I Je^efvd roofovervallen Zware straf voor van daders Urenlang in de modder voor één vogelplaatje ■AMERIKA HET BEZOEK VAN PAUS PAULUS VI AAN ZUID Generaal-majoor W. van Rijn: nienwe chef generale staf Jan Mattijssen houdt niet van excursies GOR-RAY e; i? Gereformeerde Synode laat Bantoekerk toe Politiepaard op auto Waarschuwing voor anderen Autoriteit Jantje komt Bioscoop je Theemuts Lijfwacht Belangrijk Schaduw Nikkelen gulden naast zilveren in omloop Massale ontduiking van wapenwet door Newyorkers .VENEZUELA iMedell'n /if 0 ff MarazolesJtnpj COLOMBIA BRAZILIË: ECUADOR: PERU U wist waarschijnlijk niet dat er in ons landje liefst 180 miljoen zil veren guldens in omloop zijn. Het is met die guldens trouwens een rare zaak als u bedenkt dat er voor de aanmaak van een zilveren gulden ongeveer zeventig cent aan materiaal nodig is. Als u zo'n gulden laat om smelten, houdt u voor ongeveer f 1,30 aan zilver over. Maar het wordt binnenkort uit kijken geblazen. Binnen enkele we ken komen er namelijk nikkelen gul dens in omloop, omdat de aanmaak van de zilveren te duur loordt. Nu kost een nikkelen gulden aan ma teriaal maar zeven tot acht cent. Op- pasen bij het omsmelten dus. Dat moest u trouwens toch al. Politie? Fietsendiefjes. De Bikini-eilanden zijn weer be woonbaar. Welgeteld tien jaar nadat de laatste van de ruim twintig Ame rikaanse atoombomproeven in dit gebied is gehouden. President John son, die dit afgelopen maandag be kend maakte, zei dat er nu voorzie ningen getroffen moeten worden om het eilandengebied weer bewoonbaar te maken. In 1946 werden de eilan den volledig ontruimd. Er staat na melijk geen huis meer overeind en er is ook geen watervoorziening meer. Ook de kokoskrabben, die tot 1946 een belangrijk onderdeel van het dagelijks menu van de bevolking uitmaakten, zijn uitgegroeid door de kernstraling. Dat zijn zelfs geen monókinl-eïlan- den meer: daar zit helemaal niets meer op of aan. *5 De stoere jongens van de Zwit serse garde in het Vaticaan krijgen werktijdverkorting. Ze hadden ge klaagd over het werk en hun salaris, dat zo meldt Reuter evenals dat van alle andere werknemers in het Vaticaan lager is dan dat van de meeste Italiaanse arbeiders. Dat is dan niet de enige kardinale fout. Marie del Carmen Fernandez, Lo pez, dat is een naam die je wat doet, nietwaar? Het enige bijzondere aan deze Spaanse jongedame is, voorlo* pig, dat ze vorige week op 6 augus tus in Madrid is geboren. En daar mee werd ze de driemiljoenste in woonster van de Spaanse hoofdstad. 't Is maar dat u ook wat van het land weet, mocht u nog in die rich ting op vakantie gaan. U bent er dan met uw vakantie wel laat bij, maar inderdaad, u hebt gelijk, het is rus- tiger en regenen doet het toch. In de Amerikaanse stad Philadel phia is dezer dagen een congres van slotenmakers gehouden... achter ge sloten deuren. Ze waren bang voor inbrekers die ten behoeve van hun vak wel eens wat nieuws willen op steken. De grafschenner kent ook Frans. In een Belgisch plaatsje ergens op de taalgrens zijn met een zwarte viltstift franstalige satansleuzen ont dekt, zoals: Satan est notre Dieu. Misschien is het wel een gaullist. Fiets terug! MERIJN LUNTEREN (ANP). De gere formeerde oecumenische synode heeft in haar gistermorgen in Lunteren ge houden zitting na het rapport van dr. D. J. Vorst besloten tot toelating van de „Nederduitse gereformeerde kerk in Suid-Afrika" (Bantoekerk). Ds. E. T. S. Buti sprak namens deze kerk een kort woord, waarin hij me dedeelde dat ze staat op de grondslag van de gereformeerde belijdenis. Hierna hield de synode zich uit voerig bezig met de samenstelling van haar agendum ten aanzien van een zestigtal ingekomen stukken in verband met de rassenkwestie. Besloten werd deze stukken ter oriëntatie in handen te stellen van een commissie die over het rassen vraagstuk zal moeten rapporteren. In deze commissie hebben drie Ne derlanders zitting. UTRECHT (ANP) De auto van de heer A. W. Haenen uit Den Haag is in Utrecht beschadigd door een paard van de bereden politie. Twee leden van deze brigade stonden voor een rood stoplicht bij de rotonde Croese- laan achter de auto van de Hagenaar, t.oen het paard Herald schrok van een betonmortelwagen, die ook voor het stoplicht moest afremmen. Het paard steigerde, liep een paar passen waarna het met zijn voorbenen op het kofferdeksel en het dak van de per sonenauto „landde". Paard, berijd-" en- automobilist bleven ongedeer-' AMSTERDAM (ANP). De Amsterdamse rechtbank heeft de drie Amstel- veense daders van totaal vier opzienbarende roofovervallen, waarbij de mis lukte op een kasloper van C. en A. in de hoofdstad, veroordeeld tot aanzien lijk lagere straffen dan de officier van justitie had geëist. De 21-jarige barkeeper Arnoud M. en de 20-jarige vertegenwoordiger Thijs O., tegèn wie vijf jaar met af trek was geëist, kregen ieder ZVz jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest opgelegd. De oom van Ar noud, de 48-jarige etaleur-tekenaar Jacob G., volgens de officier de hoofd schuldige, kreeg 5V2 jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Tegen hem was acht jaar met' aftrek geëist. Thijs en Arnoud werden veroor deeld voor: de mislukte gewapende roofoverval op 22 januari op de 62- jarige kasloper van C. en A., de heer H. R. Schaeffers, die in zijn buik werd geschoten. Voorts voor hun aan deel in de te samen met Jacob G. ge pleegde beroving van een wagen van van Gend en Loos achter het Cen traal Station in Amsterdam op 11 ok tober 1967 (buit ruim een ton). Op Arnouds conto stond voorts nog de met zijn oom gepleegde overval op een kasloper van de supermarkt N.V. De Hoop te Diemen op 25 november 1966 (buit f 113.500,—). Thijs kon daarbij, omdat hij nog op school was, toen niet aanwezig zijn. Ter zitting had geen van de drie mannen willen verklaren waar het overgebleven geld, circa 50.000 gld., is gebleven. De officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, kon nog niet mededelen of hij van de vonnissen in appel zal gaan bij het Amsterdamse gerechtshof. In de overwegingen van de vonnis sen stond dat in het bijzonder in aan merking was genomen dat het zeer ernstige misdrijven waren, die streng dienden te worden gestraft mede met het oog op afschrikking van de ver dachten en anderen voor het plegen van soortgelijke feiten. (ADVERTENTIE) ONZE NIEUWE N AJ AARS-KOLLEKTIE is binnengekomen. In wijde en strakke modellen, in effen en ruitdessins. Elegante Damesconfectie GINNEKENSTRAAT 153 Hoek van Coothplein BREDA TEL. 01600-34965 's MAANDAGS DE GEHELE DAG GESLOTEN. DE graanoogst die op het ogenblik door Rusland wordt binnengehaald zal groter zijn dan die van het vorig jaar: ondanks grote droogte in vele gebieden. DEN HAAG (ANP) Gene raal-majoor W. van Rijn (foto) plaatsvervangend chef van de generale staf, wordt de opvol ger van de chef van de generale staf, luitenant-generaal F. van' der Veen. Zijn benoeming in die functie wordt per 1 janua ri verwacht.. Luitenant-generaal Van der Veen gaat dan met pensioen. Generaal-majoor Van Rijn is in zijn huidige functie werk zaam sinds 1 november van het vorige jaar. Daarvoor was hij chef van de staf van het eerste legerkorps en daarvoor com mandeerde hij (sinds oktober '63) de 43e pantserbrigade te Steenwijkerwold. De toekomstige chef van de generale staf is 52 jaar oud. Hij werd geboren op 29 december 1915 in Den Haag. Hij was eerst reservist, maar werd na zijn benoeming tot reserve-twee- de luitenant toegelaten tot de K.M.A. in Breda in de rang van cadet-sergeant. Op 5 oktober '38 werd hij benoemd tot tweede luitenant bij het vierde regi ment infanterie in Leiden. In de oorlogsdagen van '40 was hij sectiecommandant bij het pant- serafweergeschut van de eerste divisie en hij maakte het bom bardement mee van Waalsdorp, Den Haag. Zijn onderdeel werd daarna ingezet op Ypenburg en in Pijnacker. Tijdens de twee de wereldoorlog is hij krijgsge vangen geweest in Neurenberg, Stanisiau en Neubrandenburg. Géneraal Van Rijn heeft in de naoorlogse jaren de hogere intendancevorming gevolgd en de hogere krijgsschool. In '56 werd hij als majoor van de ge nerale staf tewerkgesteld in Fontainebleau bij de plannings sectie van de „movements-di vision" van het centraal-Euro- pees hoofdkwartier. Van 1960 tot '63 werkte hij mee aan de re organisatie van het onderwijs aan de K.M.A., een reorganisa tie die ten doel had dit onder wijs op wetenschappelijk niveau te brengen. In '59 was hij lui tenant-kolonel geworden en in '61 kolonel. Van de K.M.A. ging hij in '63 als commandant naar de 43e pantserbrigade. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 PAUS PAULUS (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Ik hou niet van excursies door de natuur. Soms zie ik die groepen wel eens lopen onder leiding van een gids. In hei-witte over hemden of in ritselende plastic-regenjassen. Dat moet ik niet. Ik ga het liefst alleen op pad. Als het moet kan ik uren op mijn buik in de mod der liggen om een dia te maken van een vogeltje of van een nest jongen." De 51-jarige Bredase bakker Jan Mattijssen heeft zijn fabelachtige kennis over de natuur en over de vogelstand niet uit boeken. Hij leest er zelden over. Alles wat hij er van weet, heeft hij opgedaan tijdens zijn uren lange zwerftochten door polders en bossen. Honderden dia's, waaronder vrij zeldzame opnamen, vormen voor hem kostbare herin neringen aan die eenzame ontdekkingstochten. „Toen ik nog een kind was, zei M(jn vader altijd.' Jan kun je een groter plezier doen met een mus- seklem dan met wat ook. We kochten die klemmen ook wel voor twee cent bij de smid in Prin senbeek. Vinken vingen we met een kolenzeef. Ik zou het nu van mijn eigen kinderen niet goedvinden, maar ais kwajongens zwierven wij altijd door de bossen en wat we tingen lieten we meestal ook weer vrij." De belangstelling voor vogels bracht hem in contact met andere vogelvrienden, met wie hij samen in Breda de vereniging „De Bredase Vogelvrienden" oprichtte. Er kwam een conflict over allerlei commer ciële toestanden en Jan Mattijssen besloot zich aan te sluiten bij de SIV0, een andere vereniging die zich met het kweken van tropische vogels bezighoudt. In die tijd had hij een kooi met driehonderd vo gels. Hij werd vijfmaal Nederlands kampioen en zijn kasten vulden zich met een grote hoeveelheid be kers en medailles. volière met enkele wildvogels, een Japanse nachtegaal, vlasvinken en vinkkneuters en daar zit ik dan op zondagmiddag zo'n beetje naar te kijken. Kweken doe ik niet meer. De bekers heb ik allemaal aan kinderen uit de buurt gegeven. Die liet ik dan vijf keer een rondje lo pen en dan kregen ze een beker van me. Dat werd op het laatst een vaste traditie. „Lopen we zondag middag weer, ome Jan?" vroegen de kinderen en dan holden ze weer hun longen uit het lijf voor een bekertje, dat ik met mijn vogel tjes had gewonnen." „Ik weet dat het nogal verwaand klinkt, maar toen er in die kwe kerswereld zo'n stemming kwam van „Als Jantje komt, kunnen wij tvel inpakken", vond ik er plotse ling niks meer aan. Ikkapte er mee en ik heb toen acht maanden geen vogels gehad. Geen enkele, „Ik weet dat het nogal verwaand klinkt, maar toen er in die kwe kerswereld zo'n stemming kwam van „Als Jantje komt, kunnen wij wel inpakken", vond ik er plotse ling niks meer aan.. Ik kapte er mee en ik heb toen acht maanden geen vogels gehad. Geen enkele, maar dat ging niet. Ik bouwde een Werd de kleine Jan Mattijssen in de wereld van de vogelkwekers een autoriteit, dat is hij nu geworden voor alle boswachters, boeren, na tuurliefhebbers en andere figuren in de omgeving van Breda, die in de vrije natuur iets met de vogel stand hebben te maken. Boeren die willen maaien of hun sloten schoon willen branden, komen eerst bij hem, om te vragen of er nog vogelnesten zitten. Met name in Prinsenbeek, waar hij brood bezorgt, schieten vele boeren hem aan als zij weten dat er ergens een vogel in het veld zit te broeden. Het gebeurt nl. nog al eens dat bij het maaien patrijzen, kieviten en andere weidevogels, als zij op hun eieren zitten te broeden aan fiadders worden geslagen. De bemiddeling van deze kleine vo gelkenner heeft al heel vaak tot gevolg gehad dat de boeren een stukje wei of korenveld overeind lieten staan, zodat de vogels hun eieren rustig konden uitbroeden. Jan Matthijssen is een boeiend verteller over zijn ontdekkingen in de natuur. Hij kan bijna alle vogel geluiden natuurzuiver imiteren en hij heeft ook veel van die geluiden op zijn bandrecorder vastgelegd. Iedere zondagochtend, vaak al om twee uur in de nacht, gaat hij er op uit. Voetje voor voetje sluipt hij door de bossen, hij verschuilt zich achter hakhout, klimt voor zichtig in hoge bomen, of ligt uren achtereen te wachten op vogels die hij met hun jongen wil fotografe ren. De vaste plaatsen waar de kor hoenders hun luidruchtige caprio len maken, waar de Vlaamse gaai en de eieren van andere vogels ko men leegslurpen, waar reebokken zich omzichtig verplaatsen van het ene naar het andere bosje, waar de lijsters, de grauwe vliegenvangers en hoe al die vogels mogen heten regelmatig terugkomen, al die plaatsen en geheimzinnige plekjes kent Jan Mattijssen op zijn duimpje. JAN MATTIJSSEN Jan, kom eens kijken, zei een boer laatst In de polder heb ik ze korte tijd later weer losgelaten. „Houdoe jongens" zeg ik dan en dan maar hopen dat ze niet opgepikt worden door een valk of een andere roof vogel." In de huiskamer, met zijn lieve lingskanarie als enige herinnering aan zijn kweektijd, demonstreert hij ons hoe hi] loopt, hoe hij sluipt, hoe hij op de rulle bosgrond breek bare takjes vermijdt. Hij laat ons zien hoe hij eens oog in oog stond met een prachtige reebok, die niet voor hem wegsprong en waar hij dus enkele prachtige dia's van kon schieten. „Jan, kom eens kijken, zei een boer laatst. Hij had twee kieviten gevonden en ze bij hem in de keu ken op tafel gelegd. Eentje was er al dood, de ander hard op weg. Ik heb hem in mijn handen gehouden en met mijn adem heb ik hem weer zover gekregen dat er weer wat leven in kwam. Toen heb ik hem in een theemuts gestopt en na een dag in een warm kistje was het kievietje weer helemaal opgeknapt. Boven op zolder heeft Jan Mat tijssen zijn eigen bioscoopje. Hij laat ons zijn zeldzame dia's te zien, tientallen en de voorstelling duurt, uren, want bij ieder plaatje heeft Jan zijn eigen uitvoerig interes sant commentaar. Hij is zo trots als een pauw op een dia van een nest kastje (een van de zeventig die hij zelf maakt en in de natuur op hangt). In het kasje hebben zowel een roodborstje als een grauwe vliegenvanger hun nest gebouwd. Dat is zeldzaam, want meestal vechten ze elkaar het nest uit. Dit tweetal niet. Als moeder vliegen vanger met wurmpjes komt aange vlogen, houden de jonge roodborst jes hun grote bekken dicht en zo gebeurt het ook als mevrouw vlie genvanger met voedsel komt aan gevlogen. We krijgen alles te zien. Luister rijke plaatjes van de Vlaamse gaai en de eekhoorn, die Jan Mattijssen de grootste deugnieten in de natuur noemt, omdat deze vogelvrijen al les roven wat er te roven valt in de natuur. Prachtige opnamen van ransuiltjes en op prooi jagende buizerds. „Ik zou er de kinderen op school uren over kunnen ver tellen" zegt Jan Mattijssen bij het afscheid, nadat zijn overgeduldige vrouw al een uur tevoren had ge roepen dat het eten stond opge diend. BOGOTA (DPA/RTR/ANP) Paus Paulus zal op 22 augustus in Bogota, de hoofdstad van Colum bia, aankomen waar hij een deel Ml bijwonen van het eucharia- usch congres dat van 18 tot 25 augustus in deze stad zal worden Wouden. kit!ln verwacht dat honderden ker- ciJ hoogwaardigheidsbekleders, er w'e 20 kardinalen en 350 bis- uii en rond 100.000 pelgrims J hatijns-Amerika, Europa en A- „,t congres zullen bijwonen. e °P een 2500 meter hoge berg i„,Jen Bogota, dat circa 2 miljoen i. ."crs telt, heeft zich goed voor- li»)! 0I) deze gebeurtenis- Men ba,! Veel gedaan om de stad een ji-ier aanzien te geven. Straten en her611 en een goede beurt ge- 'ecsteid en diverse gebouwen zijn ?aus zal op 24 augustus in de conferr' Van BoS°ta de tweede bissnk van Latijnsamerikaanse „.H"°PPeri openen. Aan deze cpnfe- tapL, w°rdt veel belangstelling ge punt 'n° ze m°gelijk het start- din, z'in voor een nieuwe hou- Internf1' de r'"h- kerk van Latijns- cijl tegenover de nijpende so- WereMn men in dit deel van de in,,™.* conferentie, waaraan door op het gebruik van kunstmatige voorbehoedmiddelen Men zal de paus ongetwijfeld te verstaan geven, dat dit verbod grote moeilijkheden met zich mee zal brengen in landen waar de voedselvoorziening geen gelijke tred houdt met de bevolkingsaanwas Kortgeleden nog hebben vertegen woordigers van medische faculteiten in Argentinië, Brazilië, Columbia, Chili, Mexico, Peru en Venezuela een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat voorkoming van zwangerschap met kunstmatige middelen de enige ma nier is om de „enorme bevolkings groei af te remmen". Ie ta afgevaardigden uit al- WordjVan Latijns-Amerika zal voort» ,elSenomen, wordt dan on ifnZ?t in de stad Medellin, die "U km van Bogota ligt. Wj^i^hdocument, aan de hand behan'd ®ed'scussieerd za] worden, tar ,e..sociaal-Pohtieke struc- an Latijns-Amerika. In confe rentiekringen beschouwt men de pu- blikatie van dit document als de be langrijkste kerkelijke gebeurtenis in Latijns-Amerika sinds de bevrijding van het Spaanse juk. De voorzitter van de conferentie, de. Braziliaanse bisschop Avela, heeft verklaard, dat men met dit document de aandacht van de paus wil vestigen op de bran dende sociale problemen van Latijns- Amerika, zoals de bevolkingsexplosie de armoede van de massa's en de noodzaak van economische en reli gieuze hervormingen. Mocht dit zeer kritische document1 door de confe rentie worden aangenomen, dan ver wacht men heftige discussies binnen de r.-k kerk tussen de progressie ven en conservatieven. Over het bezoek van de paus en de conferentie is nu de schaduw ge vallen van het in de encycliek „Hu- manae Vitae" vastgelegde verbod Tijdens zijn verblijf in Columbia zal de paus ook in het op 25 km van Bogota gelegen San José een bijeen komst van boeren en landarbeiders bijwonen. De paus gaat er heen per helikopter en zal op de bijeenkomst een boodschap voorlezen aan de boe renbevolking van Latijns-Amerika. Op de 2e dag van zijn verblijf in Bogota zal de paus in een armoedi ge wijk in het zuidelijk deel van de stad een mis lezen. Tijdens het eu charistisch congres, waarop naar schatting 600.000 mensen de commu nie zullen ontvangen, zal de paus 50 jonge mannen tot priester wijden. Vanaf zijn aankomst tot aan zijn vertrek uit Columbia zal paus Paulus beschermd worden door een lijf wacht van 100 man. 3500 militairen en politiemannen zullen de orde handhaven op het „Campo Eucaris- tico", waar het congres gehouden wordt. Van het gevolg van de paus maken om. deel uit kardinaal- staatssecretaris Cigognani, kardinaal deken Tisserant en de Italiaanse cu riekardinaal Samore, die voorzitter is van de pauselijke commissie voor Latijns-Amerika. (Van onze pari. red.) DEN HAAG Zeer binnenkort worden nikkelen guldens in omloop gebracht. De 180 miljoen in circula tie zijnde zilveren munten zullen ook in roulatie blijven. Het formaat van de beide soorten guldens zal gelijk zijn. Als gevolg van een lager soortelijk gewicht we gen de nikkelen guldens evenwel een halve gram minder dan de 6% gram zware zilveren gulden. Dit gewichtsverschil heeft vermoe delijk weer consequenties voor de automaten, die zullen moeten wor den aangepast. NEW YORK (Rtr.) Slechts 25 procent van de naar schatting 300.000 geweren en jachtgeweren in de stad New York waren dinsdag om midder nacht geregistreerd, het tijdstip waar op volgens de nieuwe wet de vuur wapens van inwoners van New York moesten zijn geregistreerd. De politie nam dinsdag bij een in val in een boerenbedrijf te Johnson- burg (New Jersey) een arsenaal in beslag. Behalve 12 kisten met ruim 300 kg dynamiet werden verscheide ne wapens en tanks met traangas ge vonden.

de Stem | 1968 | | pagina 7