Topo verleg Moskou in TWEE MINUTEN STILTE: MASSAAL NATIONAAL PROTEST Wegen naar Praag en grens gesloten Pamflettenoorlog in Praag barst goed los Heineken neemt Amstel over bont EISENHOWER ZEER KRITIEK BIER-REUS IN E.E.G.: MINIMUMPRIJS VOOR PEREN VOETBALKRANT AMATEURS 1968 zomerprijzen DAGBLAD VOOR ZEELAND ANDAAG IN - £jagMa? £)g Stem Zuidvietnamezen vinden 628 lijken Aanhoudend warm OPTREDEN STAKING SCHIETEN 341 doden in Goejarat door overstromingen Man ga naar huis - nat as ja heeft het moeilijk Niet verrast melkhazelnootjes GRANDIOZE MEXI C0-0P MARATHON RACE Meer dan 5000 prijzen! CO-OP I08e JAARGANG No. 25901 uigave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen j, van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v.Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 lel, 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage t 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden oo aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I, telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 3751 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/GOES/BREDA Het Nederlandse volk zal vanmiddag om één uur massaal reageren op de op roep van de politieke partijen en de drie vakcentrales om in een twee mi nuten durende protest-stilte uiting te geven van zijn medeleven met het lot van het Tsjechische volk. Dit blijkt uit het grote aantal adhesie betuigingen die van de kant van de overheid, bedrijfsleven en particulie ren voor dit initiatief zijn binnen gekomen. De direktie van de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren besloten dat alle treinen om 1 uur twee mi nuten stil zullen staan. Het gaat hier om 27.000 man spoorwegpersoneel. Ook op stations zal het werk twee minuten worden stilgelegd. Vrijwel alle busondernemingen namen een zelfde besluit. De NTS zal om 12.55 via Neder land I een uitzending verzorgen vanuit de Tweede Kamer. Onmid dellijk na de twee minuten stilte zal minster-president P. S. de Jong een regeringsverklaring afleggen. Ook de radio-uitzendingen via de drie zen ders zullen deze verklaring na twee minuten stilte uitzenden. In overeenstemming met het ge voelen van de ambtenarenorganisa- ties zal het rijkspersoneel, waar dit mogelijk, twee minuten het werk neerleggen. Bij de gemeentelijke diensten en bedrijven zal het werk eveneens onderbroken worden. In vele gemeenten zal het begin van de stilte worden aangegeven door het ontsteken van de straatverlichting. Het Middenstandsoverleg, waarin de vier centrales van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf sa menwerken, heeft de aangeslotenen gevraagd het verzoek van de vak centrales op te volgen. De organisa tie van onderwijzers en Ieraren van het gehele Nederlandse onderwijs hebben alle scholen opgeroepen om na de twee minuten stilte aan hun leerlingen te vragen aan de jeugd van Tsjechoslowakije een groet te zenden in de vorm van een ansicht kaart. Deze moet geadresseerd wor den aan: „Jeugd van Tsjechoslowa kije, Ambassade, Den Haag". ZIE VERDER PAGINA 3 DRUK OP TSJECHEN STEEDS GROTER „Fantastisch, die Tsjechen". Twee meisjes uit Goes en een jongen uit Halsteren vertellen thuis van hun ervaringen vorige week in Tsjechoslowakije. Pagina 3. Svoboda, tot Tsjechoslowaaks president gekozen, omdat hij „kleurloos" was, is niet lang kleurloos gebleven Pagina 7. Zoals het er nu uitziet maakt Hubert Humphrey de meeste kans Nixons tegenstander te worden in de strijd om hei Ame rikaanse presidentschap. Pagina 9. George Kessler koos de beide NAC-spelers Frans Bouwmeester en Jan van Gorp niet opnieuw in zijn selectieploeg Pagina 10. De meeste Nederlanders beste den hun vakantiegeld voor an dere doeleinden. Pagina TT. De VARA vindt dat de N.T.S. te veel zendtijd krijgt. Pagina 12. SAIGON (Rtr.) Zuidvietnamese politiemannen, die, na het afbreken van het beleg van het kamp Doec uap aan de Cambodjaanse grens door »e Noordvietnamezen, hun tegen standers achtervolgden, meldden de bjsen van 628 tegenstanders te heb- »en gevonden. De Noordvietnamese delegatie woordvoerder in Parijs, Nguyen Than ue, heeft het gisteren „absurd" ge noemd dat Hanoi de strijd zou moe- en beperken, zoals president John son heeft gezegd. Johnson had op 19 augustus in De le gezegd dat Hanoi zou moeten Hot jemen aan een de-escalatie, en de volgende stap door Noord- dèn m Senomen zou moeten wor- dnÜ.eeuS!e^achting' meegedeeld vanavond: t0t ^Jhnig en aanhoudend warm. «gen zon op 5 45 onder 19 30 ouv; maan op 11.23. onder 21.00 (Van onze redactie buitenland) PRAAG/MOSKOU. Terwijl in liet bezette Tsjechoslo wakije de spanningen tussen burgers en bezetters met bet uur toenemen, werd gisteravond door de Tsjechische regering een eind gemaakt aan alle verwachtingsvolle geruchten als zouden in Moskou de besprekingen zijn geëindigd en als zouden de Tsjechische leiders nog gisteravond in Praag terugkeren. De Tsjechische regering maakte gisteravond via radio Vrij Praag bekend dat al deze berichten ongefundeerd waren en dat het overleg nog voortduurde. Het persbureau AFP wist te melden dat gisteravond om kwart voor tien plaatselijke tijd (in Nederland kwart voor acht) in Moskou nog altijd en al sinds het middaguur een topconferentie plaatshad van de leiders van de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakijea, Polen, Oost- Duitsland, Bulgarije en Hongarije. AFP seinde dit uit „welingelichte bron" in Moskou te hebben vernomen. Intussen maakten de persbureaus AP en DPA melding van het afsluiten van de Tsjechische grenzen. De belangrijke Oostenrijkse grenspost Wullowitz zou plotseling zijn gesloten voor burgers. Reizigers die in Oostenrijk arri veerden zeiden dat ongeveer zestig tanks op weg zijn naar de grenspost. De Beierse politie deelde gisteravond mee dat vanaf vijf uur ook de grens post van Waidhans is gesloten. Gisteravond was nog niet hekend of deze maatregel ook voor andere posten langs de Beierse grens gold. Het persbureau AFP meldde dat de Tsjechische politie via radio Vrij Praag bekend heeft gemaakt dat alle wegen naar Praag vanaf acht uur gisteravond door de bezetters hermetisch zijn afgesloten. Eenheden van de bezettingstroe pen treden zeer streng op, zo waarschuwde de politie. Radio Vrij Praag meldde eerder op de dag dat de Tsjechoslowaakse rege ring het Kremlin dringend had ver zocht een eind te maken aan het op treden van de bezettingstroepen, dat zover gaat dat de levens van de vreedzame burgers en zelfs van die van de regeringsleden zonder enige reden worden bedreigd. In het verzoek van de Tsjechoslo waakse regering werd gezegd dat de bezettingstroepen op 25 augustus het vuur hadden geopend op de minister voor de zware industrie, Krajcir, de minister van vervoer, Rahak, en de minister van het mijnwezen, Pene, toen dezen van een regeringsbijeen komst op het kasteel Bradcani terug keerden Men had de minister van vervoer zelfs ervan beschuldigd dat er vanuit zijn auto was geschoten, hoewel geen van de inzittenden een wapen bij zich had. De Tsjechoslowaakse regering vraagt het Kremlin opdracht te ge ven tot volledige ontruiming door de bezettingstroepen van de openbare gebouwen in Praag, speciaal die van de regering, opdat de minimale voor waarden worden geschapen voor het werk van de regering dat feitelijk onmogelijk is gemaakt. In de kapel op het Praagse kerkhof Strasnice, waar honderden mensen met nationale vlaggen bij zich, gis teren waren samengedromd om de uitvaartdienst bij te wonen van een 27-iarige man. die woensdag door een Russische tank werd vermorzeld, barstten velen in tranen uit. Een man, die in de kapel flauw was gevallen en door vrienden naar buiten werd gebracht, riep de voor de ingang wachtende journalisten toe: „Vertel de wereld dait wij de Russen haten". Eerder op de dag was er een alge mene staking in de stad gehouden, die een kwartier duurde. De staking werd ingeluid door fabrieks- en an dere sirenes, die met volle kracht begonnen te loeien. Auto's en trams bleven stilstaan. Intussen trokken lange colonnes Russische tanks en infanterie giste ren over de hoofdwegen naar Praag door dorpen en steden, waar de Tsje choslowaakse vlag halfstok hing. Het Tsjechoslowaakse parlement zou in permanente zitting bijeen zijn. De delegatie die in Moskou onder handelt werd aanvankelijk nog gis teravond in Praag verwacht. Een woordvoerder van de politie deelde mee dat er sinds de intocht van de Russische troepen in Praag minstens 15 mensen om het leven zijn gekomen en rond 200 gewond zijn geraakt. Circa honderd politieke leiders, intellectuelen en journalisten zijn volgens deze woordvoerder ge arresteerd, het merendeel door colla borateurs in de geheime politie. De woordvoerder ontkende dat de Russen zich aan bepaalde gruwelda den zoals het beschieten van Rode- Kruisauto's, hadden schuldig ge maakt. Een chauffeur van een zie kenwagen van het Rode Kruis zei echter tegen een verslaggever van Reuter, dat hij en een arts voor hun leven hadden moeten rennen toen een Russische tank op de Rode-Kruis wagen begon te schieten waarmee zij zaterdagavond door de stad reden. De woordvoerder van de politie zei het volgende over het gedrag van de Russen: zij schieten direct als zij iemand na tien uur 's avonds op straat zien lopen, als iemand een steen naar hen gooit of als een chauf feur een bevel tot stoppen negeert. Een lid van het Tsjechoslowaakse parlement zei tegen een verslaggever van Reuter, dat een eventuele over eenkomst die in Moskou zou wor den gesloten, in elk geval door het parlement bekrachtigd moet worden omdat dit akkoord anders niet geldig zou zijn. Uit alle delen van Tsjecho slowakije komen berichten in Praag binnen over de toenemende spanning tussen de Russische commandanten en de plaatselijke autoriteiten. De Russen hebben geëist dat de plaatse lijke bevolking hen van levensmid delen voorziet. Die eis wordt echter niet ingewilligd. Radio vrij Praag meldde voorts dat de gezinnen van de twee Tsjechoslo waakse partijfunctionarissen Kolder en Indra, die door grote delen van de bevolking als verraders worden be schouwd, naar de Russische ambas sade in Praag zijn gevlucht. Een Russische soldaat, met een groepje anderen, uitrustend op een tank, gaapt bijkans zo wijd als de mond van het geschut.... Verveling of een gevolg van de emoties van de laattse da gen...? WASHINGTON (AP) Artsen van het Walter Reed ziekenhuis heb ben bekendgemaakt dat ex-president Dwight D. Eisenhower meer last heeft van irritatie van het hart dan zondag en nog in kritieke toestand verkeert. AHMEDABAD (Reuter) De eer ste minister van de Indische staat Goejarat heeft in het parlement be kendgemaakt dat deze maand door overstromingen minstens 341 men sen zijn omgekomen in Goejarat, Voorts zijn 35.440 stuks vee verloren gegaan. (Van onze redactie buitenland) ''ooWstt? p~ 'n (!e Tsjechische tewcM,„ Praag s het ljeeld van de aan veianVa'T06™18 IanSzaara" is iii on De Pamflettenstrijd Maar Vlgheid losgebarsten. meen wel Sc f" ZU" in het alge" sieren m 5»es*aPt van het discus- "u zo ?e bezetters. Zij nemen liet, 'nig mogelijk notitie van saan gewoon naar hun werk. |ieef7e0i??°ntane -verzetsoorlog" "Merbouw ,T" tamelijk stevige van f. vo,'md door het net Het ziin ene v»iheidszenders. king v„ominVC!ïders die de bevo1" tact moi i,l oproepen elk con- ties en ineifl aaf tot Provoca- den, te ™ólnte" '"lnnen lei door de zend»01""" "''3,len is ers ook de discussie techniek van de eerste dagen toen jonge Tsjechen op tanks klom men om met de Russen te debatte ren los te laten. Radio „Vrij Donau" leverde gis teren een oorspronkelijke bijdrage aan de pamfletten- en humoroorlog door enkele „nieuwe definities" toe te voegen aan de Grootrussische en cyclopedie. Een tank of gevechtswagen is „een geallieerd broedervoertuig dat noodlijdende volken te hulp schiet en al naar gelang de stemming op die noodlijdende volken kan schie ten". Een veto: „het recht krachtens welk een invaller in de Veiligheids raad staande kan houden dat de bezetting geen bezetting is". Een invaller: „in 1938-'45 een sol daat van de Duitse Wehrmacht; in 1968 een soldaat van het Warschau- Radio Vrij Gottwaldov wijdde aandacht aan de rantsoenentekorten van de Russen en meende te weten dat de „Iwans" paddestoelen, kom kommers en aardappelen rauw eten. Ook waarschuwde de radio de boeren om liever hun kippen, hon den en katten binnen te houden. Telkens als de Russen plakkaten hebben verwijderd van muren en voertuigen verschijnen er steeds meer nieuwe. Enkele kreten van dergelijke pamfletten: „Iwan, ga naar je mam mie terug" of: „Iwan ga naar huis, Natasja heeft een sex-probleem" of (andere versie)„Natasja houdt het met een ander". Andere pamfletten reageren op artikelen in de Pravda of de Izves- tia (Zeer veel Tsjechen spreken en lezen goed Russisch omdat het sinds 1945 een verplicht leervak op school was). Zo ook de kreet: „Gelooft u wat er in uw bladen staat of gelooft u uw eigen ogen?" Veel biljetten zijn natuurlijk minder humoristisch en sommige zijn uitgesproken grof. Zo zeer dat een radiostation en ook een Praagse kunstschilder al hebben opgeroepen het wat minder „vulgair" te houden. Er zijn ook driftige Tsjechen, die huil mond niet houden en desnoods op de vuist gaan met Russische sol daten die kennelijk de opdracht hebben in dergelijke gevallen uiter ste kalmte te bewaren. Gewoonlijk duikt er wel een Dubcek-getrouwe politieman of Tsjechische soldaat op om op tijd een eind aan het incident te maken. Evenals generaties soldaten vóór hen voelen de Russen zich in de vreemde vijandige stad het onrus tigst bij het vallen van het duister. Dat is ook zo in Praag, waar de meeste schietpartijen zich in de avonduren voordoen, als jongelui door Russen uitgedeelde pamfletten of exemplaren van de Pravda ver branden. Er wordt gewoonlijk over de hoofden geschoten. Dergelijke incidenten deden zich ook zondag- avond voor op het Wenceslaspleir in Praag. Toen werd zelfs van licht geschut en lichtspoormunitie ge bruik gemaakt. Gistermorgen werd in Tsjechoslo wakije een kwartier lang gestaakt. Kerkklokken en sirenes kondigden het begin van de staking om negen uur aan. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Heineken gaat de Amstel Brouwerij overnemen. In een gezamenlijk bericht zeggen de besturen van beide brouwerij- maatschappijen tot de conclusie te zijn gekomen, dat een nauwe samenwerking tussen hun bedrijven, waardoor in Nederland een van de grootste brouwerij-ondernemingen in de EEG zal ontstaan, tot een verdere versteviging van de positie van ieder van de vennoot schappen zal leiden en ook overigens grote voordelen zal bieden. De Amstel Brouwerij zal als een af zonderlijke onderneming blijven be staan met handhaving van de afzon derlijke produktert en merken. De besturen zijn ervan overtuigd, dat de voorgenomen wijze van samenwer king niet zal leiden tot een vermin dering van de werkgelegenheid van beide bedrijven. Zij verwachten eer der, dat de versterking van de posi tie, welke het gevolg zal zijn van de samenwerking, zal kunnen leiden tot een verdere groei en uitbreiding van beide ondernemingen. De fusie noe men zij een evident nationaal belang. Over enkele weken zal een bericht gepubliceerd worden, waarin aan aan deelhouders van de Amstel Brouwe rij wordt aangeboden hun aandelen van 100,om te wisselen in een aandeel Heineken's Bierbrouwerij van 25,- en een aandeel Heineken's Belegging en Beheer Mij van 25, plus 150,7 pet. obligaties ten laste van Heineken's Bierbrouwerij en 150,in contanten. Voordat de ze transactie zal plaatsvinden zal de Amstel Brouwerij een interimdivi dend van 10% pet. uitkeren en zul len Heineken's Belegging en Beheer en de Heineken's Bierbrouwerij een herkapitalisatiedividend van 25 pet. in aandelen en 6,25 pet. in contanten betalen. Tot nu toe is Heineken de grootste Nederlandse brouwerijmaat schappij, gevolgd door Amstel. Samen zijn zij dus onbetwistbaar de grootste in ons land. Op internationaal gebied worden zij echter naar omzet ruim geslagen door een aantal andere brou werijen, waaronder de Engelse Allied Breweries, die vorige week aankon digde De Drie Hoefijzers in Breda te zullen overnemen en al eerder d' Oranjeboom aankocht. „Deze coalitie tussen Heineken en Amstel is niet als een verrassing ge komen. Dit samengaan lag in de lijn der verwachting", aldus reageerde dr. ir. F. Smits xan Waesberghe, direc teur van de n.v. Bierbrouwerij De DEN HAAG (ANP) Er dreigt een perencrisis in de zin der EEG- bepalingen uit te breken. Er is spra ke van een crisis, wanneer de vci- lingprijzen beneden een voorge schreven minimum liggen. Volgens een interventieregeling kunnen de veilingen peren uit de markt nemen, om het evenwicht tus sen vraag en aanbod te herstellen. Het ingrijpen wordt grotendeels door de EEG betaald via het Centraal Bu reau. DE Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban zal in sep tember een bezoek aan Frankrijk brengen, zo is in Jeruzalem verno men. Het zal het eerste bezoek van Eban aan Parijs zijn sinds de juni- oorlog van vorig jaar. Drie Hoefijzers te Breda. „Ik ben van mening, dat er als gevolg van deze fusie geen grote verschuivingen zulen plaatsvinden. Naar mijn me ning past de fusie in het zoeken en streven naar grotere eenheden en het was te verwachten dat Amstel zich in deze richting zou bewegen." (Van onze sportredactie) BREDA Zondag begint de amateurvoetbalcompetitie weer. Een aanleiding voor Dagblad De Stem om gezien ook de stij gende belangstelling voor het amateurvoetbal een aparte voetbalkrant te maken, die ge heel is afgestemd op de ama teurs. Vandaag kan men deze spe ciale bijlage aantreffen. Per af deling bevat deze amateurvoet- balkrant gegevens over alle clubs, die aan de competitie zui len gaan deelnemen. Daarnaast is er ook aandacht besteed aan het afdelings- en zaterdagvoet bal, terwijl K.N.V.B.-bondstrai- ner Siem Plooyer een optimis tisch beeld van het amateurvoet bal schetst. (ADVERTENTIES) vandaag voordeel 150 gram van 109 voor 95 HOFLEVERANCIER TOT 30 AUGUSTUS GROTE MARKT 25 - BREDA Spaar nü al CO-OP-merkjes Vele Mexico-opjes. Talloze Mexico verrassingen. Start op 5 september. Spaar nü al CO-OP-merkjes. Binnenkort méér nieuws.

de Stem | 1968 | | pagina 1