STUIF 968-'69 VERGEVORDERDE PLANNEN VOOR VLIEGVELD Dit najaar verschijnt studie over rentabiliteit oeververbinding Mieke en haar kinderen Zeeuwse reacties: klap in de nek Goese jeugd zal vrijdag petitie aanbieden SIAMESE TWEELING GESTORVEN man voor oprichting van ïeddings brigade in mt-Zeeuwsch- Vlaanderen OP TSJECHISCHE AMBASSADE Zeilwedstrijd op Oosterschelde om Bronzen Krab met Tweede Kamer dinsdag bijeen Huub van Baal ronden haar ver- Ier! Mamma had Ie echte druiven- waar? .NDAAG STEUN Ö0K VOOR SCHOLEN EEN SCHIJNWERPER" WERKCOMITé Bouwkosten Vliegveld België koopt jacht bommenwerpers Diocesaan Centrum op ander adres Wielrijder gewond bij aanrijding Landingsbaan van Rode Kruis gebombardeerd Parijse besprekingen geen stap vooruit freed is, aan de leden treiken. verzorgd programma leen overzicht van alle het nieuwe seizoen, staan o.m. vermeld nden met medewer- rkesten: 5 from Dave fhillende malen op) en orkest van eigen bo- |verly Stars" en „Take de balavonden heeft bijzondere aandacht Lhet culturele gedeelte pstens 3 culturele avon- georganiseerd. Er zal j leden een bezoek ge- aaa een opera of ope- yerpen. Diverse beken- J( eventueel een forum) n uitgenodigd om aetue- oi te bespreken. Het be- |oor „Caecilia" zal een and verzorgen. Alhoe- eden de culturele avon- geringe belangstelling Ët het bestuur toch ge- I toekomst hiermede ver en gaan. Deze avonden |en voor de leden maar there belangstellenden ikelijk. Door op deze lik wat wils te bremgen stuur van de r.k. Instuif |t hoofd de bezielende C. L. van Hecke, we elangstelling te krijgen lande jaren. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1968 lERKCOMITé IN LEVEN GEROEPEN gelstraat 10-12 en 14-17 u. jrpsgezichten 9.30-12 en 13.30-17.30 uur in Zeeland 115 uur Sehieting lts 18 Jaar rules tegen Moloch 14 J (tuift te Caracas 18 jaar Poppins a.l. ede. de harde en de vage- ht van de Alligators, 18 j. Jew cl d in Jericho 18 jaar wie komt dineren 14 Jaar 14.30. 16.50, 19.10 en 21.30 way west 14 Jaar 16 en 20 uur Driemaal rondlopen en PL30. 16.50. 19.10 en 21.30 kvonder der liefde 18 Jaar 14, 16, 18, 20 en 22 uur racks a.l. ,n 12, 14. 16.30. 19 en 21.30 •lijn de tovenaar a.l. 17.15 en 20.30 uur k In het hart a.l. 15, 14, 17.15 en 20.30 uur devil-angels 18 Jaar 14. 16. 18. 20 en 22 uur (Van onze correspondent) ffiftXEUZEN „Je moet natuur- ik ergens beginnen en daarom is Itt voor ons het meest voor de hand liggend in Terneuzen", zo ongeveer redeneren de heren' I. F. de Vries, nor het eerste seizoen ehefbadmees- In „Het Sclieldebad" te Terneu- ■lin en H, de Lange, een fervent be dienaar van de onderwatersport. Mei deze twee heren zijn de be- Imgrijkste initiatiefnemers genoemd »rde oprichting van een reddings- higade voor drenkelingen in Ter- mnien. t Zij trommelden een aantal enthou- sslelingen bij elkaar voor een ver wering ip de kantine van het Zui- wportpark- Een bijzonder verheu- J™laken, de meesten waren jonge- urn beurten zetten zij hun plan- ojteen: een reddingsbrigade met 'J onmisbare hulp de onder- «sportclub DOW en graag ook arogelijk E.H.B.O.-ers, en ver in. a^een in Terneuzen, Zm in geheel Oost Zeeuwsch mderen een goed georgani- u; jen soepel lopende reddings li? 'heeft al iets derge- Wer<l geconstateerd vandaar aanwezigheid van de heer J. j Hulst, die alles over te H. j. wist te vertellen. Ook dok van Herk was op deze ver aanwezig. z'c'1 aT of de overheid De nie,,,?rneMing zou wmen steunen, km in re antDtenaar voor sportza- in. neuzen, was daarover al f TPtlmistisch- "De overheid, A,. ™euzense> steunt' graag partimi.»- initiatief", zo verze- «sraei Een Wi' teieS»Van discussie vormde de «S6rsP°rtclub. Deze is, een ip™ 156 sP0rt- en ontspan- areniging van DOW. .,Een der- ereniging krijgt natuurlijk '«per £01 lm r? „?u'd-Amerika" m '«Sustas ï-"1 y.aE woensdag """«igekom Z1|n aanvragen Pla,e|i met °.™ïextra-exem- '!>n een "''kelen „Profiel en „Paus ,al"-Sehni^61!- versicrd kruit- wingej, win e beide beschou- "iterijji gebruiken als les- f SelegénheM6" gaarne in 'ukken van h T ?ratls over" '1 «ik te bL»i, 'okstpagina's aantal f? Opgave van NMeden ax®mPlaren kan nog Host en wet de och- ,e 1"maandag 26 augus- Redact ■a" Dagblad aa» de jüa g 'b augus l' van administra- Na, \ndiblad De s'em te '/'iinwerncr Verfl!£lding van ka». e'P« 0p Zuid-Ameri- nooit gemeentesubsidie" redeneerde men. De heer De Lange wist daar omtrent evenwel mede te delen dat getracht wordt deze afdeling „los te weken" van de totale sportvereniging alleen al omdat er ook buiten het personeel van DOW zo enorm veel belangstelling voor bestaat. Op die manier zou gemeentelijke subsidie dus niet buiten het bereik liggen. Men wil op deze oriëntatie-avond beslist nog niet over een bestuur, zelfs nog geen „voorlopig" praten. Alleen maar over een werkcomité om ieder duidelijk te maken dat men beslist nog alle kanten uit kan. Voorlopig voorzitter hiervan is de heer H. de Lange, de heren K- Mijns- bergen en A. van der Ruit respec tievelijk (voorlopige) secretaris en penningmeester. De heren J. Valckx uit Hulst en I. F. de Vries bekleden een adviserend^ functie en voor de jongeren werd de heer M. de Roo eveneens lid van het werkcomité. Zo spoedig mogelijk zal men op nieuw bijeenkomen om verdere de tails te bespreken, b.v. de naam van de nieuwe brigade, en hoe het ge regeld kan worden dat iemand van de reddingsbrigade, én van de E.H.BO. én van de onderwatersportclub lid kan zijn zonder dat hem dat al zijn zakgeld aan contributie behoeft te kosten. (Van een onzer verslaggevers) GILZE-RIJEN Mieke, de poes van Jopie en Elma van den Ouweland uit Gilze-Rijen heeft zich ontfermd over twee eek- hoorn-baby tjes. De twee beestjes werden veertien dagen geleden door de beide zusjes aan de rand van het bos in hun woonplaats gevonden. Thuis had Mieke net ook een „kindje" gekregen en zij nam de zorg voor de twee eek hoorntjes daar graag bij. (Vain onze parlementaire redactie) DEN HAAG In overleg met de regering hebben de Tweede-Kamer commissies van Buitenlandse Zaken en van Defensie besloten volgende week dinsdag een speciale bijeen komst van de Tweede Kamer te wij den aan de gebeurtenissen in Tsjechoslowaklje". Mochten zich in de komende dagen nieuwe verwikkelingen voordoen, dam is het niet uitgesloten dat de Tweede Kamer nog eerder zal bijeen komen, bijvoorbeeld op maandag. De zitting zal worden gewijd aan de bespreking van een nader af te leggen regeringsverklaring over het Russisch ingrijpen in Tsjechoslowa- kije. De beide kamercommissies die vanmiddag in een spoedzitting bijeen kwamen hebben zich unaniem ak koord verklaard met de opinie zoals de regering die eerder op de dag in een communiqué had bekend ge maakt. Of de eveneens volgende week dinsdag te houden openbare hearing betreffende het minimum loon door gaing zal vindien is nog niet vastge steld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dit najaar verschijnt de ETI-studie, verricht in opdracht van de economische werkgroep van de stichting „Vaste Oeververbinding over de Westerschelde", waarin de rentabiliteit van een dergelijke oeververbinding als beredeneerd feit wordt aan getoond. Op het ogenblik legt men de laatste hand aan het rapport waarin de conclusies van de economische studie zijn verwerkt. Rapporteur is de heer drs. S. P. van der Zee. In de loop van 1967 en 1968 zijn de drie werkgroepen die door de stichting werden ingesteld, praktisch volledig bemand kunnen worden. De economische werkgroep heeft zich onder meer beziggehouden met het formuleren van een opdracht voor de bovenbedoelde economische stu die, in samenwerking met deskundi gen uit Nederland en België. De Stichting Vaste Oeververbin ding over de Westerschelde is in de loop van 1967 opgericht. Zij vormt wel de belangrijkste bestuursdaad in dat jaar en het zojuist verschenen jaarverslag van het departement Zeeland van de Ned. Mij. van Nijver heid en handel maakt er dan ook uitgebreid gewag van. De bouwkosten voor een vaste oeververbinding, volgens het plan van ir. L. W. Lievense te Breda, waarover wij eerder deze week schreven, worden geraamd op 300 a 500 miljoen gulden. Men verwacht een grote besparing op de bouwkos ten door gebruik te maken van het sleep-schakelsysteem, waarbij de ele menten die samen het tunnelgedeelte vormen, niet op de gebruikelijke ma nier worden afgezonken, maar als het ware, zoals bij het leggen van onderzeese kabels, in een diepe sleuf worden voortgetrokken. Het tunnelgedeelte zal, volgens het plan van ir. Lievense, ruim 2 kilo meter lang zijn. De aansluitende brug (54 overspanningen van elk zestig meter) zou naar het voorbeeld van de Zeelandbrug gefundeerd moeten worden en een breedte van 19 meter krijgen. Een kunstmatig eiland in de Westerschelde, moet de overgang van brug naar tunnel mogelijk maken. Ir. Lievense bemeet dit eiland op 40 hectare. Het jaarverslag van het departe ment Zeeland maakt uiteraard ook gewag van de vergevorderde plan nen voor aanleg van het vliegveld midden-Zeeland en van de actie voor verbetering van rijksweg 58. Ver melding verdient voorts de rol van het departement bij het bevorderen van het contact tussen bedrijfsleven en onderwijs, waarvoor een regionale commissie bestaat, waarvan drs. J. R. Glaubitz, hoofd personeelszaken van de N.V. „Vitrite" voorzitter is geworden, na het overlijden van ir. A.A. Brevet. Het is, zo meldt het jaarverslag, nog niet mogelijk ge bleken om de vertegenwoordiging van het bedrijfsleven in het bestuur uit te breiden. Het 'aantal persoonlijke leden van de maatschappij is sinds 1962 geste gen van 231 tot 292. Het aantal be- drijfsleden nam in deze vijf jaar toe van 23 tot 69. Het bestuur is er on danks zijn naarstig streven niet in geslaagd een relevant aantal bedrijfs- leden aan te werven. BRUSSEL (Reuter). De Belgi sche minister van defensie, Segers, heeft gisteren een contract getekend voor de aankoop van 88 Mirage 5B- jachtbommenwerpers van de Franse maatschappij Dassault. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Prinsenbeekse tweeling Carla en Astrid van Dijk is gistermiddag omstreeks 12 uur ge storven. In de ochtend hebben zich onvoorziene complicaties voorgedaan. „Een onderzoek had al eerder aan het licht gebracht dat de vergroeiing gecompliceerder was dan we aanvan kelijk gedacht hadden", aldus dr. H. K. A. Visser, de hoogleraar in de kin dergeneeskunde en directeur-genees heer van het „Sophia"-kinderzieken- huis in Rotterdam. „Operatieve be handeling zou zijn uitgesloten." Prof. Visser vertelde nog dat hij uit verschillende landen in de wereld reacties had ontvangen. Diverse me dici hebben hem om inlichtingen ge vraagd, zoals het medisch team infor maties heeft gevraagd om tot een goede diagnose voor de Prinsenbeek- se tweeling te komen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In verband met res" tauratie van het Begijnhof te Breda door Monumentenzorg is het bu reau van het Diocesaan Centrum gevestigd in het Pand Academiesin gel 46 te Breda. Het telefoonnum mer zal tijdelijk hetzelfde zijn als dat van de Stichting Bijzondere So ciale Zorg 45750. Voor financiële za ken en voor de Gemeenschappelijke Personeelsadministratie is voorlopig no. 30277 gereserveerd. BERGEN OP ZOOM Op de kruising van de Prinses Beatrixlaan en de Sieghelstraat is de fietser J.D. uit Bergen op Zoom aan gereden door een personenauto, die werd bestuurd door M.H., eveneens uit Bergen op Zoom- D. had geen voorrang verleend. Hij brak een bo venbeen en moest naar het zieken huis Lievensberig worden overge bracht. Aanrijding In de Van Dedem- straat zijn gisteren een militaire wa gen. bestuurd door F. de L. uit. Til burg, en een personenauto, waarin de Fransman R.C. achter het stuur zat, tegen elkaar gebotst. Het ongeluk dat de nodige schade tweegbracht, ge beurde toen De L. gehinderd door een geparkeerde auto met zijn wa gen de wit doorlopende streep moest overschrijden en C. van de andere kant (voorgesorteerd) kwam aanrij den. MIDDELBURG De bezetting van Tsjechoslowakije door de troepen van het Warschau Pact heeft overal veel consternatie te weeggebracht. Ook in Zeeland vroegen wij om enige reacties. OVEZANDE De heer Schuur man, houder postkantoor: „Ik ken het land en de mensen, omdat ik er tussen 1943 en 1944 geweest ben als landarbeider. Daarom heb ik het nieuws de laatste tijd intens gevolgd. De inval van de Russen kwam ais een schok. Ik heb al de hele dag de radio aan. Ik moet er alsmaar aan denken hoe ik mijn gevoeld heb op tien mei 1940 toen de Duitsers ons land onverwachts onder de voet lie pen. Het is heel erg voor de mensen in Tsjechoslowakije, die de hoop op meer vrijheid plotseling in duigen zagen vallen. De heer Schuurman heeft in de oorlog in het Sudetenland gezeten, in het dorp Teplizschönau, in café Het IJzeren Kruis dat door de Duit sers voor dwangarbeiders gevorderd werd. HEINKENSZAND: J. de Witte, handelaar in lompen en oude meta len: „Het is een klap in de nek van een hoopvol volk. Het ergste vind ik dat er niets gedaan kan worden en dat kleine landen pionnen zijn in het spel tussen twee grote wereldmach ten. Het is heel erg dat het zover gekomen is. De inval van de Russen is een laffe streek". ST. JANSTEEN: G. de Koek, ma kelaar: „Ik hoorde het nieuws van morgen even voor half acht in een radiouitzending van „Hier en Nu". Ik vrees het ergste voor de Tsjechen, maar vooral ook voor hun moedige leiders. Of ze worden opgehangen, of ze verdwijnen spoorloos. Wat in dat land gebeurt is symptomatisch voor onze tijd. Uiteindelijk heeft de kleine man, ook in Nederland, geen fluit te vertellen. Wij zijn gevangen in een web van bepalingen en wet ten. Wat is er van onze vrijheid ei genlijk nog over? Op dagen als van daag realiseer ik mij dat pas goed. Een geluk voor ons is dat hier geen leger met geweren gereed staat om ons te koeieneren. Ik zie bovendien de Russen voorlopig nog niet tot hier doordringen". KWADENDAMME: W. L. Huige, caféhouder: „Ik volg de hele dag al gespannen het nieuws. Het wordt wel een beetje benauwd daar achter het IJzeren Gordijn. Tragisch is, dat de mensen naar het vrije westen ge reikt hebben en dat hun handen nu weer gebonden zijn". 'S HEERENHOEK: C. Bal, hande laar in vee, hoorde het nieuws ai af gelopen nacht om drie uur, toen hij met zijn collega's samen was op de Bossche veemarkt: „Ik zou het ook doen als ik Rusland was. De Russen zijn altijd baas geweest in Tsjecho slowakije. Zo'n klein landje moet niet opeens zo'n grote mond hebben, vind ik. Dat was trouwens de mening van veel collega's op de Bossche veemarkt vorige nacht". GOES: Mevr. van Peer, dokters vrouw: „Ik hoorde het nieuws van mijn ouders via de telefoon. Ik had dit niet verwacht, ofschoon ik er wel bang voor was. Arme mensen, arm land. Lijkt me erg voor de ihensen die daar nu met vakantie zijn". J. F. van Anroy, dameskapper: „Dit is verraad. Dit is een Jkeede Hon garije. Maar wat doe jWer aan. De interventie zal van Amerika moe ten komen. Politieke pressie vanuit Nederland, daar lachen ze in Moskou om. G. Nieuwdorp, brood- en banket bakker: „Ze kunnen die flauwekul beter laten. Voor de mensen die dit weer allemaal moeten meemaken vind ik het gewoon verschrikkelijk". Een Duitse toeriste op het station in Kapelle-Biezelingen: „Vietnam, Biafra, Zuid-Afrika, negers in Ame rika, Jemen, toendertijd Boedapest, en nu dode mensen in Praag. Ik vraag me af in welke wereld wfj le ven. Ik vraag me af welke wereld wij bouwen voor onze kinderen. Maar hebben wij, Duitsers, het in 1940 be ter gedaan?" In Middelburg en Vlissingen had den zelfs de late toeristen het nieuws, veelal in hun pension of restaurant, gehoord. De heer G. Verschoor uit Delft: „Wat een monsterachtig denk beeld, dat zulke dingen in de we reld van vandaag kunnen gebeuren. De tragedie met Hongarije, die ver geten scheen, komt me nu weer le vendig voor de geest. De geschiede nis herhaalt zich". Zijn vrouw voegt daar aan toe: „Het communisme ver liest wel zijn haren maar niet zijn streken!" De heer C. W. Borst uit Amsterdam, die in Vlissingen lo geert: „Tegen machtsmisbruik kun je tegenwoordig nog minder doen dan in de dertigei jaren, toen het na zidom opkwam. Elke effectieve steun aan de Tsjechen en onderdrukte vol keren door het westen, houdt het gevaar van wereld\'ernietiging door een atoomoorlog in". Mevrouw J. Verwey-Hardenberg uit Middelburg: „Zulke dingen als er vandaag gebeurd zijn brengen de mensheid een stuk achteruit. Wie kan zich voorstellen dat na al die eeu wen van christelijke beschaving het woord „vrijheid" levensgevaarlijk kon zijn". De heer B. de Wacht in Vlissingen: „Ik hoop, misschien tegen beter we ten in, dat hier een kleine kliek in het Kremlin de verantwoordelijk heid draagt en dat er ook in Moskou leidinggevende figuren zijn, die het geen er in Tsjechoslowakije gebeurt, veroordelen. De heer W. H. J. Viergever in Middelburg: „Ik ben er de hele dag kapot van geweest. Het is weer net als met Hongarije, of zo mogelijk nog erger, omdat er in Tsjechoslowa kije geen opstand was uitgebroken. Dat de wereldopinie de Russische communisten geen laars interesseert is weer eens duidelijk gebleken". (Van een onzer verslaggevers) GOES Tienduizend hand tekeningen verwacht het giste ren in der haast opgerichte actie comité Jongeren Goes, onder een petitie, die, volgens plan, vrijdag zal worden aangeboden op de Tsjechische ambassade in Den Haag en waarin de jonge mensen van Goes de jeugd van het over vallen land in moeilijke uren symbolisch een hart onder de riem willen steken. Het idee is gistermorgen geboren, toen Wopke Veenstra (17), zijn broer BERGEN OP ZOOM De Bergen op Zoomse Watersportvereniging „De Schelde" houdt op zaterdag 14 sep tember a.s. zeilwedstrijden op de Oosterschelde voor scherpe jachten, gemeten volgens de R.O.R. C-for- mule (klassen 1, 2, 3 en 4) en voor gemeten ronde- en platbodem- jachten. Inzet van de strijd zullen vormen de Bronzen Krabben. Daarnaast zijn twee wisselprijzen beschikbaar: één voor het jacht, dat de. wedstrijd in de kortste tijd beëindigt (Bounty Cup) en één voor het snelste ronde- of platfoodemjaeht (Vrouwe Cornelia- beker Om ongeveer negen uur zal on geveer twee mijlen buiten die sluizen van de Bergse haven de afvaart plaatshebben. De verschillende te zeilen bainen variëren in lengte van 27,5 tot 21 mijl. GENEVE (AFP) De geneutra liseerde landingsbaan in Biafra, die onder toezicht staat van het inter nationale Rode Kruis, is dinsdag door de federale luchtmacht ge bombardeerd, aldus een mededeling van deze organisatie. Het Rode Kruis heeft contact opgenomen met de fe derale regeringsvertegenwoordiger in Genève en opheldering gevraagd over deze actie. PARIJS .(AP) De 18de bijeen komst van vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Noordviet- nam in Parijs heeft gisteren geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Ambassadeur Averail Hanrimam be schuldigde de Noondlvietnamezen van „starheid en onbuigzaamheid" terwijl ambassadeur Xuan Thy de verant woordelijkheid voor de blijvende im passe op de Verenigde Staten wierp. Johan (15) en Oek de Jong (16) hun eerste schooldag op het christelijk lyceum voor Zeeland in Goes ge bruikten om het lesrooster op te ha len. Ze hadden het nieuws via de radio gehoord en besloten: we moe ten iets doen. Het enig mogelijke bleek een pe titie met handtekeningen, waarbij zij er uitdrukkelijk van uitgingen zich niet politiek maar zuiver medemen selijk op te stellen. Samen met hun Franse leraar, drs. G. H. Westerhof en drs. A. Caashoek (leraar Duits) werd de tekst voor de petitie ge maakt. Telefonisch werden vrienden en vriendinnen opgetrommeld. Snel waren twintig jongens en meisjes bij elkaar die begonnen sandwichtbor- den te schilderen en petities te sten- cillen. Wieka van Mourik stelde het jeugdgebouw De Veste beschikbaar voor verdere organisatie en lyceum rector drs. K'. de Jong zei toe, fi nancieel bij te dragen in de kosten van een te charteren geluidswagen, terwijl tekenleraar P. Kamerlink aan het werk ging om cartoons te maken, die vandaag, samen met intekenlijs ten en petitieteksten in diverse scho len in Goes zullen worden opgehan gen. Gisteravond waren bij het actie comité vier scholen betrokken: het christelijk lyceum, het Goes Lyceum, het Willibrord College en de kleuter- kweekschool. Tot gisteravond elf uur waren in De Veste lijsten ter teke ning gereed en velen uit Goes, niet alleen jongeren maakten van de ge legenheid gebruik om het alom heer sende gevoel van onmacht „niets te kunnen doen" te doorbreken. Twintig jongelui met sandwich- borden, waarop teksten als „Geef blijk van uw sympathie voor de Tsjechische jeugd", trokken door de straten van Goes en belden huis aan huis om een handtekening. Zegt Wopke Veenstra: „Als we meer konden doen, zouden we meer doen. Maar er is niet veel mogelijk. Deze symbolische steun bevrijdt ons geweten in elk geval van de druk: we hebben helemaal niets gedaan." Petitie Met intens medeleven hebben wij de eerste tekenen van her wonnen vrijheid van de Tsje chische jeugd gezien. Onze har ten waren vervuld van hoop op een vrije toekomst van de Tsje chische jeugd. Groot respect hadden we ook voor de zelfbeperking, die de Tsjechische jeugd zich oplegde, bij de eerste schreden op de weg naar de vrijheid. We zagen hierin een teken van groot verantwoordelijkheidsge voel en werkelijke democratie. Tot onze grote ontsteltenis en afschuw blijkt nu deze herboren vrijheid met voeten getreden te zijn. Opnieuw is aan u de gele genheid ontnomen, met ouderen een vrije samenleving op te bouwen. Wij leven in deze hachelijke si tuatie ten zeerste met u mede en willen u op deze wijze ver zekeren dat wij ons geheel ach ter u stellen. Moge uw moedige strijd voor vrijheid ons een voorbeeld zijn. Ondertekend, Actiecomité Jongeren Goes. „JAMMER genoeg heeft Zeeland nog geen bowling. Maar als de plannen doorgaan, dan valt te verwachten dat in het volgend seizoen de toeristen (en de Zeeuwen zelf, natuurlijk) aan de kust kunnen bowlen". Aan het woord is de heer Huub van Baal, in structeur van de Bowling Breda. Sa men met gastheer Murres „runf' hij het bowling-centrum, dat in het ko mend weekeinde middelpunt wordt van een grootscheeps bowling-festijn. „BOWLING is na de eerste groei stuipen in West-Brabant en Oost- Zeeland voor veel mensen een be grip geworden. Dat zal het komend weekeinde nog eens benadrukt wor den, want op het marathon-toernooi van zaterdagmiddag twee uur tot zondagavond zes uur worden enige duizenden geroutineerde bowlers verwacht in Breda. Onder hen ver tegenwoordigers uit een achttal lan den. Zij zullen ongetwijfeld hun meesterschap tonen. De toeschou wers zullen dan ontdekken, dat bow len meer is dan alleen een gezellig- lieidssport. Om grote series te kun nen maken (de,z.g. strike en spare) is concentratie, ervaring en talent nodig". „VOOR de ingewijden maakt dit het bowlen juist zo aantrekkelijk. Het is enerzijds een gezelligheidsbezigheid; je kunt het met het hele gezin doen. Anderzijds heeft bowlen ook een heel duidelijk wedstrijdelement en doet daarin niet onder voor „erken de" sporten als kegelen en tennis, om maar een paar voorbeelden te noemen". HUUB van Baal wordt enthousiast als hij tussen de instructies aan begin nende bowlers door praat over het vak, dat hij beoefent. „Mijn werk is mijn hobby geworden", zegt hij vol overtuiging en als men naar hem luistert, dan wil men dat graag gelo ven. Hij slaagt er in zijn enthousias me over het bowlen over te dragen op zijn toehoorders, zoals hij er ook in slaagt de zakelijke mededelingen over hoe de bowling-bal moet wor den vastgehouden en op welk mo ment deze moet worden losgelaten. ,1K ben er ook wel een beetje trots op, dat de bowling Breda in het weekeinde centrum is voor die ma- rathonontmóeting. Het is toch ook niet gering, dat in deze provincie een dergelijk evenement kan worden ge houden. Het is in ieder geval iets, dat niet veel andere provincies in Nederland kunnen".

de Stem | 1968 | | pagina 3