Maatschappelijk werk in Zeeland komt tot federatie Structuurplan voor kom Koudekerke J. C. van den Boom (78) overleden In gesprek met Bedevaart naar Bornum alleen maar folklore Vermist jongetje verdronken Produktie van suikerbieten aanzienlijk minder OPEN BE JA ARDEN WERK, BELANGRIJK PONT OP VOLLE WERK-AGENDA Ko v. d. Velden Oorlogskind, Initiatieven T oeristenkerken Samenstelling TRADITIE DIE HAAR KRACHT VELIEST Hotel „DE LINDE" OUD-DIRECTEUR DIOCESANE R.-K. MIDDENSTANDSBOND Organisator Sint DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG In Middel burg is de constituerende verga dering gehouden van de „Stich ting federatie van samenwer kingsorganen voor sociale dienst verlening in de provincie Zee land". Hierin reiken de bestaande •samenwerkingsorganen op het ge bied van maatschappelijk werk elkaar de hand en hoe onvervaard men dat doet, blijkt uit het feit, dat direct na de verkiezing van een bestuur, werd overgegaan tot de afwerking van een agenda met praktische punten, bijvoorbeeld met betrekking tot het open be- jaardenwerk, een uiterst actueel onderwerp. Van katholieke zijde participeert in deze stichting de „Katholieke raad voor Maat schappelijk Werk in Zeeland", die dit jaar zijn tweede lustrum viert. Hoewel de tienjarige katholieke raad voor de naaste en verdere toe komst geen gering programma heeft, geloven zijn voorzitter, mr. dr. A. J. J. J. M. Mes en zijn directeur, drs. ff. Dusarduijn, niet, diat er over tien jaar nog over een „katholieke raad" in die zin zal worden gesproken. „Wij groeien naar grotere, oecume nische verbanden", zegt clr. Mes. De positieve keuze op dit vlak is al veel eerder gemaakt en zij blijkt b.v. uit het bestaan van het oecumenische vormingscentrum „Hedenesse", waaraan de katholieke raad actief heeft bijgedragen. Voor de naaste toekomst staat op stapel, een bureau voor huwelijk en gezin, dat interconfessioneel zal zijn en voor de gehele provincie Zeeland wordt geëquipeerd. Beroepskrachten, aan dit bureau verbonden, zullen de medische en sociaalhygiënische be langen van de mensen die zich tot het bureau wenden, behartigen. Voor de eventuele geestelijke be geleiding zullen zielzorgers van de verscM.lendc gezindten hun diensten verlenen. Het bureau zal zich op den duur ook met vraagstukken betref fende gezinsplanning bezighouden, maar dat wordt gezien als een dui delijke secundaire taak. Ook aan dit project draagt de katholieke raad menig steentje bij. It'at het plan uniek maakt is, dat er een totaal nieuwe structuur op po ten kon worden gezet en dat men deze niet hoeft op te bouwen vanuit bestaande, soms verstarde structuren. Het zijn verheugende feiten voor de tienjarige katholieke raad om te signaleren. De voorgeschiedenis van de katho lieke raad gaat tanig tot het laatste oorlogsjaar, toen er grote behoefte bleek aan een intermediair tussen de bevolking en het Militair Gezag dat het zeggen had. Tot de pioniers van met bevrijd en in vrede was voor het zeggen had. Tot de p iomiers van bet contactorgaan behoorde mr. dr. Mes, die nu nog steeds een leidende Positie in het Zeeuwse maatschappe lijke leven inneemt. De katholieke mad in prenatale gedaante heeft in verwarde naoorlogse tijd de won- Hkarweitjes opgeknapt, aartoe behoorde bijvoorbeeld het gireren van rotatiepapier voor wzekrant... üZï j® de watersnoodramp func- tamerde het contactorgaan, met af pelend succes, ais pleitbezorger w»» samenwerkingsorgaan ÏÏLr? maatscbnppelijk werk op Bthoheke grondslag in Zeeland. Uandeweg bleek het echter no- JLw®rkzaamheden oo andere oL jcboeien- In 1958 kwam zo- ïraatA katb°lieke raad voor het stans werk in Zeeland tot van L 0,a' a's taken: het voeren samer™ 6n be* bevorderen van staand met en tussen de be- serti»^ '""Ssnisaties; de vorming van die n n' W6rkSi"oepen en commissies, den om ^ptfdie-opdrachten kon- seeretari belast' de vervulling van en (niet °P laatste 'rnifflerkim» ?anbor®n vaT1 alle in De wie?® Amende geldbronnen. dit ht^rUen bleken in- OP" W bijzonder rijk te zijn. stHklren110^6156 raad ko,n §aan be" waarbii in kï?.. beroepskrachten, 4s. n!..? jt. bijzonder de socioloog tat werk l n em)or zorgde, dat Pelijkp JOe™anent op wetenschap- licht. ^ondslag kon worden ver- Ihelieke raJd' ..bestaan van de ka- kende •r!k?(LZ1Jri tal van belangwek- van L rat?even ontwikkeld. Veel speelt 7t„v, da1: de raad verricht baarheid Üt CT. P"®4 de open en misschien is het wel ji'TSjilbte deel. typische functie van de ka s -""vwv van VAIC rv»- 91 b«e£en namelijk het leggen sen of n va® contacten tus- MUir/fPifbties en mensen die voor rliit 6n s'aan. maar veelal at- ZoT"1 operoren. "•minski katholieke raad de bevorderd n-f9n "directricecontact" k- een regelmatig te- tiices va» bijeenkomst van direc- - na» bejaardentehuizen, die ffears p-, Praktijk blijkt van kelijk wef0jln,ngen en inzichten rfj- i°olt voor d Pr°fiteren. ■iaard,.,.,administrateurs van 'ij het jj,,„ bestaat er, dank f'Hact vaD deze raad, een siiiieni,-Kordt nu gewerkt voor brengen van het lagere Mr. dr. Mes:,,... groei naar gro tere, oecumenische verbanden". personeel uit de bejaardentehuizen. Bejaardenwerk staat trouwens groot geschreven in het programma van de katholieke raad. Het behoort mèt het woonwagenwerk en het jeugdwerk tot de meest urgente vraagstukken in de provincie. Met de seizoenen wisselen de pro blemen. Zo heeft de katholieke raad niet alleen het zijne gedaan voor de totstandkoming van katholieke be jaardentehuizen in Zeeland, maar ook voor de stichting van toeristen kerken in de badplaatsen. De katho lieke bouwstenen voor „Hedenesse" werden al gememoreerd. Wat de toeristenkerken betreft, stelt de katholieke raad zich niet op het standpunt dat deze gebouwen uitsluitend voor de katholieke ere dienst mogen worden gebruikt. In tegendeel, men is ontvankelijk voor plannen tot samen-gebruik van deze kerken met b.v. hervormden en ge reformeerden. Men heeft er al even min bezwaar tegen om de gebouwen een nevenfunctie in verband met re creatiebehoeften te geven. Door toedoen van de raad is er ook veel waardevol maatschappelijk vor- singswerk in Zeeland verricht. Heel bijzonder was een „zelfonderzoek" onder de bevolking van Zuiddorpe, door een stagiaire van de Antwerpse sociale academie. Het rapport van dit zelfonderzoek verschijnt volgende maand en zal waarschijnlijk even veel aandacht krijgen als een eer dere studie, die getiteld was: „schijn werper op de Sint Willibrorduspa- rochie te Hulst", waairaan de raad medewerkte. Andere publlkaties betreffen de be hoefte aan r.-k. bejaardentehuizen en aan r.-k. verpleegtehuizen voor chro nisch zieken. De raad liet ook een overzicht van het katholieke jeugd, werk in de provincie verschijnen. De r-k. strandzielzorg ontkwam al even min aan een grondige studie en rap portage. Van de katholieke raad maken de volgende organisaties deel uit: de kinderbescherming, het Zeeuwse Wit- Gele Kruis, de Jeugdraad, Gezins voogdij, Patronage en Reclassering, de Stichting Katholieke Toeristen zielzorg, de centra Walcheren, Ka naalzone, West-Zeeuwsch-Vlaanderen Bevelanden, Schouwen-Duiveland, Hulst, Hontenisse en Vogelwaarde, het NKV, de NCB en de midden standsbond. Aparte secties van de raad werden gevormd voor maatschappelijk werk, oubouwwerk en woonwagenwerk, ter wijl de raad secretariaten vervult voor de Stichting Katholieke Toeris tenzielzorg, het district Zeeland voor katholieke bejaardentehuizen, en de katholieke jeugdraad in Zeeland. Ter kanalisering van het overleg met de paroehiegeestelijkheid werd een „dekencontact" ingesteld, dat twee maal per jaar plaatsvindt. De raad verzorgt verder excursies voor sociale academies e.d. en be hartigt de introducties en stages van studenten van Belgische sociale aca demies, welker diploma's in Neder land worden erkend. Typerend ver schijnsel hierbij is, dat op adverten ties voor beroepskrachten voor het maatschappelijk werk in Zeeland, niet door Nederdlandse maar wel door Belgische kandidaten wordt ge reageerd. Er werkt nu al een viertal Belgische broepskrachten in Zeeland. De raad zelf is vertegenwoordigd in een groot aantal andere samenwer kingsorganen en instellingen. PRESIDENT Joseph Moboetoe van Kongo-Kinsjasa heeft zijn kabinet ge wijzigd. De ministers van gezondheid en civiele dienst verlaten de regering en enige ministers veranderen van portefeuille. (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE Specialiteit: WesterSchelde schotel. (Van een onzer verslaggevers) HULST Woensdagmorgen zal uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen weer een aantal mensen naar de cisterciënzer Abdij te Bornum (bij Antwerpen) trekken. Officieel heeft deze tocht nog steeds de naam: Bedevaart naar Bornum, maar in feite is nog slechts spra ke van folklore, een traditie, die door een kleine kring met veel moeite in stand wordt gehouden, maar waarvan de betekenis met het jaar verzwakt. In het Land van Hulst zijn er enkele vrouwen die zich als z.g. zelatrice voor de cisterciënzers beijveren voor de ze bedevaart. Mevrouw De Smit- Everaart is een van hen. „Bede vaart is iets, wat de mensen te genwoordig niet meer aanspreekt zegt ze. „Dat was vroeger heel anders". En dat vertelt ze, hoe jaren geleden trouw elk jaar in de mei maand vanuit Hulst een bede vaart ondernomen werd naar Onze Lieve Vrouw van Gaver- land in de buurt van Beveren (B) „Om twaalf uur 's nachts kwa men we bij elkaar op de Markt en weer of geen weer, we gingen te voet naar Gaverland. Daar liep je zo'n uur of vier over, de blaren op je voeten. Als je dan onderweg in de boerderijen de lichten zag aangaan, dan dacht je: het kan niet ver meer zijn, want het is al morgen". „Op de plaats van bestemming aangekomen, had je eersteen mis, daarna ging je in een café je meegebrachte boterhammen opeten. Dat was het eigenlijk. En als je niet terug wilde of kon lopen, dan ging je te voet naar Beveren en dat is nog een hele afstand en je pakte de eerste trein naar Hulst. Dat heb ik vaak gedaan". „Vroeger had je zo veel bede vaarten", zegt ze. „Ook hier in da streek. In Lamswaarde b.v. werd de Heilige Cornelius voor de stulpen vereerd. De mensen gin gen daar te voet naar toe om ge nezen te worden van stuipen. Dat kwam toen nog al veel voor. Je kunt het vergelijken met de Bla- siuszegen. Je ziet het niet veel meer in de kerk, maar die is be- aoeld tegen keelaandoeningen- Dan is er natuurlijk nog Oostakker en niet te vergeten Kevelaar. Daar probeer ik zoveel mogelijk aan mee te doen". Haar man mengt zich in het gesprek en zegt: „Bornum, dat is eigenlijk geen bedevaart. Er gaan voornamelijk boerenmensen naar toe. Ze gaan er bidden voor hun dieren en laten er brood en zout wijden. Er is een processie waarin het Allerheiligste wordt meegevoerd, maar daarna is het feest, een hele middag. Ook voor de kinderen. Zo'n abdij moet toch iets doen om aan wat inkomsten te komen. Waar moeten ze an ders van leven? Bornum is geen genadeoord, zoals Kevelaar. Je gaat naar Bornum om te bidden onder de kromstaf van St. Ber- nardus- Dat is de ordestichter van de cisterciënzer monniken". De heer De Smit wil voor een nadere uitleg graag even terug naar het geschiedenisboekje. „Vroeger had je hier niets dan water. Bekijk de dijken in het pol derland maar. Dat is allemaal werk van de cisterciënzer mon niken. Zij zwoegden en ploeter den soms dag en nacht om de dijken bestand te maken tegen het zeewater. Het gebeurde nogal eens dat er dijken doorbraken en dan moest met man en macht ge werkt worden om de zaak weer in orde te krijgen. Daarom leg den ze er later een tweede dijk achter. Het risico was dan niet zo groot". „Je vindt hier in de streek nog veel overblijfselen uit die tijd. Het Hof te Zamde, nu Kloosterzande, was in die dagen en nu spreek ik zo ongeveer over de dertiende eeuw een opslagplaats van landbouwgewassen en een verza melplaats van dieren. Ook toen had je dieven en stropers en zo gebeurde het nogal eens, dat de monniken voor stropers en aller lei gespuis op de vlucht moes ten. Dan kwamen ze naar de ves tingstad Hulst- Daar vandaan dat we nu nog de naam Refuge ken nen. Er waren verschillende re fuges, toevluchtsoorden. Als de dieven weer weggetrokken waren gingen de monniken weer terug. Zo langzamerhand is er van die monniken niets meer overgeble ven in deze streek. Maar zo is eir genlijk de gewoonte ontstaan om de heilige Bernardus te vragen, de vruchten en de dieren te be schermen". „De mensen werkten vroeger allemaal in de landbouw. Indu strie was er nog niet. De ver diensten waren bitter slecht. Daarom hielden de meesten er een varken of kippen op na. Maar als een van die dieren stierf, dan was dat natuurlijk een ramp. Een varken, daar aten ze vroeger een heel jaar van". „Nu is dat allemaal anders- Je kunt het je amper voorstellen, dat het er zo aan toeging. Daar om zeg ik ook: het is niet meer dan een traditie gebleven om te bidden tot de heilige Bernardus. Je moet het ook zien als een soort herdenking van de monniken, die heel hun leven werkten aan het ontstaan van deze streek. Daar moeten we toch wel een beetje respect voor hebben, want bull dozers had je toen nog niet. Het ging allemaal met het handje". (Van een onzer redacteuren) KOUDEKERKE Het gemeente bestuur van Valkenisse heeft aan een stedebouwkundige opdracht gegeven een structuurplan voor de kom van Koudekerke op te stellen. In het ver band van dit structuurplan zal ge streefd worden naar sanering van een aantal krotwoningen, o.a. aan de Tramstraat. Dit zei burgemeester H. Koevoets tijdens de raadsvergadering naar aanleiding van vragen van de heer P. Flipse (G.B.). De voorzitter deelde verder mee dat er wellicht begin volgende maand een definitief standpunt kan worden bepaald met betrekking tot het ba rakkenkamp te Biggekerke. Er is een landelijke regeling in de maak, waar van nog niet kan worden gezegd hoe zij zal uitvallen. Het is mogelijk dat de gemeenten de woonoorden zullen moeten loslaten, maar evenzeer is het denkbaar dat de gemeenten ze zullen kunnen overnemen. Voor het woonoord te Biggekerke bestaan nog vage plannen om er een vergader ruimte in onder te brengen. De raad ging akkoord met een aan vullend krediet van ƒ20.000,voor de uitbreiding van het gemeentehuis. Een naast het gemeentehuis staande woning zal bij het hoofdgebouw worden getrokken. Die aanvullende ƒ20.000,vonden sommige raadsle den een tegenvaller, maar in de dis cussie kwam gaandeweg een ander element, toen werd geopperd om er nog maar een extrakrediet aan te wagen om ook de gevelpartij van raadhuis èn huurwoning aan elkaar aan te passen. Ook de voorzitter voelde hier veel voor, maar nadat zijn suggestie aan de raad om met een initiatiefvoorstel te komen niet veel weerklank vond, stelde hij voor dat b. en w. eerst efens met de dienst voor Bouw- en Woningtoezicht zouden gaan praten, waarna ofwel een nota, ofwel een raadsvoorstel kan worden verwacht. Uitgebreide discussies woedden ook rond een voorstel om een win kelsluitingsverordening vast te stel len, waarbij het eigenaardige ver schijnsel zich voordoet dat in de ene woonkern andere sluitingstijden gel den dan in de andere. De voorzitter verklaarde dit door te zeggen dat de sluitingstijden zijn voorgesteld in overleg met de plaatselijke winke liersorganisaties. Van S.G.P.-zijde kwam er bezwaar tegen de twee uren die de kampwinkels (uitgezonderd in Zoutelande) op zondagmorgen ge opend mogen zijn. Burgemeester Koevoets zette uiteen dat het hier om een situatie gaat die historisch gegroeid is. Valkenisse heeft klachten van het waterschap Walcheren gehad over de lozing van onvoldoend gezuiverd af valwater in de Walcherse wateren „Dat ligt hem aan de zuiveringsin stallatie te Zoutelande" verklaarde de voorzitter. De raad ging enigs zins morrend akkoord met een voor stel om een nieuwe rotor-inductor in de zuiveringsinstallatie te plaatsen. De kern Koudekerke is in trek bij aspirant-bouwers. Het algemeen bur gerlijk pensioenfon'ds wil er 26 ra- tiowoningen neerzetten en men ver wacht dat nog een twintigtal andere woningen zal worden gebouwd, In verband hiermee wordt het bestem- ningsplan West-II in Koudekerke aangeboord. De raad voteerde 200.000 voor 't bouwrijp maken der grond. De voorzitter vertelde desge vraagd dat het bouwproject van het algemeen burgerlijk pensioenfonds aansluit op een lopende ratio-bouw- stroom, hetgeen de bouw aantrekke lijker maakt. Over de mogelijkheid een tweede bouwstroom in Koude kerke op te zetten was hij niet op timistisch. Met algemene stemmen koos de raad mr. M. Somers, burgemeester van Hoedekenskerke, tot lid van de commissie van beheer schoolartsen- dienst Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland, als opvolger van de heer N. W. Eisen, burgemeester van Heinkenszand, die naar elders is ver trokken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Te Breda is op 78- jarige leeftijd overleden de heer J. C. van den Boom, in Zeeuwsch- Vlaamse en Westbrabantse mid denstandskringen beter bekend als Jan van den Boom vanwege zijn grote verdiensten als direc teur van de r.-k. middenstands bond in het bisdom Breda, In die functie heeft de heer Van den Boom gedurende bijna dertig jaar tal van activiteiten ontplooid. Die Initiatieven hadden bijna altijd te maken met de menselijke aspecten van de kleine middenstander, die hij persoonlijk benaderde en voor wie hij onvermoeibaar in de weer bleef. Jan van den Boom was voorbe stemd om onderwijzer te worden, maar toen hem in 1919 de functie werd aangeboden van directeur van het Diocesaan Bureau van den Han- deldrijvenden en Nijveren Midden stand in het bisdom Breda, accepteer de hij deze en zei zijn kwekelingen- bestaan vaarwel. AMERSFOORT De tweejarige Thomas van Wanrooy, die donderdag was verdwenen uit het woonwagen kamp te Amersfoort, is verdronken. Ook gisteren had de politie een uitge breide speurtocht ondernomen, bijge staan door de brandweer en het le ger. Tegen de avond werd het stof felijk overschot gevonden in een sloot, vlak bij de plaats waar men op bovenstaande foto vergeefs dreg de. Hij was een groot organisator, een goed spreker maar ook een progres sieve doorbijter als het om midden- standsbelangen ging. Ayond aan avond was hij op pad om in het uit gestrekte gebied van West-Brabant en Zeeuwsch-VTaanderen midden- standsverenigingen of vakverenigin gen op te richten. Zo ontstonden op zijn initiatief de molenaarsbond, de bouwvakpatroonsbond, de kruide- niersbond, de kleermakersbond en vele andere vakorganisaties. Teke nend voor zijn persoonlijkheid was zijn optreden in de Clingese klom penmakerswereld. Hij was dertig jaar toen hij daar een grondige sa nering van de economische bedrijfs voering doorvoerde, door de oprich ting van een bomenaankoopcommis- sie die moest voorkomen dat zeer hoge houtprijzen moesten worden betaald. Clinge droeg hem na die sanering op handen en stelde hem zelfs bij de minister van binnenlandse zaken Jhr. Ruys de Beerenbrouck kandi daat als burgemeester van het dorp. De Bredase bakkers hebben in 1927 toen een verwoede broodoorlog een dodelijke sfeer van concurrentie op riep, ervaren wat voor man zij aan Van den Boom hadden. De middenstanders, die het vooral in de crisisjaren bijzonder moeilijk hadden, wees hij voortdurend op nieuwe mogelijkheden om de zaken aan te pakken. Hij organiseerde win kel- 'en lichtweken, cursussen voor jonge middenstanders en bleef in tussen actief betrokken bij de op zet van nieuwe afdelingen in ge meenten waar die middenstand nog niet georganiseerd was. Het was niet overdreven toen hij bij zijn afscheid in 1945 vaststelde, dat hij zich „voor die kerels kapot gewerkt" heeft. In het kader van die middenstands activiteiten beschouwde de heer Van den Boom het als een heel normale aangelegenheid, dat hij ook voor Sinterklaas speelde. In Kloosterzande heeft hij dat 34 jaar lang en in Don gen 25 jaar lang gedaan. Zijn op volger in Dongen werd de toenma lige landélijke secretaris van de ka tholieke jonge middenstandsbond, mr. Hans Velu. Hij vond bovendien nog tijd voor het houden van radio toespraken en hij richtte een glas verzekering op voor middenstanders, was gedurende korte tijd raadslid in Breda en was nog werkzaam in de reclassering. In 1942 maakte de bezetter een einde aan zijn bondswerk. Dat weer hield hem er overigens niet van om op zijn fiets alle 1900 leden persoon lijk te bezoeken teneinde hen te bun delen in een retraitefonds, dat geen ander doel had dan het contact tus sen de leden te bewaren. J. C. VAN DEN BOOM doorbijter Door zijn aanstelling als nispecteur van de vakgroep detailhandel van het ministerie van economische za ken in 1943 bleef het contact met de middenstand behouden. De grote rol die hij in de rooms-katholieke mid denstandsbeweging heeft vervuld, is bij velen in herinnering gebleven. Maandagochtend om half elf zal in de Bredase St. Jozefkerk een uit vaartdienst worden gehouden, waar na de begrafenis plaatsvindt op de r.-k. begraafplaats van de Driesprong parochie. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De suikerbieten wor den door de overvloedige regenval geremd in hun groei. Het gewicht van de wortels is lager dan vorig jaar. In enkele streken is de ach terstand niet minder dan twintig procent. Aldus een mededeling in het maandblad van de Suiker-Unie. De voorlopige ramingen wijzen dan ook uit, dat er in de komende bie tencampagne een belangrijk minder grote produktie is te verwachten. Begin augustus werd een totale pro duktie verwacht van 5.015.000 ton. Dit betekent een hectareopbrengst van 48,7 ton. Met een droge nazo mer kan de produktie nog met zo'n 100 kg per ha stijgen. In Brabant zijn dit jaar 14.893 ha suikerbieten uitgezaaid. Vorig jaar bedroeg die oppervlakte 15-363 ha. Voor Zeeland zijn die getallen res pectievelijk 21.746 en 21.676. (ADVERTENTIE) Centrale Verwarming: Materialen voor zelfbouwers of doe-het-zelvers Hand. Ond. CEVEMA - Tilbütg Heuvelring 39, tel. 04250-33280-33713 „IN Souburg ontmoette ik enige ja ren geleden voor de eerste maal Har- rie Deegens, die toen ik aan het be gin van zijn wielercarrière stond. Dat eerste contact met hem is eigenlijk ook het begin van mijn „loopbaan in de wielrennerij geworden. Nadat ik Harrie Deegens had leren kennen ben ik met hem meegegaan naar de koersen. Eerst alleen uit nieuwsgie righeid, maar later kon ik me als verzorger verdienstelijk maken." AAN het woord is Ko van de Velden (,31), een Souburgse wielerfan, die in de wereld der coureurs bekend is in verschillende functies. Ko van de Velden: „Van lieverlee is het verder gegaan. Na Harrie Dee gens trad ik op als verzorger van Piet Rentmeester en tegenwoordig ben ik vaak Jo de Roo en soms ook Peter Post van dienst. Ik doe dit werk in mijn vrije tijd bijzonder graag, al moest ik in het begin wel wennen aan het vaak ruwe leven van de renners. Mijn pad is ook niet altijd over rozen gegaan. Wanneer in een koers niet alles gesmeerd loopt, krijg ik wel eens zwaar op mijn kop. Maar daar ben ik nu zo lang zamerhand aan gewend. Na de wed strijd, wanneer de gemoederen weer wat bedaard zijn, zijn de renners de minder prettige woorden, die ze mij naar het hoofd hebben geslingerd, weer vergeten." DOOR zijn omgang met de Zeeuwse coureurs kon een lidmaatschap van de wielervereniging „Theo Middel kamp" niet uitblijven. En eenmaal in de club deed Ko van de Velden zich als een verdienstelijk organisa tor kennen. Twee jaar geleden stond de wieler club er bijzonder slécht voor. De kas was zo goed als leeg en er bestond een goede kans dat de vereniging bankroet zou gaan", aldus Ko van de Velden, die mometiteel als com missaris in het bestuur zit. „Ik heb toen in Souburg verschillende dans avonden georganiseerd ten bate van de clubkas. Die avondjes leverden otis in korte tijd f 500,- op. Daarmee was de club gered. Het was alleen jammer, dat het dansen na enige tijd wegens plaatselijke moeilijkheden niet meer mocht worden voortgezet". SINDS kort heeft Ko van de Velden er weer een functie bij. In het pro grammaboekje van de driedaagse van Vlissingen staat hij als premiecom missaris vermeld. In die hoedanigheid zorgde hij binnen een week voor f 1200,- aan premies. Ko van de Vel den: „Ik ben in mijn eentje alle mid denstanders afgegaan. De giften zijn me erg meegevallen. Het is bij een wielerwedstrijd erg belangrijk, dat men de renners wat flinke premies in het vooruitzicht kan stellen, dan komen zij met plezier naar de koers. Deze week heb ik alle drie de avon den van de wedstrijd in de jurywa gen gezeten om de premies te ver delen. Een werkje dat ik ook met veel plezier doe".

de Stem | 1968 | | pagina 3