Telefoonverkeer met Praag gesloten Bescheiden verset in Oost-Duitsland Pravda dreigt verzet hard te beantwoorden J Groot offensief op komst in Vietnam? WOEDE EN ANGST BRATISLAVA r TOURS Ireizen lis ESTEDING Radio Peking veroordeelt Russische invasie Ger. Synode verwerpt rassen discriminatie TROEPEN IN EUROPA HANDHAVEN Vliegtuig voor Biafra getroffen maar toch geland Oosterhouts meisje nog spoorloos Meisje dreigt in modder te stikken BOM ONDER SPOORBAAN BIJ UTRECHT indeman leendertse w zonen NOLO VAN DIJK -FRUIT CORSO I Rothuizen en't Hooft N.V., es, zal op dinsdag 24 sep- :ht van mevr. P. H. C. NiJ- aanbesteden: an een bedrijfsgeboew rieiveg te Terneuzen I8m3. Contacten verbreken Senator Mansfield Weer stad gevallen LIESBETH LIST MOET VAN IMPRESSARIO NAAR RUSLAND MASSALE AANVAT,TEN ton Saigc Zeven doden bij ongelukken Omstanders passief Man verwondt zijn vrouw met mes Inspraak voor studenten in Nijmegen Groep-Harmsen kiest nieuwe naam igangsee 385,— loottocht Rijn J 135. o.a. Versailles 165, I Feldberg 157,50 192,50 Beierse Alpen 192,50 j Interlaken 192,50 |co, Cortina 325, loetinchem 135, iim 97,50 f 97,50 ^rging In prima hotels e standplaatsen. Etten, Breda, Tilburg Richtingen: en §EL. 01184-4698 14-18 dg. x per maand v.a. 600, KANO v.a. 412,50 1REMO 447,50 LNJE, rondreis560, dere bestemmingen. &IDS Idres 040—2 46 36 en 6 44 00. felons met bar, toilet, frigi- fhtvering. I't reizen. aanvang 14.15 uur it in het openbaar gehouden ngsreglement W.B. in hote 14 te Terneuzen. des mor- zijn, zolang de voorraad n bovengenoemd arci tegen betaling van 40,-~ i ontvangst van een P?s i 26.— toegezonden. Res- ien exemplaren op de aag 0,per stel. verklaren zich door hun n op verzoek van de ran de directie ter mz S DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 11 Dank zij de televisie wordt het Tsjechische drama in iedere huiskamer meebeleefd. Zouden de Russen ook daaraan wel gedacht hebben? Dat direct getuige zijn van de gebeurtenissen in Praag verklaart voor een belangrijk deel de felheid van de protesten, ook van degenen die anders alleen tegen Amerika de monstreren. Bij de huidige protesten komt ook de vraag aan de orde of de sportcon- tacten tussen Oost en West nu wel gehandhaafd kunnen blijven. Bij velen zal de eerste reactie zijn: met dit soort lieden wensen wij niet om Ie gaan. Toch zal het verstandig zijn ook te denken aan de gevolgen van een totale verbreking van alle spor tieve, culturele en andere contacten met Rusland en zijn satellieten. Als de landen achter het ijzeren gordijn in een volslagen isolement geraken kan de daar onmiskenbaar zij het nog in zeer Dril stadium aanwe zige vrijheidsgedachfe niet verder tot ontwikkeling komen. Ze zal ver stikken. TOKIO (AP) Radio Peking heeft de invasie van de Sovjet-Unie en de landen van het Warschaupact gis teren een „ernstige misdaad, ge pleegd tegen het Tsjechische volk" genoemd. Zij noemen de gewapende inter ventie het resultaat, van een complot van de Amerikaanse imperialisten en de Russische revisionisten om in di recte onderlinge samenwerking de wereld tussen hen beiden te verde len. De Russische revisionisten hebben een invasie ontketend, zo vervolgde radio Peking, om het moderne re visionisme te redden, dat vereeld is en op het punt staat om ineen te storten, »pe beulen van het Russische revisionisme van Kroestjev tot brezjnev en Kosygin hebben in eigen land het kapitalisme doen her leven en zijn de eerste medeplichti gen geworden van de onderdrukking an de wereldstrijd der revolutionai ren, die wordt uitgevoerd door de Verenigde Staten", aldus radio Pe- oecim!T^K'!?N Dc geformeerde «umenische synode heeft in de E;<van donderdag op vrijdag het mm f!apport van 4e drie „wijze wannen' aangenomen. hrt'L met de erkenning dat hnna- e. e "nagstuk van de ver- bii fl^o rass6n b'ï h6n> die Svmvi Gereformeerde Oecumenische liet ?lln aarjgesloten, niet zozeer din? P gebied van de aanvaar de L®aar van de toepassing van Dam"11 !enoemde beginselen, denier drmSt zij er bij haar le- op aan> dat deze nieuwe ledia m werk stellen om vol ta", overeenstemming met de vorm van men te leven' iedere cismtA rassendiscriminatie en ra- pogina O yerwerpen, voorts iedere litaire n rassensuprematie met mi- len in 2™fe,of andere midde- Vervolepna *rl te verwerpen, van disorim"0 u subtiele vormen «"g gev"nTnatle' die vandaag de met betrektff woriJerran veel landen gelegenhpici to' bVisv,,stinS werk- bavine .opvoedmg wetshand- vitig enz ""'"""'"g- nz- te verwerpen. (Van onze redactie buitenland) PRAAG/MOSKOU NEW YORK - Hel blad van de Russische communistische partij, de Pravda, heeft giste ren gedreigd met harde maatregelen, als het Tsjechische volk zich blijft verzetten tegen de Russische en andere troepen in het land. Sinds gisteren zijn alle telefoon- en telexverbindingen van Praag met het buitenland verbroken. Radio Vrij Praag heeft gistermiddag haar uitzendingen afge broken. De communistische partij van Tsjechoslowakije heeft in een oproep aan alle communistische partijen in de wereld het optreden van de Warschau-Pactlanden afgekeurd. v De Veiligheidsraad heeft gisternacht in een resolutie het optreden van Rusland veroordeeld. Dat zijn de belangrijkste feiten uit de ontwikkeling Tsjechoslowakije van de afgelopen 24 uur. De Pravda heeft gisteren ook scher pe kritiek uitgeoefend op de com munistische partijen, die de bezetting van Tsjechoslowakije veroordeeld hebben. Hiermee zijn de Russen voor het eerst in kennis gesteld van de om vang van de protestbeweging in de hele wereld tegen het optreden van hun leiders. Tot gisteren had de Sovjet-pers alleen gemeld dat de „im perialisten" geprotesteerd hebben te gen het optreden van de Russen in Tsjechoslowakije. Gistermiddag om kwart over drie brak „de vrije radio van de commu nistische partij van de stad Praag" haar uitzendingen plotseling af. „Wij zijn genodzaakt snel met uitzenden op te houden. Wij zullen ons opnieuw laten horen, zodra wij hiertoe de ge legenheid hebben. Blijf met ons, wij zijn met u" waren de laatste woorden van de omroeper. Tot op dat moment was de radio de gehele dag in de ether geweest. Via de vr zender werd een- oproep gedaan aan allen om contact op te nemen met Slowakije. In Praag weet men niets van de situatie in dat gebied. Er is geen communicatie meer met de afdelingen van de partij. Zowel radio-Praag als radio-Bra tislava hebben berichten uitgezonden, die wijzen op verzet van het Tsjechi sche volk. In een dorp in Mqravië gingen vrouwen op de grond liggen om het oprukken van tanks te ver hinderen. In Bratislava weigerde een Tsjechische commandant in te gaan op de Russische eis, dat zijn troepen de wapens moesten inleveren, In Bratislava werden gisteren vele arrestaties verricht, aldus de radio. De bezettingsautoriteiten in Praag hebben een lijst met namen van po litici, schrijvers, intellectuelen en in dustriëlen gegeven aan het ministerie van binnenlandse zaken. De personen op de lijst moeten gearresteerd wor den. Radio Moskou meldde gisteren, dat een geheime radiozender gisteren uit zond vanuit een ambassadegebouw van een westelijke mogendheid. Be paalde groepen, aldus radio Moskou, die tevoren zijn opgeleid, hebben krachtige mobiele zenders van onbe- keilde zijde ontvangen. Andere feiten uit Tsjechoslowakije zijn: Bij Ceske Budejovice bij de grens met Oostenrijk is donderdagavond een Russisch troepentransport vliegtuig neergestort, waarbij vele Russische militairen gedood wer den. In Oost-Berlijn zijn in diverse wijken anti-Russische pamfletten verspreid. De tekst luidde: „Bur gers, kameraden. Buitenlandse tanks in Tsjechoslowakije dienen slechts de vrijheid. Denkt aan het aanzien van het socialisme in de wereld. Eist eindelijk waarheids getrouwe voorlichting. Niemand is te dom om zelf te denken". Vele Oostduitse arbeiders hebben geweigerd verklaringen te onder tekenen, waarin steun wordt be tuigd met het Oostduitse optre den. Veel Oostberlijners brachten bloemen en voedselpakketten naar de Tsjechische ambassade. Alle afgevaardigden van de Na tionale Vergadering zijn, volgens radio Praag, vastbesloten in het parlementsgebouw te blijven en hun werkzaamheden voort te zet ten. Zij zitten opgesloten in het gebouw, dat is omringd door Rus sische tanks. Het nieuwe centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij, dat donderdag gekozen is, heeft donderdagnacht opnieuw Dubcek gekozen als zijn eerste se cretaris. Hij wordlt vervangen door de secretaris, Venek Silhan. De NAVO zal op korte termijn het systeem vatl vooralarmeringen herzien als gevolg van de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije. Dit heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, ver klaard. De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken, Jiri Hajek, is gisteren uit Wenen naar New York vertrokken. Voor zijn vertrek zei hij dat zijn land tot overeenstemming moet ko men met de vijf landen van het pact van Warschau die troepen naar het land hebben gezonden. Zijn bezoek aan de VN zou hiervoor een „goede sfeer" kunnen scheppen, zo betoogde hij. Met vertrokken en vermoeid ge zicht zei Hajek dat het onverwachte bezoek van president Svoboda aan Moskou „een van onze pogingen is om een politieke oplossing te vinden voor onze crisis. Ik kan u niet zeggen wat er met mijn land zal gebeuren, maar wij moeten alles proberen", al dus Hajek. Tsjechoslowakije heeft gisteren een dringende oproep gericht aan Oe Thanit. In een uitzending van de vrije Tsjechoslowaakse radio die in Genève werd beluisterd, werd de volgende verklaring uitgegeven: „Wij vragen u, secretarjs-generaal van de Verenigde Naties, te beloven alles te doen wat in uw macht ligt voor de normalisering van de om standigheden in ons land". WASHINGTON (AFP) De de mocratische senator Mike Mansfield heeft verklaard dat door de ..Russi sche invasie" in Tsjechoslowakije het vraagstuk van vermindering der Amerikaanse troepensterkte in Eu ropa „in een geheel ander licht is komen te staan". „Het lijkt dat wij geen andere keus hebben' dan onze troepen in Europa te handhaven", aldus Mansfield, die een plan had ontworpen voor de vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in Europa. SAOTOME-PORT HARCOURT (AFP) - Oorlogsschepen, vermoede lijk Nigeriaanse, hebben volgens het Portugese persbureau ANI gevuurd op een Zweeds vliegtuig van de Transair'', dat levensmiddelen en medicamenten voor Biafra vervoer de. Hoewel het toestel zevenmaal getroffen werd, landde het op een vliegveld in Biafra. Inmiddels zou Aba, de belangrijk ste stad in Biafra, verlaten zijn door alle inwoners en het bestuursappa raat van Biafra, ook de militairen zouden zijn weggetrokken. Een correspondent van AFP heeft dit vernomen in „frontstad" Asa, 18 Ion ten zuiden van Aba, waar het hoofdkwartier van de federale gene raal Adekurale is gevestigd. De Biafraanse militaire en bur gerlijke autoriteiten zouden naar Oe- mahahia zijn gegaan, met Ower- ri de enige plaats van betekenis, die nog in Biafraanse handen is. De Biafraanse militairen, die Aba ver dedigd hebben zouden de rimboe zijn ingetrokken. Aba zou in feite al ge vallen zijn. De federale troepen zou den voorbereidingen treffen om hun hoofdkwartier van Port Harcourt naar Aba over te brengen. AMSTERDAM (A.N.P.) Aan de zangeres Liesbeth List, die in verband met de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije woensdag morgen besloot af te zien van haar optreden op het Poolse songfestival „Sopot" en van een aansluitende tournee door de Sovjet-Onie, is gistermorgen een deurwaardersexploit betekend. Hierin wordt zij door de impre sario A. Coerant, gesommeerd alsnog aanstaande dinsdag per vliegtuig naar de Sovjet-Unie te vertrekken. Soortgelijke exploiten werden gistermorgen ter hand gesteld aan de musicus Louis van Dijk en aan de schrijver Cees Noote- boom. De heer Coerant stelt Liesbeth List, Louis van Dijk en Cees Nooteboom, in geval zij aan deze sommatie geen gehoor geven, aansprakelijk voor een bedrag van ƒ55.000,-. In een radio-uitzending gister avond verklaarde Liesbeth List, dat zij ondanks het bevel weigert in Polen op te treden. Ook Cees Nooteboom en Louis van Dijk weigeren het bevel op te volgen, aldus Liesbeth List. SAIGON (AP) Er zijn aanwijzingen voor een derde groot com munistisch offensief. In de vijf noordelijke provincies van het land zijn gisteren 30 gecoördineerde aanvallen met mortieren en raketten uitgevoerd. In de buitenwijken van Da Nang, de tweede grootste stad van Zuid-Vietnam woedden gisteren hevige straatgevechten. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De Oosterhout- se politie heeft tot nu toe nog geen enkel aanknopingspunt, dat kan leiden tot het opsporen van de 20 jarige Luberdina, Maria, Francisca van Groezen uit Oosterhout. Het meisje, dat Dymphi wordt genoemd, verliet op 5 augustus om streeks 1 uur de ouderlijke woning, Herstraat 20 te Oosterhout en is sindsdien niet meer gezien. Naspeuringen van de politie heb ben nog geen enkel resultaat op geleverd. Signalement: lang 1,65 meter, licht blond springend haar, bleek rond gezicht, draagt bril met licht mon tuur. Het meisje draagt een lange, beige geruite broek, oranje trui, o- ranje plastic tas en bruine schoe nen. Zij is in het bezit van een damesrijwiel, merk Bato. Zij draagt een groene legertas waarin zij ver moedelijk haar paspoort heeft. Iedereen, die inlichtingen kan ver schaffen, wordt verzocht zich te wen den tot de politie in zijn of haar woonplaats of tot de politie van Oostorhout, telefoon 01620-4944. De zware gevechten zijn gisteren hun zesde dag ingegaan. Zij volgen op soortgelijke aanvallen rondom Saigon, in de Mekong-delta en in het centrale hoogland. Tot gisteren was het gebied van het eerste militaire korps in het ui terste noorden van Zuid-Vietnam het enige van de 4 korpsgebiedei! waar het nog rustig was. De aanvallen worden, omdat ze intensief zijn, door sommige militai re waarnemers beschouwd als het begin van een offensief van grote omvang. Het Amerikaanse opperbe vel wil echter nog niet zover gaan. Militaire woordvoerders hebben ge- zegd, dat de afgelopen week onge veer 2000 communisten zijn gedood. De geallieerden leden lichte verlie zen, zo werd gezegd. rt In het gebied van Saigon werd van zes aanvallen melding gemaakt Een Noord Vietnamese divisie zou vanuit kampen in Cambodja op weg zijn naar Saigon. Saigon zelf was rustig nadat dcwir derdagmorgen vroeg een regen van raketten was ingeslagen. Sluipschutters zijn de hele nacht actief geweest. (Van onze redactie binnenland) DORDRECHT Landbouwer D. v. d. Linde is in een sloot verdron ken- Zijn vrouw vond hem drie uur nadat hij van huis was gegaan dood onder de tractor in de sloot. De 26-jarige E. K. uit Emmercom- pascuum kwam_ gisteren bij een bot sing tussen twee auto's om het leven. Silvia Smit (5) is in het Rotter damse Dijkzigt-ziekenbuis gestorven aan verwondingen die zij bij een bot sing met een auto opliep. Peter v.d. Voorst (9) uit Odoonnerveen be zweek in het Emmense ziekenhuis aan dergelijke verwondingen. De 52-jarige J. P. Heeren uit Am sterdam viel in zijn woonplaats in 'n gracht. Hij verdronk. In Noordwijk reed Leidenaar P- van Heerd^ met zijn auto tegen een vangrail. De auto sloeg daarbij over de kop. Van Heerde overleed enkele uren later in het ziekenhuis. Bij een verkeersongeluk in Voor schoten raakte scholier Lucas Kou- wenhoven zwaar gewond. Hij over leed tijdens transport naar het zie kenhuis. Twee beelden van de machteloze woede en de angst van het Tsjecho slowaakse volk: een Russische tank in Bratislava wordt door woedende burgers met stenen bekogeld. Op de onderste foto rent een meisje in Bratislava voor haar leven op het moment dat Russische tanks het vuur openden op de demon stranten. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK Voorbijgangers heb ben gistermiddag aan de Prinses Be- atrixlaan te Rijswijk enige tijd naar een meisje staan kijken dat met haar bromfiets in een sloot was gereden en in de modder dreigde te verstik ken. Niemand stak een hand uit. Vol gens een woordvoerder van de Rijs- wijkse politie .keken omstanders ge ïnteresseerd toe", toen een van hen uiteindelijk een. reddingspoging on dernam. Maar de poging leverde geen resultaat op. Enkele ogenblikken later passeer de Tweede Wereldoorlog gevonden, velaarstraat te Den Haag, die zo dra hij bemerkte wat er aan de hand was in actie kwam en het slachtof fer op het droge bracht. Het meisje, dat vermoedelijk onwel is geworden en daardoor de sloot in reed, was geheel buiten bewustzijn. Er werd ter plaatse mond op mond beademing toegepast- Zij is in vrij ernstige toestand naar het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag vervoerd en opgenomen. AMSTERDAM (ANP) Bij een ruzie heeft de 38-jarige koopman W.P.R. gisteren voor zijn woning in Amsterdam-noord zijn 34-jarige echt genote met een mes in buik en rug gestoken. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht. De dader werd na zijn aanhouding in de psychiatri sche afdeling van het ziekenhuis op genomen. De drie jonge kinderen van het echtpaar zijn inmiddels bij familie ondergebracht. De vrouw was tijdens de ruzie achtervolgd door haar man 't huis uitgevlucht. Toen zij in een plantsoen kwam te vallen bracht hij haar een aantal messteken toe. Echtelijke moeilijkheden bleken de achtergrond van de steekpartij te vormen. UTRECHT (ANP) Onder de spoorbaan Driebergen-Utrecht bij Utrecht is gistermorgen een bom uit de tweede wereldoorlog gevonden. De ontdekking werd gedaan bij de aanleg van een rioolverbinding. Een kapitein en een vaandrig van de explosieven opruimingsdienst uit Culemborg hebben de bom onscha delijk weten te 'maken. Aanvankelijk had men, enige moeite met het vin den van de ontsteking. De bom werd gevonden door de 20-jarige machinist van een hydrau lische kraan. Hij dacht aanvankelijk dat het een zwaar blok beton was. De oude brag zou over enkele we ken worden opgeblazen. Het treinverkeer was gedurende de demontage stopgezet NIJMEGEN (ANP) De op de monstratieve vergaderingen vaak en luidruchtig uitgesproken eis van Nij meegse studenten, om medezeggen schap te krijgen over het studiepro gramma en de gang van zaken bij de katholieke universiteit, wordt in gewilligd- In een mededeling aan alle studen ten wordt bekend gemaakt dat met ingang van het nieuwie academische jaar bij alle faculteiten tijdens de colleges of in aparte samenkomsten gelegenheid zal worden gegeven om te discussiëren over onder meer het studieprogramma. De academische senaat zal daarna een meer omvattende debatavond be leggen, waarbij algemene universi taire zaken, zoals het wetenschappe lijk beleid en de functie van de uni versiteit aan de orde worden gesteld. Ter voorbereiding op dit alles zul len de Nijmeegse studenten facul- teltsgewijs een studieweek beleggen, waarbij ook de hoogleraren en de stafleden worden betrokken. DEN HAAG (ANP) De groep Harmsen van de Boerenpartij in de Tweede Kamer heeft „ter voorko ming van misverstand" de naam „Binding-rechts Boerenpartij" aan genomen. Tot deze groep behoren de kamerleden E. J. Harmsen, mr. H. C. J. Kronenburg, W. M- van Han selaar en J. van den Brake. Zij willen dat de aan de Boeren partij toegewezen zend tijd. voor po litieke partijen aan de groep-Harm sen wordt toegewezen.

de Stem | 1968 | | pagina 9