van Terneuzense ambtenaar Culturele Zaken vertrekt RIK VAN HULST: SECRETARIS VAN AMSTERDAMSE KUNSTRAAD s-Heerenhoek verwisselt van stedebouwkundige papier voor uw pen DUW )E SJES 1ST fAAR 59 L. 25 Deze week 70 scheepsladingen mosselen in Bruinisse Even uitblazen mevrouw aankomende bedienden caissières leerling-caissières een aankomend bouwkundio tekenaar vorktruckchauffeurs lading-kontroleurs transportarbeiders stoker onderhoudsmonteur E^te/VT^ HE VOORUITZIEN RECORD AANVOER VERKIEZING RONDEMISS OOSTBURG Sterke lange nagels "eptunes cocktail „AANGEKLEDE BOTERHAMMEN" Beslissing Cultuurpolitiek Schade door aardappelziekte valt nog mee HULPMONTEURS JAC. HERMANS PRIJSSLAG, N.V. (16 -18 jr) Jac. van Oorschot Wilt u thuis geld verdienen n.v. haven van Vlissingen MENSEN HELPEN ALS BEROEP Beauraing AOW-belasting I AOW-belasting II Buitenlanders DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 Lessen 0 autorljlessen voor t 47 5, Vervolg, en losse lessen f e's/i fonkelnieuwe VW's, Eon<W torijschool „De Centrale" Aanmeldingsadressen: gL, Stationsplein 5, tel. 38718 a Roosendaal. Boulevard 113, tel. 4097. O'hout, Breda., weg 33 tel 3371. ***- )liestook, ingebouwde krachtinstallatie, ud ca. 400 m3, verder iet ingerichte keuken, ïabijheid van belang. erdam-Dordrecht-Den u-tijden tel. 08805-1741 is! (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Deskundigen zijn verbaasd over de grote hoeveelhe ieit mosselen die wekelijks in Brui uisse worden aangevoerd en die hoewel het seizoen nu pas goed op fang komt gretig aftrek vinden bij de kopers. Het schijnt dat België dit jaar on gekend grote partijen mosselen im- porteerd. Deze week wordt een re- cordaanvoer verwacht, namelijk van meer dan zeventig scheepsladingen. De prijs voor deze mosselen zal wellicht iets lager zijn dan de vorige week, toen bij een aanvoer van 20- 25.000 ton, prijzen van f 11,60 tot f 20,- per ton werden genoteerd. De middenprijs lag bij de f 13,50 tot 116,- per ton. De aangevoerde kwa liteit is nog steeds zeer goed- OOSTBURG Zaterdagavond (aanvang 8 uur) wordt in de Katho lieke Kring in Oostburg de verkie- ring van de rondemiss voor de om loop van Zeeuwsch-Vlaanderen ge houden. Evenals vorig jaar, toen Ria van der Stel uit Cadzand werd uitverkoren, zal ook zaterdag een jury van negen personen uitmaken vie op 14 en 15 september tijdens de omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen als gastvrouw mag optreden. Be jury, bestaande uit de heren V. Remery (prins carnaval van Sas van Gent), J. de Groote (ere-voor- zitter van de wielerclub Don Fredo uit Brugge), C. Staelens (kunstschil der uit Axel), F. van Turenhout (di recteur sportief van de wielerploeg Trico Noble), F. van de Brusse (di rigent van de Sluise harmonie), T, Simons (manager van de omloop), P. Roelands (een van de organisato ren van de omloop) en nog twee uit het publiek te kiezen leden, zal de deelnemende dames een cijfer tussen een en tien toekennen- Slechts drie deelneemsters kunnen in de finale geplaatst worden Tijdens de pauzen en na afloop van de ver kiezing is er voor de aanwezigen ge legenheid tot dansen op muziek van het Belgische orkest Bob Verwilst. De presentatie van deze avond is in handen van de wielercommentator wim Hendriks. (Van een onzer redacteuren) TERNEUZEN Hij begint met deze stellige bewering: „Ik ben „naief" en opgejaagd". En we krijgen de indruk, dat hij van oordeel is, dat dit voor zijn hui dige en zijn toekomstige werk niet nadelig is. De heer Rik van Hulst („Ik ben in Terneuzen be kender dan ik ooit in Amsterdam zal worden") is 33, vader van drie kinderen en sinds drie jaar ambtenaar Culturele Zaken in Terneuzen. Hij was, wat dat laatste betreft, de eerste in Zee land en de cultuur heeft wel van zich doen spreken in die drie Terneuzense jaren. Dat klopt met zijn uitgangspunt: „Als mijn ei genlijke taak zie ik het oproepen en overeind houden van een mentale oppositie". Hij kan dat vanaf 1 oktober in Amsterdam gaan doen als secretaris van de Amsterdamse kunstraad. „Ik noem mezelf opgejaagd, omdat ik geloof dat zoveel dingen zoveel be ter kunnen, maar dat geloof moet ik waar maken en dat kan ik niet al leen. Waarom niet? In de eerste plaats kan ik vanuit mezelf niet elk menselijk handelen verklaren en om dat ik dat niet kan, ben ik ook niet in staat te doen wat ik wil: iedereen „dwingen" tot bewuste keuze. Daar om heb ik tegenspel nodig van men sen die volslagen anders zijn dan ik. Wat dat betreft was Terneuzen uniek". „Tegenspel is trouwens van vitaai belang. Zonder tegenspel houdt de cultuur op, want dan is er geen keu ze meer nodig. Als je niet vecht, word je belazerd. Hoe je vecht is niet be langrijk. Je kunt het denkend, bok send of lachend doen. Cultuurbeleid is dan ook nauwelijks meer dan het overeind houden van de mentale po sitie: tegenspraak uitlokken. Dat is een paradoxale positie in een ambte lijk apparaat provoceren om het beleid in stand te houden. Is dat niet gek". „Kunst speelt daar een enorme rol in. Kunst is altijd confrontatie. Zo niet, loop er dan maar voorbij. Voor beelden? Legio: Jeroen Bosch, de vin gervlugge Lucebert, Brecht, Pinter. Toch niet kunst alleen, ook gewone informatie. Doelgericht, efficiënt. Vertellen hoe, waarom. Dat lokt een choc des opinions uit, dat moet je hebben. Constant heeft gelijk, dat kunst eigenlijk niet meer bestaat, al thans niet in de zin van „ontroering door schoonheid" of zoiets. De ge meenten zonden voorlichting en cul tuur samen moet brengen. Ze horen bij elkaar In Amstelveen doen ze het". „Kunst aanbieden zonder die keuze is snobisme", aldus een kernachtige benadering van zijn werk vanuit het negatieve. „Een van de manieren waarop je iets kunt verbeteren is: VAKANTIETIPl voor 4 personen 9 (2 eeti.) California# in b,auw® rozijnen 22? v« potl®2ur® r°°m Wour cream) 1 potje 0,1251 I aetf. mayonaise itomatenketchup avM/iln9ehakta P«ter«e!ls /«thee!, gemberpoeder "stl. wftt» wijn of sherry lw?i?ï!p,p,r n«»r«™tk We 5'. 0n')no,Mlm(±JO°9l KV°!UT 5 meuten m t.kksn 29 d'»™ uit- fetaüï ',n9r?d'Sn'«n. t*h«lv. V«rSiJi M'm'doorelkMr- wan» „f* over 4 Sto'n bed>k WCT of üeroM- Sinds kort is er een nieuw pro dukt ontwikkeld dat vrouwen reeds met een enkele behandeling helpt, zich van modieus lange nagels te verzekeren. Dit produkt repareert gebroken en versterkt breekbare na gels en dat alles met een streek van het penseeltje. Het wordt be schouwd als een wetenschappelijke doorbraak op het gebied van de juiste nagelverzorging. Het is gebaseerd op een vezel-op lossing. In deze oplossing zweven micro-vezels. De vloeistof droogt bij na onzichtbaar op. Bij het aanbren gen schuiven de vezels over elkaar heen en vormen zodoende een fijn net van ongelooflijke sterkte en met een enorm beschermend vermogen. Het kan even snel en gemakkelijk worden aangebracht als nagellak. Het beschermende net op de nagels voorkomt schilferen en afstoten, ook tijdens het verrichten van huishou delijk werk. Het helpt de vrouw haar nagels in perfecte conditie te hou den en ze te laten groeien. Het is veilig voor gebruik op ieder gewenst ogenblik en vereist geen speciale maatregelen ter bescherming van de nagelriemen. Voor p aardig npU ^eesieWhe gelegenheid kan brood tevoren belegd worden en {omaat a7?leer(*- Als garnering kunnen dienst doen plakjes ei, schijfjes Èn dar? °i mmer, olijf, augurk of radijs, soms ook plakjes appel of ba- AUeen «j natuurli>k mayonaise en tomatenketchup. heet 0ezeUigCen s!a onder de vlees- of visbelegging slaat meteen het brood vooral niet te dik. kiezen. Natuurlijk twijfel ik verdomd vaak aan het nut van cultureel werk, maar als het iets betekent dan is het: de keuze maken uit de aangeboden informatie. Alleen al iedereen het idee bijbrengen dat er gekozen moet worden op alle terreinen. Dat is juist mijn maatschappelijke binding met dit soort werk". „Als ik zeg dat ik mensen zou wil len confronteren met hun mogelijk heden dan is dat een kreet, want ik ken de mensen niet eens. Ik ben vaak bang dat ik iets doe op een andere golflengte, dat ik zo'n verrekte cul- tuurspreider ben voor mensen die ei helemaal niet op wachten, 't Is na tuurlijk helemaal waanzin de maat schappij een cultuurschabloon op te leggen, vandaar dat wij in de nota van de Terneuzense Culturele Ad viesraad (zie Dagblad De Stem van woensdag 7 augustus red.) zo de nadruk leggen op verscheidenheid om zo veel mogelijk mensen tot de con frontatie te brengen. Anderzijds be lemmer je de mogelijkheid tot keuze weer doordat je de hoeveelheid in formatie opvoert. Want ik blijf wel hard roepen om verscheidenheid maar ik weet niet hoever je daarmee moet gaan" „In mijn opvatting over dit werk zit ik vol twijfels, maar de manier waarop ik dit werk doe, is zelfs vaak van een irritante pertinentie, want als ik eenmaal aan het praktische werk ga, dan moet het wel lijken als of ik alles weet". „Ik sta er steeds weer verbaasd over wat er allemaal in Terneuzen mogelijk is gebleken. Het beleid be paal je natuurlijk niet, dat doen uit eindelijk burgemeester en wethou ders. Het meeste wat je als ambte naar kunt zeggen is, dat b. en w. tot een beslissing zijn gebracht. En dan ook: allerlei van die dingen die vorm hebben gekregen, daar was latent al belangstelling voor: een instituut voor kunstzinnige vorming, een culturele raad, die hele schouwburg-kwestie. Het is gewoon niet zo dat ik kan zeg gen: dat en dat heb ik in Terneuzen gedaan". „Ik heb wel ideeën gehad, die ik graag gerealiseerd zou zien. Maar daar is een bevruchtingsproces voor nodig en dat is aan de gang. Bijvoor beeld zo'n kwestie als de gelijkwaar digheid van de cultuur ten opzichte van andere zaken. Daar zit een hele mensbeschouwing achter". „Er zou eigenlijk een wetenschap pelijk onderzoek moeten komen naar de grenzen van de menselijke zelf ontplooiing. Ik ben er diep van door drongen dat je met vorming, met ge richte informatie, dus niet via dat getuttel met die breuken, maar wer kelijk aansluitend bij de belangstel ling van de jeugd, in het onderwijs veel meer zou kunnen losmaken. Re kenen en taal worden nota bene van eenzelfde belang geacht en onder wijzers krijgen zelf een opleiding (de heer Van Hulst komt uit het onder wijs), waarin ze zelf nauwelijks aan de weet kunnen komen dat taal een mogelijkheid is om je emoties en je gedachten, je hele belevingswereld uit te drukken. Wat dat betreft is men in Frankrijk en Amerika heel wat verder. Maar daar worden ze dan wel weer op een andere manier ge frustreerd". „Wat hoort er allemaal bij mijn werk? Dingen waar je dagelijks mee te maken hebt zijn o.a. de hele op bouw van de samenleving op sociaal en levensbeschouwelijk gebied. De integratie van levensbeschouwingen en maatschappelijke groeperingen is mijn stokpaard: de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid. Een van de interessante zaken van vandaag is, dat bepaalde groeperingen zich niet langer mokkend verdrukt voe len, maar acties gaan voeren en zelfs (misschien daardoor juist) erkend worden. Provo is wat dat betreft ge woon helemaal interessant. Een stuk mentale oppositie die bepaald niet kwaadaardig was". „Ja, en dan nu secretaris van de Amsterdamse Kunstraad. Dat lijkt me helemaal ongelooflijk. Wat me hier op den duur opbrak was. dat het werk te veelzijdig werd, zodat je tot geen redelijke specialisatie kon ko men. Een positieve reden voor mijn vertrek is dat er in Amsterdam ge woonweg meer gebeuren moet. Hier in Terneuzen heb je toch een rede' lijk geïntegreerde culturele belang stelling. Maar daaraan moet in Am sterdam nog heel wat gedaan wor den. Het is ook de wil van de Am sterdamse wethouder Polak dat er een meer gericht cultuurbeleid zal worden gevoerd". „Bedenk wel, dat in Amsterdam de belangstelling voor beroepskunst net zo groot is als in Terneuzen vier jaar geleden. Dat duidt op een be droevende publieksorganisatie. De Amsterdamse muziekschool bijvoor beeld heeft 3000 leerlingen, wij hier hebben er 600. Dat betekent in Am sterdam 1 op 300 inwoners en hier 1 op de 30". „Wat me misschien het meest aan trekt in Amsterdam is, dat het tegen spel groter zal zijn. Er wonen gewel dig veel inspirerende lui. Vandaar ook dat je er allerlei dingen mee kunt beleven, waar je hier alleen over kunt lezen. Daar maak je er deel van uit. Ik ben zo bezeten van actuali teit dat dit alleen al doorslaggevend voor me is om naar Amsterdam te willen". „Ik ben Amsterdammer. Ik loop hard voor een fikkie en ik wil be grepen worden als ik kanker. En als ik de hele dag heb lopen kankeren, dan wil ik nog dat ze me een vro lijke broek vinden. Bovendien, 't is misschien gek, maar een gracht met bomen en een beetje zon, dat maakt een wereld in me los (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK De gemeente 's-Heerenhoek maakte sinds jaren van de diensten van het stedebouwkundig bureau W. J. J. Kroonen uit 's-Her- togenboseh gebruik. Dit bureau ont wierp o.a. bebouwingsvoorschriften, waarmee men in 's-Heerenhoek niet altijd even gelukkig was. Zij vielen wel eens strenger uit en waren meer gebonden, dan de bebouwingsvoor schriften in buurgemeenten. B. en w. van 's-Heerenhoek schreven dat toe aan het feit, dat het bureau Kroonen buiten Zeeland zetelt en niet altijd in staat is om de planologische ten densen in deze provincie op de voet te volgen. Daarom wordt aan de gemeenteraad voorgesteld, om zich te verzekeren van de diensten van een wèl in Zeeland zetelend bureau, namelijk dat van de stedebouwkun digen Rothuizen-'t Hooft te Goes. De eerste opdrachten liggen al voor dit bureau klaar. Het betreft de aan wijzing van een bouwstrook aan de Werrilaan, waar woningen van het duurste type moeten komen en het ontwerpen van een plan voor de ves tiging van het sloopbedrijf gebr. De Jonge aan de Goesestraatweg. Het college van b. en w. van 's-Hee renhoek stelt de raad verder voor, om de algemene politieverordening op het punt „sluitingsuur cafés" te herzien. Voorgesteld wordt, dat de drank- en horecabedrijven in de pe riode van 1 mei tot 31 augustus (elk jaar) om 24 uur zullen sluiten. In uitzonderingsgevalen kan ontheffing worden verleend. 's-Heerenhoek zal, als de raad er mee akkoord gaat, toetreden tot de gemeenschappelijke regeling GGD, waarin 26 Zuid- en Noordbevelandse gemeenten participeren. De bedoeling hiervan is, dat de huidige ambulance dienst wordt omgebouwd tot een ge meenschappelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst, waarin o.a. de schoolartsendienst kan worden on dergebracht. In een later stadium kunnen allerlei andere diensten en taken in de GGD worden onderge bracht. De gemeenteraad zal over één en ander in zijn vergadering maandag beslissen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De vermoedelijke blad rolvirusziekte, die enige tijd geleden op aardappelpercelen in Zeeland en in de Flevopolder werd geconstateerd heeft tot dusver geen noemenswaar dige schade aangericht. Dit deelde ons de rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Axel, ir. de Wit, mede. „Van een catastrofe mag absoluut niet worden gesproken", zo zei hij, Zoals we reeds eerder hebben bericht is de kilo-opbrengst van de aange taste aardappelen minder dan van de gezonde. De aardappel blijft echter voor consumptie geschikt. Over aard en oorzaak van de ziekte kan nog steeds niets worden gezegd, „Het onderzoek in Wageningen", al dus de heer De Wit, „kan nog wel tot het najaar duren". vraagt voor haar werk Gorinchem e.o. I Aanmelden dagelijks tel. (010) 154166, toestel 72, na 18.00 uur de heer H. J. Peeman, tel. (010) 194140. vraagt voor haar filiaal te Steenbergen, Roosendaal en Made: 't Is hard werken in onze prijs- slagsupers; daartegenover staat hoog loon en gunstige werktijden. Al uw vragen worden beantwoord voor: Steenbergen: op maandag 19 augustus 1968 van 18.30 tot 20.30 uur in Hotel Vroon, Kaaistraat 12 te Steenbergen. Roosendaal: Made: op woensdag 21 augustus 1968 van 18.30 tot 20.30 uur in Hotel „Go- derie", t.o. het station te Roosen daal. op donderdag 22 augustus 1968 van 18.00 tot 20.00 uur in café ,,'t Centrum", Marktstraat 16 te Made. Als u liever schriftelijk solliciteert, schrijft u dan aan het hoofdkantoor van Jac. Hermans Prijs- slag N.V., Blauwehamdstraat 2 te Bergen op Zoom. ARCHITECTENBUREAU Nieuwe Markt 65, Roosendaal vraagt voor spoedige indiensttreding Minimaal 1 jaar tekenkamerervaring vereist. Sollicitaties worden ingewacht tot uiterlijk 19 augustus a.s. Dat kan op onze supersnelle ORION-dubbelbed- breimachine. Deze machine kunt U, door voor de textielservice N.V. truien te breien, geheel terug te verdienen. Tevens stellen wij U in de gelegenheid ACRYL-breimachinegarens bij ons te betrekken tegen de prijs van f 15.— per kg. Vraag inlichtingen bij: Mevr. A. Bekenes, Van Lenneplaan 38, Roosendaal of bij M. P. Roos- Machinehandel N.V., Kloosterstraat 16, Naarden, tel. 02159 - 158440. vraagt voor spoedige indiensttreding: (voor olie gestookte schotse ketels) sollicitaties te richten aan: kantoor, buitenhaven vlissingen. Deze moderne tijd vraagt in vele funkties mensen, die in staat zijn andere mensen te helpen in de sfeer van gezin en arbeid: door in concrete noden te voorzien, doch ook door te adviseren en te stimuleren. Een opleiding tot zulke funktie bieden a. de driejarige cursus voor het diploma MIDDELBARE SOCIALE ARBEID (M.S.A.) de opgenomen vakken zijn o.a. sociale kaart, so ciologie, economie, recht, sociale en geestelijke stromingen, psychologie, maatschappelijk werk, ar beidsmarktpolitiek, algemene en praktijkvorming. b. de drie en halfjarige cursus voor het diploma PERSONEELSBEHEER (P.B.) Beide cursussen lopen gedurende ongeveer 11/ jaar parallel en kunnen dan mondeling - op twee avonden of één dag in de week - in een groot aantal plaatsen in het land worden gevolgd. Daarna wordt de cursus Middelbare Sociale Arbeid plaatselijk voortgezet en de cursus Personeelsbeheer gecentraliseerd gegeven, nl. in Utrecht. Uitgebreide inlichtingen voor de cursussen te Middel burg worden U op aanvrage verstrekt door de cursus leider J. Hoevens, Bachlaan 150, Terneuzen, tel. 01150- 4566 en door het bureau van de Stichting voor Oplei ding tot Sociale Arbeid, Kleine Houtweg 41 te Haar lem, tel. 023 - 13934. Het is een tijd geleden, dat de Stem (onze Stem) een eigen verslaggever uitzond naai* Beauraing in België om een ooggetuigenverslag uit te brengen over de bedevaarten naar de plaats, waar Maria het laatst verscheen. Ac tueel is nu het bericht van „de Stem van Beauraing" van juli-augustus '68, waarbij erop gewezen wordt dat Paus Paulus VI, die 22 augustus a.s. Rome verlaten zal om zich naar het Eucha ristisch Congres van Bogota te bege ven, aan de Belgische Mgr. Charue ten afscheid zeide: Bid voor mij te Beauraing. De duizenden Noordbrabantse men sen, die in de loop der tijden aldaar ter bedevaart verschenen, zullen ver der met veel genoegen lezen, dat de Stem van Beauraing nu ervan mel ding maakt dat Nederland op donder dag 22 augustus a.s. op de Internatio nale Bedevaarten te Beauraing verte genwoordigd zal zijn door Mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam. Waarmee ye- len zullen instemmen. BREDA Boekhout Als ik goed geïnformeerd ben, is het zo, dat over de AOW-uitkeringen geen inkomstenbelasting verschuldigd is. Maar wanneer een AOW-trekker eventueel nog andere inkomsten heeft, b.v. door een pensioenuitkering, dan krijgt zo iemand toch een aanslag in de Inkomstenbelasting en wordt dan zijn pensioenuitkering bij de AOW-uit- kering gevoegd en over het totaal-be drag (AOW pensioen) Inkomstenbe lasting opgelegd. Daar de Inkomstenbelastinggrens laatst verhoogd werd op 15.300, (naar ik meen) kan het toch niet bil lijk te noemen zijn, dat er beneiden deze grens nog sprake kan zijn yan Inkom stenbelasting. Dat over de neveninkomsten in dit geval pensioenuitkering een loon belastingtabel wordt toegepast, zou juister zijn, en daarmede moet dan eerlijk gezegd, de kous af aijn, zodat betrokkene dan alleen een Loonbelas tingheffing kreeg. Maar in plaats hiervan, wordt m.i. geheel ten onrechte de AOW-uitke- ï-ing bij de pensioenuitkering gevoegd, waardoor voor betrokkene een groot deel van zijn AOW-uitkering verloren gaat, doordat hem dan over het totaal een aanslag Inkomstenbelasting wordt opgelegd. Zulks is voor de bejaarden, die een neveninkomsten hebben, maar die te vens heel ver van de inkomensgrens liggen, maar een bittere ervaring. Ik vraag me af, of dit zo gehandhaafd kan blijven. RIJEN P. v. H. Naar aanleiding van een artikel, eni ge tijd geleden, betreffende een arme pastoor met een inkomen van 8.000 gulden per jaar, en de thans verzon- de brief van emeritus pastoor E. Doens betreffende rijkspensioen, moge ik het volgende onder uw aandacht brengen. Vanzelfsprekend is het voor vele pas toors en ook voor de middengroepen een hopeloos bestaan. Het is niet ie der gegeven beroep te doen op de B.W., te meer daar men door spaarzaam le ven op 65-jarige leeftijd dan eeen klein kapitaaltje bezit, zeg f 15.000. Als mid denstander heeft men geleefd, en nu moet men op 65-jarige leeftijd zijn le venshouding wijzigen Neem aan dat bij de a.o.w. nog rente komt van de f 15.000,-, blijft een inkomen bestaan van f 5.900, waarvan f 2.000 huur, ver zekering, tel., werkster, bel. enz. Wat blijft er voor een middenstander over? Daar komt nog bij dat er ook nog hulpbehoevenden (invaliden) zijn, die hun dagelijks werk niet kunnen doen. Recht op bijstand heeft men niet. Zou men deze groepen kunnen bijstaan door hen (ben de 65 jaar) vrij te stellen van belasting, mits hun inko men niet boven de f 8.000 is. BREDA H.van den H. Als U in de krant leest dat een Surinamer een vrouw aan het mes ge regen heeft, en passant een voorbij ganger heeft doodgeschoten en verder zijn best deed om nog meer mensen het licht uit te blazen, zou U zich af kunnen vragen: „Hoe komt zo'n vent hier, nog wel met pistool en al." Me neer had ook nog een paar „meisjes" zitten en bij deze wetenschap zoudt U zich af kunnen vragen: „Waarom zat die vent niet in Veenhuizen om te le ren werken?" Maar wat geeft al dat gevraag. Iedereen weet inmiddels dat het aantal geweldmisdrijven, gepleegd door Surinamers en andere vreemde lingen, de spuigaten uitloopt. Iedereen die de krant leest, weet dit. Alleen re gering en Staten-Generaal hebben er nooit van gehoord. Op het moment dat deze Surinamer dood en verderf zaaide met zijn vuur- en steekwapen, stelde D'66 vragen over Nederlandse wapen leveranties en had de fijnbesnaarde ziel des heren Voogd (PvdA) het te kwaad met NAVO-oefeningen vanaf een Grieks eiland. Hebben deze bewogen heren zich wel eens afgevraagd, hoeveel do den en lichamelijk en geestelijk ver minkten de import van buitenlanders inmiddels heeft gekost? Blijkbaar is er geen enkel kamerlid zo bewogen, dat hij die vraag ooit heeft gesteld. Maar natuurlijk, die vraag is niet op portuun, want dan kom je in de buurt van de jankers over discriminatie. Van die zijde zou dan namelijk op hoge toon de vraag gesteld worden of „die buitenlanders misschien minder recht hebben om een vrouw aan het mes te rijgen en om zich heen te knallen, dan een Nederlander." Vervolgens zou de bewogen spreker erop wijzen, dat deze buitenlanders van belang zijn voor on ze economie. Voor deze lieden heb ik alvast een tip. Zij moeten eens een kijkje gaan nemen bij diverse grote werken in Europoort, o.a. bij BADGER N.V. en Galtex Chevron. Hier werken grotendeels buitenlanders. Nederlanders en speciaal werkloze Westbrabanders krijgen steeds minder kans daar te werkgesteld te worden. Hier is mo menteel sprake van discriminatie van Nederlanders en wel in Nederland zelf. Ik dacht dat dit een mooi kluifje was voor de schare, die dagelijks op jacht Ls naar discriminatie, maar ik weet nu al, dat van die zijde niet gereageerd zal worden. üêut BERGEN OP ZOOM P. Brouwer

de Stem | 1968 | | pagina 5