;aas amels Es 70 hagel ntjes Raad Middelburg sprak uitvoerig over parkeernota Siamese tweeling Heimwee kan w.w.-uitkering kamermeisje niet redden geld iels geldzegels 3pot#U geldzegels p/pak ir JL oor1 )0 gram Publiek op bezoek bij de politie van Terneuzen Even uitblazen mevrouw Spreeuwenplaag in Middelburg papier voor uw -pen ;n IEN OMMER WORTELTJES OMATEN j3 PPELEN 49 TALRIJKE SUGGESTIES VAN RAADSLEDEN OP ZATERDAG 7 SEPTEMBER Vragen over riolering in 's-Heerenhoek tt Natte-nevel look" ^Sigte?''/etfkend'^ pa- Theehuis in molen op bolwerk? SAMENWERKING BETON- EN CONSTRUCTIE BEDRIJVEN ENERGIE VERLICHTING Amerikaans kernwapen arsenaal onnodig groot Vakbeurs voor woningtextiel Diplomaat nodig met kort haar en hard hoofd In het najaar preadvies over jeugdbeleid A.O.W.-belastmg III Discriminatie Toto-KNVB Pil XI 89 £88 69 PëcPtPó DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 (Van onze correspondent) TERNEUZEN „De politiesport- vereniging (P.S.V.) organiseert de dag Politie-Publiek. Als lid van deze ïereniging geef ik er mijn voile medewerking aan en als hoofdinspec teur-korpschef heb ik er, evenals bur gemeester Aschoff, graag mijn toe stemming voor gegeven", vertelt de jeer J. Ilubregtsen de „eerste man" van de Xerneuzense gemeen tepolitie. Men tod verwacht dat het nieuwe Temeuzens^ politiebureau aan de Hosegracht, pas eind augustus ge reed zou geweest zijn, maar door al lerlei meevallers kom het reeds op 7 juni j.l. officieel in gebruik worden genomen. Reeds lang van te voren tras het plan gemaakt om ook het publiek (en dan lang niet alleen de bewoners van Terneuzen) uit te no digen tot een bezoek aan dit niet al leen aan de buitenkant maar vooral aan de binnenkant uitermate interes sante gebouw. Hoewel de Terneuzen- se gemeentepolitie ervan overtuigd is dat de verhouding met de bur gerbevolking goed is, is zij er ook van overtuigd dat er toch nog heel wat mensen zijn die een aangeboren angst hebben voor de politieman. (Van een onzer verslaggevers) 's HEERENHOEK Het raadslid P. Verdonk heeft gisteravond tijdens de raadsvergadering van de gemeen te 's-Heerenhoek het college van b. en w. gewezen op de slechte toestand van het rioleringsstelsel in de ge meente. „Door de enorme wateroverlast die laatste tijd is gebleken" zei hij „dat de riolering niet in orde is". Het raadslid wilde weten hoe het staat met de reeds bestaande plannen om de riolering te verbeteren. Waarnemend burgemeester L. Dreg- mans, gaf de verzekering dat zo.ira er financiële midfiSlen voorhanden zullen zijn, de belangrijkste knelpun ten in het rioleringsstelsel de nodige aandacht zullen krijgen. We komen nog nader op deze raadsvergadering terug. Het is niet de bedoeling ddat het publiek op 7 september in de gele genheid gesteld wórdt het nieuwe politiegebouw te bezichtigen en daar min of meer vriendelijk ontvangen wordt. Tijdens de bezoekuren van 12.00 tot 18.00 uur kan ieder vrij bin nenlopen (kinderen tot 12 jaar wel graag onder geleide). Op iedere ver dieping zal een agent aanwezig zijn om de nodige uitleg te geven. Niet alleen zal men dan eens kunnen zien hoe en met welke middelen de mo derne politieman zijn taak vervult, maar men zal ook de moderne kunst werken die dit anders ai te zakelijke gebouw sieren in ogenschouw kun nen nemen. In de kantine houdt de afdelig Temeuzen van het Verbond voor Veilig Verkeer een interessante tentoonstelling en wordt men in de gelegenheid gesteld zich aan een ver- keersproef te onderwerpen. Ook de rijkspolitie werkt aan dit programma mee. De rijkspolitie te water (distric-t Vlaai-dingen) meert wan de kade en nabij de plaats waar vroeger de Axelsebrug was, de R.P. 10 en zeer waarschijnlijk ook de R.P. 18. De rijkspolitie district Middelburg toont op de binnenplaats wan het gemeentelijke politiebureau een technische patrouillewagen en een B.M.W.-solomotor. In samenwer king met de rijkspolitie geeft hoofd agent André met „Black" om 10.30 op het sportveld een demonstratie met surveillancehcmdein en opper Van de Vrede uit Zaamslag treedt er op met zijn speurhond. Vanaf 12.00 uur tot tien minuten voor één kunnen liefhebbers zich la ten inschrijven voor de oriëntatierit voor auto's waaraan ook wordt deel genomen door de Zeeuwsch-Vlaamse politie en de gemeentepolitie uit ge heel Zeeland. Om half een begint op de Markt de skelter wedstrijd om het kampioenschap '68, waaraan zal wor den deelgenomen door tien ploegen van 3 leden, leerlingen van het Tec- neuzens voortgezet- en middelbaar onderwijs. Inzet: een fraaie beker, die 's avonds, in de kantine van het politiebureau wordt uitgereikt. De gehele dag „politie-publiek" zal met muziek worden opgeluisterd. De politieharmonie „Hermandad" uit Rotterdam, bekend door t.v. en grammofoonplaten maakt 's mid dags om twee uur te zamen met de „harmonie Terneuzen" een muzika le mars door oud- en nieuw Terneu zen.. In de namiddag concerteert „De volharding" uit Zaamslag in de nabijheid van het politiebureau. „Hermandad" en „Harmonie Ter neuzen" geven een muzikale show op de Markt van half acht tot half negen, gevolgd door een taptoe, waar aan ook de drumband en de Ter- neuzense majorettes hun medewer king verlenen. Nauwelijks zijn we er in geslaggd bruine huid te krijgen of het toeft al niet meer: de maquillage "oor de winter is bekend en die is weer heel anders. Hubbard Ayer, die in het voorjaar TOche woorden wijdde aan de „parel -look en de „transparante" «.logenstraft die woorden en schrqft voor dit najaar de „natte otveMook" voor. Het gaat hier in de eerste plaats om het principe: een raake-up die geen vocht aan de huid iwt maar integendeel het vocht e^houden. De nieuwe make-up ten ?-n^ vochtig. De lipsticks he- JL weliswaar naturel, maar zijn a iIn towrïutionair rood. Ze zien aonker uit, maar lichten op bij het ™Tn' Vanwege het vocht houden ven "PPen zacht. De nieuwe kleu- iin !ar'J,lt u .uw keus k"nt maken, Set be!ge' orania of karmijn, recht °°,g ls niet lan§er rond, maar "'^langgerekt. Alle lijnen lopen zend^u 0pvaPend is een glan- ,"envorm van opalen sha- ooewhCa' tussen twee andere ^schaduwen ligt: mauve moirée De parel b°vaa- om ,r is S"js en de valse wim Pers zijn heel U 1 J" llC' "et jukbeen bescheiden. Hoog op ondèv jLen ?p bet voorhoofd vlak °PSebracht 'nplant Wordt rouge rSS1. Rubinstein noemt ons win- twgezicht: ?pel van licht, en zij haalt zls dn snt/i'j 01311 Rembrandt aan Wat wif e van licbt en donker eyeliner nno°?r ?odig bebben zÜn cake e °gschaduw, wenkbrauw- PPadervorm^m T' a!Les in comPacte waaraan rio .kleuren' voegd. kleuren are ianoline is toege- Ptanje, prn,7'„fVnn de„lippen ziin: I mnJ.' '«St of Brons Frost. De ogen Moeten bov mysterieus schitteren. 'e?i<!+Q sputteren. Het eye-shadow^Sii wordt versierd met ^et een m-ft u.en eye*sba<iowstick: gelijkvanhkleurnder glan26nd ledachf6 tonne7-hee-ft 00k aan lichb ïaam Sun e, 13 Z1;|n make-iip ue PiertoS idê^rte1?66®?1- °m aa« het gelaat W0° en ven we ge- een natuurlijk la'an Rn.P 'CU met een blosje van Pe mond n°°£op ,d? wangen. De m je ho° t> glanzende „terracotta" lip penstift. Het oog hoort er volgens hem als volgt uit te zien: vlak onder de wenkbrauw een streep wit en daaronder een banaantje zonnegoud. Vervolgens een ooglid vol opaal- blauw en een matte zwarte streep als eye-liner. Onder het onderste ooglid worden drie loodrechte zwarte lijntjes ge trokken en uw gezicht is „getekend" volgens de laatste mode. (Van een onzer verslaggever. MIDDELBURG Het zwaarste gerecht dat de Middelburgse raad gistermiddag op het eerste menu na 'de vakantie aantrof, was de parkeernota 1967. Dit stuk is gebaseerd op een E.T.I.-rapport van 1964 (in 1966 herzien) waarin de behoefte aan parkeerplaatsen in Middelburg op „een zomerse dag" in het jaar 1975 wordt geschat op 3560. Naar aanleiding hiervan hebben b. en w. een inventaris laten opmaken van die plekken op de kaart waar parkeerplaatsen aanwezig zijn en waar die nog kunnen worden aangelegd. In totaal vermeldt de nota 3525 plaatsen, waarvan er echter 2275 te voorschijn moeten komen in nog te realiseren constructieplannen en in nog te ontwerpen plannen. De raad hield zich levendig met dit probleem bezig, mede omdat door de recente invoering van eenrichtingverkeer in de binnenstad de situatie er niet een voudiger op is geworden. Verdere bemerkingen golden de aantasting van het stadsschoon, de problemen die de autobussen vol toe risten op donderdagen scheppen en het futuristische element van par keergarages. Raadslid H. Gillissen (P.v.d.A.) sprak van een onrealistische nota om dat Middelburg eenvoudig het geld niet heeft voor zulke kostbare voor zieningen. De heer E. Voorhoeve (B. P.) betreurde het dat hier en daar plantsoenen aan het verkeer ten of fer zouden vallen, en anderen, b.v. ir. J. Mol (P.v.d.A.) kwamen met vra gen aïs: „Waarom dit pleintje wel en dat pleintje niet?" De voorzitter van de raad, mr. J. Drijber, behan delde een en ander zoals later werd opgemerkt badinerend. In concreto zei hij dat het college zou doordenken over het vraagstuk van betaald parkeren in de stad. Mis schien dat de Markt een geschikte plakts daarvoor is. Het Abdijplein, zo meende hij, zou niet als parkeerter rein moeten worden gebruikt, maar een probleem was het om vervangen de parkeerruimte in die omgeving te vinden. Een netelig probleem vormen de bussen. Men kah ze moeilijk uit' de „city" weren, hoewel het streven om deze kolossale voertuigen aan de kaaien te doen parkeren, succes heeft. De voorzitter beklemtoonde trou wens dat er op dit moment nog geen doorwrocht plan omtrent het parke ren ,ter tafel kon worden gebracht. Men wil eerst de resultaten van het verkeersonderzoek in Middelburg kennen en dat zal pas kunnen als de nieuwe brug voltooid is. De suggestie om een groter of klei ner gedeelte van de Nieuwe Haven te dempen terwille van de parkeer ders, zouden b. en w. nog eens toet sen, aldus de voorzitter. Een suggestie uit de P.v.tj.A.-frac tie om bij het dok een parkeergarage te bouwen, maakte niet veel kans. Wethouder W. P. J. Baars had zich laten voorrekenen dat zo'n garage al leen maar rendabel te exploiteren is in gemeenten met vijftig a zestigdui zend inwoners minimum. Een andere suggestie om in het zie kenhuistarief een bedrag te calcule ren, waarvoor parkeervoorzieningen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Wethouder W. P. J. Baars heeft in de raad van Mid delburg bevestigd, dat er plannen bestaan voor vestiging van. een hore cabedrijf in de molen op het Bolwerk. Het ging, zo zei hij, om een theehuis. Voor een.en ander is uiteraard goed keuring van de rijksdienst voor mo numentenzorg vereist en daarbij zul len beslist wel zulke voorwaarden worden gesteld dat het uiterlijk aan zicht van de molen en de directe om geving niet onder de nieuwe bestem ming van het bouwwerk kunnen lij den. RIJSWIJK (ANP) De HoIIand- sche Betonmaatschappij n.v. te Rijs wijk (Z.-H.) en van de Hollandse Constructie Groep n.v. te Leiden gaan een fusie aan. Het beraad van de besturen heeft tot de conclusie geleid, dat de werk zaamheden elkaar zodanig aanvullen dat een samengaan de toekomst van de tot deze vennootschappen beho rende bedrijven gunstig zal beïnvloe den. De beoogde samenwerking tussen deze twee uit verschillende sectoren komende ondernemingen biedt het vooruitzicht, dat ook de mogelijkhe den voor het gezamenlijke personeel vain ruim 8.000 medewerkers gunstig zullen worden beïnvloed. Terzake van de uitvoering van de voorgenomen fusie zullen op korte termijn nadere bekendmakingen vol gen. bij het ziekenhuis kunnen worden gemaakt, ging wél in het mapje „in teressante ideeën" van het college. De raad ging ermee akkoord om medewerking te verlenen voor de stichting van een tweeklassige_ r.-k. kleuterschool in Middelburg-Zuid. Er werd lang' gediscussieerd over een onderwerp, dat niet in een voorstel maar in een vergelijkend overzicht betreffende gropdprijzen voqr indu strieterreinen was verpakte. Als „extra" biedt Middelburg dan ruime mogelijkheden voor vestiging van het personeel van de verhoopte nieuwe industrieën. Het bracht dan ook een stormpje teweeg, toen het P.v.d.A.-raadslid "W. Don opperde om op de grondprijzen voor industrie terreinen een toeslag van 2,50 per m2 te heffen, en zodoende een pot te vormen voor uitvoering van de no dige werken. Wethouder W. P. J. Baars schetste dit als invoering van willekeur. De grondprijs is steeds een der voor naamste vestigingsfactoren gebleken, zei hij. Voor bedrijven in de binnen stad, die 2,50 toeslag wél betalen, ligt dit anders H(j beloofde de raad binnen drie maanden een definitieve prijzenkaart over die grond te zullen aanbieden. Van diverse zijden werden b. en w. geprezen voor hun tot dusverre ge voerde beleid inzake het scheppen van gunstige vestigingsfactoren voor de industrie. Het Middelburgse waterleidingbe drijf is tot dusverre niet genoemd in de persberichten over de vorming van één groot Zeeuws waterleiding bedrijf. Dit komt, omdat het water leidingbedrijf deel uitmaakt van een groter geheel, dat ook de energie voorziening in de gemeente omvat. Dit zei wethouder mr. J. J. van der Weel op vragen uit de raad, toen er een voorstel in bespreking kwam om een nieuwe overeenkomst met de N.V. P.Z.E.M. te sluiten betreffende de inkoop van elektrische energie. Als er nieuwe industrieën komen dan moet er stroom geleverd kunnen worden. Middelburg betrekt deze stroom van de P.Z.E.M. Om voor de toekomst gedekt te zijn moest het z.g. veilig vermogen worden opge voerd. Na tal van technische bespre kingen is de P.Z.E.M. bereid gevon den om voor deze voorziening een hoogspanningsstation op het indu strieterrein te bouwen. De gemeente stelt de grond beschikbaar. Te begin, nen op 1 januari 1970 geldt een nieuw contract tussen de gemeente en de N.V. P.Z.E.M. De raad voteerde de gelden, nodig voor verbetering van de openbare verlichting van het Hofplein, Wage- naarstraat, de Kinderdijk-Korendijk, de Bogardstraat, de Spanjaardstraat, de Singelstraat-Barkstraat, de Lan- geviele-Singel en het klein industrie terrein. Ook verleende de raad een krediet van 137.500 voor het bouw rijp maken van een kavel op het groot industrieterrein, waarvoor de N.V. Vitrite-fabriek bouwplannen heeft. (VERVOLG VAN PAGINA 1) „Het was een onzettend moeilijke bevalling. Ik hoop het nooit meer mee te maken", aldus mej. Brouwers. „Toen ik merkte dat de kinderen leefden, dacht ik: „Ik moet ze heb ben". De kinderen schreeuwden alle bei en waren springlevend. Een ver rassing, maar met zoiets ben je niet blij. Hoe heeft het gekund?", zo voegt ze er aan toe. Het was niet meer mogelijk de vrouw naar een ziekenhuis te laten vervoeren. Om half twee lagen de meisjes echter al in het Bredase Dia- conessenhuis. De dokters daar beslo ten vrijwel onmiddellijk de kinderen naar het specialistische kinderzieken huis in Rotterdam te laten overbren gen. Een wagen van de G.G. en G.D. van Breda is binnen een half uur naar Rotterdam-Noord gereden. Van af de Van Brienenoordbrug heeft de ziekenauto een geleide van .de Rot terdamse politie gehad. Alle wegen op de route naar het Rotterdamse ziekenhuis (ook de Van Brienenoord brug) waren door de Rotterdamse politie afgezet. In het „Sophia"-ziekenhuis was in middels een medische staf op de komst van de Siamese tweeling voor bereid. „Wé vechten "voor de levens van de kinderen", aldus de directeur geneesheer van dit ziekenhuis, dr. Pieterse. De moeder van de meisjes maakt het na de zware bevalling redelijk goed. De huisarts, die direct door de verloskundige was gealarmeerd, acht te het niet noodzakelijk dat ze naar een ziekenhuis werd overgebracht. De specialisten in zowel het Bre dase als het Rotterdamse ziekenhuis hebben veel lof voor het werk van de verloskundige. „Onbegrijpelijk dat ze de kinderen in leven heeft kunnen houden", zei dr. Pieterse. De Bredase kinderarts van het Dia- eonessenhuis, dr. M. J. de Koningh, is met de tweeling meegereisd naar Rotterdam. Gisteravond is hij weer teruggekeerd naar Breda. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De voormalige Amerikaanse minister van defensie Robert McNamara, die op het ogen blik president van de Wereldbank is, schrijft in het tijdschrift „Look" dat het Amerikaanse kernwapenarsenaal onnodig groot is, deels als gevolg van onvolledige informatie over de be doelingen van de Sovjet-Unie bij het begin van de „rakettenwedloop" in 1961. UTRECHT (ANP) De vierde in ternationale vakbeurs voor woning textiel „Inter decor 1968" zal van zondag 8 tot en met vrijdag 13 sep tember in de Bernhardhal van de Jaarbeurs in Utrecht worden gehou den. De opmerkelijke groei van deze vakbeurs in de afgelopen drie jaren zet zich nog steeds voort. Het aantal deelnemers bedraagt thans 103, die te zamen 169 ondernemingen verte genwoordigen. Vorig jaar namen 94 exposanten, die 138 ondernemingen vertegenwoordigen, deel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het wordt steeds erger met de spreeuwen aan het Molenwater", klaagde gistermiddag het Middelburgse A.R.-raadslid J. A. van Benne- kom. „Zij vormen een gesei voor de omgeving en verminderen het woongenot in aanzienlijke mate". Wethouder M. Wattel (Sociale Zaken) zittend onder het stads wapen (dat associaties aan een tweekoppige spreeuw oproept) schetste de verbeten strijd, die men nu al geruime tijd tever geefs tegen de spreeuwen heeft gevoerd. Het is met een knalap paraat uit eigen bezit van de wethouder geprobeerd, maar daarop begonnen de patiënten in het naburige ziekenhuis neuro tisch te reageren. Toen heeft de brandweer de spuit er op gezet, hetgeen evenmin hielp. De wet houder peinsde nu over het laten afdraaien van geluidsbanden waarop het angstgekrijs van ster vende spreeuwen is vastgelegd. „Daarvan schijnen ze te schrik ken" zei hij. In elk geval zou het vraagstuk in het college worden besproken. Burgemeester Drij ber besloot de discussie met een hamertik, die het aan het Molen water goed zou hebben gedaan.... LONDEN (Reuter) De volgende Britse diplomatieke vertegenwoordi ger in communistisch China moet „kort haar hebben, een hard hoofd, een gegalvaniseerde maag en een onuitputtelijk geduld". Dit is de mening van sir Donald Hopson, de 52-jarige Britse zaakge lastigde in Peking die gisteren in Londen is teruggekeerd. Sir Donald vertelde dat de situatie voor de Britse vertegenwoordiging sinds november jl. geleidelijk was verbeterd, nadat enige maanden daar voor een menigte Chinese betogers de Britse kanselarij in brand had ge stoken en het personeel had mishan deld. Na gedurende drie jaar zaakgelas tigde in Peking te zijn geweest, kreeg sir Donald vorige week na een ver traging van zeven wekeh een uitreis visum. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Met instem ming heeft de raad van Middelburg gisteravond vernomen dat het col lege van b. en w. in november of de cember met een pré-advies hoopt te komen betreffende het jeugdbeleid in de Zeeuwse hoofdstad. Over de hiermee samenhangende problematiek is eerder in dit jaar een uitvoerige nota geproduceerd, waar aan de jeugd zelf belangrijke bouw stenen heeft geleverd. Het pré-advies zal zich voorname lijk bezighouden met de subsidiere gelingen voor resp. de sportorganisa ties, het vrije jeugdwerk en het open jeugdwerk. Wat dit laatste betreft, is er, zoals bekend, een vrije-tijds-cen- trum in de maak. Het pré-advies zal daarom nog even op zich laten wachten omdat na aanbieding van de rijksbegroting iets naders bekend zal worden over de bijdragen die er van rijkswege te ver wachten zijn. Men schrijft ons van geachte zijde Gegeven: een minderjarig meisje, dat tijdens het badseizoen 1966 als kamermeisje (intern) werkzaam was in een onzer luxe hotels aan het Noordzeestrand. Zij werkte plm. 100 km van huis, had wel een beetje last van heim wee, maar een goede verdienste en zomers weer doen heimwee gemak kelijk vergeten. Tenslotte duurt het badseizoen niet eeuwig. Haar werk liep dan ook af op 1 oktober en blijde ging zij naar huis. Zij meldde zich prompt zoals het hoort bij het Gewestelijk Arbeids bureau waaronder haar woonplaats ressorteert, werd ingeschreven als werkzoekende en meldde zich met deze inschrijving bij de bedrijfsver eniging Horeca. Deze bedrijfsvereniging kende haar werkloosheddsgeld toe omdat ons ka mermeisje, zoals dit in de wettelijke terminologie heet „onvrijwillig werk loos" was. Toen ons kamermeisje vier weken uitkering had genoten werd haar loor het G.A.B. een functie, weder om als intern kamermeisje, aange boden op plm. 30 km van haar woonplaats. Als het G.A.B., terwijl je uitkering w.w. krijgt, je werk aanbiedt, moet je wel prima papieren hebben om het aangeboden werk niet te aan vaarden. Is dit werk n.l. passend en kan het je in redelijkheid worden opge dragen, dan verspeel je je uitkering als je niet op zo'n aanbod ingaat. Het kamermeisje weigerde dit aange boden werk, omdat z(j liever als ka- mermeisje in haar woonplaats werk te, hetgeen in de wintermaanden na tuurlijk veel plezieriger is. De bedrijfsvereniging stopte de uit kering onder mededeling dat ons ka mermeisje vrijelijk haar voorkeur kon volgen om dichtbij huis te wer ken, maar dat zij dit niet kon doen op kosten van de w.w., met andere woorden, dat zij de financiële gevol gen van haar voorkeur zelf zou moe ten dragen. De afstand, aldus de be drijfsvereniging, kon n.l. geen be zwaar zijn; eerst 100 km, nu 30 km van huis, bovendien was het hetzelf de werk. De wettelijke vertegenwoordiger van het meisje, in casu ha-ar vader, nam diit niet. Hij vroeg bij de be drijfsvereniging een wat men noemt „voor beroep vatbare beslissing" aan en ging tegen deze beslissing in beroep bij de Raad van Beroep die op de beslissing stond aangege ven. Bij dit college maakte hij bezwa ren tegen de werkaanbieding en be riep zich, in verband met de afstand, op de jeugdige leeftijd van zijn doch ter. Dit argument sneed natuurlijk geen hout Want pa had in het voorjaar '66 wel toestemming aan zijn dochter gegeven om 100 km van huis te werken en bij dit nieuwe werk wa ren het er maar 30. De Raad van Be roep bevestigde dan ook dte beslissing der bedrijfsvereniging: geen verde re uitkering. Pa wist echter dat -tegen een uitspraak van een Raad van Beroep nog hoger beroep kunt aantekenen bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, het hoogste rechtscollege in dit soort zaken. Pa bracht daar zwaarder geschut in stelling althans zo meende hij en deelde aan dit college mede dat zijn dochter aan het Noordzee strand dusdanig heimwee had ge had, dat hij er de voorkeur aan gaf dat zjjn dochter in haar woonplaats ging werken. Nu is het in de rechtspraak in het algemeen zo, dat is je beweringen wel moet kunnen bewijzen. De Cen trale Raad van Beroep had ijverig in de gedingstukken gezocht naar aanknopingspunten voor pa's stel ling. Zo had van dit heimwee bij voorbeeld kunnen blijken uit 'n me disch rapport. Helaas ontbrak in de stukken hierover iedere aanwijzing zodat de Centrale Raad van Beroep niet overtuigd was. Pa, in casu zijn dochter, kreeg nul op het rekest. Met andere woorden: geen verdere uitkering. Moraal: Als je een uitkering krijgt van de w.w. en er wordt passend werk aangeboden, bedenk je dan wel tweemaal om niet op dit aanbod in te gaa-n. Het gevaar geen verdere uitkering te krijgen is dan namelijk levensgroot. V. Wanneer iemand 65 jaar wordt, nog goed gezond en werklustig is mag hij dan nog werken? Zo ja, dan ver dient hij nog wat en zijn gezondheid is er beter mee. Maar nu komt het: hij moet van deze arbeid belasting be talen en zeer veel ook. Als hij op zijn gemak thuis blijft, dan krijgt hij nog wat extra van de Bijstandswet en hoeft geen belasting te betalen. Is het niet veel beter dat de A.O.W.-er vrij gesteld wordt van belasting? Ik vmd dit een onredelijke belasting. OUDENBOSCH CC. In.zijn artikel laat de heer Bonman zijn prodiscriminatie-complex vooral over Suriraamers de vrije loop, hij heeft het over die „vent" dit en die „verat" dat. Op demagogische wijze laat hij de grote groep in Nederland vertoevende buitenlandse arbeiders op draaien voor de verkeerde daden van enkelen. Is het nieit vreselijk voor deze mensen en is er geen grote dosis moed voor nodig om vrouw en kinderen te verlaten om in een vreemd ver (and een bestaan te zoeken voor je gezin. Het is trouwens nog zo dat een So ciologisch onderzoek heeft vastgesteld, dat het aantal criminelen onder Suri naamse arbeiders niet h-oger is dan het vergelijkende percentage bij Nederlan ders. Met dergelijke haat-artikelen bouwt men geen nieuwe wereld op waar voor ieder een gelijk plaatsje als mens is zoals door God gewild. BREDA, J. Vayssier Nu de KNVB4ioto van start is ge gaan zal het voor veel deelnemers weer voldoende ontspanning brengen, vooral met het nakijken van hun toto formulier, LI. ziond-ag was het bar slecht weer en is'het heel meegeval len dat er geen wedstrijden werden af gelast, die betrekking hadden op da toto Er staan geen neservewedstrij- den meer op het formulier en er zul len nu bepalende uitslagen worden vastgesteld. Over dit probleem wil ik wat schrijven. Als een of meer wed strijden uitvallen worden door de KN VB de uitstagen vastgesteld, dit zal zeer zeker onder toezicht van een notaris gebeuren, maar toch zou iedereen het beter vinden als dit via de t.v. werd gedaan, dan is iedereen overtuigd dat het eerlijk gaat (waar ik zelf niet aan twijfel) en het is leuk voor de toto- deelnemers. Als dit gedaan werd in Sport en Beeld b.v. zou dit zeer span nend zijn, omdat dan de andere uit slagen wel bekend zijn. Ik hoop dat de KNVB hier eens over zal naden ken en het soort rad van avontuur zo vlug mogelijk zal laten draaien als er wedstrijden van de toto wor den afgelast. DONGEN, J.S. Het is typisch (of moet ik zeggen: typerend?), dat onze geestelijke lei ders altijd komen aandragen met de kwalif ic atie .verbittering'wanneer de mens het niet met de heren eens is. Toevallig heb ik ook het commen taar van de heer Louis Sinner gelezen en ik heb niet de minste reden deze mens te verdenken of te beschuldigen van verbittering. De heer S. is alleen een mens die het niet „wel gelooft op gezag van anderen", maar zelf denkt. Hij is één van die weinige geestelijk gezonde mensen, die het eigen verstand (die heerlijke godsgave!) weet te ge bruiken. Wij hebben in de heer S. te doen, met de „eenvoudige, maar den kende gelovige" over wie de nieuwe katechismus spreekt. En deze consta- teerd slechts naakite feiten. Hij consta teert: In vele z.g. r.k.-landen wordt de llende dagelijks giroter, doordat een kleine groep geldbezitters alle macht bezit en noch de paus, noch de moe derkerk iets zegt of doet. Dat wij ze kerheid bezitten: dat Vaticaan en kerk volkomen vreemd staan tegenover de grauwe nood van „de armen van God". Verbitterde opmerkingen? Valse be schuldigingen? De heer P. Doenis lan ceert hier valse beschuldigingen aan het adres» van de heer Sinner, want: het - is een feit, dat de ellende van de armen, juist in z.g. r.k.-landen dage lijks groter wondt. Spanje: Dit land is, met haar verhoudingen „steenrijk- straat-arm" een levend voorbeeld. Italië: Dit z.g. rooms-katholieke-moe- derland, stelt de heer S. met haar ver houdingen in het gelijk. Rijkdom en weelde in Noord-Italië. Zie de onzinni ge gn protserige praal van een Vati caan, 'n St.-Pieteir etcetera. Bittere ar moede en doffe ellende in Zuid-Italië, waar het leven van deze „beminde" gelovigen volgens een Katholieke Illu stratie, bestaat „uit. drek en vuil". Waar de vaders ver over de lands grenzen van dit z.g. r.k.-land, en ver van vrouw en kinderen bij wie zij verlangen en horen te zijn, het brood moeten verdienen voor hen die zij lief hebben. Terwijl de goederen van God, door God geschapen tot geluk van al zijn redeliike schepselen, in de kluizen van een Vaiticaan bij miljoenen liggen te stinkien! Wanneer de heer P. Doens (in zijn artikel over de pil), de heer S. verbit tering verwijt, levert hij alleen het be wijs, dat hij zelf ook „wereldvreemd" is, en ziin oeen moedwillig sluit, voor de werkelijkheid die de heer Sinner ziet en onder onze ogen brengt. De paus, die volgens de heer D. een ach tenswaardig hoofd van de wereld-kerk is, gaat naar het „arme" Columbia, waar de armen van God kreperen, en het is de bedoeling dat dit bezoek gepaard gaat met een vertoon van gelid verslindende luxe die niet mooi meer is en onchristelijk. En u kunt geloven of niet, meneer Doens, maar Ik stel dit heel nuchter en zonder enige verbittering vast. En nu moet u niet aankomen, met het doorzichtige smoesje „dat andere mensen deze le ge en onschristeliike praal de paus opdrinren, maar dat hij dit zelf niet verkiest", want dan zeg ik (zonder bitterheid): Wanneer deze mens, zulk een achtenswaardig hoofd is van de wereDd-kerk, dan moet hij „kleur" be kennen en umt bezorgdheid voor „deze kleinen" (die wii volgens Christus niet mogen minachten) verklaren, dat hij die waardeloze show van machts wellust niet wenst, of anders: niet naar Columbia gaat! TERNEUZEN VERMEULEN

de Stem | 1968 | | pagina 5