Steek eens jasmijn achter het oor— HEMV VIJF Op vakantie in Tunesië (Land van bulkende luxe en bitterste armoede) Waarschijnli weer finale Okker-Haj er 1 Overwoekerd Stenigen Duur Triest Spekken Sidi-Bou-Said DAGBLAD DE STEM J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam De tijden van de harem zijn voorbij. Jong Tunesië danst vrij en ongesluierd op de maat van zijn tamboerijnen heeft Afrika niet nodig. Hij vindt zon em strand in overvloed in de Europese toeristenlanden. Maar zij, die het aandurven, hebben nu hun kans. De kans, om Takrouna te onder gaan, bijvoorbeeld wij weten er geen ander woord voor, want met sightseeing heeft het niets te ma ken: het is een ervaring, waar men stil van terugkomt, het hoofd vol vraagtekens. Men stelle zich een vlak te voor, die nog niet zolang ge leden woesternij geweest moet zijn, maar die door Bourguiba de Goede in een ijltempo, dat toch wel be wondering afdwingt, is gestoffeerd met onafzienbare korenvelden, on derbroken door bloeiende amandel- boomgaarden, walnoten, sinaasappels, olijven, vijgen en granaatappels. Midden daarin geboetseerd door de reuzenhand van Odyseus' Cycloop: nadat hij krankzinnig geworden was van pijn, zou men zeggen, als deze gigant niet in een ander deel van het Middellandse Zeegebied had ge opereerd midden in die lieftallige vlakte een wanstaltige rotsklomp, een tweehonderd meter hoog gedrocht met barre, gekwelde klanken, waar over een furieuze wind zijn zweep legt op de top, die slechts be reikbaar is na een blaarverwekkende klauterpartij, een dorpje: Takrouna. Of nee, niet op de top, maar er mee versmolten, erin vastgegroeid. Als een teek in de huid van een oli fant. Ruïnes vindt men in Tunesië zoals bij ons molens. Hier een de tail van het amphitheater in EI Djem, een van de fraaiste herin neringen aan de Romeinse cultuur, die hier heeft gebloeid. seerd, zodat ze rimpelloos zijn. De wimpers worden glanzend gemaakt met olie- De pupillen worden ver groot met belladonna en de oogle den worden donker gemaakt met „kohl", een poeder van antimonium Uit duizend donkere deurgaten schit teren die ogen u als donkere juwe len tegen. Maar pas wel op, want hier in het heilige Kairouan is nog de oude moslem-wet van kracht, die zegt: Staar nimmer een vrouw aan; Kom niet met haar in botsing in de menigte; Spreekt nooit tegen haar in het openbaar Tracht nimmer haar sluier af te nemen. Pas zelfs op met fotograferen. Het verweerde bijgeloof dat de ziel ge stolen wordt door de camera, leeft bij de inheemse bevolking onuitroei baar voort. Kairouan is waarachtig geen Volendam. Als je de ergste vloek naar het hoofd geslingerd krijgt, die de Arabieren kennen „Moge een varken sterven op het graf van uw grootmoeder" zorg dan, dat je weg komt, want de kans dat meer materiële projectielen volgen, is erg groot. De folklore van het -stenigen is in oosterse landen nog lang niet uit gestorven. Ziedaar het avontuur, dat Tunesië met gastvrije gulheid biedt en dat ie heer Van Gennip u graag boven op de zandstranden en de goedge- smeerde hotelmachinerie cadeau zou willen doen: een confrontatie met de andere wereld, die aan de over kant van de Middellandse Zee open gaat- Wie zo'n confrontatie schuwt, De top bestaat uit enkele ruwe breekvlakken, niet groter dan tien meter in het vierkant, die schots en scheef plateaugewijze boven elkaar liggen. Zij zijn zo overwoekerd met bouwseltjes, dat er nauwelijks plaats is om te lopen, maar een misstap maken is er niet bij, want overal gaapt, tweehonderd meter diep, de afgrond en aan hekken is niet ge dacht. Op de brokkelige trapjes, die de plateaus verbinden en in tie steile loopgraven, die straten verbeelden, spelen in vodden gehulde kinderen klimgeitje. De mohammedaanse ver sie van onze engelbewaarder moet met radar werken en automatische afstandsbesturing, om in dit krioelen de kraaiennest ongelukken te kunnen voorkomen. In Takrouna Woont nog de oor spronkelijke, in getatoueerde huid ge bonden editie van het Berbervolk, dat eens oppermachtig was in het binnenland van Noord-Afrika. Waar om ze indertijd zo hoog zijn wegge kropen, is wel duidelijk. De berg is een ideale, want onneembare spring plank voor bliksemstrooptochten door de immense vlakte, die aan alle kanten open aan zijn voet ligt- Jazeker, u loopt door een regelrecht roversnest, zoals u daarstraks in Sidi Bou Said door een regelracht zee roversnest liep en de vrouwen, die u met prachtige, tragische gezichten aanstaren uit 't pikkedonker van hun raamloze krotten, zijn de dochteren van de mannen, wier kromzwaard geen genade kende. Een in zichzelf teruggetrokken, wantrouwig volkje, deze Berbers. Hoe waardevast Bourguiba de Goe de zijn dinar ook probeert te ma ken (onder meer door deviezenbe- palingen, waar de toerist beter niet de hand mee kan lichten) zij ver trouwen. hem voor geen cent en zet ten al hun verdiensten, zoals ze door de eeuwen heen gedaan hebben, onmiddellijk om in rinkelende sie raden en rijke stoffen. Die dragen ze bij gebrek aan kastruimte, ne men wij aan nog ook. Ach, Sijtje Boes, wat zoudt gij, daar in Ta krouna, uw Markener ogen uitkij ken. Een andere herinneringsflits voert ons terug naar het lommerrijke ter rasje van het moorse café in Ham- mamet, aan de voet van het oude Spaanse kasteel, dat onder de laai ende zon postuum staat te waken over de baai.' Een aantal mannen zit zich er verschrikkelijk hard op de in djeilaba's gehulde dikke dijen te kletsen. De patron, die zoals de meeste Tunesiërs wat Frgns spreekt, is graag bereid, ons de reden van de pret te onthullen. „Ze hebben het over het zegt hij. „U moet weten dat" gists, ren de plaatselijke beerput geleegd moest worden. Een arbeider daalde af, raakte bedwelmd en verdronk. Di collega, die hem wilde redden, over kwam hetzelfde, enzovoort, totdat er vijf mannen verdronken waren. Wei de ambulance bracht de lijken naar het ziekenhuis en reed onderweg ee» man dood. Hebt u daarvan terug, monsieur?" Nee, dat hadden wij niet tenzjj misschien deze zegswijze: „Een gelaat dat schreit, wordt door eet wesp gestoken" het oosterse equi valent voor ons- platte „Een onge luk komt nooit alleen". Wij willen maar zeggen: 'het pikante gemengde bericht hoeft men, op vakantie in Tunesië, beslist niet te missen, Wil men het Tunesische avontuur een kennismaking met land en volk laten zijn, die verder gaat dan d! faqade van pittoreske straatjes, pit toreske ezeltjes en pittoreske stran den, dan zou men eigenlijk over een auto moeten beschikken- Bezoeken aan wriemelende medina's van Sous- se es Senam, aan het palmeneiland Djerba of aan de grazige woestijn eilanden Tozeur en Gafsa zijn te- ristieke belevenissen, die ver boven het prentbriefkaartenkijken uitstijgen Voor de liefhebbers zijn er boven dien evenveel historische ruines uit prehistorische, Punische, Romeinse, Spaanse en Arabische bloeitijden ik bij ons molens. Maar het is een du re grap. Een auto huren kost door de bank genomen in totaal 80 gul den per dag. Dat komt, omdat de invoerrechten op wagens bijzonder hoog zijn een Lelijk E°ndje bij voorbeeld kost in Tunesië 12.000 gul den. Je kunt beter op de wekelijkse markt in Nabeul een van spe- cerijengeur doortrokken evenement, dat Salomons hoogtijdagen in herin nering roept, zo rijk, zo gevari eerd, kunstzinnig en exotisch is aangevoerde handel een kar»1 kopen. Daar vragen ze maar f fl* voor. Een redelijk substituut echter zi.,r: de vele excursies, die men kan ma ken. Waarbij het uitstapje naar de Souk van Tunis gewoon een voor waarde is. Men verdient er boven dien aan, want in winkeltjes, kleiner dan alkoven, kan men zich voorvo gulden een kwartliter exquise ParJ™ laten mengen, waarvoor men bier het twintigvoudige zou vragen. Men vindt er ook prachtig antiek, ge denk echter wel, dat de prijs. men u vraagt voor een met sg» en parelmoer ingelegd Berbergewe (700 gulden) gelijk staat aan wat® ober in uw hotel, die u bedient een stijl, alsof u een sultan een halfjaar verdient. En obers zj in Tunesië gelukkige mensen, wan die hebben tenminste werk. iJ" werpt een schaduw over het zonnig Afrikaanse avontuur. Aan de goudkust van de golf v»" Hammamet, waar de Zweden de ft gelsen, de Duitsers en nu ook de i derlanders bij honderdduizenden men potverteren en waar hei oogverblindende hotel naast net dere verrijst, rolt het geld- Maa* de dorpjes, die men op zijn weg gènkomt brokkelig, stinkend, j zwarte gaten als een slecht geut. heerst trieste armoede. Dat des te meer ergernis, omdat in Tunesië struikelt over de zen, die Bourguiba de ij- meerdere glorie van zichzelf en autocratische, op geheime P0™3 nende bewind laat bouwen en uitpuilen van luxe. Maar ook zien van deze vale keerzijde en piekeren over de oorzaken, hor» verbrekelijk bij de confrontatie Afrika, die men bewust is aang gaan, door de golf van Hammam* als vakantiedoel te kiezen, m P van de Costa del Sol. En dat 8 „Ontleen uw wijsheid zelfs ts3}f' tong van de koeien", zegt een biscb spreekwoord, voor wie in land als Tunesië is geweest, jmi« het modewoord ontwikkelmgshMJ waarmee onze politici zo onbehriP* pingpongen, een dwingende xiau» SCHEVENINGEN (ANP) - geen kans gezien aannemeli op bondskosten de wereld tal, dat zich nu al twee jaar verzamelde gisteren in de k schappen tegen Tom Okket zeven games. De beide door Okker en Hajer gepousseeri eetlust, waar geen conditietj zwaar, stapten zij in het vro Hemmes begon vrij sterk. Hij vier service-games achtereen, die stoutmoedigheid moest hij boeten. Okker had hem ke niet meer dan vjjf games toegei Naarmate de finale nadert, maa veelvoudige Nederlandse kamj zijn partijen korter. Willem Pi! kreeg zeven games, Eddy Knol Hemmes nu dus vijf en wellichl Coebergh vandaag in de halve fi: slechts vier. Na de 44 in de e set verhoogde Okker bekwaam tempo. Hemmes werd van hei gedrongen en kreeg na tien ver], bliksem-games pas weer halver de derde set gelegenheid om op i te komen. Okker had kennetijlj dacht, .dat een al te grote afstra Hemmes' bruikbaarheid in 't h< dubbel, waarin zij samen uitko zou verminderen. Okker ging 5 dat hij bij nadeel op eigen se het racket uit de hand liet schi Hemmes sloeg de bal echter uit. ker boog het gebroken frame 1 tot het weer een enigszins ord lijke aanblik had en speelde met zelfde racket verder. Hemmes n te nog één game en werd vervo uitgeschakeld: 6—4 6—0 6—1. Jan Hajer was van mening d: tegen Jan Hordijk leuk gespeeld Een hoogst opmerkelijke uitsp gezien het grote aantal missers, dijk had daar echter het leeuw van voor zijn rekening genomei dat Hajer al spelend wat kon tr. voor de halve finale van vandaa gen Evert Schneider en bij even winst zondag in de eindstrijd Okker. Hajers meest gevreesde Pen: de canonballservice, heef deze week nog niet in het g gebracht. Die heeft hij bewaard het grotere werk. De halve finales van vandaal volgens verwachting: Jan Hajq; gen Schneider, die zich via een winning in vier sets op Peter S kwalificeerde en Okker tege Loebergh. Deze laatste een vijf-setszege op Peter uat een vierde plaats op de ranglijst gelijkwaardig is vierde positie op de Net lijst. De 26-iariiTÉ» 7Wi+cM»! In de heilige stad Kairouan ligt een dlseipel van de profeet Mohammed begraven. De Arabieren hebben hem deze moskee gewijd, die een monu ment is van inheemse kunstzin. TUNIS. Tunesië is een land van norse nomaden, die zich uit watergebrek wassen met zand, en van zoele zandstranden, die gewassen worden door een turkooizen zee. Een land van weelderige winkelwijken, Souks geheten en van wilde woestijnen, waartegen de berbers „Erg" zeggen betgeen in Nederlandse oren zeer toepasselijk klinkt. Politieke Zeloten zoals die luitenant van politie, die 's nachts onze auto tot stoppen dwong, niet omdat wij hoor- en ruikbaar een glaasje ophadden, maar omdat hij een lift verlangde naar een plaatsje, 4-0 kilometer verderop politieke Zeloten vinden Tunesië voornamelijk het land van Bourguiba de Grote, waarvan het portret verplicht vanaf alle daarvoor in aanmerking ko mende wanden zijn onderdanen autoritair toegrijnst. Maar voor ons is Tunesië allereerst het land van de jasmijn. Het kost enige zelfoverwinning, de zwoel geurende bloementros achter het oog te steken, zoals de Arabische mannen doen. Maar heeft men die stap gezet, dan komt men in een roekeloze wolk van zaligheid te leven, die als traangas werkt op aardse be slommeringen. De jasmijn maakt je tot een welriekende versie van het stinkdier, waarvoor zorgen en narigheid met de staart tussen de benen op de vlucht slaan. Alle zoete geheimen van de Oosterse wereld lijken gebotteld in die lentegeur. Ze brengt je in de stemming, die de grote Arabische spreukendichter Omar Khayyam verwoordde, toen hij neerschreef: „Men stelt ons een pa radijs vol verrukkelijke vrouwen in het vooruitzicht en daarbij wijn, melk en honing. Men stelt het dus best ook hier op aarde niet zon der geliefden en wijn, vermits wij noodzakelijkerwijs daarmee zuilen eindigen". De echte, blakende va kantiestemming, kortom. Een ander oosters gezegde, dat ruim 1000 jaar voor Christus werd geboekstaafd, doceert: „Er bestaat geen geluk voor wie niet op reis gaat. Wie in een besloten gemeen schap leeft, zal vaak een zondaar worden, al is hij een best mens. Trek bijgevolg uit op avontuur." De levendige heer A. van Gennip, directeur van het Eindhovense reis- en passagebureau Fit, zou de ano nieme debiteur van deze wijsheid over de kloof der eeuwen heen graag een goed glas whiskey aanbieden, wamt de woorden zijn hem uit het omgezet, zijn beurs spekken uiter- hart gegrepen. Omdat ze, in daden aard, maar toch ook, omdat hij een in het reisvak geborene en getoge- ne zijn medemens wil laten nip pen aan het zoete avontuur, dat achter de horizon wacht. Hij is een man, die eerlijk over zichzelf zegt: „Ik ben doodgewoon een fabrikant van vliegreizen". Hij zegt ook: „Wat ik verkoop, is in we zen een illusie. Wat is een vakantie? Een vakantie is, wat de mens er van maakt, niets meer en niets minder". Goed deze heer Van Gennip heeft nu aan zijn pakket illusies een vleugje Afrika toege voegd in de. fata morgana-vorm van Tunesië. H jj is op de markt geko men met een reis van veertien da gen volledig pension naar de gouden golf van Hammamet. Per DC-9 van de KLM vliegt men in twee en een half uur van Schiphol naar El Aqui- na, het vliegveld van de hoofdstad Tunis, 's Nachts. Dat spaart de heer Van Gennip geld. Omdat de vliegtuigen toch maar onrendabel op de grond zouden staan. En het spaart de vakantieganger tijd. Een zinnig arrangement, temeer daar de stewardessen onderweg ro yale belastingvrije slaapmutsen in schenken. Twee en een half uur vliegen dus plus een busrit van een uur en men kan zijn kater gaan wegwassen in de Middellandse Zee, terwijl een glo rieuze zon over de heuvels van Cap Bon begint te klimmen. Je zit in Afrika, ongeveer op de vijfendertigste breedtegraad de zelfde hoogte, waarop Beireot ligt en Hollywood en je hebt twee we ken voor je, waarin het Commis sariat Général au Tourisme et au Thermalisme de Tunésie je een ge middelde van 212 zonne-uren garan deert, als je in juli gaat en 150, als je het voor- en naseizoen kiest. Het laatste is preferabel met het oog op de vliegen. Het bijzondere van de aanbieding is zijn prijs: 622 gulden alles inbegrepen- Dat ben je bij de KLM ongeveer al kwijt voor het kale retourbiljet. Dat Fit het goedkoopst van alle touroperators met Tunesië op de illusiemarkt is ge komen, dankt het bedrijf (evenals in dertijd bij zijn Egyptereis) aan het feit, dat het kan profiteren van Phi- lips-gelden. die Bourguiba de Al machtige heeft geblokkeerd. Daar zit je dan, met je bleke tenen in het bierschuim van de Golf van Hammamet, onder een kla- terblauwe lucht overal om je heen op het onwaarschijnlijk brede zand strand hautaine drommedarissen en kittige paarden, die door hautaine toe risten (veelal mannelijk) en kittige touristen (meest vrouwelijk) worden bereden. Je kunt er met het ach terland van 'n soepeldraaiende hotel machine veilig int de rug veer tien dagen voortreffelijk blijven zit ten ook. Maar dan zit je wel brui nend in te druisen tegen de bedoe lingen van de heer Van Gennip. „Men hoeft de wereld niet rond te reizen om te begrijpen dat de hemel overal blauw is", heeft Goethe eens gezegd. Dank je de donder, maar je moet wel een eind weg gaan om onder het genot van een glaasje thee, die gekruid is met ro zenolie en munt, van een Berber te horen, waarom er bovendien nog ha verkorrels drijven in het vocht. „Ca vous donne de la force, mon sieur", legt de man bereidwillig uit „dat maakt u sterk". De grijns, die als een snel geprojecteerde dia van oor naar oor flitst, geeft wel ongeveer aan, over welk deelgebied van 's mensens fysieke kunnen hij het heeft. Zulke dingen hoort men niet in Weimar, waarde Goethe. Daarvoor moet men naar Sidi Bou Said, het voormalige zeeroversnest, dat kuis geschilderd in wit en blauw, ongeveer de kleuren van de Lourdesbeelden in de grotten van onze pastorietuinen zeer strate gisch boven de Golf van Carthago uittorent. En dat oude vrouwtje, dat van top tot vuile teen devoot be dekt was inclusief de sluier, hoe wel Bourguiba de Stoute dit intrige rende kledingstuk in zijn emancipa tiedrift heeft afgeschaft maar aan de zijkanten van top tot vuile teen poedelnaakt Dat zie je niet alle dagen in Frankfurt. Daarvoor moet je in het moskeeënrijke Kairouan zijn, de heilige stad van Tunesië, waar Sidi Sahab begraven ligt, een discipel van de profeet Mohammed, die altijd drie haren van zijn leer meester bij zich droeg en daarom „de barbier" was bijgenaamd. De ommuurde „medina" (oude wijk) van deze in 671 gestichte stad is een architectonische miskraam, waar men eenvoudig niet van terug heeft een labyrint vol duistere krochten, waarin het getouw van de tapijtwevers tekeer gaat, de naald van de leerbewerkers flitst en de hamer van de koperslagers klopt. Hier zijn nog de vrouwen die hun eventuele charmes verbergen onder de lange, witte „Haik" en de sluier de enige onverhulde belofte voor hun ogen, maar wat een ogen. De hoeken worden met zalf gemas- Luxe hotels, verscholen in exotische tuinen, rijzen uit de grond. langs de Golf van Hammamet in ongelooflijk tempo Hajer in actie tijdens zijn Hajer werd gewonnen. Uitsluitend verfijnde Zwitserse horlogerie (Van een onzer verslaggevers) HET HUIS VAN ST. ELOY

de Stem | 1968 | | pagina 10