal is tijdens een korte onweersbui de 20-jarige Nijmegenaar L. Warrin- ga door de bliksem getroffen en ge dood. De jongen lag met zijn 19-jarige vriendin te zonnen, toen plotseling het noodweer losbrak. Omdat er geen enkele sehuilgelegenheid in de om geving was, zocht het tweetal be schutting onder een deken. (ADVERTENTIE) die móéten wel goed zijn! CHICAGO (AP) In een ge spannen sfeer zijn gisteravond (onze tijd vanochtend vroeg) de democraten begonnen aan hun nationale partijconventie, waar op, zoals het er nu uitziet, Hubert H. Humphrey hoogstwaarschijn lijk tot kandidaat gekozen wordt. Woensdagavond zullen de 2622 gedelegeerden laten blijken wie zij in het Witte Huis willen zien vice-president Humphrey, se nator Eugene McCarthy of sena tor George McGovem. Burgemeester Richard Daley van Chicago heeft zijn besluit achter wie hij en zijn 118 stemmen tellende de legatie van Illinois zich zullen plaat sen uitgesteld tot woensdag. De offi cier van justitie van de staat, William Clark, heeft laten weten senator Mc- Govern te steunen, maar hij wees er op uitsluitend voor zichzelf te spre ken. De speaker van de vergadering, Jesse M. Unruh, die tevens voorzitter is van de grote delegatie van Cali- fornië (174 stemmen), die achter wij len Robert Kennedy stond, heeft ge zegd dat het moeilijk voor hem zal zijn Humphrey te steunen. Hij liet er echter op volgen dat het voor de groep onmogelijk zal zijn zich una niem achter een man te stellen. terwijl 785 3/4 stemmen nog niet zijn gebonden. Frank O'Connor, hoofd van de ge meenteraad van de stad New York heeft gezegd dat Humphrey bij de eerste stemming vermoedelijk kan rekenen op 100 stemmen van de 190 man sterke delegatie van New York. Volgens een telling van Associated Press kan Humphrey bij de eerste stemming rekenen op 889 1/2 stem, McCarthy op 476 3/4 en McGovern op 37 1/2. De kandidaat moet 1312 stemmen hebben om te worden ge kozen. De „favourite sons" en andere kan didaten hebben in totaal 432 1/2 stem, Men heeft voor de conventie maxi male veiligheidsmaatregelen getrof fen. Er zijn vier maal zoveel troepen en nationale gardisten dan afgevaar digden. Het gebied waar de conventie wordt gehouden is van de buitenwe reld afgescheiden. Zondag en giste ren hebben zich kleine demonstraties tegen de oorlog in Vietnam een hoogtepunt op de agenda van de conventie voorgedaan maar er werdentslechts enkele arrestaties ver richt en er deden zich geen grote wanordelijkheden voor. President Johnson die in maart be kendmaakte geen tweede ambtster mijn te ambiëren blijft op zijn ranch in Texas en heeft geen plannen zich naar Chicago te begeven. Johnson wordt vandaag 60 jaar maar in tegenstelling tot het gewel dige feest dat de conventie hem vier jaar geleden bereidde, zal er ditmaal geen aandacht aan de verjaardag van de president worden geschonken. De kandidaten zullen elkaar in felle debatten bestrijden over de Vietnam- kwestie. De opstellers van het partij programma hebben zondag tot diep in de nacht over dit punt vergaderd zonder overeenstemming te bereiken. Gisteren probeerden zij uit alle macht alsnog tot een compromis te komen. „Het internationale amfitheater", waar de conventie gehouden wordt, is vaak de plaats geweest voor vee tentoonstellingen en politieke circus sen. Het is nu geschikt gemaakt voor de conventie. Het 400 bij 150 meter grote amfi theater is omringd met prikkeldraad. De parkeerplaatsen zijn afgeschermd met canvas daken om de politici te onttrekken aan het gezicht van sluip schutters. De straten die naar de conventie hal leiden zijn met hekken afgezet. De daken en dakgoten zijn gecontro leerd en zelfs het luchtruim boven de hal is voor alle vliegtuigen behalve die van de politie verboden. De politie wordt gesteund door on geveer 6000 man van de nationale garde. Ongeveer 7500 man federale troepen hebben een opleiding gehad voor het bestrijden van onlusten. Een onbekend aantal federale agen ten werkt samen met de politie van Chicago. De geheime dienst, de FBI en de politie van Chicago hebben we ken gewerkt voor de veiligheid van de meer dan 5000 democraten die de conventie zullen bijwonen. De grootste dreiging van een de monstratie zal woensdag plaatsvin den. De plannen voor een protestde monstratie die gehouden zal worden buiten het amfitheater, zijn gecoör dineerd door het Nationale Mobilisa tie Comité, dat al eerder grote beto gingen georganiseerd heeft. Ook nu wil het comité pleiten voor de eis om de oorlog in Vietnam te beëindi gen.

de Stem | 1968 | | pagina 9