ik In 1980 125000 academici nodi; Medische opleiding vraagt om snelle maatregelen Getuige softenon oorzaak van misvormingen RAPPORT COMMISSIE-DALMULDER: AANTAL IN 15 JAAR VERDUBBELD iïT*inL-da'in de ge- Franse piloten steunen boycot van Algerije Massale betoging in Mexico Oud liedje in 't Grieks Federale troepen rukken op Onrust bij Engelse katholieken MOORDZAAK MILL 14 oofdkantoor te ze iters) /pen vereist, ties te richten postbus 4 te Hoger onderwijs !en..9eor9aniseerde vorm van SPANNINGEN Luchtpiraten TOENAME VERSCHILLEN Griekse politie pakt 100 man na bomaanslag Kamerleden Lamberts en Tans wijzen op noodtoestand: Verruiming „ER BESTAAT GEEN TWIJFEL" Pravda afkeurend over liberalisatie van communisme 60.0000 studenten Argentinië MA (De Moer)-333 v. ">'oi DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 e behoefte aan academici zal Din 1980 tweemaal zo groot zijn als in 1965. Aldus de be rekening van de Commissie voor statistisch onderzoek van de Aca demische Raad. Het aanbod van studenten zal zelfs nog in iets ster kere mate toenemen, naar men ver onderstelt. Tegenover de 64.000 studenten, die in 1965 de Neder landse universiteiten en hogescho len bevolkten, verwacht men in 1980 een aantal van maar liefst 130.000. Deze raming lijkt ons erg voorzichtig, aangezien genoemde commissie niet in staat bleek de gevolgen van de zojuist ingevoerde Wet op het Voortgezet Onderwijs te becijferen Indien deze (Mammoet-)wet aan haar doel beantwoordt zullen de studieresultaten, onder andere bij het voorbereidend hoger middel baar onderwijs, aanzienlijk verbete ren. Dientengevolge stijgt ook de kans, dat het grotere aantal v.h.m.o.- abifuriënfen meer aanmeldingen zal opleveren voor het wetenschappe lijk onderwijs. Het zal voor de minister(s) van On derwijs en Wetenschappen geen geringe taak zijn om tijdig aan de behoeften van het universitaire on derwijs te voldoen. Minister Verin- ga en zijn eventuele opvolgers zul len - en dat mag vooral niet over het hoofd gezien worden ook de financiële middelen moeten zien te vinden om een verdubbeling van de universitaire opname-capaciteit te bekostigen. Eén student kost de schatkist nu al meer dan een Halve ton per jaar. Maar ook de lagere overheid, dient op haar qui-vive te zijn om de on- deraijsbelangen van stad en streek ie verdedigen.' Er wordt in deze soms veel gevraagd van de kun digheid, de tact en het uithoudings vermogen van de gemeentebestu ren. Vooral in gebieden, die een achterstand hebben weg te wer ken en In het aantrekken van nieuwe faculteiten een goede moge lijkheid zien om het welvaartsniveau op te trekken. Dat zal morgen weer blijken als Tilburg en Eindhoven in Den Haag voor de commissie Van Walsum met nog enkele andere ge gadigden hun kandidatuur gaan bepleiten voor de op te richten achtste medische faculteit. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De totale behoefte aan academici in Neder land wordt voor 1980 geschat op 125.000. Dit betekent, dat hun aantal in een periode van 15 jaar gerekend vanaf 1965 zal verdubbelen. Tot deze conclusie komt de Commissie voor statistisch onderzoek van de Academische Raad in een bijna tweehonderd pagina's tellend rapport over „het aanbod van en de behoefte aan academici tot 1980" Zoals de situatie er in Griekenland nu voorstaat is het ondenkbaar bat de nieuwe grondwet, die bet kolonelsregime het Griekse volk volgende maand in een referendum tal voorleggen, het niet haalt. In eite vormen de 138 artikelen van "eze grondwet niet meer en niet minder dan een legalisering van de toestand zoals Griekenland die sinds e staatsgreep van Papadopoulos en e zijnen kent, c.q. een legalisering Vn het kolonelsregime zelf. Een enkele aanslag, zoals deze week op premier Padadopoulos werd gepro- oera, zal hierin voorlopig wei- n,g verandering brengen. Zeker venneer zon aanslag mislukt. feit van de aanslagpoging is er c 'er niet minder beiangri|k om. e is ontegenzeggelijk een bewijs »n u' Verzet 'ee*f tegen de kolonels Un "dictatoriaal optreden. Het is v s waarschijnlijk dat er sprake is d. A- ^en kan hierachter zelfs al van rVI!eiten' althans de invloed m na en a's Papandreou. Melina ten r"-r'i e" de'en Vlachou, die bui delu'and verblijven, vermoe- Ij.J aar dat hiervoor „in Grieken- den" nier"ancl gevonden kan wor- j woord S. de °ff'ciële regerings lid ni»ftr °ns wil doen geloven, kra«f waTer dan 8en ProPa9anda- door'dg Pa de aansla9 vooraan,» anse politie een aantal resteert Grieken wordt 9ear' CCvina «eChtS Uit °P ding: tacht n i l versterking van haar 9edrevon8 j worden hierbij zendincu bet vreemde soort zelf, tr fersch'ilende kwalijke Premier voorbeelden heeft. aa ?°P0Ul0S Z0U de gezead l 9 voor radio en t.v. 3d ebben: „God heeft Grie- Het aanbod van academici voor de diverse beroepen loopt thans niet gheel parallel met de vraag. Bij een aantal studierichtingen bestaat voor lopig nog een tekort, dat vermoede lijk pas in de tweede helft van de jaren '70 zal worden opgeheven. Volgens voorzichtige ramingen zal in 1975 tegenover een aanbod van 99.000 academici met beroep een be hoefte staan van 103.000 academici. Eerst omstreeks 1980 zal volgens de schattingen het aanbod (131.000) de behoefte (125.000) overtreffen. De rapporteurs merken hierbij e- venwel op, dat het wenselijk zou zijn de uitbreiding van de universitaire capaciteit af te stemmen op de toe neming van het aanbod en deze niet te baseren op de groei van de be hoefte tot 1980. Zij rekenen er na melijk op, dat de ontwikkeling "van de behoefte na 1980 nog enige tijd in het tempo van voorheen door zal kunnen gaan. Een temporisering van de uitbreiding zou ria dat jaar weer tot een tekort aan academici kunnen leiden. De toeneming van het aantal stu denten is vooreerst een gevolg van de bevolkingsgroei. Belangrijker ech ter is de invloed van de toegenomen belangstelling voor 't voorbereidend hoger middelbaar onderwijs. De groei van het aantal v.h.m.o.- scholen vormt een onderdeel van een maatschappelijk ontwikkelings proces, aldus het rapport, dat onder meer leidt tot een sterke expansie van de categorie der employés in de beroepsbevolking. De groepering levert peT traditie veel v.h.m.o.-ler- lingen. Verder breekt na 1963 een nieuwe ontwikkeling los. Na dat jaar stijgt namelijk abrupt het percentage v.h m.o.-abituriënten, dat verder gaat studeren aan universiteiten en hoge scholen. Dit heeft al de nodige span ningen veroorzaakt, aangezien het universitaire opleidingsapparaat in veel lager tempo is uitgebreid dan de explosieve groei van de studen tenbevolking. (ADVERTENTIE) De matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. kenland gered". Het oude liedje: ook Hitier sprak, direct na de mis lukte aanslag op hem in 1944, zege vierend tot het volk over een teken uit de hemel. Vanaf maandag zullen op de Alge rijnse luchthavens geen vlieg tuigen meer landen De lucht- boycot, het resultaat van een actie van de internationale federatie van vliegersverenigingen, zal worden gehandhaafd totdat de Algerijnse regering het drie weken geleden ge kaapte Israëlische vliegtuig heeft te ruggegeven en de bemanning er van heeft vrijgelaten Men kan sympathie en begrip op brengen voor de actie van de pilo ten. Zij zijn pas in de weer geko men toen bleek dat diplomaten van verschillende landen bij de Algerijn se regering, die de luchtpiraten als helden onthaalde, niets konden be reiken. De piloten protesteren met hun actie echter niet alleen tegen het incident- Algerije. Zij eisen terecht dat er eon internationale wet komt, waarmee men kan optreden tegen luchtpira- raten, die, eenmaal oo de grond, vrijuit gaan. De laatste 10 jaren zijn 25 vliegtuigen gekaapt. Vroeg of laat moet deze piraterij tot een luchtramp leiden Een vrij simpele internationale wet zou althans déze ramp kunnen voorkomen. Piraterij op volle zee wordt interna tionaal als een ernstige misdaad be schouwd en bestraft. De luchtvaart mist deze stringente wetgeving niet, omdat de autoriteiten van de luchtvaart bedrijvende landen er de noodzaak niet van inzien, maar ge woon omdat de ambtelijke molens nu eenmaal langzaam malen. Het is deze laksheid die de vliegers met hun boycot aan de kaak willen stel len, in de hoop dat er een dag zal komen dat kapers van vliegtuigen niet als helden ontvangen worden, welk land zij ook voor hun landing uitkiezen, maar dat zij ontvangen zullen worden als de misdadigers, die zij onmiskenbaar zijn. Men denke in dit verband aan de opleidingsmogelijkheden voor artsen en de vinnige strijd, die gevoerd wordt tussen de kandidaten voor de achtste medische faculteit. Als in de ze situatie niet weldra verandering komt, zullen minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen er, zijn eventuele opvolgers nog wel vaker brieven moeten schrijven aan bepaal de groepen aspirant-studenten om hun studiekeuze nog eens te bezien, aangezien er niet voor alleen een plaats kan worden gereserveerd. Prof. dr. J. J. J. Dalmulder, hoog leraar aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg, die voorzitter is van de Commissie voor Statistisch Onder zoek, wijst er met nadruk op, dat met de hantering van het cijferma teriaal de grootste omzichtigheid be tracht dient te worden. Jammer is, dat de commissie na uitvoerige voorstudies heeft moeten constateren, dat het m tegenstel ling tot haar bedoeling niet mo gelijk zou zijn reeds rekening te hou den met de invloeden van de Wet op het Voortgezet Onderwijs (Mam moetwet), die met ingang van 1 au gustus j.l. van kracht is geworden. Een onderzoek naar de omvang van de gemiddelde eerstejaarslich tingen sedert 1930 wijst uit, dat de toestroming naar het wetenschappe lijk onderwijs vooral in de laatste jaren, ongekend groot geweest is. Bij praktisch alle studierichtingen is deze toeneming terug te vinden. Een uitzondering vormt slechts de theologie. Het aantal eerstejaars in deze studierichting was in de perio de 1959-1965 gemiddeld 150. Dat is evenveel als dertig jaar daarvoor. Het aantal eerstejaarsstudenten e- conomie, wiskunde en techniek ver vijfvoudigde in de laatste dertig jaar. De jaargemiddelden in de pe riode 1959-1965 waren voor economie 1030. voor wiskunde 1170 en voor techniek 1760. De ontwikkeling van deze studierichting houdt nauw ver band met "üe van de economische si tuatie in Nederland. Over het algemeen, zo concludeert het rapport, is de belangstelling voor wetenschappelijk onderwijs in onge veer dertig jaar zowel bij mannen als bij vrouwen verdrievoudigd. De achterstand van studerende meisjes is in deze periode dus rela tief dezelfde gebleven. Het aantal jongens, dat hoger Onderwijs gaat volgen is meer dan viermaal zo hoog als het aantal meisjes. Het raport van de Commissie voor Statistisch Onderzoek (het is beslist geen verpozende bed-lectuur) biedt nog tal van andere opmerkelijke ge gevens. Van de Nederlandse beroepsbevol king had in 1960 1,4 procent een aca demische opleiding voltooid. Een a- nalyse toont aan, dat de verschillen per provincie ver uiteenlopen. Het percentage academici onder de be roepsbevolking was per provincie als volgt Utrecht 2,1 procent, Zuid-Holland 1,8 procent, Noord-Holland 1,6 pro cent, Groningen 1,2 procent, Gelder land 1,2 procent, Noord-Brabant 1,0 procent, Limburg 0,9 procent, Over ijssel 0,8 procent, Zeeland 0,8 pro cent, Friesland 0,7 procent, Drente 0,6 procent. Ook percentages academici, in de diverse bedrijfstakken, tonen aan zienlijke verschillen. In de dienstverlening maken zij 4,3 procent van de beroepsbevolking uit. Met name het onderwijs toont in deze sector een grote aantrek kingskracht. Het percentage academici bij han del, bank- en verzekeringswezen is 0,7 evenals bij de openbare nutsbe drijven en de delfstoffenwinning. Het percentage bij industrie en ambacht bedraagt 0,5 procent, bij vervoers-, opslag- en communicatiebedrijven 0,4 procent, bij de bouwnijverheid 0,2 en tenslotte bij de landbouw 0,1 procent. ATHENE (Reuter) De Griekse politie heeft in de nacht na de mis lukte bomaanslag op premier Papa dopoulos een aantal personen gear resteerd. Dit is gisteren van betrouw bare zijde in Athene vernomen. Het aantal gearresteerden zou zijn gestegen tot ongeveer honderd. In verband hiermee worden de namen genoemd van de echtgenoot van He len Vlachos, eigenaresse van twee Griekse bladen, alsmede generaal b/d Koemanakos, luitenant-kolonel vlieger Ilias Deros en anderen. Vrienden van de familie Panagoulis hebben verklaard, dat de man die gearresteerd werd wegens de aanslag niet George Panagoulis, maar zijn jongere broer Alexander is. De arres tant heeft dit bevestigd. Dr. Tans en dr. Lamberts bij het ontvouwen van hun oplossing. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de medische opleiding ontstaat een catastrofale situatie. En de regering heeft weinig over dit punt laten horen. Twee socialistische Kamerleden, dr. Lamberts en dr. Tans, laten op deze wijze hun bezorgdheid horen over de situatie bij de medische opleidingen. Een verruiming van de opleidings mogelijkheden wordt ook verkregen door de differentitatie niet na het zesde maar na het vijfde jaar in te voeren. Wijzend op wat de laatste jaren op het terrein van het medisch onder wijs is gebeurd, constateren de beide kamerleden, dat er een grote chaos is ontstaan. Deze leidde ertoe, dat verschillende faculteiten reeds zijn overgegaan tot een selectie door mid del van het eerste examen, waarmee een verkapte numerus fixus is in gevoerd, die de volksvertegenwoordi ging twee jaar geleden afwees. Zij vrezen dat nu zich ruim 2.000 studenten voor de medische studie hebben aangemeld er gezien de plaatsingsmogelijkheden een scherpe selectie zal worden toegepast. De kans is volgens hen groot dat juist studenten uit economisch zwakke ge zinnen hiervan de dupe zullen wor den. Volgens de twee kamerleden moet niet de grote toeloop van medische studenten als het belangrijkste knel punt worden gezien, maar moet met spoed gezorgd worden voor verrui ming van de opleidingsmogelijkhe den, met name bij de klinische op leiding. Volgens de heren Lamberts en Tans zal meer geld voor het medisch on derwijs beschikbaar moeten komen. Zij achten een noodwet geneeskundig onderwijs nodig, op basis waarvan een aantal dringende maatregelen kan worden genomen. De twee socia listische kamerleden spreken zich uit voor medische opleidingen in het zuiden en het oosten van ons land. Zij zijn niet zo bang voor een artsen overschot. (Van onze redactie buitenland) LAGOS (A.P.) Op zijn minst twee commandobrigades van Nigeria bewegen zich in noordelijke richting naar Aha. Deze actie kon wel eens het begin zijn van de beslissende opmars van de federale troepen tegen de rebelle rende deelstaat Biafra. Het militaire hoofdkwartier in La gos \yeigerde enige inlichtingen te geven over de militaire acties in noordelijke richting vanuit Port Har- court in oostelijk Nigeria. De commandanten van de drie Ni- geriaanse divisies die het gebied van Biafra omsingelen zijn gisteren bij een geweest in Lagos samen met de generale staf om te praten over het besluit om een beslissende aanval te doen op Biafra. De Zweed August Lindt, algemeen gevolmachtigde van het internatio nale Rode Kruis voor Nigeria en Biafra, heeft woensdag in Genève verklaard dat er kans bestaat op een vaste luchtbrug om de noodlijdende bevolking van Biafra te helpen. Hij zei op een persconferentie dat Biafra het internationale Rode Kruis een landingsplaats voor vliegtuigen heeft aangeboden. Hiervan was de regering in Lagos in kennis gesteld. Het wach ten was nu op het antwoord van de federale regering. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Op het internationaal congres voor geestelijke gezondheid in Londen heeft de heer J. Ie Poole, directeur van het bureau van de Nederlandse federatie voor de geestelijke volksge zondheid, aangedrongen op verzet te gen de encycliek. In Ierland is dr. James Good, hoog leraar in de theologie aan de univer siteit van Cork, door de bisschop van Cork en Ross, dr. C. Lucey, ge schorst wegens verzet tegen de en cycliek. Hij mag voorlopig niet pre ken en biechthoren. Wei mag hij zijn academische taken blijven vervul len en de mis blijven lezen in de pa rochie van Cork,'waaraan hij is ver bonden. Dr. Good noemde de ency cliek vorige week „een grote ramp". De advocaat-generaal bij de Hoge Raad in Madrid heeft aan alle offi cieren van justitie een schrijven ge zonden, waarin wordt aangedrongen op verscherpte toepassing van de wetten op de openbare zedelijkheid. Deze actie volgt op het verschijnen van de encycliek „Humanae Vitae" en de commentaren van een aantal bisschoppen, die de toenemende on zedelijkheid en de publieke schanda len in Spanje hebben veroordeeld. De advocaat-generaal verzoekt ver scherpte toepassing van wetten die reeds voor de burgeroorlog van kracht geworden zijn. Hij noemt met name: prostitutie, pornografie, homo filie, verkoop van verdovende midde len, de anticonceptionele propaganda, de verkoop van anticonceptionele middelen en de abortus. De laatste jaren had de regering de toepassing van deze wetten ver zacht met het oog op het „bevorderen van het toerisme", dat de voornaam ste bron van inkomsten geworden was. De anticonceptionele propaganda moet gestopt worden, zegt de advo caat-generaal. Deze propaganda was kort voor het verschijnen van Huma nae Vitae met stilzwijgende toestem ming van de regering begonnen. (Van een onzer verslaggevers) ALSDORF Prof. dr. W. Lenz, getuige-deskundige in het softenon- proces stelt zonder enige stemverheffing vast: „Er bestaat geen twijfel, dat contergan, mits tussen de 35ste én 50ste dag van de sensibele periode ingenomen, de oorzaak is van misvormingen bij kinderen.' Het is een moment doodstil in de rechtszaal. Dit is het ogenblik waar op de officier van justitie, dr. Ha- vertz, de advocaten van de ouders en de ouders hebben gewacht na twee en een halve dag de getuigenverkla ring van prof. Lenz te hebben aan- aanhoord. Dan spreekt de voorzitter van de rechtbank dr. P. Weber. Hij verdaagt de zitting tot maandagmor gen 10 uur. Het publiek verlaat de zaal, teleurgesteld omdat de discus sie tussen prof. Lenz en de 18 verde digers van Chemie Grünenthal wor den uitgesteld. Teleurgesteld is ook metselaar Ernst Hadrich uit Stolberg. Hij is vader van een misvormd kind. In de wandelgangen heeft hij ons verteld, dat hij die middag de verdediging zal ingrijpen. Hij zal vooral verdedi ger dr. Schmidt-Leichner aanvallen, oipdat 'die zich zou hautain en zelf ingenomen' gedraagt. Hij zal hem duidelijk maken, dat het in dit pro ces vooral en in de eerste plaats om de kinderen gaat. Hijzelf heeft een meisje van drie dat beide benen mist en wier handen niet meer zijn dan stompjes die aan de schouders zijn vastgegroeid. Hij vertelt, dat hij ter- wille van dit meisje 16 uur per dag moet werken. Hij spaart voor de aan schaf van prothesen. Om zijn kind een enigszins mens waardigbestaan te geven moet hij per maand een extra-uitgave van on geveer 200 mark doen. Als de zaak tot maandag wordt verdaagd, toont Ernst Hadrich zich weliswaar teleur gesteld, maar zegt: „Mijn tijd komt nog wel". (Van onze correspondenten) AMSTERDAM/PARIJS. De Franse vliegers zullen met ingang van maandag de drie Algerijnse vliegvel den boycotten. Na overleg met de di rectie van Air France deelde Landra- gin, de secretaris-generaal van de Franse nationale bond van Iijnvlie- gers, waarbij 90 procent van de Fran se vliegers is aangesloten, dit aan de pers mee. De actie kan pas maandag ingaan, omdat de bond een overeenkomst met de directie van Air France heeft, dat een staking vijf dagen tevoren moet worden aangezegd. De Italiaanse maatschappij Alitalia heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij de oproep van de Ifalpa, de interna tionale vliegersorganisatie, niet steunt. De wekelijkse vlucht van Alitalia naar Algiers zal vrijdagavond gewoon doorgaan. De Ifalpa is niet geschrokken van de dreigementen van sommige Ara bische landen (met name Libanon) dat zij vliegtuigen zullen gaan boy cotten met Ifalpa-leden op de bok, als dé boycot tegen Algerije door- .gaat. „Wij hebben bij onze beslissing rekening gehouden met deze moge lijkheid," aldus een woordvoerder gisteravond. „De Arabische landen vergeten, dat wij met onze actie nog veel verder kunnen gaan. Elke ge zagvoerder heeft het onaantastbare recht, elke passagier te weigeren, die in zijn ogen een gevaar kan opleve ren voor de veiligheid tijdens de vlucht. Welnu: als de Arabische lan den overgaan tot een boycot van onze machines, zouden alle Ifalpa-vliegers alle Arabische passagiers wel eens gevaarlijk kunnen gaan vinden. Dat zal betekenen, dat praktisch nergens in de westerse wereld meer Arabieren zouden kunnen vliegen. Als de Arabi sche landen zichzelf op het stuk van het burgerluchtverkeer helemaal van de kaart willen vegen, moeten ze dat vooral doen." (Van onze redactie buitenland) PRAAG/MOSKOU De Russische partijkrant, de Pravda, heeft gisteren een waarschuwing uitgesproken over het invoeren van een politiek systeem met meer dan één partij en waarbij minderheden hun afwijkende mening mogen uiten. Volgens de Pravda zou dit het communistische systeem in gevaar brengen. Het blad schreef verder, dat het systeem, zoals dat in Rusland wordt gebruikt, in geheel Oost-Euro pa gehandhaafd moet worden. Bij een opiniepeiling heeft 89 pro cent van de ondervraagde leden van de Tsjechoslowaakse communis tische partij gezegd, dat de partij het vertrouwen van de burgers moet winnen om een leidende rol te kun nen spelen. 39% van de leden was van mening, dat beslissingen van de partij bindend moeten zijn voor alle staatsinstellingen, zoals onder het bewind-Novotny het geval was. DE minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, B. Roolvink, meent dat de eigen-bijdrageregeling in de algemene wet bijzondere ziektekos ten 1000 gulden per jaar voor al leenstaande bejaarden en 2000 gul den voor e enechtpaar in beginsel waardevast moet zijn. Maandag komt ook voor de verde digers de tijd om te proberen prof. Lenz' getuigen-verklaring uit elkaar te trekken tot er geen spaan meer van over blijft. Tijdens de procesdag van gisteren hebben zij daarvan al kleine voorproefjes gegeven. Het zijn speldenprikken geweest, die echter genoeg bleken, om de duur van de getuigenverklaring van de professor tot kwart voor drie te rekken. MEXICO (AFP) Een menigte van naar schatting zestig- tot tach tigduizend studenten heeft dinsdag een massale demonstratie gehouden tegen het politieoptreden tegen de studenten. Zij protesteerden ook te gen de schending van de universi taire autonomie. De demonstratie, waaraan enkele honderden professoren deelnamen, verliep volkomen ordelijk. De beto gers trokken langs een route van acht kilometer, naar het Zopalcoplein, waar het presidentieel paleis staat. In de stoet werden leuzen meege dragen als „Bevrijd de politieke ge vangenen", „Het volk en de studen ten zullen samen overwinnen" en „1968, de Olympiade van de onder drukking". De deelnemers aan de de monstratie waren van verschillende politieke richtingen, maar opvallend waren de rode vlaggen en portretten van Che Guevara. De leiders van de demonstratie ver klaarden in een toespraak, dat de strijd van de studenten nog niet voorbij was. De burgemeester van Mexico heeft voorgesteld een com missie te vormen waarin regering en studenten vertegenwoordigd zijn. De meeste studenten hebben dit voorstel verworpen en willen een landelijke proteststaking. In de Argentijnse stad Cordoba hebben duizenden arbeiders van de autofabriek Industrias Kaiser Argen tina eigendom van Renault ge vochten met de politie. De fabriek had 4700 arbeiders ontslagen, omdat dezen hadden deelgenomen aan een staking. Meer dan drieduizend arbei- 'ders wilden toch het bedrijf in. By de zware gevechten werden vier ar beiders door kogels gewond. VERVOLG VAN PAGINA 1 Naar het zich laat aanzien zal de ze Marokkaan. Mehdi Ben Moham med M., na verhoor weer worden vrijgelaten. De neef is daags vóór de moord in Mill geweest. Mohammed Ben Gahib heeft te genover de politie verklaard dat hjj in Nijmegen de trein naar Amster dam heeft genomen. Hij kan ech ter niet vertellen, waar hij in de nacht van maandag op dinsdag is geweest. Na twaalf uur is Amster dam vanuit Nijmegen niet meer per trein bereikbaar. Een aantal van de 15 rechercheurs die zich met de zaak bezighouden was gisteravond nog druk in de weer om in Nijmegen te achterhalen, waar de Marokkaan kan zijn geweest. Gahib blijft strak en stijf volhou den dat hij op de avond van de moord niet in Mill is geweest. De rijkspo litie beschikt echter over verklarin gen van vijf verschillende personen die hem in de loop van de avond heb ben gezien. „Zij zijn zeer positief in hun uitlatingen", aldus adjudant Gerards. Onder hen bevindt zich ta xi-chauffeur Theo Reynen die de Ma rokkaan naar Nijmegen bracht. Al le getuigen hebben Gahib gistermid dag tijdens een confrontatie herkend. De politie vermoedt dat de jonge Marokkaan in de loop van dinsdag in Amsterdam is aangekomen bij zijn neef. De Amsterdamse recherche pro beert uit te zoeken waar Gahib is ge weest in de hoofdstad en wanneer. Een onderzoek op zijn kamer in Mill leverde de politie een aantal adres sen in Amsterdam en Den Haag op van familieleden en bekenden van de Marokkaan. Onder de adressen was dat van de tweede Marokkaan die vandaag zal worden verhoord. Ondertussen blijft de jongeman vol harden in zijn4>nsehuld. In aanwezig heid van officier van justitie mr. J. van Mierlo is in de woning, waar Ga hib twee jaar in de kost heeft gele gen, een zekere reconstructie van de moord geweest. Volgens de rijkspoli tie deed dit Gahib niets. Adjudant Gerards: „Die kerel is volslagen sto- icijns. Ook in aanwezigheid van een tolk hij spreekt gebrekkig Nederlands komt niets uit hem. Zelfs bij zijn arrestatie in de woning verbleekte hij niet eens". Op Schiphol heeft men kunnen be vestigen dat de vader van de vermoe delijke dader maandagmiddag om half vijf met een toestel van de Ibe rian Airways naar Marokko is ver trokken.

de Stem | 1968 | | pagina 9