UR Bunkers in Vlissingen worden opgeblazen Van timmerman tot burgemeester Svoboda ings- >9 Lt. J. Petter (K.C.T.) wonZ.M.Y.-proeven papier voor uw «—pen TEN BEHOEVE VAN FLATGEBOUWEN uitblazen mevrouw Vandaag begint filmfestival van Venetië Sportreportages via radio en t,v. Biljarten in Den Bosch PUBLICITEIT KENMERKEND VOOR DIPLOMAZIEKTE" of 1en? He n.v. (averende !estanten- erkoop veilig en goedkoop met een HETELUCHT- KANON VAN SLUIJS istent-accountant end assistent d. LINDEN E SCHUTTER JUFFROUW e Zn. n.v. Diefstallen in Axel opgelost Vanilleijs met een feestelijk tintje Record aantal films Dr. Ter Steeg secretaris bisschoppenconferentie Biljartofficial Van Beem (62) overleden Cross-country voor Bergenaar M. Karremans Uitslagen Meer dan dat Al vroeg Humor Wikken Protest P.P.R. Eerste paal voor v.h. A. Braat Goes DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 litact en het heteluchtkanon: lagen lm, zaden, uien en hollen |n en opslagplaatsen lokalen en werkruimten tn in de winter mogelyk htkanon per week. |rgd en weggehaald. jwsch-Vlaanderen bvelanden en Walcheren l'en-Duiveland Zaagmolen at 1 tel. 01100-5540-6995 •nze li kunt u geld verdienen bij IRINKENSZAND EVRAAGD daarvoor. Zeer gevarieerde (ing op modern kantoor. Ult- hten. Ins gevraagd voor vakdiploma's. belastingzaken 206 's-Gravenhage |n (010)-664342* EDERENFABRIEK aat la 41-243-333 Nieuw-Namen van Muio- en Typediploma raat 7a, Nieuw-Namen. ;n grootse oliekachel voor en. Want de prijs is laag aakvolle, doch eenvoudi- tgevoerd met opklapbaar en kookplaat. Zeer ge- een middelgroot vertrek, citeit: 9.000 KcaL/b. geschiedt uitsluitend lende Hoenson dealers lier voor Zeeland GOES 01100 - 5140 DEALERS: ermorken en Zn., traat 67 !ande, tel. 01148-327 ignus, Kerkstraat 17, elle, tel. 01147-367 is, Nieuwstraat 101, t, tel. 01146-227 an Biezen en Zn., it 9-11 01155-1541 (Van onze correspondent) AXEL De rijkspolitie van de jroep-Axel heeft een aantal inbra ken, die de laatste maanden te Axel ln scholen en bungalows werden ge pleegd, opgelost. Een kleine nalatigheid van de da der bespoedigde zijn opsporing. In de kleuterschool Roodkapje liet I hij een aantal beschreven snippers I papier in een wasbak achter. Deze werden aaneengepast. Hier kwam toen de naam en het adres van een persoon uit een nabu rig dorp tevoorschijn, zijnde een ou de vriend van verdachte. Men wist tal dat men op het goede spoor at Nadat ten overvloede ook nog een dactyloscopische dienst van de rijkspolitie berichtte, dat de op 'di verse plaatsen gevonden voetsporen en vingerafdrukken identiek waren aan die van de vermoedelijke dader, bleef alleen de arrestatie nog over. De dader, de 33-jarige H.P. uit Axel, werd in de avond van 22 au gustus j.l. aangehouden. Na langdu rige verhoren bekende hij de inbra ken te hebben gepleegd. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In Vlissingen is men tussen boulevard De Ruy- ter en de Gasthuisstraat druk be zig met het slopen en opruimen van de bunkers uit de tweede wereldoorlog. Eerst laat men met lichte ladingen springstof de zwa re muren uiteensplijten, daarna worden de grote brokstukken met bulldozers verwijderd. Draglines zorgen ervoor dat het terrein wordt geëgaliseerd. De werk zaamheden trekken veel belang stelling van wandelaars op de boulevard en af en toe moet de politie de mensen op een afstand houden want het springen kan gevaar opleveren. Na het egali seren zal het stuk grond half sep tember bouwrijp door de gemeen te worden opgeleverd aan de nieuwe eigenaar, het Algemeen Mijnwerkerspensioenfonds. Er zal een gebouwencomplex komen van vier-etageflats. De bebou wing op de boulevard zal hier door een onafgebroken geht-4 gaan vormen. e«semble te tnJi Van ,eanne Lanvin is dit ta«»slnU.n,:™ien' bestaat alt een (en 2Wart r.e watte japon. Hierop wordt 'hura is sedragen dat gebor- 'eintuur en Sf fond. Een grote roze ']e randen Pn „J'W?rte vilten hoed met bre- combinatie ïJ50Selvonnige top oiaken hekfeeiijij -eiieoi n een, <iraaR'baar en aan- Seschikt om in dus niet alleen m ln tijdschriften te verschijnen". Bij het zomerse weer van de laatste dagen is ijs weer een welkom nagerecht geweest, zo wel voor volwassenen als voor kinderen. Veel tijd hoeft het niet te kosten, want het ijs is kant en klaar te bestellen. Het gaat al leen om de toevoegsels, waarmee aan gewoon vanilleijs een extra- feestelijk tintje kan worden gegeven. Enkele voorbeelden zijn: Vanilleijs met bes- sencompöte en stijf- geslagen eiwit Vanilleijs met prui- menpuree Vanilleijs met part jes peer en overgo ten met een warme chocoladesaus Vanilleijs met in de lengte doorgesneden helften banaan, een halve abrikoos en slagroom Vanilleijs met abri koos en slagroom Vanilleijs gegar neerd met stukjes gember, grapefruit en slagroom. VENETIë (AP) Op liet film festival van Venetië, dat dit week einde begint, zullen in totaal 26 films (een recordaantal) uit tien landen worden vertoond. Het accent ligt op de avant-garde. De directeur van het festival, Luigl Chiarini zei, dat Italië met zijn inzending van 7 films de leiding heeft, gevolgd door Frankrijk en Amerika met 5 films elk. Terwijl Chiarini het programma bekend maakte, was premier Gio vanni Leone in Rome bijeen met de burgemeester van Venetië. Hij beloofde dat de regering het door de staat gesteunde festival .met -al le middelen zal steunen. De bijeenkomst vond plaats na een serie bomontploffingen, die de po litie er toe brachten de gewapende bewaking bij alle hotels, theaters en bioscopen te versterken. Studenten en linkse groeperingen hebben verklaard te zi^llen demonstreren tegen de structuur van het festival, het oudste ter wereld. Nationale federaties van filmpro ducers uit 16 landen hebben aange kondigd, dat zij het festival zullen boycotten, klaarblijkelijk om kritiek te leveren op de politiek van Chia rini, avant-garde films te draai en in plaats van commerciële films. Gistermorgen heeft de politie een 25-jarige student gearresteerd in verband met de ontploffing van twee bommen, die de deuren van bioscopen vernielden. Op het film festival zal men dit jaar wel baar den zien, maar geen smokings. Er zijn tot dusverre ook geen Eli zabeth Taylors of Gina Lollobrigi- da's verschenen. Festivaldirecteur Luigi Chiarini wil er zeker van zijn, dat arbeiders en studenten de kans krijgen de films te zien en "heeft geen kleding-eisen gesteld. UTRECHT (KNP) Kardinaal Alfrink heeft dr. L. J. M. ter Steeg met Ingang van 1 oktober a.s. be noemd tot secretaris van de Neder landse bisschoppenconferentie. Het groeiend aantal beleidsvragen op nationaal en internationaal niveau vraagt de laatste jaren van de bis schoppen een steeds veelvuldiger ge zamenlijk beraad en brengt omvang rijke werkzaamheden mee voor een goed kollegiaal beleid. Dit geeft met name de aartsbisschop als voorzitter van de bisschoppenconferentie tal van voorbereidende en uitvoerende verplichtingen, waarbij de nieuwe se cretaris hem behulpzaam zal zijn. Dr. tor Steeg is 32 jaar en studeer de het laatste jaar kerkelijk recht in Rome. Voorlopig zal hij ook na mens de bisschoppenconferentie de contacten onderhouden met de pers en de andere publiciteitsmedia. (Van onze sportredactie) BREDA In het N.T.S.-sportpro gramma, dat zondagavond van 19.30 tot 20.25 uur op Nederland 1 wordt uitgezonden, zal aandacht worden besteed aan de voetbalwedstrijden Holland Sport-ADO en Volendam-G VAV, het atletiekduel (dames) En- geland-Nederland in Londen, de au toraces in Zandvoort, de Europese zeilkampioenschappen (fijnjollen) op het IJsselmeer, de draverijen op Duindigt, de training van de wieier profs, het concours-hippique in Oost ende, waarvan °ok zondagmiddag van 16.05 tot 17 uur een rechtstreek se Eurovisiereportage wordt uitge zonden. In het N.R.U.-sportprogramma „Langs de lijn" wordt zondag middag van 14.30 tot 17 uur op Hil versum II en van 18.05 tot 18.30 uur op Hilversum I een rechtstreeks ver slag gegeven van de voetbalwedstrij den Holland Sport-ADO, Ajax-NAC Telstar-AZ '67 en FC Twente-PSV. Verder wordt aandacht besteed aan het internationaal tafeltennistoernooi in Hengelo, de autoraces in Zand voort, korfbal, atletiek en honkbal. DEN BOSCH (A.N.P.) Het drie- bandentoernooi om de Coupe De Roode Leeuw is in Den Bosch voort gezet. De uitslagen van de partijen van de vijfde ronde: Van Bracht (Ned.) 60 43 7 1,395 Schrauwen (Belg) 38 43 4 0,883 Boulanger (Belg) 60 62 6 0,967 Popeyus (Ned.) 37 62 3 0,596 Wijnen (Ned.) 41 52 8 0,788 De Ruyter (Ned.) 60 52 5 1,150 Ceulemans (Belg) 60 36 11 1,666 Scherz (Oost.) 34 36 6 0,944 AMSTERDAM (ANP) Na een langdurige ziekte is in z'n woonplaats Heemstede op 62-jarige leeftijd over leden Jaques van Beem, die in de bil jartwereld tal van functies heeft be kleed. Van Beem was na de oorlog secretaris van KNBB vervolgens pen ningmeester van de Europese biljart federatie, die hem by zijn afscheid in 1961 tot ere-penningmeester be noemde. In dat jaar ging een grote wens van de heer Van Beem in ver vulling. Hij werd benoemd tot be taald hoofd van de afdeling jeugd zaken van de KNBB. Mede dank zij de grote stimulans van „oom Jacques" is het jeugdbil- jarten in de daarop volgende vijf jaar volledig van de grond gekomen. De begrafenis heeft inmiddels over eenkomstig de wens van de overle dene in stilte plaats gehad. 55 (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Luite nant J. Petter van het Roosendaalse Korps Commandotroepen heeft de deze week in Bergen op Zoom ge houden zware militaire vaardigheids- proeven het best doorstaan. Hij ein digde met een puntentotaal van 4.668,6 op de eerste plaats, juist vóór sergeant P. Keunen van het garnizoenscommando Roermond, die lange tijd het algemeen klassement heeft aangevoerd. Het team van het Bossche garni- zoenseommando kwam als de beste ploeg voor de dag. De „groene ba retten" kwamen tijdens het laatste onderdeel van de Z.M.V.-proeven juist iets te veel adem tekort om de eerste plaats in het algemeen klas sement te kunnen behouden. Het laatste onderdeel van de proe ven was een cross over 8 kilome ter, die de deelnemende militairen (op het terrein bij Lievensberg) in dividual moesten lopen. Winnaar werd sergeant M. Karremans uit Bergen op Zoom van de S.M.L.O., hij liet een tijd van 27,34 noteren. De Z.M.V.-proeven, voor de 2e keer in successie in Bergen op Zoom gehouden, zijn een succes geworden. Van de 138 deelnemers slaagden er ruim 80. Bovendien was het aantal „zilveren diploma's", dat kon wor den uitgereikt, groter dan in voor gaande jaren. Majoor G. Visser, commandant van de 534 verbindingsbedieningsaf deling en van de Wilhelminakazerne (wriar de deelnemers waren gele gerd), en kapitein C. Duyndam, se cretaris van de sportcommissie van de Koninklijke Landmacht, reikten gistermiddag in de onderofficiers mess in de Wilhelminakazerne de prijzen uit. Tijdens de prijsuitreiking bleek, dat de Z.M.V.-proeven volgend jaar wellicht weer in Bergen op Zoom zullen plaatshebben. De belangrijkste uitslagen: Cross: 1. M. Karremans, 2. A. Gui- kema, 3. J. Wiedenhoff, 4. J. van Bastelaar, 5. G. de Vroome, 6. G. Doreleyers, 7. H. Verspeek, 8. T. van Zoest, 9. K. Muller, 10. A. Rij kers. Algemeen klassement, individueel: 1. Lt. J. Petters, K.C.T., 4668,2; 2. sgt. P. Keunen, Granco Roermond, 4612,2; 3. wmr. A. van Alphen, staf- eie O.C. AAT Tilburg, 4516,6; sgt. G. de Vroome, Garnco Den Bosch, 4433,6; 5. sgt. J. Lemson, K.C.T., 4410,8; 6. kpl. A. Rijkers, S.M.L.O. 4388,2; 7 sgt. J. Jansen, S.M.L.O. 4382,6; 8. wmr. J. Gaasbeek, O.C., KMar Apeldoorn, 4345,4; 9. sgt. K. Muller, Garnco Den Bosch, 4342,2; 10. mar. A. Guikema, O.C. Kmar A- peldoorn, 4297,8. Ploegen: 1. Garnco Den Bosch, 16699,6; 2. K.C.T. 1, 16682,4; 3. S. M.L.O. 1 16355,6; 4. K.O.C. KMar 16290,6; 5. S.M.L.O. 2, 15649,8. 99 Mierlo's nieuwe burgemeester, Hubertus van Kuik, is een geboren gemeentebestuurder. (Van een onzer redacteuren) MIERLO Hubertus van Kuik, 57 jaar, zetelt sedert 10 augustus jl. in de ruime burgemeesterskamer van het mooie nieuwe raadhuis van Mierlo. Hij, de Mierlose jongen die op zijn vijftiende jaar als timmer man de ambachtsschool verliet, is nu de eerste burger van een bestuur lijke gemeenschap die sinds Helmond een deel er van annexeerde haar inwonertal tot de helft zag verminderen. Zo'n 5600 inwoners noemen hem hun burgemeester. Een rustige man, vooral geïnteresseerd in de vraagstukken van planologie en „dat zit natuurlijk in mijn oude vak" woningbouw. Er is nogal wat publiciteit geweest over het feit dat in ons land een timmer man zo maar burgemeester werd. „Nou, ik heb vroeger wel eens gedacht", zo merkt hij zelf op„ „dat je voormalige timmerlieden in alle beroepen tegenkwam. „Ei genlijk is die publiciteit om deze benoeming min of meer kenmer kend voor de „diplomaziekte" in ons land. „Voor alle beroepen worden opleidingseisen gesteld. Moet je papieren hebben. Maar voor het beroep van burgemeester niet. Da's dan ook een ambt", merkt hij fijntjes op. Zelf is hij er niet kapot van. „Het is gewoon een kwestie van groei, van per soonlijkheid, van politieke belang stelling". Maar als je eventjes met hem praat, merk je wel dat het meer dan dat is. Dat deze Hubertus van Kuik zijn functie zeer ernstig neemt. „Wat ik kwalijk vind, is dat men het in ons land vreemd ■vindt dat een timmerman burge meester kan worden. Weet u wat wèl bijzonder is, dat nien iemand tot burgemeester benoemd in een gemeente waar hij is geboren en getogen". Een sinecure is zjjn burgemees'- terschap beslist niet. Financieel zit de wat bevolking betreft zeer gekortwiekte gemeente Mierlo zorgelijk. Zo'n 5600 gemeentena ren betekent aan financiën een aflopende aderlating. Want na vijf jaar houdt de overbruggings uitkering op. „We verloren wel de helft van onze bevolking, maar raakten slechts twintig procent van ons grondgebied aan onze buur Helmond kwijt. Dus u voelt wel. De bestuurlijke vraagstukken die de annexatie heeft opgeroe pen zijn allesbehalve gering. Vroe ger bestond Mierlo uit twee kerk dorpen die elkaar aardig in evenwicht hielden. Nu is dat an ders. „Nee, we moeten organisa torisch en mentaal echt nog wel wat moeilijkheden overwinnen", zegt burgemeester Van Kuik. Overigens heeft hij al een hele loopbaan als gemeentebestuurder achter de rug. Hij was er, als jeugdig timmer man, al vroeg bij in de politiek. Dat had tot gevolg dat hij in 1939 lid van Mierlo's gemeenteraad werd. 23 jaar was hij er wethou der en vele jaren fungeerde hij als loco-burgemeester. Maar na de annexatie moest hij aftreden. Hjj woonde namelijk in een deel van Mierlo dat bij Helmond is ge komen. „Nou er was een raadsverkie zing nodig. Ik werd lid van de Helmondse raad. Vlak daarvoor was ik door de commissaris van de koningin benoemd tot waar nemend burgemeester van Mierlo. Een merkwaardige toestand. Ik heb veertien dagen geleden voor dat raadslidmaatschap bedankt". Mierlo's burgemeester zegt eigen lijk met zoveel woorden dat hij zich in die Helmondse raad zo'n beetje een pottekijker uit Mierlo voelde. „En_ bovendien trek ik binnenkort in mijn woning in Mierlo". Met humor vertelt hij over het feit dat hij zo'n negentig procent van alle Mierlose ingezetenen bij naam en toenaam kent. Hij is voor „zijn" burgers te bereiken. „Dat is ook wel eens moeilijk, als je een onaangename beslissing moet nemen. Maar ik heb geleerd altijd precies te zeggen waarop het staat". Dat moet hij als hoofdconéu- lent een landelijke functie van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Dat deed hij veertig jaar lang als lid van de Katholie ke Werknemersbond in het Bouw. bedrijf en als lid van de Bonds raad. „En ook als wethouder. Ik wil graag helpen. Mensen de juis te instanties wijzen, zeggen waar om een bepaalde beslissing zo is uitgevallen en niet anders. En ze kunnen me hier geen oortjes aannaaien, want ik ken ze goed". Een milde man, met veel levens wijsheid, deze burgemeester Van Kuik. Ook een man die in een praktijk van jaren heel duidelijk heeft geleerd dat een gemeente bestuur beleid moet voeren, zich niet moet verschuilen achter de adviezen van zijn overigens zeer gewaardeerde medewerkers. „Je moet wikken en wegen en dan moet je je eigen kennis van de situatie bekijken en vooral beseffen dat het meest al gaat om mensen.' Dat kan nog al eens leiden tot een besluit dat anders uitvalt dan je adviseurs verwachten. Soms kun je dat ge woon niet beredeneren, maar ge beurt dat omdat de echte situatie de ware achtergrond, je goed be kend is". En een hobby heeft burgemees ter Van Kuik ook! „Timmeren. Ik houd nu eenmaal van mijn vak". De afdeling Brabant van de Foiitieke Partij Radikalen protesteert met klem tegen de wijze waarop ,,De Telegraaf" de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije aangrijpt om een hetze te ontketenen tegen drs. Aerden. Vooral gezien de houding van de Telegraaf in de jaren '40-'45, toen zij kohden laten zien hoe zij tegen een dergelijke overweldiging stonden, dient deze krant de grootstt terughoudendheid in acht te nemen bij het uiten van beschuldigingen over „medewerking met de vijand". Als veel mensen (en niet alleen drs. Aerden; ook nu proberen om niet helemaal te rug te glijden in de ijzige koude oorlog dan doet dat niets af aan de afschuw voor hetgeen de Russen en hun trouwe vasallen nu Tsjechoslowakije aandoen. Het past echter volkomen in de be proefde Telegraaf-stijl om mensen, die niet volkomen meegaan in hun denk wijze, verdacht te maken. De uitlating van drs. Aerden „het Oostblok tege moetkomen" (zodat men daar kan zien dat wantrouwen jegens ons niet nodig is) wordt door Jacques Gans vla „een handje helpen" omgebogen tot „ter zijde staan". Deze schaamteloosheid doet niet onder voor die van de Russen, die ook zulke meesters zijn in het verdraaien. Degenen, die ook nu pro beren om het wantrouwen tegenover elkaar te verminderen, verdienen geen verachting. Misschien is deze poging gedoemd te mislukken, maar daarom mogen we niet met uitsluiting van alle andere middelen voor de toekomst al leen op steeds grotere bewapening bouwen. Als de bom ooit barst mag men ons niet kunnen verwijten, dat we niet alles geprobeerd hebben om dat te voorkomen. Nogmaals, dat doet niets af aan de minachting voor de Russische leiders, die tot deze laffe in val hebben besloten. Enige zelfkritiek echter zou ook de Telegraaf niet mis staan. AFD. BRABANT P.P.R. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Om 12 uur precies werd gisteren onder geloei van sirenes, getoeter van auto's en gefluit van locomotieven het begin van de algemene staking van een uur in Praag aangekondigd. Het bijzonder congres van de Tsje- choslowaakse communistische partij had de staking donderdag afgekon digd, als de bezettingstroepen giste ren niet zouden zijn teruggetrokken. De staking duurde precies één uur. De straten in Praag waren in die tijd leeg en verlaten. Radio Vrij Praag riep gistermorgen morgenuren deze oproep: „Er is een algemene staking afgekondigd die om 12.00 uur moet beginnen. Blijft thuis, maakt van Praag een dode stad. Laat alle sirenes loeien en alle klokken luiden. Wij verzoeken de geestelijk heid de klokken van alle kerken te luiden." Radio vrij Praag riep gistermorgen een aan het leger gerichte dagorder van president Svoboda om, waarin het staatshoofd zegt dat de strijd krachten de bevelen hebben opge volgd en- dat de commandanten de ernst van de toestand inziend, er in zijn geslaagd incidenten en bloed vergieten te voorkomen. „De legerleiding staat in voortdu- rend contact met de president, opper bevelhebber van de strijdkrachten, en met de leiding van de bezettingsstrijd krachten. Zij doen alles om conflicten te voorkomen. Ik ben ervan over tuigd, dat de Tsjechoslowaakse strijd krachten deze boodschap goed zullen begrijpen. Dat zij zich niet zullen la ten verleiden tot onverantwoorde lijke daden die een bedreiging zou den kunnen zijn voor de belangen van het Tsjechoslowaakse volk", al dus de dagorder van Svoboda. Via „radio Plenz" werd een oproep tot alle vakbondsorganisaties ter we reld gericht om schepen en vliegtui gen van de Tsjechoslowakije bezet tende mogendheden te boycotten. De voorzitter van de Tsjechoslo waakse Nationale Raad, dr. Cestmir Cisar, zou volgens de vrije zender Praag uit Russische internering zijn ontsnapt. Hij zou thans in een onbe kende plaats vertoeven. Cisar behoorde tot de groep van de Tsjechoslowaakse partij- en rege ringsleden, die na het binnenrukken van de bezettende troepen klaarblij kelijk gevangengenomen werd. Cisar is lid van het secretariaat van het centrale comité van de Tsjechoslo waakse communistische partij. Cisar zou nu een ondergrondse beweging leiden. (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer R. J. Vos, al gemeen procuratiehouder met pen sioen, aan de Industriestraat in Goes heeft de eerste paal geslagen voor de vestiging van de n.v. Bouwstof fen v.h. A. E. Braat in Goes. Men verwacht dat de vestiging te gen het eind Van dit jaar gereed zal zijn. De verkoopactiviteiten zijn al begonnen- Het project in Goes het achtste van de firma wordt vierduizend vierkante meters groot, waarvan dui zend vierkante meters bebouwd zul len worden. Het project in Goes is bedoeld om de verkoop van bouwmaterialen en Braa-t-specialiteiten in Zeeland te sti muleren. Het artikelen-pakket zal aanschouwelijk worden opgesteld in een 250 vierkante meter grótè ruim te: wand- en vloertegels, keukens, specialiteiten, ook buitenlandse waar van Braat Bouwstoffen de alleen vertegenwoordiging in Nederland heeft. Behalve het centrale hoofdkantoor en het nieuwe project in Goes, heeft Braat zes andere vestigingen in Ne derland- Rotterdam, Amsterdam. Eindhoven, Venlo, Alphen aan de Rijn en Apeldoorn.

de Stem | 1968 | | pagina 5