an-noord tgesteld Voor aankoop particuliere huizen OMVANG GELDLENINGEN STIJGT MET SPRONGEN Genieten van een late zon Opstoppingen bij noodbrug JONGEREN IN GOES KWAAD OMDAT RAAD NIETS DEED „IJzeren wegen" trok ruim 1200 bezoekers SN In verband met toestand in Tsjechoslowakije DIRECTEUR VEISSINGS ZIEKENHUIS NOG SP00RE00S IN TSJECHOSLOWAKIJE Handtekeningenactie breidt zich uit over heel het land In gesprek met P. Smet tel „DE LINDE" jwater t en waar? VANDAAG MORGEN teSetV6 bieden' °e b°de Ziekenfonds en huisartsen nog niet akkoord Publiek verzekerde zich voor 7 miljard Voldoende Rente Zeven tig jaar getrouwd Interessante expositie in Rijksarchief Middelburg Daling minder gewerkte uren Nieuwe plannen Twee jongetjes gewond bij aanrijding DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1968 0-2161 •3529 dzande aid stemde verder in met een ■keereverbeterinigien: de lopui. bert Joachimkade met dè i, een betere aansluiting van GeesKattendijke met de te. raadsleden vroegen aandacht wegsituaitie -rond de kömen- bhal, met name zou men de van het zwembad, met het te verkeersveiligheid, moeten :n. oon de raad vain mening w& verhoging van de subsidie verbouwing vam de oh-riste- tionale sohool aan de West- l 86.000 tot 168.200 omvol- was toegelicht, werd dH aangenomen. oMegevoonsteil om de aanleg ubnaile verwianminigen in eo :n aan de Nachitegaallaam te ;en, belandde al in de finan- immissie. Er was veel be- egen. Het college hield het aan om het nog eens onder te nemen. (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE iteit: VVesterschelde schotel. zaterdag 24 augustus: ert: 9.20 en 15.34; Terneu- en 15.00; Vlissingen: 2.11 en ifemeldinge: 3.52 en 16.13. t 19.30 uur isatiebij eenkomst &URG uur Triple Cross 14 jaar Monido Came -18 jaar JEN ra 20 uur Sexy gang 18 Jaar 20 uur Blow up 18 jaar IURG uur Triple Cross 14 jaar jen ra 19 uur larme de Saint Tropez 14 jaar Sexy gang 18 jaar L9 uur Blow up 18 jaar Sexy 18 jaar TEEN Wilhelminaschieting 5EN 20 uur El Dorado 14 jaar IG 0 uur rd restaurant a.L )ijk t., ort 15 uur Kermissenieoing imaert 15 uur Schietdng e-pAal Bakker 15 uur Schieting jjlder 15 uur Ceciliaschieting tpe Hoek 15 uur Schieting JS 19.30 uur Zwemwedstrijd ;t 19.30 uur .Isatiebij eenkomst f (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Actiecomité Jon geren Goes en velen daarbuiten nemen het het Goese gemeente bestuur hoogst kwalijk, dat het, in zijn raadsvergadering van woensdagavond, op geen enkele manier aandacht heeft besteed aan de kwestie-Tsjechoslowakije. Men had van het gemeente bestuur, toevallig op een tragisch- historische dag in de wereld geschiedenis in vergadering bij een, een symbolische daad ver wacht, in de vorm van een me moreren van het Tsjechische volk, een telegram naar de ambassade of wat dan ook. De jongeren kun nen het niet begrijpen, dat de gemeenteraad zonder meer begon nen is aan de afwerking van een plaatselijke agenda, alsof zich op dat moment elders in de wereld wet het zoveelste drama speelde. Het Actiecomité Jongeren Goes, dat meteen na het horen van het nieuws woensdagmorgen een pe titie opstelde en handtekeningen verzamelde om, eveneens symbo lisch, maar met volle overtuiging c.et) daad te stellen, is teleurge steld m de gemeenteraad. He poging van het actiecomité y\ tijdens de raadsvergadering «e handtekeningenlijst in de raad- ael te laten tekenen, is even eens mislukt. Wel hebben de raadsleden, uitgezonderd de bur- Ü!lejS'er' de Petitie na afloop van- de vergadering ondertekend, "e jongelm werden bij de deur tW j raadzaal tegengehouden tno bode, die tot driemaal namens de jongens de burge- wntt vergeefs toestemming dorin °m Petitie in de verga- d raadsleden van Goes, moeton j aan de kwestie had dat «°rden besteed' "et om- vemart CIee' bij eIkaar en in o j lng waren? ,Hrtlithd- N MalJaars (SGP): óver t!\Wet °P m'in weg om er heb ik Jftiï!?*11' ,Eerliik gezegd ook nLt tljdens de vergadering 25 acht mefer, aan gedacht- Het Rekiink ir bezien, geen kwaad gedaan." We het wel hadden dAR)aad,nidu H. de Leeuw (Pv dat 'b'i'i a yerie(jen hebben we °ok niet o^ gebeurtenissen eens iet* a?n- ofschoon ik wel reerd heb M|6 ^hÜn-g gesugge" bleem I Mlssebien is dit pro- moer vl«rarein, gegaan in het ru- die Wj; nde kieinsteedse politiek, ille- bedr«ven. Ik moet als je dit een misser van de raad kunt noemen, ben ik er zelf mede-aansprakelijk voor." Raadslid M. Loeve (AR): „De voorzitter had het initiatief moe ten nemen, maar de tijd van voor bereiding was erg kort, terwijl het woensdagavond nog niet hele maal duidelijk was wat er eigen lijk aan de hand was. De berich ten uit Praag waren verward en daarom moest wel enige voor zichtigheid betracht worden. Ik ben het er wel helemaal mee eens, dat alle schakeringen van de maatschappij tegen de Russi sche misdaad stelling moeten ne men." Raadslid drs. J. Dijkgraaf (CHU): „Een plaatselijk college als een gemeenteraad heeft niets te maken met de internationale politiek. Bovendien: iedereen per soonlijk was zo met afschuw ver vuld, dat men er zelfs niet aan gedacht heeft om de zaak op de een of andere manier in de raad ter sprake te brengen. Het is ge woon niet aan de orde geweest." Wethouder J. H. Roose (KVP): „Achteraf kun je het betreuren dat we er niets aan gedaan heb ben, maar van de andere kant moet de gemeenteraad zich van zijn beperkingen bewust zijn. Je zou natuurlijk een kreet kunnen slaken, maar of het enige zin heeft, is voor mij een vraagteken. Tegenover onze kiezers was het echter toch wel wenselijk ge weest." Raadsvoorzitter burgemeester mr. F. Huber: „Ik heb er in de bewuste vergadering niets aan gedaan, omdat ik niet voldoende geïnformeerd was. Als ik wat doe, moet ik goed weten wat ik doe en moet ik een goed oordeel heb ben. De berichten van woensdag waren vaag en verward en als ik iemand, zeker in een raadsverga dering uitschreeuw, wil ik weten w i e ik uitschreeuw. Ik heb het niet begrepen op al die inciden tele acties omdat ze de zaak sterk overtrekken. Bovendien hebben wij als raad op de eerste plaats een plaatselijke taak." Het Actiecomité Jongeren Goes neemt het de burgemeester voor al kwalijk, dat hij de petitie niet wilde tekenen. De burgemeester gaf de jongelui, die hem de petitie ter tekening aanboden te verstaan, dat zijn- handtekening een belang rijke is en dat hij deze slechts wel overwogen en goed gefundeerd kan gebruiken. Commentaar van de jongeren: „Het missen van de handtekening van de burgemeester onder deze petitie is minstens even belang rijk." De zomer is bijna afgelopen, de scholen zijn begonnen. De wetten van de natuur en van het onderwijssysteem schrijven dat zo voor. Maar in deze dagen van («.verwachte zomerse warmte lijkt het er op, dat de rollen zijn omgedraaid: wie dénkt er nu aan school? Deze meisjes in ieder ge val maar een klein beetje. Zij hebben de zon opgezocht en ge nieten daar zichtbaar van. Ze hebben wel de concessie gedaan hun schoolboeken mee te nemen. Maar of ze er ook veel in lezen? UTRECHT (ANP) De overeen komst 1968 tussen het gemeenschap pelijk overleg ziekenfondsorganisa ties en de landelijke huisartsenver eniging is gisteren wederom niet door de ziekenfondsraad bekrachtigd. De huisartsen tekenden namelijk protest aan tegen het feit dat zij nu geen nota's meer kunnen verzenden aan de verzekerden. Ze zijn bang dat hierdoor hun juridische positie zou verzwakken. De ziekenfondsorganisa ties zijn aan deze bezwaren tegemoet gekomen door voor te stellen de no ta's naar de ziekenfondsen te zenden. De ziekenfondsraad komt echter vol gende maand pas bij elkaar. UTRECHT (ANP) In de eerste helft van dit jaar heeft de Neder landse bevolking haar financiële ze kerheid door middel van levensverze kering uitgebreid met een bedrag van bijna 7 miljard gulden. Er zijn in deze periode nieuwe po lissen van levensverzekering geslo ten, waarop men in totaal voor 6,9 miljard gulden verzekerd is. Dit ver zekerd bedrag op nieuwe polissen is ruim 20 pet. meer dan dat van het eerste halfjaar 1967. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN/BREDA De vraag naar geldleningen voor de financiering van particuliere eengezinswoningen is de laatste tijd enorm toegenomen. De Cen trale Boerenleenbank te Eindho ven constateert sinds 1 januari zelfs een vraag, die tweemaal zo hoog is als die van vorig jaar in de sector particuliere wonin gen. De agrarische en midden standsfinancieringen blijven in vergelijking met vorig jaar even wel constant. In totaal werden bij de Boeren leenbanken gedurende de eerste helft van 1968 leningen verstrekt tot een bedrag van f414 miljoen tegen f265 miljoen gedurende het eerste halfjaar van 1967. Als voornaamste oorzaak van de stijging van de hypothecaire geld leningen voor de particuliere wonin gen beschouwt men de rijkssubsidie regeling voor premie-koopwoningen, die begin dit jaar van kracht werd. Volgens deze regeling krijgt de koper gedurende tien jaar een elk jaar kleiner wordende subsidie. Een van de voorwaarden is, dat hij de wo ning zelf blijft bewonen. Inmiddels begint ook de vrees voor prijsstijgingen in de woning bouw ten gevolge van de belasting toegevoegde waarde, die volgend jaar wordt ingevoerd in plaats van de omzetbelasting, de kooplust te stimuleren. Vorige week maakten wij reeds melding van' een toenemende bouw activiteit in verband met de nade rende b.t.w. Ondanks de verhoogde aanvragen om geldleningen beschikkende Boe renleenbanken over voldoende geld om hun cliënten te gerieven. Zulks, omdat de middelen sterk toevloeien in de vorm van besparingen en af lossingen van eerder gesloten lenin gen. Vorig jaar maakte de directie van de Centrale Boerenleenbank nog melding van veel vervroegde aflos singen, daaraan de conclusie ver bindend, dat het de cliënten van de bank financieel goed gaat. Sinds begin vorig jaar verstrekken de Boerenleenbanken weer leningen tot maximaal 80 procent van de taxatiewaarde van het hypothecaire onderpand. Daarvóór was het maximale per centage geruime tijd 66 2/3 procent. Met gemeentelijke garantie worden wel leningen verstrekt tot 90 pro cent. Ook cliënten van de banken met name zij, die een zogenaamde gezins- of privérekening hebben kunnen in bepaalde gevallen een lening krijgen boven 80 procent van de waarde van het onderpand. Vanwege de sterk toegenomen vraag naar geld voor de particuliere woningbouw schijnen de hypotheek banken hier en daar hun renten te verhogen. Bij de Centrale Boerenleenbank zijn deze evenwel nog onveranderd gebleven. Ze variëren meestal van 6,5 tot 6,75 procent. Naar men,, ons van de zijde van de CBL verzekerde, bestaan bij deze bank momenteel geen plannen tot renteverhoging. Maar men houdt uiteraard nauwlet tend de obligatiemarkt in de gaten. De ontwikkelingen daar vertonen de laatste tijd weer een geringe stij ging. Dit kan zijn gevolgen hebben voor de financiering van de parti culiere eengezinswoningen. Voor de aankoop van flatwoningen is in het zuiden van het land nooit veel animo geweest. Wanneer men de huurprijzen vergelijkt is de flat- bouw in het zuiden dikwijls duurder dan de bouw van eengezinswoningen, terwijl de accommodatie en de leef baarheid van de flats zeker voor gezinnen met kinderen vaak veel minder is. ZANDVOORT (ANP) Het echt paar Otto Hoenderken en Eeffien Teodatus wonend in het A. G. Bo- gaan-Tehuis in Bentveld, zal op 25 augustus 70 jaar getrouwd zijn. De bruidegom is 102 jaar en de bruid 94 jaar oud. (Van een onzer verslaggevers) OOST-SOUBURG In angstige spanning wacht de moeder van de heer J. P. Springveld uit Oost-Souburg op enig levensteken van haar zoon en diens gezinsleden, sinds het tragische nieuws van de Russische overval op Tsjechoslowakije dinsdagnacht de wereld schokte. Zij is niet de enige. Haar ongerustheid is slechts een voorbeeld. Samen met zijn vrouw en dochter is de heer Springveld, economisch direc teur van het Sint Josephziekenhuis in Vlissingen, vorige week vrijdag met vakantie naar Praag vertrokken. Volgens zijn plan had hjj woensdagmorgen in zijn hotel in de Tsjechische hoofdstad moeten zijn. Pogingen om contact te krijgen waren tot gisteravond mislukt. De moeder, die zenuwachtig de uren in het huis van haar zoon aan de Van Doornlaan aftelt, heeft contact opgenomen met de alarm-centrale van de ANWB, om te trachten via een radio-oproep contact met hem te krijgen. Ook pogingen van het ziekenhuis om een levensteken van de directeur te vernemen bleven zonder resultaat. De berichten uit Praag, dat de toeristen het land ongehinderd kunnen ver laten, heeft de zorgen van de wachtende in Souburg en Vlissingen nauwe lijks verlicht. In het begin hield men er nog rekening mee dat de heer Springveld tijdig horend van de ontwikkelingen wellicht niet naar Praag gereisd zou zijn. Naarmate de tijd verstrijkt en berichten uitblijven gelooft men daar niet meer in. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De tentoonstel ling „IJzeren wegen op dammen en langs kreken" in het Rijksarchief te Middelburg loopt ten einde. Er is voor deze tentoonstelling die 'n beeld geeft van honderd jaar spoorlijnen in Zeeland, een verblijdende belang stelling geweest. Het bezoekersaan tal is tien dagen voor de sluiting reeds tot ver over de 1000 gestegen en bedraagt nu naar schatting tus sen de 12 en 1300. Voor 1969 worden, nieuwe historische exposities voorbe reid. Zoals verwacht werd, heeft de ex positie speciaal de aandacht getrok ken v-an de jeugd, die er bij honderd tallen een bezoek aan heeft gebracht. De meesten kwamen met. hun ouders of op eigen gelegenheid, rnaa-r ook in schoolverband. Na afloop van het schooljaar kwam de vakantieperiode met enkele top dagen van circa 40 bezoekers. Nu be staat nog tot eind augustus de mo gelijkheid om een bijzondere verza meling afbeeldingen en documenten betreffende de „Zeeuwse lijn" en de spoorlijnen in Zeeuwsch-Vlaanderen bijeen te zien. Er zijn zelfs twee mo dellen van oude stoomlocomotieven te bezichtigen. Voorts: oude plannen voor de bouw van een station aan de Korendijk te Middelburg en voor (Van een onzer verslaggevers) GOES Driehonderd vijftig lycea in Nederland zullen de komende da gen het initiatief van het Actie comité Jongeren Goes overnemen en handtekeningen plaatsen onder de pe titie, waarmee men de jeugd in het getroffen Tsjechoslowakije moreel wil steunen. De Goese initiatiefnemers Wopke Veenstra en Oek de Jong rijden dins dag a.s. per brommer naar Den Haag om de Tsjechoslo waakse ambassa deur petitie en handtekeningen te overhandigen. Op die dag zal op de school van de jongens het christe lijk lyceum voor Zeeland in Goes demonstratief de vlag halfstok gehe sen worden. Het actiecomité hoopt, dat de deelnemende scholen dit voor beeld zullen volgen en dat allen, die, buiten schoolverband hun handteke ning gezet hebben eveneens halfstok zullen vlaggen. Het Goese actiecomité heeft deze landelijke opzet van zijn actie kun nen realiseren, door medewerking van de Nederlandse Schoolpers Unie in Amersfoort, die onmiddellijk is begonnen met het overstencillen van de petitietekst. Vandaag nog zullen petities en lijsten naar al de 350 scholen worden gestuurd. Inmiddels hebben ettelijke duizen den inwoners van Goes hun instem ming met het idee uitgedrukt door een handtekening te plaatsen. Het actiecomité roert de trom en verzet bergen werk om de actie tot een de monstrerend succes te maken. Gister avond werd Kloetinge bewerkt. De leraren van het christelijk ly ceum zullen onderling geld bij een- leggen om de actie van hun leerlin gen te financieren. De werkgroep van het comité is van twintig jon gens en meisjes inmiddels uitgebreid tot dertig. DEN HAAG (ANP) Het aantal in de maand juli '68 geregistreerde minder gewerkte uren als gevolg van verminderde bedrijvigheid be droeg 51.052, verdeeld over de acht enveertig bedrijven ten aanzien van 1.107 werknemers (juni 1968: 91.507 uren ten aanzien van zeventig be drijven en 1.936 werknemers). de aanleg van spoorwegen naar Breskens en Brouwershaven, docu menten over het verzet van Rotter dam en België tegen een spoorlijn door Zeeland, afbeeldingen van oude raderboten op de aansluitende ver binding tussen Vlissingen en Enge land en een verhaal van een Engel se prinses over haar treinreis door Zeeland ongeveer 80 jaar geleden. Ook krijgt men uit originele stuk ken een indruk van de verbazing wekkende moeilijkheden tijdens de voorgeschiedenis van de spoorlijn en v-an het belangrijke aandeel, d-at de Westkapelse waterstaaitsingenieur Abraham Caland en de Middelburg se aannemer Dirk Dronkers in de verwerkelijking van die lijn hadden. Om iedereen in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling in het rijks archief te bezoeken zal deze buiten de gewone kantooruren nog geopend zijn op vrijdagavonden 23 en 30 au gustus van 19.30 - 21.30 uur en op de zaterdagen 24 en 31 augustus v-an 9.30 - 12.30 en van 13.30 - 17.30. De toegang is kosteloos, terwijl elke be zoeker bovendien gratis een toelich ting ontvangt met een korte geschie denis van de Zeeuwse spoorwegen en de bootdSenst naar Engeland. Na afloop van deze tentoonstelling zal de expositiezaal weer, zoals gebrui kelijk, worden ingericht voor een keuze van curieuze archiefstukken uit het Rijksarchief. Ook voor het volgend Jaar worden al plannen gemaakt voor een of twee tentoonstellingen over de geschiede nis van Zeeland. Hiervoor wordt als onderwerp gedacht aan de Nationa le Synode van Dordrecht, 350 jap ■geleden gehouden, en het onderwijs. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Vooral op dagen zoals gisteren Middelburgse marktdag ontstaan er door de noodbruggen langdurige opstoppin gen. Zolang er aan de nieuwe Ko- ningsbrug gewerkt wordt moet men het verkeer via twee baily-bruggen in en uit de stad leiden. De nood bruggen één links en één rechts van de Koningsbrug hebben eenrichtings verkeer. Op de spitsuren ontstaan hier regelmatig opstoppingen, tot gro te wanhoop van de automobilisten, die soms een kwartier of twintig mi nuten in file moeten staan wachten. Normaal zijn er weinig moeilijk heden maar het zijn juist de markt en toeristische topdagen waardoor het verkeer in de knel komt te zit ten. In de binnenstad is de gang van zaken aanmerkelijk verbeterd door hét instellen van een eenrichtings verkeer. De nieuwe betonnen brug wordt aanzienlijk breder en zal de verkeersstroom sneller en gemakke lijker kunnen verwerken. De streef datum waarop de Koningsbrug voor het verkeer zal worden opengesteld, is tegen het begin van de bouwvak vakantie in 1969. (Van onze correspondent) HULST Donderdagmiddag om streeks half vijf kwamen de twee zesjarige jongetjes R. T. en E. N. sa men op een fiets uit school gereden toen zij in de Villainlaan een tractor met aanhangwagen wilden passeren. Op hetzelfde moment kwam uit tegenovergestelde richting een per sonenwagen, bestuurd door A. S. uit St.-Jansteen, die het rijwiel met de jongens niet kon ontwijken. Zij werden geschept en een paar meter de lucht in geslingerd. Beide jongens werden ernstig gewond met een ziekenauto naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. „IK doe mijn werk met veel plezier. Als besteller kom je steeds met al lerlei mensen in contact. Het is erg afwisselend. Ik kom op een hele boel plaatsen. Nee, ik zou niet graag van baantje veranderen." Dit zegt de heer P. Smet, besteller bij de PTT, die dezer dagen zijn 25-jarig jubi leum vierde. „Ik heb het wel gewe ten", zei hij. „Het was een verschrik kelijk drukke dag. In principe ben ik daar niet zo erg voor. En publici teit hierover vind ik helemaal niet nodig. Maar het was al met al toch leuk." DE heer Smet, die geboren en getogen is in Hulst, heeft zijn 25 dienstjaren ook in Hulst volgemaakt. Hij begon als hulp-besteller in 1943. Op 31 de cember 1949 hkreeg hij een vaste aanstelling en op 1 mei 1961 volgde zijn promo tie tot besteller eerste klasse. De heer Smet bezit een eigen schap die hem in het hele land van Hulst de naam heeft bezorgd van de „fluitende postbode". Hij lacht en zegt: „Inderdaad. Dat klopt. Zo noe men ze me wel. Ja, ik kan er niks aan doen. Of het moet toevallig zijn dat ik iets in mijn mond heb, maar fluiten doe ik altijd." ZIJN vrouw zegt hem nooit anders gekend" te hebben. „Nauwelijks staat hij buiten de deur of jawel, daar gaat ie weer." De heer Smet: „Dat zit nou eenmaal in me. Ik raak het niet meer kwijt. De mensen horen me al van ver aankomen. Mijn vrouw kent dat fluitje zo goed, dat ze met een weet dat ik er aan kom en het tijd is om voor eten te gaan zorgen." De fluitende postbode is overal graag gezien. Hij heeft, zoals dat heet, een grote ronde: St.-Jansteen, Nieuw- Namen, Clinge, Hulst, Terhole, Lams- waarde en Kloosterzande. „TOT voor een jaar of drie deed ik dat allemaal met de fiets", zegt hij. „Daar raak je op den duur ook aan gewend. Nu heb ik een brommer. Het maakt me weinig uit. Weer of geen weer, ik ga er door. Het werk moet toch gebeuren. In de winter is het wel eens lastig. Vooral als het sneeuwt. Je kunt voor onvoorziene dingen komen te staan. Bij de boer- derijen zit de brievenbus niet bij het hek, dus je moet het erf op en dat is meestal een meter of vijftig te voet." ,MAAR ook als het goed weer is kun je rare dingen meemaken. Als je op een fiets of brommer rijdt, dan is het logisch dat je ooit eens een platte band krijgt. Ik heb dat eens mee gemaakt in Saeftinghe. Er zat niks anders op. Ik kon netjes te voet naar Nieuw-Namen. En dat is een hele afstand. In Nieuw-Namen heb ik gauw mijn band laten maken en toen weer verder. Dat maak je mee. Als ik ergens kom, praat ik nooit veel. Het is altijd goeie-dag of mooi-weer en weg ben ik weer. Dat is het beste. Nog nooit heb ik klachten gehad, dus het zal wel goed gaan."

de Stem | 1968 | | pagina 3