BREIGOEDERENFABRIEK TE SINT-JANSTEEN F ATT TIET f orgel- niveau Het seizoen zit er weer op Ondersoek geloofsbrieven raadslid R. Spuesens Toekomst onzeker voor revalidatiestichtingen Aanwinst voor Ylissingse vissersvloot Geen hoerastemming bij Zeeuwse fruitkwekers In gesprek met Surséance van betaling ingetrokken delburg agenda gemeente westdorpe ambtelijk voetbal voor goed doel james grieve: te goedkoop precoce de trevoux: te klein tomaten: te veel rui peren tomaten F. Sundquest water VANDAAG MORGEN Hotel „DE LINDE" Opritten brug over Eendracht aanbesteed Geruchten Wie zag vermiste Duitse jongen? UIT JAARVERSLAG BLUKT: Vertrek Samenwerking Afscheid van ir. Dikötter Geen champagne bij start van het kanaalschap derde ten gehore gebracht' „schilderde" dit bekendi kleurige tinten, waarbij hit :t enigszins devote midden briljante slotdeel od dit. andelde. We hoorden de? fs nog even in een „dubbel' ant de Lange Jan, wal de beiaard bespeeld menrd» even in Franck's compost isant waren de variatie, er Jezus heeft een hofken» -onzet werden door Floor met ook hier weer een gran lotgedeelte; compositorisch n iets te veel op het pubto d. Piet Broerse bleek zich eze muziek helemaal fa® hebben en ingeburgerd tè élude van Viérne werd prestatie van de eerste zonder genoten hebben wee orgelkoralen van Keil arvan vooral het eerst» tot mich verlangen" mede registratiekeuze werd erva een wazig en nevelig begin dag zal de Groningse orza -les de Wolff in Middelburi en terwijl de Middelburgs» Ton de Vries de reeks orgel, en zal besluiten. Ah, n vrijdag, 16 augustus Hans- .03 en 20.16 uur, Terneuzen 19.48 uur, Vlissingen 7.01 en ïr, Wemeldinge 8.34 en 2041 URG hief 9.30-12 en 13.30-17.30 uur gen in Zeeland is, Singelstraat 10-12 en 14-17 u. n dorpsgezichten TER MUIDEN Raadhuisje 10-12 en 14-17 uur ij on van Raymond de Meester enbroeck en Jos. But HT Coninck 15 uur Schieting TEEN 1 16.30 Uur Raadsvergadering AAS hét rijk der zilveren leeuwen, ft. even op te leven, 18 j, e jonge wilden, 14 j. Giant, 14 j. De Corniaud, 18 j. e liefdescarrousel, 18 j. - i. pion in de klem, 18 uis Stoutmoedige dievegge, 18 j. Cash cash, 18 j. De kleine bader, a.l. raffic te Beyrouth, 18 j. PEN erfgename van Singapore, 14 J. 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur Raad wie komt dineren, a.l. ^0. 16.50. 19.10 en 21.30 uur Angélique en de sultan, 14 J. 16, 18 en 20 uur Dr Zjivago. 14 j. ;n 21 uur sades De vos, 14 j. 10, 16.50, 19.10 en 21.30 Uur Het wonder der liefde, 14 j. 16. 20 en 22 uur De cracks, a.l. 14, 16 30, 19 en 21.30 uur De extravagante dr. Doohttle, 17.15 en 20.30 uur. ?he sound of music, a.l. 4, 17.15 en 20.30 uur e Tarzan and the jungle boy, u 16, 18, 20 en 22 uur Wat gebeurde in het donker, 141 16, 18, 20 en 22 uur BURG chief 9.30-12 en 13.30-17.30 uur regen in Zeeland lis, Singelstraat 10-12 en 14-17 u. en dorpsgezichten JA TER MUIDEN Raadhuisje 10-12 en 14-17 uur rijen van Raymond de Meeste zenbroeck en Jos. But CHT Boek 15 uur Schieting RG 20 uur uit - samen thuis, a.l. LABBEKAKfKEM EN UB VET ZONDES MEES GOEO^ JE ZAKKEN i DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1968 (ADVERTENTIE) KLOOSTERZANDE Specialiteit: VVesterschelde schotel. (Van een onzer verslaggevers) HALSTEREN In Den Haag heelt Rijkswaterstaat de aanleg van opritten en hoogwaterkeringen aan weerszijden van de Eendracht aan besteed. Het betreft hier opritten voor de nieuwe verkeersbrug, die ten noorden van Tholen over het Schelde-Rijnkanaal zal worden ge bouwd. De laagste inschrijver was de n.v. aaimemings- en handelsmaatschappij Van Oord uit Werkendam met een bedrag van 9.832.000. De hoogste in schrijver was de n.v. Hofman Water bouwwerken uit Haarlem met een bedrag van 12.590.000. Het werk is nog niet gegund. Eerst zal het bouw bureau voor de Schelde-Rijnverbin- ding een advies moeten uitbrengen. Het is wel waarschijnlijk dat nog in september van dit jaar met het werk zal worden begonnen. In 1971 zullen de opritten, dijken en bijkomende werken gereed moeten zijn. (Van een onzer verslaggevers) ST. JANSTEEN/MIDDELBURG De rechtbank te Middelburg heeft gisteren het faillissement uitgesproken tegen de fa. Gebr. Van Hove te St. Niklaas (B). Het bedrijf van de Gebr. Van Hove, de breigoederenfabriek „Jansteen" te St. Jansteen, waar ruim zestig mensen werk vonden, wordt dientengevolge —definitief gesloten, De surséance van betaling, die door de Middelburgse rechtbank op vrijdag 2 augustus werd verleend, moest op grond van een accoun tantsrapport worden ingetrokken. Mr. A. R. de Mul, bewindvoerder in deze zaak, is benoemd tot curator. Het personeel van de fabriek, dat voor het merendeel uit Belgen be stond, werd begin augustus door de directie (door middel van een cir culaire) verzocht zich in afwachting van de dingen die moeten komen, te laten inschrijven bij een arbeidsbu reau. De directie gaf de verzekering dat het loon zou worden uitbetaald tot 1 augustus en bovendien over de opzegperiode. De bedrijfsvereniging zou hiervoor garant staan. Deze me dedeling kwam evenwel pas nadat een week tevoren de fabriek zonder enige uitleg van directiezijde was gesloten en al liet personeel naar huis was gestuurd. Zowel de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau te Hulst als mr. A. de Mui te Oostburg, zijn thans van mening dat alle Nederlandse personeelsleden van de breigoederen- fabriek elders te werk kunnen wor den gesteld. Het arbeidsbureau te Hulst beschikte, wat de Belgische werknemers betreft, over geen ge gevens. „De lonen zijn tot en met de op zegtermijn gegarandeerd door de be drijfsvereniging", aldus de heer De h h voor '1em z" ^et se'zoen er weer op. Tijdens de zomermaanden ~"ri' klompenmaker iedere donderdag tijdens de folkloristische in Middelburg zijn aloud vakmanschap gedemonstreerd. Hij was ee" van de grootste attracties. Tientallen paren klompen zijn er onder hftt"<kn onts1aan en om ,e bewijzen dat de pasvorm uitstekend is, *5 - hij zelf een nieuw paar aan de voeten gestoken. 'Van correspondent) n»eSJk°RPJE -~ WeSens ontslag- Win» ™llsl'd van de heer M. ra:;iJ da heer R- Spuesens in de ttrurta gemeente Westdorpe va„ ta„7' In de raadsvergadering Mloofshri?" d0rulerdag, wo"1*» de 'dviserc Ien ""derzocht. B. en w. kuren "1Vel00tsbrieven g0ed te sPuesens i» i> t?e'atlng van de heer s«ns |n,i besluiten. Ds heer Spue- Murenrtee!;~ ,zi'ting in de raad On V Per'ode 19G2 - 1966. G-S. ?iin a,genda staat voorts dat van 'ul i»ik;^rU® ontvangen een twee- "68 van de begroting r"S- de opmer- "uken va„ at voor het sluitend bruik mJL de begroting geen ge- Van hstiee ci^ag worclen gemaakt dork j j van vorige dienst- de semeenw-'t AVerhoging van moeten woüiÜ belastingen zal ^inEsmid?!1 getraebt de nodige ^mgsnuddelen te vinden. ®°uw- an ur ntrale Dienst voor een onto»™"lngtoezicht te Axel is van rto ePfemaakt tot herzie- in W ^Prijs voor bouwrijpe ^urpe. Vnlo-1 bestemmingsplan Stroo- Oentraie r£S berekening van de Woeten wor8cnSt Zf' de grondprijs i^ugezinsuvn' gesteld als volgt: biuwins /^2mnSen gesloten be- utaand of tv, per m2' idem vrij- -SalowsT «Sn116™ f 32 P6r m2' 55 Per J? n per m2 en flats fesH.s., m<L;Door b. en w. wordt grondprjjs vast te *erd 'de stellen zoals in het ontwerp is ver meld. In een schrijven delen G.S. mee, dat Provinciale Staten hebben beslo ten deel te nemen aan een gemeen schappelijke regeling voor het ver richten of doen verrichten van me tingen van luchtverontreiniging bo ven het gebied van de provincie Zeeland. Voorts wordt medegedeeld, dat de provinciale bijdrage in deze regeling maximaal f 50.000 zal be dragen. Dit betekent voor de eerste jaren een vierde deel van de netto kosten. Ook de bijdrage van het rijk in deze regeling zal maximaal f 50.000 bedragen. De totale kosten voor uitvoering van bovengenoemde gemeenschappelijke regeling worden in het meest ongunstige geval ge raamd op f 170.000. Het bedrijfsleven iraagt in de kos ten hiervan niet bij. Maatregelen te gen luchtverontreiniging nemen is een overheidstaak. Het valt te ver wachten, dat door de overheid voor schriften worden vastgesteld of maatregelen worden genomen die voor het bedrijfsleven' belangrijke kosten met zich brengen. De college's van b. en w. van de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen hierover nog nader worden geïnformeerd op een vergadering die doorgaat in Terneuzen op 2 sep tember a.s. B. en w. adviseren hieromtrent de vergadering van 2 september af te wachten. Mul. „Verder kan ik niets zeggen omdat ik de hele administratie nog moet doornemen en dat vergt wel enige tijd". Toen de Van Hove's de poort van hun bedrijf op donderdag 25 juli j.l. op slot draaiden, gonsde het al direct van de geruchten. Over een afvloei ingsregeling was niet gesproken. Noch in St.-Jansteen, noch in St.-Ni klaas werd de directie bereid gevon den inlichtingen te verschaffen. Zelfs voor het gemeentebestuur van St.- Jansteen was de fabriekssluiting een raadselachtige zaak. Wel was bekend dat het bedrijf al geruime tijd in fi nanciële moeilijkheden verkeerde. Er zouden te weinig orders zijn en geen geld om investeringen te doen. De machinerieën in de fabriek waren sterk verouderd. Het verhaal deed de ronde dat de directie besloten had het bedrijf van St.-Jansteen over te plaatsen naar Stekene (B.). Volgens andere ge ruchten zou een Amerikaanse firma interesse hebben. Daarbij kwam nog dat noch de vakbonden over de slui ting van de fabriek waren ingelicht, noch de directeur van het geweste lijk arbeidsbureau in Hulst, waaron der ook St.-Jansteen ressorteert. De gemeentesecretaris van St.-Jansteen probeerde voortdurend in contact te komen met de directie, echter zon der enig resultaat. De boekhouder van de fabriek liet via derden in de meest tegenstrijdige bewoordingen weten dat hij voor „zaken" in Bel gië was. Op dinsdag 31 juli hadden de di recteuren een bespreking, waarbij de juridische adviezen werden ingeroe pen van mr. De Mul in Oostburg. Bij deze bespreking was noch een verte genwoordiger van het St.-Jansteense gemeentebestuur aanwezig, noch iemand van het gewestelijk arbeids bureau. De directeur van het arbeids bureau was zelfs niet op de hoogte van deze vergadering, waar moge lijkheden werden besproken, waar door het bedrijf misschien nog te redden zou zijn. De directie besloot dezelfde d nog bü de rechtbank in Middelburg surséance van betaling aan te vra gen. De belangrijkste schuldeiser had n.L faillissement aangevraagd. De voorlopig ontslagen 60 werkne mers werd bericht dat de directie alle pogingen in het werk stelde om de fabriek alsnog te redden. Vijf meis jes haden inmiddels al ergens anders werk gevonden. (Van een onzer verslaggevers) RENESSE Op het sportter rein te Renesse zullen vrijdag avond in fleurige shirts gehulde ambtenaren elkaar de zege be twisten in een voetbalwedstrijd. Een elftal van de gemeentesecre tarie van Westerschouwen komt uit tegen een elftal van Ge meentewerken. De (betalende) bezoekers zullen waar voor hun geld krijgen, want het is een be kend feit dat mensen die een zit tend leven leiden uit pure be hoefte aan lichaamsbeweging, tot geweldige krachttoeren in staat zijn. Of „Gemeentewerken" het er beter af zal brengen dan „Be volking" of „Militaire Zaken", moet nog worden afgewacht. De recette van deze wedstrijd gaat naar de afdeling Schouwen (Westhoek) van het Ned. Roode Kruis. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Duitser H. Gilly uit Duisburg-Mederich heeft bij de politie te Middelburg aangifte ge daan van de vermissing van zijn zoon R. R. Gilly, geboren 29 februari 1952. De jongen heeft vier weken geleden zonder toestemming van zijn ouders zijn ouderlijke woning verlaten. Vol gens verklaringen van vrienden zou de jongen ergens op Walcheren ver toeven en waarschijnlijk arbeid ver richten in Vrouwenpolder, om zo in zijn onderhond te kunnen voorzien. De jongeman vertoeft graag bij autocrosses en was volgens de ver klaringen van zijn vrienden ook in de studentenkelder te Domburg gesigna- leerd. Het signalement luidt: lang 1,75 meter, donkerblond haar, blauwe ogen, stompe neus, sproeten op bei de wangen, recht op bovenlip een verticaal litteken. Hij is gekleed in een dunne blauwe spijkerbroek en een militair windjack. Hij spreekt enkel de Duitse taal. Ieder die in lichtingen kan verstrekken gelieve zich te melden op het politiebureau van Middelburg of bij de plaatselijke politie. DE f 100.000 van de staatsloterij is gevallen op lot nummer 030815. Deze prijs is gewonnen door een echtpaar met drie schoolgaande kinderen in Enkhuizen. De winnaar speelde voor de eerste keer. Hij had een heel lot. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Onder de ge neeskundige leiders van de provin ciale stichtingen voor revalidatie be staat enige onzekerheid en onbeha gen over de toekomst van deze stich tingen. Deze onzekerheid is mede een gevolg van de inwerkingtreding van de Wet A.O. en komende Algemene Wet (bijzondere) Ziektekosten. Dit staat te lezen in het jaarverslag over 1967 van de Zeeuwse stichting voor revalidatie. De waarnemend geneeskundig lei der van de stichting, die dit in zijn bijdrage aan het jaarverslag opmerkt deelt niet het pessimisme van som migen zijner collega's. Als gevolg van de nieuwe wetten, zo meent hij, zal de revalidatie in het uitvoerende, therapeutische vlak een sterke stimu lans kunnen krijgen De wetten strek ken de gehandicapte mens tot heil. De taak van de provinciale stich tingen zal wellicht moeten worden herzien en bijgestuurd, maar het is bepaald niet zo dat zij tot onbeteke nende lichamen worden gedegradeerd In elk geval zullen zij waardevol werk kunnen doen op het gebied van bevordering en stimulering van de revalidatie, op dat van de propagan da en de al even noodzakelijke voor lichting. „Voor een malaisegevoel is geen plaats", aldus de medisch lei der. Het vertrek van de arts W. M. Wiemer, halverwege het verslagjaar heeft het bestuur van de stichting voor grote problemen geplaatst. Dok ter Wiemer was de spil waarom bij na alles draaide en hij heef een zeer groot aandeel gehad in de op bouw van het revalidaitiewerk in Zee land. Zijn opvolging is nog niet defi nitief geregeld. Dr. A. L. de Groot levert als part time-medicus de me dische inbreng bij de stichting. Mr. C. A. Erdmann werd bar.oemd tot directeur-coördinator bij de dienst. Het bestuur is met de gevonden op lossingen bijzonder verheugd. Uit het jaarverslag lichten wij ver der nog de mededeling, dat bet in Zeeland bijzonder moeilijk is, de di recte, actieve behandeling van ge handicapte patiënten te organiseren speciaal waar het volwassenen be treft Volwassenen die voor revali datie moeten worden opgenomen, zijn aangewezen op de fysisch-therapeu- tische afdelingen van de ziekenhui zen en de verpleegtehuizen. Het wordt nuttig en nodig geoor deeld, dat er innig contact bestaat tussen de stichting en de besturen van ziekenhuizen en met de leiding hiervan belaste artsen, om de aan wezige mogelijkheden uit te buiten en te benutten. Voor bepaalde ta ken, zoals prothesetraining, zal cen tralisatie nodig zijn, omdat het om slechts kleine aantallen patiënten gaat. Wat de propaganda betreft, denkt het bestuur aan het organiseren van een medische revalidatiedag. Het be stuur denkt ook over het zoeken van samenwerking met het Zeeuws insti tuut voor de geestelijke volksgezond heid, ten dienste van de dubbelge- handicapten. Voorts wil men op „het Zilveren Schor" een ontmoetings bijeenkomst organiseren voor Zeeuw se gehandicapten met een groep ge zonden van dezelfde leeftijdsgroep. Het totaal aantal besproken pa tiënten nam toe van 293 tot 384. De financiële resultaten van de stichting zijn niet gunstig. Er is een nadelig saldo van f 785,20. Bepaalde dringen de taken kunnen wegens geldgebrek niet ter hand warden genomen. Daar om heeft de stichting een dringend beroep gedaan op de subsidiërende lichamen, om de zo nodige financië le steun te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ir. G. P. M. Di kötter, c.i., die op 1 augustus de pen sioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, zal op donderdag 12 september officieel afscheid nemen. De raden van commissarissen van de n.v. Waterleidingmij „Zeeuwsch- Vlaanderen" en van de n.v. Industrie watervoorziening „Zeeuwsch-Vlaan deren" hebben te zijner ere een af scheidsbijeenkomst belegd, gevolgd door een receptie. Deze begint om 13.45 uur en wordt gehouden in het hoofdkantoor van de beide n.v.'s, Axelsestraat 79 te Terneuzen. (Van onze correspondent) KAPELLE. Sinds begin van deze week worden op de Zeeuwse veilin gen weer aangevoerd de grote maten van het appelras James Grieve. Deze appel heeft een bijzonder fijne smaak en is het belangrijkste ras van het Nederlandse zomerassortiment. De schil is wat teer en hierdoor treedt gauw uitwendige beschadiging op, maar de smaak maakt, dat de James Grieve altijd gevraagd is. Enkel de grote maten mogen nog maar worden aangevoerd op de Zeeuwse veilingen. Men wil de con sumenten graag de zekerheid geven, dat er geen te vroeg geoogste vruch ten worden aangeboden. De James Grieve wordt op veel be drijven geteeld, maar de oogst zal dit jaar, zeker voor wat Zeeland betreft, aanzienlijk kleiner zijn dan de laatste jaren. Veel telers klagen over de ge ringe oogst. Aanvankelijk hingen er voldoende vruchten aan de bomen, maar in juli is een geweldige vrucht- rui opgetreden. Tijdens de eerste aanvoersdagen lag de veilingprijs van deze hand appel rond 50 cent per kg. Gezien de kleine omvang van de oogst is dat voor de telers geen geweldige prijs. Het is dat wel als men bedenkt dat het fruit dit jaar over het algemeen goedkoop is. De oogst van peren van het ras Précoce de Trévoux is in Zeeland nu in volle gang. Begin deze week waren er plaatselijk op Zuid-Beveland dag- aanvoeren van 100 ton. Er hangen bijzonder veel vruchten aan de bomen, maar deze zijn over wegend klein en daarom wordt ver wacht, dat ondanks de vele vruchten de kilo-opbrengst zal tegenvallen. De kleine maten zijn moeilijk te verko pen en brengen weinig op. Zo tussen 5 en 15 cent per kg. De conservenfabrieken kopen veel van deze peren op. De middel- en grote maten zijn ook niet duur, maar noteren toch tussen 30 en 45 cent per kg. Voor de telers, die grote peren kunnen leveren is er sprake van een redelijke teeltbelo- (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN Zoals wij gis teren reeds berichtten is het Kanaal schap De Eendracht nu officieel op gericht. AI direct aan het begin van de oprichtingsvergadering maakte mr. H. Hennekens, de burgemeester van Nieuw-Vossemeer, die even later tot voorzitter zou worden gekozen, bekend dat er bij deze „tewaterla ting" geen champagne zou vloeien. Het Kanaalschap begint rustig, maar laten we hopen dat er straks toch iets bruisends uit tevoorschijn zal komen", zei hij. „Het Kanaaischap begint rustig, nog wel de koninklijke goedkeuring. Het voorlopig ontbreken hiervan zal echter voor de diverse rijksinstanties geen belemmering behoeven te zijn om de subsidie-aanvragen van het Kanaalschap al te gaan behandelen. Tijdens de eerste vergadering van het Kanaalschap is ook afgesproken dat in de laatste week van september een kennismakingsdag wordt gehou den voor de leden van het algemeen bestuur en hun plaatsvervangers. Er zal dan een boottocht worden gehou den, waarbij alle belangrijke punten in het werkgebied van het Kanaal schap zullen worden bezocht. Ook vertegenwoordigers van het bouw bureau voor de Schelde-Rijnverbin ding worden voor deze boottocht uit genodigd. ning. Zij zijn echter bijzonder gering in aantal. Na de Précose komt de Clapps Fa vorite aan de beurt om aangevoerd te worden. Wanneer deze aanvoer be gint is echter nog niet bekend. In de kassen en warenhuizen op Zuid-Beveland, waarin dit voorjaar aardbeien zijn geteeld, rijpen nu de tomaten. De oogst begint langzamer hand op gang te komen. In verband hiermede heeft de veiling in Kapelle Biezelinge besloten, met Ingang van de komende week op maandag en donderdag weer speciale exportvei- Iingen voor dit produkt te houden. De vraag naar tomaten is de laat ste dagen teruggelopen, onder invloed van een groot aanbod van natuur - tomaten op de Westduitse markten. In de belangrijkste teeltcentra wor den ze al doorgedraaid. De ophoud- prijs bedraagt op het ogenblik f 2,60 per krat van 6 kg. Wanneer deze prijs niet gemaakt kan worden, wordt het produkt van de markt genomen en door de industrie verwerkt. (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de Vlissingse vissershaven ligt een nieuw schip te pronken. De V.L.I. 7, een grote kotter, die algemeen de aandacht trekt. Het prachtige schip is de trots van de vissersvloot, die kort geleden werd aangekocht door de firma Schroevers en Zn., Vlissin gen. De kotter, die gebouwd is in Breskens, heeft een inhoud van 90 ton. De boot is de eerste van de Vlissingse vloot die voorzi enis van een z.g. portaalmast, die het schip overbrugt. Hierdoor krijgt de scheepsromp een veel grotere ste vigheid en kan daardoor ook veel meer verduren. Naast radar en ra dio bezit de Vlissingen 7 de laatste snufjes op navigatiegebied. Het op halen van de netten en het ledi gen gebeurt geheel mechanisch. Het verblijf voor de bemanning is uiterst comfortabel en modern in gericht. Met recht zeggen de eige naars: „Het is een plezier om met zo'n boot te gaan vissen". (ADVERTENTIE) ns PURE0Ü1 msmt Eïtatóstiöt J 1 1 eow st, odöUN /L metANQ door velen ontdekt in hun Irish Coffee! IMPORT: SCHAEFERS W0RDEMANN N.V., AMSTERDAM „BEGIN september draaien we tien jaar. En ik moet zeggen, dat we heel wat vooruit zijn gegaan wat de ont wikkeling van de school betreft". Dit is de conclusie van de heer F. Sund- quest, directeur van de Visserijschool in Vlissingen. „Vier jaar geleden be gon ik hier met dertien leerlingen, nu zijn het er veertig. We kunnen al le kanten uit. De oorzaak hiervan is de komende wetswijziging voor het zeevaartdiploma inhoudende visserij zeevisvaart, kleine handelsvaart en grote handelsvaartf'. „EEN jongen die op de visserijschool begint en goed studeert, kan het hoogste diploma behalen op nautisch en technisch scheepvaartgebied. Er zijn drie klassen, waarvan de eerste de brugklas is, die aansluit op alle andere scholen. Met de tweede klas wordt 't beroepsonderwijs aangepakt voor de volle honderd procent. Na de derde klas kunnen de jongens exa men doen voor het eerste tgedeelte stuurman-zeevisvaart. Naast de ge wone cursus bestaat er ook nog een eenjarige opleiding motordrijver zee visvaart en kleine handelsvaart" „HET werk hier bevalt me uitste kend. Zelf heb ik vanaf mijn lie jaar gevaren in alle rangen en stan den en daarbij de hele wereld beke ken. 'n Verduiveld hard leven, waarin je de nodige ontbering moest lijden. Ik heb echt de rottijd in de zeevaart nog meegemaakt. Met 16 man werd je in de logies gestopt, een stinkhok waar gegeten en geslapen werd. En dan nog dat verrekte wacht houden op een open brug, waar je onbe schermd aan weer en wind werd prijsgegeven". „WE hadden toen petroleumnavigatie- lichten. Ontelbare keren waaiden die rotdingen uit en je moest ze steeds in de gaten houden, anders konden er rare dingen gebeuren. De stuur man moest zelf hard meewerken, schilderen, bikken, reddingsboten on derhouden en nog allerlei van die werkjes. Nu hebben de jongens de zaak alleen maar te controleren en voor de rest in een fijn pakje rond te lopen. Zo hadden we ook een pracht manier om het vlees goed te hou den. Het werd gewoon in de voor mast gehangen om fris te blijven. En als de kok het niet meer vertrouwde, bakte hij het in grote braadsleeën met uien en daarna maar goed onder het vet houden".. .TOCH ben ik erg blij dat harde le ven te hebben meegemaakt. En daar naast heb ik ook weer de ontwikke ling van het zeer slechte naar het goede kunnen volgen. Alles bij elk aar heb ik meer dan veertig jaar over de zee gezworven. Ik ben nu zestig, maar ik durf zeggen: het was een pracht leven, en sleur heb ik nooit gekend. Het zit bij ons in het bloed. De hele familie was zeevarend. Vanaf de vroegste generatie. Ik vind het machtig deze jongens nu van mijn ervaring te kunnen laten profi teren en ze te leren wat zeevaart is" „HET is prettig werken met de kleine vrijbuitertjes, die echt thuishoren in het zeemansberoep. Ze zijn er mee vertrouwd, want ze komen allemaal uit dit milieu. En dan vind ik het reuze prettig, dat ik mijn eigen schip voor de school beschikbaar heb kun nen stellen. Een binnenvaartuig van de ex-pontonniers uit Papendrecht; 85 ton. Helemaal opgeknapt en inge richt als oefenschip voor de jongens. We gaan er de Oosterschelde en Wes- terschelde en het Veerse Meer mee op". „ER wordt dan gevist en geoefend in het varen en de navigatie. We heb ben zo'n schip dringend nodig en ik heb daarom echt niet op de regering zitten wachten, want meestal duurt dat heel erg lang. Zelf ben ik met die schuit een maand door Nederland ge weest. Ik kende mijn eigen land prak tisch niet. Dat was niet alleen een heerlijke vakantie, maar een senatie op zichzelf zoveel hier te kunnen ontdekken. Ja, en gaan we de 19e augustus weer fijn uitgerust en vol nieuwe moed beginnen".

de Stem | 1968 | | pagina 3