rug. ruit Domein ,De Wal' krijgt een kunstenaarsdorp in mini TSJECHISCHE HUWT - OVERHAAST - MET EINDHOVENAAR rUM: Even uitblazen mevrouw Schone schoorsteen, ook bij aardgas Weduwe, niet brodeloos papier voor uw -pen ;dy eist tting van ardementen ATTRACTIES WORDEN VERDER UITGEBREID mini-huisjes bananenkotelet Cn'Voor de2e ^?:ierndt:erhittoti80° Pluimvee en konijnen te Sluiskil Wie zag ongeluk? Hagenaars mei gestolen caravan op stap ISSEMENTEN iet „feest" gaat beginnen Dansavond „Een juweel van een schoen" BEZOEKERS TAAK ZEGAM waarschuwt Ken uw recht Pastoor-pensioen III Dierenmishandeling DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 Cernik is gistermorgen et een Russisch militair naar de Sovjet-Unie is Personeel van het vliegveld had hem her- ;n hij, samen met ande er Russisch militair es- het vliegveld aankwam, wikkelingen van de echoslowakije: rhische politie is ontwa- lar het leger nog niet. erbevel van de strijd- i wacht op instructies van ng en blijft in gereedheid and te verdedigen, batting zijn er thans vreemde soldaten in lowakije, :hische minister van bui- e zaken, Jiri Hajek, zou Verenigde Naties zijn ge- j was in Joegoslavië toen :n zijn land binnenvielen. Jiische minister van de- tartin Dzur werd gisteren ;erd. s tussen Oosit-Duitsland hoslowakije werd voor :eer gesloten. TER, MASS (Reuter) ward Kennedy van Mas- lieeft in zijn eerste toe- de dood van zijn broer eit voor een „eervolle te- uit de Vietnamese oor- stap is daarvoor een on- lijke staking van de born- n op Noord-Vietnam ver- Ie senator, diie met deze itetreeks ingaat tegen die nt Johnson. ent wil de oorlogsinspan- srder verminderen voor- en tegemgebaar maakt. van betaling: In de sur- >etaling verleend aan N.V. n Zoon, vervaardigen van landbouwwerktuigen, ge- wasmachines, kleinhan- otechnische bedrijfstoestel- 3 te IJzendijke is een ont- ikkoord gedeponeerd. Be- dat de schuldvorderingen waarvan de surséance jk op 31-8-1968 bij de be- Mr. G. Tichelman, O. Bol. Leuzen, moeten worden in- r het aangeboden akkoord 968 te 11 uur worden ge in beslist 3en modern lesprogram- na voor alle jongelui die net hun tijd mee gaan, LESAANVANG HULST L.s. zondag kl. Patronaat Beginners aanv. 2.30 uur 3evorderden aanv. 4 uur Sehuwden lesavond op londerdag. Scholieren 3 klubs aan vang september. TERNEUZEN n onze school Dijkstr. 10 Beginners 6 sept. 7.30 u. 3evorderden woensdag 4 apt. 8 u. iehuwden lesavond op linsdag. Scholieren 3 klubs aanv. ;eptember. IJZENDIJKE „Jeugdgebouw" Beginners maandag 2 september 7 uur. Sehuwden lesavond naandag. op OOSTBURG Klub voor scholieren aan vang september. TERNEUZEN Zondag X september aam"»?»» 8 *iur DANSSCHOOL J: -TFRNEUZEN GUIDO CfrtUESIRAAT 3 20 jaar u*oüern dansondwwtp» (Van een onzer verslaggevers) KEMZEKE (B.) „Met het sterk verouderde mtuseumprin- cjpe willen we absoluut breken, je kent dat wel: klinkende voet stappen op de plavuizen en fluis terende stemmen. De kunste naars, die hier hun werk bren gen en dat zijn er heel wat krijgen de verplichting om op gezette tijden bij hun doeken of beelden te zijn. Wij geven er zelfs nog de voorkeur aan, dat ze dan met iets bezig zijn. Op di« manier kan er werkelijk contact «ijn tussen publiek en kunste naar". Deze stelling wordit gehanteerd door de Belg Chr. Ferket, litterair doctor h.c., te St.-Amandsberg-Gent. Een onderdeel van zijn omvangrij ke activiteiten, zowel op commer cieel als cultureel gebied, vormt de exploitatie („een hobby") van het kunst, en recreatiecentrum „De Wal" daj ruim 30 ha groot is. Dit is te vinden even voorbij de Nederlands- Belgische grens langs de verkeers weg tussen het Nederlandse Kapelle- brug en het Belgische Kemseke. Sedert vorig jaar maart heeft „De Wal" (beter bekend als „Domein De Wal") een totaal andere opzet en aanzien gekregen. De heer Fer ket, die met zijn broer de directie voert, heeft op het ogenblik plannen om het allemaal nog fraaier, nog artistieker en aantrekkelijker te maken. Behalve een nieuw café-res taurant, dat plaats biedt aan ruim 1500 personen en tevens gebruikt kan worden als amusementszaal, is er een groot wandelbos met diverse attracties: een roeivijver met breed terras, een speeltuin, een kasteeltje met bewegende poppen en een wa terrad, verschillende dierenkooien o. a. met berggeiten en Vietnamese var kens en er zijn veelsoorige papegaai en, witte en zwarte zwanen en pony's, „Als ik denk aan verfraaiingen en uitbreidingen, dan gaat het niet om molentjes en frituurkes", aldus ie heer Ferket. Rond een terrein van ruim 4.000 vierkante meter worden momenteel mini-huisjes gebouwd, variërend in hoogte van vijf tot zes meter, in Belgische en Neder landse klassieke stijlen. Nog maar pas is een Breugheliaans cafeetje gereedgekomen. Dhr. Ferket toont wat zijn bedoeling is: „Het hele terrein woo-dt rondom volgebouwd. We hebben eerst een proef genomen met oud materiaal. Een aantal huisjes in het kun stenaarsdorp is al gereed. Ze wor den volop gebruikt voor exposities. Nu we zo'n beetje onze draai ge vonden hebben, wordt de zaak seri eus aangepakt. Deze huisjes", vertelt hij, „moeten samen een soort dorp voor kunstenaars gaan vormen. Al is er niet veel ruimte binnen, je kunt er toch in wonen. Iedere kunstenaar kan zo'n huisje gratis gebruiken om te werken en te exposeren. Wij zijn bovendien bereid om drukwerk, no dig voor openingsrecepties, etc. kos teloos te verzorgen en de kunstenaars kunnen in het restaurant gratis eten". In de huisjes, die er reeds staan, is schilder- en beeldhouwwerk van een aantal Belgische kunstenaars te zien. Deze „exposities" zijn gratis toegankelijk. De heer Ferket zou graag zien, dat ook van Nederlandse zijde in de ze faciliteiten belang werd gesteld. „Ik zou niets liever willen dan met Nederland in de ruimste zin op cultureel gebied samen te werken. Er wordt steeds gepraat over sa menwerking in het kader van de Benelux. Ik dacht diat hier een bananenkotelet fnü Z'-'tlen hondschoen met kielhak van Dior, waarvoor een flinke greep ie mwelenkist is gedaan. Boven een losse hak. heet vet bruin gebraden. Vervolgens wordt het vlees met zout en peper gekruid en met schijfjes ui belegd. Het gerecht in een vuurvaste schaal doen en in de oven laten sto ven. Hierbij moet men er goed op let ten dat de oven op de laagste stand staat. Intussen worden de bananen met gesmolten boter besmeerd en aan het gestoofde vlees toegevoegd. Het geheel wordt bestreken met de room, die eerst met zout en mosterd is ver mengd. Na ongeveer 15 minuten sto ven kan het gerecht worden opge diend. U zult versteld staan van het heerlijke resultaat. Om het geheel een nog fleuriger aanzien te geven kan de bananenko telet met sla worden gegarneerd. ^verwende kelen kan men met °TStaam'e Pikante bananenge- bes'emd voor 4 personen, ver- men nodig: WiTE varkenskoteletten, wat kijven „ien. PePer> een paar grote ^toolten u bananen, 2 eetlepels 'oom I,/, ™ter> 3/8 liter zure 20ut. thee- g mosterd. C. eerst dien/T"' waarvnn de vetrand w°'<ien worden afgesneden, meel gepaneerd en in mooie gelegenheid lag. De Neder landse kunstenaars genieten dezelf de privileges als hun Belgische col- „De Wal" word,t wekelijks bezocht door duizenden bezoekers. In de win termaanden wil de heer Ferket in het kunstenaarsdorp, een cyclus cul turele evenementen, naast de amu sementsprogramma's, organiseren. „Ook hier is samenwerking met Nederland geboden", vindt hij. „In de zomermaanden kunnen we op het binnenplein van het dorp openlucht spelen opvoeren van niet al te gro te omvang. Ik zou de programma's zo willen inrichten, dat niet de hele avond naar b.v. 'n openluchtspel ge keken behoeft te worden. Je kunt afwisseling brengen door in het Breughelcafé om maar iéts te noemen een voordrachtkunste naar of een dichter zijn gang te la ten gaan. Voor de huisjes kunnen op hetzelfde moment kunstschilders aan het werk zijn. Op het -plein van het mini-dorp zal een kiosk worden gebouwd waar fan. fares en harmonieën kunnen optre den. Ook het recreatieve deel van „De Wal" zal de nodige verfraai ingen krijgen. In het bos is men bezig een berenkooi te bouwen. De beren zijn al gekocht. Achter het bos ligt nog een gebied, waar binnenkort een grote piste voor paarden en po ny's wordt aangelegd, compleet met stallen en een echte Texasboer- derij. Vanuit het bos zal men het ter rein kunnen bereiken via trapsgewijs aflopende brede terrassen. Het re creatiecentrum beschikt over een ei gen technische dienst. Alle werkzaa heden kunnen door eigen mensen uit gevoerd worden. CHR. FERKET ...op toekomst gericht..... „De taak. die we ons cultureel hebben gesteld, nemen we niet licht op. We werken zoveel mogelijk op de toekomst. Ik denk aan de geplan de industriële ontwikkelingen in de Kanaalzone en op de linkeroever. Deze streek zal woon. en leefgebied moeten worden en dan is het zaak, dat er iets geboden kan worden". „Ik ben ervan overtuigd, dat onze opzet succes zal hebben. Dat mer ken we nu trouwens al. De belang stelling is zo groot, dat we regelma tig grote groepen mensen moeten afwijzen. Bij de huisjes is het nog wat stil, maar diat zal niet lang meer du-ren". „Ik besef dat mijn persoonlijke in teresse hierbij nodig blijft. Ik be doel: zuiver commercieel kan ik dit project niet aanpakken. Dan ont aardt het in kermiswerk binnen de kortst mogelijke tijd. En dat is dan meestal maar van korte duur. Ik schrijf en schilder zelf ook. Zo lang zamerhand ben ik tot de conclusie gekomen, dat 'n vrije schoolvormnig in de kunst essentieel is. Daar van daan het idee van heit kunstenaars dorp". (Van onze correspondent) SLUISKIL In een ledenvergade ring van de K.S.V. (Kleindiersport- v-ereniging) te Sluiskil is besloten de fokkers van pluimvee en konijnen gelegenheid te geven hun dieren publiekelijk te tonen. Op 1, 2 en 3 november wordt in café Sluiskil een nationale tentoonstelling georgani seerd waarvoor nu reeds grote be langstelling is. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De n.v. Zeeuw se gasmaatschappij ZEGAM heeft een waarschuwing aan het publiek gericht betreffende 't onderhoud van schoorstenen, ook in gevallen waar van gasverwarming gebruik wordt gemaakt. Het aantal van aardgasver warming voorziene percelen in Zee land is het afgelopen jaar enorm toe genomen. Hierdoor krijgt de waar schuwing van de ZEGAM een alge meen karakter. Op de gevaren wijst de ZEGAM in de volgende bewoordingen: Als een verwarmingsapparaat door een gasi nstallateur wordt aangesloten is deze op het moment van de ople vering van het toestel verantwoor delijk voor het goed functioneren van de schoorsteen. In zijn voorschriften is geregeld dat hij dan nagaat of het schoorsteenkanaal goed werkt en of de schoorsteen is gereinigd voor dat het gastoestel wordt aangeslo ten. Toch moet er nadrukkelijk op ge wezen worden dat een blijvende controle nodig is. De schoorsteen dient door een terzake deskundige en vertrouwde vakman tt worden ge veegd, want bij iedere'soort verwar ming, dus ook bij het gebruik van aardigas, moet 'n verstopping worden voorkomen. Het komt wel voor dat de delen van de pleisterlaag en ach tergebleven roet loslaten en dan raakt de schoorsteen toch verstopt, bijv. door het vol worden van de roetzak. Het is beslist niet denkbeel dig diat invallend puin van bovenaf of een vogelnest de schoorsteen doet verstoppen. Het is noodzakelijk elk jaar voor de aanvang van het stook- seizoen de schoorsteen te laten con troleren en vegen. In ons land waar het aantal gehuwde werkende vrouwen in vergelijking met de ons omringen de landen vrij gering is, is het verklaarbaar, dat de gehuwde vrouwen in het algemeen slecht op de hoogte zijn van de sociale- verzekeringswetten. Zolang de echtgenoot in leven is, is er geen centje pijn. Hij weet immers wel waar het geld van daan moet komen als hij ziek of werkloos is of als er gezinsuitbrei ding is gekomen. Komt de echt genoot echter te overlijden, dan zitten de weduwen als regel met de handen in het haar. Niet alleen is de broodwinning weggevallen, maar ook de directe adviseur. Was de echtgenoot in loondienst, dan is de werkgever van de over ledene als regel .wel de instantie, die op verzoek van de weduwe of spontaan de weg wijst. Was de echtgenoot een (kleine) zelfstandige, die dus een eigen be drijf had en dat zijn er in ons land vele duizenden wie helpt dan de weduwe Was haar man lid van een of andere organisatie, dan kan deze haar de weg wijzen, maar ook bij de (kleine) zelfstandigen zijn ve len niet georganiseerd, of de we duwe hiervan is onvoldoende op de hoogte. En wat dan Een paar maanden geleden overleed een kleine zelfstandige, een 42-jarige weduwe en vier jon ge kinderen achterlatend. Vier weken na de begrafenis ontmoette de weduwe een be vriende onderwijzeres aan wie zij haar nood klaagde. Onze weduwe vertelde, dat zij zonder inkomsten zat en daarom haar spaarcenten al had aangesproken. Volgens de weduwe had een familielid haar verzekerd, dat zij a-ls weduwe van een zelfstandige nergens aan spraak op kon maken. Noch onze onderwijzeres, noch de weduwe hadden ooit gehoord van de Algemene weduwen- en wezenwet, die toch al sedert 1 ok tober 1959 is ingevoerd en die geldt voor alle weduwen. Het toe val wilde, dat onze onderwijzeres familie had, die wel iets wist van de sociale verzekeringswetten en haar wel zou kunnen inlichten. Zo gezegd zo gedaan. Per omgaande kwam de inlichting: Laat de weduwe zich wenden tot de Raad van Arbeid te 's-Her- togenbosch, omdat haar woon plaats onder het gebied van deze Raad valt. Onze weduwe deed dit en ver nam, dat zij met ingang van de eerste van de maand waarin haar man overleed, aanspraak kon maken op bijna f 400.- per maand krachtens de Algemene wedu wen- en wezenwet en boven dien per kwartaal recht had op kinderbijslag, ongeveer overeen komend met f 171- per maand, krachtens de Algemene Kinderbij slagwet. Onze weduwe vernam boven dien, dat deze bedragen welvaarts- vast zijn, hetgeen betekent, dat zij verhoogd worden als ook de lonen in het algemeen verhoogd worden. De laatste verhoging is ingegaan op 1 april 1968 en die daarvoor op 1 juli 1967. Voorts vernam zij, dat het weduwenpen- sioen duurt totdat de weduwe eventueel hertrouwt zij ont vangt dan een afkoopsom ter grootte van één jaar uitkering of, als zij weduwe blijft, tot haar 65e jaar omdat zij dan in aan merking komt voor A.O.W. Onze weduwe was ondanks al haar verdriet, toch gelukkig te vernemen dat zij niet brodeloos was. Zij kreeg nu weer moed om haar nieuwe situatie onder ogen te zien en middelen te beramen om dit minimum-inkomen door eigen activiteit te zien te verho gen. Moraal: Laten alle echtgenoten in loondienst of zelfstandigen een klein lijstje maken, waarop staat wat de vrouw moet weten als de echtgenoot komt te overlijden. Het bespaart bij alle leed dat er dan al is in het gezin, nog extra- zorgen. V. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De 23-jarige Tsje chische Michaela Novakova uit Praag is gistermiddag om kwart over vijf in het huwelijk getreden met de 24- jarige reclame-ontwerper Peter Swin- kels uit Eindhoven. Het huwelijk werd gesloten door de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer Rooymans. Voor dit huwelijk was speciale toestemming nodig van de officier van justitie te Den Bosch: het besluit om te trouwen werd door het tweetal pas gisteren genomen, nadat de inval van de Russen in Tsjechoslowakije bekend was ge worden. De heer Swinkels vertelde, dat Mi chaela naar Nederland was gekomen om zich met hem te verloven. „Nu echter de toestand in Tsjechoslowa kije zich. zo plotseling heeft veran derd, leek het ons het beste om maar, zo snel mogelijk te trouwen. Nu is Michaela tenminste Nederlandse en kan ze zo snel mogelijk weer terug naar haar ouders, zonder het risico te lopen Tsjechoslowakije niet meer uit te mogen." In een artikel in uw krant schreef een „arme" pastoor dat hij niet kon bestaan van f 8000,- inkomen per jaar. Als ik mie goed herinner (de krant bleek al verdwenen) was deze pastoor rond 80 jaar. Emeritus pastoor Doens was en is aan het ijveren voor een hoger pensioen. Deze heren kunnen van dit geld geen eiiigen huishou ding d.w.z. lees: geen huishoudster auto en eigen huis bekostigen. Ak koord, maar is dit nodig? Wie als ge roepene zijn leven in dienst van kerk en gemeenschap heeft gesteld, doei dit, dacht ik, in nederigheid Voor f 8000 kan men, mits men moeite doet om geplaatst te worden royaal in een be jaardentehuis. Of men dit graag doet is punt twee. Er is nog har veel nood overal ter wereld en het doet enigs zins wrang aan, een pastoor te horen klagen f 8000,- is te weinig, als ik in een bejaardentehuis ga, dan hou ik geen armslag, wij leven zo krap". Een pastoor kan natuurlijk niet woe keren met huishoudgeld enz. Dat wtasft zijn hele leven wel voor hem gedaan. Vandaar misschien zijn we reldvreemdheid met het doodgewone bestaan van alle dag. Gelukkig dat de meeste priesters heden ten dage meer midden in het leven staan, ook beter beseffen hoe ongelijk alles verdeeld is. Toen ik onlangs met de kinderen naai- het bosbad ging, trof ik op de Oude Antwerpse Posrtbaan een hond aan, die was weggezet en vastgebonden aan de gaas met een dikke „strop" om zijn nek. De hond was aan de voor kant teruggekropen en stond uit alle macht te rukken en te trekken om weer los te komen. Ik heb toen ge probeerd hem los te krijgen. Het lukte niet met mijn vingers het touw los te krijgen. Toen heb ik het geprobeerd met een stuk steen en na enige tijd lukte het, door lang over het touw te schuren. Ik huilde. De hond jankte ook. U had eens moeten zien hoe blij deze hond was toen hij los raakte. Hij sprong tegen mijn hoofd op, zo hoog en zo dankbaar, dat hij gered was. Wie die hond zo heeft vastgebonden is nog minder dan een „beest". Ondanks de nieuwe jurk die ik aan had en die helemaal geruïneerd was door de nagels van zijn poten, omdat hij zo graag weer de vrijheid wildé, was ik blij dat ik, net die dag op mijn verjaardag toevallig, die hond getrof fen heb. Later heeft een heer de dierenbe scherming gebeld en is de hond naar Breda overgebracht. Vorige week in Ouidenbasch heeft men de hond van mijn schoonzusje kokend water over zijn rug gegoten. Is dat niet beestachtig? De heer of mevrouw die dit gedaan heeft zou die hond nu eens moeten zien: zijn hele rug is één wonde. BOSSCHENOHOOFD mevr. L. Kersten» (Van een onzer verslaggevers) KRABBENDIJKE Dé groeps commandant van de rijkspolitie in Kruiningen (tel. 01130-1810) vraagt getuigen van het ongeluk, dat gis termorgen rond tien uur gebeurd is op Rijksweg 58, tussen de Zuid-Weg en de nieuwe uitvalsweg, bij welk ongeluk een scooter van de weg raakte en een vrouw gewond werd. Bovendien verzoekt deze comman dant de bestuurder van de personen auto met aanhanger die het ongeluk veroorzaakte en daarna doorreed, zich bekend te willen maken. De scooter-rijder C.B. uit Vlissingen reed, met zijn vrouw als duopassagiere, in de richting Bergen op Zoom, toen hij gepasseerd werd door ge noemde auto- De auto keerde te snel naar links terug en sneed de scooter die in de berm belandde. Het twee tal viel. De vrouw werd zo ernstig ge wond, dat ze naar het ziekenhuis ge bracht moest worden. De scooter werd beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) HULST Vanmorgen zullen de heren R.J. de B. en H. J.G. uit Den Haag, beiden 25 jaar, voor de offi cier van justitie te Middelburg worden voorgeleid in verband met het stelen van een caravan. Het tweetal werd op de provincia le weg van Terneuzen naar Hoek aangehouden door de rijkspolitie van de groep Hulst. Op de caravan, die achter de personenwagen werd mee gevoerd, was over de Belgische een Nederlandse nummerplaat aange bracht. Tijdens een ondervraging kreeg de politie een sterk vermoe den dat de caravan niet het eigen dom van de mannen was. Ze zeiden deze te hebben geleend van een fa milielid. De politie kreeg verder het verhaal te horen, dat ze op hun reis van Luxemburg naar Den Haag de weg waren kwijtgeraakt. Toen ze op een gegeven ogenblik bemerkten in Zeeuws-Vlaanderen te zijn, zouden ze het besluit hebben genomen maar via Breskens naar Den Haag te rij den. Voor een nader verhoor zijn toen beiden naar het politiebureau in Hulst gebracht, waar ze tenslotte bekenden de caravan te hebben gestolen op een parkeerplaats vlak voor een woning te Borgerhout.- De eigenaar had van de diefstal nog niets bemerkt, toen de politie kwam vertellen, dat da caravan was gestolen.

de Stem | 1968 | | pagina 5