„Het gaat allemaal nog veel te langzaam...!" Rotterdam bouwt aan „blusfort" voor brand op mammoettankers Even uitblazen mevrouw papier voor uw "-pen Pastoor Snel (50 jaar priester) gaat met emeritaat Meubelfabrieken „WILMA" nodigen uit... Huidige stralingskracht niet hoog genoeg assistenten assistenten Hoed DE VROUW ALS „GELAARSDE KAT Opb Geen rust Ronduit Voetbaltoernooi in Goes met sterke bezetting EXPOSITIE DE BRUYNE GEOPEND Wag ;enveren Baronie-première Pensioen priesters Woningnood II Ligplaats Eikenschildwedstrijd Vlaamse verkenners naar Zeeland pel Kadett 1966 t 2250,-, clni a 1000 1965 f 1700.-, Opel vl" ett 1965 f 1750.-, Opel Reko* 965 f 2100.-. Opel Kapit§T£iu 1400,-. Alle als nieuw Gar* e De Kroon, Heistr. 39, Ein#i oven Tel. 040 - 12838. us tin A 7 1965 f 155oT~l^ 300 1965 1850,-, Fiat 600 n 966 1850,- Volkswagen de It, e 1964 t 1450,-. 10.000 feï chrlftelljke garantie. Garaw De Kroon, Heistraat 39. w,,! hoven, tel. 12838. •ord Taunus 17 M 1964T765o7 Volkswagen 1500 1965 f 107='"' NSU Prinz 1965 f 1300,-, Volk£ wagen Karmann Ghia 1966 1 2800,-. Garage de Kroon Heistr. 39, Eindhoven. 40 prima auto's, lage prijzen" betaling of inruil te teeeW 10.000 km schriftelijke gkvS' tie, koop vertrouwd bij Garael De Kroon, Heistr. 39, EindhS ven (stadsdeel Stratum) m 040-12638. T.k. N.S.U. Prinz 4 i.pr.sf""" km. stand 54.000, prijs f 23(io tel. 01600-45468. 1 Belcrumgarage vraagt steeds aanrijdingvrije auto's vanaf 1965 te koop Min. Kanstraat 15-20. Breda, tel. 01600-39900. T.k. Simca 1000, eind '65. r0. zenkransstraat 61, St.-Wille- brord. Na 18.30 uur. Te koop VW in goede staat Dorpstr. 47. St. Willebrord. Te koop of te ruil Ford Antlla 1961 en Opel Rekord 1957, Koekoekstraat 64, Sprundel. Van particulier t.k.a. Ford Anglia i.z.g.s. te bevragen Heinsiusstraat 23, B. o. Zoom alleen zaterdags. Lessen 10 autorijlessen voor t 47,51, Vervolg, en losse lessen 6^50 Fonkelnieuwe VW's, Bondsau. torijschool „De Centrale". AanmeldingsadressenBreda Stationsplein 5, tel. 38718. Roosendaal, Boulevard 113, tel. 4097. O'hout, Bredase, weg 33. tel 3371. Reizen Vakantie. September-oktober naar de zon. Nog vliegreizen incl. hotel of appartement in alle prijsklassen. Inl. en pro gramma's by Wm H. Miller Co., Boul. de Ruyter 14, tel. 2322, Vlissingen. Vakantie Nu weer gebruikte bagagewa. gens vanaf f 395,- en cara. vans vanaf f 2450,-. Verwé, Zegge. Bergstraat 9 01650. 36600. Ook zaterdags en zon. dags geopend Zeeland: te koop nieuwe ste nen vakantiebungalow, geheel nieuw gemeubileerd met koel- kast, t.v. warm en koud stro- mend water Prijs f 26.000,- k. k., huuropbrengst f 4000,- per jaar. Inlichtingen P, Dinge- manse, Patijnweg 46, Goes, tel, 01100-5639. Zeeland: te koop nieuwe ste nen vakantiebungalow, plm. 30 meter van zee, prijs f 20.000,- k.k., huuropbrengst plm. f 4000,- per jaar. Inlichtingen P. Dingemanse, Patijnweg 46, Goes, tel. 01100-5639. Te huur 6-pers. caravans, van af heden (ook weekends) bij Zóutelande. Inl.: AVOS, Dorps straat 16, Blggekerke, tele£. 01185-529. Huisdieren 2 Duitse staanders, met papie ren, glad haar, teven, leeftijd 6 mnd. te koop. Afstamm. Don Van Wesertor. Dokter Widdershoven, Oostkade 28 te Sas van Gent, tel. 01158-1749, Te koop 30 stuks konijnen WJ W. v. Oosterhout, Brede Bal- rouw 44, Hoeven. T.k. een prachtige Ierse set ter, teef, 8 mnd. met stam boom. Timberwolfstr. 26, Standdaardbuiten, tel. 01652- 2367. Te koop jonge dwergpekinees- jes, grootgebracht met Puppy Bonzo. Pastoor Kroesstraat 10, St.-Willebrord. Landbouw 10 tons aanhangwagen te k0°P Goed geschikt voor bietenver- I. voer. A. Pierssens, Julianastr. 24, Heikant, tel. 01140-3131. Diversen Bekerschieting zaterdag 1' aug. bij Hon. Claessens, Lamswaarde. Begin 3 uur. Schieting van zondag 1® aus- gaat niet door. rm groot. 3000 m' om precies te zijn. 89 bis, Breda. 00 uun za. t O» 17 nn uur. WELKOM^ ROTE KLEUREN-MEEBEL- ons even een briefkaart antoren te megen - conirole-ervaring en nminste hef diploma •nminste het diploma Jen uitgenodigd hun dijk te richten aan 3st genoemde adres- DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1968 (Van een onzer redacteuren) doelt hij niet alleen op het katholi- was, vervolgens Monster, Den Haag, cisme in Nederland, maar ook op („daar ben ik tien iaar kanelaan MIDDELBURG De parochie kerk van de H.H. Petrus en Pau- lus te Middelburg biedt de toeval lige kerkbezoeker een aardige at tractie. In de banken vindt men kerkboekjes uit een grijs verleden, rozenkransen en andere voorwer pen, die herinneren aan een tijd van een triumfalistische kerk, die in alles gelijk had. In één zo'n kerkboekje lazen wij (onbeschei den) „Vrome verzuchting van eenc dienstmaagd voor hare me vrouw". Het bewuste gebed deed de dienstmaagd vragen „haar te sterken als mevrouw haar vele lusten en luimen heeft. Zij vit op mij, o Heer, en verwijt mij mijne vele domheden. Leer mij haar lief te hebben, duldzaam te zijn en al les wat mij wedervaart te offeren voor haar zieleheil en voor verge ving mijner zonden, want alle ge zag, o Heer, dat over mij gesteld is, komt van U. Leer mij nederig te zjjn als Martha Zo gaat liet nog een poosje door en onwillekeurig denkt men aan dat dienstmeisje met gevoelens van me delijden en verwondering. De kerk van de H H. Petrus en Paulus is in Middelburg beter bekend als „de kerk van pastoor Snel". Hij is 75 jaar, deze zielzorger. Boven zijn voordeur staat „Pax" gebeiteld. Vrede.... Onbewust verwacht men, na al die kerkboekjes te hebben ge- zien, een conservatieve, oudere heer te zullen aantreffen. Maar pastoor Snel, herder over de parochie van Middelburg, leeft volop in deze tijd en ontvouwt zijn gedachten over wat er tegenwoordig in de kerk leeft met een bijna onvoorzichtige open hartigheid. „Het gaat allemaal nog veel te langzaam", zegt hij. Dan doelt hij niet alleen op het katholi cisme in Nederland, maar ook op situaties in Sao Paulo, in Spanje, niaar eveneens op die in het Va- ficaan. Na 25 jaar pastoor in Middelburg te zijn geweest en ruim vijftig jaar na zijn priesterwijding, gaat pastoor Snel met emeritaat- Hij heeft een huis aan de Bierkade gekocht, waar hij zich gaat installeren. Zijn opvol ger, pastoor J. K. P. Hendrikse, tot dusver aalmoezenier van het diocesa ne jeugdwerk, laat hij de grote pas torie met zijn vele vertrekken en lange gangen, een goed marcheren de parochie, een r.-k. kleuterschool, een lagere school, een bejaardenhuis en zo nog het een en ander, dat on der pastoor Snel tot stand is geko men. Pastoor Snel werd op 7 septem ber 1893 in Amsterdam geboren. Hoe wel hij er al een halve eeuw Weg is, voelt en denkt hij nog als een rasechte Mokummer, „Amsterdam mers zijn ergens ware democraten", zegt hij. „Ze kunnen fel op hun ei gen standpunt staan, maar ze slui ten zich nooit af voor de ideeën van anderen" Dan somt pastoor Snel het obligate rijtje feiten op dat zijn levensweg markeert. Eeist naar het klein-se- minarie Hageveld (Voorhout), waar van hij een vergeelde foto opdiept. „Die met die slappe hoed op zijn kop, dat ben ik. We hadden ons een beetje uitgedost voor die foto". Daar na kwam het groot-seminarie (War mond), waarvan hij zich speciaal nog de kolossale wandeltochten her innert, die de studenten eens per jaar, op de examendagen, maakten, terwijl de leraren de cijfers uitre kenden. In 1918 vermeldde de Pius-alma- nak, dat er ene H.H. Snel als ka pelaan tot het korps zielzorgers was toegetreden. Achthuizen (Flakkee) was zijn eerste parochie, waar hij echter in het kielzog van een over geplaatste pastoor, volgens de toen heersende gewoonte, na 11 maanden al weer verdween. Toen werd het Zierikzee, waar hij 2,5 jaar kapelaan „Onzichtbaar" avondschoentje met bloem van verguld chevreau uit Viviers boutique. In Parijs zijn schoenen van Dior Vivier net zo exclusief als een tate couture-japon. Naast deze ^wee „groten" is An- wea een nieuweling, maar alle drie njn ze het hi enkele modieuze op nemen met elkaar eens: de neuzen zulten niet meer plat en vierkant zyn, maar dikker en ronder worden en■ie hakken wat hoger. wandelschoenen hebben metalen garneringen en zijn bezet met „ju welen' en veren, vooral de hak. De ariatie in laarzen is nog groter ge worden. it a6 ^elanSrÜkste vondst van Dior kielhak, met de vorm van de Wersteven van een schip. De hak «ut de holte onder de voet op, maar bij is aan de achterkant sterk uitge- Vm;iU.KrKi De hakhoogte is 2 tot 2,5 cm jOV, a§! geklede middag- en hondschoenen halen 6 cm. «JL, uren moeten in een bruin 2a, gezocht worden, maar de namrddagschoen is bij voorkeur zwart (lak). Loodgrijs is een nieuwe modekleur, 's Avonds fonkelen de pumps en sandaaltjes (met dichte neus en dunne bandjes) in goud, zil ver en alle kleuren van de regen boog. Het geheim van Viviers nieu we lijn ligt in de neus, waarvan de bovenkant wat uitsteekt boven de zool. Zijn hakken zijn vierkant, of wel ze lopen naar onder toe breder uit. Metaal, staal en vergulde garne ringen zijn meer mode dan ooit. Hij stuurt de vrouw gelaarsd de winter in met lage knie- en dijlaarzen. De laatsten, die het been heel soepel omsluiten, zijn dikwijls met bont ge garneerd. Tenslotte marcheren er de musketierslaarzen, dezelfde als van de „gelaarsde kat". Enkele bijzonderheden uit deze collectie zijn: flappen en kleppen met franje; diabolo-hakken en zuil- hakken van 6,5 cm; dik en ruig su- ède voor wandelschoenen; steenrood slangeleer; zwart suède voor de na middag; opengewerkte avondschoen tjes van zijde of velours met steen tjes bezet en ook „onzichtbare" avondschoenen van cristal (plastic). In zijn boutique toont Vivier o.a. middagschoentjes van dezelfde wol len Shetland, waaruit ook mantel of japon zijn gemaakt. Andrea houdt ervan de voorschoen te verlengen met een klep, en te markeren met stiksels en perfora ties. Hij garneert met (afneembare) franje en allerlei metalen gespen. Chopin bracht hem op het idee schoentjes met brede linten dicht te strikken. Avondlaarzen creëert hij o.a. uit witte nerts met zwarte pa rels, of hij borduurt ze vol met zwa nendons. gouden^11 -ïeet dil l''al'na chevreau schoentje dat opgewerkt is met zilveren pailletten. Het is een model van Andrea. was, vervolgens Monster, Den Haag, („daar ben ik tien jaar kapelaan geweest. Een machtige tijd. Ik zat volop in het jeugdwerk"), Amster dam, Venhuizen en Nieuwveen, waar hij in 1938 tot pastoor werd be noemd. In 1944 werd hij pastoor van een puinhoopHij werd in Mid delburg benoemd- Hij moest 14 da gen op Duitse Ausweise wachten voor hij zich in de gehavende Zeeuwse hoofdstad mocht vestigen. OUVY De r.-k. parochie had een toe vluchtsoord gevonden in een pand aan de Bogardstraat. Pastoor Snel en zijn beide kapelaans woonden bo ven een oud verenigingsgebouw, dat op doordeweekse dagen als kleuter school dienst deed. Pastoor Snel was met een bouwopdracht op zak naar Middelburg gekomen. Het werd een enerverende tijd en het duurde ze ven jaar eer zijn nieuwe kerk er stona. Volgens de richtlijnen van de toen malige stedelijke planologie ontstond er rond de kerk een katholiek cen trum, dat in Middelburg al spoedig de bijnaam van „Het Vaticaan" kreeg. Misschien is die naam wei frappant juist, want vanuit dit kleine Vaticaan ontwikkelde zich in 1951 de strandzielzorg voor de eerste drom men toeristen, die naar Walcheren kwamen. Missiearbeid op bescheiden schaal. En nu nog wordt er in het „Va ticaan" over nieuwe activiteiten ge peinsd, al zal het waarschijnlijk pas onder pastoor Hendrikse zijn, dat één en ander zich ten volle gaat ontplooien. Wij doelen op het plan om ln een speciaal ingericht lokaal van de kleuterschool gespreksbijeen komsten te organiseren voor de jeugd over wier lot pastoor Snel zich soms zorgen maakt. Het oude jeugdhuis „Don Bosco" wordt verkocht- Pastoor Snel, zijn kapelaan en waarschijnlijk ook de nieuwe pas toor, zien grote kansen voor hun plannen met de jeugd, nu in het na jaar het open jeugdwerk in Middel burg van start gaat. Er is al een parochiële jeugdraad, bestaande uit jongere mensen, gevormd. Ook peinst pastoor Snel vlak voor zijn eme ritaat nog over de mogelijkheden om een aangepaste eucharistieviering voor de jeugd te houden. Geen ge wone beatmis, maar iets, dat ver antwoord is en sterk aanspreekt. „Maar je hebt er nu eenmaal men sen voor nodig, bekwame figuren van allerlei specialiteiten", zucht hij. Terugziend op vijftig jaar ziel zorg zegt pastoor Snel: „Na 1914 is het eigenlijk nooit meer rustig ge weest in de wereld. Het gistte en broeide allang, maar pas onder paus Joannes is het losgebarsten. Ik ben niet huiverig voor de vernieuwing. Mijn enige vrees is, dat het nog te langzaam zal gaan. Ik wil niet zeg gen, dat de mensen niet vlug genoeg meekomen, maar de ideeën, DIE ontstaan te langzaam! Het is vooral de jeugd die op moedigere en fris sere denkbeelden aanstuurt. Blijven wij zomaar wat aanprutsen, dan ben ik werkelijk bang, dat wij de jeugd gaan verliezen. Over tien jaar hebben wij dan nog nauwelijks een kerk. Of je met tienermissen en derge lijke fratsen geeft wat nodig is, dat betwijfel ik- De jeugd is per defi nitie niet ongodsdienstig en dat is een gelukkige zaak. Maar zij is te vens enorm oprecht. Zij pikt geen frases meer. Zij houdt niet van die gladde diplomatie, waarvan je in de kerk nog zoveel voorheelden aan treft. Dacht je nou werkelijk, dat de jeugd de Kerk van Christus her kent, ais zij b.v. verneemt dat ze in Rome dagenlang kunnen prakkize- ren over de vraag of de sleep van een kardinaal drie of acht meter lang moet zijn? Er is veel, nog steeds veel te veel in de kerk, dat wij best kunnen missen, zonder dat er iets wezenlijks wordt opgeofferd. Nog al te vaak worden bijzaken, or namenten, versieringen tot essentiële dingen verheven. Pastoor Snel heeft natuurlijk met volle aandacht de discussie rond de pauselijke encycliek Humanae Vitae gevolgd. „Wat mij in die discussies ■zo ergert, dat is het gegoochel met woorden. Goed, de paus heeft iets ge- zegt. Het is volkomen duidelijk wat hij gezegd heeft en ook wat hij be doelt. Proberen zijn encycliek te in terpreteren, zodat hij misschien toch wel eens iets anders bedoeld zou kun nen hebben gehad, is misselijk en oneerlijk- Laat men toch ronduit zeggen: „Dat en dat heeft de paus gezegd en bedoeld en dat had hij beter niet kunnen zeggen". Dan weet iedereen waar hijaan toe is. Het Nederlandse episcopaat heeft naar mijn mening waardig en kor daat gereageerd, maar het zal er nu op aankomen, dat het flink blijft. Vanuit zijn huis aan de Bierkade, een monumentaal bouwwerk, zal pastoor Snel omringd door zijn vele boeken, zittend aan het vijftig jaar oude bureau dat hij bij zijn wijding kreeg de talrijke veran deringen, die onze wereld en ons nog wachten, aandachtig volgen en mee maken. Hij is dan wel pastoor in rus^e, maar dat hij ooit een rustige pas toor wordt, dat gelooft vrijwel nie mand. Het is juist zijn dynamiek, gepaard aan humor en ontvankelijk heid, die hem in Middelburg bemind hebben gemaakt. Pastoor H.H. Snel: aangepaste eucharistieviering voor de jeugd; geen gewone beatmis (Van onze sportredactie) GOES Vijf teams nemén er zondag deel aan het jaarlijkse voet baltoernooi van Goes. Behalve de or ganiserende vereniging, die in het .af gelopen seizoen naar de derde klas promoveerde, komen de eersteklas ser Vlissingen, Axel (2e klas), Al liance (dit jaar gepromoveerd naar <fe 2e klas) en de westelijke tweede klasser DCL uit Rotterdam op de grasmat. Vlissingen verdedigt in dit vierde Goese toernooi de beker. De Vlis- singse ploeg begint, evenals vorig jaar, als de grote favoriet aan het toernooi, dat ook in 1965 reeds door de Walcherse formatie werd gewon nen. DCL is zondag de grote onbe kende. Het is zeker niet ondenkbaar, dat de Rotterdammers Vlissingen van de derde Goese zege zouden kun nen afhouden. Voor de clubs is het toernooi van Goes een welkome gelegenheid om hun elftallen zo kort voor de compe titie nog eens. te testen, al zijn de wedstrijden (tweemaal vijftien minu ten) wel wat te kort om uit te vin den hoe de teams zich in de komen de competitiewedstrijden zullen hou den. De ploegen spelen een halve com petitie. Om elf uur treden de gast heren als eersten aan tegen Vlissin gen. Het programma luidt verder: 11.35 uur Axel - Alliance: 12.10 uur: Vlissingen - DCL; 12.45 uur: Goes - Axel; 13.20 uur: Alliance - DCL; 13.55 uur: Vlissingen - Axel; 14.30 uur: Goes - Alliance; 15.05 uur: Al liance - DCL: 15.40 uur: Vlissingen - Alliance en 16.15 uur: Goes - DCL. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) HULST Op het stadhuis te Hulst is de grote keramiektentoonstelling van de kunstkeramieker Paul de Bruyne uit Gent officieel door wet houder J. Stolte geopend. In zijn ope ningsrede noemde dr. G. M. R. Van- sima, cultureel attaché van België, het werk van De Bruyne „prachtig, diep menselijk, eerlijk, uitzonderlijk van innerlijke spanning, getuigend van een ongewone metierbeheersing en van een visie die de alledaagsheid der dingen ontstegen is". „De Bruy ne", aldus spreker, „is een nog heel ■jonge man, die overbruist van levens lust, werkkracht, plannen, die, om het literair te zeggen, een vuurberg' is in volle werking. De illustratie van zijn groei, van zijn betrachting, van zijn rijke verbeelding, van zijn hui dig kunnen, vinden we rondom ons, in een reeks beelden, die elk op hun manier, door hun wijze van opbouw, een strenge geslotenheid om hun speelsere openheid, door licht of schaduwval door hun gaafheid van lijn of door hun embrionale bewo genheid een stukje De Bruyne prijs geven, een facet van zijn briljant veel zijdig kunstenaarschap laten opflit sen". "Wethouder Stolte zei trots te zijn, dat De Bruyne gehoor heeft gegeven om naar Hulst te komen. De tentoonstel ling is geopend tijdens de gehele maand augustus. Openstellingstijden zijn op weekdagen van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Zaterdag en zondagen van 14 tot 18 uur. Als U een uilstapje maakt naar de Belgische Kempen, vergeet dan niet dat in Zoersel één der grootste en zeker de MOOISTE Meubelhal van heel Europa staat. In dit prachtige chaletgebouw worden alle soorten meubelen verkocht volgens het „ZELFBEDIENINGS-SYSTEEM". Een volkomen nieuwe for mule voor de meubelhandel, die, zoals gebleken is, bijzonder goed in de smaak valt door haar originaliteit. De toegang is geheel vrij en er is niemand die U tijdens uw rondgang zal aanspreken. Wel krijgt u op verzoek uitstekende adviezen. Daarbij tarten de prijzen elke concur rentie. De Wilma Meubelhallen zijn zeer gemakkelijk te bereiken. Slechts 3 kilometers ten zuiden van Oostmalle, langs de autoweg naar Lier vindt U het opvallende chaletgebouw onmiddellijk links van de weg. Open van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 20 uur. Ook op zaterdqg en zondag, maar dan tot 19 uur. Alleen vrijdags gesloten. WILMA MEUBELEN P. V. B. A. Oostmallebaan 154, ZOERSEL Tel. (03) 72.03.68 of 72.12.72 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij het Rot terdamse Havenbedrijf zijn plan nen in ontwikkeling voor de con structie van speciale blusboten. De Havendienst die deze boten in beheer heeft, is in de afgelopen maanden voor onoverkomelijke problemen gesteld. Tijdens de be zoeken van een aantal mammoet tankers aan Rotterdam kwam men tot de niet-gevaarloze con clusie dat bij een onverhoopte brand aan boord de huidige blus boten hun straal niet over de sta len scheepswand zouden kunnen krijgen. Wanneer de monding van de Nieu we Waterweg straks voldoende diep te heeft om de grootste tankers van de wereld te ontvangen, zullen nog grotere en hogere schepen (Esso laat Verolme tankers bouwen van 255.000 dwt) Rotterdam aandoen. Dan zullen de huidige blusboten soort slepers met op de brug een brand weerspuit in verhouding nog nie tiger blusstroompjes produceren. Ir. Meijer van de Rotterdamse Ha vendienst vertelde ons dat men om te beginnen onderzoekt of één van de eigen blusboten kan worden omge bouwd tot een „mammoet-brandbe- strijder". De gedachten gaan uit naar de installatie van een blustoren op zo'n boot, die tenminste twintig meter hoger zal worden geconstru eerd dan de spuit op de tegenwoor dige boten. Technici zijn het er nog niet over eens of het een haalbare kaart zal zijn de blusslepers van zo'n hoge op bouw te voorzien. Daarom zal men tevens nagaan of één van de afge dankte wagenveren, die voor de ope ning van de Beneluxtunnel de ver binding onderhielden tussen Pernis en Vlaardingen, kan worden omge bouwd tot een drijvend brandblus- fort. Deze veerboten bevinden zich nog in goede staat. Zij zouden bijzonder goed geschikt zijn voor het beoogde doel. Omdat ze dienst moesten doen op een getijdenwater zijn ze namelijk zodanig geconstrueerd dat het plat form, waarop de voertuigen werden gereden, hydraulisch op en neer kan worden bewogen. Het „wegdek" van de ponten bevond zich daardoor al tijd op gëlijke hoogte met de land- hoofden. „Deze boten zijn dus van nature al geschikt voor ons doel. Een andere, zeer belangrijke factor is dat we over een enorme ruimte kunnen be schikken op het platform, waarop dus extra voorzieningen kunnen worden aangebracht. Ruimte voor de servoirs voor blusschuim is er even eens te over op die boten", aldus de heer Meijer. Baronies première in de voetbalcom petitie 1968/1969 zal zondag a.s. plaats vinden bij het Rotterdamsche Excelsior De allereerste wedstrijd in de nieuwe competitie. Het nieuwe elftal van Ba ronie zal zich daar serieus dienen te presenteren, met als inzet de aller hoogste plaats in de afdeling, het kam pioenschap. Want een dergelijke mentaliteit dient dit elftal elke zondag te bezitten, ten einde fouten tin de afgelopen jaren te herstellen! Het belangrijkste punt van heel het trainingsschema is om op de juiste wijze naar de wedstrijd toe te leven en de tegenstander te overbluf fen. Deze brutaliteit, onmisbaar in het huidige betaalde voetbal, heeft Baro nie altijd gemist De afgelopen vriend schappelijke wedstrijden hebben wel e.e.a. aan het licht gebracht nl. een hechtere defensie, een voorhoede met te weinig stootkracht en een conditie, die opgevoerd dient te worden. Wellicht verdient het aanbeveling om Holleman of C. v. Ierssel in de aan- valsspit op te stellen in plaats van F. de Jong, die in het betaalde voetbal nog te weinig ervaring heeft. Men spreekt over te geringe belang stelling bij Baronie; dit heeft toch zijn oorzaak. Een plaats bij de eerste 3 op de ranglijst zal deze geringe be langstelling doen veranderen in een gezellig vol Baronie-terrein. De eerste wedstrijd van deze compe titie is daarom van het allergrootste belang, zowel voor de spelers als voor de publieke belangstelling. Laat men zich daarom deze week voorbereiden op de juiste mentale in stelling van alle spelers; een stimulans om spelers en publiek tevreden te stel len. Een plaats in de bovenste helft op de ranglijst is onvoldoende. Baronie dient zich te plaatsen bij de eerste 3. Dit dient de mentaliteit te zijn yan BaronieI BREDA J. B. Naar aanleiding van het artikel Rijkspensioen voor priesters te laag", is mij toch wel iets 'naar boven geko men Dat pastoor Doens met zijn 81e jaar met dit pensioen niet tevreden is, kan ik mij voorstellen. Maar diat hij het inkomen van f 8000 te weinig acht, dat gaat toch wel wat te ver. Ik ken wel gezinnen met 4 kinderen waar het met heel wat minder gedaan moet worden. En waair werkelijk een zekere armoede geleden wordt. Kijk naar de kleine zelfstandige. Ik verdien persoonlijk ook geen f 8000 gulden per jaar. Maar ik zeg niet dat het te wei nig is, want ik ben verschillende ma len in de provincie Utrecht, met klei ne veeboertjes in contact geweest. De meesten van hen moeten het met een gezin van 4 - 5 en meer kinderen, met 90 - 105 doen (dat is te weinig). Dat pastoor Doens maar eens rond gaat, in zijn vroegere parochie, en voor die mensen die het daar 'werke lijk nodig hebben, een brief schrijft naar de KVP. Dat u voor zo'n schrijven van een pastoor naar de KVp zo'n grote plaats in uw krant ter beschikking stelit, is bar. Er zijn wel andere ergere en noodzakelijkere dingen, -dde door de KVP behandeld kunnen worden en moeten worden. MADE F. S. van Groezen De heer Vervuren is een van de ve le slachtoffers van de huurpolitiek in Nederland. De één heeft géén huis (wat Vervuren beschrijft is geen woon huis) en de ander krijgt van de over heid een riant huis voor niemendal. De vakbonden, de consumentenbond, de woningbouwverenigingen enz. willen het zo. De politieke partijen steunen, dit onrecht of zijn te laf om het te be strijden. Dat duurt nu zo al 20 jaar. Hij die meer neemt dan hem toekomt benadeelt een ander en is dus een dief. Maar Vervuren heeft hier alle maal niks aan. Hij moet zo snel mo gelijk een betere woning zien te krij gen. Hij behoort nu eenmaal niet tot de bevoorrechte partij, anders had Vervuren er al lang een van de over heid gekregen. Voor hem is er thans m.i. maar één oplossing. Als er geen goedkope woning is, moet Vervuren een duur, desnoods een erg duur huis huren en dan bij de Algemene Bij standswet een dusdanige huurbijslag vragen, dat zijn huis niet duurder is dan een woningwetwoning. Die huur bijslag komt hem toe. want de minis ter krijgt die ook, de burgemeester ook, en de vakbondsleider ook en ver der nog een miljoen w.w.-woningbewo- ners. Vervuren heeft die bijslag harder nodig dan al die anderen. Ik hoop dat hij spoedig slaagt. BAVEL H. J. van Gestel Het blusfort zou een even eenvou dige als unieke oplossing van het Rotterdamse brandbestrijdingspro- bleem zijn. „We zouden nooit zo'n boot, bouwen voor dit doel, maar nu die wagenveren toch liggen te ver interesten, is het wel aantrekkelijk ze hiervoor te gebruiken". Met deze bluspont zal het redelij kerwijs gesproken wel mogelijk zijn van buiten af in de mammoetsche pen te spuiten. Het is de bedoeling dat het blus fort een vaste ligplaats zal krijgen op de grens van het Europoortgebied en de Maasvlakte. MIDDELBURG. Van 27 tot 30 augustus organiseert het Vlaams Ver bond der Katholieke Scouts zijn jaar lijkse Eikenschildwedstrijd, waaraan dit jaar ongeveer honderdvijftig ver kenners zullen deelnemen. De deel nemende patrouilles komen uit alle hoeken van Vlaanderen en bestaan telkens uit zes verkenners tussen 14 en 17 jaar. Zij .komen hier naar de finale van een wedstrijd, waarvan de selecties gebeurden tijdens plaatse lijke competities. Dit jaar gebeurt de hele wedstrijd per fiets en wel in Zeeland. Zowel de bestemming van de tocht als de aard van de activiteiten worden streng ge heim gehouden tot op het laatste ogenblik. Het is de bedoeling van de organisatoren aan de deelnemers niet alleen een spannende wedstrijd, maar ook een boeiende activiteit te bieden, waarbij deelnemen belang rijker is dan winnen. Het is thans reeds de 22e maal dat deze wedstrijd plaatsvindt.

de Stem | 1968 | | pagina 5