Produktie van sier- kanonnen komt op gang in Belgische wapenfabriek Dubcek terug, Russen eruit Don kun, i Breskens garandeert lening voor vissersschip AUTORAMA EN EDAH VERLAGEN BROODPRIJS TSJECHISCH ULTIMATUM: „Een juweel *Jis ShmM Iu 2L m£ Intellectuelen in België vragen discussie over encycliek Minimumprijs regeling voor bramen Kennedy eist stopzetting van bombardementen faillissementen f mini-huisje; Even uitbt Financiën Soeharto had meer hulp uit Nederland verwacht Geen reactie Te duur GRAFSCHENNER IN AKEN TEXTIELZAAK centrum Tilburg JOHAN MARINUS CORNELIS MENSEN GEMEENTE RILLAND-BATH Als u op een advertentie onder nummer schrijft... geen verantwoordelijkheid Het „leest" gaal beginnen Dansavond BANANENKOTELE' DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 196^ De Brialmont-artillerle in slag orde. ww (Van een onzer verslaggevers) SINT-TRUIDEN De tijd dat we tuinkabouters in de tuin plaatsten lijkt wel voorbij. Meer en meer ziet men scheepsankers op de gazons, maar als de tekenen niet bedriegen zal men om he lemaal „in" te zijn binnenkort wel een kanon voor zijn villa moeten plaatsen. Dat wordt ten minste vurig gehoopt door de ge broeders Brialmont uit het Bel gische Sint-Truiden die hun eer ste modellen uit eigen gieterij on langs op de markt hebben ge bracht. Voorlopig worden er alleen nog kanonnen uit de tijd van Napoleon gereproduceerd, maar als een klant de voorkeur geett aan een „Dikke Bertha" of een stuk luchtdoelgeschut wordt ook deze bestelling stipt uit gevoerd. De ontwerpen worden gemaakt aan de hand van foto's, geschiedenisboe ken en gravures, terwijl vele schet sen gemaakt worden in de grote le ger- en wapenmuseums die in West- Europa te vinden zijn. Wordt een ontwerp goedgekeurd, dan volgt de vervaardiging van een gietvorm voor de loop van het stuk. De andere on derdelen worden uit hout vervaar digd, terwijl kwistig gebruik wordt gemaakt van de wielen van afge dankte boerenwagens om de affuit te vervolmaken. De produktie wordt afgestemd op vele financiële mogelijkheden. Het goedkoopste model (een loop op twee houten blokken) kost echter altijd nog ongeveer 700 gulden, terwijl de bijbehorende kogels voor rond 11 gulden per stuk moeten worden bij- gekocht. Luxe modellen kosten al gauw een veelvoud van dit bedrag en voor rond 3000 gulden kan men prachtexemplaren kopen versierd met veel Franse lelies, beschilderde wielen en heel veel smeedijzeren nagels. En als dat dan nog niet mooi genoeg is, kan men zelfs zijn eigen kanon in de kleuren van een club of politieke partij laten schilderen. Al deze kanonnen zijn natuurlijk niet meer te gebruiken: het zijn (zeer fraaie) namaaksels. Voor de ware liefhebber zijn er ook echte kanonnen te verkrijgen: twee stuk ken Belgisch veldgeschut uit de Eerste Wereldoorlog (opgekocht uit een legerarsenaal) en een Oosten rijkse houwitser (voormalige kazer nepoort-versiering). Deze drie stuk ken zijn nog geheel compleet. Alleen is er zorg voor gedragen dat ze niet meer als wapen kunnen worden ge bruikt. In de loop zijn enige gaten Boerenkarwielen, die weldra kanonlopen zullen stutten. geboord. „Tenslotte", zegt de oudste broer, zouden we anders wel ge woon in de wapenhandel kunnen gaan. En dat is niet de bedoeling; het moet een aardigheidje blijven". Een aardigheidje dat dan echter wel een lieve duit opbrengt. Een aardig heidje ook, dat een stevige bijdrage kan leveren tot het traag op gang komende industrialisatieproces in Belgisch Limburg. DJAKARTA (A.N.P.) President Soeharto heeft gisteren tijdens een ontvangst van de Nederlandse parle mentaire delegatie dank betuigd voor de Nederlandse hulp. Hij had echter een groter bedrag voor het Indonesische economische herstel verwacht dan de negentig miljoen gulden voor dit jaar. Soehar to hoopt dat het Nederlandse parle ment op meer hulp aan Indonesië zal aandringen. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Aan de gemeente raad van Breskens zal in zijn verga dering van maandag a.s. worden ge vraagd, een lening van de firma De Kruijter en de Smit i.o. te garande ren. Het gaat om een bedrag van maximaal f 161.000,- dat de firma zal steken in de bouw van een stalen vissersboot met een nieuwe motor. De totale kosten bedragen f 230.000,- Aan de raad zal verder een nieuwe model-bouwverordening ter goedkeu ring worden voorgelegd. Deze ver ordening is ontworpen door de Ver eniging van Nederlandse gemeenten. Een commissie van hoofden van ge meentewerken in West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft de verordening be studeerd en er een wijziging in aan gebracht, waardoor de verordening beter past op de behoeften van de streek. Ook deze wijziging wordt ter vaststelling aangeboden. B. en w. vragen de raad ook, de in totaal f 720.000,. beschikbaar te stellen die nodig zijn voor uitbreiding en verbe tering van de bestaande rioolwater zuiveringsinstallatie. Het gevolg van dit besluit zal zijn, dat in de toe komst een ander heffingssysteem voor de rioolbelasting zal moeten worden gehanteerd. Een nieuwe ver ordening op de heffing, zo beloven b. en w. is in de maak. B. en w. zeggen de raad nadere BRUSSEL (KNP) Een groep katholieke Intellectuelen in België heeft 'n open brief aan de Belgische bisschoppen gericht, waarin zij aan dringen op een open gedachtewisse ling over de richtlijnen van de en cycliek Humanae Vitae, die zij „een vergissing" noemen. Onder de 5 ondertekenaars ko men professoren en leiders van ka tholieke organisaties voor. „De betwistbaarheid van de direc tieven omtrent geboortenregeling lijkt ons als een feitelijk gegeven, dat niet uit de weg kan worden gegaan. Wij kunnen ook niet verwachten, dat het onvermijdelijke conflict, vanzelf zal wegblijven". Zo heet het in het schrijven, d'at aldus vervolgt: „Zul len wij nu als gemeenschap een weg opgaan, die zich helaas in sommige uitlatingen van priesters en leken reeds schijnt af te tekenen, de weg van 'n onevangelische compromis met de waarheid of een dubbelzinnige pastoraal, die de vergissing van de encycliek moe* opvangen en goed maken?" informaties toe over de resultaten van de actie die het comité Spui- plein heeft gevoerd in verband met de plannen van rijkswaterstaat met de nieuwe oeververdediging in de ge meente. Aan de verlangens van het comité zal, zo heeft Rijkswaterstaat laten weten, grotendeels tegemoet gekomen kan worden. Later stuur de men echter een tekening voor een verbeterd plan, maar dit kon geen genade vinden, onder meer om dat het zou neerkomen op een gedeel telijke verlegging van de promena de in zeewaartse richting. Hierdoor zou ook een deel van het strand verloren gaan. De zaak is evenwel nog niet geheel afgedaan. B. en w. hebben een bespreking met G.S. Lang zal er waarschijnlijk gedis cussieerd worden over een voorstel om, terwille van een belangrijke uit breiding van de fabriek van de n.v. Verduijn, de naburige kleuterschool af te breken en elders een nieuwe te bouwen. De bedoelde kleuter school is geheel afgeschreven, terwijl de nieuwe school onder de huidige financieringsregeling kleuteronder wijs zal vallen. (Van onze correspondent) KAPELLE - Het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen heeft bekendgemaakt dat de minimum prijs voor bramen dit seizoen voor de kwaliteitsklassen 1 en 2 weer 70 cent per kg zal bedragen. Bij even tuele doordraai krijgt de teler een vergoeding die gelijk is aan de op- houdprijs. Er is geen heffing over bramen verschuldigd dit jaar. De aanvoer van bramen gaan thans van betekenis worden. Bij de veiling in Kapelle-Biezelinge liggen de dagaanvoerein thans rond 15 ton. Een groot deel wordt aangevoerd los in kratten, bestemd voor de industrie. De prijs daarvan ligt rond f 1,40 per kg. Voor bramen in doosjes, bestemd voor vexse consumptie houdt de prijs nauw verband met het aanbod en ligt tussen de f 1,50 en f 2,. per kg. De kwaliteit van de bramen heeft de laatste tijd erg geleden van de zeer ongunstige weersomstandighe den. Ook de produktie wordt hierdoor nadeling beïnvloed.Het vorig jaar was er sprake van een recordoogst van bramen maar verwacht wordt dat het dit jaar heel anders zal zijn. In Kapelle en omgeving rekent men voorlopig op een produktie die hoogstens 70 pet. van die van het vo rig jaar zal worden. De prijzen lig gen echter tot op heden ongeveer 20 pet. hoger zodat dit wel lets good maakt. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Na geruime tijd geëx perimenteerd te hebben in haar win kels in Bergen op Zoom en Made gaat Edah nu in al haar andere Bra bantse zelfbedieningszaken en Ziezo- markten de broodprijs verlagen. In de winkels te Breda, Oosterhout, Dongen, Waspik en Kaatsheuvel zal het gesneden witbrood vanaf maan dag nu ook 66 cent en het gesneden bruinbrood 64 kosten. Ook andere soorten brood zullen goedkoper worden. Als reactie hierop heeft Autorama in Breda met ingang van morgen de prijs vain gesneden brood nu 68 ot verlaagd tot 64 ct. „Als Edah het voor 64 cent kan doen, dan kun- wij het ook", aldus de heer J. Bast- meijer, directeur van de levens- middellenafcteling van Autorama. De firma Jaq. Hermans met zaken in Bergen op Zoom en Made zal voorlopig niet reageren, zo deelde de heer A. Muuriing, directeur te Ber gen op Zoom, ons mee. Aanvankelijk lag de broodprijs van Hermans op hetzelfde niveau als die van de Edah-zaken in de twee proefge meenten, dus 66 cent voor wit en 64 cent voor bruinbrood. Anderhalve maand geLeden verhoogde Hermans echter cEe prijzen met een cent in verband met een stijging van de gnomdstoffenprijzen. „We konden die winstmarge, die toch al klein was, niet verder ver minderen", aldus de heer Muuriing. Edah verhoogde de prijzen echter niet; voert de lage prijs nu ook in andere plaatsen in. „Brood is een populair artikel dat altijd te duur is geweest vanwege de hoge distributie- kosten, die de consument moest be talen. Nu komt de huisvrouw het brood zelf halen en daarom kunnen de prijzen ook lager zijn", is de mo tivering van de heer H. Soete, alge meen-verkoopleider van Edah in Helmond. HEERLEN (A.N.P.) In de Ma- riakerk van Aken zijn gistermiddag op enkele pilaren godslasterlijke leuzen ontdekt, die met viltstift wa ren aangebracht. De Duitse politie is van mening dat de onbekende graf- schenner hier waarschijnlijk aan het werk is geweest: (VERVOLG VAN PAGINA 1) Radio-Praag, die gisteren met tus senpozen uit de lucht is geweest, en andere radiostations, hebben gisteren meldingen gemaakt van gevechten in Praag en elders in Tsjechoslowakije. De clandestiene radiostations hebben het Westen ook op de hoogte gehou den van andere gebeurtenissen in Ts j echoslowakij e. In Praag werd het standrecht in gesteld. De bevelhebber van de bezettingstroepen stelde een a- vondklok in en heeft een verbod op de uitgifte van drukwerken en pamfletten, benevens een verbod op samenscholing uitgevaardigd. In Praag werd bij het ministerie voor de zware industrie gevoch ten tussen burgers en militairen. In Bratislava kwam het ook tot ernstige gevechten. Hier zouden vier doden zijn gevallen. De Russen zouden ft.a. een zieken huis en een kerk hebben be schoten. In Kosice werd de staat van be leg afgekondigd. Op het Raadhuisplein in de oude stad van Praag verzamelden zich tegen het middaguur duizenden jongelui in verband met een op roep van de vakbonden voor een staking van een uur. Een jongen werd door Russische militairen doodgeschoten. Het is niet duidelijk wat er met president Svoboda gebeurt. Na dat hij woensdagavond met be vende stem een korte verklaring voor de radio had afgelegd (zie elders in dit blad) heeft men niet meer van hem gehoord. Zijn ambtswoning is hermetisch af gesloten. Rondom zijn paleis zijn niet alleen tanks opgesteld, maar ook geschut ingegraven. Men vreest dat de oude president on der sterke pressie van de Russen en mogelijk ook van enige Tsje chische leiders staat om een pro clamatie uit te vaardigen tot de bevolking. In Klatovic zouden twee land bouwers door Russische tanks zijn overreden, terwijl in Praag enige Jongeren, die trachtten vlaggen op de Russische tanks te planten, ernstig gewond zouden zijn. Gistermorgen is de laatste stad, Martin in het Tatra-gebergte bezet door Russische troepen. In verschillende bedrijven is ge staakt uit sympathie met de Tsjechische leiders. De procureur-generaal van de strijdkrachten riep alle Tsjecho- slowaakse troepen op, alleen bevelen van hun eigen superi euren aan te nemen en geen ma terieel aan de bezetters te ver strekken. Overgave van wapens en collaboratie met de bezetter zal als verraad worden be schouwd. Premier Cernik is gistermorgen vroeg met een Russisch militair vliegtuig naar de Sovjet-Unie is gebracht. Personeel van het Praagse vliegveld had hem her kend toen hij, samen met ande ren, onder Russisch militair es corte op het vliegveld aankwam. Verdere ontwikkelingen van de kwestie Tsjechoslowakije: De Tsjechische politie is ontwa pend, maar het leger nog niet. Het opperbevel van de strijd krachten wacht op instructies van de regering en blijft in gereedheid om het land te verdedigen. Naar schatting zijn er thans 250.000 vreemde soldaten in Tsjechoslowakije. De Tsjechische minister van bul- tenlandse zaken, Jiri Hajek, zou naar de Verenigde Naties zijn ge reisd. Hij was in Joegoslavië toen de Russen zijn land binnenvielen. De Tsjechische minister van de- fensie, Martin Dzur werd gisteren gearresteerd. De grens tussen Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije werd voor alle verkeer gesloten. WORCESTER, MASS (Reuter) - Senator Edward Kennedy van Mas sachusetts heeft in zijn eerste toe spraak na de dood van zijn broer Robert gepleit voor een „eervolle te rugtrekking" uit de Vietnamese oor log. Als eerste stap is daarvoor een om- voorwaardelijke staking van de bom bardementen op Noord-Vietnam ver eist, aldus de senator, die met deze mening rechtstreeks ingaat tegen die van president Johnson. De president wil de oorlogsinspan ning niet verder verminderen voor dat Hanoi een tegengebaar maakt. Surséance van betaling: In de sur séance van betaling verleend aan N.V. A Begheijn en Zoon, vervaardigen van en handel in landbouwwerktuigen, ge reedschappen, wasmachines, kleinhan del in electrotechnische bedrijfstoestel- len, gevestigd te IJzendiike is een ont werp van akkoord gedeponeerd. Be paald werd, dat de schuldvorderingen ten aanzien waarvan de surséance werkt uiterlijk op 31-8-1968 bij de be windvoerder Mr. G. Tichelman, O. Bol- werk 8, Terneuzen, moeten worden in gediend. Over het aangeboden akkoord zal op 16-9-1968 te 11 uur worden ge raadpleegd en beslist. Tot onze droefheid overleed zacht en kalm in het St.-Lau- rens-ziekenhuis te Bre da, voorzien van het Sacrament der zieken mijn lieve mam en onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader JOHANNES ARNOLDUS FRANKEN echtgenoot van Wilhelmiua Louisa Jacoba van der Kuijl weduwnaar van Johanna Cornelia Voorbraak in de ouderdom van 88 jaar. Breda: W. L. J. Franken- van der Kuijl kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Breda, 20 augustus 1968 Poolseweg 164. De overledene is opge baard in de rouwkamer van het St.-Laurens- ziekenhuis, bezoekuur donderdag van 16.00 tot 17.00 uur. Gebedsdienst donder dag om 19.15 uur in de parochiekerk van het H. Sacrament, Zamd- benglaam, Breda. De H. Eucharistievie ring, waartoe u wordt uitgenodigd, zal plaats hebben op heden vrij dag 23 augustus om 10.00 uur in voornoem de kerk. Hierna zal de begrafe nis geschieden op de r. - k. begraafplaats „Zuylem", Haagweg 332 Breda. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN OVERLEDENM. Moison- van Loenhoud, 61 jr., wv M. Moison, te Ovezande, 20 augustus 1968; A. P. Bak- ker-Tazelaar, 72 jr., ev A. Bakker, je Wissekerke, 21 augustus 1968. Te koop aangeboden Bestaande uit Baby artikelen, kteinvak. Bonnetterie, foundations, Inhoud winkel, woonhuis, inventaris, voorraad, goodwill. Omzet 100.000 Prijs 40.000 Brieven onder nr. 26861. Na zeventien jaar aan onze zorgen toevertrouwd te zijn geweest overleed heden tot onze droef heid te Dordrecht ten gevolge van een droevig ongeval onze lieve zoon, broer, kleinzoon en neef Graag uw gebeden voor zijn zielerust. C. Mensen C. Mensen-Oostvogels Joke Familie Mensen Familie Oostvogels. Zevenbergen, 21 augustus 1968. Zeestraat 53. De H. Eucharistieviering voor zijn zielerust zal plaatshebben op zaterdag 24 augustus a.s. om 10 uur in de parochiekerk van St.-Bartholomeus te Zevenbergen. Daarna volgt de begrafenis op het parochiekerkhof aldaar. Graag nodigen wij u uit. Samenkomst om 9.45 uur in het huis St> Jozef, Zevenbergen, waar de overledene ligt op gebaard. Op vrijdag om 19.00 uur zal de aan gepaste eucharistieviering plaatsvinden, waarbij u eveneens wordt uitgenodigd. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in hotel Den Oude, Kerkstraat, Zevenbergen. Hierbij betuigen wij u dank voor de vele blijken van medeleven, ons betoond bij het overlijden van onze lieve en zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder mevrouw MARTINA RIJK Fam. Remijn Ovezande, augustus 1968. De burgemeester van Rilland-Bath maakt inge volge het bepaalde in artikel 26, le Md, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat ingaande 26 augustus 1968, gedurende één maand ter sekretarie voor een ieder ter inzage ügt het bestemmingsplan kom Rilland 1968, hou dende wijziging van het bestemmingsplan kom Rilland 1964. Gedurende genoemde termijn kan een ieder die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente raad heeft gewend, bezwaren indienen bij Gede puteerde Staten in Zeeland tegen genoemd be stemmingsplan. RILLAND-BATH, 23 augustus 1968. De burgemeester voornoemd, J. C. W. JOBSE adviseren wij a geen officiële stukken In te sluiten, daar wij nemen voor het niet terug ontvangen daarvan. Een modern lesprogram ma voor alle jongelui die met hun tijd mee gaan, LESAANVANG HULST A.s. zondag kl. Patronaat Beginners aanv. 2.30 uur Gevorderden aanv. 4 uur Gehuwden lesavond op donderdag. Scholieren 3 klubs aan vang september. terneuzen in onze school Dijkstr. 10 Beginners 6 sept. 7.30 u. Gevorderden woensdag i sept. 8 u. Gehuwden lesavond op dinsdag. Scholieren 3 klubs aanv. september. IJZENDIJKE „Jeugdgebouw" Beginners maandag 2 september 7 uur. Gehuwden lesavond op maandag. oostburg Klub voor scholieren aan vang september. terneuzen Zondag 1 september aam"»!»* 8 ,,ur DANSSCHOOL TfRNEUZEN - GUID0 GirtUESTBAd' 3 Til JSli 20 jaar juo«iorn kansonderwijs. (Van een onzer verslage KEMZEKE (B.) sterk verouderde mlui cipe willen we absoluut je kent dat wel: klinken stappen op de plavuizen terende stemmen. De naars, die hier hun wei gen en dat zijn er hee krijgen de verplichting gezette tijden bij hun dc beelden te zijn. Wij g zelfs nog de voorkeur ze dan met iets bezig zijn manier kan er werkelijk wijn tussen publiek en naar". Deze stelMng wordit ge door de Belg Chr. Ferket, doctor h.c., te St.-Amandsbe Een onderdeel van zijn on ke activiteiten, zowel op cieel als cultureel gebied, v, exploitatie („een hobby") i kunst, en recreatiecentrum „1 dat ruim 30 ha groot is. D vinden even voorbij de Ned Belgische grens langs de v< weg tussen het Nederlandse 1 brug en het Belgische Kern Sedert vorig jaar maart he Wal" (beter bekend als De Wal") een totaal andi en aanzien gekregen. De hi ket, die met zijn broer de voert, heeft op het ogenblik om het allemaal nog fra artistieker en aamtrekkeMj maken. Behalve een nieuw taurant, dat plaats biedt ai 1500 personen en tevens g kan worden als amusements er een groot wandelbos met attracties: een roeivijver me) tenras, een speeltuin, een ka met bewegende poppen en e terrad, verschillende dderenkc a. met berggeiten en Vietnam kens en er zijn veelsoorige paj en, witte en zwarte zwa: pony's, „Als Ik denk aan verfra en uitbreidingen, dan gaat h om molentjes en frituurkes", de heer Ferket. Rond een terri ruim 4.000 vierkante meter momenteel mini-huisjes gel variërend, in hoogte van v zes meter, in Belgische en landse klassieke stijlen. Nog; pas is een Breugheliaans gereedgekomen. Dhr. Ferket wat zijn bedoeling is: „Het hete terrein wordt volgebouwd. We hebben eei proef genomen me>t oud m« >g c t I j^n zijden avondschoen met 1 a öe juwelenkist is gedaan. B Zelfs verwende kelen kan men r^s°,n<ierstaanae Pikante banane ras. bestemd voor 4 personen, Wo" 00r deze bananenko men nodig: "ieel'zom varkenskotetetten, kijven to enapuper' een paar gesmolten v. bananen, 2 eetl toom, i f!0teF' 3/8 liter l6£el tooster^ 6 1/2 De w'\Wordt verhit tot 180° eerst die!,,"611' waarvan de vet! worden worden afgesne met meel gepaneerd ei

de Stem | 1968 | | pagina 4