Dubceks experiment kreeg maar één jaar Russen: Praag vroeg ons te komen SINGER u gereed fii?r°,,e: w,e nu °peen con- Haviken winnen strijd in Kremlin Regering vol afschuw over deze agressie PRAAG. ZONDER ONS MEDEWETEN INTERVENTIE IN STRIJD MET ALLE REGELS PREMIER DE JONG: geld D 6 STUKS 2.50 «ESCHOOL NPanommic Arg ven praten waan Volgens internationaal recht Bratislava Criticus Agitatie DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 CREME AARDEWERK BORDEN van prima kwaliteit „Sphinx". Nu extra voordelig. Diep- en plat model 6 STUKS 2.95 Dessertborden Bij exploit vain ondergete kende, Martinus Degen deurwaarder bij de arron dissementsrechtbank te Breda, wonende te Breda, üaanmarkstraat no. 18, d.d'. 20 augustus 1968 is ten verzoeke van de Raad voor de Kinderbescherming te Breda, zetelende te Breda aan ANNE MARIE RE- NéE JACQUELINE LE- GRAIN, zonder bekende woon- of verblijfplaats in of buiten het Koninkrijk, betekend de grosse van een vonnis d.d. 19 juli 1968 gewezen door de Arrondis sementsrechtbank te Breda en bij welk vonnis de a- doptie is uitgesproken van Marc André Bernard Le- grain, geboren te Ouder- gem (België) op 16 de cember 1963, door de echt lieden Hendricus Huygens en Philomina Geers, bei den wonende te Bergen op Zoom. M. Degen, deurwaarder. pvraagd een die belast zal wor- bestel- en financiële met MULO-diploma •varing. jaar. ;ijd, opleiding en er- ns Rijksregeling. hoofd van de afde- ïschooi, Hogeschool- huine-naald-machines weeltjes - echte alles e schuine naald door oor de dikste stoffen, achine hebt gewerkt... 3. U hebt nu nog tijde- terug te krijgen voor lacht het merk) bij aan- chuine-naald-machine. d-machlnes profiteert ntant-regeling. sieve schuine naald een voor 7 verschillende aankoop van déze irdeel tot 250,- lie nemen d nr. 1551 e elektrische zigzag: .633 Bi, 01600 - 36827 1 01640- 6244 ■1 01170 >1. 01620 el 01650 el 01654 el 01670 ei 01150 2064 4231 4239 202 3272 2661 TANKS SMOREN PRILLE VRIJHEID (Van onze redactie buitenland) PRAAG/MOSKOU Nog geen anderhalf jaar geleden leek Tsjecho slowakije het meest volgzame van alle Oosteuropese landen. Novot- By hield er een volk dat al herhaaldelijk de democratie had geproefd, stevig onder de duim. Maar ruim een jaar geleden nu gebeurde hei onvermijdelijke: de Tsjechen begonnen zich te roeren en eisten meer vrijheid. Het lag voor de hand dat het Tsjechoslowakije zou zjjn dat het eerst op de poorten van het Kremlin zou kloppen. Zeker na het bloedig neerslaan van de opstand in Hongarije (1956) en een lang zaam terugkeren in het Russische gareel van de nu zelf weer ortho dox geworden Poolse leider Gomulka, die handig profiterend van de Hongaarse crisis en behoedzaam manoevrerend voor Polen toen wat meer vrijheid uit de bus sleepte. Vanaf het begin stonden de zich zelf bevrijdende Tsjechen onder zwa re druk, maar moedig en vooral koel en behoedzaam, streden zij, onder leiding van de zeer populaire, bijna tot volksheld uitgeroepen Alexander Dubcek (46), voort. De democratisering- en hervormings beweging werd op gang gebracht door deze Dubcek, de Siowaak die na een machtsstrijd binnen het cen trale partijcomité op 5 januari An- tonin Novotny opvolgde als eerster secretaris van de Tsjechoslowaakse communistische partij. De „stalinist" Novotny had deze post sinds 1953 bezet. Deze bleef ech ter staatshoofd tot 22 maart, toen hij op eigen verzoek zoals in het offi ciële communiqué werd gezegd, ook deze functie verloor. Het doel van Dubcek was binnen het kader van het communistische systeem in de partij en daarbuiten tot een grotere democratie te komen en binnen het militaire verdrag van Warschau en de Comecon, de economische ge meenschap van de communistische staten, tot een grotere nationale vrij heid en onafhankelijkheid te komen. Zo werd de censuur opgeheven, en een „actieprogramma" opgesteld voor Dolitieke en economische hervormin gen. De nieuwe leiders kondigden aan dat de rol van het centrale par tijcomité zou wrden verstrekt, maar dat tevens het partijwerk meer „open" zou worden, besluiten voor taan bij geheime stemming zouden worden genomen en kritiek op de gang van zaken zou worden toege staan. Deze kritiek gold vooreerst misstanden onder het oude regime. ■y.y.y.-M E cynische machtspolitiek, die Moskou tegenover Tsjechoslo wakije aan de dag legt, maakt het wel bijzonder moeilijk te blijven ge loven in de mogelijkheid van een democratische ontwikkeling binnen de communistische wereld, te blij ven geloven ook in een werkelijke ontspanning tussen Oost en West. Is dat geloof nauwelijks nog op te brengen, even moeilijk te aan vaarden zijn de gevolgen van de verder als een onveranderlijk gege ven te beschouwen brede kloof, die uo weer tussen de communistische landen en de vrije landen geslagen Is. Daarin berusten betekent een krachtige opvoering van de bewa peningswedloop met alle levens- gevaarlijke gevolgen van dien. En dat heeft weer tot gevolg een ver spillen van de miljoenen, die zo broodnodig zijn voor de ontwikke ling van arme landen. De verleiding om de Russen met 9elijke munt te betalen is groot. Wie dat doet speelt echter in de kaart van reactionaire elementen in de westerse wereld. Denk bijvoorbeeld aan Bogota. Voorstanders van meer socia|e rechtvaardigheid worden in aujns-Amerika al heel gauw voor communist uitgekreten. Ongetwij- e zal geprobeerd worden in de ossische interventie in Tsjechoslo- wakije een motief te vinden om de vooruitstrevende elementen in Zuid- "?r' de weg te versperren. eker het drama-Praag dwingt de 7»=6 Lwe^e'd tof verhoogde waak- mheid. Zo zal de door Frankrijk WAvw-if 'e verdeeldheid binnen de opo'euw onderwerp van ge P'ek moeten zijn. En zo zal in de nie"w leven geblazen moeten bero-Ai"' ^8ar terze'fdertijd zal de om moeten bl'iven bestaan nw de Russen te praten. ..i, 'J heel moeilijk. Wij kunnen tuinar kr,acht putten uit de over- in n"9' de drang naar vrijheid voli ,en ee". mens, in geen enkel Nint°0li a 'd fe onderdrukken is. test jnfer,betel<enis ook is het pro- tiien r„ u, communistische par- horen "r Europa bebben 'aten aanuVó end'eri zijn er duidelijk blok h?96?' dat °°k in bel 0os'- staan °Pende meningen be- de J ve,sterkt alleen maar civerzrvf I"?" de sfa'inis,on, van de daarvan "n{ J" in he' Proefde i5leuar, zwaar be' de oevni 1 hlsche voik hei eerst °'gen ondervinden. tij- en regeringsleiders uit Rusland, Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije in de Oostduitse stad Dres den van gedachten met Tsjechoslo- waakse leiders. Blijkens een com muniqué was toen gesproken over „problemen van uitzonderlijk belang met betrekking tot de ontwikkeling en de samenwerking op politiek en economisch terrein". Op 4 en 5 mei bracht Dubcek met enige van zijn naaste medewerkers een onverwacht bezoek aan Moskou, kennelijk om de gemoederen daar tot rust te brengen. Ook radio-Praag verzekerde herhaaldelijk dat. men zich in Moskou, Oost-Beriijn en War schau onnodig ongerust maakte. In Zuid-Slavië en Roemenië was de sympathie intussen duidelijk aan de kant van Dubcek. Op 8 mei vergaderden in Moskou de partijleiders van de Sovjet-Unie, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulgarije, terwijl uit Oost-Duitsland en Polen Russische troepenbewegin gen werden gemeld in de richting van de Tsjechoslowaakse grens. Op 17 mei kwam premier Kosygin naar Praag, voor een medische be handeling en een korte vakantie, zo als werd gezegd. °p 4 juni kwam een parlementaire delegatie uit Praag naar Moskou, kort daarna gevolgd door een economische missie. In de loop van juli namen de span ningen tussen de vijf „orthodoxe" landen en de nieuwe leiders in Praag het karakter van een crisis aan, die culmineerde in een reeks eisen die genoemde vijf landen na een con ferentie in Warsunau op 14 en 15 juli stelden. De vijf verlangden o.a. een krachtige actie tegen „rechtse en an ti-socialistische krachten", stopzetting van de activiteit van alle politieke organisaties, die tegen het socialisme Van meet af werden de gebeurte nissen in Tsjechoslowakije met arg waan bezien door de vijf „orthodoxe" communistische landen van Oost- Europa. Op 23 maart wisselden par- UTRECHT (ANP) Prof. mr. P. J. G. Kapteyn, die als hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Utrecht is ver bonden om les te geven in het recht van de internationale organisaties, heeft gisteren verklaard, dat het mi litaire optreden van de Sovjet-geal lieerden ten opzichte van Tsjechoslo wakije in strijd is „met alle mogelijke bepalingen van het internationaal recht". Prof Kapteyn oud-voorzitter van het comité Vrij Griekenland wees op het tweede artikel van het handvest van de Verenigde Naties waarin staat dat alle leden zich moe ten onthouden van bedreiging met, of gebruik van geweld tegen de ter ritoriale integriteit of politieke onaf hankelijkheid van elke staat. Prof. Kapteyn wees voorts op de verklaring die de algemene vergade ring in 1965 heeft aangenomen over de ontoelaatbaarheid van interventie in de interne zaken van staten en de bescherming van hun onafhankelijk heid en soevereiniteit. De eerste pa ragraaf van deze verklaring luidt: „dat geen staat het recht heeft zich te mengen, direct of indirect, en voor welke reden dan ook, in de in terne en externe zaken van een an der land. Derhalve is gewapende in terventie tegen de persoonlijkheid van de staat of tegen zijn politieke, economische en culturele elementen veroordeeld". Volgens prof. Kapteyn is het op merkelijk dat juist de Sovjet-Unie heeft aangedrongen op de aanvaar ding van deze in 1966 herhaalde ver klaring. Volgens de hoogleraar uit Bilthoven is deze aandrang te verkla ren in verband met het Amerikaanse optreden in Vietnam. Prof. Kapteyn (40) acht het niet juist om df „overval op Hongarije" met de situatie in Tsjechoslowakije te vergelijken. Zijns inziens is hier sprake van een verschil van opvat ting over begrip „interventie". In Hongarije woedde een strijd tussen communisten en anti-communisten, die door de komst van de Russische troepen werd beslecht. In Tsjecho slowakije is echter van een recht streeks gevaar voor de communisti sche ideologie geen sprake geweest. Dubcek c.s. hebben sfrehts getracht een andere, meer liberaliserende maar communistische koers uit te zetten. ageren en de inbeslagneming van de massamedia door de communistische partij. Het Tsjechoslowaakse partijpresi dium bestreed in zijn antwoord alle beschuldigingen en verzekerde dat het nieuwe „actieprogram" zou wor den uitgevoerd. Met kracht werd de nieuwe koers verdedigd. Tenslotte verklaarden de leiders in Praag zich bereid tot bilaterale besprekingen met hun opponenten. Een door de „vijf" voorgestelde topconferentie werd van de hand ge wezen. Dubcek kreeg voor zijn ant woord op de z.g. verklaring van War schau de unanieme steun van het centrale partijcomité. Een uitnodiging uit Rusland om in Moskou, Kiev of Lwow bilaterale besprekingen te komen voeren, werd door Praag afgewezen, ook al omdat de Sovjet-Unie haar strijdkrachten die zich in het kader van een oefe ning van het verdrag van Warschau in Tsjechoslowakije bevonden, niet volgens afspraak had teruggetrokken. Tenslotte begonnen op 29 juli in de plaatselijke bioscoop van het dorp Cierna Nad Tisou, in het uiterste oosten van Tsjechoslowakije op 5 km van de Russische grens, de met spanning tegemoetgeziene onderhan delingen tussen het voltallige presi dium van de Tsjechoslowaakse com munistische partij en hot op twee le den na volledige Russische politieke bureau. Na vier dagen overleg werd be kendgemaakt, dat „de twee delega ties met wederzijds goedvinden had den besloten zich tot de centrale co- mité's van de communistische par tijen van Bulgarije, Hongarije, de Duitse Democratische Republiek en Polen te richten met het voorstel een multilaterale, kameraadschappelijke bijeenkomst te houden". Deze confe- Sovjet-tanks in de straten van Praag. rentie vond op 3 augustus plaats in Bratislava, de hoofdplaats van Slo wakije. In het slotcommuniqué werd gesteld dat de afzonderlijke communistische landen het recht hebben, hun politiek op de eigen omstandigheden af te stemmen, mits de leidende rol van de communistische partij gehand haafd blijft. Het onafhankelijkheids streven van de leiders in Praag werd echter ingedamd door de eis van een versterking van de politieke en mili taire samenwerking in het pact van Warschau en een uitbreiding van de economische relaties binnen de Come con. Wat dit laatste betreft verklaar den Dubcek en andere leiders in Praag met nadruk, dat de nationale ontwikkeling alleen mogelijk was binnen een nauwe samenwerking met de andere communistische lan den. Na Bratislava kwam de Oostduitse staats- en partijleider Ulbricht, de felste criticus van de machthebbers in Praag, nog eens, praten maar uit hetgeen hij op een persconferentie na afloop van het overleg zei, bleek dat hij zijn wantrouwen nog geenszins had verloren. President Tito van Zuid-Slavië en diens collega van Roemenië, Ceau- sescu, kregen bij afzonderlijke bezoe ken aan Praag een buitengewoon hartelijke ontvangst. Dubcek kreeg van zijn onrustige In tellectuelen een belofte dat zij zich zelf aan banden zouden leggen ten einde te voorkomen dat de Russen dit zouden aangrijpen als een provocatie. De volgende belangrijke stap in de Tsjechoslowaakse campagne van her vormingen had volgende maand moe ten plaatsvinden met de verkiezing van een nieuw centraal comité, het voornaamste beleidsorgaan van de communistische partij en het belang rijkste forum om de liberalisering van het land te verwezenlijken. Dubcek en zijn collega's hadden duidelijk gemaakt dat het nieuwe centrale comité zou bestaan uit li berale partijleden en dat de com-, munisten van de oude Novotny- garde zouden worden uitgestoten. Moskou wist dat als het kraentda- dig een eind wilde maken aan de liberalisering het vóór september moest handelen (Van onze redactie buitenland) MOSKOU In het Kremlin heb ben de haviken (Brezjnev c.s.) ge wonnen. Het door radio Praag ver spreide, maar door Moskou onmid dellijk tegengesproken bericht over het heenzenden van premier Kosygin (een duif) past helemaal ini de ge dachten die sinds enige tijd in krin gen van politieke waarnemers leven: namelijk dat in het Kremlin een strijd om de macht woedde tussen voorstanders van de harde lijn (te genover Tsjechoslowakije maar ook met hetrekking tot andere in ternationale zaken zoals Vietnam en betrekkingen tussen oost en west) en voorstanders van de lijn-Kosygin, gericht op overeenkomsten door on derhandelen. De onzekere manier waarop Mos kou' de laatste maanden heeft ge handeld aanvallen in de perg die dan weer werden gestaakt, ma noeuvres en bliksembezoeken aan Praag voor besprekingen is vol gens veel waarnemers in het westen het teken van deze scherpe verdeeld heid onder de leiders in het Kremlin. Het Sovjet-besluit om zijn1 be langrijkste kopstukken naar Cierna te sturen voor besprekingen met Dubcek, een stap zonder precedent in de Sovjet-geschiedenis, werd ook gezien als een teken van verdeeld heid in het Kremlin. Maar voor Cierna hadden de twee hoogste Sovjet-leiders, partijleider Leonid K. Brezjnev en premier Alexi Kosygin bij afzonderlijke be zoeken aan Praag geprobeerd de crisis tot een oplossing te brengen. Kosygin zou tegen militaire inter ventie zijn geweest en zich op het standpunt gesteld hebben dat de grote economische macht van de Sovjet-Uhie moest worden gebruikt om Praag in het gareel te brengen. 60 procent van de buitenlandse han del in Tsjechoslowakije wordt met de Sovjet-Unie gedreven. Brezjnev, die Dubcek de koos naam „Nasja Sasja" (orize Alexan der) had gegeven, zou te Cierna zijn gaan overhellen naar de krachtige lijn waarvoor de Oostduitse partij leider Walter Ulbricht pleitte. Ulbricht en andere communisti sche kopstukken waarschuwden dat als de Tsjechoslowaakse liberalise ring ongebreideld zou verdergaan, naar zijn land en naar de Sovjet- Unie zelf zou kunnen overslaan en zou kunnen leiden tot eisen voor soortgelijke hervormingen. De haviken spraken ook hun be- zorgheid uit dat de Tsjechoslowaak se hervormingen de defensieve flank van oostblok tegen West-Duitsland zouden kunnen verzwakken. Bonn wordt in de communistische propa ganda afgebeeld als een stel milita risten die voorbereidingen treffen voor agressie om de territoriale ver liezen van de tweede wereldoorlog ongedaan te maken. Evenals in 1938 bij de nazi-inva sie wordt nu in de Sovjetpropagan da gezegd dat de invasie plaats vindt op verzoek van het Tsjecho slowaakse volk. In de afgelopen week begon de Sovjet-pers weer te ageren, waar door een overeenkomst werd gebro ken dat beide partijen zich zouden onthouden van aanvallen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister-president De Jong heeft gistermiddag verklaard dat de Nederlandse regering met af schuw en grote bezorgdheid heeft kennisgenomen van het militaire in grijpen van de Sovjet-Unie en enke le andere leden van het Warschau pact in Tsjechoslowakije, een land MOSKOU De Sovjet-radio, -t.v. en -pers hebben gisteren de bevolking verzekerd dat de invasie In Tsjechoslowakije een heilige plicht was om het land te redden uit handen van „imperialisten" en contra-revolutionairen. Radio Moskou zond de volledige tekst van het hoofdartikel in de Prawda uit, waarin de invasie wordt gerechtvaardigd. Het was kennelijk geschreven voordat de invasie was begonnen. Bij de krantenkiosken in Moskou stonden de mensen in de rij om het nieuws te lezen dat hier vrijwel als een volkomen verrassing kwam. Hier volgt de letterlijke tekst van de Russische verklaring over het militaire optreden tegen Tsje choslowakije, zoals verspreid door het officiële Sovjet-persbureau Tass „De partij- en staatsfunctionaris- sen van de Tsjechoslowaakse socia listische republiek hebben zich tot de S ivjet-Unie en andere bondge nootschappelijke staten gewend met het verzoek het Tsjechoslowaakse broedervolk dringend hulp te bie den, met inbegrip van hulp door middel van strijdkrachten. Dit ver- zoek is ingegeven door het gevaar dat de in Tsjechoslowakije bestaan de socialistische grondwettelijke or de bedreigt van de zijde der contra revolutionaire krachten, die met de buitenlandse vijanden van het so cialisme hebben samengespannen. De gebeurtenissen in Tsjechoslo wakije en buiten zijn grenzen zijn verscheidene malen voorwerp ge weest van gedachtenwisselingen tussen de leiders van de socialis tische broederlanden, met inbegrip van de Tsjechoslowaakse leiders. Deze landen zijn eenstemmig van mening dat de ondersteuning, ver sterking en verdediging van de ver worvenheden van het socialisme een internationale plicht van alle socialistische landen is. Dit gemeen schappelijke standpunt van de so cialistische landen is ook in de ver klaring van Bratislava plechtig ge proclameerd. De verdere verscherping van de toestand in Tsjechoslowakije raakt de vitale belangen van de Sovjet- Unie en de andere landen van de socialistische gemeenschap, alsmede de veiligheid van de socialistische gemeenschap. De bedreiging van het socialistische bewind in Tsjecho slowakije betekent tegelijkertijd een bedreiging van de grondslagen van de vrede in Europa. De Sovjet-regering en de regerin gen van de bondgenootschappelijke staten - de volksrepubliek Bulga rije, de Hongaarse volksrepubliek, de Duitse Democratische Republiek en de volksrepubliek Polen - heb ben in overeenstemming met de be ginselen van de onverbrekelijke vriendschap en samenwerking en krachtens de bestaande verdrags verplichtingen, besloten net verzoek om dringende hulp aan het Tsjecho slowaakse volk in te willigen. Dit besluit is geheel en al in overeenstemming met het recht der staten op individuele en collectieve zelfverdediging, dat in de bondge nootschappelijke verdragen tussen de socialistische broederlanden verankerd is. Dit besluit is ook in overeenstemming met het vitale be lang van onze landen bij de verde diging van de vrede in Europa te gen de krachten van militarisme, agressie en wraakzucht, die meer dan eens oorlogen tussen de volke ren hebben uitgelokt. Sovjet-Russische militaire een heden zijn samen met eenhe den van genoemde bondgenoten op 21 augustus Tsjechoslowakije bin nengerukt. Z(j zullen onverwqld worden teruggetrokken zodra de bedreiging van de verworvenheden van het socialisme in Tsjechoslo wakije en van de veiligheid van de socialistische gemeenschap opgehe ven is, en wanneer de wettige re gering de aanwezigheid van deze troepen niet meer noodzakelijk acht. Deze maatregelen zijn tegen geen enkele staat gericht en maken in geen enkel opzicht inbreuk op de staatsbelangen van wie dan ook. Zij dienen de zaak van de vrede en zijn ingegeven door de zorg deze vrede te versterken. De broederlanden stellen krachtig en vastbesloten hun overbrekelijke solidariteit tegenover elke bedrei ging van buitenaf. Nooit zal iemand de gelegenheid worden geboden ook maar een schakel uit de socialisti sche gemeenschap' te breken". Tot zover de Sovjet-verklaring. PRAAG Hier volgt de tekst van de verklaring van het presi dium van de Tsjechoslowaakse com munistische partij, zoals meege deeld door het Tsjechoslowaakse persagentschap C.T.K.: „Gisteren, 20 augustus 1968 om 23.00 uur, zijn troepen van de Sov jet-Unie, de Poolse volksrepubliek le Duitse Democratische Republiek de Hongaarse volksrepubliek en de Bulgaarse volksrepubliek de staatsgrenzen overgetrokken van de Tsjechoslowaakse socialistische re publiek. Dit gebeurde zonder medeweten van de president van de republiek, de voorzitter van de Nationale Ver gadering, de premier en de eerste secretaris van het centrale comité van de communistische party van Tsjechoslowakije en van deze or ganen". „Het presidium van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische party is in zitting geweest en heeft de voorbereiding van het 14e congres van de partij besproken. Het presidium dringt er by alle burgers van de republiek op aan de orde te bewaren en zich niet te verzetten tegen de opruk kende troepen. Daarom zqn geen bevelen gegeven aan ons leger, de veiligheidstroepen en de volksmili tie om het land te verdedigen". „Het presidium acht dit optreden niet alleen strijdig met alle prin cipes aangaande de betrekkingen tussen socialistische landen, maar ook een ontkenning van de funda mentele normen van internationaal ■■echt". „Alle leidende functionarissen van de s,aat, de communistische party van 11 sjechoslowairiie en he' natio nale front blyven op hun posten waarvoor zij gekozen werden door afgevaardigden van het volk en le den van hun organisaties, krachtens wetten en andere normen die ir. de Tsjechoslowaakse socialistische le- publiek geleien" „De autoriteiten hebben oninid- deliyk de nationale vergadering, de regering van de republiek, bijeenge roepen. Het presidium van het cen trale comité roept een plenaire zit- ting bijeen van hel centrale comité van de communistische pert.ii van Tsicchoslowfikiie cm zich met de. huidige toestand bezig te houden" dat juist een hoopgevende ontwik keling doormaakte. Door deze agres sie is de onrust in de wereld ver hoogd en de mogelijkheid van een meer blijvende ontspanning weer verminderd. Het Nederlandse volk, dat een be zetting van het eigen land heeft ge kend, voelt in bqzondere mate mee met het Tsjechoslowaakse volk, dat in dit opzicht al zoveel leed te dra gen heeft gehad, aldus de heer De Jong. De regering heeft zich gisteren be raden op de toestand. Overleg is gaande met de landen van het weste lijk bondgenootschap over de ont stane situatie en over de houding, die daar tegenover moet worden aange nomen en stappen, die kunnen wor den genomen. Minister-president De Jong heeft voorts meegedeeld, dat de ministers die op vakantie waren zqn terugge roepen. Ook koningin Juliana heeft in verband met de gebeurtenissen in Tsjechoslowakqe haar vakantie af gebroken. De minister-president zei in aan sluiting op zijn verklaring dat het Russische ingrijpen eigenlijk steeds waarschijnlijk is geweest, maar dat door de recente ontwikkelingen in Tsjechoslowakije de kans op dat in grepen steeds kleiner werd. Daarom is de Russische inmenging toch nog een verrassing, aldus minister-presi dent De Jong. De Russische ambassadeur V. S. Lavrof gaf gisternacht omstreeks half vier een boodschap af aan premier De Jong. In de boodschap, die door de Rus persoonlijk aan het Catshuis werd bezorgd, werd een mededeling gedaan over de activiteiten in Tsje- choslowaky'e. Direct na dit bezoek is de Haagse politie er op eigen initiatief toe over gegaan diverse ambassadeurs scherp te controleren. By de ambassades van de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakye wordt sinds gistermorgen half vier permanent gepost door een politie agent, evenals bij de ambtswoning van de Tsjechische ambassadeur De gebouwen van de andere bij het con flict betrokken Oosteuropese landen ook die in Amsterdam staan eveneens onder scherp politietoezicht. Minister-president De Jong heeft gisteren nog gezegd, dat de regering bezwaar zal maken tegen het bezoek, dat de Russische vloot in september aan Amsterdarti zou brengen.

de Stem | 1968 | | pagina 7