gemeenteraad buigt zich opnieuw over oud vraagstuk Krijgt Vlissingse M.T.S. afdeling proces-techniek Duitse toeristen hebben eigen aalmoezeniers Belangstelling bij uitvaart verkeersslachtoffers groot EINDE CHAOS IN ZICHT Leerboeken tekort bij voortgezet onderwijs Mol-Fonds voor ontwikkelingshulp In gesprek met Melkprijzen weer lager in Zeeland IN VROUWENPOLDER OPGERICHT IN ETTEN-LEUR Protestmeeting in Zierikzee GS BANK beraad over samenwerking met zeeuwse kerken prognose schoolwerk busdienst C. van Harn gladiolen snij vers WALCO WARENHUIS ogwater MAANDAG O. en W.: Niet zo verontrustend World Press Photo in Middelburg (ADVERTENTIE) Alleen vandaag bos van 10 - 95 et. Natuurlijk bij: HULST rgen, zondag 25 aug. Hans. 3.59 en 16.12, Terneuzen 3.22 i.36, Vlissingen 2.47 en 13,04 ridinge 4.33 en 16.51 uur. mdag, 26 aug. Hansweert 4.35 5.46, Terneuzen 3.58 en 16,09 ngen 3.23 en 15.37, Wemelde 13 en 17.26 uur. (ADVERTENTIE) le rentetarieven 01140 - 3456 Tel. 01150—3553 Vliegher 15 uur Schieting naat 19.30 uur renden eenschap VSTEEN jr Wilhelminasehieting ïiglngsgebouw 19.30 uur if-dansavond UZEN 14.30 en 20 uur orado 14 jaar ir Mooi, maar slecht 18 jaar oopgebouw 14.30 uur jjger smijt met dynamiet en 21 uur De hete zon 18 jaar [URG 1 14 en 20 uur rand restaurant a.l. uur Eiland vain verschrikkingen ar feTDIJK Dük 15 uur Kermisschieting e Kort 15 uur Gaalbolling tORPE :e Block 15 uur Schieting ÏENS —16.45 uur Internationale hengel strijd jd 15 uur Tarzans verborgen schat ur Blow up 18 jaar ir Sexy 18 jaar [NGEN mbra 15 uur endarme van Saint Tropez a.l ur Sexy gang 18 jaar ÏLBURG s 20 uur Triple'Cross 14 jaar uur Met* de vinger aan de trekker iar 1 GRAAUW erras 15 uur "Kermisschieting KLAAS inder vandaag. mder vandaag. ERPEN >nder vandaag. GE mder vandaag. p ■oopgebouw 20 uur lete zon 18 jaar ïüZEn r 20 uur maar slecht 18 jaar SURG 1 20 uur d van verschrikkingen 14 jaar 5TDIJK Kort 15 uur Gaalbolling Dijk 15 uur Bekerschieting LENS :entehuls 19.30 uur svergadertng llburg 20 uur Triple Cross 14 Jaar INGEN mbra 20 uur [endarme van Saint Tropez a. id 20 uur Blow up 18 jaar [klaas inder vandaag. inder vandaag. ERPEN inder vandaag. 3E >nder. vandaag. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG I11 het vakantie seizoen dat zich nu ten einde spoedt, hebben circa twaalf Duitse evange lische predikanten zich i. d. Zeeuwse kustplaatsen bezig gehouden met de iügenaamde „Urlaub-Seelsorge", een soort aalmoezenierschap, dat van jaar tot jaar in omvang toeneemt. Hierdoor is er een vertrouwelijke relatie ontstaan tussen de Zeeuwse en de Duitse protestantse kerken. Er zijn dit jaar, zo vernemen wij, besprekingen gehouden, waarbij tus sen de Duitse en de Zeeuwse predi kanten beraad plaatsvond over mo gelijke samenwerking tussen de Duitse evangelische kerk, 'de Zeeuwse kerken, het interkerkelijke Zeeuwse strandpastoraat en de r.-k. toeristen- zielzorg. In Domburg is de relatie tussen de Duitse toeristenaalmoeze niers en de plaatselijke kerk het verst gevorderd Domburg behoorde lot de eerste plaatsen waar het Duit se vakantiepastoraat begon. Deze zomer werkten er Duitse zielzorgers ln Vrouwenpolder, Cadzand, op N.- Beveland, in Oostkapelle, Koudeker- ke en in de Schouwse westhoek. Merkwaardig noemt Pfarrer Fi scher (voorganger van de Duitse ge meente in Rotterdam, die in de itrandzielzorg een vooraanstaande plaats inneemt) het, dat een siteeds groter aantal Duitse badgasten stee vast elk jaar naar Zeeland komt. Zo zijn er complete „vakantiege meenten" ontstaan, van mensen die een vaste kern vormen. Dit verschijnsel maakt het gewenst, dat ook het vakantiepastoraat conti nuïteit gaat vertonen. De Duitse pre dikanten mogen over het algemeen slechts twee achtereenvolgende jaren het vakantiepastoraat uitoefenen. Daarna wordt hen een andere stand plaats aangewezen. leven momenteel plannen, om er gens in Nederland een standplaats te creëren voor een Duitse predikant met een definitieve benoeming als coördinator van 't vakantiepastoraat. In de winter zou deze functionaris njn tijd kunnen besteden aan het in dustriepastoraat, waarbij men o.a. Hoechst-Vlissingen n.v. op het oog heeft. Ook wordt er gepeinsd over mogelijkheden om het oecumenische vormingscentrum „Hedenesse" bij dit nieuwe pastoraat te betrekken. (Van een onzer verslaggevers) GOES De jaarlijkse, drie maan den durende verhoging van de melk- produktprijzen in Zeeland (met uit zondering v. Tholen en Sint-Philips- land) loopt maandag af. De melk- produkten zullen dan weer twee cent per hele en één cent per halve li ter goedkoper worden. Zeeland verkeert ten opzichte van de rest van Nederland met zijn melk- produktie in een ongunstige situatie, zodat de verwerkingskosten hoger liggen dan elders en men deze méérkosten doorberekent in de con sumptieprijzen. Uitgestrekte dunbevolkte gebieden, geen volledig rendabele bedrijfsvoe ring van de fabrieken (omdat er te weinig melk wordt aangevoerd), dure transportkosten (lange afstanden en veren) zijn de oorzaken van deze on gunstige positie. De Zeeuwse Melkfederatie heeft in vroegere jaren, met medewerking van de ministeries van Landbouw en Economische Zaken, de melkprijzen in' Zeeland op een hoge: niveau kun nen handhaven. Bij de invoering van een landelijke consumentenprijs voor melkprodukten echter, werd voor Zeeland in het algemeen geen uit zondering gemaakt. In nader overleg werd overeenge komen om ter compensatie van de Zeeuwse méérkosten, drie maanden per jaar de melkproduktprijzen op te voeren, met enkele centen per li ter. In 1967 en dit jaar is daar toe stemming voor verleend. De Zeeuw se Melkfederatie wil ook volgend jaar trachten deze toestemming van genoemde ministeries te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Reeds in 1966 heeft de gemeenteraad van Vlissin gen besloten, dat er aan de gemeentelijke, mts een afdeling „proces techniek" moest worden gesticht. Met ingang van 1 augustus van dit jaar zou de afdeling er moeten zijn. Er is echter geen koninklijke goedkeuring op dit besluit verkregen, omdat er inmidels een gelijke vakrichting aan de u.t.s. te Terneuzen was ingesteld en omdat (tot voor kort) de behoefte aan de gevraagde uitbreiding van de Vlis singse m.t.s. niet was aan te tonen. In de vergadering van de Vlissing se raad op 6 september komt het plan om een opleiding voor bedie ningsvakmensen in de procesindus trie te stichten, opnieuw aan de or de. Nu maakt het een betere kans, omdat de betrokken (riieuwe) afde ling van de school wellicht kan wor den ingebracht in het deelplan 1971- 1973 van de regionale commissie in de provincie Zeeland, voor het ge meentelijk voortgezet onderwijs. Het verzoek daartoe hebben b. en w. van Vlissingen onverwijld ingediend en het voorzien van een prognose van het ETI voor Zeeland, betreffende het aantal leerlingen dat de nieuwe vakrichting zal kiezen. Daarbij is er van uitgegaan, dat de nieuwe vak richting een streekfunctie voor ge heel Midden-Zeeland zal hebben, in clusief Goeree-Overflakkee, dat zich meer en meer op Zeeland oriënteert. De u.t.s- te Terneuzen heeft een functie in de eigen regio, die door de Westerschelde ook hier een on overwinnelijke barrière van de rest van Zeeland is gescheiden. De studie van het ETI tast, de toekomstmogelijkheden voor een vakrichting procestechniek op ver schillende manieren af. In de prog noses worden zelfs de „Verkennin gen inzake zeehavenontwikkelingen in het Deltagebied" ten tonele ge voerd. Via één berekening zullen zich on geveer 60 leerlingen voor 't vak pro cestechniek aanmelden. (Hier betreft het een vergelijkende studie, uit gaande van de leerlingenaantallen van soortgelijke scholen, elders in ons land). Volgens een andere be rekening, die gebaseerd is op de af stand van woonplaats tot school, zou den er 20 kandidaten zijn. De plaatsingskansen worden even eens in de prognose betrokken. Tot 1980 zouden er bij de reeds geves tigde chemische bedrijven in de re gio, 124 afgestudeerden kunnen ge plaatst worden. Een andere bereke ning komt tot plaatsingsmogelijkhe den van 20 afgestudeerden per jaar. Als de te verwachten nieuwe vesti gingen in de prognose worden be trokken dan zou er tot 1980 plaats voor 364 afgestudeerden zijn, of ge middeld 30 per jaar. Dit toont, vol gens b- en w., voldoende duidelijk aan, dat de basis voor een opleiding procestechniek in Vlissingen voldoen de breed is. De raad lyijgt in zijn vergadering van 6 september met nog tal van andere schoolproblemen te maken. Bijvoorbeeld: de opheffing van de commissie tot wering van school ver- Uut ie vipi. In ,fLsterm'ddag om 12 kee*°nSk aClJt0Hers van het ver" "'eeks in 1 maandagavond om- 5'aatsvonii 1Ur op de Zeelandbrug ZiiaisTel^ aarde besteW- auto waarin - ^Wam de personen- steeds onhM,Z1JJzaten door een no& bekende oorzaak, frontaal in botsing met een vrachtwagen met aanhangwagen. De slachtoffers wa ren: de 76-jarige bestuurder, de heer C. de Visser, de 74-jarige mevrouw IV. de Visser-Lous, de 79-jarige G. de Vlieger en de 79-jarige mevrouw P. de Vlieger-Kerkhoven. De uitvaartdienst in de gerefor meerde kerk in Vrouwenpolder werd gehouden door ds. J. C. Streefkerk, gereformeerd predikant in Veere. Als tekst had ds. Streefkerk geko zen: psalm 39-13 d „Want ik ben een vreemdeling bij U". De belangstelling voor de teraar debestelling was zeer groot (zie foto). Een lange stoet dorpelingen bewoog zich van de kerk naar de begraaf plaats om de beide echtparen dé laatste eer te bewijzen. zuim, in verband met de invoering van de nieuwe leerplichtwet, met het toezicht waarop één of meer ambte naren zullen worden belast. De naam van de openbare Vin cent van Goghschool zal worden ge wijzigd in „Bonedijkeschool", als ge volg van een verhuizing. De stichting Schooltandverzorging heeft een geldlening van f 8.500,- ge vraagd om een nieuw instrumenta rium te kopen. B. en w. stellen voor deze lening te verstrekken. Voor het inrichten van de nood- school (dépendance van de Pieter Louwerseschool) te Souburg, vragen b. en w. een krediet van f 2.500— De consequenties van de mam moetwet doen zich gelden. Nieuwe leermethoden die o.a. aan de Sint- Paulus-ulo zullen worden ingevoerd, maakten financiële steun van de ge meente noodzakelijk. Hetzelfde geldt voor de christelijke u.l.o-school. B. en w. stellen voor de gevraagde me dewerking te verlenen. De n.v. Streekvervoer Walcheren, die in Vlissingen een stadsdienst ex ploiteert, heeft een beroep op de ge meentelijke schatkist gedaan, omdat de stadslijnen met steeds groter wor dende exploitatietekorten werken. Tariefsverhogingen hebben daaraan weinig of niets kunnen veranderen. Het jaarlijkse exploitatietekort; be draagt f 15.000,-. B. en w. stellen de raad voor een jaarlijkse subsidie te voteren tot de helft van het genoem de bedrag- Eén en ander zou met terugwerkende kracht tot 1 januari 1968 moeten geschieden. Het college van b. en w. heeft on langs bepaald, dat ,de loketten van alle gemeentelijke diensten na 3 uur 's middags voor het publiek geslo ten Zullen zijn, om de amtenaren ge legenheid te géven zich enkele uren ongestoord op hun werk to concen treren. Het bureau van de burger lijke stand maakte nog een uitzon dering. B. en w. vragen de raad om het sluitingsuur van deze afdeling ook op drie uur te stellen. Eén lid van het college is het on eens met een voorstel om een extra- subsidie over 1968 aan V.V.V.-Vlis- singen toe te kennen Bovendien heeft VV.V. gevraagd om in het vervolg het jaarlijkse gemeentesubsidie te verhogen, door het te koppelen aan de geïnde contributies. Sinds '64 ont vangt V.V.V., ter exploitatie van het verkeersbureau, een jaarlijkse subsi die van f 5.000,-. B. en w. stellen voor V.V.V. tegemoet te komen- 6 De werkzaamheden aan de Axelse bruj. (Van een onzer verslaggevers) BREDA-GOES „Niet zo veront rustend", noemde gisteren een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen het be richt, dat de brugklassen op veel scholen van voortgezet onderwijs nu zonder leerboeken zitten. „In de eerste weken van het leer jaar doet die moeilijkheid zich al tijd voor", zei hij. Dat zou een ge volg zijn van de te grote vraag op dat moment en niet van de invoe ring van de Mammoetwet. Er is met name een tekort aan leerboeken voor vakken aardrijks kunde, Frans, Engels, geschiedenis en biologie. Op het Lieve-Vrouwelyceum te Bre da en het St.-Willebrordcollege te Goes behelpt men zich met zélf vervaardigde lichtdrukken en ge stencilde teksten uit presentexempla ren van de boeken, die men besteld heeft. Lang zal het tekort niet duren. Een woordvoerder van een grote uitgeverij van schoolboeken zei, d'at de bestelde boeken in september zul len worden afgeleverd. Hij geeft drie oorzaken aan van het huidige tekort. De ouders van mavo-leerlingen zouden opgezien hebben tegen de kosten van de boe ken en als gevolg daarvan zouden boekenfondsen gevormd zijn. De be stellingen, die anders binnendruppe- len, komen nu ineens en dat bete- (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR De Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis zal op initiatief van de afdeling Etten een „Chr. Mol Fonds" oprichten. Het fonds zal hulp gaan verlenen bij de opleiding van werkers ln de maatschappelijke gezondheidszorg in de ontwikkelingsgebieden. Dokter Chr. Mol uit Etten-Leur is op dit moment voorzitter van de landelijke federatie. Deze functie legt hij op 4 oktober neer. Dat de afdeling Etten voorstelde zijn naam aan het fonds te verbin den is o.m. gebeurd 001 dait dokter Miol vijftig jaar geleden de afdeling oprichtte. Daarnaast is het een eer betoon voor het vele werk, dat hij heeft verricht op het terrein van de volksgezondheid, zowel plaatselijk, provinciaal als landelijk. De gelden voor het fonds moe ten komen uit de jubileumgeschen ken aan de gouden Wit-Gele Kruis verenigingen. De afdeling Etten, die dit jaar het gouden jubileum viert, wil de eerste zijn om een bijdra ge te storten in het fonds. Dat zal gaan gebeuren tijdens de afscheids bijeenkomst op 4 oktober ir Espla nade in Utrecht, die gehouden wordt van 16.00 tot 17.30 uur. De afdeling Etten zal, op initiatief van dokter Frans Mol, het jubileum niet vie ren met een feest. In plaats daarvan zal aan de 2.886 leden ge vraagd worden een bijdrage te stor ten voor het fonds. Dit leek het bestuur zinvoller dan een feest, dat bovendien vanwege het grote aantal leden organisatorisch moeilijk te verwezenlijken is. De afdeling Etten hoopt, dat haar voor beeld gevolgd zal worden door alle andere afdelingen in Nederland, die het vijftigjarig bestaansfeest zullen gaan vieren. De afdeling zal in sep tember een huis-aan-huiscollecte houden. De Nationale Federatie heeft zich volledig achter het initiatief gesteld. De federatie heeft reeds een aan tal mensen bereid gevonden zitting te nemen in het bestuur van het „Chr. Mol Fonds", dat ais onafhan kelijke stichting naast de federatie zal gaan opereren. Dokter Chr. Mol is op 17 augus tus 76 jaar geworden. In 1918 richt te hij de afdeling Etten op. Etten was daarmee na Oudenboseh, Roo sendaal, Oud-Gastel en Halsteren de vijfde gemeente die over 'n Wit-Gele Kruisafdeling beschikte. Dokter Mol was in datzelfde jaar één van de oprichters vah de Bredase Dioce sane Federatie. In 1929 werd hij se cretaris van de provinciale organi satie en in 1941 nam hij daar de voorzittershamer over. Gedurende de periode 1929-1938 was hij bestuurslid van de Nationale Federatie en in 1955 werd hij tot voorzitter gekozen. Van 1946 tot 1958 was hij bovendien medisch adviseur. Sinds 1 januari 1930 is dokter Mol hoofdredacteur van het maandblad „Katholieke Gezondheidszorg". Hij vervulde een ontelbaar aan tal functies in de gezondheidszorg en was in de jaren 1946-1956 bovendien lid van de Tweede Kamer. Dokter Mol werd tijdens zijn le ven vele malen onderscheiden. Hij wordt opgevolgd door professor dr. A. Mertens, hoogleraar in de socia le geneeskunde aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. MIDDELBURG De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, zal op zaterdag 14 sep tember de opening verrichten van de tentoonstelling „World Press Photo". Deze expositie is ingericht in de vleeshal van het Middelburgse stad huis. De expositie zal tot en met zondag 13 oktober te bezichtigen zijn. kent da,t de uitgevers vrij snel door hun voorraden heen zijn. Een tweede oorzaak zou zijn dat de 1800 scholen met brugklassen 150.000 leerlingen vrij laat heb ben laten weten welke boeken zij willen gebruiken. Op een enquête die Wolters-Noordhoff, de grootste uitge verij in het land op dit gebied, in maart gehouden heeft, had in juni nog maar een kwart van de scho len geantwoord. Dat houdt weer verband met de derde oorzaak, de invoering van de Mammoetwet. De leerplannen voor de nieuwe schooltypes verschenen in maart. Als gevolg daarvan zou den de auteurs en de uitgeven in tijdnood geraakt zijn. „Ik geef de schuld niet uitsluitend .aan het ministerie", zegt de woord voerder van een uitgeverij, „maar ik vraag me wel af hoe het moge lijk is, dat de overheid een totale revolutie in het voortgezet onderwijs kan ontketenen, zonder zich af te vragen hoe het met de leerboeken voorziening moet. Er is te weinig overleg geweest tussen overheid en uitgevers". De woordvoerder van het depar tement wijst deze verwijten van de hand. „De uitgevers wisten best wel ke richting de leerplannen zouden uitgaan", zei hij, „maar ze zijn met het oog op mogelijke veranderingen in de spelling voorzichtig met hun oplagen. Dat mag ook wel eens naar voren worden gebracht". Op de klacht van de scholen, dat de examenplannen nog niet bekend zijn, antwoordde hij dat deze zo spoe dig mogelijk, waarschijnlijk in de eerste helft van september, op tafel zullen komen. „Wij doen hier alle® wat we kunnen, beslist waar", zei hij. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Er staat Terneu zen weer een verandering in de verkeerssituatie te wachten. Het ein de van een vaak hopeloos lijkende situatie is in zicht. Met drilboren wordt het betonnen overblijfsel van de voormalige Axelse brug gesloopt Het verkeer maakt gebruik van de tijdelijke westelijk gelegen noodweg over de dam. Wanneer de brug geheel zal zijn verdwenen wordt ter plaatse eerst deriolering, welke van de Axelse Straat de zuidkant heeft bereikt, voltooid. Deze vindt aansluiting op het buizenstelsel in de Nieuwediepstraat. Aan de verkeers weg via de Schependdjk worden ter voltooiing van het geheel fietspaden aangelegd. Als deze klaar zijn zal de weg in gebruik worden gesteld. Er komt dan geen doorgaand verkeer meer dloor de Grenulaan. Ter hoogte van café La Belle Vue wordt de School- weg afgesloten. Deze zal in de toe komst geen dienst meer doen voor het wegverkeer. Om de riolerings werken te voltooien zal men ook nog tot tijdelijke afsluiting van de He rengracht over moeten gaan. (ADVERTENTIE) Centrale Verwarmings Materialen voor zelfbouwers of doe-het-zelvers Hand. Ond. CEVEMA - Tilburg Heuvelring 39, tel. 04250-33280-33713 (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE De gezamenlijke politieke partijen in Zierikzee heb ben op een spoedvergadering don derdagavond besloten om vanmid dag om drie uur een protestmeet ing tegen de politieke ontwikkelin gen in Tsjechoslowakije te honden op het Havenplein. Tijdens deze bijeenkomst zullen drie sprekers het woord voeren. Een algemene inleiding wordt ge houden door het lid van Gedepu teerde Staten, de heer J. A. van Geesbergen. Leuzen znllen op span doeken worden meegevoerd. .KLEUTERS leren zwemmen is een leuk tijdverdrijf voor badmeesters. Altijd onder toezicht natuurlijk. Zelfs een vijfjarige laat je nog niet alleen zwemmen in het diepe bad", vertelt mej. C. van Ham, plaatsver vangend chef van het team van bad meesters van het Scheldebad in Ter neuzen tussen de bedrijven door. Op zonnige dagen is het een druk be drijf: enkele honderden kind eren vragen de grootste oplettendheid van de mensen, die toezicht houden. „DE schooljeugd komt hier het meest en die blijft ook komen. In de va kantie hebben we groepen van vijf jarigen. Maar buiten de vakanties begint het lesgeven pas in de vierde, vijfde en zesde klas. Ik zou wel met klassen 1, 2 en 3 willen beginnen, maar dan in een overdekt bad." ,MEN is al met het neerzetten van een bouwkeet voor de aanleg van een overdekt zwembad begonnen. In september 1969 hopen we in dat bad te kunnen beginnen. Dan sluiten*we aardig aan op het badseizoen. We kunnen nog niet directbeginnen met de lagere klassen van de lagere school, maar dat komt op den duur wel." ,EEN overdekt bad is ideaal voor in structie, maar uiteraard niet voor wedstrijden. Een wedstrijdbad staat bovenaan het verlanglijstje van het badpersoneel van het Scheldebad. Dit jaar is er voor het eerst in de geschiedenis van het Scheldebad iemand in het bad verdronken. Het is natuurlijk niet eenvoudig om de mogelijkheid dat er iemand verdrinkt helemaal uit te sluiten. Wat je er wel tegen kunt doen: iedereen leren zwemmen, zorgen dat men niet di rect na het eten gaat zwemmen en niet bezweet het bad in duikt. Die jongen die verdronken is ging met een volle maag zwemmen." „ER komt een enkele keer wel eens een bejaarde zwemmen. Je kunt oude mensen eigenlijk niet in dat koude water laten zwemmen. Voor hen moet je een overdekt bad heb ben. Er is nog geen organisatie die het zwemmen voor bejaarden op grotere schaal mogelijk maakt. Die komt er wel. Vorig jaar kwam de 100.000e bezoeker van het zwembad een maand eerder binnen clan dit jaar. Deze week had Cornelia van Vliet uit Terneuzen het geluk de 100.000e te zijn. Hoe dat komt? Het was gewoon mooier weer vorig jaar

de Stem | 1968 | | pagina 3