les t liter isch ed- h bier égoed Staat van beleg afgekondigd in Praag sö -Laat me alsjeblieft weten waar je bent" JAMIN Tsjechen steeds grimmiger in verzet tegen de bezetters Warm weer houdt aan sinaasbowls Ontmoeting Kosygin- Johnson afgelast? BART JEROEN GAAT VOOR KAMER Paus dringt aan op sociale hervormingen Sportwereld in beroering ER l/ERIJ iher a.s ndloos mdsch jsver- :voor79ct jaargang m!0mil- (trofmr itieUnelk Wmtim tpM VI DAGBLAD V O O R -ZEEL AND Minder appels, meer peren verwacht ANDAAG IN (Van onz redactie buitenland) PRAAG/MOSKOU/WENEN -- Gesteund door een groeiend verzet van het Tsjechische volk, dat gisteren zijn eenheid opnieuw demon streerde met een indrukwekkende algemene staking van één uur, is de Tsjechische president Ludvik Svoboda en een delegatie van zeven man besprekingen met de Russen begonnen op het Kremlin. Het groeiend verzet van de Tsjechen culmineerde gisteravond in de af kondiging van de staat van beleg in Praag. Moeder van Dubcek tot haar zoon: Mevr. Van Someren: 'f*!! tl1' No. 26899 Ljlj,»»: N.V. Uitg. Mij. Neerlandla jiiscteu" Or. W A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L. Leijendekker üedactieraad J M. A. C. v. Dongen j j van Hootegem, r jjH, Mes, P. V. M. j, v.'t Westende. Imeau: Breda - Relgerstraat 16 l(l 2234' (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor GodKoningin en Vaderland dr. A. J. Vercauteren, 11 Mal ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers f 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op- lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. I Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat I. telefoon 8030 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderem HULST, Steenstraat 14 - telefoon 3751 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, 'Potgieterstraat 3, telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieufrstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze speciale verslaggever) ■VENEN Alles wijst er op dat li.Russische pogingen om onder de ITsiechen verwarring en verdeeld- Bij te zaaien volkomen averechts I uitwerken. Praag begint steeds meer I het beeld te vertonen van een stad zich in grimmig verzet tegen Ie indringers heeft gekeerd en zich leeft voorgenomen het de Sovjets io lastig mogelijk te maken. Van («strekken tussen inwoners van de ■Tsjechische hoofdstad en Russische daten is nauwelijks sprake meer. e begrijpen ons niet en willen ons niet begrijpen," zeiden som-. |mlgen. Vrijdagmiddag toen de staking jtliep en het in de straten van 5 weer drukker werd, bleken eling op veel plaatsen de huis- nummers te ontbreken. Ze waren door „onbekenden" weggehaald om lo Russen te verhinderen al te ge- I makkelijk arrestaties te verrichten on huiszoekingen te doen. De Sov- jots op hun beurt begonnen met ion inzamelingsactie die aan de donkerste dagen van de Duitse be- ntting deed denken. Ze vorderden olie transistorradio's die op straat werden meegedragen, kennelijk met de directe bedoeling de clan destiene zenders de wind uit de zeilen te halen. Ook particuliere drukpersen, waarop de laatste da gen ijverig pamfletten waren ge drukt, werden in beslag genomen. Een Tsjech die vrijdag in de Oos tenrijkse hoofdstad arriveerde, ver telde aan verslaggevers van de Oostenrijkse televisie dat er in Praag ook auto's werden gevorderd. De eigenaars werden tot uitstappen gedwongen en mochten hun tocht te voet voortzetten. Tijdens de algemene staking, die door sirenegeloei werd aangekon digd, bood de Tsjechische hoofdstad een troosteloze aanblik. Overal waren plakkaten aangebracht, waarop de bevolking werd ge vraagd de straten te verlaten. Op het Wenceslasplein stonden rond 12 uur 30 tanks en pantservoertui gen. De straat was opgebroken en overal lagen glasscherven en over blijfselen van vernielde versperrin gen: stille getuigen van de toch nog felle schermutselingen die er zijn geweest. Op vele huizen in de Praagse hoofdstad, en ook in andere plaat sen, zijn hakenkruizen en anti- Russische leuzen gekalkt en veel vuldig treft men vergelijkingen aan tussen de Russische troepen en die van Hitier. De voedselvoorziening begint moeilijkheden te geven. In enkele winkelstraten stonden vrijdagmid dag lange rijen mensen voor de levensmiddelenwinkels. Er zijn ook centrale keukens ingericht. Overigens blijken ook de Sovjets problemen te hebben met hun ravi taillering. Uit enkele plaatsen op liet platteland kwamen berichten dat de Russen bij de Tsjechische bevolking om voedsel aankloppen. In ruil voor het welwillend beluis teren van de Tsjechische grieven zou hun dit hier en daar ook wor den verstrekt. De Tsjechische grenswachten aan de Westduitse grens sloten zich vrijdagmiddag bij hun stakende landgenoten aan door de wegen af te sluiten en duidelijk zichtbaar voor toekijkende Westduitsers en buitenlandse verslaggevers ge drukte stakingsoproepen op te han gen. Het aantal Tsjechische vluchte lingen dat over de Oostenrijkse grens komt is niet groot. Enkele vluchtelingen zijn bij inwoners van Wenen ondergebracht. De Tsjechi sche ambassade in de Oostenrijkse hoofdstad had niet de middelen om hen te helpen. Op veel wegen rond Praag, zo vernamen wij vrijdagavond nog zijn de wegwijzers omgedraaid om de Russische troepen te misleiden en het militaire verkeer in de war te sturen. Praagse studenten onder namen ondanks alles toch nog een poging om de Russen tot andere gedachten te brengen. Zij ver spreidden onder de bezettingstroe pen honderden pamfletten die in vijf talen waren gedrukt en die een duidelijke verklaring gaven van de situatie. Voor het merkwaardigste schouw spel zorgde vrijdag overigens een jonge Canadees, die een fietstocht door Europa maakt. Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken peddelde hij op een Tsjechische grenspost af, maakte de dienst doende grenswachten zijn bedoelin gen duideijlk, stapte weer op zijn fiets, wuifde vriendelijk met de hand en verdween als een stukje zorgeloosheid op twee wielen ach ter de horizon. Richting Praag... Terwijl het verzet in Praag en andere Tsjechische steden steeds feller werd, legde Moskou de rode loper uit voor de liberale Tsjechische president Svoboda (voorgrond links). De andere autoriteiten in de wagen, de Russische premier Kosygin, partijleider Brezjnev en de Russische president Podgorny. SVOBODA ONDERHANDELT IN MOSKOU iBSflP1*' (ZIE VERVOLG PAGINA 5) tislava p" een aantal Tsjechen bij het houten k ruis, dat de plaats aangeeft waar donderdag in Bra- radio-Br r tarig Tsjechisch meisje door machineg eweervuur uit een Russische tank werd gedood. Volgens Seworde"a zou het meis3e „Wanka" heten. Een omroeper zei over haar: „Zy is een nationale heldin DEN HAAG (A.N.P.) De Neder landse appeloogst zal dit jaar een kwart kleiner zyn dan vorig jaar. De perenoogst daarentegen dubbel zo groot. Althans, als de eerste oogstra- ming, eind juli, door het Centraal Bu reau voor de Statistiek in samenwer king met de rykslandbouwvoorlich- tingsdienst gehouden, uitkomt. BOGOTA (Reuter) Paus Paulus heeft gisteren buiten Bogota tot 300.000 boeren en landarbeiders een toespraak gehouden, waarin hij zich afkeurend uitliet over de sociale on rechtvaardigheid en ongelijkheid in Latyns-Amerika en zich uitsprak voor spoedige hervormingen van de kant van regeringen en werkgevers. Hij deed een beroep op de boeren „niet te vertrouwen op geweld en revolutie". „Dat is in strijd met de christelijke geest en het kan ook de sociale verbeteringen, die u terecht nastreeft, vertragen in plaats van be vorderen". De paus, die inging op de vaak „el lendige levensomstandigheden" van de volksmassa in Latijns-Amerika, werd door de menigte geestdriftig toegejuicht. „Wij zullen uw zaak blij ven verdediger,", aldus de paus, die eerder op de dag een bezoek aan president Carlos Iberas had gebracht. De paus zei, dat de boeren zonder discriminatie op het gebied van wo nen, onderwijs, medische hulp en burgerrechten moeten kunnen leven. De regeringen van Latijns-Amerika en de beter-gesitueerden wekte hij op te streven naar een rechtvaardiger maatschappelijke orde. Hij stelde voor degenen die met weinig werk hoge inkomens verkrijgen, extra te belasten. In gezaghebbende Tsjechische kringen te Moskou is gister avond met klem een bericht van radio-Praag tegengesproken als zou Svoboda de neutralisering van zijn land voorstellen. Tass meldde gisteravond dat de besprekingen gisteravond werden geschorst tot vanmorgen. ,,Zij verlopen in een vrije, kameraadschap pelijke sfeer," aldus het Russische persbureau. Svoboda probeert waarschynlijk de impasse te doorbreken met de Russen over een nieuwe regering voor zijn land. Er zijn onbevestigde berichten, dat Svoboda heeft gewei gerd een pro-Russisclie regering in Praag te installeren. Svoboda, de president van een land, dat door de Russen bezet werd, kreeg overigens een heldenwelkom in de Sovjet-Unie. Hij werd op het vliegveld Vnoekovo begroet door de Russische partijleider Breznjev, pre sident Podgorny, premier Kosygin- en andere leiders van het Kremlin. De 73-jarige president staat in hoog aan zien bij de Russen. Hij is een van de weinige buitenlanders, die „held van de Sovjet-Unie" zijn. Langs de Leninallee in Moskou stonden duizenden mensen, met Rus sische en Tsjechische vlaggen, om het Tsjechische gezelschap te ver welkomen. Voordat Svoboda Praag verliet zei hij tot zijn volk: Vertrouw op mij. De Tsjechische delegatie in Moskou bestaat o.a. uit de minister van de fensie Dzur, de Slowaakse partij leider Bilak, partijsecretaris Indra, vice-premier Husak en de minister van justitie Husak. ïlaflMag Pc Stem |- ln het afgelopen vakantiesei zoen hebben twaalf Duitse gees telijken de zielzorg voor de Duitse toeristen op zich geno men. Pagina 3. Liesbeth List weigert, ondanks een dwangbevel, naar Rusland te gaan om daar te zingen. Pagina 9. Van de 5000 Surinaamse rijks genoten in Amsterdam ïèeft meer dan de helft aan de zelf kant van de maatschappij. Pagina 7. Heintje Simons heeft met zijn gouden stem zijn eerste „gou den leeuw" verdiend. R.T.V.-pagina. De Parijse modekoningen willen de vrouwen sober gekleed het nieuwe modeseizoen laten in stappen, Pagina 15. Analyses van en commentaren op de mogelijke gevolgen van de Sovjet-invasie in Tsjechoslo- wakije op pagina 13. De 20-Wij-redactie vroeg jonge ren, die tegen de inval in Tsjechoslowakije protesteerden, naar hun motieven. Pagina 11. (Van onze redactie buitenland) I van - 'V^N ZEE De 70-jarige er Dubcek h 5lec'llsche partyleider Alexan- haar zoon- i een Dewogen beroep gedaan It^bent". "Laat me alsjeblieft weten waar ?00t Senervi/'i, moeder van Dubcek ontvangen X? de Ru«k,i, 1 Davlovsky, de hevelhebber 20U ieEPn u'r°epen in Tsjechoslowakye. j^tooficn aaz ?ezeSd hebben, dat haar zoon niet k 1 ,ln Cierna en Bratislava heeft 1 is nagekomen. Een vrüe radio-zender zei dat Duhceks moe der naar de Russische generaal was gegaan om voor haar ontvoerde zoon te pleiten. De gene raal zou haar hebben laten weten, dat Dubcek zich niet in hechtenis bevindt, maar dat de Russische autoriteiten alleen maar met hem on derhandelen. In Moskou doen geruchten de ronde, dat Dub cek voor geheime besprekingen naar Rusland is overgebracht. Ook een Praags dagblad meldde dit gisteren. De 21-jarige Egmondse zendamateur W. de Vries en andere zendamateurs over de gehele wereld ontvingen gisternacht deze boodschap van een Tsjechische zender: „Vertel het verder dat Dub cek sinds een uur dood is". Op verzoek van de heer de Vries, die aanvankeiyk de mogeiykheid van een practical joke niet uitsloot, herhaalde de Tsjech het bericht met het dringende verzoek andere amateurs op de hoogte te stellen. De Tsjech die hem de dood van Dubcek meldde eindigde met de woorden: „Call You Af ter. QRI 7.3. Hetgeen zoveel betekent als „In betere dagen zoek ik contact. Ik houd op met seinen. Harteiyke groeten". De premier van China, Tsjoe En Lai, heeft gisteren China's steun toe gezegd aan Roemenië met het oog op wat hij noemde „de dreiging van bui tenlandse interventie en agressie". (ADVERTENTIE) vandaag voordeel ISO gram van 89 voor 79 niet duur weI heerlijk (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Plannen voor een byeenkomst op korte termyn tus sen president Johnson en de Sovjet- russische premier Kosygin, die het Witte Huis afgelopen woensdag be kend zou maken, zyn afgelast onmid- deliijk nadat de Russische ambassa deur dinsdagavond president John son van de Invasie in Tsjechoslowa kye op de hoogte bracht. Dit heeft het Amerikaanse blad „Washington Post" vrydag bekend gemaakt. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Augustus is bezig een opgelopen achterstand wat tempera tuur en zonneschyn betreft in te ha len. Regen is er niet meer nodig, want neerslag is er deze zomer met name in augustus in Brabant en Zee land al meer dan voldoende gevallen. Brabant heeft zelfs een van de al- lernatste zomers. Een hogedrukge- bied van grote omvang blijft het weer in de komende dagen bepalen. Het is zonnig en de middagtempera- tuur stijgt tot 23 a 25 graden. In deze situatie zal vandaag en ook zondag vi /el geen verandering komen. Er drijven in de morgenuren enkele wolkenvelden over, maar het blijft stabiel met temperaturen die in de middag dicht bij 25 graden komen. Doordat het hogedrukgebied zeer om vangrijk is, kunnen in de eerste da gen geen buienstoringen of depres sies tot onze omgeving doordringen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De nationale en in ternationale sportwereld houdt zich druk bezig met de vraag in hoeverre de situatie in Tsjechoslowakye van invloed kan zijn op afvaardigingen naar de landen van het Warschau pact. De Nederlandse boksbond besloot geen ploeg te sturen naar Ostrawa, de wielerbond en de voetbalbond be raden zich nog, evenals de motor sportbond, die geconfronteerd werd met de weigering van coureur Frans Karsmakers om naar Rusland te gaan. Dit weekeinde zal ook het N.O.C. praten over eventuele gevol gen, met name dan met betrekking tot de spelen in Mexico. Daarover heeft I.O.C.-voorzitter Avery Brun- dage overigens al gezegd dat zijn or ganisatie geen stappen tot een boy cot kan ondernemen. „Iedereen is welkom", aldus Brundage. (Meer over de reacties van de sportwereld op de sportpagina). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mevrouw Van So- meren-Downer (V.V.D.) zal om strikt particuliere redenen met ingang van 1 oktober bedanken als lid van de Tweede Kamer, zy meent, dat het op goede wyze vervullen van het ka merlidmaatschap niet meer verenig baar is met haar huiseiyke plichten. Haar driejarig zoontje Bart Je roen vereist meer aandacht dan zij aan hem zou kunnen besteden als lid van de Tweede Kamer. Opvolg ster op de V.V.D.-lijst is mevrouw mr. M. N. W Dettmeijer-Labberton te Den Haag. Mevrouw Van Someren was bijna tien jaar lid van de Tweede Kamer. Zij blijft lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland.

de Stem | 1968 | | pagina 1