aren bberij 't „Zevenste jaar brengt Hasselt in staat van opwinding Radicaliteit van jeugd is nuttig en positief 1, Meer dan vijf miljoen Nederlanders hebben nu een spaartegoed van fl.5.000.000.000.- bijde Rijkspostspaarbank, de grootste spaarbank van ons land Rijkspostspaarbank altijd safe! Onuitroeibare trouw aan de Jesse POLITIECHEF H. OFFERS: Poseidonraket vloog proef cIJlOi MÊÈa G0R-RAY ROKKEN I IgÜ MIRAKELS VIJF MILJOEN Sociaal probleem Samenwerking Nederlands fregat red opvarenden van jacht Politie verspreidt tekening van bankovervaller wr4 1 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 Castillo: zwarte kant uit i mantel die met strikken I met kanten stroken. kan machinaal gedaan lijvoorbeeld knoopsgaten kelijk, afschuwelijk lig voor de snobs: aan ■gaatje herkent men de len een meneer die in jifectiepakkies knoops- de mouwen laat bor- de hand, door een lie- sleermaker, zodat zijn pn vriendinnen maar vijanden zullen den- maatkleding draagt... !K Ep rse cactuskweker bezifl sierplateau, dat hij "fe) t om zijn kas een Ie«re te geven. deur open, zodat de kou- ucht naar binnen komt Hoeven is om nog een» woord te gebruiken ■- iet. Hij is niet in het be- Handboek der Cactus mocht dat al bestaan en weet hij door ervaring. enaardig, dat de mees- tfhebbers in de stad zijn in het Westland cactuskwekers maai e cactussen kweken liefhebberij vind je nauwelijks. Ik doe er <Vls ik 's avonds thuis- zie dat er nogal wat ren, ga ik desnoods d® door II ((Van een onzer verslaggevers) HASSELT Het „zevensfe jaar" brengt Hasselt, Belgisch jongste bis- «liopsstad, per traditie in een staat van grote opwinding. Dat is al meer dan drie eeuwen zo en niets wijst erop dat het in de (naaste) toekomst andera zal zijn. Het „zevenste jaar", zoals de Hasselaren dat dan zeggen, is het jaar waarin da grote Virga Jessefeesten gevierd worden, feesten waarvan het miraculeuze Mariabeeld van Hasselt het stralende middelpunt is. „U moet Haiselaar zijn om dat te'kunnen begrijpen", zegt een kape laan van de kathedrale kerk, wiens kamer in de grote dekenij gevuld is met de indringende geur van nieuw leder. Er staan dan ook stapels dezen met schoenen te wachten voor de deelnemers aan de ommegang. „Ik vraag me af wie me nu nog aan honderd paar goudkleurige veters voor Romeinse sandalen kan helpen", mompelt hij tussendoor. En hij weet dat de tijd nijpt. Zondag 18 augustus moet de stoet voor de eerste keer uittrekken. Die stoet is het hoogtepunt van de feesten die om de zeven jaar gehouden worden. Driemaal gaat hij rOnd Hasselt, drie maal langs een andere route. En daar heeft Hasselt met zijn bijna 40.000 in woners, zich wel op geprepareerd. Met versieringen die aan de beste dagen van het rijke roomsche le ven doen denken. Geen straat is ongemoeid gelaten, niet alleen in het centrum waar de ommegang zal trekken, maar ook ver daar buiten. De Hasseltse „zevenste"- jaar-opwinding manifesteert zich dan ook voornamelijk in eer vro me naijver om nog mooiere en gelen uit te zagen die iegioensge- wijze klapwiekend de parkeerha vens in beslag nemen, om nog mooiere boomstronken te gieten in gewapend beton. Die blokkeren nu weliswaar enkele weken de smal le trottoirs, maar verkeer telt in deze dagen in de hoofdstad van Belgisch Limburg niet mee. In de Kapelstraat, niet v©r van de fraaie, oude kathedraal, staat de Mariakerk, waar het Virga taebeeld een vaste plaats heeft. In 1944 werd de kerk door een vlie gende bom vernield. Het miracu leuze beeld, omstreeks 1350 door een Hasseltse kunstenaar uit één stuk eikehout gebeiteld, deelde in de schade. Bij de vorige omme gang, nu dus zeven jaar geleden, viel er een scherf af. Naschade van de oorlog. Een poging tot res tauratie is niet gedaan. Men laat het beeld zoals het is. Het is fraai gepolychromeerd, maar dat is nu nauwelijks te bespeuren. In deze dagen is het gehuld in kostbare ge waden, die in de loop van de ja ren ten geschenke zijn gegeven. Veel langer al dan de drie eeuwen waarin Hasselt zijn ommegang laat trekken wordt de Virga Jesse ver eerd. Oude kronieken in de dekenij maken melding van wonderbaarlij ke gebedsverhoring. De eerste in 1366, toen een vrouw op voor spraak van Maria Virga Jesse van een duivel bevrijd werd. Uit datzelfde jaar dateert het verhaal van de man die de Hasseltse Lie vevrouw aanriep toen zijn leven in een bos bedreigd werd door een orkaan. De man bracht het er vol gens de kronieken heelhuids af. De meest recente wonderbaar lijke gebeurtenis dateert uit 1814. Helena Christina Robat van Maes- tricht werd van lamheid genezen. Een protestants meisje zag het en hekeerde zich. Bij de oorkonde zijn in het archief de doeken opge borgen, waarmee de lamme hand van de vrouw omwikkeld was. Hoewel zijn ijver anders zou doen vermoeden zegt de heer Louis Vro nen dat bü niet in wonderen ge looft. Hij is voorzitter van het rot, dat die versiering van de Kapel straat en de aangrenzende Dies terstraat voor zijn rekening neemt. Sinds drie maanden heeft hij zijn zaak in gasfornuizen aan zijn per soneel overgelaten om zich hele maal voor de Virga Jessefeesten te kunnen inzetten. Zo'n rot zorgt ervoor dat de straatbewoners jaarlijks geld bij een brengen voor alle gemeen schapactiviteiten, variërend van begrafenissen tot Eurofeesten. En tot de „zevenste jaors"-feesten natuurlijk. Ieder draagt er aan bij. „Tot de meest onchristelijke men sen toe", zegt Louis Vronen. „Die zien er dan misschien meer de folklore in, maar het geld komt er". Maanden voor de Virga Jesse feesten duikt het rot onder en gaat de- straatversiering ontwerpen en maken. „In het geheim", licht de voorzitter toe. „Want geen straat wil voor de ander weten waar ze mee voor de dag komt. Pas een dag of drie voor de eerste omme gang trekt, barst do opwinding pu bliekelijk uit Dan verschijnen er opeens guirlandes van lichtjes bo ven de straten, dan worden er, in continu-arbeid, buisconstructies ge bouwd die sierlijke bloembogen moeten dragen, dan verrijzen er meer dan manshoge kaarsen, waar van de vlam de vorm heeft van een engelenhoofd, uit geplastifi- VIKGA JFSStl Ortxe Irérfl Vrouw nmmd do Rood* vmn Jttsm swfart mnrnm dmv m.ïmkëfm vormwrd s. m vereerd ia Voor één onnozele frank is in de Hasseltse kathedraal dit deke" te koop, dat de roem van de Virga Jesse verkondigt. ,beel- Het beeld van de Virga Jesse, zoals het doorgaans in de Kapel straat getroond staat. ceerd pzerdraad. Uit ramen en van balkons hangen vanen en doe ken met vrome teksten en voor stellingen. Op hoeken van straten hele taferelen opgebouwd en op vaste plaatsen in de stad worden tegen de gevel de al dan niet geboekstaafde mirakelen van de Virga Jesse uitgebeeld. Zoals dat van de morin, dat met bet volgende vers op een groot uit hangbord wordt toegelicht. Eens woonde hier een moorse vrouw van huid en haren donkergrauw. Bij 't venster speelde, 't wichtje, blij en lief, al was het ^wart als zij Ach zie.het valt door 't raam een gil Help, Virga Jesse, klinkt het schril Maria hoort dien moedernood en redt het kindje van de dood. Meneer Louis Vronen schait, dat de Hasseltse burgers aan de straat- versiering alles bijeen zo'n slor dige vijf miljoen franken besteden. Uit vroomheid en gehechtheid aan de traditie. Zakelijkheid steekt er naar zijn mening helemaal niet achter. „Wie zal er een frankske aan verdienen?", vraagt hij, „De herbergiers en de fritesbaren mis schien". Die zullen er trouwens ongetwijfeld wel bij varen, want de feesten brengen duizenden en duizenden mensen op de been. Op de drie zondagen waarop de om megang trekt, 18 en 25 augustus en 1 september, maar ook op alle andere avonden, wordt de hele bin nenstad voor het verkeer afgeslo ten. „Er zou trouwens geen auto meer bü kunnen", meent Louis Vronen. „Vooral niet als de licht jes branden". Ruw geschat is Hasselt voor negentig procent katholiek en voor vijftig procent kerkelijk. Dat laat ste cijfer blijkt niet zo erg sta biel te zijn, want tien jaar geleden was de kerkelijkheid- nog zestig procent. Vanwaar dan die onuit roeibare trouw aan de Virga Jes se? „Dat zit er bij de Hasselaren ingebakken", zegt de kapelaan van de kathedrale kerk. „Hoewel het natuurlijk op een heel ander ter rein ligt I® bet niet meer of min der te verklaren dan bijvoorbeeld carnaval. Voor een deel is dit feest traditie, maar voor een ander, groot deel is het echte vroomheid. Ge weet hoe dat gaat: geleerde mensen zetten in gedachten een paar mooie moeilijke woorden op een rij en ze denken dat ze bidden Zo vermaterialiseren zij hun ge loof. Eenvoudige mensen doen het anders. Die steken een kaarske op en leggen daar al hun vroomheid in. En dat gebeurt nu bij onze feesten in het groot. Maar het is wel echte vroomheid". Er is dit jaar kritiek geweest. Zo in de geest van: „Moet dat nou, zoveel geld .voor zo'n stoet? Is dat niet beter aan ontwikkelingshulp besteed?" „Maar als we daar op in zouden gaan", zegt de kapelaan, „en we zouden de straat opgaan om geld op te halen voor ontwikkelings werk dan kregen we het niet. Al thans niet zo'n bedrag". Voor het eerst deze keer is de ommegang, waarin zo'n 2.200 men sen meetrekken, gemoderniseerd en in een strakke regie gevat. Vroeger was het een volksstoet, waarin iedere buurt of iedere ver eniging uitbeeldde en meedroeg wat zij mooi vond. Nu heeft de ommegang, behalve nieuwe kle ding, ook een thema meegekregen dat van Maria Moeder. Of dat bij de traditiegetrouwe Hasselaars zal aanslaan? Het organiserend comi té twijfelt daar geen moment aan. „De 9toet heeft uiterlijk en aan in houd veel gewonnen. Wie een kijk spel verlangt krijgt het, wie er zijn vroomheid aan wil beleven zal niets te kort komen". Als dat waar wordt, dan zijn de meer dan drie jaren van voorbereiding niet voor niets geweest. En de opwin ding van de Hasselaren ook niet UTRECHT (ANP) De heer H. W. Offers, hoofdcommissaris van politie in Utrecht en onlangs benoemd tot directeur van de Neder landse Politieakademie, acht het van groot belang de zelfbewuste leidinggevende groeperingen van de jeugd ernstig te nemen. Zij vertolken, zy het mogelijk op te radicale wijze, wat er in de jonge ren leeft of zelfs gist, schrijft de heer Offers in een bijdrage aan „Gezondheidszorg", het orgaan van het Groene Kruis. (ADVERTENTIE) SPAAABANX8 3(8tói. V* fW&fidmtffl: 1} to&w) t». De heer Offers meent dat de jeugd fungeert als die radar van onze sa menleving. Haar handelen en haar opvattingen trekken sterk de aan dacht en ook de kritiek, omdat zij in ieder geval openhartiger, eerlijker, radicaler en minder bereid tot com' promissen en daardoor duidelijker zjjn. Het merkwaardige is, aldus de heer Offers, dat veel ouderen in dit verband op een afstandelijke wijze steeds maar spreken van „jeugdpro blemen" .zonder te beseffen, dat de jeugd door haar uitingen in feite de problemen van de samenleving als geheel signaleert. De Utrechtse po litiechef vindt dat er zo gezien min der sprake is van een jeugdprobleem als wel van een algemeen sociaal probleem. Hij ziet de jeugdige radi caliteit in principe als een nuttig, positief verschijnsel, omdat het in wezen is gericht op verheffing van de mens en zijn menselijke waarden. Doordat die jeugd van thans veel realistische informatie ontvangt van de misstanden in die wereld, is het niet verwonderlijk, dat steeds meer jeugdigen verantwoordelijkheid zijn gaan voelen ten aanzien van de toe komst van de mensheid als geheel en derhalve daarop invloed willen uit oefenen. De jeugdige radicaliteit kan naar het oordeel van de heer Offers een gunstige invloed uitoefenen op de oordeelsvorming en het tempo, waarin beslissingen worden geno men, verhogen. Het beste resultaat kan volgens de heer Offers worden verkregen door nauwe samenwerking tussen oude ren en jongeren. KP. KENNEDY (Rtr) De Ameri kanen hebben vanaf de basis Kaap Kennedy in Florida voor de eerste maal een Poseidonraket gelanceerd. De raket is ontworpen voor het ver voer van kernwapens die met 1 raket omhoog worden gebracht om dan op verschillende doelen terecht te ko men. Enige tijd later deelde de marine mee dat de proeflancering een vol ledig succes was geworden. De Po seidon, die in de jaren zeventig de Polaris-raketten bij de Amerikaanse onderzeedienst moet vervangen, legde een afstand van 1.600 km af. De meervoudige kernkop welke de Poseidon moet gaan vervoeren, staat bekend als „MIRV", Bijzonderheden hiervan zijn niet bekendgemaakt. Voorwaarde is volgens de heer Offers de bereidheid van de ouderen om dte jongeren als gelijkwaardige gesprekspartners te aanvaarden. Di vergt een leniger, flexibeler instel ling van de ouderen, een grotere openheid voor nieuwe ideeën en een voortdurend waken tegen de nei ging om behoudendheid als wijsheid te presenteren. De heer Offers meent dat de jeugd grote behoefte heeft afin open ge sprekken met de ouderen, mits die ouderen bereid zjjn hun machtsposi ties te verlaten. DEN HAAG (ANP) Door het fregat „Isaac Sweers", die met een aantal Engelse marineschepen deel nam aan oefeningen in het Kanaal, is het gezin Rycroft, bestaande uit man, vrouw en dochter, gered van een zinkende zeilboot. Een poging om he-j jacht te bergen werd door de zware grondzeeën en de slechte toestand van het jacht verhinderd. Het Britse opleidingsjacht Galla- had met zeven militairen aan boord werd op de Noordzee vermist. Twee Deense helikopters hebben naar het schip gezocht. Het jacht zou donderdagavond in het Deenèe Esbjerg moeten aanko men. Donderdag werd aan de Deen se kust een opblaasbare reddingsboot van de Gallahad gevonden. Het schip werd evenwel gisteren voor Esbjerg gevonden. UTRECHT (ANP) De door de 70-jarige gepensioneerde reclamete kenaar A. Rowaan uit Zeist samen gesteld portrettekening, die door de Utrechtse politie is verspreid, heeft de politie tot op heden vijf tips op geleverd dié mogelijk kunnen leiden tot de aanhouding van de man die vorige week het bijkantoor van de Nutsspa-arbank aan de Vondellaan in Utrecht van f 18.440,- beroofde. De Utrechtse politie besloot ge bruik te maken van de dienst van de bejaarde tekenaar omdat de ver spreiding van een tekening van de hand v-ain de heer Rowaan eerder leidde tot een arrestatie in Laren. Deze aanhouding staat r-iet in ver band met de bankoverval. Ik weet niet wat u van fluor in het drinkwater denkt, ik hoef het ook niet te weten, want tenslotte heb ik daar niets mee te maken. Maar prof. dr. P. Sorgdrager, hoogleraar in de farmacie, heeft er iets over ge zegd dat de moeite van het verne men waard is. Fluor? zegt hij: „Geen haar beter dan het provo-plan om tijdens het huwelijk van prinses Bea trix lsd in het Amsterdamse drink water te doen. Vandaag is het fluor tegen tandbederf, morgen vitamine A tegen jeugdpuistjes en overmor gen de pil". In ons drinkwater? Donderdag 15 augustus was een dag die in verschillende landen nog volop gelegenheid bood tot vrijheid en blijheid vanwege het feit dat de katholieke kerk het feest van Maria Tenhemelopneming vierde. In het Ita liaanse Spoleto was het een zeer op windende dag voor de beminde ge lovigen. Tijdens het luiden voor-de processie tuimelde plotseling de uit de veertiende eeuw stammende, bij na een ton wegende klok van de ka thedraal van Spoleto hartstochtelijk beierend naar beneden. Er vielen ge lukkig geen slachtoffers. Zodat niemand enige reden heeft om dit als een teken uit de nemel te beschouwen. De regering denkt er, zoals u hebt kunnen lezen, ernstig over het stukje belasting dat u als gevolg van de ras voortschrijdende inflatie eigen lijk te veel betaalt, terug te geven: Dat is zéééééér kabinetjes. Het lot, vrienden, bewandelt kron kelige, maar soms ook speelse wegen. Zo zal het huis in New Yersey, waar de uitvinder van de gloeilamp, Tho mas Edisonheeft gewoond en dat nu een museum is, voor zes maanden voor het publiek worden gesloten. De lichtleidingen zijn aan reparatie toe. Allicht. Een middenstander zit in een pand, dat onder monumentenzorg valt. Nu wil deze man zijn zaak op korte ter- mijn verbouwen en heeft toestem ming gevraagd aan bovengenoemde zorg. De hoofddirecteur schrijft te rug ,Mijn beslissing op uw verzoekschrift zal ik te uwer kennii brengen binnen zes maanden na dag tekening van dit schrijven. Tenzij ilt u voordien zal hebben bericht dat er naar mijn oordeel gegronde redenen zijn de beslissing uit te stellen".,»» bent Totdat u een monument „Huiswerk op de lagere school is uit den boze" (stelling van J. H. Buiter bij zijn promotie tot doctor in de sociale wetenschappen op het proef schrift Modern salariaat in wor ding". De Koninklijke Luchtvaart Maat schappij kampt mot een dalende winst Komen we straks weer KLeM te zit ten? Kasteel te koop, goedkoop, gebouwd rond het jaar 1000 door benedïktij- ner monniken. In het bezit geweest van vele vooraanstaande families, twintig kamers van iedere denkbare omvang, waaronder vochtige kelder. Vraagprijs 30.000 gulden. Gelegen in schilderachtig gebergte tussen Bolza no en Cortina d'Ampezzo. Nieuwe eigenaar mag het kasteel veranderen in restaurant, hotel, museum of het voor zichzelf houden en koninkje spelen Kasteel dient te worden ge restaureerd. Te bevragen bij ministe rie van financiën, Italië. (Adverten tie). Onlusten? Monteviieologisch. En als ik had gemogen had Ik graag mijn handtekening gezet onder het Tsjechisch-Roemenens vriendschaps verdrag. U had het mlsschirn niet van me ver wacht, maar hrt is zover. Merijn gaat met vakantie. Twee heerlijke, onge compliceerde, zonnige weken. ZON DER KRANT. Dank u. MERIJN (ADVERTENTIE) ONZE NIEUWE NAJAARS-KOLLEKTIE is binnengekomen. In wijde en strakke modellen, in effen en ruitdessins. Elegante Damesconfectie GINNEKENSTRAAT 153 Hoek van Coothplein BREDA TEL. 01600-34965 's MAANDAGS DE GEHELE DAG GESLOTEN

de Stem | 1968 | | pagina 7